Andriessen: 1100 miljard m3 aardgas en niet veel meer Binnenkort „vertrouwelijk" rapport voor Tweede Kamer Britse heffing treft KSG- export zwaar Fokker verwacht voor '64 winst van f 14 miljoen - DE BEURS - het fundament van uw vermogen BRONNEN VAN VONDELING ONTZENUWD Minimumloon voor GS W-werknemers Gashaarden in trek Zelffinanciering komende jaren zeer belangrijk Kort economisch nieuws Omzet en winst De Vries IJzer gestegen Faillissementen het meest in Amsterdam Broodslijters willen gelijke bezorg en winkelprijs Reiss en Co Goudvoorraad boven 6 miljard Opperste Sovjet vergadert vandaag Sovjet-Unie ver in ontzilting van water SCHEEPVAARTBERICHTEN Wel woorden geen daden WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 11 Contracten Wilde gooi Lufthansa 19 stuks Swissair AMSTERDAM Weekstaat Ned. Bank Schroder en Saragat spraken over Europa Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft gisteravond in de Tweede Kamer alle geruchten over nog grotere aardgasvoorraden in het noorden van ons land positief tegengesproken. Hij ver wacht niet dat er veel meer gevonden kan worden dan de nu bekende voorraad van 1100 miljard kubieke meter. Mis schien zal de voorraad nog iets stijgen maar op spectaculaire cijfers mag men niet meer rekenen. Prof. Andriessen heeft zich onverkort gesteld achter de ontkenningen die de Nederlandse Aard olie Maatschappij onlangs heeft ge geven in antwoord op de veronderstel ling dat het Groningse gasveld vee rijker is dan men wil toegeven. „Een schatting van 4000 miljard kubieke me ter is onwezenlijk", aldus de bewinds man. „Zo'n hoog cijfer kan alleen maar gebaseerd zijn op een wilde schatting van de hoeveelheid die misschien ge vonden zal worden onder het Noordzee plat". Met zijn positieve mededelingen maakte prof. Andriessen even snel als onverwacht een einde aan de aardgasvoorspellingen die de socialistische fractieleider dr. Von deling de afgelopen weken heeft gedaan. Al le bronnen die dr. Vondeling maandag be kend maakte werden door de bewindsman achtereenvolgens ontzenuwd. Op welke ge gevens Duitsers en Amerikanen hun uitla tingen over veel grotere aardgasvoorraden hebben gebaseerd is voor de bewindsman een raadsel. Het zijn in elk geval geen Ne derlandse gegevens. Tussen de buitenlandse aardgasprofeten en de Nederlandse deskundigen blijkt ook geen contact te bestaan. De minister be vestigde dat de rijksoverheid over alle ge gevens van de N.A.M. beschikt. Hij zal de geologische stichting vragen om op basis van deze gegevens een rapport samen te stellen waarin ook de waarschijnlijke en vermoedelijke voorraden aardgas in het Groningse gasveld en overig Nederland zullen worden beschreven. Dit rapport zal over enkele maanden ter vertrouwelijke kennismaking aan de Tweede Kamer wor den verstrekt. De minister bleek anders dan dr. Von deling dat de exportcontracten van de N.A.M. helemaal in overeenstemming zijn met de grootte van de reserves. Er zijn thans met België en Duitsland contracten afgesloten voor de leveranties van zes resp. vier miljard kubieke meter aardgas Het extra invoerrecht van 15 percent dat Groot-Brittannië sinds 27 oktober heft, brengt walsstaal uit de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) onder een Brits tarief van ge middeld 28 percent, waardoor de prijs hoger komt te liggen dan van Britse pro- dukten. Vóór de introductie van de Britse extra-heffing was het andersom: de K.S.G. kon toen goedkoper op de Britse markt komen dan de