Telstar en Enschede tornden met moeite op tegen storm Ajax kon beter in het water In hele land storm over de velden DWS schoot raak bij NAC Pas tegen het einde G VA V op de knieën brengen (1-3) uit de voeten dan Fortuna (2-1) SPOR TIEF BEZIEN DOS dwong PSV een gelijkspel af Groningse ploeg had de leiding Alleen vrolijke gezichten bij het bestuur van GVAV Zwolse Boys nauwelijks blij met laat doelpunt Oostelijk team gevaarlijker, maar toch: 1-1 W eggewaaid Sparta liep MYV onder de voet (5-1) wm*j MAANDAG 14 DECEMBER 1964 lö Piet Keizer voor het eerst weer present „YEWCROFT" TROK MEER KIJKERS DAN TELSTAR ADO liet winst bij Heracles schieten (1-1) Met gebogen hoofd ging Albert Alma, In Groningen beter bekend als „Pierke", naar de kleedkamers na afloop van de wedstrijd GVAV—Feijenoord. Hij had zijn ploeg aan een voorsprong op de Rotterdammers kunnen helpen. Hij had Feijenoord op een beslissend moment op de knieën kunnen brengen. Ruim twintig minuten na de rust stond hij moederziel alleen tegenover Pieters Graafland. Wanneer hij geschoten zou hebben, zou hij normaal gesproken GVAV aan een voorsprong van 2—1 hebben geholpen. Maar hij wilde de keeper van het Nederlands elftal om spelen. De poging mislukte en dat kostte GVAV tenslotte een deel van de winst. Tegen het einde kon Feijenoord de Gro ningers voorbijstreven en uiteindelijk met 1—3 winnen. GVAV heeft zich uitstekend geweerd. Over alle linies werd er goed gevoetbald en Feijenoord heeft het dan ook heel moei lijk gehad. Bij de rust stonden de gast heren in het totaal uitverkochte Groninger Oosterpark zelfs met 1-0 voor. In de eerste helft hadden de Groningers de stormachtige wind in de rug. Ze dron gen stevig op, geholpen door het regen gordijn. Maar het schieten was niet het sterkste punt. Het bleef nu bij een al snel (in de negende minuut) verkregen doel punt van La Crois, dat Feijenoord pas in de tweede helft kon compenseren. Tien minuten na de pauze zorgde Henk Groot voor de gelijkmaker. GVAV kwam minder in de verdrukking dan men verwacht had, hoewel de Rotterdammers geleidelijk aan toch wel sterker werden. De beste kans was voor Alma, doch diens verzuim gaf Feijenoord de kans om na vele jaren weer eens in Groningen »te winnen in een duel, dat ondanks de barre weersomstandighe den op een verheugend niveau stond. In de slotfase traden de GVAV-ers Feijenoord te zwak tegemoet. Daardoor kon de score toch nog duidelijk in het voordeel van de Rotterdammers verande ren. Vier minuten voor het einde reageer de doelman Schipper invaller voor de geschorste Van Leeuwen te laat op een schot van Libregts en in de laatste secon de moest een ontmoedigd GVAV nog een doelpunt van Van der Vall toestaan: 1-3. Van der Vall had acht minuten voor de rust Bouwmeester vervangen, die plotse ling kwam te vallen en een liesblessure opliep. Pettersson (1) en Koeman van GVAV trachten Venneker van Feijenoord tot staan te brengen. Ajax heeft de nederlaag tegen Feijenoord goed verwerkt. De Amsterdammers won nen op een zeer slecht bespeelbaar ter rein van Fortuna '54 en bevestigden daar mee het herstel, dat tegen PSV (50) in zette. Het terrein leek op een geïnuneerd Het was in heel Nederland hetzelfde liedje: stormy weather. Windkracht 8 of 9, hoosbuien, velden waarop eenden zich behaaglijker zullen hebben gevoeld dan voetballers en op een enkele uit zondering na lege tribunes. Die uit zondering was de penningmeester van GVAV, maar die had zijn schaapjes al bijna een week op het droge. In prak tisch een uur tijd was dat allemaal be keken, want iedereen wilde bij de top- match GVAV-Feijenoord zijn. De Gro ningers wonnen zoals bekend niet, maar ze hebben zich wel uitstekend ge weerd tegen een Feijenoord, dat nu ook Bouwmeester op de ziekenrol moest plaatsen. Hij werd per brancard van het veld gedragen. Het was geen gevolg van een botsing. Hij