Leliekweek opent door nieuwe rassen gunstiger perspectieven Kolenconvectors Olieconvectors Loendersloot 4 Burgerlijke stand van Velsen P.v.d.A. Velsen-Noord besprak congres- voorstellen Nieuwe drukkerij en pompinstallatie in Vel sen „Modjokerto" I en II van de K.R.L. few.: Uitbreidingsplan voor Santpoort-Z. Havenberichten Kerstbomen sieren V eisen Gemeentebibliotheek in Velsen Turndriekamp in in Velsen-Noord Havenverkeer van Amsterdam „De brave soldaat Schweyk" bij de Velser Kunstkring Zes weken geëist voor smokkelen van sigaretten Voor tonnen schade aan bloembollencultuur in Noord-Kennemerland LANGS SLUIZEN EN HAVENS Voor de POLITIERECHTER WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 5 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY op Toastjes Vanavond in Talloze Variaties! WASAUTOMATEN WISKER Geruild (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De leliekwekers hadden hun hoop gevestigd op nieuwe lelierassen, die door de Nederlandse Amerikaan, Jan de Graaff in Oregon, zijn gevonden. Lelies ztfn virus- xiek en hoewel ze al eeuwen als de prachtigste bloemen worden beschouwd, nemen we die ziekten tegenwoordig niet meer. Men wil viruszieke rassen vervangen. Ver leden jaar waarschuwde de directeur van de Bloembollenkeuringsdiensten, ir. H. v. Os reeds, dat er nog niets vaststond. Dit jaar zei hy in zijn keuringsverslag, dat de Amerikaanse rassen een teleurstelling hebben opgeleverd. De oorspronkeiyke be doeling om de teelt van verschillende rassen te verbieden zal niet worden uitgevoerd. De voorzitter van de vereniging „De Le lie", de heer A. Kooyman, vertelde, dat de leliekwekers dit jaar niet te klagen heb ben. Ze hebben goed geoogst en de bol len tegen goede prijzen verkocht. Hij zag wel goede uitkomsten in de toekomst. Het bestuur poogt de lelies onder de aandacht van het publiek te brengen door deelname aan de internationale tentoonstellingen. In Wenen werden niet minder dan negen gou den medailles gewonnen. ïn Hamburg, in 1963, waren het er zeven. Het grote pu bliek wil wel lelies kopen. De teelt wordt beter en „we krijgen nieuwe rassen met kleine bollen, die grote planten geven." Ir. v. Os. kon verklaren, dat het met de ziektebestrijding steeds beter gaat. Het aaltje wordt in de zaadlelies uitstekend bestreden door de warmwaterbehandeling. De andere lelies kunnen worden gedom peld en bespoten. Parathion doodt zeer veel, hoewel niet alles. Volhouden is dus het parool. Hij wekte wel de kwekers op om nog nauwkeuriger te worden. Lelies vergen nu eenmaal een rulle luchtige grond en alles wat daaraan mankeert, zal de oogst ver minderen. Het virusziek wordt stevig bestreden. De partijen, die moeten worden afgekeurd omdat ze het publiek of de bloemtrekkers teleurstellingen bezorgen, waren groter in aantal, maar het is niet eens meer één percent van het areaal. Het laboratorium voor Bloembollenon- derzoek heeft een methode ontwikkeld, waardoor men snel het virus in lelies kan Advertentie voor gezellige warmte ETNA BAGDAD HAARD290.- ETNA CONVECTOR 360.- BOCAL CONVECTOR 428.- LINCO SUPER CONVECTOR.. 452.- VROLING CONVECTOR 465.- PELGRIM CONVECTOR 465.- DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.- SELECTA CONVECTOR 498.- E. M. JAARSMA CLAUDIUS.539.- BRONCO PASJA 565.- Siegler oliehaard 765.- Davonette olieconvector 445.- Linco „3 traps" olieconvector.. 498.- Hoenson oliehaard 495.