Bij arbeidsonrust kan de regering het moeilijk krijgen bij Gasvlam Harlingen is het Dr. Vondeling wil een parlementair rapport „Meer nadruk op rechten dan op samenwerking" - DE BEURS - Bij de goed sparen. Achtergronden loonpolitiek Nieuwe dochter .Naarden" van Beurs in onderhandse leningen begonnen Wilton-Fijenoord Minister ingelicht over de aardgasbronnen Kort economisch nieuws VS lenen marken van het IMF „Marathon" in Brussel begonnen Discontoverhoging in Zuid-Afrika NK V-sec reta ris Coppes Rede over „Democratie in de onderneming" H. Albert de Bary introduceert B.I.B.-program Lassie stoot fabricage van Kellogg af Franse vakbonden achter het Concordeplan SCHEEPVAARTBERICHTEN 9 U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! DINSDAG 8 DECEMBER 1964 Vrijheid Loonronde AMSTERDAM WALL STREET Journalisten in Italië gaan week in staking (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering gaat ook op het gebied van de lonen geen ge makkelijke tijd tegemoet. Tenzij minis ter Veldkamp (Sociale Zaken) alsnog met een oplossing komt, die alle partijen kan bevredigen, hetgeen niet uitgesloten wordt geacht, is het gedaan met de vrije loonpolitiek en komt de verantwoorde lijkheid voor de loonvorming weer ge heel bij de overheid te liggen. Dat kan de regering, vooral als er arbeidsonrust ontstaat, nog wel eens politieke moei lijkheden bezorgen. De breuk in de Stichting van de Arbeid vormt een nieuwe bedreiging voor de regerings coalitie, die door de omroepproblemen toch al niet zo stevig meer in de schoe nen staat. De ontwikkeling moet voor minister Veldkamp, die vorig jaar de vrije loonpo litiek bij de wet heeft ingevoerd, wel bij zonder vervelend zijn. Als hij blijft bij zijn 4,3°/o op jaarbasis (geheel of gedeeltelijk in de vorm van een algemene loonronde), loopt hij de kans de vakbonden tegen zich te krijgen en is de vrije loonpolitiek die stoelt op de samenwerking tussen werk gevers en werknemers, ter ziele. De rege ring kan zich bij dreigende arbeidsonrust, die zeker niet denkbeeldig is, niet meer beroepen of afspraken met het bedrijfsle ven, maar is politiek gesproken alleen zelf aansprakelijk voor de gevolgen van het loonbeleid. .Daarbij moet bedacht worden dat de politieke invloed van de vakcentra les, vooral als zij gezamenlijk optreden, niet gering is. De vrije loonpolitiek, waarbij de verant woordelijkheid voor de loonvorming ge heel bij het bedrijfsleven ligt, is gestrui keld op de aanhoudende spanning op de arbeidsmarkt en blijkt dus ook in tijden van welvaart niet altijd te voldoen. Het systeem is indertijd door staatssecretaris Roolvink ingevoerd ter vervanging van de geleide loonpolitiek, waarbij de lonen ge heel van overheidswege werden gedic teerd. Minister Veldkamp heeft het nieu we systeem vorig jaar bij wijziging van het B.B.A. (Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen) in de wet verankerd, maar er nog niet veel plezier aan kunnen bele ven. In principe betekent de vrije loonvor ming dat het bedrijfsleven de vrijheid wordt gelaten zelf de lonen en arbeids voorwaarden te regelen, op basis van af spraken met de regering. Die afspraken, de zogenaamde spelregels, komen in goed overleg, tot stand, nadat de SER de ruimte heeft aangegeven, die voor loonsverhogin gen beschikbaar is. Bij dit systeem ligt de controle in handen van de Stichting van de Arbeid, het toporgaan van het bedrijfs leven, waarin werkgevers en werknemers samenwerken. De overheid komt er dus niet meer aan te pas, tenzij het zo fout zou gaan, dat de minister, daartoe