blesseerde zich bij het uitglijden. Na afloop klaagden ook Kraay en Libregts. Natuurlijk kwamen er veel Rotter damse supporters naar Groningen, maar niet allemaal hebben ze een rus tige overtocht gehad. „Voor de deur" van het terrein van Zwolsche Boys, dat langs de rijksweg ligt, kwamen twee bussen met Feijenoord-supporters met elkaar in botsing. Enkele van de sup porters belandden in het ziekenhuis. De manager van Go Ahead, Beltman, was bij zijn club in Geleen. Beltman is vorige week geopereerd aan meniscus en hij had toestemming gekregen om de wedstrijd SittardiaGo Ahead bij te wonen. In gezelschap van de bekende sportarts Strikwerda uit Utrecht toog hij naar Limburg, waar hij zijn club door een doelpunt van Somer zag win nen. Hij had dus bij terugkomst in het Utrechtse ziekenhuis felicitaties in ont vangst te nemen. Bij veel clubs waren er sombere ge zichten te zien van clubbestuurders. Zo was het bij Enschedese Boys on- Keeper Lagarde van SC Enschede, die een spoedoperatie moest ondergaan na een botsing met een speler van Go Ahead en daarbij een nier kwijt raakte, is weer zover dat hij de uit wedstrijden van zijn club kan bij wonen. Zo was hij bij TelstarSC Enschede op de tribune te vinden. Lagarde traint dagelijks weer een half per dag, natuurlijk rustig aan. danks het feit, dat men met 6-1 van Alkmaar won omdat er maar acht honderd kijkers waren. Zo was het ook bij Zwolsche Boys, waar slechts 600 ge trouwen langs de lijn te vinden waren voor de wedstrijd tegen EDO. Van die 600 kijkers waren er ruim 500 eigen le den, zodat men practisch geen cent entree ontvangen heeft. Zwolsche Boys kreeg wel een presentje: scheidsrechter Brink liet te lang spelen en in die pe riode maakten de Zwollenaren de ge lijkmaker. Maar de penningmeester zal gedacht hebben: waar haal ik het geld voor dat gelijke spel vandaan om de spelers hun premie te geven? (Van onze sportredacteu) Het Schotse schip „Yewcroft" is voor Telstar een grote concurrent gebleken. De drukte concentreerde zich op deze stormachtige zondag namelijk niet op het sportpark Schoonenberg, waar Tel star tegen SC Enschede aantrad, maar op de pieren, waar de „Yewcroft" onder de ogen van vele duizenden toeschou wers de strijd tegen de elementen won. Telstar en SC Enschede moesten meer strijd leveren tegen de huilende storm, de slagregen en het zware veld dan met elkaar. En hier bleven de elementen aan de winnende hand. Want noch Tel star noch Enschede kon zich op aan vaardbare wijze aan de omstandigheden aanpassen. Er werd aan beide kanten zeer slecht gespeeld, zoals de op de overdekte tribune samengehokte kijkers konden constateren. SC Enschede heeft nog de beste kansen op de zege gehad, maar slecht schieten van de oostelijken hield Telstar toch nog met de boeg boven water. De oostelijke formatie had even de beste perspectieven, toen Wee ring een van de vele verdedigingsfouten afstrafte, maar Telstar kwam snel in wat rustiger water door de gelijkmaker, 1—1. Telstar werd direct al door de roerige omstandigheden uit balans gebracht en maakte defensief in de eerste minuten de ene blunder na de andere. De Velsenaren mochten van geluk spreken, dat SC En schede er geen gebruik van maakte. Zo kreeg Weering een beste kans, maar hij schoot bedroevend. Ten Donkelaar gleed langs Pirovano, maar ook zijn balbehan deling bleek niet best. Bij dit tweetal voegde zich ook nog De Vries, overigens de gevaarlijkste en beweeglijkste oostelij ke aanvaller. Bij een voorzet van Ten Don kelaar, waarop Stuy niet reageerde, kopte De Vries hard over. Telstar moest het slechts hebben van een enkele uitval, die geen werkelijk ge vaar opleverde. En in de vijfentwintigste minuut gebeurde dan wat verwacht kon worden. Weer greep de Telstar-defensie slecht in bij een goede aanval, ingeleid door De Vries. Plageman werkte de bal naar Weering, die