- Dageljjks demonstratie LINCO 3-traps branders Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden Centrum Galerij Telefoon 4654 In verband met de zaterdag, 12 decem ber in Amsterdam te houden jaarverga dering van de gewestelijke federatie van de Partij van de Arbeid en het op 5 en 6 maart te houden algemene partijcongres kwam dinsdagavond de afdeling Velsen- Noord bijeen in het gemeentelijk wijkcen trum aan de Smidt van Gelderstraat. On der de aanwezigen bevond zich de heer Th. Mooy, gewestelijk bestuurder. De heer J. W. Meijer, voorzitter van de afdeling, opende deze bijeenkomst met een verwijzing naar de wat hij noemde huidige, liberaal getinte regering, die de tendens heeft te streven naar toestanden, welke ook voor de oorlog bestonden. Aan gezien de regering door het star vasthou den aan haar tegenwoordige koers een kwetsbare positie is gaan innemen, welke mede wordt veroorzaakt door haar beleid inzake de loonpolitiek, moet het, volgens de heer Meijer, niet uitgesloten worden ge acht, dat het komende jaar wel eens ver rassingen zou kunnen geven. Hij drong er op aan als partij dan gereed te zijn. Wegens het verscheiden van het trouwe lid der afdeling, mevrouw Marcus-Heus- dens, werd een ogenblik stilte in acht ge nomen. Medegedeeld werd, dat zaterdag in Am sterdam de gewestelijke federatie-jaarver gadering wordt gehouden, waarin dr. Von deling, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, het woord zal voeren. Van de afdeling werd een vier tal leden afgevaardigd. Langdurig zijn de verschillende voorstellen uit de afdelingen voor het op 5 en 6 maart 1965 te houden partijcongres onder de loep genomen. We gens het aftreden van de heer H. de Boer stelde de afdeling de heer Th. Mooy uit IJmuiden kandidaat voor de partijraad. Ten behoeve van de kandidaatstelling voor het partijbestuur, dat acht vakatures gaat tellen, werd de heer Van Biemen, direc teur van de Woodbrookers te Aerdenhout voor de afdeling Velsen-Noord genoemd. Afgevaardigd werden naar het congres de heren H. Moorman en R. Schriemer. Een geanimeerde rondvraag besloot deze bij eenkomst. ontdekken. Er blijkt meer in te zitten dan men vermoedde. Dit is op zich niet zo verheugend, maar men behoeft zich nu ook geen valse illusies meer te maken. Een voorbeeld daarvan zijn de nieuwe Ameri kaanse lelies, waarop men zijn hoop had gevestigd. Ze zullen de Lilium umbellatum nog niet kunnen vervangen. Men gaat nu zoeken naar goede partijen en de beste methoden van vermeerdering, omdat men slechts langs deze weg tot gezonde partijen zal kunnen komen Er bestaan partijen zuivere tijgerlelies. Men moet hier uiterst voorzichtig mee omspringen, want als ze in de buurt van zieke partijen komen, vindt men toch weer virus. Eigenaardig is, dat de virusvrije partijen minder snel groeien dan de virus- zieke. Een nadeel te meer bij het gezond- houden van deze teelten. De heer J. Bakker van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Hoorn gaf een aantal nuttige wenken over nieuwe inzich ten in de teelt van lelies. Men kan uitste kende resultaten bereiken met deze uiterst gevoelige bollen door ze op ruggen te te len. Men kan onkruid bestrijden door ge perforeerd zwart plastic. Bovendien voor komt men hiermede, dat de grond bij zwa re regenval dichtslaat. Ook de chemische onkruidbestrijding is mogelijk bij de teelt op ruggen. Er moeten twee-rijen in de rug worden geplant, zodat de rug afgevlakt is. Men kan de grond ook beschermen door het aanbrengen van plasticmatten, die de wind met 50 pet. breken. De regen kan dan niet zoveel vernielen tijdens zwa re buien. De heer Bakker was van mening, dat er zeer veel lelies kunnen worden verkocht. Te meer daar men ze nu ook in potten kan gaan kweken in de huiskamer. Verzoeken om vergunning Op de gemeentesecretarie te Velsen lig gen ter inzage, de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet. 1. De heer P. W. Nijssen, Oosterduin weg 31 te IJmuiden, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een drukkerij, in het perceel Ooster duinweg 31 te IJmuiden. 