Massaprocessen in Stanleystad Wilson in Washington VAN DAG TOT DAG Onlusten in Khartoem Stier-robot De aarde wordt bevolkt door meer dan drie miljard mensen Italiaans parlement moet snel een nieuw staatshoofd kiezen WERELDNIEUWS RussischeEgyptische en Algerijnse wapens komen via Soedan bij de Kongolese rebellen Relatie De sleutel Racistencollecte in Mississippi Angstig ogenblik voor paus boven Turkije Drama in een Amerikaans gezin Hevig gevecht in Zuid-Vietnam President Antonio Segni treedt af r Haarlems matrassenhuis MAANDAG 7 DECEMBER 1964 3 Lokaas Handenvol Bekende namen R egeringscrisis uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds S uur weer thuis grots houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant Op doorreis van Djakarta naar New York waar hij de algemene vergadering der Verenigde Naties gedurende een week gaat bijwonen, heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio op Schiphol tegenover journalisten duidelijk laten merken dat Djakarta niet zo erg tevreden is over de snelheid waar mee de Nederlands-Indonesische betrek kingen worden hersteld. Zijn woorden: „Er is nog geen sprake van vooruitgang in concrete uitvoering" zijn van toepassing op de commerciële contacten, die na een hoopvol begin aarzelend worden voortge zet. Zij hebben daarnaast ook betrekking op de politieke contacten. Over enkele weken zullen beide landen ambassadeurs uitwisselen. Nederland en Indonesië staan dan in een verhouding tot elkaar die voor bevriende mogendheden normaal is. Formeel is dan het herstel der diplomatieke betrekkingen een feit. Het is echter geen geheim dat Indonesië méér wil dan dit formele slot en streeft naar wederzijdse bezoeken van de staatshoofden. Dit streven wordt ingegeven door politie ke redenen. Indonesië is politiek gespro ken vrijwel geïsoleerd. Het heeft van zijn Afro-Aziatische partners nauwelijks enige steun gekregen voor zijn Maleisische poli tiek. De verhouding mei Amerika nadert het dieptepunt. Djakarta doet geen duide lijke keus tussen Peking en Moskou, waar door de relaties met beide landen enigszins haperen. Een sterke band met een van de landen van de E.E.G. welke in Dja karta zeer hoog wordt aangeslagen, zou dus een welkome bijdrage zijn. Maar naast politieke redenen zijn er ook menselijke redenen. Voor Soekarno zou een bezoek aan Nederland en aan koningin Juliana de apo theose van zijn carrière zijn. Een bezoek van ons staatshoofd aan Indonesië zou het persoonlijke prestige van Soekarno nieu we glans geven, vooral omdat nog nooit tevoren een regerende Oranje het eilanden rijk heeft bezocht. Soekarno heeft de laatste maanden en kele malen duidelijk laten blijken hoezeer hij een bezoek aan Nederland op prijs zou stellen. „Een uitnodiging zal ik graag aan nemen", zei hij. Duidelijker uitspraak kan men van een staatshoofd niet verwachten. In de Nederlandse politiek wordt de moge lijkheid van een bezoek echter stelselma tig doodgezwegen. Het is één van de ta boes, waarover niet gesproken behoort te worden. Vreest de regering anti-Indonesi sche demonstraties tijdens een bezoek van Soekarno? Bestaan er bij het Nederlandse hof bepaalde weerstanden? Wij hebben re denen om aan te nemen dat zulks niet het geval is. Trouwens, de hartelijkheid waar mee Soebandrio ontvangen werd en de be zoeken die prinses Beatrix onlangs aan Indonesische culturele manifestaties bracht zijn duidelijke tekenen van een milde hou ding ten opzichte van Indonesië. Blijven dus over eventuele bezwaren van het kabinet. Het is geen geheim dat die bezwaren vooral bestaan bij de libe rale ministers en in mindere mate bij de christelijk-historische bewindslieden. Dit is enigszins