Sluitende begroting in Velsen maakt tariefsverhoging nodig J. v. KOOTEN ederland Teunika zit nog onwrikbaar op strand van Callantsoog Krachtproef van sleepboot Hector haalde niets uit Raad Beverwijk subsidieert school- en beroepskeuze WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL L Capaciteit van „Kennemergaarde tot honderd bedden uitgebreid Kerstlunch Hoogovens in Heemskerk HOOGWATER TE LAAG VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 5 Baden zweminrichtingen Bibliotheek en leeszaal Reinigingsdienst Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Stortings- en ophaaldienst Kennemergaarde' Honderd bedden f Woninginrichting Marktplein 29 - IJmuiden - Tel. 7541 Meevaller Feest-kerstlopen van Suomi in de duinen Zonder haperen WEEKABONNEMENTEN Advertentie ff De agenda voor de woensdag 16 december te houden vergadering van de Velsense gemeenteraad vermeldt onder meer enige voorstellen van het college van B. en W. tot tariefsverhoging, die volgens hen voor het verkrijgen van een sluitende begroting onvermijdelijk zijn en dus met ingang van 1 januari 1965 van kracht zullen worden. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat ook in Velsen de kostenstijging geen gelijke tred met de inkomsten heeft gehouden. Het college is zelf van oordeel dat deze voorgenomen tariefsverhogingen geens zins alarmerend zijn, want bij het streven naar een bewust sociaal beleid zullen de minst draagkrachtigen hiervan geheel worden vrijgesteld of slechts minimaal belast. Vandaar dat deze tariefsverhogingen betrekking hebben op de ge meentelijke bad- en zweminrichtingen, de openbare leeszaal en bibliotheek, de stortings- en ophaaldienst, bepaalde diensten door de gemeentereiniging en de verpleegprijzen van „Kennemergaarde". Hierbij kan worden aangetekend dat de verhoogde verplegingskosten strikt genomen kunnen worden beschouwd als een administratief-ambtelijke maatregel, zodat deze niet ten laste van de burgerij zullen komen. De overige tariefsverhogingen gelden slechts hen, die rechtstreeks van deze instellingen profiteren en dan zijn het nog betrekkelijk geringe bedragen ongeveer zestig cent per inwoner die alleen in hun totaliteit op het begrotingscijfer van invloed zijn. Deze begroting zal maandag 21 december aan de raadsleden worden toegezonden. Bij het voorstel tot tariefsverhoging van de gemeentelijke bad- en zweminrichtin gen heeft het college om bovengenoemde redenen de prijs voor het gebruik van kuip- en stortbaden buiten beschouwing gelaten, omdat in vele voor-oorlogse wo ningen nog altijd een eigen bad- of douche gelegenheid ontbreekt. Vandaar dat hier voor de bestaande tarieven blijven behand- haafd. Ook het schoolzwemmen is buiten geding gebleven, omdat de kosten hiervan ten laste komen van de algemene dienst. Aldus zullen de nieuwe tarieven voor het Velserbad en het zwembad „De Heeren duinen" voor volwassenen en kinderen res pectievelijk worden verhoogd tot 80 en 60 en 70 en 45 cent. Verhogingen dus van 10 of 5 cent. De prijzen van 10-badenkaar- ten worden 7,50 en 5,50 en 6,50 voor „De Heerenduinen". Ten slotte worden de seizoensabonnementen verhoogd tot 14,50 (voor kinderen 7), terwijl voorts weer halfjaarsabonnementen zullen worden uit gegeven voor volwassenen en kinderen, respectievelijk tegen de prijs van 43,50 en 37. De baten voor de gemeente van deze tariefsverhogingen worden geraamd op 11,725. De sterk gestegen exploitatiekosten van de gemeentelijke openbare leeszaal en bi bliotheek hebben het college genoopt de tarieven hiervoor eveneens te herzien, in welke regeling ook de katholieke leeszaal en bibliotheek zal worden betrokken. De nieuwe tarieven luiden* voor volwassenen 5 per jaar of 3 per half jaar; voor jongeren van 14 tot 18 jaar 2 en 1 en voor kinderen tot 14 jaar 1,50 en 0,75. De door de raad destijds vastgestelde ta rieven voor behoeftige bejaarden zullen niet worden verhoogd, terwijl de boeken- voorziening op de scholen eveneens gratis blijft geschieden. Deze verhogingen moeten een meerdere opbrengst opleveren van 7.200. De voorgestelde verhogingen voor het af voeren van vuil (van 