2. Burgemeester en wethouders van Vel sen, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een pompinstal latie, op het perceel Van Ostadestraat, te genover perceel P. Potterstraat 23 te IJ muiden. Op donderdag, 24 december, te elf uur, zal ten gemeentehuize aan een ieder gele genheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken in te brengen. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze openbare ken nisgeving bestaat voor een ieder gelegen heid schriftelijk bezwaren bij hun coltege in te brengen. Inwoners van Velsen zijn tot beroep gerechtigd, indien zij op de hierboven bedoelde zitting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lich ten. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4880 HET SCHIP op de foto werd op 27 juni 1946 in Dundee te water gelaten van een der hellingen van de Caledon Shipbuilding Company. Het schip be hoorde tot de serie schepen, die oor spronkelijk deel uitmaakte van het En gelse scheepsbouwprogramma. Bij het einde van de oorlog was nog een aantal van die schepen op Engelse en Schotse werven in aanbouw. Door tussenkomst van het Nederlandse ministerie van Scheepvaart is de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd in de gelegenheid ge steld één dezer schepen van het Britse Ministry of War Transport over te nemen. Advertentie Kliniek, scholen, huizen Het ontwerp-uitbreidingsplan voor Sant poort-Zuid, dat van vrijdag 11 december af op het Velsense raadhuis voor belang stellenden ter inzage ligt, biedt voor dit deel van de gemeente enige interessante mogelijkheden. Zo zal een terrein, gren zende aan de kraamkliniek „Maranatha" aan de Duinweg kunnen worden bestemd voor uitbreiding van deze kliniek en kan op dit terrein tevens plaats worden ge vonden voor een eventueel te stichten op leidingsschool voor kraamverpleegsters van het Witte Kruis in Noord-Holland. Ook de gronden van de voormalige spoorbaan tussen het station Santpoort- Zuid en het Provinciaal Ziekenhuis kunnen nu worden bestemd voor de aanleg van een voetpad tussen de Duinweg en de Schroeder v. d. Kolkweg in Bloemendaal welke verbinding de verkeersveiligheid hier niet weinig ten goede zal komen. Daarbij komen enige percelen grond in de omgeving van de Bloemendaalsestraatweg vrij, waar enige kleinere bedrijven kunnen worden gehuisvest, die nu nog elders in het uitbreidingsplan zijn gevestigd en straks zullen moeten verdwijnen. Niet minder belangrijk is de voorgeno men sloping van het pand Duinlustpark- weg nos. 56-58, op welk aldus vrijgekohnen terrein voor de naaste toekomst plaats kan worden geboden aan vierentwintig woon huizen voor bejaarden. En ten slotte zal op een terrein aan de Bloemendaalsestraatweg de christelijke Da Costaschool kunnen worden gebouwd, wel ke plaats is gekozen wegens de centrale ligging voor de IJmondgemeenten en Haar lem. Tevens zal hier de christelijke kleu terschool worden gebouwd, ter vervan ging van de noodschool aan de Bloemen daalsestraatweg. Bij de tewaterlating kreeg het de naam Modjokerto, het tweede schip van die naam. De eerste Modjokerto werd in 1922 nieuw in de vaart gebracht, na te zijn ge bouwd door de werf van W. Gray Co in