SHIRLEY naar wijzee 1 PANDA EN DE MEES I LK-BALLO.NNIST «És Israël de welvaart .Rechter Tie 1 V- mtt door Charlotte Brontë Pil woestijn Herontdekking van antieke mijnen gasbronnen en andere rijkdommen dankzij aanwijzingen in de Schrift "*%3év Woning uit de rotsen De vrouw van Lot Salome's mijnen door dr. Robert van Gulik WOENSDAG 9 DECEMBER 1964 9 OUÜOOÜ s - - - 79) Natuurlijk moeten de predikanten op permachtig zijn, en hen kon men ver trouwen; zij hadden enige ervaring, enige wijsheid en de heer Hall al thans had sympathie en een hartelij ke genegenheid voor zijn medemen sen; wat de jonge mannen onder hen betrof, zij moesten ter zijde gesteld en in toom gehouden worden en te horen krijgen dat onderdanigheid en zwijgzaamheid het best bij hun jaren en bekwaamheden pasten. Juffrouw Ainley luisterde naar de ze woorden met enig afgrijzen; maar Caroline, die met een paar vriendelij ke woorden de heer Sweeting prees, bracht haar weer tot kalmte. Swee ting was inderdaad ook haar gunste-- ling; zij deed haar best de heren Ma- lone en Donne te eerbiedegen; maar de sneden cake, vele glazen sleutel- bloem- of primula-wijn, die zij bij verschillende gelegenheden Sweeting had voorgezet, wanneer hij haar kwam opzoeken in haar huisje, werden hem altijd aangeboden met gevoelens van een waarlijk moederlijke warmte. Zij had Malone dezelfde simpele trakta tie voorgezet; maar dat heerschap had duidelijk getoond die te versma den en dus had zij nooit gewaagd het nog eens te doen. Voor Donne zette zij dezelfde lekkernijen neer en zij was blij te zien dat hij het zonder twijfel op prijs stelde, daar hij meest al twee stukken cake opat en een der de in zijn zak stak. Onvermoeid als juffrouw Ainley was wanneer er goed gedaan moest worden, wilde zij nu meteen op stap gaan en een wandeling van tien mijl ondernemen naar de drie predikan ten, om haar plan te laten zien, en nederig hun goedkeuring te vragen; maar juffrouw Keeldar verbood dit en stelde als amendement voor, de geestelijken bijeen te halen in een kleine uitgelezen vergadering op de ze avond, in Fieldhead. Juffrouw Ain ley zou hen hier ontmoeten en het plan zou in de geheime raad bespro ken worden. Shirley slaagde er in de oudere geestelijken te verzamelen, en vóór de komst van de oude dame had zij, voorts, alle heren in de charmantste stemming die maar denkbaar was ge bracht. Zijzelf had dr. Boultby en de heer Helstone voor haar rekening ge nomen. De eerste was een koppige oude man uit Wales, met een vurig temperament, eigenzinnig en hard nekkig, maar toch iemand die veel goed deed, hoewel hij er ook wel wat drukte over maakte; de tweede ken nen wij. Zij had een tamelijk vriend schappelijk gevoel voor beiden, voor al voor de heer Helstone, en het kost te haar geen moeite bijzonder aardig tegen hen te zijn. Zij nam hen mee naar de tuin; zij plukte bloemen voor hen; zij gedroeg zich als een lieve dochter. De heer Hall liet zij aan Ca roline over of, beter gezegd, de heer Hall vertrouwde zich aan de zorg van Caroline toe. Hij zocht Caroline gewoonlijk op wanneer zij elkaar in gezelschap ont moetten. Hij stelde in het algemeen niet bijzonder veel belang in vrouwen, ofschoon alle dames hem aardig von den; hij was een soort boekenwurm, bijziende, nu en dan verstrooid. Voor oude dames was hij zo vriendelijk als een zoon; mannen uit alle beroepen en standen vonden hem aanvaard baar; de eerlijkheid, de eenvoud, de openhartigheid van zijn manieren, zijn nobele rechtschapenheid, zijn waarachtige en verheven vroomheid bezorgden