Zwitser Möhr topruiter van concours hippique Zuidlaren Horsselenberg nieuwe nationale kampioen van jeugdturners D. E. van Leersum-wisselbeker voor zevende maal naar HPC Agnes Geene werd Nederlands nieuwe badmintonkampioene Willy Gielen in turninterland weer bijzonder goed op dreef Zesde turntitel voor Jaegers Limburger staat op eenzame hoogte Imre Rietveld raakte haar titel kwijt Herman Leidelmeyer bij de heren zveer de sterkste Fa Ze ven tien j ar i gen aan nationale top Nederlandse winst op West-Duitsland Felle strijd om bezetting van de tweede plaats MAANDAG 14 DECEMBER 1964 15 U itslagen Revanche van Emerson op zijn rivaal Stolle VC v ■- V.' Desondanks is Willy Jaegers een kam pioen, wiens prestaties in de eerstvolgen de jaren moeilijk geëvenaard zullen wor den. Dat is echter juist het benauwende in de situatie van ons nationale keurtur- nen; er zijn maar heel weinig turners, die vroeg of laat van het eerste plan zullen moeten verdwijnen. Op wie is de hoop voor een kampioenstitel dan gevestigd? Op Ger- rit ten Bos, op Kees Pruys of Ger Praam- stra? Met alle waardering voor hun prestaties, toonde zij nu nog niet de glanzende vorm om direct voor opvolging van Willy Jae gers in aanmerking te komen. Direct achter Jaegers heeft zich niette min een felle strijd ontwikkeld voor het bezetten van de tweede en derde plaats. Het ging daar tussen Gerrit ten Bos en Kees Pruys. De eerste stond schijnbaar vast als nummer twee, maar tijdens deze finale heeft Pruys alles op alles gezet om zijn achterstand op Ten Bos van 1.55 p. uit de vóórronden, in te lopen. Maar wat hij b.v. met paardspringen en paardvolti- geren wist te winnen, verloor hij weer bij een slap uitgevoerde vrije oefening. Daar door bleef de spanning er echter geducht in en ook de aantrekkelijkheid van de strijd achter de kampioenskandidaat. De beoordeling door de jury was te recht zeer scherp en hoge cijfers kwamen er dus niet uit de bus. Pruys en Jae gers aan de ringen resp. 9.35 en 9.30, bij het paardspringen Jan Snellenberg uit Utrecht 9.45 met Jaegers als tweede met 9.35, Kees Pruys 9.35 bij het paardvoltige- ren en bij'de vrije oefeningen slechts Jae gers en Ten Bos boven de 9, met resp. 9.15 en 9.10. Dat wijst inderdaad niet op top prestaties. Het werd echter wat meer spectaculair aan de beide overige toestellen, brug en rek. Het was als het grote knaleffect van De wedstrijd van de jeugdturners 's morgens in Zutphen werd gewonnen door Jan Horsselenberg uit Hengelo. De jeugdkampioen van vorig jaar, de Zeeuwse turner Vermandei, kon wegens zijn mili taire dienstplicht de titel niet verdedigen. De nieuwe kampioen werd tot de laatste onderdelen van de wedstrijd ernstig be dreigd door Ab Wijma uit Enschedé, die echter zijn kans op de eerste plaats ver speelde door een mislukte oefening aan de brug. Hij moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Jammer was het, dat bij het inturnen aan het rek, een ongelukkig incident plaats vond. Henk de Vries uit Leiden gleed bij het maken van een reuzenzwaai onderuit en kwam op z'n rug terecht. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd voor het maken van een foto. Later werd bekend, dat hij behalve een hersenschudding, geen nadeli ge gevolgen zal hebben van zijn val. De andere turners waren tengevolge van dit ongeluk een beetje van slag af. Er kwamen nogal wat mislukkingen voor, een vuurwerk. De durf en de fantasie spat ten er aan alle kanten af, zodat deze beide onderdelen een waardige apotheose vorm den van dit nationale kampioenschap. Het bracht naast teleurstellingen, ook veel goeds, naast mislukte pogingen, ook wel virtuoos turnen en het bracht bovenal de nadrukkelijke bevestiging dat Willy Jae gers met zijn zes nationale turntitels, een waardig kampioen is, waarop turnend Ne derland terecht trots kan zijn. De uitslag was: 1. en kampioen van Ne derland, Willy Jaegers (Wilhelmina, Bocholtz) 167.45 p.; 2. Gerrit ten Bos (Her- cules-Hebe, Enschedé) 161.80 p; 3. Kees Pruys (DOS Amsterdam) 161.05 p; 4. Ger Praamstra (DOS, Amsterdam) 157.- p; 5. Theo Bos (Mauritius, Volendam) 155.30 p.; 6. Jaap v.d. Berge (Blijdorp, Rotterdam) 152.85 p.; 7. Gerard Sallé (Keizer Otoo, Naarden) 152.75 p.; 8. Gijs v.d. Bqrg (Sparta, Driebergen) 152 p.; 9. J. Snellen berg, (Attila, Utrecht) 151.90 p.; 10. Wal ter Dedters (Mauritius, Volendam) 150.25 p.; 11. Dirk Benschop (Attila, Utrecht) 147.70 p.; 12. Wim Snellenberg (Attilla, Utrecht) 145.70 p. Hans Möhr is de verrassende winnaar geworden van de meest begeerde prijs in het internationale concours-hippique te Zuidlaren. Het driedaagse paardenfes- tijn in de Prins Bernhardhoeve sloot de Zwitserse Olympische ruiter af met een overwinning in de finale van de inter nationale concoursen. In twee manches moesten de 15 ruiters, geselecteerd uit de voorafgaande concour sen, hun veelzijdigheid bewijzen. Het eer ste parcours bleek voor velen te grote pro blemen op te leveren. Vooral de oxer le verde slachtoffers op, o.a. onze landge- maar zij konden de einduitslag niet meer beïnvloeden. Jan de Wee uit Ierseke werd derde, met achter zich de Alkmaarder Jan Michels en Andries Knip uit Hoorn, op de vierde en vijfde plaats. Over het algemeen waren de prestaties niet zo hoopvol als verwacht mocht wor den. Slechts enkele jeugdturners zullen in de naaste toekomst in staat zijn de plaat sen van de oudere keurturners in te ne men. Maar voor de meeste deelnemers aan dit jeugdkampioenschap is de afstand in prestatie nog te groot om zich spoedig bij de top van ons keurturnen te kunnen aan sluiten. Dat is de donkere zijde van de medaille, die in z'n geheel toch nog te weinig glans vertoonde. De voornaamste uitslagen waren: 1. Jan Horsselenberg (jeugdkampioen, Hercules, Hengelo) 107,95 p.; 2. Ab Wijna (Hercules, Hebe, Enschede) 106 p., 3. Jan de Wee (VZOS Ierseke) 103,45 p.; 4. Jan Michels (De Halter, Alkmaar) 102,35 p.; 5. An dries Knip (Udi-Wv.O., Hoorn) 100,30 p. tweede en Thea Belmer op de derde plaats kwam. Naar onze smaak was het cijfer dat Thea Belmer kreeg beslist aan de lage kant. Er is in de laatste wedstrij den echter een stroming merkbaar bij de juryleden, die meer waardering toont voor foutloze en in langzaam tempo uitge voerde oefeningen, dan voor het in hoog tempo en daardoor uit het gymnastisch oogpunt moeilijker en riskanter turnen. Vooral aan de brug en bij de vrije oefe- noot Ebben, die eerst Prins Ayax een boom zag afwerpen en met Kairouan na een weigering dezelfde fout maakte. Al leen de combinaties De Fombelle-Incroya- ble, Ammermann-Servus en Möhr-Allerlei bleven foutloos, doch in de tweede man che konden zij hun prestatie niet herha len. Voor twee van de drie kanshebbers werden vier fouten genoteerd en dat be tekende een nieuwe kans voor Schocke- möhle met