geadvi seerd door de tijksbemiddelaars, moet in grijpen. Het systeem heeft nu een jaar gewerkt en hoewel de spelregels zo ruim werden toegepast dat er een loonexplosie kon ont staan, heeft de minister nooit ingegrepen, zodat men in ieder geval kan stellen dat de zaken in het afgelopen jaar vlot zijn verlopen. Nu de werknemers echter voor de geringe loonstijging, die de regering voor 1965 toelaatbaar acht, geen verant woordelijkheid willen nemen, is er een kink in de kabel gekomen. Zonder hun me- Op de boortoren van de voor een Franse maatschappij werkende N.V. Petroland bij het dorp Kimswerd, brandde om onge veer een uur een gasvlam. De vlam was zo sterk dat zij gemakkelijk in het vijf ki- lometer verder gelegen Harlingen kon wor- den waargenomen, en bleef ongeveer am derhalf uur branden. Reeds op 27 november was op een diep te van ongeveer 1100 meter gas aange boord. De toen brandende veel kleinere vlam is gedoofd en de boortoren, die tot een diepte van 4500 meter kan komen, is doorgegaan met boren. Men wilde tot nu toe niet zeggen of een exploitabele hoeveelheid gas is aange boord, maar gezien de grootte van de nieuwe vlam neemt men aan dat de vondst deze keer belangrijker is. 99J De directie der N.V. Chemische Fabriek „Naarden" deelt mee, dat onderhande lingen inzake een aandelenruil met de Amerikaanse onderneming Flavorex Com pany Inc. met succes zijn bekroond. Deze transactie, die de verwerving van het vol ledig uitstaande kapitaal van Flavorex be treft, gaat gepaard met de overdracht van nominaal 936.000 nieuwe gewone aan delen „Naarden". De Flavorex Company Inc. is een producente van grondstoffen voor de voedings- en genotmiddelenindu strie met vestigingen in Baltimore en Los Angeles. Omtrent de gang van zaken in het lopen de jaar bij „Naarden", wordt gemeld, dat zowel de omzet van het Nederlandse moe derbedrijf als de geconsolideerde omzet zonder met de omzet van „Naarden- Kemi" rekening te houden met ongeveer 15 percent toenam. Wegens moeilijkheden in de aanloop periode bleven de resultaten van „Naar- den-Kemi" tot dusverre nog beneden de verwachtingen. Desondanks kan de stij ging van het totale resultaat van „Naar den" tot dusverre zeker bevredigend wor den genoemd. De investeringen van het moederbedrijf zullen in verband met de uitbreiding van enige produktie- en labo ratoriumafdelingen waarschijnlijk uit komen op plus minus 4,3 min, tegen 1,9 min in 1963 en 1 min in 1962, aldus een mededeling van de directie. dewerking bij de toetsing van nieuwe CAO's houdt de stichting van de arbeid, de slagader van de vrije loonpolitiek, automatisch op te functioneren. Voor. minister Veldkamp blijft er dan weinig anders over dan opnieuw het Col lege van Rijksbemiddelaars als toetsende instantie in te schakelen, tenzij hij besluit de 4,3 percent geheel in de vorm van een algemene loonronde te verstrekken. In dat geval kan hij met een simpele beschik king volstaan. Hoewel het rijksbemidde laars voor een dergelijke uitgebreide taak aan personeel ontbreekt, behoeft de inscha keling van dit overheidslichaam bij de loonvorming toch geen praktische proble men op te leveren. Het college kan voor het toetsingswerk namelijk beschikken over de assistentie van het loonbureau, dat vorig jaar door minister Veldkamp is ingesteld. Het bu reau, dat tot nu toe ten dienste stond van de Stichting van de Arbeid, beschikt over voldoende mankracht om de CAO's te kun nen onderzoeken op inhoud, loontechni- sche opbouw en juridische vormgeving. Aangezien het loonbureau door het rijk