EEN MUZIKALE ONDERNEMING DIE KLINKT ALS EEN KLOK Roger Bissière overleden Uitstekende avond van het N.Ph.O. onder Henri Arends Iets over het Haarlems Jeugdorkest Yi-Kzvei Sze (bas) als solist WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 7 De radio geeft donderdag T.V-nabeschouwingen Gevarieerde avond J. Damshuizer T elevisieprogramma Leen Spierenburg gaat in boerderij exposeren Edo de Waart in finale dirigentenconcours Balletmanifestatie Initiatief van dr. L. Gans in de Horecasector Haanstra in Moskou HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture.radio voor vroe ge mensen. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouverture (vervolg) 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke en moderne orkestwerken (gr.) 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Amusementsmuziek (gr.). 12.15 Leven op het land, kruiden, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke grammofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Operette- en musical-klanken (gr.) 14.40 Radio Fil harmonisch Orkest: klassieke muziek. 15.30 Bas-bariton en piano: Liederen v. Noorse componisten. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Lichte orkestmuziek (opn.) 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Frans Meisjes koor met orkestbegeleiding (gr.) 17.45 Pianospel (gr.) 17.55 Sportrubriek. 18.10 Accordeonmuziek met ritmische begelei ding. 18.30 Sociaal perspektief. 18.40 Ste- reofonische uitzending: Lichte orkestmu ziek (opn.) 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liede ren (gr.) 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boe ren en Burgers in Buitenveen, hoorspel (X) 20.35 Samen uit Samen thuis: ge varieerd programma. 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Kerkorgelconcert. 23.35 Romantische grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.25 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groente man. 9.05 Klassieke gewijde muziek (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Stereofonische uitzending: Fagot en piano. 11.40 Gitaarspel: Spaans- Mexicaanse gitaarwerkjes (gram.). 12.00 Metropole - orkest: amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Nederlands Koperor kest: amusementsmuziek. 14.00 Stereofo nische uitzending: Altviool en piano: klas sieke muziek. 14.30 Is de Nederlandse Koopvaardij een Zorgenkind? reportage. 14.55 Berlijns Filharmonisch orkest: Weense muziek (gr.) 15.30 Radiokamer orkest: moderne muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Voordracht. 16.20 Populaire gram mofoonmuziek. 17.00 Minjon. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie: Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18.30 Lichte orkestmuziek en zang soliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Eigen weg: program ma voor de twintigers. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzending: Pianoreci tal: klassieke en moderne muziek. 21.10 Silhouet in schemer, hoorspel. 22.20 Oude klavecimbelmuziek (gr.) 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (12.25 Weerbe richten en mededelingen voor de schip pers). 12.50 Beursberichten en programma- overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermu ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (15.00 Nieuws) 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 17.45 Franse les. 16.24 Liederen. 17.00 Nieuws. 17.15 Herin neringen. 17.30 Vlaamse volksmuziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberich- ten. 18.30 Moderne muziek. 18.45 Sport. 18.52 Lichte muziek. 19 00 Nieuws en ra diokroniek. 19.40 Amusementsmuziek. 19.50 Politiek praatje. 20.00 Falstaff, opera. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Kamermuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek en poëzie. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Bel Cantoconcert. 23.55- 24.00 Nieuws. De Franse schilder Roger Bissière is overleden. Hy had zich sinds kort, na het overlijden van zyn echtgenote, terug getrokken in het dorp Biossierette (Lot.). Roger Bissière werd in 1888 geboren te KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 De Verrekijker. AVRO: 19.30 Dick van Dyke Show. NTS: 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 AVRO's Televizier. 