verwonderlijk want geen van hen heeft een rol gespeeld in de periode van de crisis met Indonesië. De enige be windsman, die, behalve minister Luns, on plezierige herinneringen aan Indonesië heeft is mr. Bot, die in het vorige kabinet als staatssecretaris voor Nieuw-Guinea nauw betrokken was bij het falende Nieuw-Gui- nea-beleid. Bezwaren van zijn kant zijn dus voorstelbaar, maar zakelijk gespro ken niet erg steekhoudend. De meest di rect betrokken bewindsman, mr. Luns, zal na zijn hartelijke ontvangst destijds in Indonesië stellig niet gekant zijn tegen een bezoek van Soekarno. Nu de Indonesische president heeft laten weten dat hij een invitatie zou waarderen en Soebandrio geklaagd heeft over de wei nig concrete vooruitgang in het herstel der betrekkingen nadert het tijdstip dat aan Nederlandse zijde het zwijgen verbro ken moet worden. Niemand zal bestrijden dat een bezoek van Soekarno een delicate zaak is. Maar het stelselmatig zwijgen aan Nederlandse kant wordt na enige tijd meer dan delicaat. Het wordt schadelijk voor de zo moeizaam herstelde wederzijd se betrekkingen. KHARTOEM (AP) Woedende negers hebben zondag in Khartoem luidruchtige betogingen gehouden tegen de Arabische overheersing in de Soedan. Er zijn zeker vijftig auto's vernield of in brand gesto ken door de betogers, die bij zonsonder gang door de stad trokken, met stenen gooiden en leuzen riepen. Een onbekend aantal Arabieren en Euro peanen is gewond. De meesten van hen werden getroffen door stenen of rondvlie gende scherven. De autoriteiten hebben politieagenten en militairen ingeschakeld, die in vrachtwagens rondrijden om verde re onlusten te voorkomen. Op verscheidene plaatsen begonnen zich echter groepen Arabieren te verzamelen, die het bloed van „de negerhonden" eis ten. Een uur na zonsondergang bood Khar toem de trieste aanblik van lege straten en vernielde auto's. Er komen zorgelijke geluiden van rege ringsfiguren over de impasse in de loon onderhandelingen, maar die geluiden zou den wel eens een groot misverstand kun nen verwekken. Het wordt van regerings zijde namelijk zó voorgesteld, dat de im passe zich bevindt tussen werkgevers en werknemers en dat de regering daarbij, ofschoon niet graag, bemiddelend optreedt waar het mogelijk is. Niet graag, omdat opze zeer vrije economie zo min mogelijk van overheidswege moet worden gediri geerd. Dat is een nobele houding, maar he lemaal oprecht is zij toch niet. Wat is namelijk het geval? De loonimpasse is niet meer een zaak van werknemers en werkgevers alleen, om dat beide groeperingen in hun relatie en afspraken afhankelijk zijn van de naakte waarheid op het gebied van onze binnen landse economie. Die waarheid is, dat met stijgende lonen stijgende prijzen worden veroorzaakt en dat is noch voor de werkers, noch voor de werkgevers een uitkomst. Het verlossende woord in deze nood toestand zou door de regering kunnen worden gesproken, namelijk door een dras tische verlaging van de loonbelasting. Dat zou een reële loonsverhoging zónder stij gende prijzen veroorzaken. De inkomsten der regering tengevolge van loonronden zijn de laatste jaren enorm gestegen, zon der dat er op dit punt een offer is gebracht. Een nieuwe loonronde zou funest zijn voor alle betrokkenen, en niet in de laatste plaats voor de Nederlandse positie tegen over het buitenland. Een verlaging van de loonbelasting zou de prijzen onaangeroerd laten, de koopkracht doen toenemen en de werkgevers niet voor nieuwe kosten plaat sen. Aangezien de hogere belastinginkom sten een meevallertje zijn voor de over heid, is het niet meer dan billijk dat zij dat meevallertje opoffert aan het alge meen belang. Maar dat heeft zij tot