wordt betaald, kan het zonder moeilijkhe den aan het College worden toegevoegd. Uit de eerste prijskrant blijkt, dat de markt voor onderhandse leningen is be gonnen. De krant toont aan dat op de eerste beurs een opengebleven aanbod was van 75.000 in de categorie onderhandse gemeenteleningen in drie termijnen. De lening werd gelaten tegen 95.94 percent op een rendementsbasis van 5J4 percent. De volgende vergadering van de koers- commissie is bepaald op 10 december. De handel geschiedt schriftelijk via formu lieren. De directie van Wilton-Fijenoord maakt bekend, dat naar haar oordeel 'n ruim vol doende aantal aandelen en converteerbare obligaties N.V. Bronswerk zomede een ruim voldoende aantal aandelen N.V. Ne- derlandsche Fabriek van Bronswerken, voorheen Becht en Dyserinck ter verwis seling is aangemeld en ingeleverd. Het aanbod zal derhalve definitief gestand wor den gedaan, zodra de op 16 december te houden buitengewone algemene vergade ring van Wilton-Fijenoord haar goedkeu ring heeft verleend. De directie van de N.V. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" deelt mee, dat de slsalproduktie van haar in Tanganyika gelegen ondernemingen gedurende de maand november 1964 heeft be dragen 593 ton (v. j. 429 ton). De produktie gedurende de maanden januari t/m november 1964 heeft bedragen: 5693 ton. Voor de overeen komstige periode van 1963 was dit cijfer 4859 ton. Advertentie „Terwille van het algemeen belang moeten de meest recente gegevens over aardgasvoorraad in de bodem van noordelijk Nederland worden gepubli ceerd. Niet alleen over de hoeveelheden die muurvast staan, maar ook de ver moedelijke en zelfs de waarschijnlijke schattingen. Dat is gewoon gebruikelijk in de politiek. Dat doen wij ook met tal van andere dingen, zoals de produktie- ramingen waarop een stuk economisch beleid wordt gebaseerd". Dit zei dr. A. Vondeling, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, nadat hij gisteren bij minister Andriessen (Econo mische Zaken) was geweest, om deze zijn bronnen te noemen waaruit hij heeft geconcludeerd dat er meer aardgas in Noord-Nederland moet zitten dan de officiële 1100 miljard kubieke meter. Zoals hij al eerder heeft gedaan bestem pelde de heer Vondeling de grote activi teit van NAM-export en uitlatingen van de president van de Duitse geologische stich ting als aanwijzingen voor de juistheid van zijn stelling. Voorts kwam hij nu met publikaties uit twee Duitse vakbladen, waaronder het blad „Oei", die beide 4000 miljard kubieke meter als Nederlandse aardgasreserve opgeven. De Amerikaanse maatschappij „Honeywell", die een be drijf in Emmen gaat bouwen, heeft verder volgens de heer Vondeling in Amerika be- in november is de koerswaarde van ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen met 935 miljoen gedaald tot 35.577 miljoen. Een jaar geleden, eind november 1963, was de koers waarde slechts 32.151 miljoen, een verschil derhalve van 3426 miljoen. Tijdens een buitengewone vergadering van aandeelhouders der Zuidhollandsche Bank N.V., is de voorgestelde fusie met de Credlet- en Effectenbank tot de Verenigde Bankbedrijven goedgekeurd. WASHINGTON (Reuter). De Ver enigde Staten hebben een bedrag van 125 miljoen dollar aan Duitse marken bij het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) opgenomen. Daarmee kwamen de Ameri kaanse trekkingen op het I.M.F. in dit jaar op een bedrag, in diverse buiten landse valuta, overeenkomende met 525 miljoen dollar. De marken zullen naar minister Dillon meedeelde, evenals de an dere