21.05 De Verdedigers, TV-film NTS: 21.55 Spiegelschrift, film. 22.30-22.35 Journaal. (AVRO: 22.15-22.30 Mackintosh: muzikaal programma). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Theater '64. 20.20 Onze man in Lon den. 20.45-22.20 De derde man (The third man), speelfilm, (beide keuringen boven 14 jaar). NOORDZEE 18.30 Beaver; 18.59 Popeye; 19.07 Jazz Noordzee; 19.25 Star for Today; 22.00 The Saint. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I VARA: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kleuters. 19.30 Glynis: Weg met Aguero, TV-film. 19.55 Playback: in terview m. koorleider. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Uit. NTS: 21.10 De Opgaande Zon, TV-spel 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: Het orgel.een orkest, filmdocumentai re. 20.35 Hollywood and the stars. 21.00 Concert voor jonge mensen. 21.55-22.10 Ac tualiteitenrubriek. NOORDZEE 18.30 Mr. Ed; 19.00 Mr. Magoo; 19.08 Wist u dat (een kalfje); 19.24 Victory at Sea; 22.00 The new Breed. David Niven speelde op voorbeeldige wijze een minder voorbeeldige, maar wel boeiende Britse gentlemanoplichter in het vervolg van de serie „The Rogues", die vertoond door Nederland 2 ons meer aantrok dan de chronisch primitie ve Hillbillies, waarmede de NCRV een deel van haar programma op het eer ste net vulde. Moeilijker viel ons de keuze tussen afle veringen van de series „Wat is er aan de hand in Nederland?" en „Verschuiven de Grenzen", die resp. door de NCRV en de VARA op dezelfde tijd werden uitge zonden. De eerste serie qua opzet reeds kennende, gaven wij deze keer de voor keur aan het VAR A-programma, dat in een afwisselende reeks van gesprekken, en filmfragmenten een overzicht gaf van de mogelijkheden, die mens en landdier hebben om onder water te leven. Boeiend, maar naar ons gevoel weinig geschikt voor een zo algemene vertoning was het Leidse experiment, waarbij een hond, niet voorzien van een aqualong of iets dergelijks, tientallen minuten onder water bleef leven (het dier leeft gelukkig nog). Al bij al bleek de titel van deze uitzending, „Leef langer onder water" niet een slogan te zijn voor een onmogelijke zaak. Hoezeer het werkelijke leven zelfs de meest tragische of dramatische roman kan overtreffen, werd weer eens beves tigd door een reportage van „Achter het Nieuws", gewijd aan een Siciliaanse vrouw, wier man en zoon door de Maffia vermoord werden en die nog slechts leeft om bij te dragen tot de vernietiging van deze geheime organisatie. KWANTITATIEF NOCH KWALITATIEF deed de aanvang van het vierd® dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest verwachten dat dit een avond zou worden die boven het gemiddelde niveau lag dat men van ons orkest gewend is. Slechts drie 'musici betraden het podium, de bas Yi-Kwei Sze, de cellist Eduard Biele en de clavecinist Jaap Spigt. De solist zong de can tate „Dalla guerra amorosa" van Handel, daarbij met zorg begeleid door de beide anderen. De reputatie die hij zich reeds verworven neeft door zijn op treden in Amsterdam en Den Haag maakte hij (althans voor mij) vooralsnog niet geheel waar. Zeker, een ontwikkelde stem, met gevoel voor stijl en ver houdingen gebruikt, wat men noemt aangenaam om naar te luisteren. Maar niet méér. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I Poppententoonstelling. In ,,'t Reghthuys" te Nieuwkoop van het gelijknamig» kunstgenootschap wordt zaterdagmiddag 19 december een tot 11 januari durende expositie van poppen van Mary van Reg- teren Altena-Koning geopend. brück en Angers heeft men reeds in dit blad kunnen lezen. Uiteraard blijft bij dit alles ook de dagelijkse taak nan de jeug dige leden, hetzij school of andere studie, een punt waarmee serieus rekening gehou den wordt. In het zuiver muzikale vlak heeft men enkele beroepsmusici bereid ge vonden nu en dan tijdens groepsrepetities speeltechnische instructie te geven. Ik noem hier de heer G. Beths, concertmees ter van de Nederlandse Opera, die waar devolle adviezen geeft aan de strijkers, en de heer J. W. Veerman, trompettist van het N.Ph.O. die zich met de koperblazers bezighoudt. Repetitie van het Haarlems Jeugdorkest in het Woodbrookershuis te Bentveld. Villeréal. Zijn vader was notaris. Hij ves tigde zich te Parijs als