Gromyko legt bij VN-assemblée ontwapeningspakket op tafel Gesprek tussen VS en SU over vele wereldproblemen Elsevier doet een bod op Drukkerij Boom-Ruygrok BONT HET WEER Brand verwoest fabriek in Rotterdam Russische atoomgeleerden op bezoek in ons land WurliTzer jdemonstreert Haarlems bedrijf blijft als aparte vennootschap bestaan Tros wil concessie voor radio en TV Uren van REM- eiland geteld Rechtbank wijst eis van VNKO af Prinses Beatrix naar de West Verhoging van brandpremies overwogen Rotterdam leent op nieuwe voorwaarden Hirosjima-piloot krankzinnig Voor modieuze dames- en teenerkleding ORGELS DAGBLAD VOOR VELS EN - IJ M UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Ontmoeting Geld DOOR EEN RUIL VAN AANDELEN VOOR NAAR ...nèt even anders! ieë MORRIS "iefore you êuy! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Nieuwe depressie Dividend Kapitaal Morgen mogelijk al telegraafwet van toepassing Voor industrieën Schade 2.5 miljoen Het woord is aan De lont in de stembus pagina 3 Teunika aan tros pagina 5 In de krant van heden: r:V; V v :2 v1;- 50 min, 5% obligaties a pari JOOP WALVIS ELECTRONISCHE te HAARLEM Hoofdprijzen staatsloterij 50e JAARGANG NUMMER 31 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJnraiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hnnfdred en alle afd Tel. 15295. IJmuider Courant KJ AJ> >01 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post ll,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem -fr Directeur: Vlr. H C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON „De tijd is rijp voor een volledig verbod van kernwapens, op heffing van buitenlandse militaire bases en vermindering van de bewapeningsuitgaven met vijftien percent." Dat zei gisteren An- drej Gromyko, minister van Buitenlandse Zaken van de op één na machtigste mili taire mogendheid ter wereld: de Sovjet unie. Gromyko hield zyn pleidooi voor ont wapening in de Assemblée der Verenigde Naties. Hij diende meteen een memoran dum in met voorstellen voor de instelling van kernvrije zones in Europa, de Balkan, Afrika, het Nabije Oosten en andere delen van de wereld, en voor een vredesverdrag tussen de landen van het pact van War schau en de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. De Russische minister sprak zich verder uit voor een Chinees voorstel tot het houden van een wereld-topconferentie om te komen tot een verbod van kernwa pens. Gromyko's rede werd met de grootste aandacht gevolgd door westelijke diploma ten, in het bijzonder door de Ameri kaanse gedelegeerde bij de Verenigde Na ties, Stevenson. Veel nieuws leek men in de Russische woorden overigens niet te horen. De ontwapeningsvoorstellen hoe fraai zij ook lijken zijn al eerder door de Russen gelanceerd. De algemene toon van Gromyko's speech was gematigd en positief. Men was algemeen van oordeel dat hij met nadruk het belang van de Verenigde Naties op het oog had. In Washington bestond vooral veel be langstelling voor Gromyko's optreden in de Assemblee, omdat een bezoek van hem voor de deur staat. Woensdagmiddag zal de Rus een bespreking hebben met presi dent Johnson, het eerste dat de minister aan een Amerikaanse president brengt sinds de herfst van 1962. Hoewel het Witte Huis het bezoek als een routine-aangele genheid probeert voor te stellen, is het dui delijk, dat er intensieve onderhandelingen gaande zijn tussen de Johnson-administra- tie en de nieuwe machthebbers in Moskou. De gesprekken die minister Dean Rusk de afgelopen week met zijn collega Gro myko in New York heeft gevoerd en die officieel de betalingsmoeilijkheden in de Verenigde Naties tot onderwerp hadden, bestreken in werkelijkheid een wijd terrein waarop ontwapening, Vietnam, de Kongo en andere kwesties lagen. Het is niet aan te nemen dat Johnson en Gromyko mor gen alleen een theepraatje houden. In het Witte Huis wordt trouwens sinds gisteren al hard gewerkt, omdat de Britse premier Harold Wilson op bezoek is. Veel publiciteit is al gegeven aan de te ver wachten nieuwe voorstellen van de Britse regering wat betreft de multilaterale kern strijdmacht, het project dat voorziet in de oprichting van een vloot van 25 schepen, bemand met officieren en manschappen van verschillende NAVO-landen en bewa pend met Polaris-raketten voorzien van tactische kernwapens. De Britten blijken te voelen voor een kernstrijdmacht waarin