Hofauto met met prins Bernhard na botsing politiewagen tegen vangrail HET WEER Ongedeerde prins kreeg lift van Bloemendaler naar het Olympisch stadion Lonen het volgend jaar met 5 percent omhoog REM wacht optreden van de justitie af Wettelijke maatregel tegen Noordzee-zenders word zaterdag van kracht Interlandwedstrijd leidt tot een reeks kettingbotsingen met drie doden Onderzoek naar fraude bij examens in Utrecht Bezwaren van Velsen tegen vestiging olieraffinaderij Nog nader gesprek over meer vakantietoeslag Russische minister Gromyko naar Nederland Elf miljoen meer voor hulp aan ontwikke lingslanden zei de asperge 'efore you êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Kouder Geklede costuums voor de feestdagen v.a. ƒ189.- BARTELJORISSTRAAT 5 Hoofdprijzen staatsloterij Roomboterappelbollen 25 ct M. K O E L E IV! IJ VELSERDUINWEG 19 - tel. 8402 BONDEN AKKOORD MET VELDKAMP Het woord is aan Haarlems Bach-ensemble pagina 11 Zeesleepvaart door Polen bedreigd pagina 15 In de krant van heden: DOND AG 10 DECEMBER 1964 50e JAARGANG NUMMER 33 Kantoor Lange Nieuwstraat 427, IJnmiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. TeL adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem! hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEM - If M HI DEM. SANTPOORÏ, DRIEHi IS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De hofauto, waarmee prins Bernhard zich van Den Haag naar Amsterdam spoedde, om daar de voetbalwedstrijd Nederland—Engeland bij te wonen was gisteravond één van de tweehonderd automobielen, die betrokken waren bij kettingbotsingen en reeksen aan rijdingen op de rijkswegen in de rand stad Holland. De prins bleef ongedeerd. Ten gevolge van de botsingen waren er drie slachtoffers te betreuren. Op de rijksweg Haarlem-Amsterdam werd een auto geramd door een wagen, die bij een inhaalmanoeuvre slipte. De bestuur der, de 29-jarige F. Hartman, kapel meester hij net Leger des Heils, kwam om het leven. De Haarlemse politie vraagt naar getuigen van het ongeluk. Bil een botsing van tien auto's op de Rijksweg 4A is de 26-jarige mejuffrouw A. van de Spek uit Den Haag om het leven gekomen, en op de grens van Den Haag belandde de 57-jarige heer J. Bijl, direc tielid van de N.V. Avio Diepen Handel, bij een slippartij in een sloot met dodelijk ge volg. Ook buiten de randstad eiste het ver keer slachtoffers: bij Rucphen vonden de 46-jarige heer J. de Rooy, de heer A. Aarts en diens echtgenote de dood bij een botsing op de rijksweg tussen Etten en Roosendaal en op de Wolfhezerweg in Oos terbeek kwam de zeventigjarige heer S. Haast om het leven toen hij met zijn brom fiets tegen een vrachtauto reed. Oorzaak van de botsingen-aan-de-lopen- de-band in de randstad Holland was een groot gebrek aan verkeersdiscipline. Re gen en daardoor slecht zicht lieten zich niet verenigen met de haast waarmee hon derden automobilisten op weg waren naar het Olympisch Stadion. Ér werd overal te snel gereden en daar men bovendien te dicht op elkaar reeds was de remafstand veel te kort. De hofauto werd bestuurd door chauf feur T. Koedam. Ter hoogte van Nieuw Vennep kon de chauffeur door de oprit van het hier gelegen viaduct niet zien dat aan de andere zijde het verkeer in de knoop zat door een kettingbotsing. Een voor de hofauto rijdende politieauto stop te plotseling, toen de chauffeur, bovenop het viaduct aangekomen, de situatie zag en de bestuurder van de hofauto slaagde er niet in nog tijdig te remmen. Tegen vangrail De hofauto ramde de politiewagen met een hevige klap, week naar links uit en kwam krakend tot stilstand tegen de vang rail in de middenberm. De politieauto werd enkele tientallen meters vooruit ge duwd en schoot door de middenberm heen naar de andere weghelft waar toevallig weinig verkeer reed. De prins en zijn chauffeur werden niet gewond, twee andere inzittenden, de heer J. Teengs Gerritsen uit Wassenaar, jacht- Advertentie 'Ik ben van een bijzonder ras. Alie asperges om mij heen waren al jaloers toen ik nog in de kinderschoenen stond. En na ik tot volle wasdom ben gekomen, steek ik ze helemaal de loef »f. Mijn lijn, mijn smaak, mijn kleur perfect. Hun jaloezie is natuurlijk wei te begrijpen. Zij komen niet en ik wèl in de aspergesoep van California. Tja daar gaan alleen asperges van adel in. Zoals ik.' BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk bewolking en geen regen van betekenis meer. Hier en daar vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Koudere nacht. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. vriend van de prins en de prinselijke ad judant C. C. Geertsema, wel. Kolonel Geertsema kon na onderzoek in het Wilhel- minagasthuis naar huis worden gebracht, de heer Teengs Gerritsen moest er worden opgenomen. Lift van Bloemendaler De vijftigjarige heer A. J. Grootegoed uit Bloemendaal, die juist aan kwam rij den, toen de botsing was gebeurd, bood aan de prins in zijn wagen mee te nemen naar het stadion, waarheen hij ook onder weg was. Onderweg volgden zij de wed strijd op de autoradio en nog voor de eerste helft geheel ten einde was reed de heer Grootegoed de prins voor de ere tribune. Als beloning voor zijn snelle reactie kreeg de heer Grootegoed een plaats op deze eretribune aangewezen. Overal ravage De ravage op de rijkswegen was om half zes al begonnen. Toen deed zich de eerste grote kettingbotsing voor bij het viadukt over de Bennebroekerweg in de Haarlem mermeer. Korte tijd later kon men tien tallen gedeukte auto's aantreffen tussen het aquadukt op de rijksweg Rotterdam- Amsterdam en Badhoevedorp en bij Roe- lofarendsveen. Op de weg Utrecht-Amster dam deed zich een kettingbotsing voor bij Loenersloot waarbij tientallen wagens be trokken waren. Ook het verkeer uit het Gooi kwam niet zonder brokken naar de hoofdstad. Bij Muiden reden vijf auto's op elkaar. Een kettingbotsing tussen de verkeers pleinen Leidschendam en Ypenburg deed de hier passerende staatssecretaris Van de Laar, die eveneens op weg was naar de voetbalwedstrijd, besluiten maar naar huis terug te keren. De rijkspolitie was gisteravond met tachtig agenten in de weer. Tien snelle Porsches werden naar de verkeersknopen gedirigeerd om ze te ontwarren. Tientallen kraanwagens waren een groot deel van de nacht en zelfs vanmorgen nog bezig met het verwijderen van de beschadigde auto's. - - c'rv V L*. De rector-magnificus van de rijksuniver siteit in Utrecht, prof. mr. L. J. Hijmans- van den Bergh, onderzoekt op het ogen blik een klacht over een fraude, die vori ge week door een of meer studenten zou zijn gepleegd bij het dierenartsexamen. Een student zou examenopgaven uit de onbeheerd hangende jaszak van een hoofdassistent hebben gehaald en overge nomen, maar de opgaven daarna in de verkeerde jaszak hebben teruggestopt. Van de verworven wetenschap zou de stu dent een mede-examinandus op de hoogte hebben gebracht. In hoeverre de studenten van hun ver kregen kennis gebruik hebben gemaakt is nog in onderzoek. Wel is bij de monde linge toelichting op proefnemingen het de betrokken hoogleraar, prof. van der Schaaf, opgevallen dat enkele proefnemin gen te goed waren uitgewerkt. Maandag 30 november zou de officiële uitslag van het bewuste examen bekend worden gemaakt, maar deze bekendma king is nu opgeschort. Advertentie Het publiek en de spelers in het Olympisch Stadion hebben vóór de wedstrijd NederlandEngeland ver geefs gewacht op de komst van prins Bernhard. Pas enkele minuten voor de pauze arriveerde hij in het sta dion ten gevolge van een botsing. Toen de prins de spelers van het Nederlands en Engels elftal na de rust in de kille regen liet staan ging er een fluitconcert op, dat verstom de toen de prins de spelers aan zich liet voorstellen. Op de foto ziet men v.l.n.r. Flinkevleugel, Muller, Mou- lijn, Veldhoen en Nuninga. Voor ver slagen en beschouwingen verwijzen wij naar de sportpagina. Advertentie Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 Prijzen van: 1.500: 10886 11332 1.000 5729 6813 12427 13119 15500 18620 400: 1330 3515 7528 9011 17428 17947 18879 19521 19596 200: 2857 4881 5863 7050 7271 7747 9467 10248 10264 10901 10949 11778 12574 12826 12962 14196 14647 14792 17336 17671 18626 18841 18852 20116 21234 21735 Met een gebaar dat al een zekere routine verried, verwees