Sunderland. De oude Modjokerto was een vrachtstoomschip van 8396 bruto reg. ton bij een lengte van 132 m., breedte van 17,47 m. en een holte van 11,58 m. De voortstuwing geschiedde door 2 stoomtur bines. Het was een zusterschip van de in 1921 afgeleverde Siantar. De twee schepen waren onafscheidelijk. In de jaren dertig ging de maatschappij er toe over zowel de Modjokerto als de Siantar een grote verbouwing te laten ondergaan. Ketels en turbines werden verwijderd en 2 dieselmo toren met een vermogen van 7400 pk kwa men er voor in de plaats. Maar dat was niet de enige verandering: de schepen kregen elk ook een andere voorsteven waardoor de lengte enige meters toenam en tevens werden zij van gesloten shelter- decker verbouwd tot open shelterdecker. Dit bracht met zich mede, dat de bruto inhoud lager werd dan voorheen. De Mod jokerto had na de verbouwing een inhoud van 7080 brt en de inhoud van de Siantar werd 6995 brt. Beide schepen kwamen in 1934 weer in dienst. Vijf jaar later was het oorlog en in het begin ging het goed met de Modjokerto en de Siantar. Zij voeren alle twee in dienst van de geallieerden. Maar ze hebben de oorlog niet overleefd. De Modjokerto is in de Oost-Indische wateren verloren gegaan. Het laatste bericht was, dat het schip de haven van Tjilatjap had verlaten... Daar na is van het schip noch van de opva renden iets gezien of gehoord. Aangeno men werd, dat de Modjokerto op 1 maart 1942 tengevolge van vijandelijke actie ver loren is gegaan. De bemanning bestond uit 42 koppen. Wonderlijk is het, dat twee dagen later het zusterschip Siantar eveneens ten onder Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Komiles, van Leningrad, Zaandam: Gertrud Fritzen, Monrovia, IJmuiden; Tosteroe, Gelfe, IJmui den; Leverkusen, Bremen; Maasborg, Rambik; Iris, Kotka; Baltic, Malmoe; Willemijn, Par; Sakumo Lagoon, Dakar; Amuna, Kemi; Anna Bogelund, Klaipeda; Boma, Rotterdam; Schwei- burg, Kristinehamn; Rote, Stockholm. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Cabinda, naar Hamburg; Achilles, Bremen; Bandama, Bremen; Alte Weser, Rotterdam; Fernwood, Aarhus; Aenes, Piraeus; Kon Tiki, Odense, Wormerveer; Daniël, Ipswich; Draco, Aarhus; Minos, Kopenhagen; Noorvaarder, Londen; Thea Danielsen, Manchester; Velox, Huil; Deo Gra- tias, Sheerness; Karin Cords, Bilbao, IJmuiden; Texelstroom, Grimsby; Bram, Dagenham; Pala medes, Bremen; Walma, Heroa; Andishan, Leningrad; Rosenort, Hamburg; Noordstern, Goole; Wilpo, Delfzijl, Zaandam; Hinde, Lon den; Rex, Londen; Batavier 3, Stockholm; Jans, Londen; Kostromales, Newcastle, Zaandam; Zaanstroom, Leith; Gazelle, Rochester, Koog aan de Zaan; Argolilos, Duinkerken, IJmuiden; Waverstroom, Goole; Alcetas, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Proton, van Ipswich; Tilly, Norrsundet, Zaandam; Mare Liberum, Dagenham; Bieberstein, Antwerpen; Bilma, Le Havre. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Spring- finch, naar Huil; Ladon, Parbo; Lauriersgracht, Antwerpen; Lena, Horsens; Vliestroom, Shore- ham; Louise Bornhofen, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het «chip van of naar Amsterdam is gegaan). De tweede „Modjokerto" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die thans „Dona Rita" heet en de Liberiaanse vlag voert. is gegaan. Deze vrachtvaarder was 27 fe bruari 1942 van Tjilatjap vertrokken. Bui tengaats moest worden gewacht op orders en gedurende die tijd werden noodseinen opgevangen van de Modjokerto. Op dit be richt ging de Siantar volle kracht naar het zinkende