Zukunft, Ebben met Prins Ayax, Merkel met Schlagetta en de Fombelle met Instinctif, die nu ongeschon den over de zes hindernissen van 1,60 me ter kwamen. Ammermann viel met zeven strafpunten van de kandidatenlijst af. Zes rijders dus in de eerste barrage met een muur van 1,70 meter. Instinctif, Zukunft en Prins Ayax struikelden opnieuw over de oxer. Schlagetta, Allerlei en Instinctif overwonnen de obstakels. Tussen hen viel de beslissing in een tweede barrage, die ditmaal tevens op tijd werd verreden. Te grote snelheid kostte allen een fout en de tijd beslist. Met 0,4 sec. voorsprong op Merkel werd Hans Möhr de onverwachte topruiter van dit concours-hippique. Een teleurstelling dus voor Anton Eb ben, die echter met een zege in het puis sance-concours, een vierde plaats in het concours tabel A en een tweede prijs in het jachtspringen toch op bijzonder ge slaagde dagen kan terugzien. Verrassend goed reed de Duitser Ammermann, de chef d'.equipe van de landelijke ruiters. Zijn pupillen leden overigens in de landen- wedstrijd tegen Nederland een duidelijke nederlaag. Na de eerste manche hadden de Duitsers slechts drie strafpunten tegen Nederland acht, maar terwijl onze landge noten zich volkomen herstelden in de tweede manche met vier foutloze parcour- sen maakte Duitsland acht fouten. De over winning met 8 tegen 11 punten was voor een groot deel te danken aan Albert Mel- lema uit Beerta, die met de geweldige springer Majoor tweemaal foutloos rond kwam. Willy Gielen (op de foto bezig op de balk) was de beste turnster van Nederlandse zijde in de interland tegen West-Duitsland. ningen kwam dat nu en dan wel zeer scherp tot uiting. Het goede begin van de wedstrijd tegen Frankrijk om een neutra le scheidsrechter boven de juryleden te plaatsen, is ondanks het succes ervan in deze wedstrijd niet geprolongeerd. Jam mer, temeer omdat dit bij landenontmoe- tingen vrijwel overal gebeurt. Een uni cum was het, dat de spanning er al bij het eerste onderdeel van de wedstrijd direct inzat. Het paardspringen leverde voor bei de ploegen een gelijk aantal punten op. Bij het brugtumen, toen de jury geen ver schil bleek te maken tussen het langzame re werk van de Duitse dames en het ris kantere en in hoger tempo turnen van de Nederlandse turnsters, namen de Duitse dames een kwart punt voorsprong. Wat niemand verwacht had, gebeurde echter bij het volgende onderdeel van de wed strijd, de evenwichtsbalk. Daarop werk ten onze dames veel rustiger en beheers ter, met veel meer zelfvertrouwen ook, dan de Duitse turnsters, zodat de Neder landse ploeg de kleine voorsprong van de Duitse turnsters niet alleen ongedaan maakte, maar zelfs nog iets uitliep. Bij de vrije oefeningen stond de strijd dus weer geheel open en het gaf de wedstrijd meer glans, dat juist op het laatste onderdeel de beslissing zou moeten vallen. De beslis sing niet alleen voor het landenklasse- ment, maar ook voor de persoonlijke volg orde. Voor de Duitse turnsters kwam het er op aan een voorsprong te hernemen, voor onze turnsters om de kleine overwin ning die in het vooruitzicht lag, ook tot werkelijkheid te maken. Met soepel en be heerst turnen, met riskante sprongen en technisch moeilijke oefeningsvormen, zijn onze turnsters daar ook in geslaagd. Met 0,90 punt bleven onze dames vóór en oogst ten daarmee een verdiende hulde van het publiek. De uitslagen waren: Nederland 