Nieuw overleg over lonen HET WEER Hoofdprijs toto wordt weer f 100.000 Gesprek Johnson-Wilson was slechts verkenning Dinsdag Kamer debat over loonbeleid UST Schattingen in bezit van regering Planbureau: Financiële positie veel beter dan werd geraamd Minister An driest niet gezond al is en: Patiënt nog de koorts dalend Vijf deelnemers met 13 in toto Per trein naar de Keukenhof Ook Frankrijk bij overleg betrekken Gas aangeboord in Wieringermeer Senegal: „Afrika heeft ook schuld aan Kongo-kwestie" W.A. VERWOERD en ZONEN ieè MORRIS HeforeyouSuif! NAPPA- EN SUËDE JASJES W armterecord voor 9 december Iets kouder Slechts 4 tegenstemmers in Eerste Kamer Verkiezingsnederlaag voor Jagan in Brits-Guyana Omroepprobleem op 21 december aan de orde DAMESKAPSALON KOLEN Hoofdprijzen staatsloterij Het woord is aan Stakingsgolf in Frankrijk pagina 3 Haarlems Jeugdorkest pagina 7 Gasbronnen van dr. Vondeling ontzenuwd pagina 11 Aanvaring in Finland eist 29 mensenlevens In de krant van heden: De laatste maanden ziet Nederlands financiële positie er aanzienlijk beter uit dat aanvankelijk werd geraamd. Vanaf circa 1967 zal de aardgasexport de betalingsbalans een zeer belangrijke „gezondheidsinjectie" geven. Ook de produktiviteit is in de loop van 1964 veel sterker gestegen dan de eerste ramingen deden vermoeden, ook al omdat de loon explosie een prikkel heeft gevormd voor rationalisatie. Tot deze conclusie is het Centraal Planbureau gekomen op grond van nieuwe C.B.S.-cijfers. De nieuwe ramingen van het Plan bureau zijn al enige tijd in het bezit van de regering en die heeft kennelijk op grond van deze ramingen voorgesteld in de loop van 1965 opnieuw in de Stichting van de Arbeid te overleggen of er nog iets kan worden gedaan met betrekking tot de Ionen. Er zijn zeer sterke aanwijzingen, dat minister Veldkamp alsnog met een wijziging op het vorige week ge sloten loonbesluit zal komen. Naar verluidt zal de minister daarin de toe gelaten loonsverbetering voor vol gend jaar op 5 percent stellen inclu sief de compensatie A.O.W., tegen 4,7 percent in de oorspronkelijke be slissing. Voorts is de bewindsman be reid de minimumlonen op te trekken tot 110 gulden per week (was 108 gulden) en een keuzemogelijk heid in te voeren van 1 percent va kantietoeslag extra, of een gelijke gratificatieregeling. Deze week zal de minister een nota aan de Tweede Ka mer over zijn loonbeleid zenden, die op 15 december in de Kamer ter sprake zal komen. De heer Roemers, voorzitter van het N.V.V., zei hierover vanochtend op een hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Utrecht dat hij be richten hierover kon bevestigen noch ontkennen. De heer Roemers voegde hier echter aan toe, dat de vergade ring die het lonenoverleg tot onder werp had zou gaan over het overleg zoals dat tot jongstleden maandag is gevoerd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) Om deze tijd van het jaar zijn warmte- golven vrij zeldzaam. Tot dusverre is in De Bilt in deze eeuw slechts één keer op 9 december een temperatuur van 11 gra den Celsius gemeten. Maar vanmorgen werd daar bijna 12 graden gemeten. Gis teren en ook vanmorgen was er van een warme zuidwester storm sprake met temperaturen van 11 tot 13 graden en in het westelijke kustgebied windstoten tus sen 85 en 100 kilometer per uur. De kern van de stormdepressie lag van morgen tussen IJsland en Noorwegen met een zeer lage barometerstand van 720 millimeter. Het grootste deel van deze week zal het weer zacht maar onstuimig blijven. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk voornamelijk in de kustprovincies enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige en aan de kust aanvankelijk nog harde zuidwestelijke wind, later ruimend naar west en afnemend tot matig. Kouder overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. liet is nu ook duidelijk, dat drs. Roemers op grond van de nieuwe gegevens van het Centraal Planbureau, waar ook de vak bonden „wel iets van afweten", verleden week vrijdag, na het vastlopen van het loonoverleg heeft gesteld, dat er „redenen zijn om aan te nemen, dat de economische situatie beter is dan in september werd verondersteld," zo zei men ons desge vraagd bij het N.V.V. Ook de minister van Economische Zaken prof. Andriessen is al minder somber over de economische situatie. Bij zijn uiteenzet ting aan de Tweede Kamer waar de be groting van economische zaken aan de or de was rekende hij de jaren 1965 en 1965 bij elkaar en kwam toen tot de volgende conclusie. Loonstijging: in 1964 ongeveer 16 a 17 pércent, in 1965 ongeveer 6.6. percent, dat is een totaal van ongeveer 23 percent. Prijsstijgingen: in 1964 ongeveer 6.5 per cent en in 1965 ongeveer 4.5 percent dat is tezamen ongeveer 11 percent. Een werke lijke loonstijging in twee jaar van globaal tien percent. „Dat is geen slechte zaak", aldus de minister. De niet-looninkomens zullen in die twee jarige periode nauwelijks stijgen hetgeen ook blijkt uit de groei van het werkne mersaandeel in het nationaal inkomen: van 72 percent in 1962-'63 tot 74.5 percent. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren met 52 tegen 4 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp op de kansspelen, dat regelen stelt voor loterijen, sporttoto's, prijs vragen en speelautomaten. Het verzet van de tegenstemmers, drie Anti-Revo lutionairen en één socialist, betrof vooral de optrekking van de hoofdprijs van de voetbaltoto tot 100.000 schoon. De heren Algra, Berghuis en Tjalma hadden principiële bezwaren tegen de wijze waarop de regering het kansspel legaal heeft toegelaten. Waarom de heer De Niet (Partij v. d. Arbeid) als éénling in zijn fractie tegenstemde, werd niet geheel duidelijk. Hij verklaarde zich tegen dit soort regelingen zolang in de collectieve behoefte aan vrijetijdsbesteding niet beter wordt voorzien. Minister Scholten kon deze motivering niet waarderen, evenmin als die van senator Algra, die de regering verweet voortgegaan te zijn op een weg, die zij niet had moeten inslaan. „Nu de animo voor de voetbaltoto door de concur rentie van de Duitse Lotto is gedaald kan de regering niet meer terug, maar moet het gokken gestimuleerd worden om de charitatieve instellingen, die profiteren van de opbrengst uit de toto, niet in de kou te laten staan", aldus de heer Algra. Maar de minister verwierp dit verwijt. Het doel van het wetsontwerp is niet om te stimuleren, maar om te kanaliseren, zei hij. De bewindsman werd door de meerderheid in de kamer in die opvatting gesteund. Ook prof. Diepenhorst (A.R.) en de heer Beerenkamp (C.H.) bleken tegen het kansspel als zodanig geen prin cipiële bezwaren te hebben, mits het maar niet tot excessen leidt. Hoewel zij niet gelukkig waren met de verruiming van de voetbaltoto vonden beiden de op trekking van de hoofdprijs tot een ton zelfs noodzakelijk om de buitenlandse con currentie, die een kapitaalvlucht tot ge volg heeft, te weerstaan. t Minister Scholten wilde zich hangende de uitspraak van de rechter niet uitlaten over het kansspel Satume. De maximum-inzet voor de sporttoto zal voortaan f 2,80 bedragen. Voor ten hoogste vijf niet gespeelde wedstrijden zal een vervangende uitslag kunnen gelden, die te voren op grond van bestaande verwach tingen door een commissie van drie des kundigen zal worden vastgesteld. De Staatsloterij zal thans zes maal per jaar gaan spelen met 40.000 loten a 20 per stuk. Vijf van de 597.232 deelnemers aan de sporttoto van jl. zondag, die gezamenlijk voor een prijzenbedrag van 233.709, zorgden, mogen de eerste prijs van 128.539,95 verdelen. Zij krijgen ieder 25.708,—. Voor de tweede prijs, groot ƒ70.112,70 zijn 156 liefhebbers. Hun valt 446,ten deel. De derde prijs (ƒ35.056,35) zal verdeeld moeten worden tussen 351 toto-deelnemers i die ieder 99,krijgen toegestuurd. meisjes worden vermist, veertien meisjes konden worden gered. In het komende voorjaar zal de Keu kenhof in Lisse op sommige dagen weer per trein bereikbaar zijn. Op verzoek van de