dusver nog niet gedaan, integendeel, zij heeft zelfs de we genbelasting zo absurd verhoogd dat zij een nieuwe slag heeft toegebracht aan de economie, die voor een groot deel op het autovervoer steunt. Het wordt tijd dat de regering zich reali seert, een sleutelpositie in te nemen in de loonproblematiek, en de houding van wel willend arbiter laat varen als zijnde onop recht. lllllltil!!HI!nill!lll!!l!lll!llllij|||||flllllinillll!lllinillllllllll!lllll1inillllllllli PHILADELPHIA (AFP; Reuter) In de Amerikaanse staat Mississippi wordt een collecte georganiseerd voor de eenen twintig mensen die verleden week werden gearresteerd in verband met de moord op drie ijveraars voor gelijke burgerrechten. Dit deelde zondag in Philadelphia de ad vocaat, Laurel Wier, mee. Met de op brengst van de collecte hoopt men de ver- dedigingskosten voor de verdachten te kunnen betalen. „Gisteren belde mij een knaap op uit Milwaukee in Wisconsin", zo vertelde Wier. „Hij wilde weten of hij daar met de hoed kon rondgaan". De advocaat had gezegd, dat van iedereen gelden aanvaard zullen worden. „Hier in Mississippi zijn massa's mensen, die willen helpen. De federale regering heeft alle geld en alle advocaten voor de behandeling van de zaak, die voor een juryrechtbank zal ko men en de jury weet dit allemaal". ROME (AP). Paus Paulus VI is zater dag uit Bombay in Rome teruggekeerd waar hem door tienduizenden een enthou siast welkom werd geboden. Een salvo van 21 kanonschoten begroet te de aankomst van het toestel. Op de terugweg maakten de inzittenden van het verkeersvliegtuig waarin de paus reisde een angstig ogenblik door. Turkse straaljagers vlogen op gevaarlijke wijze zeer dicht bij het passagiersvliegtuig. De vleugels van de jagers raakten bijna die van het verkeerstoestel. De piloot van het pauselijke vliegtuig moest per radio nood signalen uitzenden om de begeleidende Turkse militaire vliegtuigen te doen te rugroepen. WASHINGTON (AP) De wereldbe volking werd in juli van dit jaar geraamd op 3.283.000.000 zielen. Zjj neemt toe met ongeveer 65 miljoen zielen per jaar. In 1980 zal het aantal mensen op de wereld waarschijnlijk 4,3 miljard bedragen. Deze cijfers zijn ontleend aan gegevens die door de afdeling statistiek van de Ver enigde Naties zijn verzameld. Uit de cijfers blijkt: dat 56 percent van de wereldbevolking in Azië woont' zestien percent in Zuid-Amerika en Afrika en 28 percent in Europa, Noord- Amerika, de Sovjet-Unie en Oceanië. Dat de ontwikkelingslanden het hoogste geboortecijfer hebben: tussen veertig en vijftig per duizend in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, Europa gemiddeld minder dan twintig per duizend en STANLEYSTAD (Reuter, AFP en AP) Onder leiding van het hoofd van de geheime politie van Stanleystad, Ndaka, worden in het stadion van die stad mas saprocessen gehouden. Ongeveer 20.000 Kongolezen zijn er bijeengedreven. Min stens tachtig van hen zijn tot dusver schul dig bevonden en terechtgesteld. Volgens een ambtenaar van de Verenigde Naties zijn duizend Kongolezen bij de strijd om de stad omgekomen. Ook de linkeroever van de Kongo-rivier schijnt na verwoede strijd te zijn veroverd op de rebellen. Verscheidene huurlingen zijn bij de actie om het leven gekomen. De gelederen van de Kongolese troepen in Stanleystad zijn ook al gedund door een malaria-epidemie. „De wereldopinie is ernstig verontrust door de Amerikaanse politiek van hard- Vervolg van pagina 1) Verbazingwekkend genoeg tracht presi dent De Gaulle Engeland's poging om zich nauwer aan de NAVO en de Verenig de Staten te binden op het laatste moment te voorkomen door de Britten als lokaas een Frans-Britse „force de frappe" voor