journalist. Als schilder zocht hij geen bekendheid. Maar na zijn eerste expositie in 1935 begon zijn roem. Hij werd, na een kubistische periode, een der voornaamste vertegen woordigers der abstracte kunst. Na de tweede wereldoorlog werd zijn faam mon diaal, ook door de wandtapijten die hij uit kleurige afvalstoffen weefde, veelal samen met zijn vrouw. Zijn werk is uiterst verfijnd en poëtisch. Bissière heeft een reeks belangrijke jonge schilders de weg naar de abstracte kunst gewezen. VAN HET BEGIN AF AAN bleek André Kaart, een musicus die zich speciaal heeft toegelegd op het werken met muzikaal on derlegde amateurs en beroepsmensen in de dop, o.a. als dirigent van de Haerlem- sche Musijckcamer en het Collegium Mu- sicum van de Leidse studenten, de juiste man om dit initiatief te doen slagen zon der concessies te doen inzake de inspan ningen die voor een goed resultaat onont beerlijk zijn. Mede door zijn animo en energie zijn de tot nog toe gegeven con certen, waaronder een optreden tijdens het wereldcongres van de Jeunesses Musi- cales in 1963, steeds een succes geworden. Het is echter niet meer dan billijk hieraan toe te voegen dat hij voor de talloze prac- tische problemen die zich voordoen bij het in stand houden van een zo omvangrijk ge zelschap (waarvan de leden buiten het or- kestverband veelal uiteenlopende belan gen hebben), een grote steun heeft aan de secretaresse van de afdeling Haarlem van Jeugd en Muziek, mevrouw E. Broekens. Een orkest dat niet door beroepsverplich tingen en broodnoodzaak bijeengehouden is een heel kwetsbaar „apparaat". Het controleren van de opkomst verhinde ring wegens geldige reden moet minstens twee dagen van tevoren bericht worden de zorg voor de orkestpartijen Marietje Is ziek en heeft haar partij dus thuis en nu kan Klaasje niet spelen want hij zit aan dezelfde lessenaar van de tweede vio len de organisatie van repetitieruimte er wordt nu iedere week op zondagoch tend van elf tot één gewerkt in de boven zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw waar door de week het N.Ph.O. repeteert het opstellen en stencillen (thuis, op een geleende stencilmachine, want het or kest zit financieël niet bepaald in een ruim pak) van mededelingen voor de leden, de André Kaart, dirigent van het H.J.O. corespondentie en de mondelinge contac ten, dit alles brengt een vracht werk met zich mee die door mevrouw Broekens die lerares van beroep is, in haar vrije tijd belangeloos verricht werd. ER IS THANS EEN ORKESTREGLE MENT tot stand gekomen dat door een van de bestuursleden van het orkest is op gesteld waardoor interne meningsverschil len die zich nu eenmaal bij iedere samen werking kunnen voordoen, opgevangen kunnen worden. Dankzij medewerking van de gemeente Haarlem heeft men de be schikking gekregen over een eigen kan toortje in de Koudenhornkazerne waar ook de Academie '63 gevestigd is. Dit is dus voortaan het centrale punt waar leden zich bij ziekte of andere verhindering dienen af te melden en waar alle regelingen ge troffen worden die voor een vlot functio neren naar buiten toe vereist zijn. Hier ze telt de heer C. Brugman, een actieve jon geman die zijn avonduren hieraan offert en die zich nu onder meer bezighoudt met de voorbereiding van een tournee naar Engeland (Essex) die het orkest in de ko mende paasvakantie hoopt te ondernemen, in uitwisseling met een Engels jeugdor kest. Over de plannen om het orkest ook in te schakelen bij de jumelages met Osna- NATUURLIJK ONTVANGT een onder neming als deze ook buiten de muzikale kring steun van mensen die haar sympa thiek gezind zijn. Na het concert van 21 juni '63 werd een nadelig saldo, dat on danks een opkomst van 800 personen dreigde, op het laatste moment verhinderd door de spontane reactie van het publiek dat, in antwoord op een oproep van de wethouder van kunstzaken, de heer D.J.A. Geluk, zijn giften in een kartonnen doos bij de uitgang van de zaal deponeerde. Het hoofdbureau van Jeugd en Muziek zelf kan, gezien de kasmiddelen van de landelijke vereniging, slechts in beperkte mate steun verlenen. De financiële beper kingen die onze gemeente zich moet op leggen zijn algemeen bekend. Het doet goed in dit verband een geste te vermel den als die van de heer en mevrouw H.W. Roozen van de