4 op 5 per m3) ko men voornamelijk ten laste van het be drijfsleven, omdat het ophalen van huis vuil in Velsen in tegenstelling tot vele andere gemeenten nog altijd gratis geschiedt. Voor het ledigen van beer- en zinkputten, waarvan er in Velsen nog altijd ongeveer vierhonderdvijftig aanwezig zijn, zullen voortaan de werkelijke kosten in re kening moeten worden gebracht, die echter van geval tot geval zullen worden bezien. Dit om te voorkomen dat belanghebbenden financieel te zwaar worden belast, in wel ke omstandigheden zelfs aanleiding voor een tegemoetkoming kan bestaan. De op- Advertentie brengst van deze 14.000 geraamd. verhoging wordt op Wat de stortings- en ophaaldienst be treft wordt een verhoging voorgesteld van 3,50 op 5 per jaar, noodzakelijk ge worden door de snelle stijging van het aantal deelnemers tot ongeveer vijf duf zend. Daardoor heeft de gemeente op deze dienst reeds een bedrag van 38.000 toe gelegd, hetgeen onder de gegeven om standigheden niet langer verantwoord wordt geacht. Desondanks wordt het te kort door deze verhoging nog niet geheel gedekt, maar omdat deze dienst kenne lijk in een grote behoefte voorziet heeft het college geen bezwaar hiervan een ge deelte voor zijn rekening blijft nemen. Zij het dan ook een enigszins lager bedrag Ook hier kan weer aan worden toegevoegd dat de bijdrage a 3,50 blijft gehand haafd voor hen, wier inkomen ligt bene den de voor de uitvoering van de Algeme ne Bijstandswet te hanteren normen. Het bedrag dat door de gemeente op deze dienst wordt toegelegd zal aldus met 6,750 per jaar worden verminderd. Ook de verpleegprijs van het tehuis voor chronisch zieken „Kennemergaarde" zal opnieuw moeten worden herzien. In de eerste plaats is het niet langer mogelijk gebleken bij het huidige verpleegtarief de begroting voor het dienstjaar 1965 sluitend te maken. Bij handhaving van dat tarief zou de begroting, voornamelijk als gevolg van de stijging der loonkosten, een na delig saldo van 35.000 te zien geven. In de ontwerp-begroting is daarom rekening gehouden met een verhoging van de ver pleegprijs. Deze verhoging is, uitgaande van het geraamde aantal verpleegdagen Donderdag 24 december zal in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk de jaarlijkss kerst'unch van Hoogovens worden g^ocu den Naar schatting zal het aantal dee'- nemers aan de maaltijd 775 bedragen. ir. P. van Delden zal vcxk de laatste keer de kerstrede uitspreken. De positie van de bij Callantsoog ge strande coaster Teunika is voor de bergers een stuk gunstiger geworden. Door de ruwe zee van de laatste dagen is he t schip een kwart slag gedraaid. Overigens is de eerste po ging de kustvaarder weer vlot te krijgen mislukt. (11.000), berekend op 3,- per verpleeg- dag. De tweede omstandigheid, die verhoging van het tarief nodig maakt, is de invoe ring van de 5-daagse werkweek voor de inrichting. Tot nu toe gold zowel voor het verplegend als voor het huishoudelijk per soneel een werkweek van 5l/i dag. De 5- daagise werkweek vindt echter bij verpleeg inrichtingen steeds meer ingang bij de overheidsinstellingen werkzaam op het ge bied van de volksgezondheid is zij reeds vrij algemeen en in verband hiermee komt het tehuis op de arbeidsmarkt meer en meer in een nadelige concurrentieposi tie te verkeren. Aangezien de vraag naar verplegend personeel het aanbod nog steed overtreft, zal bestendiging van de huidige werktijdregeling derhalve op de duur de personeelsvoorziening van de inrichting in gevaar brengen. Afgezien hiervan dient in aanmerking te worden genomen, dat het werk van het verplegend personeel me de als gevolg van de onregelmatige dien sten uitermate zwaar is, zodat ook uit dat oogpunt de invoering van de 5-daagse werkweek als een alleszins verantwoorde maatregel moet worden gezien. Het is dui delijk, dat de invoering van de 5-daagse werkweek tot een verhoging van de perso neelskosten moet leiden, omdat deze maat regel een vrije sterke uitbreiding van het personeelsbestand noodzakelijk maakt. Naar raming zullen als gevolg van deze uitbreiding de loonkosten stijgen met 28.600. Om deze hogere loonkosten