182,30 p.; West-Duitsland 181,40 p. Paardspringen: Nederland 45,60 p. West-Duitsland 45,60 p.; Brug: Nederland 45,30 p.. West-Duitsland 45,55 p.; Even wichtsbalk: Nederland 45,55 p., West- Duitsland 44,35 p; Vrije oefeningen: Ne derland 45,85 p. West-Duitsland 45,90 p. Persoonlijk klassement: 1. Helga Klein (D) 36,75 p.; 2. Willy Gielen (N) 36,65 p.; 3 en 4. Thea Belmer (N) en Evi Winzinger (D) 36,55 p.; 5 en 6. Ria Rietveld (N) en Gundela Huth (D) 36,50 p.; 7. Jannie Vierstra (N) 36,15 p.; 8. Grietje van Essen (N) 36,10 p.; 9 en 10. Nel van Bekkum (N) en Irmgard Lüde- mann (D) 35,90 p.; 11. Ursel Schepan (D) 34,75 p.; 12. Anneli Hinkelmann (D) 33,30 punten. op 43, waarop De Dood meteen ant woordde voor DWT (44). In de ontmoeting DWTHPC is DWT niet aan bod gekomen. Geurtsen, Bonte koe en Wiers brachten de ruststand voor HPC op 30. In de tweede helft door boorde Bontekoe tweemaal het DWT- doel, zodat de strijd resulteerde in een 50 overwinning voor HPC. In poule 2 bond DWR tegen HVGB de strijd aan. Sint schoot DWR naar een 10 voorsprong. Na de rust werd Sint door een misverstand uit het water gezonden. Theo Schouten benutte de HVGB-meer- derheid om de stand op 11 te brengen. VZV bood aardig tegenstand tegen HVGB, dat voor rust met 20 voor kwam door Theo Schouten en Schoberer. In de tweede helft bracht Schoberer de HVGB-over- winning op 30. In de strijd DWRVZV moest DWR om in de finale te komen zich een hoge score zien te bevechten om een beter doelgemiddelde te verkrijgen dan HVGB. Het publiek leefde dapper mee en VZV maakte het de Haarlemmers niet gemak kelijk, zodat het de aardigste wedstrijd van de avond werd. Het scoreverloop was: Sint 10, Oortwijn 11, Sint 21, Piet Hamers 22, Sint 32 en De Leeuw bracht de ruststand op 42. In de tweede helft ging het: Sint 52, Stapper 53, Sint 63, Stapper 64 en bracht Sint de eindstand op 84. Door een beter doelgemiddelde plaatst» HVGB zich in de finale tegen HPC. Ter meer en Prins brachten de ruststand op 20 voor HPC. In de tweede helft scoor de Prins twee keer voor HPC en werd door Klip de eer.voor HVGB gered, zodat HPC met 41 als overwinnaar uit de strijd kwam. HVGB eindigde op de tweede plaats. Imre Rietveld drievoudig kam- ioene en jarenlang bejubeld als Neder- ands grootste badmintontalent is zon dag bij de nationale kampioenschappen onttroond door de' één jaar jongere Ag nes Geene. Reeds vorig jaar had de Vel- sense badmintonster grote moeite met het blonde, kittige junioortje uit het landelijke Huissen. Sindsdien voerde deze haar speelsterkte nog aanzienlijk op. In Eindhoven bleken de resultaten in een finale, die het aanzien ten volle waard was. Gerenommeerde Imre stond in de finale machteloos tegen het haarzuivere plaatsen van Agnes Geene en verloor met 211, 711. De beide games duurden samen wel geteld veertien minuten. Het had nog kor ter kunnen zijn, als de 17-jarige Agnes zich in de tweede game niet had laten ver leiden tot roekeloos smashen. Dat zq des ondanks gemakkelijk won, pleit voor haar grote kwaliteiten. De Nederlandse kampioenschappen ston den geheel in het teken van de jeugd. Agnes Geene kampioene bij de dames en titelprolongatie van de linkshandige Her man Leidelmeyer bij de heren. Twee zeventien jarigen dus, die Nederland we gens de internationale bepalingen niet op mag stellen in interlandwedstrijden. Herman Leidelmeyer raakte door het ge