buitenlandse valuta, worden gebruikt voor de verkoop van dollars aan andere leden van het I.M.F., die deze dollars zullen besteden voor het doen van terug betalingen aan het fonds. In Brussel is gisteren de „Marathon-zit ting" van de ministerraad van de Europe se Economische Gemeenschap begonnen, die vóór Kerstmis moet leiden tot een ge meenschappelijke graanprijs. De bespre king van het „Plan-Mansholt", waarin de éénmaking van de graanprijzen in de „Zes" is vervat, is mogelijk geworden na dat de Duitse Bondsrepubliek de vorige week zich bereid had verklaard aan het tot standkomen van één graanprijs in de E.E.G. mede te werken. De harmoni satie betekent voor Duitsland, dat In de E.E.G. de hoogste graanprijzen heeft, een verlaging van gemiddeld tien percent van het inkomen der graanproducenten. PRETORIA (Reuter). De Bank van Zuid-Afrika heeft het disconto verhoogd van 4 tot 4y2 percent. Dit met het oog op inflatie zoals wordt meegedeeld. De banken hebben te veel krediet ver strekt, waardoor nu in verhouding tot het bruto nationaal produkt te veel geld in omloop is. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.9710.07; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.31—3.36; Belgische frank (100) 7.21—7.26; Zwitserse frank (100) 83.00— 83.50; Franse frank (100) 73.1573.65; Duitse mark (100) 90.05—90.55; Noorse kroon (100) 49.60—50.60; Deense kroon (100) 51.40—52.40; Zweedse kroon (100) 69.10—70.10; Italiaanse lire (10.000) 56.50— 58.50; Oostenrijkse schilling (100) 13.8613.96; Portugese escudo (100) 12.42'/»12.57'/» en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.906.05. De vakbeweging zal niet alleen erkend moeten worden als onderhandelingspart ner in de bedrijfstakken, maar ook als be hartigster van alle werknemersbelangen in de ondernemingen. Om dat te bereiken zal zij rechtstreeks bij^ de ondernemingen activiteiten moeten ontwikkelen. Herzie ning van de zeggenschap in de onderne ming kan niet een resultaat zijn van een groeiende neiging tot samenwerking, maar moet worden bereikt door veranderingen in het statuut van de onderneming: aan gezien daarvoor een wetswijziging is ver eist, heeft de vakbeweging hier een duide lijke taak als pressiegroep ten aanzien van het politieke gebeuren. Dit zijn enkele conclusies, die drs. Th. Coppes, algemeen secretaris van het Ne derlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.), vanmiddag op een bijeenkomst ter gele genheid van het tiende lustrum van de Ka tholieke Studentenvereniging „Sanctus Laurentius" in Rotterdam, trok in een re de over „Democratie in de Onderneming". De N.K.V.-secretaris neemt aan, dat juist op basis van te realiseren rechten de Ondernemingsraad als overleg- en samen- werkingsinstituut voor voornamelijk inter ne bedrijfsaangelegenheden beter tot ont wikkeling kan komen; omdat hij dan min der wordt gehinderd door illusoire ficties. Bovendien komt echte samenwerking be ter tot stand naarmate er minder sprake is van flagrante onevenwichtigheid in de machts- en rechtsverhoudingen. Drs. Coppes stelde met nadruk, dat de vakbeweging samenwerking niet afwijst. Het uiteindelijke doel, de integratie van de werknemers in de onderneming kan echter niet worden bereikt door op dit moment samenwerkingsorganen te cre- eren binnen een ondernemingskader en een juridische structuur van de onderne ming, die niet overeenkomen met de ar beidsgemeenschap van vandaag, met het denken van de werkende mensen. Drs. Coppes acht veranderingen in de onderne mingsstructuur nodig voor het realiseren van