te kunnen dekken zal wederom uitgaand van een totaal van 11.000 verpleegdagen een verhoging van de verpleegprijs met 2,60 noodzakelijk zijn. Het vorenstaande leidt derhalve tot de slotsom, dat de verpleegprijs per 1 janua ri 1965 van 22 per dag dient te worden gebracht op 27,60. Het is stellig van belang hierbij te ver melden, dat het college alle reden meent te hebben om te veronderstellen, dat de verpleegcapaciteit van „Kennemergaar de" binnen afzienbare tijd tot honderd bedden kan worden uitgebreid. Men is zelfs zo optimistisch te verwachten, dat een en ander binnen twee jaar zijn beslag zal hebben gekregen. Sssslaap- kamers Kijk met wakkere ogen naar de Europa Meubel slaapkamers.En zie de nieuwe romantische meubellijn: strak, even wichtig, maar speels en elegant. Deze slaapkamer is er een voorbeeld van. En vindt U dat blank essenhout met donkere handgrepen geen geraf fineerd geheel? Combineer de kasten naar behoefte en kies de ledikantmaat die u .past". Belangrijk: de EM-garantie is drie-voudig: wij de fabrikant de gehele Europa Meubel-organisatie staan achter u aankoop. Een gerust idee! om van te dm-o-o-men! (Van een onzer verslaggevers) Met al zijn 1200 internationale paar- dekrachten trok de zeesleepboot Hector van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden donderdagavond tussen negen en tien uur aan de sleepkabel, die hem verbond met de op het strand bij Callantsoog ge worpen kustvaarder Teunika. De mach tige schroef van de Hector draaide volle toeren, de kabel trok strak en vele toeschouwers op het strand hielden de adem in. Maar hoe de Hector ook zijn best deed, geen beweging was er in de Teunika te krijgen. Opnieuw en verscheidene keren daarna probeerde de sleper het, Teunika gaf geen krimp. On wrikbaar bleef de coaster vast zitten in het Callantsoogse zand dat haar sinds sinterklaasavond gevangen heeft ge houden. Be hoop van kapitein Nicolai en zijn be- vlot krijgen van het gestrande schip ver dronk gisteravond in het niet hoog genoeg opkomende water rondom de logge Teu nika. Omstreeks tien uur werden de ber gingspogingen gestaakt. De Hector maak te zich los van de sleepkabel en zette koers naar IJmuiden. Zijn plaats werd in genomen door de kleinere Titan, die zich vrijer in de zee voor Callantsoog kan bewegen. Vanmorgen om tien uur zou bij manning van de bergers van Wijsmuller en andere belanghebbenden bij het weer hoogwater een nieuwe poging worden ge daan de kustvaarder in zijn element te rug te brengen. Het zit de bergingsploeg van Wijsmul ler tot dusver niet mee. Maandagmiddag had het inschakelen van een helikopter van Schreiner Aercontractors bij het tot stand brengen van een sleepverbinding tussen de Teunika en de Hector niet het gewenste resultaat doordat de lijn, die door het vliegtuig tot 600 meter in zee was neergelegd en waaraan de zware sleepkabel was bevestigd, niet door de bemanning van de Hector kon worden opgepikt als gevolg van het slechte weer en de woelige zee. de helikopter Alouêtte II opnieuw boven het operatieterrein om een kabelverbin ding tussen sleepboot en kustvaarder te bewerkstelligen. De Hector wachtte op ongeveer 750 meter van het strand in zee. De helikopter landde vlakbij de Teunika op het strand en wentelwiekte kort daar op met een groot deel van de dunne staal draad, met daaraan bevestigd een anker en een boei de Hector tegemoet. Dinsdag en woensdag waren de weers omstandigheden nog ongunstiger. Een mee valler was echter dat de Teunika, die aan vankelijk in de lengte van het strand lag in de loop van donderdag door het opko mende water een kwart slag bleek te zijn gedraaid en met het achterschip vrijwel loodrecht op de zee was komen te lig gen. Daar de motor en de schroef van de kustvaarder intact waren zag het er naar uit dat bij hoogwater en westen-wind het schip zelf zou kunnen meewerken zich uit zijn benarde positie te bevrijden. Donderdagmiddag om half een verscheen De atletiekvereniging „Suomi" heeft de traditie jaarlijks op of om de feestdagen in december veldlopen te houden voor haar leden. Van de deelnemers aan deze verlate St. Nicolaas- en