Koortsachtige bedrijvigheid op en om het REM-eiland Draagvleugelboot brengt er mensen heen; helikopter en reddingsboot onderweg HET WEER f „Interventie in Kongo was laatste toevlucht" Buit van overval aan de Heiligeweg is gevonden Telstar-Enschede Russen bereid tot compromis in Berlijn? ;1 Financiële crisis in. VN opgelost? Vragen over chaos in het verkeer Laatste der OAS- leiders gepakt Minister Spaak in Veiligheidsraad Orkestmusici en de Nederlandse Opera Zaak door nieuwe arrestaties rond Onder boom langs Duits kanaal Supertanker gestrand Commissaris der Koningin opent nieuwe raadhuis van Beverwijk Kustvaarder bevrijd uit benarde positie CHRISTIAANSE COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN ZONDAG 2.30 UUR HlHIl «W M 0 R RIS 'ieforè ijou êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Af en toe regen Correspondentie ontdekt over buit van 1 miljoen Heftige betogingen in Italië tegen Tsjombe De deur blijft open Het woord is aan In de krant van heden Sport 11 Op 6 januari COIFFURES DE VRIES ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwsfcraat 427, IJnraiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. fJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ M UI DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 35 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van een onzer verslaggevers) Rondom het REM-eiland heerste tegen het middaguur een koorstachtige activiteit. Terwijl verschillende schepen, bemand met t.v.-reporters en cameramensen, zich rondom het t.v.-platform hadden gegroepeerd arri veerde daar vanmorgen een draagvleugelboot, die verschillende - nog niet nader geïdentificeerde - personen op het platform afzette. Later werd bekend dat uit Noordwijk de reddingboot Kurt Carlsen onderweg was naar het REMeiland, samen met de vissersboot SCH 102, die proviand voor het personeel aan boord zou hebben. Naar verluidt zou ook een helikopter onderweg zijn naar het t.v.-platform in de Noordzee bij Noordwijk. Het is nog niet duidelijk of de justitie al daadwerkelijk tegen het REM-eiland heeft ingegrepen. Toen we de Amster damse officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, vroegen of hij vandaag nog zou in grijpen, verklaarde hij niets te kunnen zeggen. „Ik ben in elk geval thuis, zoals u hoort", zei hjj lachend, naar aanleiding van berichten dat hij zich zou hebben inge scheept. Bij de Amsterdamse rijkspolitie te wa ter was op het tijdstip van het ter perse gaan van dit blad nog niets over eventuele maatregelen tegen de REM bekend. NEW YORK (AP) De New York Times meldt dat de Sovjet-Unie probeert normale diplomatieke verbindingen met de westelijke bondgenoten te Berlijn te herstellen. „Sommige autoriteiten beschou wen dit als een poging om voor West-Ber- ljjn een viermogendhedenstatus te berei ken," aldus het blad. Volgens de „Times" hebben deze autori teiten medegedeeld, dat diplomaten van de Russische ambassade in Oost-Berlijn kort geleden aan de Amerikaanse, Britse en Franse collega's in West-Berlijn hebben voorgesteld geregeld bijeenkomsten te houden van vertegenwoordigers van de vier mogendheden om „belangrijke zaken van gemeenschappelijk belang" te bespre ken. „Vernomen wordt, dat de Verenigde Staten en Frankrijk zich krachtig tegen het Russische voorstel hebben uitgespro ken, maar men zegt dat Britse autoritei ten er meer belangstelling voor hebben getoond," aldus het blad. „Volgens Amerikaanse diplomaten ver wacht men dat het Russische voorstel zal worden afgewezen, tenzij de Sovjet-Unie er in toestemt, dat ook Oost-Berlijn vier mogendhedenstatus krijgt. De Russen heb ben jarenlang het westerse aandringen op een speciale status voor de gehele stad af gewezen." Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Sportpark Schoonenberg - ÏJmuiden ERE-DIVISIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN} AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Krachtige tot harde, tijdelijk afnemende zuid westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Volledige weerrapporten op pagina twee. De kans is dan ook nog altijd groot, dat de justitie de zenders van de REM pas daadwerkelijk zal verzegelen zodra de TV- NEW YORK (AP) De Sovjet-Unie heeft er volgens een bericht uit de „New York Herald Tribune" in toegestemd, vrijwillig een gedeelte te betalen van haar schuld van 52,6 miljoen dollar wegens de vredes operaties van de Verenigde Naties in de Kongo en het Nabije Oosten. Volgens Oost-Europese zegslieden aldus het blad bestaat thans de hoop, dat de financiële crisis van de V.N. voor Kerstmis tot het verleden zal behoren. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft gisteren in New York in de grote vergaderzaal van de Verenigde Naties het jaarlijkse V.N.-concert bijge woond. Het was een van de eerste officiële gelegenheden waar zij zich sinds de dood van haar man weer vertoonde. Achter mevrouw Kennedy loopt de Ierse vertegenwoordiger Frank Aiken Het socialistisch lid van de Tweede Ka mer dr. ir. A. P. Oele heeft minister Scholten (Justitie) schriftelijke vragen ge steld over de recente verkeerschaos op de naar Amsterdam leidende rijkswegen. Gevraagd is of voldoende voorzorgs maatregelen waren genomen om het te verwachten extra-verkeer in goede banen te leiden. „Zijn er bij deze maatregelen ook voldoende aanwijzingen en waarschu wingen gegeven ten aanzien van de aan te houden maximumsnelheid op de kritie ke weggedeelten in de te verwachten spitsuren?/', aldus de vragensteller. Noordzee vanavond met de uitzending is begonnen. De REM heeft uitdrukkelijk bekend ge maakt dit van plan te zijn. Men heeft verklaard dat het personeel gewoon zijn werk zal blijven doen totdat leden van de sterke arm de zenders hebben verzegeld. De personeelsleden hadden wel opdracht de mannen van justitie niets in de weg te leggen. In ÏJmuiden heeft men alleen vanmor gen om 1.37 uur het jacht Zilvermeeuw met tv-mensen aan boord naar zee zien vertrekken. Van het vertrek van een draagvleugelboot was daar niets bekend. Het blijft dus voorlopig nog een mysterie of de REM vanavond nog in de lucht zal komen of niet. De enige, die het zeker weet is mr. Hartsuiker. Maar hij zegt niets. PARIJS De laatste belangrijke en ge vaarlijke leider van de voormalige leger- orgianisatie, de O.A.S., die nog in Frankrijk zelf rondliep, Antoine Luciani, is einde lijk door de Franse politie gegrepen. De ar restatie, die al 2 weken geleden geschiedde in een bar aan de Champs Elysée zonder dat er toen een haan naar kraaide, is pas gisteren officieel bekend gemaakt. Luciani, die actief deel uitmaakte van zowat alle grote komplotten die werden beraamd of uitgevoerd op het leven van generaal De Gaulle en van premier Pom pidou was door de opperleider van de O.A.S. ,de voormalige minister-president Georges Bidault, tot zijn hoge vertegen woordiger in Frankrijk benoemd. Bidault leeft nog steeds in Zuid-Amerika. Luciani werd vandaag voor het parket van het hof voor de veiligheid van de staat ge leid voor een eerste verhoor. Uit de correspondentie die in zijn huis in beslag werd genomen is gebleken dat de diverse O.A.S.-leiders, die zich in het buitenland hebben teruggetrokken, nog altijd een levendige briefwisseling met el kander onderhouden. Het belangrijkste onderwerp van hun correspondentie is wel de oorlogsbuit van ruim een miljoen gul den, waarop ze allen een monopolierecht willen laten gelden. Waar en in wiens handen die som, opbrengst van alle dief stallen en bankovervallen die indertijd in Algerije en Frankrijk werden gepleegd, zich precies bevindt is uit de brieven niet duidelijk geworden. ?