KNVB had moeite met goede opstelling" in koninklijke loge Goedkeuring van het rijk is nodig Kans op eerste zege van VHS in nationale schaakcompetitie Manager Ramsey: „Alleen een systeem als er spelers voor zijn Glasgow Rangers bij laatste acht clubs voor Europa-cup Toto-prognose Prins Bernhard na de jacht eregast bij jubileumwedstrijd Nederland-Engeland Fe Sporthal-Pellikaan Jongbloed en Haak reserve Piet Lagarde traint weer Inningszege voor Engeland Ook Henry Carr is prof geworden Kick Smit Van der Linden Engelsman won j 3.000.000 in toto WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 13 P1 K AJ Geen zorgen Spelers zoeken In de war Tenniscoach van Engeland overleden Scholte moet 47/1 titel in Julianadorp verdedigen Moest fiasco worden' Man van de bonus" (Van onze sportredacteur) Nadat prins Bernhard wild geschoten heeft tijdens een jachtpartij in Wasse naar, zal hij vanavond spoorslags naar het Olympisch stadion in Amsterdam vertrekken. Bij het stadion wacht hem een „commissie van in- en uitgeleide" van de jubilerende KNVB om hem naar het veld te brengen, waar de spelers van het Nederlands en Engels voetbalelftal aan hem zullen worden voorgesteld. De KNVB is bijzonder trots op de komst van rins Bernhard. Het is ruim elf jaar ge- eden, dat de KNVB prinselijk bezoek mocht ontvangen. Dat was ter gelegen heid van Nederland—Denemarken ten bate van de watersnoodslachtoffers. Ook toen was het prins Bernhard, die acte de résence gaf. De voorzitter van de NVB, A. Schroder, en de voorzitter van de FA, de Engelse voetbalorganisa tie, Joe Mears (ook voorzitter van Chel sea en eigenaar van Chelsea's domein Stamford Bridge in Londen) zullen de vorstelijke gast naar de elftallen bege leiden. De prins zal na afloop, samen met de vijftig buitenlandse sportautori- teiten, die door de KNVB zijn geïnvi teerd, de gast zijn van dé gemeente Amsterdam in het Hayenrestaurant. zien te vinden. Dan ga ik allerlei spelers proberen. Ik ga niet voetballers bij elkaar brengen en ze een systeem inpompen. Dan komt er niets van terecht. Dat is de methode niet". Ramsey heeft de overwinning van het Engelse elftal op Nederland (8-2) in Huddersfield niet gezien. Hij weet zelf niets van het Nederlandse voetbal. Hij De prins zal o.a. in het gezelschap rijn van een reeks staatssecretarissen (de komst van ministers is niet zeker in verband met een zitting van de Tweede Kamer). Voor de KNVB is het een hele puzzel geweest om de „juiste opstelling" te vinden voor de koninklijke loge, die slechts veertig stoelen telt. Van de KNVB-officials zal men er alleen voorzit ter Schroder met zijn echtgenote vinden. Wel zal men er o.a. aantreffen de voor zitters van de FIFA en de UEFA. Manager Ramsey maakt zich geen gro te zorgen over zijn opstelling. De man, die Engeland weer het voetbalprestige in de wereld moet terugbezorgen, is door het niet-meespelen van enkele geselecteerdèn niet uit het lood geslagen. Hij heeft een grote rij spelers in zijn boekje staan, die hij een kans wil geven of die hij hun rentree kan laten maken. Hij heeft het oog gericht op de wereldkampioenschap pen 1966 in Engeland. Eind mei van volgend jaar wil hij zijn basisteam bij elkaar hebben, vertelde hij na afloop van de lichte training van zijn mannen in het Olympisch Stadion. Hij vond het daarom niet erg jammer dat Bobby Moore, de aanvoerder van het En gelse elftal, er wegens een blessure niet bij kan zijn. Ron Flowers neemt nu de honneurs