brek aan internationaal contact het afge lopen jaar wat uit het nieuws. Nu was hij er weer, blakend van conditie en strijd lust. Henny van Leiden en in de finale de vastspelende Henk Weys mochten beiden tegen Leidelmeyer de eerste game nemen. In werkelijk gevaar kwam de donkere teenager daardoor niet. Met scherp smashen en kundig spreiden putte hij zijn tegenstanders spoedig uit. Was het een maal zover, dan verhoogde hij het tempo en katachtig smashend uit alle standen sloeg hij zich zonder omwegen naar winst. Uitslag van de finale tegen Henk Weys: 12—15, 15—11, 15—7. Jos Rymers in de singels verrassend uitgeschakeld door Henny van Leiden nam revanche in de dubbels. Met Weys won hij het herendubbel en met Marja Ridder de mixed. De titel in het dames- dubbel was tenslotte met grote overmacht voor de nieuwgevormde combinatie Agnes GeeneImre Rietveld. Agnes Geene is Nederlands nieuwe badmintonkampioene. Haar vereniging Haarlem huldigde haar gisteravond op spontane wijze in zaal Wolters. In die oefenzaal, waarvan haar trai ner Wolters eigenaar is, deelden ook die oefenmeester en diens vrouw (links) in de hulde. Rechts de heer Habich, speler van het eerste en bestuurslid van Haarlem. 1211; Marja Ridder (Haarlem)mevr. Peskens (Helmond) 118, 114; Agnes Geene (Haarlem)Tonny Pannemans (Heerlen) 112, 112. Halve finales: RietveldTer Metz 110, 11—0; GeeneRidder 111, 111. Finale: GeeneRietveld 112, 117. Herendubbelspel, halve finales: Weys en RijmersVoorthuizen en Van Daim 1813, 1513; H. en B. van GinnekenWaltmans en Van der Sluis 1815, 159. Damesdubbelspel: Imre Rietveld en Ag nes GeeneMarloes Sunnebelt en Janny Kemps 150, 153; Felice de Nooyer en Kitty DenissenMarja Ridder en Hen- riette Ernst 1512, 515, 158. Gemengd dubbelspel, halve finales: Mar loes Sunnebelt en Lex MeierHenriette Ernst en Boelen 714, 715, 155; Marja Ridder en Jos RijmersConny Visman en Piet Seth Paul 15—8, 15—7. De uitslagen van de finales in de dubbel spelen waren: herendubbelspel: Weys en Rijmersgebr. Van Ginneken 815, 15 11, 1714; damesdubbelspel: Imre Riet veld en Agnes GeeneFelice de Nooyer en Kitty Denissen 154, 153; gemengd dub belspel: Marja Ridder en Jos Rijmers Marloes Sunnebelt en Lex Meyer 1015, 15—7, 15—3. Na twee achtereenvolgende nederlagen tegen zijn landgenoot Fred Stolle, heeft Wimbledonkampioen Roy Emerson zich zondag gerevancheerd door de heren- enkelspeltitel van de in Melbourne gehou den kampioenschappen van Nieuw-Zuid- Wales op zijn naam te brengen. De finale tegen Stolle duurde slechts iets meer dan een uur: 6-4, 6-4, 6-4. De Australisch-Amerikaanse combinatie Robyn EbbernBilly Jean Moffitt behaal de een wat verrassende overwinning in het dames-dubbelspel. Margaret Smith en Judy Tegart werden in de eindstrijd met 9-7, 1-6, 6-4 verslagen. Zaterdag reeds had Margaret Smith de enkelspeltitel behaald door een overwin ning met 6-1, 6-3 op Judy Tegart. In het waterpolotoemooi van DWR, dat zaterdagavond om de D. E. van Leersum- wisselprijs in het Haarlems Sportfondsen- bad werd gehouden heeft HPC wederom gezegevierd. Voor de 25ste maal werd het toernooi gespeeld. Het was voor HPC de zevende keer dat ze de trofee in haar medaillekast mag plaatsen. Haarlem, HPC en DWT waren in poule 1 ingedeeld en het lag voor de hand dat HPC hierin als overwinnaar uit de strijd zou komen. Te gen Haarlem zegevierde HPC met 63. In de ontmoeting