schip, dat zich op een afstand van ongeveer 100 mijl nw bevond. De plaats van de ramp werd echter nim mer bereikt. Er kwam een onderzeeër bo ven water en meteen werd het eerste schot van de Siantar gelost. Er barstte een hevig gevecht los maar het vrachtschip was al gauw gedwongen het vuren te sta ken waarna de Japanse duikboot vrij spel had. De Japanner begon met een geregel de beschieting vën het schip. Het was spoe dig gedaan met de Siantar: het schip zonk en 21 personen zijn daarbij omgekomen. De overlevenden werden later door het K.P.M.-schip van Spilbergen opgepikt en in Geralton aan land gezet. De tweede Modjokerto heeft 16 jaar voor de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd ge varen. In oktober van het vorig jaar werd het schip verkocht naar Liberia en nu heet zij Dona Rita. Arie van der Veer Dinsdag is een begin gemaakt met het plaatsen door de gemeentelijke plantsoen dienst van een aantal kerstbomen in de gemeente met het naderend kerstfeest. Aan het Stratingplantsoen op de hoek van de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord verrees een ongeveer zeven meter hoge boom. Op diverse andere plaatsen in de gemeente, onder andere bij het nieuwe raadhuis op het Plein 1945 in IJmuiden, het Moerbergplantsoen voor het Cultureel Centrum en in Velsen-Noord op de hoek van de rotonde bij Schulpweg-Koningsweg zullen kerstbomen verrijzen. Nieuwe aanwinsten van de Gemeentebiblio theek Velsen zijn de volgende boeken. Nederlandse en vertaalde romans en novel len: Fabricius, Herinneringen van een oude pruik; Den Hollander-Bronder, Volwassen men sen huilen niet; Van der Roest-Kleinmeyer, Die jongen van Janneke; Van Toorn, De toe schouwers; Vestdijk, Het genadeschot; Anthony, Anna Boleyn; Born, El Sham - de zonnehengst; Borton de Trevino, De Griek van Toledo; Dürrenmatt, Detective omnibus; Golon en Golon, Angélique in opstand; Gustaf-Janson, Het erfenisspel; Hendriksen, De zilveren hamer; Llosa, De stad en de honden; Sayers, Lijk in zicht; Smith, Glimlach in de morgen; Stroud, Een kind verdween; Greene, Een en twintig verhalen; Higgings, De hand aan zichzelf; Wolkers, De hond met de blauwe tong; Het grote boek over wilde dieren; Meesters der Joegoslavische vertelkust. Buitenlandse romans en novellen: Fuchs, Krümmelnehmer; Catto, D-day in Paradise; Met de verenigingen T.V.S. uit Sant poort, V.O.L.O. uit Haarlem en S.S.H. uit Velsen-Noord wordt jaarlijks een vereni- gingsdriekamp gymnastiek gehouden, waarvan dit jaar de organisatie in han den is van de Velsense vereniging. Deze driekamp begint zaterdagmiddag om drie uur in de gymnastiekzaal van de openbare lagere Watervlietschool aan de Van Diepenstraat, waarbij van elke ver eniging respectievelijk 6 meisjes, 6 dames en 6 jongens aan drie toestellen hun oefe ningen zullen doen. Eveneens aan drie toe stellen zullen vijf heren per vereniging hun prestaties tonen. In de week van 29 november tot en met 5 december zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 147 zeeschepen (324.000brt.) en vertrokken 131 zeeschepen (329.411 brt.). „Veertien glazen bier heb ik die dag ge dronken", zei de verdachte. „Achttien", meende zijn raadsman. De Haarlemse po litierechter telde maandagmorgen uit het dossier 21 glazen en de officier van jus titie kwam tot 25. Hoeveel het er ook zijn geweest, na het drinken van flink wat bier raakte de 32-jarige ex-chauffeur monteur uit Abbenes in augustus bij een autobotsing betrokken in de Haarlemmer meer. Niet hij maakte de fout. Hij werd aangereden door een