- NEW YORK (Reuter en AP) De Bel gische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak heeft gisteren de actie van de Belgische parachutisten in Kongo een laatste toevlucht genoemd, nadat de rebellen gedreigd hadden de gijzelaars levend te verbranden. Met grimmige stem zei Spaak in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties dat sommige Afrikaanse landen in het debat over de redding probeerden Afrika van Europa af te scheuren. „Ik spreek openhartig omdat mijn ge duld bijna ten einde is", zei Spaak. „Ik heb twee van de ellendigste dagen uit mijn leven achter de rug. Ik heb feiten horen verdraaien, ik heb beledigingen en onwaar heden aangehoord". Spaak, die voorzitter is geweest van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, zei dat tot de red dingsmissie besloten werd nadat Christophe Gbenye, de leider van de Kongolese rebel len, gedreigd had de blanke gijzelaars te zullen opeten en dat in hun huizen ben zinevuren aangestoken zouden worden om hen levend te koken. Spaak zei een telegram van Gbenye ontvangen te hebben. „Ik schaam me dit te citeren". De opstandelingenleider had aangekondigd dat zijn mannen fetisjen zouden maken uit de harten van de gijze laars en dat zij in hun huiden zouden paraderen". De Belgische minister wees erop, dat uit Stanleystad behalve blanke gijzelaars tenminste 400 Indiërs en Pakistani en meer dan 200 Kongolezen zijn opgehaald. Premier Moise Tsjombe van Kongo, die in Rome het doelwit was van rotte eieren, heeft zijn reis naar New York waar hij voor de Veiligheidsraad zou verschijnen afgezegd. Eerst werd gezegd dat hij naar West-Duitsland zou gaan. Later, dat hij naar Leopoldstad zou terug keren. Tsjombe was gisteren opnieuw de aan leiding van heftige taferelen in het Ita liaanse parlement. In Rome, Bologna, Livorno, Pisa en Reg- gio vonden verscheidene anti-Tsjombe- demonstraties plaats. Studenten in Rome verbrandden een pop die de Kongolese premier voorstelde. Een Belgische missiezuster, die gisteren uit Paulis in Leopoldstad is aangekomen, heeft gemeld dat in Moegbere, ten oosten van Paulis, tien Belgische mannen en vrouwen door de rebellen zijn gedood. Ook een minister moet wel eens wachten. Dat ondervond gisteren de felle Belgische minister van Buiten landse Zaken Paul Henri Spaak die in New York zijn beleid inzake Kongo in een zitting van de Veiligheidsraad kwam verdedigen. Toen het wachten wat lang duurde eer de leden van de raad bijeen waren, trok Spaak een omvangrijke krant uit de zak en ver diepte zich in zijn lectuur. DE ALGEMENE BOND van Kunste naars en de Algemene Bond Mercurius (beide N.V.V.), de Nederlandse Katho lieke Bond van Musici en Artiesten (N.K.V.) en de Bond van Christelijke Kunstenaars in Nederland (C.N.V.) hebben het volgende verklaard. „Op 4 november hebben de samenwer kende kunstenaars-organisaties (waar onder genoemde bonden) zich met een brief gewend tot alle orkestmusici waar van de inhoud er in het kort op neerkwam dat zij de orkestmusici adviseren zich niet in te laten met pogingen hen te engage ren voor een nieuwe opera, die met ingang van 1 september 1965 in het leven zou wor den geroepen, alvorens de positie van hun collega's van de Nederlandse Opera bevre digend zou zijn geregeld. De organisaties betreuren het in hoge mate dat een der samenwerkende organisaties, het Orkesten- verbond, thans een brief heeft gericht tot de staatssecretaris van O.K. en W. waarin de medewerking van de symfonie-orkesten definitief nu om 'artistieke redenen wordt afgewezen. De besturen der bonden maken zich ernstige zorgen over de toe komst en ontwikkeling van de Nederland se operacultuur, maar menen zich in dit stadium van de onderhandelingen over de liquidatie van de Nederlandse Opera tot het in de brief van 4 november ingenomen standpunt te moeten beperken. Zodra die onderhandelingen zijn geëindigd zullen zij in de dan ontstane situatie hun standpunt nader bepalen". C a r y 1 e De volken over wie in de geschie denisboeken niets of weinig te vinden is, hebben het gelukkigst geleefd. Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2,7 Beeldverhalen 2,23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws 3,7 Uit Stad en Omgeving5 In de Vishal en op Zee5 Luidsprekers 3 Knipselkrant 7 Effecten en Geldmarkt9 Kerkdiensten 5 Economisch Nieuws 9 Scheepsberichten 9 Feuilleton 23 Radio en t.v21 Erbij 13—24 Kunst 21 Topsy 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif De buit van de gewapende roofover val, die op 26 september op de juwelier Herman Schipper aan de Heiligeweg te Amsterdam is gepleegd, is terecht. Het restant van de buit circa 400.000,— aan juwelen en briljanten is door Duitse politiemannen opgegraven bij een boom aan het Rhein-Hemekanaal, tussen Bottrop en Dortmund. De siera den zijn daar op 27 september verbor gen door Lucy B., de echtgenote van één van de verdachten. Lucy B is ge arresteerd. De vondst bedraagt 39 ringen en stenen. Een van de stenen is een 5,11-karaats bril jant, die 87.500,- waard is. Juwelier Schipper is bijzonder blij dat juist deze steen terecht is, want hij had deze briljant in consignatie van een relatie. De bij de boom aangetroffen buit was gepakt in een dameszakdoek, een zeemleren map, een nylonkous en een krant. Juist op tijd Inmiddels is komen vast te staan dat D. de stenen na de overval aan Lucy B. had gegeven. Zij had ze op het lichaam gebor gen toen zij 's avonds na de overval met haar man H. B. per auto van de camping in het Amsterdamse bos, waar zij hadden gekampeerd, naar familie in Dortmund reed. Hier werd B. de volgende dag ge arresteerd. Lucy vond het toen raadzaam de buit te begraven. Daarna keerde zij te rug naar haar woning in Bottrop. Op de Westerschelde bij Zandvliet, tus sen boei 93 en 94, is een Franse super tanker omhooggevaren. Belgische sleep boten zijn er naar toe om hulp te bieden. mmrn De Duitse recherche kwam donderdag juist op tijd. Mevrouw B. was van p lan de buit op te graven en te brengen naar haar zwager G. B., caféhouder in Frankfurt, die de stenen zou verkopen. Ook in Amsterdam Ook G. B. is gearresteerd. Tijdens het verhoor bekende hij op 3 mei 1963 samen met H. B. voor 35.000,. aan juwelen te hebben geroofd uit de etalage van de firma Bouwmeester en Gerrand, eveneens aan de Heiligeweg te Amsterdam. Inmiddels zijn ook twee andere Duitsers aangehou den op verdenking van heling. Met de vondst van het restant van de buit en de arrestaties is de roofoverval op juwelier Schipper thans geheel rond. In oktober werd reeds een klein deel van de geroofde juwelen in het Amsterdamse bos gevonden. Op 6 januari zal de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, het nieuwe raad huis (Stadskantoor) van Beverwijk officieel openen. Tevoren zal de Amerikaanse zaak gelastigde in ons land, de heer Fisher Howe, op het Kennedyplein voor het raad huis een bronsplastiek van wijlen presi dent John F. Kennedy onthullen. Het borstbeeld is vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Dick Stins. Het is een geschenk van de Algemene Bank Nederland aan het gemeentebestuur van Beverwijk, 's Middags verricht de staats secretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, de officiële opening van het nieuwe winkelcentrum in Meerestein, de Wijkerbaan. Zie ook pagina 4 Het Nederlandse kustvaartuig Roelof de Winter, 497 ton, rederij J. de Winter te Groningen, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag kort na half twee een nood sein uitgezonden. Het schip maakte slagzij en bevindt zich op ongeveer twee kilometer van de vuurtoren van Holmengra aan de Noorse westkust. Het Noorse schip „Christian Boers" be reikte later de „Roelof de Winter" en begeleidde het Nederlandse schip naar de kust. Men is de situatie meester en de bemanning verkeert in veiligheid. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandelina Dépositaire LANCÖME artikelen Maandag en dinsdag 28 en 29 dec de gehele dag GESLOTEN

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1