hun kernbommen werpers en onderzeeboten kunnen worden opgenomen. Zij zijn bovendien voorstan ders van een speciaal NAVO-kerncomman- do. Naast dit thema, dat uiteraard samen hangt met de toekomst van het hele wes telijke alliantiesysteem, lijken de bespre kingen tussen Johnson en Wilson evenwel ook te gaan over de ontwapeningsmogelijk De Uitgeversmaatschappij Elsevier in Amsterdam heeft besloten het Uitgevers- en Drukkersbedrijf Boom-Ruygrok n.v. in Haarlem over te nemen. Daartoe heeft Elsevier vandaag een bod gedaan tot omwisseling van aandelen Boom- Ruygrok in certificaten van gewone aan delen Elsevier, in verhouding van nomi naal 1.000 aandelen Boom-Ruygrok (cum dividend 1964) tegen 13 certifi caten Elsevier ad nominaal 20 (cum dividend 1964), alsmede 100 in con tanten. De laatste koers van Boom- Ruygrok was 189 percent. Advertentie BARTEUORISSl^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust harde of stormachtige zuidwestelijke wind. aanhou dend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het ligt in de bedoeling dat Boom- Ruygrok zal blijven voortbestaan als een afzonderlijke vennootschap. Het bedrijf wordt voortgezet, waarbij in de komende jaren door uitbreiding en verdere inves tering, de vergrote drukcapaciteit mede in dienst zal kunnen worden gesteld van Elseviers sterk groeiende uitgevers activiteit. Vanmorgen om kwart over elf is het personeel meegedeeld dat de veranderin gen geen wijziging voor hun positie be tekent. Er werken in het bedrijf ruim 200 man. Nader wordt nog meegedeeld dat het aanbod zal geschieden onder voorbehoud, dat een naar de mening van Elsevier vol doend aantal aandelen ter omwisseling wordt aangemeld. Een uitvoerig bericht zal "zo spoedig mogelijk verschijnen. Het bod heeft de volledige instemming van de directie en de commissarissen van Boom- Ruygrok, die de aanvaarding daarvan aan houders van aandelen aanbevelen. Boom-Ruygrok kon in 1963 de gestegen kosten goed opvangen, door een grotere produktiviteit en een hogere omzet. De bruto-winst beliep in dat jaar 551.769 (1962: 392.854). Na aftrek van ondermeer diverse lasten ad 39.900 17.300) werd voorgesteld ƒ240.100 (ƒ200.400) af te schrijven. Het dividend werd verhoogd tot Th (6) percent. Over het eerste kwartaal 1964 was het bedrijf bevredigend bezet. Getracht zou worden de kostenstijgingen door betere werkmethoden op te vangen. De directie had gezien de gang van zaken het volste vertrouwen in de te treffen maatregelen. Het geplaatste kapitaal van Boom-Ruyig- rok is 900.000 waarvan 20.000 priori teitsaandelen. Per 1 januari 1964 beliepen de zichtbare reserves 460.000. Gebouwen hebben een verzekerde waarde van 1,52 miljoen. De balanswaarde van gebouwen en terreinen is 540.000. De woningen zijn verzekerd voor 230.000 en staan te boek voor 100.000, met inbegrip van de grond1. De verzekerde waarde van machines en bedrijfsinstallaties beloopt ongeveer 2,78 miljoen. Er staat nog een obligatielening uit van f 600.000. heden, de Oost-West-relaties en vooral: over geld. De financiële omstandigheden van Engeland zijn van dien aard, dat het aardse slijk de hoofdrol zal spelen bij het overleg. Afgeronde beslissingen worden overigens niet verwacht. Johnson en Wilson lijken er vooral op uit hun samenwerking te verbe teren en uit te vinden wat voor vlees zij wederzijds in de kuip hebben. Beiden staan bekend als harde onderhandelaars, met de neiging vooral de concrete feiten te laten tellen. Dat was gisteren zelfs al merkbaar bij de korte begroetingsspeeches die de twee regeringsleiders afstaken en waarin, naast de gebruikelijke vriendelijkheden, al sprake was van realistisch en zonder fra ses aan de onderhandelingstafel zitten. Het bestuur van de Televisie en Radio Omroep Stichting „Tros" te Amsterdam heeft bij minister Bot (O., K. en W.) schriftelijk machtigingen aangevraagd om radio- en televisieprogramma's te doen uitzenden. De ambities van de stichting gaan uit naar het doen uitzenden van een program ma op het eerste en/of tweede televisie net, bij voorkeur tussen 18,30 en 20.00 en tussen 22.00 en 23.30 uur. De stichting zou afstand willen doen van een evenre dig deel van de kijkgelden als haar zou worden toegestaan al of niet tijdelijk, bij voorbeeld binnen het kader van een proef periode, een beperkt deel van de zendtijd te bestemmen voor het doen uitzenden van reclame-boodschappen. In een brief brengt de Stichting verder naar voren er begrip voor te hebben, dat mogelijk niet op zeer korte termijn van de minister een positief antwoord kan worden verwacht. Daarom vraagt het be stuur in afwachting van de beschikking van de minister reeds aanstonds een voormachtiging tot het gebruiken van de Noordzee televisie-zender als een voorlo pig derde net. Wat de radio-programma's betreft vraagt de stichting machtiging program ma's te mogen uitzenden via Hilversum 1, Hilversum 2 of het derde FM-net. De voorkeur van de stichting gaat uit naar het derde FM-net. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In Haagse departemen tale kringen wordt verwacht dat de alge mene maatregel van bestuur waarbij de Telegraaf- en Telefoonwet van toepassing wordt verklaard op het R.E.M.-eiland, morgen zal verschijnen. Zodra de maat regel in werking treedt (waarschijnlijk twee dagen later) zal T.V.-Noordzee dus een illegale zender zijn, die net als elke binnenlandse ether-piraat kan worden vervolgd. De algemene maatregel van bestuur zal ook aangeven wie met de uitvoering wordt belast. Aangenomen wordt dat daarvoor de officier van Justitie in Amsterdam wordt aangewezen. Naar verluidt is er reeds contact ge weest tussen het departement van Justitie en de Amsterdamse procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, alsmede het hoofd van het arrondissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker. Bij dit contact is echter al leen nog maar over de bevoegdheids regeling gesproken en niet over de uit voering van de maatregel. Nog steeds wordt aangenomen dat de R.E.M. na som matie de uitzendingen vrijwillig zal staken. De president van de Haagse rechtbank heeft vandaag afwijzend beschikt op de eis van de Vereniging van Nederlandse Koop- vaardijofficieren VNKO om te worden toe gelaten tot het georganiseerd loonoverleg tussen werkgevers en werknemers in de koopvaardij. DE VNKO, waarby ongeveer 50 percent van alle Nederlandse koopvaar - dijofficieren is aangesloten, had deze eis gesteld in een kort geding tegen de drie erkende vakbonden. Prinses Beatrix zal van 19 februari tot 10 maart 1965 achtereenvolgens een be zoek brengen aan de Nederlandse An tillen en Suriname. De minister-president en mevrouw Marijnen zullen op uitnodiging van de Landsregeringen begin volgend jaar een bezoek brengen aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer en mevrouw Marijnen van 16 tot 26 januari in Suriname zullen zijn en in aansluiting daarop van 26 januari tot 5 februari in de Nederlandse Antillen. Bekend was al, dat koningin Juliana en prins Bemhard in het najaar naar de West zullen gaan. Met het oog op de bijzonder ongunstige ontwikkeling van de brandschade in Ne derland overwegen de hier te lande wer kende brandverzekeraars het nemen van maatregelen op het gebied van de premie stelling. Hoewel omtrent de eventueel te nemen maatregelen nog geen enkele be slissing is genomen, mag wel als vast staand worden aangenomen, dat deze zich voorshands zullen beperken tot de indu striële objecten, die in zeer belangrijke mate aan de ongunstige ontwikkeling bij dragen. Maatregelen op het gebied van de premies voor woonhuizen en inboedels zijn op het ogenblik niet in discussie. Voor 2ih miljoen gulden schade is gis teravond aangericht door het volledig uit branden van een fabriek van schuimrub ber matrassen aan de Schiedamseweg in Rotterdam. Ook twee boven de fabriek gelegen flats werden een prooi van het laaiende vuur dat op het hoogtepunt dwars over de brede straat tot aan de winkels aan de overkant reikte. Drie leden van de Rotterdamse vrijwil lige brandweer, als altijd al ter plaatse toen de beroepsbrandweer nog met het blussingsmaterieel onderweg was, raakten tijdens het anderhalf uur durende gevecht tegen de vlammen licht gewond. Om kwart voor zes werd de brand ont dekt op de parterre van de twee verdie pingen hoge fabriek, die midden tussen moderne flatblokken staat en van één er van zelfs deel uitmaakt. Van de zeventig man personeel waren er toen nog tien aanwezig die terstond zelf trachtten in te grijpen, maar het vuur vrat zich zo snel een weg in de voorraad van vijfduizend schuimrubbermatrassen dat er voor hen geen houden aan was. Beeld van de brand die gisteren in Rotterdam voor ruim twee miljoen schade aanrichtte en waarbij drie brandweerlieden in het ziekenhuis moesten worden