Britse produ centen zelf. Deze verandering is in Luxemburg be sproken op een bijeenkomst van de Hoge Autoriteit met staalexporteurs uit de Europese gemeenschap. Men verwacht dat de export naar Groot-Brittannië tot een kwart zal teruglopen. Normaal was voor 1964 een walsstaal-export naar Groot-Brit tannië van 700.000 ton te verwachten ge weest. Bovendien verwacht men dat de Britse maatregel gevolgen zal hebben voor de handel van de Europese gemeenschap met de rest van de wereld. Staalexporterende landen die tot dusver naar Groot-Brittan nië leverden zullen immers proberen hun produkten nu elders af te zetten. Daar door verminderen de afzetkansen van de gemeenschap op de wereldmarkt, terwijl de invoer in de gemeenschap zelf zal toe nemen. Volgens de Hoge Autoriteit moet als ge volg van de Britse invoertoeslag in de ge meenschap een produktieverlies van ruim een miljoen ton ruwstaal worden verwacht. Met ingang van 4 januari zal voor werk nemers in de Gemeentelijke Sociale Werk plaatsen (G.S.W.), die tot minstens een derde van de normale arbeidsprestatie in staat zijn (categorie A) en redelijk hard aanpakken (minimaal 15 punten in de merit-rating) 'n minimumloon gelden van 96,90. Voorts worden op dezelfde datum ter inhaling van achterstand de G.W.S.-lonen met 3 percent verhoogd, wat neerkomt op circa 6 cent per uur. Het minimumloon wordt hiermee gesteld op 95 percent van dat in het bedrijfsleven. Het zal de algemeen geldende minima in de toekomst op basis van dit percentage blij ven volgen. De regeling, die geldt voor 23-jarigen en ouderen, komt ten goede aan ongeveer de helft van de G.S.W.-werk- nemers. per jaar gedurende een periode van twin tig jaar. Er zijn contacten met Frankrijk, Engeland en Zwitserland maar zelfs als met deze drie landen contracten worden gesloten (hetgeen de bewindsman niet waarschijnlijk achtte) dan nog zal de to tale export niet meer belopen dan de helft van de bewezen voorraad van elfhonderd miljard kubieke meter. Waar prof. Martini, de directeur van de Duitse geologische stichting zijn wijsheid inzake 2 a 3000 miljard kubieke meter aardgas vandaan haalde was voor de mi nister een raadsel. Als hij alleen over Slochterer. praat is hij er glad naast, meende de minister. Als hij over andere gebieden spreekt is het een wilde gooi. De bron van de Duitse publikaties waarin ge sproken wordt van 4000 miljard kubieke meter had de minister niet kunnen ont dekken. Deze schattingen zijn in geen ge val gebaseerd op Nederlandse gegevens. Misschien dat de schrijvers van deze pu blikaties uitgaan van eventuele vondsten in het Noordzee-gebied, maar wat daar ge vonden zal worden weet nog niemand. De zelfde opmerkingen maakte de minister over de schattingen van Amerikaanse zij de (zesduizend miljard kubieke meter), ge daan door de fabrikant van regelappara- tuur „Honeywell". Het Nederlandse be drijfsleven rekent helemaal niet met zul- xe cijfers, aldus de minister. De afzet van kolenhaarden in de periode van januari tot en met augustus van dit jaar is in vergelijking met de afzet in dezelfde periode van 1963 teruggelopen met 58,8 percent. De afzet van gashaarden is in diezelfde periode toegenomen met 452,4 percent. Bij olie haarden viel een stijging van 93,9 per cent te zien. De afzet van kolenkachels toonde een vooruitgang van 17,8 per cent. De totale afzet van verwarmings toestellen liep echter 8,3 percent achter uit. „De Schouw", het orgaan van de Nederlandse vereniging van handelaren