te houden. Zoals de zaken nu staan zijn de Fransen zowel tegen de MLF als tegen de wijdere Atlantische kernmacht. Presi dent De Gaulle heeft daarmee getracht het Britse compromisplan te blokkeren. Omgekeerd propageert de economisch naar isolement neigende Wilson juist op defensiegebied een wereldpolitiek, steu nende op zijn overtuiging, dat het jonge, zich uit de diepste armoede opheffende gekleurde deel van het Gemenebest op Engelands bescherming en steun is aan gewezen. Het Gemenebest is voor Engeland tevens statussymbool dat het recht van meespre ken geeft in de internationale politiek ook zonder een zelfstandige Britse H-bom. Wilson wil van die bom af. Volgens de conservatieven pleegt Wilson in Washing ton hierdoor landverraad. Door de Britse H-bom op een presenteerblaadje aan de NAVO aan te bieden zou Engeland voor goed afstand doen van het recht op zelf verdediging. Maar volgens Wilson berust een natio nale kernoorlog in dit nucleaire tijdsge wricht op een hersenschim. De Conserva tieven daarentegen delen met president De Gaulle de vrees dat Amerika op het be slissende ogenblik Europa wel eens in de steek zou kunnen laten. Wilson gelooft ech ter positief in het westelijke bondgenoot schap en in de Verenigde Naties. Hij wil met Johnsons hulp zowel de NAVO als de Verenigde Naties nieuw leven inblazen. Zowel Wilson als Johnson zijn koelbere- kenende schrandere politici. Ze beschou wen elkaar als bondgenoten en niet als mannen die elkaar, welke meningsverschil len er ook mogen heersen, een hak willen zetten. De verwachting is daarom dat zij elkaar, omdat zij praktisch denken en het in beginsel eens zijn, wel zullen vin den. Washington liet dan ook reeds zon dag bemoedigend weten dat het van de besprekingen bevredigende resultaten ver wacht. Wat de nationaal-gemengde Polarisop- pervlaktevloot betreft heeft Bonn de groot ste haast, de Verenigde Staten wat min der en Engeland helemaal niet. Johnson die nogal sceptisch staat tegenover hetgeen Kennedy's adviseurs destijds op M.L.F.- gebied hebben bekokstoofd, staat in elk ge val open voor Wilsons denkbeeld van een Atlantische nucleaire macht waarbij het beginsel van gemengd nationale militaire ploegen op velerlei wijzen zou kunnen worden verwezenlijkt, voorlopig met een Amerikaans veto en een opschorting van het denkbeeld van een dubbel of drievou dig veto. Washington zal er echter niets voor voelen om het multilaterale beginsel op de eigen in Amerika gestationeerde nu cleaire wapens toe te passen, zoals van Engelse zijde is gesuggereerd. Op zijn beurt deinst Engeland terug voor daadwerkelijke al is het ook maar symbo lische steun aan de Amerikanen in Viet nam, omdat het reeds de handen vol heeft in Maleisië. Als tegenprestatie voor de Britse nucle aire bijdrage tot het als Atlantische kern macht opgekalefaterde NAVO-arsenaal de V-bommenwerpers, de in aanbouw zijn de Polarisduikboten, de duivelssnelle laag- vliegende TSR-2 en misschien een Britse bijdrage tot een in omvang sterk vermin derde MLF-oppervlaktevloot verlangt Engeland hulp voor de aanleg van nieuwe vloot- en luchtbases op eilandjes in de In dische Oceaan ter bescherming van dit vi tale deel van het Verre Oosten en ook van de Perzische Golf. De Labourregering houdt tevens vast aan de Britse basis in Aden, waar het zo onrustig is. Wilson schijnt thans te streven naar een Noord-Amerika, de Sovjet-Unie en Oceanië tussen twintig en vijfentwintig per duizend. Men neemt aan dat China het land is met de grootste bevolking. Die wordt ge schat op 690 miljoen. Tegen 1980 verwacht men in China een bevolking vari één mil jard zielen. India is het tweede land op de lijst met 468,5 miljoen inwoners