Linnaeushof, die zich bereid verklaarden voor een bloem- versiering van het podium te zorgen met het oog op het concert van zaterdag a.s. Men zal het geen „self-advertisement" vinden wanneer ik hier nog aan toevoeg dat ik aan het bestuur van het jeugdor kest heb voorgesteld een piano-avond te geven waarvan de recette aan het H.J.O. ten goede zal komen. LAAT IK EINDIGEN met u het pro gramma te noemen dat zaterdag tot klin ken komt. Het wordt geopend met het Concert voor viool en hobo van Bach (solisten: Vera Beths en Werner Herbers), vervolgens hoort men het Concert voor viool en cello van Vivaldi (solisten: Vera Beths en Henny de Vries), de variaties over een Frans Volkslied van ondergete kende (eerste uitvoering), Gershwin's Rhapsody in Blue (Nico de Rooy, piano) en de Achtste Slavische Dans van Dvors- jak. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de mu ziekhandel Alphenaar, telefoon 10125, en 's avonds aan de zaal. Aanvang 8 uur. Sas Bunge Hl] KEERDE TERUG na de pauze, en zorgde voor een overrompeling. De sterfscène uit Moessorgski's Boris Go- doenov bracht hij over het podium met een geladenheid die iedere gedachte aan „mooi zingen" wegvaagde. Het geluid van zijn stem raakte gekweld, verscheurd als de door zijn Bojaren verraden czaar zelf in het uur van zijn sterven. Naar mate de spanning toenam onderlijnde de zanger met enige treffende accenten de emotionele sfeer die hij over de zaal had opgeroepen en aan het eind was er een moment van wrede Aziatische ontzetting, nog versterkt door de gelaatsexpressie van de uit China afkomstige solist. (Wat natuurlijk niets van doen heeft met de vertolking als zodanig ,maar op zo'n ogenblik toch niet uit te schakelen). Het behoort tot de goede toon van de cri- tiek om geen vergelijkingen te maken maar in dit geval moet ik toch zeggen dat Yi-Kwei Sze in deze scène meer indruk op mij maakte dan de Bul gaarse bas Boris Christoff, die als dè vertolker ervan geldt, tijdens het recente Gala du Disque. Het orkest, onder Henri Arends, was honderd percent bij de zaak betrokken en speelde met een bijzonder begrip voor hetgeen er in deze duistere en neerslachtige klankwereld omgaat. houtsnijwerk die kan hebben waarvan men de vorm aanziet dat zij gewonnen is op tal van knoesten en knopen in het ma teriaal, en waarvan de schoonheid (onder meer) berust op de naïeve volharding van de maker. Het N.Ph.O. gaf van dit epische brok muziek een bezielde vertolking waar door het, ondanks zijn ongenaakbaarheid, indruk maakte op het publiek. Meestal overtuigt Janaatsjeks werk alleen wanneer het door landgenoten van de componist ge speeld wordt. Op een nader te bepalen datum zal dit concert worden uitgezonden door de AVRO, zodat ook radioluisteraars kunnen kennisnemen van de prestaties waartoe het Haarlemse orkest in staat is. Sas Bunge Een expositie van een kunstenaar in een landbouwhoeve, midden in de polder lijkt zo op het eerste gezicht een vreemde com binatie. Toch gaat het gebeuren, want de landbouwer Barend Biesheuvel heeft ruim te beschikbaar gesteld in de hoeve „Nieuw Maurick" aan de Noordweg 17, Spaarn- dam, ten behoeve van de Spaarndamse kunstschilder Leen Spierenburg. Op zaterdag 12 december a.s. zal deze expositie worden geopend door de Amster damse kunstenaar Dick Dooyes. Daarna zal de tentoonstelling voor publiek geopend zijn van 12 december tot 3 januari dage lijks van twee uur tot half zes. DAT DE MUZIEK een vat vol tegen strijdigheden en schijnbaar onverenigbare mogelijkheden is, bleek door het samen gaan op één avond van deze noodkreet „de profundis" met de keurige, klassieke Mili taire Symfonie van Haydn, waarin geen enkele overwinning gevierd wordt behalve die van evenwichtige scheppingskracht en beheerste luim. Een uitstekende compositie kortom, die geen moment verveelt, zeker niet als ze zo gaaf uitgevoerd wordt als op deze avond. Zo iets doet ernaar verlangen dat men van Haydn nog eens vaker wat te horen krijgt, en dan niet alleen de Klok, de Oxford, en de Paukenroffel. In de tweede helft van het concert was het opera-fragment van Moessorgski doeltref fend gecombineerd met de driedelige rhap- sodie „Taras Bulba" van de Tsjechische componist Leos Janaatsjek. De muziek van Janaatsjek is onhandig en met een bepaal de