rechten voor de werknemers, die even zoveel beperkingen van de macht der directies betekenen. Het dagelijks bestuur van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft zich „uitvoerig beraden" over de loonpolitiek. In een communiqué zegt het N.K.V. dat de situatie besproken is, „die is ontstaan nu de werknemersorganisaties gedwongen waren de regering mede te delen niet bereid te zijn om óp de uitgangspunten vervat in de recente brief van de minister van sociale zaken toetsingswerkzaamhe den in de stichting van de arbeid te ver richten". „Het dagelijks bestuur van het N.K.V heeft zijn instemming betuigd met het standpunt dat de werknemers in de stich ting van de arbeid hebben ingenomen. Het N.K.V. wacht thans nader beraad van de regering af", aldus het commu niqué. Blijkens de vandaag verschenen pros pectus introduceert H. Albert de Bary en Co.'s Administratiemaatschappij C.V., een geheel nieuw beleggingsprogramma onder de naam; De Bary's Individueel Be leggingsprogramma („B.I.B.-programma"). Beleggers die hieraan wensen deel te nemen worden in een beleggingsclub van circa twintig deelnemers verenigd met het doel gezamenlijk tot een uiteindelijk in dividuele eigen beleggingsportefeuille te geraken. De door de trustee onder een B.I.B.-programma ontvangen gelden zul len worden belegd in aandelen van eerste klas ondernemingen. Wegens het spaarkarakter van een B.I.B.-programma, zullen opbrengsten van dividenden en eventueel voor verkoop aan te wijzen stock-dividenden voor her belegging in aandelen worden bestemd. De deelnemers zullen jaarlijks worden uitgenodigd om over het gevoerde beleid van gedachten te wisselen. kend gemaakt dat zij rekening houdt met de aanwezigheid van 66Ü0 miljard kubieke meter aardgas in Nederland. Dr Vondeling zei ook nog te beschikken over de verklaring van een insider, die bij zonderheden zou weten met betrekking tot de uitlatingen van de Duitse geologen. Diens naam wilde hij echter niet noemen. Wel had hij hem meegedeeld aan de mi nister. Als bijkomstige aanwijzing ver wees de heer Vondeling nog naar een pu blicatie in „Die Welt", waarin werd ver meld dat de Duitse maatschappij Brigitta, die samen met de NAM het aardgas in het Eems-Dollargebied deelt, 70 miljard kubieke meter aardgas zou krijgen. En dit terwijl de verdeling fifty-fifty is en er volgens Nederlandse opgave 90 miljard kubieke meter in dit gebied zit „Ik wil hierover een parlementair rap port, zoals die ook in Amerika over de vondsten van de oliemaatschappijen wor den uitgebracht. In Nederland nemen wij te veel aan wat ons wordt voortgezet en we eten het op als zoete koek. Het gaat hier om een produkt met een duidelijke publie ke betekenis. De regering moet zeggen wat zij weet", aldus dr. Vondeling. De Koninklijke Lassie Fabrieken N.V. te Wormerveer zal per 31 maart 1965 de fabrieken van Kellogg-produkten beëindi gen, omdat het Amerikaanse concern een eigen bedrijf heeft gesticht in Bremen. De ze fabriek, die sinds kort de produktie ter hand heeft genomen, zal in de toe komst alle E.E.G.