hem vriendschap in alle kringen: zijn arme klerk en koster was dol op hem; de adellijke be schermer van zijn predikantsplaats waardeerde hem zeer. Alleen tegen over jonge, knappe, modieuze en ele gante dames was hij een beetje verle gen; daar hij zelf een eenvoudig man was eenvoudig van uiterlijk, van manieren en van taal scheen hij haar élan, haar zwierigheid en koket terie te vrezen. Maar juffrouw Hel stone had noch élan noch koketterie en haar aangeboren elegantie was niet in het oog lopend maar zo rus tig als de schoonheid van een hage- doorn. Hij was een vlot, opgewekt, aangenaam prater. Caroline kon in een tête-a-tête ook praten; zij vond het prettig als de heer Hall op een partijtje naast haar kwam zitten en haar beveiligde tegen Peter Augustus Malone, Joseph Donne of John Sy- kes; en de heer Hall verzuimde nooit van dit voorrecht gebruik te maken, indien hij er kans toe zag. Een der gelijke voorkeur van een ongetrouw de heer voor een ongetrouwde dame zou zeker, in gewone gevallen de ton gen van de kletskousen in beweging hebben gebracht, maar Cyril Hall was vijfenveertig, enigszins kaal en grijs en niemand dacht of zei ooit, dat hij misschien met juffrouw Hel stone zou trouwen. En zelf dacht hij dat ook niet; hij was al getrouwd met zijn boeken en met zijn parochie; zijn vriendelijke zuster Margaret, die een bril droeg en die even geleerd was als hij, maakte hem gelukkig in zijn ongehuwde staat; hij vond het te lastig om te veranderen. Bovendien had hij Caroline al als een lief klein meisje gekend; zij had dikwijls op zijn knie gezeten; hij had speelgoed voor haar gekocht en haar boeken ge geven; hij voelde dat haar vriend schap voor hem vermengd was met een kinderlijke eerbied; hij zou er niet toe kunnen komen een andere tint aan haar gevoelens te geven en zijn vredige geest kon een mooi beeld weerkaatsen zonder zijn diepten ver stoord te voelen door het spiegel beeld. Toen juffrouw Ainley verscheen werd zij door iedereen hartelijk wel kom geheten: mevrouw Pry or en Margaret Hall maakten plaats voor haar op de sofa tussen hen in; en toen zij alle drie zaten vormden zij een trio, dat de vrolijke en onnaden kende mensen inderdaad volkomen waardeloos en onaantrekkelijk zouden hebben gevonden een weduwe van middelbare leeftijd en twee tamelijk lelijke, gebrilde ongetrouwde vrou wen maar dat toch zijn eigen stille waarde had, zoals menig lijdend en eenzaam menselijk wezen wist. Shirley opende de bespreking en liet het plan zien. „Ik weet welke hand dat opgesteld heeft," zei de heer Hall met een blik op juffrouw Ainley en een welwillen de glimlach. Zijn instemming was on middellijk verworven. Boultby luister de en overlegde met voorovergebogen hoofd en naar buiten gestulpte onder lip; hij beschouwde zijn instemming als te gewichtig om deze haastig uit te spreken. Helstone keek scherp om zich heen, met een oplettende, wan trouwende uitdrukking, alsof hij be vroedde, dat hier vrouwelijke list aan het werk was en dat iets-in-rokken op een_ achterbakse manier te veel in vloed trachtte te krijgen en zichzelf te belangrijk wilde maken. Shirley ving die blik op en begreep de uit drukking. „Dit plan is nog niets," zei zij ach teloos, „het is maar een schets niet meer dan een aanduiding. Wij verzoeken u, heren,uw eigen rege ling op te stellen." En meteen haalde zij haar schrijf cassette, eigenaardig in zichzelf glim lachend terwijl zij over de tafel boog, waar hij stond; zij haalde er een vel papier en een nieuwe pen uit, trok een leunstoel naar de