als captain waar. Ramsey, die zelf 32 keer in het Engelse elftal speelde en zijn glansperiode beleefde tijdens zijn zesjarig verblijf in Tottenham Hotspur, wilde niet zeggen, wat voor systeem de Engelsen zouden uitvoeren tegen Neder land. „In Engeland is men niet wild op het 4-2-4-systeem, er zijn maar weinig clubs die het spelen. Een daarvan is West Ham United, maar de kanshebbers van deze ploeg voor het nationale elftal staan niet opgesteld, omdat West Ham een beker wedstrijd speelt. Dat betekent niet, dat men in Engeland het clubvoetbal belang rijker vindt dan een uitverkiezing in het nationale elftal. Integendeel", aldus Ram sey, „het blijft een eer een cap te ver overen". En terugkomend op het systeem 4-2-4: „als ik een bepaald systeem wil aanhouden, dan moet ik er de mensen voor (Van onze sportredacteur) Naar aanleiding van de uitspraak van de heer Pellikaan „geen rijksgoedkeuring nodig" in het artikel, dat wij gisteren plaatsten over de bouw van sporthallen, heeft de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Noord-Holland, ir. F. Ottevan- gers, er op gewezen, dat er wel een rijks goedkeuring voor de bouw van de bewus te hallen (beneden de ton) nodig is. De beslissing over de afgifte van de goed keuring geschiedt echter niet door „Den Haag", maar door de hoofdingenieur directeuren, die door de minister van volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn aangesteld voor de provincies. Dit is ook het geval geweest in Middel burg, waar de vergunning zeer snel door de betrokken rijksambtenaar werd ver leend. Nu is het zo, dat in de randstad provincies de aanvraag voor werken tus sen de 10.000 en 100.000 groter is dan in de andere provincies. Daardoor kan het gebeuren, dat de goedkeuring hier langer op zich zou laten wachten dan in ande re provincies. Maar dat hangt van de si tuatie van het moment af. heeft zijn inlichtingen van scouts gekre gen. Hij beschouwt de interland van van avond niet als een onbetekenende partij. Het gelijke spel van de Belgen (en daar na tegen Wales) is een waarschuwing ge weest. Vast staat wel, dat dit Engelse elftal niet het sterkste is, dat opgesteld kan worden, al herbergt het wel veel en groot talent, van wie Norman en Flowers de oudsten zijn. Hunt zal er niet bij zijn, evenmin Bobby Moore en evenmin de gro te ontdekking van de laatste tijd, de acht tienjarige George Best. De Engelsen hebben het trainingssche ma van gisteravond wel in de war ge stuurd. Ramsey had vorige week nog ge vraagd, of zijn ploeg om acht uur kon trainen, het tijdstip, waarop ook de wed strijd begint. Dat was in orde. Maar toen men op Schiphol aankwam, zei Ramsey: „wij willen om zes uur trainen, niet la ter". Het Nederlands elftal moest dus de Engelsen laten voorgaan, Engelsen, die zich op het veld volop uitleefden met grap pen en gebabbel. De Nederlanders train den ook licht rustig en plichtmatig onder leiding van Denis Neville. Moulijn en Tonny van Leeuwen, de doelman van GVAV, heeft zondag in de bekerwedstrijd tegen Go Ahead een officiële waarschu wing opgelopen en om die reden fe hij niet als reserve voor het Nederlands elf tal aangewezen. Jongbloed van DWS neemt zijn plaats in. Guus Haak is nog als reserve aan het Nederlands elftal toegevoegd. Coen Moulijn kijkt met een angstig gezicht naar de Engelse geweldenaar Jim Greaves. Bouwmeester oefenden even op een vrije trap tegen een spelersmuurtje. De jongens, die in het Parkhotel logeren, hadden vanochtend een wandeling door het Amsterdamse bos op het programma staan. De Engelsen, die hun home in Hil ton hebben, houden zich dan bezig met winkelen. Ze künnen een souvenir kopen, want ze krijgen 600 als bonus. De spe lers van het Nederlandse elftal ontvangen bij een zege (maar wie rekent daarop?) 