goed op de beneden hoek mikte, 0-1. De Velsenaren moesten toen wel meer aanvallend gaan spelen en deden dat ook met het gevolg, dat er op links, waar Van Wijk schakelspeler was constant een groot „gat" ontstond, van waaruit SC Enschede steeds kon oprukken. Maar goed, het of fensief geweld van Telstar gaf in de 33- ste minuut reden tot voldoening, want een hoge bal, afgevuurd door back Pirovano, belandde via een Enschede-speler op het hoofd van Boekestein, die inkopte. Wel protesteerden de Enschedeërs voor buiten spel, maar scheidsrechter Van der Veer Het jaargetijde is gekomen, dat de vraag regelmatig opduikt: waarom moet er bij zulk weer nu gevoetbald worden? Zo was het ook weer in dit weekeinde. De storm met windkracht negen joeg elk ple zier in het spel weg en tegelijk ook de toe schouwers. Is het gemiddelde aan toe schouwers Van een zondag in de eredivi sie 125.000, nu was dat amper 55.000. Wan neer men daarbij overweegt, dat Feije noord deze week niet thuis speelde en het toeschouwersaantal iets gedrukt werd, komt men niettemin op ruim 50 minder bezoekers dan normaal. In het betaalde voetbal kan men van twee standpunten uitgaan: óf men laat voetballen als de vel den dat toelaten en in dat geval kon het gisteren meestal nog wel, óf men zegt: als de kans op een uitzonderlijke terugval van het kijkersaantal redelijk aanwezig is gelasten we het programma af, omdat dan het betaalde voetbal in zijn bestaan wordt aangetast. Men zou natuurlijk ook nog kunnen zeggen, dat de accommodatie» verbeterd moeten worden, zodat de kij kers zich niet nat hoeven laten regenen of verkleumen en dus komen. Maar dan ziet men meestal geen fraai voetbal (de kans daarop is trouwens weer of geen weer toch al gering). Het blijft een lastige zaak, waarbij ook het doorgaan van de sportto- to een grote rol speelt. Wellicht is het dan toch het beste om in navolging van on der meer onze Noorse (amateur-) broe ders de competitie rond de jaarwisse ling stil te leggen. Maar o wee als het juist dan mooi voetbalweer is. bleef naar het midden wijzen, 1-1. SC Enschede bleef zeker voor de pauze de beste kansen houden, maar De Vries was niet gelukkig met zijn scho ten. Gelukkig was hij ook niet vlak na de rust toen hij een hard schot loste. De onzeker spelende Stuy liet de bal door zijn handen schieten, maar hij kon het fortuin duizend maal danken, want het leer ketste via de paal in zijn armen... De helden op het veld werden steeds ver moeider. Het zware terrein ging zijn tol eisen. Het was duidelijk aan het spelpeil te merken. Telstar kreeg nu aanvallend wat meer te vertellen, maar alles ging te traag. De omzetting Van Egmond op de plaats van Van Wijk en Dikstaal naar de linkervleugel bracht niet de gewen ste resultaten, hoe inspirerend de listige Liptak ook met passes werkV- De verde diging van SC Enschede gaf trouwens geen krimp. Vondeling, Ter Deel:, Kalter en Hoomans hielden de grendel goed dicht en in laatste instantie was er dan altijd nog de bekwame doelman Koers, die o.a. een kogel van Dikstaal pareerde. Telstar probeerde het nog met Kort in de voor hoede, maar ook dat bleek een lapmiddel. Het laatste woord was aan Liptak, die op de lijn een schot van Janssen keerde. Hoewel de vervanging van Saris door Van der Hurk in het NAC-team een zicht bare verbetering was, is uit de aldus ge wijzigde Bredase voorhoede slechts één doelpunt te voorschijn gekomen en het kwam pas tot stand toen DWS al een voorsprong van 2 doelpunten (Geurtsen en Roode) had genomen. Het is zeker niet aan een tekort aan lichamelijke kwaliteiten toe te schrijven dat de thuisclub de nederlaag te incas seren heeft gekregen. De werkelijke reden is, dat de Amsterdammers de kansen iets beter benutten, terwijl de Brabanders pas in de allerlaatste fase van de strijd be gonnen te schieten. George Liptak weerde zich bij Telstar