in verwarmings- en huishoudelijke artikelen geeft deze cijfers van de aflevering door de Nederlandse industrie aan de binnenlandse markt, aangevuld met in- en ultvoergegevens van het CBS. De verklaring van de minister maakte kennelijk ook op de oppositie nogal indruk. Het was opvallend dat dr. Vondeling na 's ministers uiteenzetting alleen maar vroeg om de herkomst van de buitenland se gegevens na te trekken. Hij bleef hele maal niet bij zijn eerste voorspellingen van een tweetal weken geleden, maar vroeg slechts om meer openheid, daarbij wij zend op Amerikaanse voorbeelden. Zoals te verwachten was voelde de minister er niets voor om de herkomst van de buiten landse voorspellingen op te sporen. „De N.A.M houdt geen enkel gegeven achter," zei hij. Het resultaat van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker is tot dusver iets gunstiger geweest dan werd voorzien. Het winstsaldo, na afschrijvingen en voor belasting, zal waarschijnlijk uitkomen op omstreeks 14 min. Zoals bekend wordt een on veranderd dividend van 15 percent ver wacht, waarin de nieuw uitgegeven aan delen ad in totaal nom. ruim 10 min voor de helft delen. Na het ongekende succes van het F 27 Friendship toestel, gaat de vennootschap met de F 28 Fellowship een belangrijk nieuw avontuur tegemoet. Dit betekent dat in de komende jaren zelffinanciering voor het bedrijf een eerste vereiste zal zijn. „We mogen blij zijn, als we in de eerstvolgende jaren het dividend op het huidige peil kunnen handhaven tot op het moment, dat de serieproduktie van de F 28 begint. Voordat we zover zijn, zullen we van grote zelfbesparing moeten leven", zo verklaarde de voorzitter, de heer H. W. A. Van den Wall Bake, in de gisteren ge houden buitengewone aandeelhoudersver gadering. „Een stunt als de aandelenemis sie van dit jaar behoeven we zeker niet nog eens uit te halen," zo vervolgde hij, dit betekent ook dat aandeelhouders niet op een stockdividend moeten rekenen, want het bestuur wil wel zijn uiterste best doen het dividend te handhaven, maar dan dient voorop te staan dat het kapitaal niet ver der wordt vergroot. De vliegtuigindustrie wordt voortdurend kapitaalintensiever. Bedroegen de kosten van de Friendship tot aan de regelmatige produktie nog slechts f 50 min, bij de Fel lowship zal dit bedrag reeds op zo'n f 200 min uitkomen „en een volgend plan zal waarschijnlijk een half miljard gulden vergen," aldus de voorzitter. Over het F 28-project valt op dit mo ment niet veel nieuws te vermelden. De eerste afleveringen zullen in het voorjaar van 1968 plaatsvinden. De directie is nog altijd overtuigd van de mogelijkheden om tot een rendabele produktie te komen en van een goede markt voor het vliegtuig. Met verschillende maatschappijen zijn al nauwe onderhandelingen gaande over eventuele aanschaf van het toestel. Er be staat zeker belangstelling van de zijde van potentiële kopers. Ook met de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is Fok ker „zwaar in bespreking." De onderhan delingen verkeren echter nog niet in een zodanig stadium, dat positieve uitspraken over de afloop te doen zijn. De F 27 is intussen een ongeëvenaard succes geworden. In totaal zijn tot nu toe 287 van deze toestellen verkocht. In 1964 zijn het er 19 geweest, „die thans zeer behoorlijk tot de winst bijdragen". Men verwacht bij Fokker dat de F 27 nog wel een paar jaar zal blijven lopen. Indonesië heeft b.v. grote belangstelling voor het toestel. De financiering