vervroegde kerst lopen wordt verwacht, dat zij een puzzel cross in de duinen van Wijk aan Zee onder nemen, waarbij het deelnemen belang rijker is dan het winnen. De puzzel is zo danig gemaakt, dat ook niet al te beste snellopers onder de leden toch tot een goede prestatie kunnen komen, en dus de uitslag altijd een verrassing zal zijn. In het duinterrein is een zeer mooi parcours uitgezet. De veldlopen zijn zondagmorgen, half elf in de waterleidingduinen, 's Avonds is er voor de deelnemers en de overige Suomi' leden feest in het Statenhuis aan de Vel- serweg te Beverwijk. Ditmaal kwam de verbinding tussen de sleepboot en het gestrande schip zonder haperen tot stand. Aan boord van de Hec tor kon men toen de aan staaldraad ver bonden 4 cm. dikke en 1500 meter lange sleepkabel inhalen, een karwei dat van het strand af geleid werd door kapitein Arie van der Wiele uit IJmuiden. Bij het con tact tussen hem en zijn collega A. van der Lugt aan boord van de Hector bewe zen walkie-talkies goede diensten. Een derde kapitein volgde heel wat min der spraakzaam op het strand de voorbe reidingen van de berging: kapitein Ni colai van de Teunika. Hij wilde zich niet uitlaten over de oorzaak van de stran ding. „Dat moet de Raad voor de Scheep vaart maar uitmaken", zei hij en tot een fotograaf die een plaatje van hem wilde maken. „Nee, ik wil in geen geval op de foto. 't Is al erg genoeg zo," waarna hij nors de wankele ladder besteeg die te gen de verweerde buik van zijn ongeluk kige schip was gezet. Nee, voor kapitein Nicolai was er bepaald (nog) geen aan leiding om vrolijk gestemd te zijn. Kapitein Arie van der Wiele uit IJmuiden leidt op het strand de bergingsoperatie. Door middel van een „walkie-talkie" staat hij in door lopend contact met de sleepboot die de Teunika weer in haar element moet trekken. De subsidiëring van adviezen, die door bureaux voor school- en beroepskeuze wor den verstrekt, heeft in de donderdag ge houden raadsvergadering van Beverwijk veel aandacht gekregen naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om met ingang van 1 januari 1965 subsidie toe te kennen aan de daarvoor in aanmerking komende bureaux. De wethouder van onderwijs, de heer A. J. Hermes zei dat het college van B. en W. zich op de diverse kanten van de school- en beroepskeuze heeft beraden. Welke leerlingen komen voor een onder zoek in aanmerking? Moeten ook de ad viezen voor beroepskeuze gesubsidieerd worden? Dienen de subsidies niet verhoogd te worden? Deze en andere vragen vor men het onderwerp van een landelijke studie. De resultaten zullen eerst afge wacht moeten worden. B. en W. zijn van mening dat bij de school- en beroepskeu ze het hoofd der school, de onderwijzer en pedagoog centraal moeten staan. Zij hebben een belangrijke stem in het ka pittel. Hoewel B. en W. met de raad van oor deel waren dat er over de subsidiëring van school- en beroepskeuzeadviezen nog lang niet het laatste woord is gezegd stelde het college voor voorlopig voor een jaar het subsidie vast te stellen op 10 per onderzoek, het subsidie toe te ken nen, indien het onderzoek betrekking heeft op een leerling uit de gemeente Bever wijk, die de 5de of 6de klas van een school voor g.l.o. volgt en het subsidie al leen toe te kennen, indien de ouders om een onderzoek vragen en het hoofd der school zich daarmee kan verenigen of in dien het hoofd der school een onderzoek wenselijk acht en de ouders daartegen geen bezwaar hebben. B. en W. zullen binnen een jaar een aanvulling van deze subsidieregeling aan de raad voorleggen waarbij aandacht zal worden geschonken aan een mogelijke verhoging van de gemeentelijke bijdrage tot 100 percent van de kosten van een onderzoek, vast te leggen in een percen tage of in een vast bedrag. Verder zullen B. en W. onderzoeken of het wenselijk is de adviezen voor school- en beroepskeuze uit te breiden tot de scholen voor voort gezet onderwijs (v.g.l.o. u.l.o en nijver heidsonderwijs). De raad verenigde zich met dit voorstel van B. en W. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE v

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5