Texelaar wilde Aerdenhouter aanrijden REM-zender zou verhuurd zijn aan Panamees bedrijf Berging van „Yewcroft" trekt zeer veel bekijks in IJ muiden Tal van schepen in grote moeilijkheden Koningin Juliana te laat om slotfase mee te maken Collegegelden gaan niet omhoog HET WEER TT 1 p Bestuurders gaan vrijuit Justitie wacht nog af Ook „Willy Boehmerbinnen pieren gestrand Watersnood in Engeland Volkswagen en DM willen schikken AVRO gaat „Veronica"- programma publiceren sWMORRIS "ieforeyou êuij! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Het woord is aan Iets kouder Op zandbank Slagzij M arine Reclame: Nihil De rijkspolitie op Texel beeft een 28-ja- rige inwoner van dit eiland aangehouden omdat deze ervan wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag in Den Burg de 38-jarige heer J. Fldering uit Aerdenhout met een auto te hebben wil len aanrijden. In een hotel te De Koog op het eiland waren eerder moeilijkheden ontstaan tus sen de heer E. en een groepje Texelaars. In Den Burg zou de heer E zijn gevolgd door twee auto's. Een der autobestuurders die later voorgaf de heer E te hebben wil len „klem" rijden, naderde hem zo dicht dat hij zich slechts kon redden door over een muurtje te springen en een goed heen» komen te zoeken in een bos. Bij zijn tocht door het donker verwond de de heer E zich aan prikkeldraad. Hij achtte het echter niet raadzaam voor de dag te komen en hield zich een uur schuil terwijl vijf jongemannen het gebied naar hem afzochten, zoals hij aan de politie heeft verklaard. Tenslotte heeft hij in een nabijgelegen huis de hulp van de rijkspo litie ingeroepen, die daarop vijf jongeman nen uit verscheidene woonhuizen haalde. Nadat deze vijf waren verhoord is Van L vastgehouden. Hij zal vandaag voor de of ficier van justitie te Alkmaar worden ge leid. Advertentie Het Brits vrachtschip Yewcroft in zijn benarde positie op de IJmuider noorderpier. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Phocion (bij Plutarchus): Zeg mij, vrienden, het volk toont voor mijn rede zulk een blijde bijval heb ik soms iets geks oj doms gezegd? Het grote nieuws in het steeds span-/ nender wordend REM-avontuur bracht T.V.-Noordzee zelf door zaterdag via de radio- en t.v.-zender aan te kondigen dat de REM geen uitzendingen meer vanaf het eiland zal verzorgen. De zen der zou zijn verhuurd aan een niet met name genoemde, maar in het buitenland gevestigde maatschappij die de uitzen dingen zou voortzetten. Het programma van zaterdagavond verliep geheel zoals was aangekondigd. Zondagavond moes- Zware storm eist slachtoffers in West-Europa Een gestrand schip binnen de pieren van IJmuiden heeft zondagmiddag vele hon derden autobezitters, waar hondeweer trotserend, naar het strand doen rijden. Bijna had ook koningin Juliana een onverwacht bezoek aan IJmuiden gebracht: de vorstin keerde echter naar Soestdijk terug, toen zij vernam dat het schip, de Engelse vracht vaarder „Yewcroft", uit zijn benarde positie was bevrijd. Zaterdagmiddag was op dezelfde plaats de Nederlandse vrachtvaarder „Willy Boehmer" aan de grond gelopen, kort nadat buitengaats een motorjol van de loodsboot Deneb, waarin een loods en twee matrozen, was gekapseisd. De drie mannen werden gered en de „W. Boehmer" kon na enkele uren worden losgetrokken. In de jol zaten loods J. Postmus en ma troos Teun Ham uit IJmuiden, alsmede matroos Broekhof uit Amsterdam. De jol kreeg kort achter elkaar een massa water op zich, voor het kleine bootje te veel om te verwerken: het notedopje verdween, de drie mannen zwommen voor hun leven. Van de „Deneb" gingen de loodsen Stada en Zwaan uit Santpoort, voorzien van zwemvesten, te water en zij redden de jol- opvarenden. Loods Postmus moest met een shock in het Antonius Ziekenhuis worden opgenomen. De jol is zondagmorgen op het strand van Egmond aangespoeld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN IIAAG Minister Bot van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft af gezien van zijn voornemen, het collegegeld te verhogen. De bewindsman heeft dit meegedeeld in een brief aan de Neder landse Studentenraad. Mr. Bot wil thans andere maatregelen nemen om deze in komstenderving voor het rijk op te van gen. Welke deze maatregelen zullen zijn is nog niet bekend. In studentenkringen be staat de indruk, dat nu op bepaalde voor zieningen voor studenten zal worden be zuinigd. De voorgenomen verhoging van het col legegeld was door de Tweede Kamercom missie voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen unaniem afgewezen. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlij ke wind, later noordelijk. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De loodsdiensten in IJmuiden zijn na het ongeval gestaakt. „Willy Boehmer" op de keien De stranding van de „Willy Boehmer" geschiedde, nadat het schip reeds was uit gevaren; een defect aan het voortstu wingsapparaat deed de gezagvoerder be sluiten naar IJmuiden terug te keren. Bij de zo genoemde „moeilijke hoek" geraak te het schip aan lager wal en liep, ge vaarlijk dicht bij de Noordpier aan de grond. Twee sleepboten van Wijsmuller, de „Hector" en de „Nestor", alsmede de reddingboot „Neeltje Jacoba" van de K.N.Z.H.R.M. waren spoedig bij het zwaar op de stenen stotende schip. Omstreeks zeven uur zondagavond slaagde de „Nestor" erin vast te maken. De „Willy Boehmer" - 599 ton en eigendom van de n.v. „Nautic" te Rotterdam - werd los getrokken en naar de steiger tegen over Bureau Wijsmuller gesleept. Daar stelden duikers vast, dat de bodem op di verse plaatsen was gedeukt. Het schip zal bij de A.D.M. te Amsterdam worden on derzocht en gerepareerd. „Yewcroft" aan de grond De „Yewcroft" (943 brt) was op weg van Glasgow naar Amsterdam en had la ding in de ruimen. Daar de loodsdienst was gestaakt, liep het schip op eigen ri sico IJmuiden binnen. Eenmaal binnen de pier, brak de schroefas. De „Yewcroft" ging voor anker. Het zware weer bracht het schip gevaarlijk dicht bij het strand voor het Forteiland. Omstreeks halfelf zondagmorgen werd assistentie ingeroe pen en de sleepboten „Hector" en „Ti tan" van Wijsmuller waren er onmiddel lijk bij. De veel te korte afstand en de grondzeeën werkten echter zwaar tegen. De draad brak en de Brit raakte op drift en liep op dezelfde plaats als de „Willy Boehmer" aan de grond. Raketten werden afgeschoten om een nieuwe verbinding tot stand te brengen, maar de draad brak voortdurend. Omstreeks één uur bracht de „Neeltje Jacoba" zeven man veilig aan de wal. Duizenden sloegen het bergingswerk gade, niet slechts bij de Semafoor en op het strand en op duinen, maar ook op de Noordpier stonden de mensen. Het afschieten van raketten door de sleepboten van Wijsmuller hield een zeker gevaar in voor de mensen op de Noord pier, die tegenover het gestrande schip stonden. Commissaris Sepp liet daarom dit deel van de pier ontruimen. „Titan" boekte succes Tenslotte boekte de „Titan" na taai vol houden succes. Het was drie uur, toen men er in slaagde de „Yewcroft" van de keien weg te trekken. Het schip bleek, na onderzoek, niet lek gestoten te zijn. Het mocht zijn reis naar Amsterdam voortzetten. (Zie verder pagina 4.) Vliegende stormen hebben gisteren in West-Europa een verwoestende uitwer king gehad en uit de Golf van Biskaje nadert al weer een nieuwe stormdepres- sie. In Nederland werden door ruk winden twee auto's tegen bomen ge worpen, waarbij twee slachtoffers waren te betreuren, in Coevorden wordt de 32-jarige woonwagenbewoner J. Zwig- gelaar vermist. Hij is vermoedelijk van zijn fiets in het Stieltjeskanaal gewaaid. In Engeland en Wales veroorzaakte de zware regenval, die meer dan vijf centi meter bedroeg, enorme overstromingen. Op sommige plaatsen heeft het water daar een hoogte van bijna tweeëneen- halve meter bereikt. Aberystwyth, een kustplaats in Wales met tienduizend in woners, is volkomen van de buiten wereld afgesloten. In Aberkeniig (Glamorganshire) werd een zesjarig gebrekkig meisje door het water meegesleurd, in Hampton Lode (Shropshire) verloor een twintigjarige man het leven toen een kleine boot omsloeg. Men verwacht dat de rivieren Wye en Se vern vandaag tot vijf-en-een-halve meter boven het normale niveau zullen stijgen. Manchester veranderde in een Venetic. Bootjes en legervoertuigen moesten de mensen in veiligheid brengen. Door de storm kwamen tal van schepen in moeilijkheden. Op de Elbe tussen Ham- Onafzienbare rijen auto's hebben zich gisteren naar IJmuiden begeven. De foto geeft een beeld van de druk te bij de toegang tot het strand. burg en Cuxhaven ontstond een aanvaring