politie-auto die hem geen voorrang verleende. Na de botsing gingen de betrokkenen naar het politiebureau. Daar rook men een alcohollucht bij de bestuurder van de aangereden auto. „Zijn gang was ook on vast", getuigde de opperwachtmeester die de politieauto had bestuurd. „Dat kwam van de schrik van het ongeluk", verdedigde de ex-chauffeur zich. Na het ongeluk was hem zijn rijbewijs afgeno men, hij werkt nu in het bouwvak. De officier van justitie was ervan overtuigd dat de verdachte, hoewel hij gewend was heel wat bier te drinken, onder invloed had gereden. Hij eiste drie weken gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman van verdachte, mr. O. H. van Wijk, rekende uit dat het aantal biertjes over de hele dag verdeeld moest worden en dat er die avond maar vier biertjes in twee uren waren gedronken. De politierechter, mr. J. D. Vink, ver oordeelde tot twee weken gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid met aftrek van de tijd dat het rijbewijs al was ingetrokken. De wieldoppen van de nieuwe auto blonken zo verleidelijk dat de man die zijn eigen oude auto van hetzelfde merk er naast parkeerde, er geen weerstand aan kon bieden. Hij ruilde zijn roestige doppen voor de nieuwe en haalde hetzelf de kunstje uit met de koplampen. De 47- jarige verdachte woonde in Amsterdam, maar had de diefstal gepleegd op Schip hol. „Waarom heeft u dat nou gedaan, hoe kwam u daar nou toe?", vroeg de politierechter hoofdschuddend. „Ik snap het zelf ook niet", zei de verdachte. De officier van justitie hield er rekening mee dat er over de verdachte louter gunstige inlichtingen waren en eiste een boete van 75 of 15 dagen en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met 3 jaar proef tijd. „Als een auto zo'n plaats inneemt dat er voor gestolen moet worden, kunt u hem beter weg doen", raadde de poli tierechter en veroordeelde conform de eis. Connell, The patriot; Graham, The grove of aegles; Nabokov, The gift; Bottome, Best stories of Phyllis Bottome; Pasternak, The last summer; Beck, Le muet; Pieyre de Mandiar- gues, La motocyelette; Vailland, La truite. Studieboeken: vloemans, Leibniz; Tournier, Huwelijks-moeilijkheden; Schenk, Avontuur met het woord; Weinreb, De bijbel als schepping; Congar, Voor een arme en dienende kerk; Rogier, Geschiedenis van het Katholicisme in Noord-Nederland in de 16e en 17e eeuw - 5 delen; De Loor, De kerk en het moderne platteland; Van Wely, Schaepman; Rostow, De vijf fasen van economische groei; De Vries, Ontsloten poorten; Van der Linden, Gonio metrie en trigonometrie; S.O.S. Moeder aarde; Madaule, Teilhard de Chardin; Rona-Kdrmén, Gymnastiek voor de aanstaande moeder; Van Rheenen, De poedel; De trein hoort erbij; Maartens, Meetinstrumenten en meetschakelin- gen; Carter en Donker, Foto elektrische cellen in theorie en praktijk; Röttger en Klante, Punt en lijn, deel 1; Wilkeshuls, Diderot; De Roey, Hugo Claus; Sehulte Nordholt, Een duif daalt neer; Wilde, De politieke moord; Behn, Uit de Europese prehistorie; Sehuitema Meijer, Zo fotografeerden zij Groningen: Meijer, Zij lieten hun sporen achter; Fabre-Luce, Het proces „Charles de Gaulle"; Pawle, Winston Churchill als kolonel Warden - 2 delen; Clébert, De Zi geuners; Ouwehand, Dertig weekends in de natuur; Auvergne en Dordogne; Van der Keu ken, Paris mortel. In een goed bezet City-theater te IJmui den is dinsdagavond voor de Velser kunst kring „Voor allen" de film „De brave sol daat Schweyk" met de Duitse komiek Heinz Rühmann in de titelrol vertoond. Het melodramatische verhaal