van een eventuele Indonesische aankoop ligt echter moeilijk omdat, voorzover het bestuur bekend, in het eerste bedrag der regeringskredietga- ranties voor export naar Indonesië van 100 min, geen leveranties van vliegtuigen zijn voorzien. i Ten behoeve van enkele lijndiensten op korte afstand heeft de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair bij de Fokker vliegtuigfabrieken een F-27 „Friendship" besteld. Dit toestel de eerste Friendship die Swissair heeft gekocht zal omstreeks april worden afgeleverd. De Antilliaanse luchtvaartmaatschappij (ALM) die op 1 augustus werd opgericht, gaat per 15 januari haar tarieven verlagen. Deze ver lagingen variëren op de verschillende trajecten van 5 tot 48 percent. Emittenten berichten dat de 6 percent 30- jarige obligatielening groot 5 miljoen a 99 percent, ten laste van de stichting Rooms Ka tholieke Ziekenverpleging in Zwolle, waarop gisteren kon worden ingeschreven, sterk is overtekend. Op de inschrijvingen moet een belangrijke reductie worden toegepast. Voor de invoer van ruwe olie en stookolie in West-Duitsland is vanaf 10 december een ver gunning nodig. De verordening wordt vandaag gepubliceerd. Dankzij de bemoeienis van de heer G. Smeets te Venlo, een bonthandelaar, die enkele jaren geleden de „Nederlandse Nationale Nerts" op richtte en zelfstandig bontveilingen organiseer de, zal ons land als het enige van de Westerse landen worden toegelaten tot de internationale Nertsbeurs, die op 11 en 12 februari in Leipzig zal worden gehouden. De winst- en verliesrekening in het jaar verslag van H. A. de Vries' Ijzerhandel N.V. in Amersfoort over het op 30 juni jl. geëindigde boekjaar 1963-64 toont dat de maatschappij een saldo winst heeft ge boekt van 172.072 tegen 169.871 in het voorgaande jaar. De winst op goederen na aftrek van kosten steeg van 479.603 tot f 547.663. Afschrijving vergde f 214.318 te gen f 145.161 en rente f 173.291 tegen 157.283. Uit de balans per 30 juni jl. blijkt dat de goederenvoorraad is toegenomen van 3.767.000 tot f 4.106.900 en dat debiteuren zijn verminderd van 2.188.061 tot f 1.600.490. De bankier paraisseert aan de creditzijde van de balans met 936.923 vergeleken met 2.416.323 en een jaar eer der 2.409.863. Het totaal van de verschil lende reserves steeg van f 722.568 tot 729.137. In de eerste vier maanden van het lopende boekjaar heeft de omzet blijkens het verslag een stijging te zien gegeven van circa vijftien percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vori ge verslagjaar. De directie merkt op dat bij de beoordeling van deze stijging mede in aanmerking dient te worden genomen dat de verkopen in genoemde maanden van dit jaar voor een deel het gevolg zijn van een verschuiving der vraag naar een later tijdstip. De toekomstige handel in verwarmings apparaten acht de directie van H. A. de Vries' Ijzerhandel nog te onzeker om er een verwachting over uit te spreken. Het stijgende loonpeil zal het noodzakelijk ma ken dat een aanzienlijke vergroting van de omzet wordt bereikt teneinde bij de te verwachten stijging der kosten een rede lijk resultaat te behalen. In 1963 zijn (na aftrek van de vernieti gingen) 1.302 vonnissen van faillietverkla ring uitgesproken, dit is 0,6 percent meer dan in 1962. Bedroeg voor het gehele land het aantal vonnissen elf per 100.000 inwo ners, het aantal in het arrondissement Amsterdam bleef daar met een ver- houdingscijfer van 19 het verst boven, terwijl het arrondissement