en een toeneming van de bevolking per jaar van tien miljoen zielen. Daarna komen de Sovjet-Unie met 229 miljoen, de Verenigde Staten met 192 mil joen, Indonesië met 102 miljoen, Pakistan 101 miljoen, Japan 97 miljoen, Brazilië 80 miljoen. Maar terwijl Brazilië maar acht ste op de lijst is neemt de bevolking er met drie percent per jaar toe, hetgeen betekent dat de bevolking zich zal verdubbelen in 23 jaar. heid" aldus de Russische Pravda. „De aanvallers zijn in Kongo gestoten op de krachtige houding van de Sovjet-Unie en andere socialistische landen." De Sovjet-Unie heeft besloten tot de fi nanciering en levering van wapens die per vliegtuig naar de Kongolese opstandelin gen worden verzonden. Dit heeft een com munistische diplomaat in Caïro bekendge maakt. Volgens hem werd de Russische goedkeuring het vorige weekeinde gege ven tijdens een geheime ontmoeting die in Caïro plaatsvond tussen de Russische ambassadeur Wladimir Erofeev en de mi nister van defensie van de Kongolese op standelingen, Gaston Soumialot. Volgens de diplomaat heeft Soumialot het vorig weekeinde ook een ontmoeting gehad met president Nasser en is hij daar na naar Algerije gevlogen voor een ont- gezamenlijk Brits-Amerikaanse controle van nucleaire projectielkoppen in gebieden buiten de NAVO waar Engeland nog steeds militaire verplichtingen nakomt en over nucleaire strijdkrachten beschikt, Overigens wil Londen China toelaten tot het V.N.-lidmaatschap, omdat een voort durend isolement van Peking alleen maar agressie kan aanwakkeren. Londen is on der de indruk van India's wens om zich, ondanks Chinese provocaties, verre te hou den van de nucleaire bewapeningsrace. Maar premier Sjastri, die zondag naar zijn land is teruggekeerd opperde in Lon den het denkbeeld van een nucelair schild van Amerika, de Sovjet-Unie en Engeland tegen Chinese dreigingen. Wilson zal waarschijnlijk ondanks al le voorafgaande ontkenningen ook spre ken over een vermindering van het aantal manschappen van het Britse Rijnleger, omdat dit veel deviezen verslindt. Dit schijnt de enige defensiepost te zijn waar op wat betreft de betalingsbalans belang rijk kan worden bezuinigd, omdat de re gering van de twee of drie reeds op stapel staande Polarisduikboten niet meer af kan. Het denkbeeld, waarover vorige week al een proefballonnetje werd opgelaten, is een deel van de troepen in Engeland zelf in re serve te houden en in geval van crisis naar de Bondsrepubliek over te brengen. Wanneer dit lukt zal het gemakkelijker voor Engeland zijn om zijn belofte na te komen om het Rijnleger op de volle sterk te van 55.000 man te brengen. Maar het zou dan geen Rijnleger meer zijn doch een Brits leger vóór de Rijn. Wat Engelands wens voor beter contact tussen de NAVO-bondgenoten betreft is Johnson de Britse premier al halverwe ge tegemoet gekomen door het denkbeeld van raadplegende tweemaandelijkse bij eenkomsten van NAVO-ministers die even tueel ook problemen buiten de NAVO- gebieden zullen kunnen bespreken. (Van onze correspondent) ROME De president van de Italiaan se republiek, de 73-jarige Antonio Segni, die in augustus door een hersenbloeding werd getroffen en sindsdien niet meer in staat was zijn werkzaamheden te verrich ten, is afgetreden. Deze mededeling, die overigens reeds enkele dagen werd ver wacht de minister-president had het kabinet verzocht zich ter beschikking te houden is zondagavond in een speciaal nummer van de staatscourant in Rome ge publiceerd. De schriftelijke verklaring van het afge treden staatshoofd, dat meedeelt zijn be sluit op advies van zijn artsen te hebben genomen, was tevoren overhandigd aan de plaatsvervangend president Césare Merza- gore, premier