-landen voorzien. De fa bricage is voor Nederland tien jaar in handen geweest van de Lassie Fabrieken. Voor het personeel zal deze verandering geen gevolgen hebben, daar overplaatsing naar andere afdelingen van het bedrijf mogelijk is. De verkoop in Nederland zal in handen blijven van de per 1 januari te verenigen verkooporganisaties van Las sie en Van Nelle. Ook voor de Koninklijke Lassie Fabrie ken zelf zal het beëindigen van de licentie- produktie geen grote gevolgen hebben. De vervaardiging van Kellogg-produkten vormde slechts een klein onderdeel van de totale produktie van Lassie. Bovendien heeft het bedrijf de verkoop voor Neder land behouden en wel op zeer gunstige voorwaarden, zo vernemen wij van de di rectie. Het samenvoegen van de verkooporga nisaties van Lassie en Van Nelle houdt verband met de fusie, die vorig jaar tus sen beide ondernemingen heeft plaatsge vonden. Door middel van aandelenruil ver wierf Van Nelle toen het grootste deel van het uitstaande aandelenkapitaal van Lassie. IETS TERUGLOPENDE MARKT Beursplein 5 heeft bij de opening de nieuwe beursweek ingezet met een vrien delijke stemming voor de internationale waarden. De handel was kalm. Philips noteerde 153,60, ex 1,50 interimdi vidend, tegen 153,90 als slotprijs van vrijdag. Koninklijke Olie en Unilever waren bij de opening elk 30 cent hoger op resp. 157 en 147. AKU, welk fonds vrijdag zeven punten verbeterde op de split-up in Amerika, alsmede de dividend verhoging van de Amerikaanse dochter, de American Enka, voegde op 487 ruim één punt aan de winst van vrijdag toe. Voor Hoogovens werd een drie punten hogere advieskoers opgegeven op 550. Het geringe Amerikaanse aanbod in enkele hoofdfondsen werd aanvankelijk grif op genomen door West-Duitsland, Zwitser land en het publiek. De markt ondervond lichte steun van de stemming in West- Duitsland en Londen. Later op de middag daalde Philips tot 153,10, Unilever tot 146,50 en Koninklijke Olie tot 156,80. Dit als gevolg van zeer gering aanbod in een praktisch lege markt. AKU kon zich goed handhaven op 487. Op verzoek van het beursbestuur werd geen notering opgemaakt in aandelen Boom-Ruygrok in verband met een te verwachten communiqué. (Van onze correspondent) Voor de tweede maal sedert de Britse regering te kennen heeft gegeven haar medewerking aan de uitvoering van de plannen voor de bouw van de Frans- Engelse concorde te willen staken, is een delegatie van de drie grote Franse vak centrales naar Londen gereisd om haar duit in het zakje van het geschil te wer pen. De Franse vakbonden, de communis tische, socialistische en (voormalige) christelijke, hebben dus één lijn getrok ken en willen dat de vliegtuigbouwplan nen zonder vertraging zullen worden uit gevoerd. In hun vrees voor een crisis in de Franse vliegtuigindustrie, die het ge volg van de voortijdige ondergang van de Concorde dreigt te worden, stellen de vakbonden zich dus achter de Franse re gering. De steun die de Franse regering bij uitzondering nu eens van de drie grote vakcentrales krijgt, belooft haar niette min meer morele voldoening dan tastba re resultaten op te zullen leveren. In Londen heeft de Franse delegatie im mers geen gesprekspartners gevonden die eveneens uit naam van de Engelse vak beweging mochten optreden. Alleen de vakbond van de technici, die de linkervleugel van het Britse vakver bond vertegenwoordigt heeft de Franse delegatie te woord willen staan. De rest van de Engelse vakcentrales schijnt zich op het standpunt te stellen dat de Con- corde-controverse tot de competentie van de Labour-regering behoort waarmee de vakbonden niets te maken hebben. Aagtekerk 7 te Port Sudan. Abida 8 te Bombay verw. Achilles 8 v. Amsterdam n. Bremen. Acteon 9 te Curasao verw. Adonis 7 v. Hamburg n. Rotterdam. Agamemnon pass. 7 Porto Rico n. Jacksonville. Alca 7 in Yucatan Channel n. Houston. Alhena 8 te Rotterdam. Almkerk 8 te Aqaba verw; Alnitak 8 te Rotterdam. Alwaki 7 v. Catania n. Le Havre. Ameland 6 v. Galveston n. Miranda. Amerskerk 7 te Rotterdam. Angolakust