350, by gelijkspel 250 en by een ne derlaag 150) De reserves (Jongbloed, Haak de enige, die er gisteravond als „laatst geroepene" niet bij was Kem per en Clavan) krijgen 50 pet. van de ver goeding met een minimum van 125. Als extraatje ontvangen de spelers het jubi leumboek van de KNVB en e®n jubileum insigne. De kans dat één van de inval lers op het veld komt is gering: de doel man mag de gehele wedstrijd vervangen worden, maar één veldspeler slechts in de eerste helft. Alleen bij blessures. Manager Ramsey in gesprek met Allen Ball. Een gelukkige Piet Lagarde kon dins dag vertellen: „ik mag weer trainen", Precies een dag voor zijn 25ste verjaar dag, kreeg de doelman van sportclulb En schede van medische zijde de toestemming, om zich weer aan het voetbalspel te wij den. „Mijn mooiste verjaardscadeau", glunderde Lagarde. Het spreekt wel van zelf, dat Piet Lagarde, die na zijn onge luk op 27 september geen sport meer heeft bedreven, het voorlopig kalm aan zal doen. „Een half uurtje per dag, en eerst voornamelijk wat conditietraining". Het Engelse cricketteam heeft in de eer ste testmatch tegen Zuid-Afrika, in Dur ban gespeeld, een gemakkelijke innings overwinning behaald. De Engelse captain Mike Smith sloot zaterdag op 485 voor 5. Zuid-Afrika kwam in de eerste innings niet verder dan tot 155 all out. Dinsdag, op de vierde dag van de ontmoeting, viel het laatste Zuidafrikaanse wicket toen de score 226 was. Vijfenveertig minuten na de lunch viel het laatste Zuidafrikaanse wicket, waar door een eind kwam aan de reeks van twaalf testmatches waarin Engeland geen enkele overwinning had kunnen boeken. Off-spin bowlers Freddie Titmus en David Ellen zijn voor een groot deel ver antwoordelijk voor het Engelse succes. Vooral Titmus bowlde bijzonder regel matig. De tweede testmatch tussen beide teams begint woensdag 23 december en wordt in Johannesburg gespeeld. De Amerikaanse atleet Henry Carr, Olympisch kampioen in Tokio op de 200 meter en deel uitmakend van het kwartet, dat voor Amerika goud won op de 4 x 400 meter estafette, heeft het voorbeeld van Bob Hayes, 's werelds snelste sprin ter en Olympisch kampioen op de 100 meter, gevolgd. Heeft Hayes zich voor drie jaar als prof-voetballer verbonden aan de Dallar Cowboys, Carr heeft een contract getekend met de New York Giants, eveneens een profclub in het Amerikaanse voetbal, dat overigens he melsbreed verschilt met het voetbal zoals wij dat in Europa kennen. Rugby is hier nog maar „kinderspel" bij. IJshockey. De Tilburgse ijshockeyploeg heeft dinsdagavond te Coronmeuse een grote nederlaag geleden tegen C.P. Luik. De Belgen zegevierden met 14-2. Glasgow Rangers bereikte dinsdagmid dag de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen door ook de tweede wedstrijd in de acht ste finales, welke te Wenen werd gespeeld, te winnen. Zegevierden de Schotten op eigen grond met 1-0, in Wenen bleven zij met 2-0 in de meerderheid. Vooral in de tweede helft waren de Schotten veruit superieur, zelfs nadat linksachter Eric Caldow in de zevende minuut na de rust geblesseerd was geraakt en verder nog slechts op de linkervleugel