Aldo Moro en aan de voor zitters van de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden. Door het aftreden van Segni, wiens toe stand langzaam vooruitgaat, staat Italië voor de kerstdagen nog een opwindende periode te wachten. Binnen vijftien dagen zal namelijk de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Bucciarelli Ducci, de 950 leden van'de beide kamers in een ge zamenlijke zitting bijeenroepen om sa men met de dertien vertegenwoordigers van de autochtone gewesten een nieuw staatshoofd te kiezen. De eerste drie stem mingen hebben alleen dan resultaat wan neer iemand erin slaagt tweederde van alle stemmen op zich te verenigen. Moet het nog een vierde keer gebeuren, dan is het voldoende wanneer iemand beschikt over de helft plus één van alle stemmen. Er wordt reeds druk gespeculeerd over de vraag, wie Italie's nieuwe president zal worden. Verschillende zeer bekende namen worden genoemd, zoals die van Saragat, de huidige minister van Buitenlandse Zaken, van de republikeinse oud-minister Lamal- fa en ook die van Fanfani Eerstgenoemde kan daarbij, behalve op zijn eigen partij rekenen op de steun van de republikeinen en de socialisten, terwijl hij mogelijk ook een aantal communisten en leden van de linkervleugel van de Christen-Democra ten voor zich kan winnen. Een verkiezing van Fanfani, die onder de linkervleugel van de Christen-Democra ten en waarschijnlijk onder de communis ten en bepaalde rechtse groeperingen sym pathisanten vindt, zou mogelijk tot een re gelrechte regeringscrisis leiden. Er gaan geruchten dat premier Moro in dat geval onmiddellijk zou aftreden Ook wanneer de huidige plaatsvervan gende president, Merzagora, wordt gekozen, dreigen er moeilijkheden. Deze onafhanke lijke, die bij de verkiezingen te vinden moeting met president Ben Bella. Soumia lot is later naar Khartoem teruggekeerd om toestemming van de Soedanese autori teiten te krijgen voor het gebruik van de vliegvelden van Khartoem en Joeba voor het vervoer van de wapens. Klaarblijke lijk zijn twee weken geleden voor zijn reis al op kleine schaal Egyptische wapens naar de Kongolese opstandelingen verzon den. Door de Russische medewerking kon de verzending van de wapens per vlieg tuig in grote mate worden uitgebreid. De Russen hebben, naar vernomen wordt, aan de Egyptenaren en Algerijnen beloofd dat alle wapens van Russische ma kelij, die deze twee landen uit eigen voor raad naar Kongo zenden, onmiddellijk zouden worden vervangen. Ook zou Rus land ermee hebben ingestemd een deel van de verzendingskosten voor zijn reke ning te nemen. De Soedanese autoriteiten, die nog de handen vol hebben met de gevolgen van de recente revolutie tegen het militaire regime van Ibrahim Abooud schijnen te willen vermijden dat Soedan al te veel wordt betrokken bij de rebellie in Kongo. Volgens de verkeerstoren op het vlieg veld van Joeba, waar het gewoonlijk niet druk is, zijn daar onlangs zes vliegtui gen geland, om brandstof in te nemen op weg naar een „onbekende plaats van be stemming in Kongo". Het waren Algerijn se en Egyptische vliegtuigen. De leider van de verkeerstoren, een Soedanese Arabier zei dat nog negen an dere vliegtuigen op weg zijn naar het zui den. „Wij helpen hen omdat dit ons recht en plicht is", was zijn mening. Hij ver klaarde voorts niet te weten of behalve Algerije en Egypte nog andere landen betrokken zijn bij de wapenzendingen. Op het vliegveld van Khartoem is ge meld, dat verscheidene vliegtuigen met wapens uit Ghana daar zijn geland. Er zouden wapens zijn overgeladen in kleine re vermoedelijk Egyptische vlieg tuigen, die op kleine landingsstrips in de oerwouden van Kongo en elders kunnen