de politie gisteravond op de rijksweg Amster dam-Utrecht de bij kettingbotsingen betrokken automobilisten naar de berm van de weg. Hier staat zo'n vrij onfortuinlijke autobezitter te wach ten op het proces-verbaal. Voor velen was de avond bedorven doordat zij niet tijdig meer in het stadion te Amster dam konden komen. Het gemeentebestuur van Velsen heeft een uitvoerige nota samengesteld over de door Amsterdam voorgenomen vestiging van een olieraffinaderij in het Noordzee- kanaalgebied. Na een samenvatting van de uitvoerige correspondentie en besprekin gen die ter zake hebben plaats gehad is Velsens gemeentebestuur van oordeel dat de gang van zaken in deze kwestie niet ten volle bevredigend is. De vestiging van een olieraffinaderij en aanverwante chemische industrieën heeft dusdanige regionale consequenties dat overleg op bestuurlijk niveau in een vroe ger stadium had moeten plaats vinden. Thans dreigt de gevolgde gang van zaken de betrokken gemeenten voor een voldwon- gen feit te stéllen. Voor „gemeenschappelijk overleg" blijft thans slechts over: een eventuele stem in de maatregelen tot het weren, voor zover zulks ook in verband met concurren tieverhoudingen in deze tak van industrie mogelijk is, van stank en luchtveront reiniging in het gehele gebied. (Zie verder pagina 5) Advertentie LOEMPIA'S onze specialiteit 65 ct KENNEMER AUTOMATIEK hoek Lange Nieuwstraat Zondags gesloten Het loonoverleg is gered. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft gisteren niet alleen de vakcentrales weten te binden voor zijn compromis, maar ook de industriële werkgevers, de midden stand en de landbouw. De verwachting hestaat, dat minister Veldkamp nu op korte termijn, mogelijk vandaag nog, zijn beslissing over de toelaatbare loon ontwikkeling zal bekend maken. In wel ingelichte kringen rekent men op het volgende compromis: De lonen zullen op contractbasis kunnen stijgen met 5 percent (was 4,7) en op jaarbasis met 4,6 percent (was 4,3). Het minimale loon wordt conform de wensen van de vakcentrales op getrokken tot 110 per week. De kinderbijslag wordt per 1 juli verhoogd met 15 cent per dag voor het vierde en vijfde kind en met 25 cent per dag voor de volgende kinderen. Over de door de vakcentrales gewenste verruiming van de ondernemingsgewijze differentiatie schijnt nog geen klaarheid te bestaan, terwijl ook over de verlangde verhoging van de vakantietoeslag met 1 percent nog nader moet worden onderhan deld. Er schijnt wat dit laatste punt be treft een oplossing gezocht te worden in de richting van een verplichte winstdelings- regeling. Ook is minister Veldkamp, naar verluidt, afgestapt van zijn weigering om de vrouwenionen verder op te trekken. Het was gisteravond nog niet duidelijk in welke vorm de vijf percent van minister Veldkamp zal worden verstrekt, al staat het vast dat tenminste l'/i percent gege ven zal worden in de vorm van een ver plichte loonronde, ter compensatie van een deel van de gestegen AOW-premie. Minister Veldkamp zal op korte termijn met de Stichting van de Arbeid over zijn compromis gaan praten. In kringen van de werkgevers bleek men gisteren nogal ontstemd over de gang van zaken. Men verweet minister Veldkamp (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, zal volgend voorjaar een bezoek aan Neder land brengen. Minister Luns deelde dat gisteravond aan de Tweede Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken mee. Vo rige week heeft de Russische ambassa deur in Den Haag mr. Luns meegedeeld dat minister Gromyko graag een tegenbe zoek aan Nederland wou brengen voor het bezoek dat mr. Luns dit jaar aan Moskou heeft gebracht. De Russische minister heeft bijzonder veel belangstelling voor de bollenvelden. Het bezoek zal dus wel om streeks de tijd van de bloeiende tulpen worden afgelegd. voor de vakbeweging door de knieën te zijn gegaan, hoewel hij de vorige week vrijdag de 4,7 percent duidelijk als een kabinetsbeslissing in de Stichting van de Arbeid presenteerde. Gezien de economische situatie, hebben de werkgevers zich toen aan dat besluit geconformeerd. Nu de bewindsman van de regeringsbeslissing is teruggekomen, zit