Almelo er met vijf het verst beneden bleef. Aldus blijft uit de faillissementsstatistiek 1963, samen gesteld door het CBS. Van de faillissementen had 90 percent betrekking op natuurlijke personen; bijna 9 percent op rechtspersonen, waarvan ruim de helft nv's. In de bedrijfsklassen „handel" en „bouwnijverheid" werden de grootste aantallen faillissementen uitge sproken, nl. resp. 311 en 166 (vj 357 en 197). De Nederlandse Bond van Wederverko pers van Brood en Aanverwante Artike len „Ons Belang", de enige landelijke or ganisatie van broodslijters, heeft opnieuw de minister van Economische Zaken ge vraagd geen gevolg te geven aan de door het georganiseerde bakkersbedrijf uitge oefende aandrang, toe te staan dat bij broodbezorging aan huis een hogere broodprijs wordt berekend dan bij verkoop in de winkel. De broodslijters hadden in september ook reeds een dergelijk ver zoek gedaan. De broodslijters menen dat bij een ra tionele distributie met behoorlijke sane ring een bezorgprijs, die hoger is dan de winkelprijs, beslist niet noodzakelijk is. Wel is „Ons belang" van oordeel dat de broodprijs in het algemeen te laag wordt gehouden, waardoor een redelijke winst marge in het gedrang komt. Een verho ging van de bezorgprijs zou echter vol gens de bond het in Nederland nog be staande systeem van bezorging zijn nut en aantrekkelijkheid voor de consument doen verliezen. De gang van zaken bij de n.v. Handels- vereeniigiing voorheen Reiss en Co stemt tot tevredenheid, zo deelt de directie mee in een tussentijds bericht. Verwacht wordt dat, onvoorzien omstandigheden voorbe houden, het netto-exploitatiewinst 1964 iets hoger zal zijn dan dat van 1963. Over 1963 behaalde Reiss en Co een netto-winst van 86.200 bij een geplaatst aandelenkapitaal van f 1,23 miljoen. Het dividend werd bepaald op onveranderd zes percent. Red. INTERNATIONALS ONGEANIMEERD Over de internationale waarden valt bitter weinig mee te delen. De stemming was nauwelijks prijshoudend met zeer weinig zaken. Kon. Olie noteerde f 156.40, tegen een voorgaande slotprijs van f 157 Unilever dertig cent lager op 146,40. AKU min een punt op 48672. Voor Hoogovens werd een drie punten lagere advieskoers opgegeven op 550. Alleen Philips kon zich goed handhaven op 153,40 153,30) Maandagavond werd voor Philips als hoogste prijs f 154,10 betaald toen bleek, dat deze stukken in Wall Street gloed in de markt lagen. In de scheepvaartsector ging eveneens weinig om. De koersen gaven weinig verandering te zien. Hetzelfde geldt voor de leidende cultures. De staatsfond- senhoek stond onder druk van de 5% per cent lening groot 50 miljoen tegen 100 per cent van de gemeente Rotterdam. In de lokale afdelingen werden aandelen Boom- Ruygrok op 275 eerder bieden geadviseerd, tegen een laatstgedane notering op 189. Dit naar aanleiding van het bod door Elsevier op de aandelen Boom-Ruygirok door mid del van aandelenomruil plus contanten. Voor aandelen Elsevier werd een advies prijs opgegeven van 205 a 206, tegen maandag f 206. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 7 december blijkt duidelijk dat er een flink bedrag aan bankbiljetten is teruggevloeid na de ultimo-uitzetting De chartale circulatie daalde met niet min der dan 213 min tot f 6607 min. Het be talingsverkeer met het rijk leverde voor de schatkist uiteindelijk een voordelig sal do op van 106 min. Dit onder meer door belastingbetaling plus de opbrengst van geplaatst schatkistpapier. De rekening „an dere ingezetenen" geeft een verhoging te zien met f 29 min tot 63 min. De goud en deviezenvoorraad verminderde met 80 min tot 7340 min, waarvan 6008 min aan goud tegen vorige week f 5842 min. De goudvoorraad is dus met 166 min ge stegen. Voor 94 min wordt de stijging door de centrale bank verklaard. Voor de rest kan men slechts veronderstellen dat convertibele valuta in goud is omgezet. MOSKOU (AP en Reuter) Vandaag vergadert de Opperste Sovjet, het parle ment van de Sovjet-Unie. Het komt voor het eerst na de afzetting van Kroesjtsjev bijeen. Men neemt aan dat het voorstellen zal goedkeuren over wijzigingen in de lei ding van de staat, zoals die dezer dagen door het Centrale Comité zijn voorbereid. Men gelooft dat maarschalk Rodion Ma- linovsky, minister van Defensie sedert 1957, zal worden vervangen. Hij was een intiem vriend van Kroesjtsjev. Ook neemt men aan dat Jekaterina Foertseva, minister voor Culturele Zaken eén vriendin van Kroesjtsjev zal verdwijnen. Als haar opvolger wordt ge noemd de voormalige minister voor Cul turele Zaken, Panteleymon K. Ponoma- renko. Hij was onder andere ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag. WASHINGTON (AP) In de Sovjet- Unie is een begin gemaakt met de bouw van een gecombineerde installatie voor de ontzilting van water en de opwekking van stroom. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, Stewart L. Udall, die dit bekendmaakte, verklaarde dat der gelijke projecten in zijn land het stadium van de besprekingen nog niet gepasseerd zijn. De Sovjet-Unie heeft indrukwekkende vorderingen gemaakt op het gebied van de omzetting van zout in zoet water, zo verklaarde Udall nadat hij een eerste rap port in ontvangst had genomen van een Amerikaanse technisch team, dat onlangs een bezoek aan Russische researchinstal- laties heeft gebracht. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.97—10.07; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.31—3.36; Belgische frank (100) 7.21—7.26; Zwitserse frank (100) 83.00—83.50; Franse frank (100) 73.15—73.65: Duitse mark (100) 90.05—90.55; Noorse kroon (100) 49.6050.60; Deense kroon (100) 51.4052.40; Zweedse kroon (100) 69.05—70.05; Italiaanse lire (10.000) 56.5058.50; Oostenrijkse schilling (100) 13.86—13.96; Portugese escudo (100) 12.42'/»—12.57'/i en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06. Advertentie Abbekerk 8 v. Cristobal n. Curagao. Achilles 8 te Bremen. Admaea 7 v. Port Said n. Rotterdam. Adonis 8 te Rotterdam. Algol 8 v. Dar es Salaam, 9 te Nacala verw. Algorab 9 te Las Palmas verw. Alkes 9 rede Ummsaid. Alwaki 8 dw. Tunis n. Le Havre. Ammon 8 t.h.v. Guadeloupe n. Curagao. Amstelland 8 v. Santos n. Montevideo. Anco Spray 8 te Helsingborg verw. Arendskerk 8 v. Genua n. Marseille. Aristoteles 7 v. Port of Spain n. Matanzas. Bali 9 te Barcelona. Barendrecht 9 dw. Sabang n. Philippijnen. Batu 8 dw. Landsend n. Liverpool. Burl S. Watson 9 te Rio de Janeiro verw. Bussum 8 dw. Aarhus n. Stockholm. Caltex Madrid 8 v. Siracha n. Dumai. Caltex Naples 8 dw. Masira Eil. n. Stockholm. Caltex Utrecht 8 v. Bahrein n. Ras Tanura. Camerounkust 8 v. Lowerbuchanan n. Abidjan. Camphuys 8 dw. Mozambique n. Dar es Salaam. Cartago 9 v. Manzanillo n. Rotterdam. Castor 8 v. Izmir n. Amsterdam Celebes 9 te Colombo verw. Ceres 8 te Talcahuano. Charis pass. 8 Windward passage n. Willem stad. Congokust 8 te Antwerpen. Crania 9 te Punta Cardon. Dahomey kust 8 te Antwerpen. Daphnis 8 dw. Oporto