landen ST. PAUL (Minnesota) (AP) Een 29- jarige moeder in St. Paul in Minnesota heeft haar drie kinderen en zich daarna van het leven beroofd. Het lichaam van mevrouw Neubauer werd gevonden in het souterrain van het huis van de familie Neubauer. De drie kinderen, allen met een kussen verstik' of gewurgd, waren respectievelijk zeven, vier en twee jaar oud. Hun vader ontdekte het drama dat zich had afgespeeld. TAN LAC (AP) Infanterie van Zuid- Vietnam, ondersteund door Amerikaanse helikopters die raketten afvuurden, heb ben zaterdag een hevig gevecht geleverd met een versterkt bataljon Viet Cong- rebellen. Het gevecht dat negen uur duur de vond plaats langs een kanaal op het Ca Mau schiereiland. De rebellen verloren 115 man, de regeringstroepen telden 92 slachtoffers waaronder zes gewonde Amerikaanse piloten. was op de lijsten van de Christen-Democra ten, is tamelijk rechts georiënteerd, maar kan behalve van de rechtervleugel der Christen-Democraten en wellicht van libe ralen en fascisten, ook steun krijgen uit de communistische hoek. Wanneer hij geko zen wordt, bestaat er een grote kans dat de vice-president van de ministerraad Nenni, aftreedt, waardoor de politiek van cen trum-links in duigen zou vallen. De Christen-Democraten zijn erg ver deeld. De enige die een kansje zou maken deze partij in haar geheel achter zich te krijgen, is de huidige minister van Bin nenlandse Zaken, Taviani, een man die vrijwel buiten de grote politieke stromin gen staat en zowel bij de linkse als bij de rechtse partijen sympathie geniet. In het rijtje van de kandidaten komt ook nog de vroegere minister-president Leone voor. Zijn kansen worden echter niet hoog aan geslagen. Begrip. Bij een aanval, die Indonesische studenten vorige week op de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta hebben gedaan, is voor on geveer 20.000 dollar schade aangericht. De Indonesische regering heeft al laten weten, dat zij „de woede van de stu denten volledig kan begrijpen gezien de jongste ontwikkelingen in Afrika en Azië. Verbrand. Bij een brand, die de opslag plaats voor goederen van de Britse spoorwegen in Londen heeft geteisterd, zijn twee douanebeambten om het leven gekomen. Vliegtuigongeluk. Een Amerikaans mari nevliegtuig is in de Oostchinese zee ge stort. Aan boord bevonden zich der tien man. Men heeft tot nu toe twee lijken kunnen bergen. MADRID (Reuter) De Spaanse tele visie heeft zaterdagmiddag een reportage gegeven over een draadloos bestuurde stier. In de kop van het dier was appara tuur aangebracht, waarmee men bepaalde zenuwcentra kan prikkelen. De proef neming diende wetenschappelijke doel einden en zou voor het dier niet pijnlijk zijn. Er werd bij gezegd, dat men op deze wijze misschien in de toekomst van mis dadigers „normale" mensen kan maken. Ook zou men mogelijk koeien ertoe kun nen brengen meer melk te geven. Ingezonden stukken U moet eens opletten hoeveel mensen bezig zijn verschrikkelijk druk bezig met allerlei zaken, die zich aan deze druk ke bemoeienissen niets gelegen laten lig gen en precies zo zouden gaan als al die opgewonden bezigaards er zich niet mee bemoeiden. Het duidelijkst blijkt dit uit de ingezon den stukken in alle kranten en blaaien, want er is geen krant in Nederland die niet zo'n rubriek heeft, waarin allerhand personen goede raad geven of zoals dat heet zich afreageren. Zij vertellen bijna nooit dat zij het ergens mee eens zijn. Negenennegentig van de honderd zijn te gen, verschrikkelijk tegen en dat moet dan nu maar eens fris van de lever, onom wonden en zonder een blad voor de mond te nemen, duidelijk en drastisch worden gezegd, mijnheer de hoofdredacteur. Hoe lang moet dit nog