pass. 7 Las Palmas n. Le Havre. Area 7 te Vizagapatnam. Attis 7 v. Antigua n. Curasao. Banggai 8 te Amsterdam. Batjan pass. 8 Aden n. Suez. Batu pass. 7 Kaap Finisterre n. Liverpool. Bengkalis pass. 7 St. Vincent n. Rotterdam. Billiton 8 te New York verw. Calamares 8 v. Cristobal n. Tampa. Caltex Amsterdam 8 te Suez. Caltex Leiden 7 v. Karachi n. ^Madras. Caltex Nederland 7 dw. Wight n. Port Said. Caltex Pernis 7 te Heyshamn. Caltex Rotterdam 7 dw. Oporto n. Pembroke. Caltex The Hague 8 ten anker Suez. Cartago 8 te Manzanillo verw. Celebes 9 te Aden verw. Dahomeykust 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Daphnis verm. 8 v. Lissabon n. Rotterdam. Delft 8 te San Juan. Delphina 7 te Antwerpen. Drente 8 v. Malta n. Beyrouth. Echo 7 t.h.v. Gibraltar n. Triëst. Eemhaven 7 v. New Orleans n. New York. Esso Rotterdam 8 dw. Muscat n. Augusta. Forest Town 7 dw. Den Helder n. Palermo. Friesland 7 v. Sunderland n. Horsens. Garoet 7 v. Port Sudan n. Port Said. Geeststar 7 te Barbados verw. Grebbedijk pass. 6 Quessant n. Charleston. Hathor 7 v. Tripoli n. Piraeus, flilversum 7 dw. Kaap de Gata n. Hamburg. Jacob Verolme 7 v. Baltimore n. Lasalinas. Jason 8 te Rotterdam. Kalydon 7 te Stanlow. Kamperdijk pass. 7 Scilly Islands n. New York. Karakorum 7 te Houston. Katelysia 7 v. Heyshamn n. Hamble. Keizerswaard 7 dw. Rhodos n. Larnaca. Kennemerland 7 te Porto Alegre. Kloosterdijk 8 te New Orleans verw. Korovina 7 v. Liverpool n. Cork. Krebsia 7 v. Lourenco Marques n. Beira. Laarderkerk 7 dw. Masirah n. Port Sudan. Langkoeas 8 te Colombo. Maasdam 8 te Rotterdam. Maaskerk 7 dw. Kreta n. Port Said. Madison Lloyd pass. 8 Suez n. Djibouti. Mariekerk 7 v. Antwerpen n. Bremen. Marne Lloyd 7 v. New York n. Cristobal. Mentor 8 v. Rotterdam n. Tunis. Moordrecht 6 v. Abadan n. Aden. Muiderkerk 7 v. Calcutta n. Chittagong. Naess Commander 8 te Essider verw. Neder Eems 7 te Aqaba. Neder Rhone 8 te Kobe. Neder Rijn 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Neder Weser 7 te Madang verw. Nista 7 dw. Dardanellen n. Tuapse. Oberon 8 te La Guaira verw. Oldekerk 7 dw. Kaap Matapan n. Genua. Peperkust 8 te Freetown verw. Pericles 8 v. Chimbote n. Guayaquil. Philippis 8 te Port Dickson verw. Pieter S. 8 v. Rotterdam n. Swansea. Poeldijk 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Polydorus 8 te Singapore verw. Prins Frederik Willem 7 v. Londonderry n. Belfast. Prins Willem-2 7 v. Famagusta n. Mersin. Prins Willem-5 7 v. Antwerpen n. Hamburg. Pygmalion 7 dw. Quessant n. Antwerpen. Randfontein 7 te Port Elisabeth verw. Rempang 7 v. Bugo n. Cebu. 8 te Cebu verw. Riouw 7 te Marseille. Rotterdam 7 v. New York n. Nassau. Schiekerk 7 te Manilla Seine Lloyd 8 te Djeddah. Senegalkust 7 dw. Dakar n. Amsterdam. Servaaskerk 7 v. Marseille n. Antwerpen. Siberoet 7 te Rangoon verw. Sinoutskerk 8 te Hongkong verw. Sirrah 7 v. Porta Cardon n. Los Angeles. Slamat 8 tè Lissabon. Solon 8 te St. Croix verw. Spaarnekerk 7 v. Amsterdam, 8 te Rotterdam. Stad Alkmaar 7 dw. Isle de Batz n. Catania. Stad Kampen pass. 7 Lizard n. Farge. Stad Utrecht 5 v. Rotterdam n. Vitoria. Stad Zwolle 8 v. Bone n. Rotterdam. Statendam 8 te Nassau verw. Stentor 7 v. Aruba n. La Guaira. Straat Chatham 8 op rede Port Gentil. Straat Clarence 9 te Sydney verw. Straat Clement 6 v. Port Louis n. Port Eliza beth. Straat Frazer 7 ten anker rede Durban. Straat Singapore 7 v. Fremantle n. Mauritius. Tero 8 te Bahia verw. Tjinegara 7 v. Melbourne n. Adelaide. Tjipanas 6 v. Luanda n. Lagos. Triton 7 v. Cap Haitiën