n. Rotterdam. Diogenes 8 v. Point a Pitre n. Antigua. Echo 8 dw. Algiers n. Triëst. Eemland 9 te Paranagua. Elizabeth Broere 8 te Bombay verw. Eos 7 v. Piraeus n. Rhodos. Esso Den Haag 8 dw. Finisterre n. Rotterdam. Esso Rotterdam 9 dw. Khorya Morya n. Augusta. Forest Hill 8 dw. Kopenhagen n. Stockholm Forest Town 8 dw. Wight n. Palermo. Gaasterkerk 8 t.h.v. Gibraltar n. Piombino. Garoet 9 te Suez verw. Gooiland 7 v. Rio de Janeiro n. Porto Alegre. Gorredijk 9 te Norfolk. Gulf Italian 8 dw. Gibraltar n. Port Said. Gulf Swede 8 v. Port Said n. Landsend. Heemskerk 9 v. Rotterdam n. Bremen. Hercules 9 te New York. Hermes 8 v. Cristobal n. Balboa. Ivoorkust 8 v. Luanda n. Freetown. Kabylia 8 v. Tripoli n. Tobroek. Katelysia 8 t.h.v. Lands End n. Hamble. Katendrecht 9 te Rotterdam. Katwijk 8 v. Shimizu n. Cristobal. Keerkring 7 v. Rangoon n. Penang. Khasiella 8 v. Porto Miranda n. Staniou Korenia 8 v. Brisbane n. Sydney. Krebsia 9 ten anker rede Beira. Ladon 8 v. Amsterdam n. Suriname. Limburg 9 te Bombay verw Maasdam 8 v. Rotterdam 11 New York. Maaskerk 8 te Port Said verw. Main Lloyd 8 v. Hamburg n. Bremen. Maron 8 v. Bachaguero n. Carupano. Merwe Lloyd 9 te Mombasa. Minos 8 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Mohamed Reza Shah 8 v. Anglebay n. Sidon. Montferland 9 te Rio de Janeiro verw. Moordrecht 8 dw. Little Quoin n. Aden. Munttoren pass. 9 Trinidad n. Santos. Naess Commander 9 te Essider. Neder Eems 8 v. Suez n. Beyrouth. Nista 8 dw. Istanbul n. Tuapse. Noordwijk 8 te Emden. Nijkerk 8 v. Sydney n. Brisbane. Ocean Sprinter 9 te Rotterdam. Oldekerk 8 dw. Messina n. Genua. Ommenkerk 8 dw. Finisterre n. Duinkerken Onoba 8 dw. Colombo n. Mena al Ahmadi Oostkerk 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oranje Nassau 8 v. Kingston n. Aruba. Osiris pass. 8 Martinique n. Pampatar. Palamedes 8 v. Amsterdam n. Bremen. Pendrecht 8 v. Porta Cardon n. Montreal Peperkust 8 te rede Freetown. Philidora 8 dw. Lissabon n. Port Said. Philine 9 te Mena al Ahmadi verw. Prins Alexander 8 v. Montreal n. CasabLmca. Prins Maurits 8 v. Tunis n. Sfax. Prins Frederik Hendrik 8 dw. Startpoint n. Londen. Prins Willem-4 9 v. Rotterdam n. Piraeus. Prins Willem-5 9 te Hamburg. Pygmalion 8 dw, Beachyhead n. Antwerpen. Radja 8 v. Rotterdam n. Bremen. Roggeveen 11 te Fidji verw. Rotterdam 9 te Nassau. Schiedijk 8 dw. Landsend n. Rotterdam. Schouten 7 te Singapore. Sepia 8 t.h.v. Kaap St. Vincent n. Tranmere. Servaaskerk pass. 8 Gibraltar n. Antwerpen. Sigli 9 te Bangkok verw. Simonskerk 8 te Aden verw. Sinon 8 te Le Havre. Sirrah 9 in Panamakanaal n. Los Angeles Solon 8 v. St. Croix, 9 te Barbados verw. Stad Alkmaar 8 dw. Quessant n. Catania. Stad Den Haag 8 v. New Orleans n. A'dam. Stad Kampen 8 dw. Noordhinder n. Farge. Stad Zwolle 8 dw. Algiers n. Rotterdam. Statendam 8 v. Nassau n. New York Stentor 9 te Porto Cabello. Straat Johore 9 te Adelaide verw. Tegelberg 8 v. Penang n. Mauritius. Tjimanuk 8 v. Abidjan n. Kaapstad Tjiwangi 9 te Melbourne verw. Togokust 8 v. Rotterdam n. Bremen. Ulysses 9 te Houston verw. Van der Hagen 8 te Dar es Salaam. Van Heemskerk 6 v. Singapore n Ho Van Riebeeck 8 v. Mukalla n. Aden. Viana 8 v. Cristobal n. Porta Cardon. Willemstad 8 v. Paramaribo n. Porta de' ,a Witmarsum 9 te Duinkerken. Woensdrecht 8 v. Barry n. Birkenhead. World Heath 8 v. Madras n. Calcutta. Zaankerk 8 te Lissabon verw. Zuiderkerk 8 v. Dar es Salaam. 