duren? Caveant consules! Jan de belastingbeta ler draait daar wel voor op! Sijmen be taalt wel! Het is allemaal leugen en be drog! Onzinpraat! De bewijzen van het tegendeel liggen voor de hand! Mag dit nu zo maar?! Dat is goed en niet nuttig. Het is goed omdat het goed is dat mensen hun onge noegen kunnen spuien en onnut in ■negenennegentig van de honderd gevallen omdat er iets aan te doen is, omdat het niet anders kan, omdat de beste stuur lui aan de wal staan, ontdat de hoogge achte inzender geen rekening heeft gehou den met dit of met dat; omdat zijn uit gangspunt niet deugt, omdatomdat omdat er zoveel is dat zijn argumenten ontzenuwt. U weet het allemaal wel. Maar misschien is het toch beter om niet naar de pen te grijpen en ongestoord postzegels of lucifersmerken of suikerzak jes te sparen, of duiven te houden, te voet ballen cf golfen, of boekjes te lezen, of thee te drinken met gezellige dames, of te wandelen door het woud en alles maar liever over te laten aan de daartoe be stemde jongens, de ingewijden, de oude hakkers met dat bijltje, die hun tijd (zeg gen ze) wel beter kunnen besteden dan met aandacht wijden aan de stukjes-in-de- krant van lezers die van toeten noch bla zen weten. Ik kan zeker twintig mensen opnoemen of twintigduizend die zich beter met duiven zouden kunnen bezig houden dan met de dingen waarmee zij zich nu bemoeien niet alleen per ingezonden stuk in de krant. Maar ik zal dat niet doen dit opnoe men omdat daar geen heil in is. Zij zouden zich door mij niet laten gezeggen; zij zouden verontwaardigd vragen waar ik mij mee bemoei en dat in een democratie waar iedere burger vrij is zijn mening openlijk bekend te maken en te zeggen waar het opstaat, bij wijze van spreken: de puntjes op de i te zetten. Waar of niet? Waar. Helemaal waar. Wat niet wegneemt dat ik het meestal dat mag ik dan toch óók zeggen, mijn heer de hoofdredacteur gelijke monni ken gelijke kappen dat ik meestal zani kers vind, die beter duiven of kippen zou den kunnen houden of naar de bioscoop konden gaan dan al die honderdduizend stukjes te schrijven. Het mag wel. Maar het hoeft niet. Er hoeft veel niet en duivensport Is mooie, rustigmakende sport. Zeggen ze. Floris Flaneur Advertentie h. de graaff „Mevrouw" De voorzitter van het Deense Parlement, oud-minister van Cultuur, Julius Bomholt, heeft enige her vormingsvoorstellen gedaan zoals ver vanging van de aanspreektitel van afge vaardigden „geacht lid" door eenvoudig „mijnheer" of „mevrouw". Tito. ïn Belgrado, waar het achtste congres van de Joegoslavische communistische partij wordt gehouden, doen geruchten de ronde dat de 72-jarige president maarschalk Tito zijn functie als alge meen-secretaris van de partij, die hij sinds 1937 bekleedt, neer zal leggen. De ideoloog Veljko Vlahovitsj wordt als op volger genoemd. Huren. De Zwitsers hebben zich in een referendum met 460.500 tegen 119.000 stemmen uitgesproken voor opheffing van de huurprijsbeheersing die sinds de oorlog gold. De regering zal de woning bouw krachtig gaan steunen. Protestmars. In de Syrische hoofdstad Damascus hebben twaalfduizend men sen, behorend tot verschillende christe lijke kerken, deelgenomen aan een gro te protestmars tegen de verklaring van het concilie over de joden. Doorzetter. John Boyden, een advocaat uit de Amerikaanse staat Utah, heeft een miljoen dollar gekregen van de stam der Hopi-indianen voor zijn hulp in hun strijd met de Navajo-indianen om een groot en een rijk stuk land. Van 1882 tot 1963 hebben de Hopi's en Navajo's elkaar dit stuk land betwist. John Boy den, heeft de Hopi's 26 jaar lang als advocaat bijgestaan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3