SLIJTERIJ SWIER HET WEER Verdachten van Mississippi- moord na bekentenis vrij ELZER's UST Dr Veldkamp: Aan loonakkoord valt niet meer te tornen loon onmiddellijk „witten" REM beslist vandaag: doorgaan of stoppen Vakcentrales willen zwart Discussie Hogere brandpremies voor industrie gaan op 1 januari in Kerstrede van de koningin Hoogovens weer 6 pet interim Structuurverbeteringen in de visserij Romeins rumoer rond Tsjombe Belangstelling voor voetbal minder in Engeland Twee doden bij autobotsing MOGELIJKE UITKERING-INEENS HALF '65 Tegenstellingen in het bestuur worden met het uur groter Voor modieuze dames- en feenerkleding WIE WAT WAAR 1965 uw gezelligheidsleverancier tó'MORRIS 'êeforetjou êuy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Nieuwe depressie Het woord is aan De lont in de stembus pagina 11 Vervoersakkoord in Brussel pagina 17 In de krant van heden: JUS D'ORANGE per fles 1.50 prima kwaliteit DAMESKAPSALON Chipolata-pudding HAZENBERG m m m heerlijk LANGE NIEUW STRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog op vele plaat sen mist, daarna zwaar bewolkt met later van het westen uit op komende regen. Geleidelijk tot krachtig en aan de kust wellicht tot hard toenemende zuidweste lijke wind. Tamelijk koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De bijzonder ongunstige ontwikkeling van de brandschade in Nederland, met na me in de sektor handel en industrie in de meest uitgebreide betekenis van het woord heeft de hier te lande werkende brandverzekeraars genoodzaakt tot een herziening van de premiestelling voor in dustriële bedrijven. Deze technische herzie ning, die voor de afzonderlijke objecten tot een gedifferentieerde premieverhoging zal kunnen leiden, zal op 1 januari 1965 van kracht worden. De herziening van de premies voor de industriële brandverzekering berust op technische gronden en heeft betrekking op drie factoren: de aard van de bouwcon structie, de aanwezige machinerieën en de opgeslagen goederen. De bestaande korting van 20 percent voor „Brand-vrije-constructie", waarbij de verzekerde objecten aan speciale, gedetail leerde eisen moeten voldoen, wordt ge handhaafd. Er is nog een beperkt aantal exem plaren van ons jaarboekje Op 25 december, eerste kerstdag, zal koningin Juliana voor beide radiozenders van 13 tot 13.15 uur een kersttoespraak houden. Hoogovens heeft besloten over 1964 een onveranderd interimdividend van zes percent uit te keren, betaalbaar op 15 de cember. Ook Breedband heeft besloten tot een onveranderd interim van zes percent eveneens betaalbaar op 15 december (bei de maatschappijen keerden over 1963 in totaal elk twintig procent dividend uit). De raad van commissarissen van Hoog ovens heeft besloten aan de vergadering van prioriteitsaandeelhouders voor te stel len ir. P. van Delden, die zoals bekend per 1 januari 1965 als directeur aftreedt, voor te dragen ter benoeming tot lid van de raad van commissarissen. Minister Biesheuvel heeft gistermiddag, tijdens een persconferentie in Den Haag, meegedeeld, dat het in de begroting voor volgend jaar aangekondigde plan tot be steding van twee miljoen gulden aan de bevordering van structuurverbeteringen in de visserij na overleg met het be drijfsleven thans definitief is vasfge- steid. De minister van Landbouw en Visserij kondigde verder aan, dat hij zich in voort te zetten overleg met het bedrijfsleven zo spoedig mogelijk zal beraden over acties in de komende jaren in het raam van een :olaie structurele aanpak van het visserij beleid De bewindsman let daarbij tevens op het feit, dat met de nieuwe projecten reeds rekening is gehouden met wensen van de Commissie Ontwikkeling Zeevis serij (rapport Diepenhorst) voor de struc turele ontwikkeling van de visserij. De twee miljoen gulden voor het aan moedigen van structuurverbeteringen zal aan de volgende onderdelen van het plan worden besteed: stimulering van kwaii teitsverbetering van aangevoerde verse haring en makreel 1.000.000; steun aan experimentele visreizen 400.000; sloop premie voor circa dertig drijfnetloggers 450.000; bijdrage voor structuurveibe'e- ringen in de visconservenlndustrie 