indirecte grootsheid zoals folkloristisch Tien jonge musici uit negen landen zijn dinsdag gekozen voor de finale van het internationale Dimitri Mitropoulos Mu ziekconcours voor jonge dirigenten van symfonieorkesten in New York. Een van de tien is de Nederlander Edo de Waart. De zes winnaars worden donderdag avond aangewezen. Ieder hunner krijgt een prijs van 3.500 dollar, een contract voor de tijd van een jaar als assistent di rigent van een Amerikaanse symfonieor kest alsmede een gouden medaille. In Theater Carré is door de Stichting Eigentijdse Dans (Contemporary Dance Company) en Het Nationale Ballet een voorstelling gegeven onder de naam „Dans '64". Gedanst werd op muziek van Peter Schat, Ton de Leeuw, Webem, Beriot en Stockhausen. De choreografieën waren van Rudi van Dantzig en Koert Stuyf. Onze balletmedewerker, David Koning, komt morgen op dit gebeuren terug. In het kader van het plan van dr. L. Gans tot verspreiding van eigentijdse beel dende kunst is een nieuw initiatief ont wikkeld in de Horeca-sector. In samenwer king met de Amsterdamse wijnkopersfir ma Jacobus Boelen n.v. zal een verzame ling van schilderijen, aquarellen, gouaches en grafiek worden aangelegd, die bedoeld is als uitleencollectie voor bedrijven in de Horeca-sector. Eenmaal per jaar be ginnend in maart 1965 zullen van min stens vijf kunstenaars werken worden aan gekocht uit een fonds, waarvoor de fir ma Boelen jaarlijks 6.000 ter beschikking stelt. Na elke aankoop zullen de directies van de Nederlandse hotels, restaurants en cafés, via een geïllustreerde catalogus van de aanwinsten op de hoogte worden ge steld en een aanvraag kunnen indienen om gedurende een seizoen een kunstwerk in hun bedrijven op te hangen. Ook de Russen hebben thans belangstel ling getoond voor Bert Haanstra en zijn werk. Deze cineast is met zijn echtgenote op uitnodiging van de Russische Bond van filmers in een lijnvliegtuig van Aeroflot in Moskou aangekomen voor een bezoek van een week. Hij nam al zijn bekende films mee: Alleman, Glas, Zoo, Strijd zon der Einde, Rembrandt en Deltaphase nr I. OP 12 DECEMBER AANSTAANDE zal het Haarlems Jeugdorkest voor de vierde maal sinds zijn oprichting (in mei 1963) een openbaar concert geven in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. De baten van dit optreden zijn be stemd voor de stichting „Nazorg", een organisatie die werkt ten behoeve van het geestelijk gehandicapte kind. Het lijkt me dat deze mededeling op zichzelf al een aanwijzing kan betekenen voor alle sociaal èn muzikaal voelende stadgenoten die voor de komende zaterdagavond nog geen vaste plannen hebben. Het fabeltje over „de" jeugd die het in de ogen van iedere oudere generatie weer zo lelijk laat afweten, geen idealisme meer kent etcetera, wordt hier gelogenstraft. Dit jeugdorkest heeft in de korte tijd van zijn bestaan aangetoond dat er onder de jonge mensen van Haarlem en omgeving veel muzikaal talent schuilt. De ver richtingen van het ensemble zijn in dit blad steeds met aandacht en sympathie gevolgd. VOOR EEN VORIG JAAR JUNI ge houden auditie meldden zich honderd liefhebbers aan, gewapend met instru menten van sopraanblokfluit tot bas tuba. Door een selectiecommissie waar in drie leden van het Concertgebouw orkest zitting hadden werden toen zes tig jonge muzikanten uitverkoren, maar inmiddels is het orkest door nieuwe aan meldingen aangegroeid tot een bezetting van tachtig jongens en meisjes. Het over grote deel bestaat uit middelbare scho lieren voor wie de beoefening van de muziek een vrijetijdsbesteding is, voorts een aantal uit Haarlem afkomstige uni versiteitsstudenten en leerlingen van de conservatoria. De laatstgenoemden, on der wie de concertmeesteres Vera Beths en de eerste celliste Henny de Vries geven door een relatief grotere ervaring ruggesteun aan degenen voor wie deze vorm van gezamenlijk musiceren nog onbekend was. Slechts voor enkele par tijen die voor vrijwel iedere uitvoering onmisbaar zijn zoals de hoorns en fa gotten, moet een beroep gedaan worden op krachten van buiten de stad. Hier voor krijgt men de medewerking van leden van het Nationaal Jeugdorkest, dat evenals het H.J.O. is aangesloten bij de landelijke vereniging Jeugd en Mu ziek.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7