9 te Tanga verw. VERHANDELDE FONDSEN 8 december 7 december rr\tnal 4TR 491 Hoger 188 (42,9%) 186(43,8°/») Lager 141 (32,2%) 133 (31,3%) Gelijk 109 (24,9%) 105(24,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie156,70-157,70 Philips 153,20-153,60 gl Unilever 146,40-146,90 Stemming; Vriendelijk. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie157,00-157,30 Philips 153,30-153,40 Unilever 146,80-147,00 2de tijdv. 157,10 153,20 Vorige slotkoers A'dam Rubber. H.V.A A.K.U Deli Mij Hoe-ovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn. K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 AMRO Bank Alg. Bank Ned. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührm.-Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenburg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel Gedane noteringen. 109% 144% 486% 116,20 556 153,30 146,45 715 156,55 100% 72,90 135% 128% 239% 126% 204,50 108,50 229,— 491,— 127,— 65,10 295 610 414 210 207,50 712 240 950 130% 290 308% 440 311 394 905 270 338% 54,— 189'/. 679 168 436 191 962 410 31% 14% 55X. 36 73% 94% 92% 43% 58% 53% (Verstrekt door de AMRO Bank) WALL STREET De stemming in Wall Street was gisteren aan de flauwe kant als gevolg van een stakingsdreiging bij de spoorwegen. De staking zou reeds op dinsdag beginnen. De spoorfondsen New York Central, Illinois en enige andere daalden meer dan een dollar. Ook de staalfondsen waren zwak met US Steel 1 en Bethlehem Steel en Laughlin zelfs —2%. Comsat steeg meer dan 3 punten tot 62. Van de 1362 verhan delde fondsen waren er 744 lager en 360 hoger. De omzet beliep 3 miljoen shares tegen 4.77 miljoen shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 870,69 (—3,30), sporen 206,99 (—2,82) en openbare nutsbedrijven 155,12 0.28). PARIJS (AFP) De moeder van de Franse vijfling, mevrouw Sambor, is na het verlaten van de kraamkliniek en enke le rustige dagen ergens buiten, in haar wo ning in Parijs teruggekeerd. Vermagerd, verdrietig over het verlies van twee van haar kinderen en bezorgd over het nog zeer zwakke leven van de overige drie. Bovendien is zij teleurgesteld dat all« schone beloften die na de geboorte van d» vijfling door allerlei mensen waren ge daan, onvervuld blijven. De beloofde villa blijkt een fata morgana te zijn. Geen van de gebruiksvoorwerpen, zoals onder meer een ijskast en een wasmachine, die in het vooruitzicht waren gesteld, werden in da bescheiden woning van het echtpaar be zorgd. „Met drie kinderen interesseert niemand zich meer voor ons," aldus me vrouw Sambor. ROME (AFP, Reuter) De minister» van Buitenlandse Zaken van Italië en West-Duitsland Saragat en Schroder hebben dinsdag in Rome van gedachten gewisseld over internationale vraagstuk ken van wederzijds belang. Ze zouden het in grote trekken eens zijn. In het communiqué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven, heet het dat de ministers in het bijzonder hebben gesproken over de Westduitse en de Ita liaanse voorstellen voor de Europese po litieke eenwording. Minister Schroder acht het Italiaanse plan „een belangrijke bij drage tot de opbouw van Europa". Ten aanzien van de multilaterale NAVO-kern- macht spreekt het communiqué de hoop uit dat de bijeenkomsten in Parijs spoedig overeenstemming tussen een zo groot mo gelijk aantal leden van 't Atlantisch ver bond zullen opleveren. De twee ministers zijn het eens over de noodzaak van een „nauwe nucleaire samenwerking binnen het raam van het verbond".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11