Keukenhof directie, en in ver band met de verkeersmoeilijkheden op de wegen in de bollenstreek, heeft de N.S. besloten in het seizoen 1964 tijdens de weekends en op bepaalde andere dagen een tiental treinen per dag in Lisse te laten stoppen. GEORGETOWN (AP) Premier Ched- die Jagan heeft een verkiezingsnederlaag geleden in zijn poging om in Brits Guya na aan het bewind te blijven. Gisteravond bleek, dat Jagan niet vol doende stemmen had verkregen om de meerderheid in de Wetgevende Vergade ring te behouden. Dit betekent, dat een coalitieregering zal moeten worden ge vormd. WASHINGTON (Reuter en AP) Pre sident Johnson en minister-president Wil son van Groot-Brittannië hebben gezocht naar een bevredigende oplossing om een belangrijke reorganisatie van de kernde fensie van de westelijke wereld te bewerk stelligen. Aan het slot varf hun besprekin gen gisteren, bleek dat nog geen enkele de finitieve beslissing is genomen. De Amerikaanse regering blijft op het standpunt staan dat haar plan voor een multilaterale kernvloot waardevol is. In een gezamenlijk communiqué wordt ge zegd, dat regelingen zouden moeten wor den getroffen om tegemoet te komen aan de wettige belangen van alle NAVO-le- den, met betrekking tot de kernpolitiek. De bestaande waarborgen tegen het ge bruik van kernwapens en tegen de verde re verspreiding van deze wapens zouden moeten worden gehandhaafd. Frankrijk, dat een onafhankelijke koers binnen de NAVO volgt, wordt uitgenodigd volledig deel te nemen aan de geallieerde bespre kingen over de kernbewapeningspolitiek. De niet bekendgemaakte Britse voorstel len zullen volgende week door premier Wilson in het Engelse Lagerhuis bekend gemaakt worden. Wilson is vandaag naar Ottawa vertrokken. In januari staat een mogelijke nieuwe dialoog met Johnson in zijn agenda. De Russische minister van Buitenlandse Zaken is gisteren in Washington aangeko- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag uitvoerig discus siëren over het loonbeleid. Minister Veld kamp zal nog deze week aan de Kamer een nota sturen over het loonbeleid, die dan volgende week besproken kan worden. De Tweede Kamer zal op 21 en 22 december uitvoerig debatteren over het omroepvraagstuk. Ook komen dan andere onderdelen van het beleid van minister Bot van O. K. en W. aan de orde. De be handeling van de begroting van Landbouw is, mede wegens het verblijf van minister Biesheuvel in Brussel tot 19 december en zijn reis naar Suriname daarna, uitgesteld tot eind januari of begin februari. men. Hij zal besprekingen voeren met pre sident Johnson en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Ook met de Britse minister van Buiten landse Zaken, Patrick Gordon Walker, staat een onderhoud op het programma. De N.V. Petroland heeft gas aangeboord bij Slootdorp in de Wieringermeer. Gerui me tijd brandde daar een felle gasvlam. De Franse deskundigen, die met de boring zijn belast hebben dusver geen enkele me dedeling over de vondst gedaan. De N.V. Petroland is dezelfde onderne ming, die maandag bij het dorp Kimswerd, enkele kilometers ten noorden van Harlin- gen gas heeft gevonden. Het is een naam loze vennootschap waarin drie Franse maatschappijen samenwerken: de compag nie Franqaise de Pétrol, het bureau de recherche de pétrol en de Regie Autonomé de Pétrol. De twee laatste zijn staatson dernemingen. Advertentie Ook voor u de meest perfecte permanent behandelingen PERMABEL STYLING PERMA TIËDA Voor uw afspraken telefoon 81 6 6 LANGE NIEUWSTRAAT 471 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) Prijzen van f 25.000 19791 5.000 3605 2.000 9596 1.000 1782 2927 4104 7661 8793 9850 15782 400 2306 2563 6137 6945 8276 10242 11269 12835 14264 14954 16653 17602 17699 18053 19515 21441 200 1216 2244 2560 2624 4696 4786 6628 7146 7319 7798 7836 7917 8084 8106 8166 8960 9273 9535 9575 10116 11365 11599 11919 12164 12475 13111 13948 14481 14657 14689 14957 15431 16038 16428 17616 17856 18461 19463 19796 20865 21092 21497 Hello: Als de