tafel en haar hand uitstekend naar de oude Helsto ne, verzocht zij hem daarin plaats te nemen. Eén ogenblik was hij wat stijf en rimpelde zijn koperkleurig voorhoofd op een vreemde manier. Eindelijk mompelde hij: „Nu ja, u bent noch mijn vrouw noch mijn dochter, dus zal ik mij voor deze keer laten leiden; maar denk er aan, ik weet dat ik geleid word; uw vrou welijke manoeuvres doorzie ik wel." „O!" zei Shirley terwijl zij de pen in de inkt doopte en hem deze in de hand gaf, „u moet mij vandaag als kapitein Keeldar beschouwen. Dit is echt een zaak voor heren geheel en al voor u en mij, Doctor" (zo be titelde zij de predikant). „De dames zijn alleen maar onze adjudanten en, wanneer zij hun mond opendoen voor dat wij de gehele kwestie geregeld hebben, is het voor hun eigen verant woording". (Wordt vervolgdJ 9 9 TOEN DE EERSTE KOLONISTEN zich in 1880 in Palestina vestigden vonden zij er gloeiend woestijnzand, alhoewel de Bijbel gesproken had van „een land, overvloeiende van melk en honing". In de tijd van Mozes was Galilea bedekt met dichte bossen en waren er wijnranken in de Negev. Engelse bosbouwkundigen verklaarden dat het klimaat in de loop der eeuwen was veranderd, maar joodse landbouw deskundigen vonden de waterputten terug die eens de bevloeiingswerken hadden gevoed. Ze vonden ook resten van de irrigatiekanalen die in vijftig eeuwen door oorlog en andere ramp spoeden waren vernield. In de Bijbel vonden de joden hun eigen verleden terug, een Palestina waar de cultuur gedijde. In 1943 vestigde de eerste groep pioniers zich in de Negev, die toen nog onder Brits mandaat stond, net als de rest van Palestina. Ze deden zien voor als schaapherders en geiten hoeders, maar in werkelijkheid waren het landbouwkundigen en- geologen. Wat zij vonden gaf hun alle hoop voor de toekomst: de bladzijden van de Bijbel bevatten kostbare aanwijzingen op elk gebied, als men de kunst van het lezen maar verstond! TOEN DE STAAT ISRAEL in 1948 werd gevestigd, kon er openlijk worden gewerkt. Het verleden ondersteunde de toekomst, maar om te weten te komen hoe men hier bijvoorbeeld druiven kon telen, moest men eerst nagaan op welke wijze de joden in de Bijbel druivèn hadden verbouwd. Men moest ook wa ter hebben. Vijftien jaar geleden was Beersjeba in de Negev-woestijn niet meer dan een armelijke oase. In Gene sis 20 kan men echter lezen hoe Abra ham er zeven putten liet graven om er zich vervolgens met zijn stam te vestigen. Waar waren die putten? Ge wapend met moderne instrumenten slaagde men erin vier putten terug te vinden. Dankzij het water ontwikkelde rc?. MAWtM TCCNb» 10. Bijna alle bekende ballonvaarders wilden aan de wedstrijd rond de wereld deelnemen. Zij hadden hun luchtvaartuigen op een veld neergezet en hun namen geschreven in een groot boek. De secretaris van de Vereniging van Ballonvaarders stond bij dit boek en keek op zijn horloge. „Nog één minuut", sprak hij. „Dan wordt het boek gesloten en kan niemand zich verder meer voor de wedstrijd laten inschrijveen." „Hoor je dat, broer Ted?" fluisterde een der ballonnisten. „Dat haalt dikke Dick vast niet meer. Nog één minuut en dan zijn ive die gevaarlijke mededinger kwijt. Het was toch maar goed, dat ik zijn ballon heb lek ge schoten, hè?" „Dat was het, broer Ed", beaamde de ander. „Maar kijk daar eens! Daar komt hij toch nog aan. Een volgende keer moet je groter gaten schieten!" „Maak je geen zorgen" zei broer Ted. „Hij zit nog zó hoog, dat hij nooit op tijd naar beneden kan komen". „Ik hoop het," bromde broer Ed. „Dikke Dick kan ver rassende dingen doen met z'n ballonnetje. Ik zal pas gerust zijn, als de secretaris het boek sluit.