speelt zich af in het Oostenrijk van kort voor en tij dens de eerste wereldoorlog. De bijzonder naïeve maar lang niet domme door rheu- ma geplaagde hondenkoopman Schweyk moet min of meer tegen wil en dank in het leger. In een kostelijke scène wordt de kreupele Schweyk als een held vereerd wanneer de echtgenote van de generaal hem in het ziekenhuis bezoekt en kwistig gebraden hoentjes uitdeelt. Hij wordt de trouwe oppasser van een minzieke luite nant en stort deze prompt van de ene moeilijke situatie in de andere. Tenslotte worden beiden, na een mislukte liefdes affaire van de luitenant, naar de frontlinie gezonden waar de luitenant het leven voor het vaderland laat nadat zijn oppasser hem nog kort tevoren een klavertjevier in de hand heeft gedrukt. Soldaat Schweyk raakt opnieuw in de knoei wanneer hij na dat hij met een Russische soldaat van uni form heeft verwisseld eerst voor een over gelopen Rus en daarna voor een Oosten rijkse deserteur wordt aangezien. Voor het vuurpeleton staande brengt hij er op het nippertje het leven af wanneer de wapenstilstand wordt afgekondigd. Dan gaat de onder alle omstandigheden niet uit zijn goede humeur te brengen Schweyk te rug naar zijn hondenhandel. Heinz Rühmann maakt met fijne trek jes van zijn gevoelige mimiek, die ner gens naar grove sentimentaliteit afglijdt, van de brave soldaat Schweyk een koste lijke uitbeelding. Zijn humor liet dan ook niet na bij de toeschouwers hier en daar een gevoelige snaar te raken. De film drijft overigens nogal goedmoedig de spot met het Pruisische militairisme. Daarbij is gebruik gemaakt van zeldzame authen tieke filmopnamen uit de eerste wereld oorlog. In het voorprogramma draaide het kor te filmpje, dat Jan Vrijman onder de titel „De werkelijkheid van Karei Appel" van de omstreden schilder maakte. Op onthullende en voor menigeen ook wel onthutsende wijze ziet men hoe de Appels ontstaan. Uit de reacties van de zaal bleek dat er niet altijd even gunstig over het oeuvre van de Nederlandse schilder wordt gedacht en gesproken. Het filmpje is naar onze mening niet voldoende om een meer dan oppervlakkige indruk ach ter te laten. Op dinsdag 22 december zal het Am sterdams gerechtshof uitspraak doen in de zaak in beroep tegen een oud-politie man te Velsen, die vorig jaar oktober door de IJmuidense douane is aangehou den, verdacht van het smokkelen van ruim een half miljoen sigaretten, die hij zou hebben verborgen in een geheime ruimte van de kotter, waarop hij schipper was. De Haarlemse politierechter veroordeel de hem in juni van dit jaar tot zes weken gevangenisstraf en de sigaretten werden verbeurd verklaard. De procureur-gene raal eiste in hoger beroep eveneens zes weken gevangenisstraf, maar meende, dat het moeilijk was uit te maken of de ex-agent, die thans op de wal werkt als bankwerker, wel de hoofdschuldige was. Een Zaanse zakenman zou de smokkelaf- faire hebben gefinancierd en voor „afzet gebied" hebben gezorgd. De smokkelsiga- retten waren afkomstig uit west-Duits- land. BEVALLEN: H. P. Rijs-Janmaat, d., Kanaalstraat 64 rd., IJmuiden M. C. Ger- rits-Kabalt, d., Woonwagenkamp, Velsen- zuid; V. J. de la Rie-Teunissen, d., Goet- zeestraat 10, Haarlem; M. Stuut-Lolkema, Herculesstraat 16, IJmuiden; C. J. M. van der Klei-Beumer, z., Kanaalstraat 254, IJmuiden; A. Jung-Broek, z., IJmuider- straatweg 135, IJmuiden; M. G. Post-Zorg- drager, z., Burg. Weertsplantsoen 90, Sant poort; W. A. Kremer-van Veen, z., Schulp weg 104, Velsen-noord; A. M. Brouwer- Vis, z., P. C. Hooftlaan 