oppenomen. Inayat Khan: Een zelfzuchtig mens kan zich niet voorstellen dat iemand onzelfzuchtig is; daarom verdenkt hij steeds de onzelf zuchtige mens van onoprechtheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 1 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6' Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport U Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie !L\V- -v toSC:''. •vfe'y -- Het is zo goed als zeker dat de gemeente Rotterdam vanavond bekend zal maken dat zy een lening zal uitschrijven van 50 miljoen obligaties tegen een rente van 5% percent met een koers van uitgifte a pari. Hiermee zou Rotterdam zijn uit gifte aanpassen bij het grote beroep op de kapitaalmarkt van de Nederlandsche Gasunie 300 miljoen 5% percent a pari), dat voor Rotterdam onlangs aanleiding was tot terugtrekking van de lening van 75 miljoen, 514 percent obligaties a 99%. GALVESTON (AP) „Hirosjima-pi loot" Claude Eatherly, nu 46 jaar oud, is na een gerechtelijk onderzoek krankzin nig verklaard. Eatherly, de hoofdfiguur in een boek ge titeld „De Hirosjima piloot", werd ervan beschuldigd dat hij in september van dit jaar mevrouw Mario Dell'Osso van 32 dol lar had beroofd. Een jury sprak hem vrij. Psychiaters hebben gezegd dat Eather ly zich schuldig voelt wegens zijn aandeel in het historische bombardement in 1945 en dat chronische schizofrenie de oorzaak van zijn moeilijkheden is. Onder leiding van de Rus I. D. Moro- gov, vice-president van het Sovjet staats- comité voor vreedzaam gebruik van atoomenergie, is een zeven man tellende Russische delegatie uit Moskou in Neder land gearriveerd. Drie atoomgeleerden van de Sovjet-Unie maken deel uit van het gezelschap Zij zijn naar ons land gekomen op uit nodiging van het reactor centrum Neder- Advertentie De bekende WURLITZER -organist op de wereldvermaarde (uit 's werelds grootste orgel- en pianofabrïek!) op woensdag 9 en donderdag 10 december. Beide dagen van 16 tot 18 en van 20 tot 22 uur in benedenzaal Hotel van Aken, Baan 1, VRIJE TOEGANG. [ALLEEN - IMPORTEUR voor Nederland Westersingel42 «ROTTERDAM .Tel.(010) 13502* Wekenlang is de omgeving van het Noordfinse plaatsje Holoila onveilig gemaakt door deze reusachtige wolf. Een onlangs gehouden drijfjacht had succes. Een van de jagers wist het ondier neer te leggen. Bij weging bleek hij meer dan 84 kilo te wegen. Foto: Het monster op de weegschaal omringd door dorpelingen. land en zullen volgens het voorlopig pro gramma donderdag Petten bezoeken. Doel van de reis, die een eerste uit vloeisel is van het bezoek, dat minister Luns deze herfst aan Moskou heeft ge bracht, is nauwere samenwerking tussen de Nederlandse en Russische wetenschap pelijke onderzoekers op het gebied van de atoomenergie. Van Nederlandse zijde zullen de bespre kingen worden gevoerd door een daar voor samengestelde delegatie, waarvan de leden tevens als gastheren zullen op treden. Zij zijn dr. E. L. Kramer, voor zitter van het bestuur van het reactor centrum Nederland, prof. dr. J. A. Goed koop, wetenschappelijk directeur van het R.C.N. vier wetenschappelijke medewer kers, onder wie twee van T.N.O. en F.O.M. (stichting voor fundamenteel on derzoek der materie) en drs. S. Meyer, adviseur voor atoomzaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Niemand van hen was echter op Schip hol ter verwelkoming aanwezig. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken liet verstek gaan. Op het platform stond wel de Russische ambassadeur in ons land, de heer I. I. Toegarinow, en voorts de chef der ex- trene betrekkingen van het R.C.N., de heer R. F. Schlingemann. De laatste ver onderstelde dat de afwezigheid van offi ciële personen hierdoor te verklaren was dat de Russische gasten niet door de re gering, doch door het reactor centrum zijn uitgenodigd en dat dit centrum slechts voor de helft een staatsinstelling is. De andere helft steunt immers op het bedrijfsleven. Vierde klasse veertiende lyst 50.000: 10344 ƒ15.000: 1907 5.000: 6753 11758 12057 2.000: 3644 19802 21003 1.500: 7389 11443 13438 1.000: 5596 7789 9797 10337 21135 400: 6991 8815 11910 14893 20221 200: 1167 3039 3156 3922 4370 6265 7699 7988 8573 8911 9047 10164 11368 12304 12451 12547 12904 13260 13343 13392 14685 16074 16270 17059 17922 19083 19433 19723 20558 21353 21442 21792 21908 v

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1