weer voortreffelijk in de wedstrijd tegen SC Enschede. Hier is hij ver opgedrongen en belaagt de defensie van de sportclub. Het was merkwaardig tot welk goed voetbal Sparta en MVV onder de abnor male weersomstandigheden aanvankelijk kwamen. Vooral de terugkeer van Bosse- laar was een belangrijke versterking voor de Rotterdammers, bij wie eveneens Bos veld uitblonk. Na een kwartier bleef Rouckens in de modder steken en Bosveld kon gemakkelijk de score openen. Een kogel van Mares tegen de lat en een slecht gericht schot van Willems waren de enige reële kansen voor de gelijkma ker, die nadien niet meer zouden voorko men. Want toen even later Sparta door Van Miert verder uitliep bleek de strijd gestreden. Na rust werd het door Bos veld 3-0. Haenen redde de eer, 3-1, maar Bosveld en Adelaar hielden zich niet in en de eindstand werd 5-1. In een wedstrijd, waarbij de stromende regen en de doorweekte grasmat het spel peil zeer nadelig hebben beïnvloed heeft PSV tegen een voornamelijk verdedigend DOS genoegen moeten nemen met een ge lijkspel (1-1). Enigszins fortuinlijk nam de thuisclub in de 17e minuut de leiding, toen Dacsev na een ongevaarlijke voorzet van Wolbers de bal onhoudbaar in eigen doel trapte. Ondanks het feit dat de Utrechtse voor hoede gedurende het verdere verloop van de weinig enerverende wedstrijd nagenoeg volledig aan banden werd gelegd, slaagde Vissers er halverwege de tweede helft toch in de balans in evenwicht te bren gen: 1-1. Regen en wind konden de strijdlust van ADO tegen Heracles niet temperen en het heeft er lang naar uitgezien dat de Haag se ploeg het van Heracles zou winnen. In de eerste helft was ADO gevaarlijker. D» Almeloërs liepen met onnauwkeurige com binaties steeds weer vast op Villerius en diens ploeggenoten. Aarts hielp ADO aan de leiding en schoot evenals Heijnen en kele malen tegen het doelhout. Na de rust ging Heracles energieker te werk terwijl ADO zich tot uitvallen moest bepalen. De Hagenaars konden met veel ijver hun voorsprong intact houden, tot vijf minuten voor het einde Van Via- nen de bal na een ver schot van Van Nee tussen de benen door liet gaan, 1-1. Het is alsof Brull van Fortuna voet balles geeft aan Keizer, en Kusters aan de linkerkant en Peters en Munsters rechts. stuk weiland. Zo stond er op het midden veld enkele centimeters water en van goed voetbal kon dan ook geen sprake zijn. Ajax bleek het best tegen de moeilijk heden opgewassen en won met 21. Ajax trachtte met een felle start de zaak te forceren, maar verder dan een prachtig doelpunt van Siem Tijm met het hoofd gescoord na een voorzet van Swart kwam men niet. Het bleek dat de Am sterdamse defensie nog niet dicht zat, want nadat Kohn vrij voor Boomgaard tegen de Ajax-doelman had aangescho ten wérd de terugspringende bal door ear lier ingetrapt, daarna door Suurbier ver keerd weggeschoten, waardoor de bal in het doel ging. Siem Tijm knalde eenmaal tegen de binnenkant paal en tegen doel man Vogels. Na de hervatting werd voetbal spelen steeds moeilijker maar toch zag Nuninga nog kans een schot van 20 meter te los sen dat te machtig was voor doelman Vo gels. Daarna heeft Ajax het benauwd ge had in de buurt van eigen doel. Kohn schoot tegen de paal en Boomgaard moest vele goede reddingen doen bij schoten van Van der Hart, Gerards en Carlier. Het bleef voor Fortuna, dat directer speelde, gemakkelijker voetballen, maar dankzij goed werk van Muller en Tijm op het middenveld bleef de voorsprong gehand haafd. Cor van der Hart en doelman Vo gels speelden bij Fortuna een goede wed strijd. Piet Keizer die zijn rentree in het ere-divisie voetbal maakte speelde nuttig en gaf goede passes aan zijn medespelers. Doelman Vogels moest tweemaal een enorm harde inzet van hem keren, doch koppen deed de Ajacied nog niet.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13