mensen wisten in hoe onein dige mate zij elkander nodig hebben, zou de weldadigheid hun minder moei lijk vallen. WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hnofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 32 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De consumpties namen, in de tweejarige periode toe met acht percent. De investe ringen met ongeveer vijftien percent. Dat lijkt veel aldus de minister, maar na af trek van de woningbouw blijft er voor an dere investeringen slechts acht negen percent over. Dat is nauwelijks meer dan de strikt noodzakelijke groei. De produktie is in 1964 met zes a zeven percent ge groeid, in 1965 zal de stijging vermoede lijk teruglopen tot 3 a 3V« percent. Overigens bestreed de bewindsman de van werknemerszijde geuite veronderstel ling dat „Nederland economisch eigenlijk veel gezonder is dan werd verondersteld." De koorts is wel wat gedaald, maar dat betekent nog niet dat de patiënt nu al uit bed mag. Er is nog dagelijks een tekort op de betalingsbalans van twee a drie mil joen gulden. Van economische gezondheid mag men pas spreken als er dagelijks een overschot is van 2 a 3 miljoen gulden. (Zie verder pagina 2 onder Kloos: „Twijfel") NEW YORK (Reuter en AP) Van avond komt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen om de Belgisch- Amerikaanse interventie in Kongo te be spreken. Op de vooravond hiervan zei Doedoe Thiam, minister van Buitenlandse Zaken van Senegal, in de Algemene Ver gadering van de V.N., dat de Afrikaan se staten zich niet in de zaken van Kon go moeten mengen. „Eerder dit jaar riepen enkele Afrikaan se staten de hulp van westerse landen in om muiterijen de kop in te drukken. Toen bewaarden we het stilzwijgen. In plaats van als kakelende kippen naar de Veilig heidsraad te rennen deden we er beter aan ons geweten te onderzoeken of we al les hebben gedaan om het Kongolese volk te helpen" aldus de Senegalees. De Belgische minister Spaak zal de ver gadering van de Veiligheidsraad bijwonen. Het Kenyase nieuwsbureau heeft een verklaring uitgegeven van Christophe Gbe- nye, de leider van de Kongolese opstande lingen, waarin Washington en Brussel wor den uitgedaagd het juiste aantal op te ge ven van bij de acties gesneuvelde huursol daten en Belgische parachutisten. Volgens Gbenye zijn meer dan vijfhonderd vrijwil ligers gedood, ongeveer tien Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten en „meer dan driehonderd voormalige krijgsgevangenen gevallen onder de kogels van huurlingen." Verder zouden in Paulis (Noord-Kongo) meer dan tienduizend Kongolese mannen, vrouwen en kinderen „door een leger van blanke huurlingen vermoord" zijn. Tot aan de ochtend van 22 november de och tend van de para-landingen was er geen druppel bloed van de gijzelaars vergoten. Pas na de aankomst van Belgische para's en commandotroepen was er een waar bloedbad ontstaan. RAUMO (Reuter) Na een aanvaring gisteravond tussen een sleepboot en een motorboot bij Raumo in West-Finland zijn 29 mensen verdronken. Met de motorboot waren drie soldaten en minstens 35 jonge meisjes op weg naar een dansavond in een kasteel buiten de stad. De soldaten en 26 De tamtam dreunt weer in Tangan- jika. De excellente trommelslager is president Nyerere van de Verenigde republieken Tanganjika en Zanzibar die op de wijze zijn volk eigen, het sein gaf tot het beginnen van een week durende feestelijkheden ter ge legenheid van Tanganjika's eerste viering van de onafhanklijkheid en de vereniging met Zanzibar. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Luidsprekers 8 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Langs sluizen en havens5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Bijna vijf uur lang was de spoorbaan bij de Engelse stad Garsdale geblok keerd door verwrongen autowrakken, die schots en scheef over de baan lagen. De auto's waren als propjes papier door de storm van goederen wagons geveegd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1