meehinkte. Midvoor Jim Forrest scoorde in de 19e minuut het eerste doelpunt voor Glasgow Rangers. Tien minuten na de rust voegde linksbuiten Davie Wilson nog een doelpunt aan de score toe. Vlak voor het einde brak de Schotse international Jim Bax ter een scheenbeen. Het Spaanse Zaragosa heeft zich dins dag geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars door de tweede George Worthinton, coach van de En gelse Davis cup- en Wightman cup-ploe gen, is dinsdag te Londen op 36-jarige leef tijd na een lang ziekbed overleden. Worthington, die de Australische natio naliteit had, werd als een van de beste tenniscoaches ter wereld beschouwd. Hij was ook geen onbekende van de Ne derlandse top-spelers. Als vriend van Caw- thorn, die enige tijd het Nederlandse Da- vis cup-team onder handen heeft gehad, vertoefde hij ook in Nederland. Worthington speelde in de Australische Davis cup-ploeg van 1950 tot 1952. In 1955 bereikte hij met Mervyn Rose de halve eindstrijden heren dubbelspel op Wimble don. In 1955 werd Worthington professio nal. wedstrijd tegen Dundee, gespeeld in Zara gosa, met 2-1 te winnen. Alle drie doel punten werden in de eerste helft gemaakt. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen, gespeeld in Dundee, eindigde in een gelijk spel: 2-2. Donderdag begint in hotel Prins Hendrik te Julianadorp de nationale biljarttitel strijd 47/1 die tot en met zondag zal duren. Kampioen Henk Scholte zal zijn titel moeten verdedigen tegen Tini Wij nen, Beekman, De Kleine, Van de Pol, Vultink, Van Leur en Jacobs. 1233132232121123313223212112313223212112331322321211231 12331322321211233132232121123 13: 13212112331322321211231 (Van onze sportredactie) Acht-twee was de duidelijke nederlaag, die het Nederlands elftal op 27 november 1946 in Huddersfield leed tegen de Engelse voetbalploeg. Velen van de elf spelers, die in 1946 een zo grote nederlaag te incasseren kregen zullen bij deze wedstrijd aanwezig zijn. Henk van der Linden bijvoorbeeld maar Kick Smit daarentegen niet, twee Haarlemmers (ook Roozen en Kraak speelden mee), die als oud-inter nationals een heldere kijk op het voetballeven hebben en die tamelijk gelijk luidend over de wedstrijd van vanavond oordelen. Zoals hun mening over de inter land van 1946 (Van der Linden was linksback, Smit linksbinnen) ook vrijwel gelijk is. Verschillend daarentegen is hun prognose voor het totoformulier. Kick Smit kan zicih hoewel het acht tien jaar geleden is, nog duidelijk her inneren hoe geagiteerd hij was voor de wedstrijd Engeland-Nederland in no vember 1946. De oorzaak: het spelen zonder het stopperspilsysteem uit te voeren. Dat moest een fiasco worden was Smits mening voor de wedstrijd en die opinie was gelijk aan die van ande re spelers. „We wisten van tevoren dat we met grote cijfers zouden verliezen, we hadden met ons systeem geen enke le kans. Stel je voor tegen een voor hoede met Tommy Lawton. Ik begrijp niet dat de keuzecommissie het heeft aangedurfd ons zo het veld in te stu ren". De nu 53-jarige Haarlemmer heeft toen echter toch een prettige wed strijd gespeeld. Het was een van zijn eenendertig interlands („de KNVB meent 29, maar ik weet niet welke onofficiële wedstrijd zij hebben afge trokken"). Toen leerde hij het Engelse voetbal kennen. Voor een voorspelling voor de wedstrijd van vanavond moet hij af gaan op hetgeen hem van dat Engelse voetbal door zijn zoon is verteld, die acht maanden in Engeland was. „Een