er voor de werkgevers om wille van de lieve vrede in de Stichting van de Arbeid niets anders op dan zich bij het compromis neer te leggen, maar uit de reacties bleek dat dit niet van harte gaat. Luther Burbank: Als de mens even weinig aandacht zou hebben gehad voor de groei der planten als voor de ontwikkeling zijner kinderen, zouden we nu in een wilder nis van onkruid leven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 19 Kennemer Kruimels7 Radio en t.v11 Kunst 11 Luidsprekers 12 Feuilleton 13 Topsy 14 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering heeft be sloten 11 miljoen meer voor de ont wikkelingshulp ter beschikking te stellen. Van deze 11 miljoen is 6 miljoen bestemd voor technische hulp aan Indo nesië in de vorm van studiebeurzen, uit zending van experts en financiering van enkele kleine projecten. Vijf miljoen is bestemd voor medefinanciering van ont wikkelingsprojecten door niet-commerciëla organisaties. Het bedrag is alleen bestemd voor kapitaalsuitgaven. De aanvrager moet zelf 25 percent van de investeringen kun nen voldoen. AMSTERDAM. De R.E.M. zal haar uitzendingen niet staken voordat zij daartoe door de officier van Justitie in Amsterdam is gesommeerd. De mogelijk- beid is zelfs niet uitgesloten, dat de R.E.M. het op verzegeling en inbeslagneming zal laten aankomen. Dat blijkt uit de overigens bijzonder voorzichtige reacties van de R.E.M. op de vandaag afgekondigde algemene maatregel van bestuur, waarbij de Telegraaf- en Tclefoonwet op het R.E.M.-eiland van toepassing is verklaard. Hoewel de heer Verolme blijkens mededelingen van minister Scholten van Justitie in de Eerste Kamer de regering zou hebben verzekerd, dat de R.E.M. zich loyaal zal gedragen en de uitvoering van de wet niet in de weg zal staan, kan wor den aangenomen dat de R.E.M. niet zal terugtreden voordat zij daartoe is gesom meerd. Als de uitzendingen zouden worden gestaakt zonder dat de justitie in het ge weer is gekomen, mist de R.E.M. namelijk de mogelijkheid om tegen de regering te procederen. Daar de zenders zjjn verzekerd bjj Lloyds in Londen, die zeker geen ge noegen zal nemen met verzegeling, lijkt de kans dat de R.E.M. zonder verweer haar biezen zal pakken, uitgesloten. De Amsterdamse officier van Justitie, mr. Hartsuiker, heeft nog op geen enkele wijze laten blijken wat hij van plan is te doen. Drie algemene maatregelen van be stuur, die vandaag zijn afgekondigd ter uitvoering van de anti-R.E.M.-wet, wor den zaterdag 12 december van kracht. Door de eerste maatregel worden de Nederlandse strafwetten ook van kracht voor het R.E.M.-eiland. Het tweede be sluit verklaart de Telegraaf- en Telefoon- wet van toepassing op de R.E.M.-zend- installaties. Het derde besluit houdt in dat het nemen van maatregelen in verband met strafbare feiten op het R.E.M.-eiland in handen is gelegd van de officier van Justitie te Amsterdam. De Telegraaf- en Telefoonwet verbiedt het aanleggen, voorhanden hebben en ge bruiken van zenders voor geluid en beeld zonder machtiging van de minister van Verkeer en Waterstaat. Overtreders en medeplichtigen kunnen worden gestraft met ten hoogste zes maanden gevangenis straf of een boete van ten hoogste vijf duizend gulden. Niet alleen leden van de rijks- en ge meentepolitie, maar ook P.T.T.-ambtenaren hebben opsporingsbevoegdheid. Ook bestuurders van een naamloze ven nootschap, een coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereni ging of stichting kunnen worden vervolgd en gestraft. Wat de Amsterdamse officier van Justi tie op grond van nu verworven bevoegd heden gaat doen is nog in nevelen ge huld. Het is de vraag, of hij de zenders zal doen verzegelen, hetgeen de wet hem toestaat als persoonlijke lastgevingen om de uitzendingen te staken, genegeerd zou den worden. Daarvoor zou een tocht naar het RE.M.-eiland noodzakelijk zijn. De R.E.M. heeft intussen ruim 200.000 aanhangers in de „TROS" verzameld en een aanvraag voor commerciële televisie ingediend. De daarin vervatte wensen zijn echter lijnrecht in strijd met een in 1963 door de Tweede Kamer genomen besluit

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1