100.000 gulden; sanering van de beroepsbinnen visserij in Friesland 50.000. Meer hierover kan men lezen op pag. 4 ROME (AP, AFP en Reuter) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden moest haar vergadering donderdagavond schorsen toen het tot scheldpartijen kwam naar aanleiding van het bezoek van pre. mier Tsjombe van Kongo aan Rome. Linkse en rechtse betogers raakten in het centrum van Rome over dit bezoek slaags. De politie sloeg er stevig op los als gevolg waarvan communistische ka merleden met de sporen van dit kabaal in de vorm van hoofdwonden in het parle ment verschenen en door middel van een motie genoegdoening eisten. De motie werd echter verworpen. Toen brak een waar oproer los. De kamervoor zitter schorste de zitting om de gemoe deren tot bedaren te laten komen. Toen de vergadering een uur later her opend werd was het in de kamer en op straat inderdaad rustig. De betoging te gen het bezoek van Tsjombe was door de communisten op touw gezet. De tegenbe- togers kwamen voornamelijk uit de rijen van de neo-fascisten. Alan Hardaker, secretaris van de En gelse voetballiga, heeft de volgende waar schuwing laten horen: ,De publieke opkomst bij voetbalwed strijden zal dit seizoen waarschijnlijk de laagste worden sinds het einde van de oorlog". Dat is een nare gedachte met het oog op de wereldkampioenschappen, die in 1966 in Engeland worden gehouden. Het zou kunnen betekenen, dat de publieke belangstelling voor wereldkampioen schapswedstrijden in plaatsen als Shef field, Liverpool, Birmingham en Sunder land veel lager zal zijn dan men had ver wacht. Die vrees is niet ongegrond. Vorig jaar werd de finale om de Europa-beker voor landskampioenen tussen Milaan en Benfi- ca in Engeland gespeeld. In een land dat zo dol op voetbal is, leek het stadion uit- verkocht te zullen raken, maar er kwamen maar 45.000 mensen naar Wembley. Men vraagt zich af, als dit kan gebeuren voor een dergelijke match in Londen wat er gaat gebeuren met de groepswedstrij den van de wereldkampioenschappen. De zestien landen die de finaleronde bereiken worden in vier groepen verdeeld. Brazi lië als titelhouder en Engeland als ont vangend land zijn er reeds automatisch in. De andere 14 plaatsen worden in voor wedstrijden beslist. In het seizoen 1947-48 keken in totaal 40 miljoen mensen naar de wedstrijden van de Engelse competitie. Dit was een record voor na de oorlog. De daling be gon in de zestiger jaren. Het seizoen van 1961-62 was een laagterecord met 28 mil joen, en er is weinig kans, dat het dit jaar hoger zal worden. De redenen zijn: ruw spel, herrie onder het publiek, concurrerende ontspanning, zoals sportprogramma's op de tv 's zater dags en meer verzet bij de vrouwen om hun mannen naar het voetbal te laten gaan. Havelock Ellis: Het genie bekijkt het leven uit een andere hoek dan zijn tijdgenoten, en daarin ligt zijn persoonlijke tragedie. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 21 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving.4, 5, 6, 7, 9 Films 6 Uitgaan in Haarlem11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19, 21 Schrijvende lezers21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's MERIDIAN (Reuter en AP) Negen tien van de 21 mannen, die in de Ameri kaanse stad Meridian terecht stonden op beschuldiging van moord op drie strijders voor burgerrechten in Mississippi zijn van rechtsvervolging ontslagen. Ze waren al onder borgsteHJng in vrijheid gesteld. Een ongekend optreden, zo noemde een woordvoerder van het Amerikaanse de partement van Justitie het. De invrijheids- Vanmorgen is by Hattem een auto met vyf werknemers van een apparatenfabriek aldaar bij een inhaalmanoeuvre in volle vaart tegen een landbouwtractor gebotst. De 23-jarige D. van Hemert uit Nunspeet en de 20-jarige J. Visch uit Doornspyk kwamen daarbij om het leven. De drie andere inzittenden werden zwaar gewond. De tractorbestuurder bleef ongedeerd. Mist is vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk geweest. De mist heeft ook het lucht- en scheep vaartverkeer ontwricht. Vliegtuigen die op Schiphol moesten landen, weken uit naar Keulen of