behoorlijk resultaat voor Nederland en daartoe reken ik ook een kleine neder laag," is zijn verwachting. De trainer van Aalsmeer, Haarlems betaalde jeugd en amateurs en Cios- oefenmeester zal zelf niet in het bijna uitverkochte Olympische Stadion zijn. Hij moet trainen, werken met Haarlem spelers. Nu draagt hij zijn voetbalin zicht over aan spelers van één Haar lemse betaalde club. Hij wenste een samenbundeling van alle clubs. Om de clubsfeer bij amateurs terug te krijgen en om één sterkere betaald voetbalclub te formeren. „De man van de bonus" noemt Kick Smit de linksback van het Nederlands elftal uit 1946, Henk van der Linden. Het is een mede-Haarlemmer, die als zesenveertig jarige (deze week gewor den) nog altijd actief is (in het achtste van Ripperda) en die een indrukwek kende staat van dienst als voetballer achter de rug heeft. Van der Linden combineerde zijn succes in de sport met succes in het zakenleven en dat verklaarde de bijnaam „de man met de bonus". Hij was in staat veel van zijn medespelers, die op zwart zaad kwa men in Huddersfield (het door de KNVB meegegeven bedrag was veel te laag) met leningen te redden. Van der Lin den kon dat ook doen omdat hij in een uitstekende stemming verkeerde! Want ondanks de zware nederlaag, „bij voorbaat verwacht, doordat Kuppen was gepasseerd" speelde hij een voortreffe lijke wedstrijd. Engelse voetbalbestuur ders wilden én Van der Linden (toen nog Ajax-speler) én Wilkes wat graag naar Engeland laten komen en contrac teren. Van der Linden is er niet op inge gaan. Hij bouwde verder aan 'n succes volle staat van dienst in het Haarlem se zakenleven, voetbalde tot 1948 in Ajax, stapte over naar Haarlem (tot 1954) en werd daarna trainer-speler bij Ripperda. Negen jaar lang geeft hij zijn voetbaltalent aan deze amateur club, 9 jaar lang in 'n elftal, dat kam pioen werdNu speelt hy in het achtste („de zwaarste is 240, de lichtste 200 pond") en heeft plezier. Zoals hij ook genoegen beleeft aan een interland („het voetbal van nu is overigens min der dan in onze tijd") Iedere interland bezoekt hij. Ook die van vanavond („Engeland wint met vier goals ver schil"). De voorspellingen van de heer Smit zijn weergegeven in het eerste rijtje, die van de heer Van der Linden in het tweede. Sparta—MVV 3 1 NAC—DWS 2 3 HeraclesADO 1 3 Sittardia—Go Ahead 1 1 TelstarEnschede 2 2 AjaxFortuna 1 j GVAVFeijenoord 3 3 PSV—DOS 1 1 Enschedese Boys—Alkmaar 3 2 Velox—NEC x x ElinkwijkEindhoven x 1 HelmondiaWilhelmina x x LimburgiaDFC x 2 Het komende weekeinde komen de schaakverenigingen, deelnemend aan de competitie van de KNSB, weer achter de borden. In de hoofdklasse staat het hoofd- stedeiyke VAS met 4 punten aan het hoofd van de rangiyst. De schaakclub Eindhoven sluit de ry zonder tot nu toe één enkel winstpunt te hebben gescoord. Alle tussenliggende teams kwamen één maal tot winst en verlies. Het ligt dan ook in de lijn der ver wachtingen dat de te spelen wedstrijd EindhovenVAS een Amsterdamse zege zal opleveren. In Leeuwarden zullen Philidor en BSG (Bussum) weinig voor elkaar onderdoen. Rotterdam moet in eigen huis de schaak club Utrecht zelfs met schaakmeester Bouwmeester in de gelederen, kunnen ver slaan. Landskampioen ASC gaat in Den Haag een moeilijke wedstrijd tegemoet nu Donner c.s. met hun vereniging DD als gastheer optreden. In de eerste klasse moet het Haarlemse VHS nu eindelijk eens een succes boeken wil het niet reeds na drie speelronden