„Nog maar één minuut om beneden te komen", zei op dal moment de ballonnist. „Maar misschien haal ik het nog. Houd jullie vast; dit wordt een stortlanding!" En tegelijkertijd trok hij de gasschuif open, zodat de bal lon snel leeg liep. Sardineblikje spelen is een nieuwe tiener-rage in Amerika, die zich eerst bepaalde tot het „indikken" van jongelui in telefooncellen, maar zich nu ook tot auto's is gaan uit strekken. Recordhouder op dit ogen blik is een schoolklas van tien jon gens en 21 meisjes, die allen een plaatsje gevonden hebben in deze vierpersoons Volkswagen. Al moest er om de beurt adem gehaald wor den, gezellig was het, dat wel Waar Lots vrouw volgens het „Boek der boeken" in een zoutpilaar veran derde, daar worden rijke zout- en cal- ciumlagen geëxploreerd. Geologen von den die afzettingen, afgaande op aan wijzingen in de bijbel. Van een medewerker) ZES JAAR GELEDEN vestigde de geoloog Herman Gunkel, hoogleraar aan de universiteit van Jeruzalem, de aandacht op het negentiende hoofdstuk van Genesis. Daarin leest men dat in de tijd van Abraham twee steden die in zonde leefden, Sodom en Gomorrha, door zwavel en vuur werden verwoest. Een Russische geleerde heeft eens beweerd, dat die twee steden het slachtoffer waren geworden van een interplanetaire atoomoorlog. Professor Gunkel is meer realistisch aangelegd; hij voert de catastrofe van Sodom en Gomorrha terug tot een natuurramp, een scheuring in de aardkorst, waardoor grote hoe veelheden lava naar buiten traden. „Lees er de Bijbel eens op na", zegt pro fessor Gunkel, „daar is sprake van gloeiende rook zoals uit een oven komt. Ik heb mij afgevraagd of daarmee geen sprake kan zijn van brandend aardgas, dat gedurende de ramp door scheuren naar buiten trad.Prospectors van een aardoliemaatschappij in Tel-Aviv stelden hun boortorens op in de vlakte die in Genesis beschreven wordt en zij ontdekten al spoedig grote hoeveel heden aardgas nabij Rosh Zoar. Naar hun schatting bevindt zich daar een hoeveelheid aardgas met het kalorisch equivalent van anderhalf miljoen ton aardolie. Dit aardgas gaat in de naaste toekomst de industrie van de Negev voorzien. Zonder de Bijbel was men daar waarschijnlijk nooit gaan boren. A i 'v ,- TiJCfë' v .v - v- ft. -v O Beersjeba zich op fantastische wijze. Grote gebieden werden met heesters beplant om de vruchtbare bovenlaag van de grond te beschermen, precies zals dat in Abrahams tijd was geschied. Men vond ook kostbare aanwijzingen in de Bijbel over bevloeiingswerkzaam- heden: irrigatiekanalen kan men in Israel alleen noord-zuid aanleggen en niet oost-west. De moderne waterwer ken van Tel-Aviv werden dan ook vol gens dit beproefde aloude systeem aan gelegd. IN ONS LAND gaat de kennis om trent landbouw en veeteelt van vader op zoon over; in Israel moest men alles opnieuw ontdekken. De landbouw kundige Lowrer vond in Richteren XV vermeld, dat graan en olijven aan de kust geteeld konden worden. In de Kronieken las men dat het noorden van het land met dichte bossen was bedekt. In 1964 hebben de Israëliërs hun vijfenzestigmiljoenste boom ge plant. Alleen omdat in het Hooglied van Salomo sprake is van de wijn gaarden aan de oevers van de Dode Zee, is daar een kibboetz verrezen. Zonder die aanduiding in het Hooglied had men daar nooit aan durven be ginnen. Aan de strategische weg naar de Rode Zee vindt men de proefboerderij van professor Michael Evenari. Deze