Brussel. Ook enige uit gaande vluchten moesten vervallen. Een chartervlucht van 574 lezers van een lan delijk ochtendblad naar Londen ging niet door. De zeven vliegtuigen hadden wel kunnen vertrekken, maar het was uitge sloten op het Londense vliegveld te lan den, waar de mist zeer dicht was. stelling volgde op de verklaring van een agent van de F.B.I., dat hij een bekente nis van een van de 21 verdachten zou heb ben. De politieman zei dit tijdens het ver hoor van de verdachten. De bekentenis was vorige maand afgelegd door een ze kere Horace Doyle Barnette. Mejuffrouw Carter, de gevolmachtigd» rechter, verwierp daarop de beschuldigin gen die tegen 19 verdachten waren inge bracht en verklaarde de bekentenis als be wijsmateriaal ontoelaatbaar. Zij beslist» ook dat de F.B.I.-agent geen bijzonderhe den over de bekentenis kon geven. De federale advocaten hebben daarop hun pogingen om tijdens de behandeling van de zaak door commissaris Carter te bereiken dat de 19 arrestanten in hechte nis zouden worden gehouden totdat ze voor een zogenaamde grand jury kunnen verschijnen, opgegeven. In eerste instantie zijn de mannen nu dus van rechtsvervolging ontslagen. Ze zullen opnieuw in staat van beschul diging worden gesteld voor een jury. Maar het is nog niet bekend wanneer deze jury bijeen zal worden geroepen. De drie jonge bestrijders van rassenon- gelijkheid verdwenen afgelopen zomer op een tocht door de Amerikaanse staat Mississippi. Hun lijken werden na een grootscheepse speurtocht in een afgelegen terrein gevonden. Advertentie HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 50e JAARGANG NUMMER 34 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJrrmiden. I 1 TTY**! 1 1 fj O 1 T V "1^1 f" Verschijnt dagelijks beh.op zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. X j X KJL W JL X KjL XXL Abonnement Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco pear post f 11,—. - Losse tTksÏ DAGBLAD VOOR VELSEN-lf MUIBEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING C^En^O^dT^uraTtTo uSfB. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Mr. Hartsuiker zei ons vanmorgen dat de R.E.M.-zaak in principe niet anders Ook voor u de meest perfecte permanent behandelingen PERMABEL STYLING PERMA TIËDA Voor uw afspraken telefoon 8166 LANGE NIEUWSTRAAT 471 kant en klaar met saus en slagroom 65 cent per stuk Stralende gezichten na de bespreking tussen drs. Roemers van het N.V.V. en minister Veldkamp in het nieuwe NVV-gebouw in Amsterdam. gen de grote gezinnen extra kinderbijslag omdat zij weinig of niets van de belas tingverlaging merken. De vakcentrales willen voor hen de verhoging op 1 april laten ingaan, zodat zij op 1 juli, de datum van de belastingverlaging, ook de verhoog de uitkering in handen krijgen. In de Stichting van de Arbeid zal nog wel worden gesproken over de mogelijkhe den die de regering had opengelaten toen zij tien dagen geleden „maximaal 4,7 per cent" zei, en die ook nu nog van kracht zijn. Dat zijn: verdergaande prestatiebe loning, uitbreiding van winstdeling en vermogensaanwasdeling. Voor het eerste wensen de werkgevers een scherpe presta tie-beoordeling, het tweede willen zij aan de ondernemingen overlaten en het laatste willen zij buiten beschouwing laten totdat zij de zaak hebben bestudeerd. Minister Veldkamp en de werkgevers- en werknemersvoorzitters van de Stich ting van de Arbeid hebben thans for meel bevestigd dat zij het eens zijn over een loonsverhoging van 5 percent, 110 minimum weekinkomen en extra kinderbijslag voor grote gezinnen, als mede een uitkering-ineens als in mei volgend jaar blijkt dat wij er economisch beter voorstaan dan werd verwacht. In E laats van deze mogelijke uitkering adden de vakcentrales, zoals gisteren gemeld, liever nu meteen 1 percent ver hoging van de vakantietoeslag gehad. Bij nadere besprekingen hebben zij zich hierbij echter neergelegd. Wel hebben zij o.m. nog een pijl op hun boog gehouden met betrekking tot de afgeketste verruiming van de onderne mingsgewijze differentiatie. Als het er nu van komt dat er zwarte lonen worden betaald, willen zij daaraan een wettige tint geven door