in een uitzichtloze positie komen. Voor de tweede maal trekken Mol c.s. naar Gro ningen ditmaal om de vereniging van deze naam te bestrijden. De gastheren wonnen hun wedstrijd van VAS 3 maar gingen met S/2—ZV2 tegen VVGA ten onder, dezelfde score waarmee VHS door de gemeente-ambtenaren werd verslagen. VHS gaat dan ook geenszins bij voorbaat een nederlaag tegemoet. In Amsterdam bestrijden koplopers VVGA en ASV (Am- hem) elkaar. Hekkesluiter VAS 3 kan dit weekeinde misschien de laatste plaats overdoen aan SMB. Maar dan moet eerst in Nijmegen van Speijer c.s. worden gewonnen. In Groningen maakt VAS 2 de beste kans op winst in het treffen met Unitas. De ranglijst luidt hier nu nog: ASV 2 2 0 0 4 13 '/2— 6V2 VVGA 2 2 0 0 4 13 7 VAS 2 2 1 1 0 3 13 7 Groningen2 1 0 1 2 10 —10 Unitas 2 1 0 1 2 9i/2—ioy2 SMB 2 0 1 1 1 gyz—io 54 VHS 2 0 0 2 0 6 —14 VAS 32 0 0 2 0 51/2—1454 Bij de tweede-klassers kunnen de Ken- nemerlandclubs Het Oosten en Kyk Uit niet alleen zichzelf maar ook elkaar een goede dienst bewijzen. Beide ploegen ko men uit tegen de koplopers. In Haarlem ontvangt Het Oosten het zeer sterke RSC. De Residentie Schaakclub heeft met aan het eerste bord nationale kampioen F. A. Kuypers een geduchte formatie. Het wordt voor het Oosten, dat in deze ontmoeting S. Bonkenburg moet missen, dan ook een lastige wedstrijd. Faase c.s. hebben echter eerder voor hete vuren gestaan en zijn wellicht in staat tot een overwinning te komen. En als Kijk Uit dan in Amsterdam het al even sterke Watergraafsmeer zou verrassen, dan komt Het Oosten alleen aan de leiding en zit Kijk Uit in de kop groep. De IJmuidenaren missen deze wed strijd P. Lanser en J. Wolters en zullen waarschijnlijk al blij zijn als er een pun tenverdeling uitkomt. In Leiden moet het Alkmaarse VVV tegen LSG 2 victorie kunnen kraaien, terwijl DSC in Delft alle Lawrence Freedman, een 54-jarige di recteur van een cadeauzegels-firma heeft 3.000.000 gewonnen in de Engelse voet balpool. Dit is het hoogste bedrag dat ooit in deze voetbalpool werd gewonnen. Freedman won dit bedrag voor een inzet van slechts vijf shilling, mogelijke moeite zal doen tegen het Haagse RLAC haar netelige positie wat te verbeteren. De rangschikking ziet er, na een gewonnen her-arbitrage van Het Oosten tegen DSC, als volgt uit: RSC 2 2 0 0 4 13 7 Watergraafsm. 2 2 0 0 4 12y2— 7J/2 Het Oosten ..21103 \2Vi— 7VÏ VVV 2 10 12* 11-9 RLAC 2 1 0 1 2 9'/2IOV2 Kijk Uit 2 0 1 1 1 8'/2-11"j LSG 2 2 0 0 2 0 8 -12 USC 2 0 0 2 0 5 —15 Na diverse arbitrages zijn de wedstrijden uit de vorige ronde nu alle beslist. De resultaten waren: Hoofdklasse: BSG—DD 6/2—31/2, ASC— Rotterdam 3Vi6J4, UtrechtEindhoven 64, VASPhilidor 64. Eerste klasse, afdeling A: VAS 3—Gro ningen 31/2—6.14, VHS—VVGA 31/2—61/2, ASV—Unitas 8—2, VAS 2—SMB 5—5- afdeling B: Philidor—HCSV 4—6, Char- loisSpangen 64, Rotterdam 2LSG 41/25)4, DD 2Moerwijk 4'/251/2. Tweede klasse, afdeling A: Staunton 2—Zutphen 37, Philidor 2Apeldoorn 6i/23!4, Gron. StudentenAmersfoort 4—6, Staunton—Esgoo 71/2—254; afdeling B: Kijk Uit—Het Oosten 5—5, RSC—DSC 7l/2254, RLACLSG 2 61/23'/2/ VVV Watergraafsmeer 41/2—51/2, DSC—Het Oos ten 2547/2 (na her-arbitrage); afdeling C: Utrecht 3—Max Euwe/Morphy 21/2—7/2, De PionDe Dom 64, SMB 2HSG 35461/2, Utrecht 2—WSDV 82; afdeling D: HSV■'Philips 64. De PionSpangen 2 55, M. EuweHet Westen Regina 55, DordrechtVlissingen 51/24 f2.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13