n. Freeport. Tweelingen 7 v. Vigo n. Rotterdam. Ulysses 7 v. Mobile n. Houston. Utrecht 7 ten anker rede Abudhabi. Van der Hagen 7 te rede Dar es Salaam. Van Riebeeck 8 te Mukalla verw. Van Spilbergen 8 te Dunedin verw. Vasum 8 te Spezia. Vitrea 7 te Geelong. Vivipara 7 v. Jabaldhanna n. Suez. Vlieland 7 dw. Muscat n. Abadan. Vlist 7 te rede Trivandrum. Waibalong 7 v. Hongkong n. Bangkok. Waterland 7 te Hamburg. Willem Ruys 7 v. Cristobal n. Port au Prince. Zafra 7 v. Porta Cardon n. Gothenburg. SLEEPVAART Gelderland, 2 dec. vertrokken van Curagao. Groningen, 7 dec. t.h.v. King Island, Australië, onderweg met zuiger van Sydney naar Bandar Abbas. Hector, 7 dec. t.h.v. Callantsoog, bij de gestrande kustvaarder „Teunika". Help, 7 dec. werkzaam O. Middellandse Zee gebied. Jacob van Heemskerk, 7 dec. t.h.v. Galway Bay, Junior, 7 dec. werkzaam te Marsa el Brega. bij de gestrande kustvaarder „Karei»'. Octopus en Cycloop, 7 dec. werkzaam nabij Port Harcourt voor berging „Beverwijk 10". Simson, 7 dec. werkzaam te Ras Lanuf. Titan, 7 dec. aangekomen te Amsterdam (dok). Willem Barendsz, 7 dec. 300 mijl w v. Casa blanca, onderweg met werkeiland van Nantes naar Port Gentil. VERHANDELDE FONDSEN 7 december 4 december Titaal 425 423 Hoger 186 (43,8°/o) 236 (55,8°/o) Lager 133 (31,3°/o) 97 (22,9°/o) Gelijk 106 (24,9°/o) 90 (21,3»/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie157,00-157,40 gl Philips 153,40-154,10 gl Unilever 146,60 Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U486 Hoogovens 550 Kon. Olie156,70-156,80 156,60 Philips 153,40 Unilever Vorige slotkoers A'dam Rubber. 109 H.V.A 143 A.K.U 487V» 116,20 553 Philips Gem. Bez. 153,30 Ex Unilever 146,70 Dordtsche Petr. 718 K. Ned. Petr. Mij. 157,— Holl. Am. Lijn.... 1007» K.L.M 72,50 K.N.S.M 13574 Ned. Stoomv. Mij. 1277s Ommeren, Bhs. v. 240 Scheepv. Un. Ned. 127 204,50 108,50 229,— Unitas 490,— Ver. Bezit v. 1894 127,— AMRO Bank 66,— Alg. Bank Ned. 2987» Albert Heijn 620 Amstel Brouwerij 415 Berkel's Patent 210 206,50 Bührm.-Tetterode 717 238 Ford 940 Gelder Kon. Pap. 128 Gist Spir.f. Kon. 2937» Van der Heem 306 Heinekens Bier(. 436 Hoogenbosch Sch. 311 Inctola 394 Kon. Zout-Ketjen 900 Müller Nat. Bezit 2707» Ned. Kabelfabr... 33872 Philips Pref 54,30 188 Thomassen Dr. 67974 Ver. Machinefabr. 168 Wessanen 435 Wilton Fijenoord 190 Zwanenburg-Org. 958 Billiton Mij. II 41372 Aluminium Ltd. 317» American Motors 15 Anaconda 55-74 Bethlehem Steel 367s Cities Service.... 737s General Motors 957s Kennecott Copper 927s Republic Steel 43'/s Shell OU 59 U.S. Steel 53 if Gedane noteringen. (Verstrekt door de AMRO Bank) Wall Street is gisteren in een onregel matige tendens geëindigd, nadat aanvan kelijk in een vaste stemming was be gonnen. Luchtvaartwaarden waren hoger. Comsat zette de stijging verder voort tot 58V2 3). Xerox daalde drie punten, Radio Corp. V&. Van de 1366 verhan delde fondsen waren er 568 lager en 513 hoger. De omzet beliep 4.77 miljoen shares tegen 4.35 miljoen shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 873.99 3.06), sporen 209.81 0.74) en open bare nutsbedrijven 155.40 0.90). ROME (AP) De nationale journalis- tenbond heeft gisteravond bekendgemaakt, dat aanstaande donderdag een staking van een week zal beginnen, waardoor geen van Italië's dagbladen zal verschijnen. Het ge-» schil gaat over de voorwaarden van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. De journalisten eisen een werk week en salarisve op basis van het aantal d;

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9