HaarlemDWT kwam de ontvangende ploeg een stuk beter voor de dag en heeft DWT alle zeilen moeten bijzetten om de punten te delen. DWT kwam op 10 na een schot van Van Kampen; Derks maakte gelijk en het was in de tweede helft dat Botman met een pracht schot DWT op 21 bracht. Van Goor speelde de ploegen naast elkaar, waarop De Ruiter wederom voor DWT inschoot. Met het nemen van een straf- worp kwam de gelijkmaker (33). Kort voor het einde kwam Haarlem door Derks De Nederlandse turnsters hebben een verdiende, zij het kleine, overwinning be haald op de Westduitse ploeg, die met 0,9 punt in de minderheid bleef. Zaterdagmid dag werd deze spannende wedstrijd gehou den in de werkelijk schitterende sporthal te Hengelo, die gevuld was met een tal rijk en geestdriftig publiek. Een sporthal, die wat inrichting en afmetingen betreft uniek is in ons land. Het is in deze wedstrijd, waarbij de ploegen om beurten de leiding hadden, vooral de goede mentale instelling ge weest van de Nederlandse turnsters, die de schaal in haar voordeel heeft doen doorslaan. Evenals in de wedstrijd tegen Frankrijk, was ook in deze ontmoeting Willy Gielen de beste Nederlandse turn ster. Elke wedstrijd opnieuw groeien haar prestaties tot grote hoogte en vooral de wijze waaróp zij turnt, de souplesse en ze kerheid van haar bewegingen, stempelen haar nu al tot een toekomstige kampioene. Was de spanning voor het resultaat van deze landenontmoeting in haar geheel al bijzonder groot, ook voor het persoonlijk klassement is er tot bij het laatste onder deel, -ruimschoots de nodige spanning ge weest. Want toen er nog één onderdeel moest worden verwerkt, de vrije oefenin gen, stonden niet minder dan drie turn sters aan de top met een gelijk puntenaan- tal: Thea Belmer, Willy Gielen en de Duitse turnster Helga Klein. De vrije oe fening van Helga Klein werd hoger beoor deeld, zodat ten slotte Willy Gielen op de Hereaenkelspel, kwartfinales: Herman Leidelmeyer (Utrecht) versl. Jos Waltmans (Heerlen) 159. 157; Henny van Leiden (Eindhoven) versl. Jos Rijmers (Amster dam) 1315, 156, 157; Hans Sweep (Eindhoven)Boudewijn Ridder (Haarlem) 158, 158; Henk Weys (Rijswijk)Paul Ridder (Haarlem) 15—3, 15—10. Halve finales: LeidelmeyerVan Leiden 11—15, 15—8, 15—6; Weys—Sweep 15—10, 15—13. Finale: LeidelmeyerWeys 1215, 15 11, 15—7. Damesenkelspel, kwartfinales: Imre Rietveld (Velsen)Felice de Nooyer (Haar lem) 112, 110; Lilly ter Metz (Haar lem)Henriette Ernst (Den Haag) 116, Willy Jaegers is weer Nederlands kampioen turnen geworden. De Lim burger tijdens zijn oefening op het paard. Zoals verwacht werd heeft Willy Jae gers royaal alle hindernissen genomen en zich in Zutphen voor de zesde achter eenvolgende maal van de nationale turn titel verzekerd. Hij slaagde daarin, door nóg meer op zijn naaste concurrenten uit te lopen en met een voorsprong van bijna zes punten won de Limburger, luid toegejuicht door het talrijke publiek in de gezellige Buitensociëteit. Toch leek nu en dan de weelde van de in de voorronden verkregen voorsprong moeilijk te verdragen voor Willy Jaegers. Het dreef hem nu en dan tot wat al te overmoedig en daardoor niet altijd even correcte afwerking. Bij het paardvoltige- ren waren enkele slordigheidjes er het ge volg van. Het cijfer dat hij kreeg, 9.20 p., was dan ook beslist beneden zijn stand.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15