befaamde botanicus en archeoloog kweekt groenten in de woestijn, zonder waterputten, zonder bronnen, zonder waterleidingen. Hij heeft eenvoudig dezelfde techniek toegepast die de joden drieduizend jaar geleden al kenden: heuveltjes ontdoen van keistenen en voorzien van muurtjes om het water te geleiden. Die heuveltjes fungeren in de jaarlijkse regentijd als enorme spon zen waaruit men de rest van het jaar kan putten. U vindt het principe terug in Deuteronium 3213: „en Hjj deed hem honig zuigen uit de steenrots en olie uit de kei der rots DERGELIJKE RESULTATEN heb ben natuurlijk de geestdrift aange wakkerd. Archeologie is een soort nationale „sport" in Israel. Ten tijde van het Suez-conflict besloot generaal Moise Dayan de Egyptische troepen aan te vallen. De vraag was of er in het operatiegebied voldoende water te vinden was. De generaal nam zijn Bijbel en las dat Mozes bij Massa en Merida had gekampeerd en daar water had gevonden. Dayan liet zijn parachutisten neer bij die plaats, waardoor de Egyp- tenaren werden afgesneden. Zijn man nen vonden inderdaad water. IN 1955 WERD BEGONNEN met de bouw van een stuwdam in Judea. Daarvoor gebruikte men aanvankelijk stenen uit de omgeving, die te bros en te poreus bleken. „We moeten de stenen gebruiken die ook Salomon heeft ge bruikt", zei een archeoloog tegen de ingenieurs. In Koningen I kan men lezen dat Salomon daar ter plaatse een versterkte legerplaats heeft gehad. Ge leerden onderzochten de stenen van dit bastion van deze Salomon-ruïne en ont dekten dat ze afkomstig waren van de berg Karmel. Daar haalde men nu ook het materiaal voor de stuwdam en voor de haven van Tel-Aviv. DE REGERING VAN ISRAEL heeft voorts een uitvoerig bodemonderzoek opgezet, gebaseerd op wat de Bijbel vertelt over geologische rijkdommen. Natuurlijk stonden de beroemde mijnen van koning Salomo daarbij voorop. De geoloog dr. Ben Thor vond het ant woord op de vraag waar Salomo zijn enorme hoeveelheden koper vandaan haalde in Kronieken. Daar was een aanduiding dat de mijnen in de buurt van Eilat aan de Rode Zee te vinden waren. Na lang zoeken vond men daar niet alleen malachiet, een erts dat gebruikt wordt voor de bereiding van koper, maar ook resten van smeltovens en van slavenkampen van omstreeks duizend jaar voor Christus. Timma Mines Cor poration is daar thans een bloeiende Israëlische kopermijnonderneming met zeshonderd arbeiders. IN KONINGEN 18 kan men lezen hoe de profeet Elia de Baaipriesters u'tdaagt en een houtstapel doet ont branden door middel van uit kruiken erover gegoten „water". Geologen be grepen dat dit water niet anders dan aardolie kon zijn geweest. Hun speur tocht leidde hen naar Heletz, waar een olieveld met naar schatting twee mil joen ton aardolie werd ontdekt. De geschiedenis van Lot, die in een zoutpilaar veranderde, leidde tot een andere ontdekking: die van mil jarden tonnen magnesium, potas, broom en calcium aan de Dode Zee. Daar zijn inmiddels twee chemi sche fabrieken verrezen. Keer op keer icorden zulke ontdekkingen gedaan. Mensen hebben met de bodem en het klimaat van Israel geworsteld en die overwonnen; het uit de verstrooiing teruggekeerd nageslacht kan dank zij de in de Bijbel verzamelde kennis een nieuwe toekomst bouwen. j VERTEL OP, WAT ZEI JE DAAR OVER I EEJUA00RD OM TWINTIG G0UD- STUKKEN WAT EEN VREEMDE OPMERKING WAS DAT, TSJIAOTAIIK WIL WETEN WAT DAAR ACHTER STEEKT ER IS EEN VENT DOODGESTOKENlïTV HET HUIS VAN FANS DE THEEHANDELAAR MENEER

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9