8, Driehuis; H. Tim- BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Jeanette P., d. v. J. C. Cla- rijs en K. L. van den Berg; Leonardus M. M., z. v. S. Koper en P. M. Pirovano; Jo- landa, d. v. P. Lund en E. G. de Koning; Bartholomeus W. M., z. v. W. E. Hilbers en A. C. Beentjes; Gerardus C., z. v. C. C. Blankendaal en H. van Wees; Josefina E., d, v. J. G. Veldhuis en H. M. Scheffer; Pauline, d. v. C. van het Maalpad en G. H. Bruin; Adrianus F. M., z. v. J. Dijkstra en G. M. Denneman; Simone B., d. v. O. Uffen en P. M. Röser; Michel z v. G. A. Venema en L. B. de Caluwe; Eric H., z. v. H. Knee- fel en F. A. Lohr; Hendrik J., z. v. H. Beentjes en C. P. van der Kolk; Petrus R. L., z. v. P. H. A. van Vuuren en M. J. Schram; Jacobus C., z. v. A. R. Tuijn en J. M. Bakker; Aloysius H., z. v. A. L. Hup- kens en A. M. F. C. IJsselmuiden; Gesus, z. v. J. Izquierdo Martinez en L. Saez San- ches; Hilda, z. v. T. van Veenendaal en H. J. Visser; Ivonne, d. v. T. van Veenendaal en H. J. Visser; Comelis J., z. v. C. L. J. van Kordelaar en E. M. Spruit; Richard J. P., z. v. J. S. L. P. C. de Vries en A. M. Kleine; Pieter J., z. v. J. P. Bot en I. M. Kroon; Monique, d v. J. J. Biemold en A. L. Seidenstiker; Comelis G. M., z. v. C. Jong en F. F. H. van Maaren. ONDERTROUWD: J. Kok en H. A. de Boer. GETROUWD: H. G. Kiesling en P. Bronkhorst; J. A. Smit en M. H. Stokman; B. W. Duin en E. H. Wieteler. »ooooooooorioorrinr)oo<x)0(Xj00oo(xxx)OQoooQQtMtwinftf<>riooooty> WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE merman-Mebus, d., Stratingplantsoen 89, Velsen-noord; J. Y. Beuneman-Denise, z., Kanaalstraat 110 III, IJmuiden. OVERLEDEN: J. C. Lohreij, 78 jr., Ahornstraat 17, IJmuiden-oost; J. J. W. G. van Schagen, 55 jr., echtgenoot van O. E. Dorsman, Griftstraat 2, IJmuiden; D. Vle gels, 81 jr., echtgenote van W. F. Schelvis, Berkenstraat 18, IJmuiden-oost. Op de dinsdagavond te Beverwijk ge houden vergadering van de plaatselijke af deling der Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, de heer C. Broeze, er op ge wezen dat de schade door de industrie- gassen in Kennemerland getaxeerd wordt op enige tonnen. Dankzij de uitstekende samenwerking met de industrieën zal deze schade ook nu weer aan de kwekers wor den vergoed. In het voorjaar van 1964 is, door een samenloop van omstandigheden de schade heel wat groter geweest dan in andere jaren. Er is in het afgelopen seizoen hoe genaamd geen schade aan de gladiolen geweest. De uitvoering van de ruilverkaveling it begonnen en de eerste taxaties hebben reeds plaats gehad. Diverse bloembolgewassen in deze streek hadden goede oogstopbrengsten. Helaas had men bij de tulpen met veel „zuur" te kampen, terwijl bij de narcis sen het gevreesde „bolrot' weer optrad. De voor de streek Kennemerland altijd nog zeer belangrijke irissencultuur gaf ook redelijke opbrengsten te zien. De meeste tijd vergde de beschrijvings brief voor de aanstaande maandag in Haarlem te houden algemene vergadering. De leden konden zich met de agenda voor deze algemene vergadering wel verenigen, al moest gestemd worden over de begro ting; het ging voornamelijk om de voorge stelde drastische verhoging van de contri butie voor de tussenhandel. Bedoelde groep had bij alle afdelingen een voorstel ingediend om tegen de begroting te stem men. De afdeling Beverwijk stelde zich echter achter het hoofdbestuur. De afdeling Beverwijk zal in Haarlem vertegenwoordigd worden door de heren H. Duin Hzn. en J. Spruijt. A

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5