die zwarte lonen als dif ferentiatie te beschouwen. Dit, en andere werknemerswensen en werkgeversvoorbe- houden, moet nog nader in de Stichting worden besproken. denheid heeft gegeven. Minister Veldkamp zei hierover gisteravond in een uiteenzet ting over het bereikte akkoord, dat ieder een, ook de overheid, behoefte voelt hier over te praten. Aan de hoofdpunten van het loonbeleid 5 pet., 110, en kinderbijslag valt nu in de Stichting van de Arbeid niet meer te tornen. Wel moet men daar verder weten hoe de 5 percent wordt gegeven. In elk geval komt er per 1 januari een 1,5 percent loonronde in verband met de ver hoogde sociale premies. Maar dia ronde kan ook groter zijn. Wat de kinderbijslag betreft is de re gering, zoals gemeld, bereid voor het vierde en vijfde kind 0.15 en vanaf het zesde kind 0,25 per dag extra te beta len. Over de precieze bedragen moet de regering nog advies inwinnen. Voor de ex tra-kosten zal echter in 1965 geen premie verhoging nodig zijn. zo heeft minister Veldkamp verklaard. Zoals bekend krij- Voorts zal er o.m. nog discussie zijn over het direkt „witten" van eventuele zwarte lonen, waarmee de vakcentrales in de praktijk toch aan een zekere onderne mingsgewijze differentiatie willen toeko men. En over het gelijktrekken van man nen- en vrouwenionen bij gelijke arbeid. Minister Veldkamp bleek niet zo sterk voor uitstel hiervan te zijn als aanvanke lijk leek. Hij zei hierover nu: „Wij heb ben destijds gesteld dat men het hiermee onder de huidige omstandigheden in be paalde sectoren liever kalmpjes aan zou doen. Ik heb toen gezegd: dat zal ik dan wel uitleggen in Brussel." (De E.E.G.-lan den zijn overeen gekomen de vrouwenio nen volgend jaar gelijk te trekken aan die voor dezelfde mannenarbeid). Over de uitkering-ineens, ten slotte, is in de toekomst ook nog wel enige touw trekkerij te verwachten. Dit o.m. al op grond van het feit dat de minister hier voor als overwegingen heeft genoemd de ontwikkeling der produktiekosten, die van de betalingsbalans en die van het reële loon. De werkgevers hebben gezegd dat voor hen de feitelijke loonontwikkeling als criterium moet meetellën. In Rome zijn betogers tegen het be zoek van Tsjombe aan de paus slaags geraakt met tegenbetogers en politie. De tegenbetoging was op touw gezet door neo-fascisten. De werkgevers hebben er van af gezien voor hun akkoord-verklaring met een ho ger loonstijgingspercentage te blijven aan dringen op een algemene doorberekeing in de prijzen. Zij hebben echter aangekon digd minister Andriessen (Economische Zaken) te houden aan zijn eerder gedane toezegging dat voor bedrijven en bedrijfs takken die door de loonsverhoging in moeilijkheden komen, het prijsbeleid na der zal worden bekeken. Een ander punt van bespreking, en wel tussen regering en bedrijfsleven, zal het loonsysteem zijn, dat in de afgelopen ver warrende weken weinig reden tot tevre- Advertentie In de loop van de dag zou de R.E.M. een beslissing nemen of al dan niet mor gen zal worden gestopt met de uitzen dingen van T.V.-Noordzee en radio Noordzee. De Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die tot in grijpen gerechtigd is heeft vanmorgen een onderhoud gehad met mr. H. J. Slui ter, een Amsterdamse advocaat, die de R.E.M. heeft aangetrokken als raads- is dan andere wetsovertredingen, waar tegen wij optreden. Maar men kan van mij niet verwachten, dat ik tevoren pre cies ga vertellen hoe en wanneer ik zal ingrijpen. Het personeel op het eiland zou op dracht hebben gekregen alle medewer king te verlenen aan de overheidsdienaren als deze de zenders kwamen verzegelen. Hoe dat zal gaan is nog onbekend. man. De onzekerheid en de verwarring in de R.E.M.-gelederen wordt overigens met het uur groter. Gisteravond zei de R.E.M.- directeur de heer Brandei voor de N.T.S., dat T.V.-Noordzee de uitzendingen van zowel radio als televisie met ingang van zaterdag zal staken, maar na de uitzen- dnig verklaarde ons een ander lid van het R.E.M.-bestuur ir. P. S. Heerema: „We gaan door met het zenden, want Brandei heeft niet namens de R.E.M. ge sproken."

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1