tussen het zestienhonderd ton metende Noorse vrachtschip „Vera" en het Duitse kustvaartuig „Deutschland" (324 ton), dat onmiddellijk zonk. Vier opvarenden van de kustvaarder konden door de Noor worden opgepikt, de drie andere bemanningsleden zijn vermoedelijk verdronken. De schipper van de „Deutschland" overleed tengevol ge van een een zenuwschok en kou, kort nadat hij aan boord van de Noor was ge bracht. Bij de Boudewijnsluis in de Westerschel- de liep de Panamese tanker „Texaco Vir ginia" aan de grond. Het schip kon door sleepboten worden vlotgetrokken. Op het IJsselmeer kreeg het 96 ton metende met meel geladen binnenschip „Noordwest" motorpech ter hoogte van Urk. De storm wind dreef het schip naar de dijk, waar het strandde. De schipper en zijn vrouw konden het s chip over de basaltblokken van de dijk verlaten. Het schip en de la - ding worden als verloren beschouwd. Bij het ontmeren werd de „Avalon", een schip van de Britse spoorwegen, dat op de lijn Hoek van Holland-Harwich vaart, in Hoek van Holland beschadigd. Het schip voer niet uit. De „Arnhem" en de „Am sterdam" bleven in de vaart. liet bijna 5000 ton metende Liberiaanse schip „Navidad" liep vanmorgen vroeg bij Ameland op een zandbank. De redding boten „Carlot" en „Insuiinde" voeren naar de plaats van de stranding evenals de sleepboot „Stortemelk" van Doeksen. De „Navidad" ligt bij paal zeven ten noorden van Ballum op Ameland en is ge strand op een zandrug ter hoogte van de laagwaterlijn. Vanmorgen was het schip nog niet bereikbaar doordat het rondom in het water lag, maar tegen de middag hoop te men bij de Liberiaan te kunnen komen. Voor de Zweedse Oostzeekust kwam de 600 ton metende Nederlandse kustvaarder „Carnissesingel" in grote moeilijkheden. Het schip maakte twintig graden slagzij, doordat de lading was gaan schuiven. La ter slaagde men er in de slagzij te vermin deren. Een Zweedse loodsboot kwam assisteren en sleepte de „Carnissesingel" naar kal mer water voor de Zweedse oostkust ter hoogte van Valdemarsvik. Bij de reddings actie kwam een Zweedse reddingboot zelf in moeilijkheden te verkeren. Voor beide schepen bestaat nu echter geen onmiddel lijk gevaar meer. (Zie verder pagina twee). STUTTGART (DPA) De Volkswagen fabriek in Wolfsburg en het Stuttgartse warenkeuringsblad „DM" willen door een schikking aan het langdurige geschil over een proef met de ,VW 1500 S" een einde maken. Hoe ze dit denken te doen is nog niet bekend. Ook over de verdeling van de proceskosten is nog niets meegedeeld. De strijd tussen de fabriek en het blad was ontbrand door de bewering van „DM", dat de „VW 1500 S" onbetrouwbaar was en niet aan te bevelen. ten de kijkers het zonder de REM- omroepsters doen en had het programma een kleine wijziging ondergaan. Het werd besloten met een Ben Caseyfilm, die reeds eerder was uitgezonden. De bedoeling hiervan is duidelijk: door zich terug te trekken hebben de R.E.M.- bestuurders zich in zoverre veilig gesteld dat de justitie tegen hen geen proces verbaal kan opmaken wegens het illegaal zenden. Ook is hiermee voorkomen dat er een inval zou worden gedaan in het R.E.M.-kantoor op de Herengracht te Amsterdam. De situatie is feitelijk echter niet ver anderd. Voor de vervolgingsambtenaren maakt het weinig uit wie er van het zend- eiland gebruik maakt. De zender kan worden verzegeld en de technici die op het eiland hebben meegewerkt aan de uitzendingen kunnen op grond van de Telefoon- en Telegraafwet worden ver volgd. Er gaan geruchten dat de nieuwe con cessionaris van het R.E.M.-eiland een Pa namese maatschappij zou zijn. De nauw bij de bouw van het T.V.-eiland betrok ken ir. P. S. Heerema, die de afgelopen dagen ook woordvoerder van de R.E.M. is geweest is van mening dat de nieuwe zendmaatschappij zich spoedig bekend zal maken. „De adverteerders moeten toch weten bij wie zij zendtijd kunnen huren". „Er zullen geen mensenlevens in ge vaar worden gebracht", aldus liet mr. Hartsuiker de Amsterdamse officier van justitie belast met het ontreden tegen het edand zondagmiddag als motiverïhg van ziin afwachtende Tmuding weten. „Natuur lijk kan ik mij met uitlaten over hetgeen er gaat gebeuren Laat ik volstaan met te adviseren naar buiten te kijken hoe hét weer is". Het weer is vandaag bijzonder rustig en zou het mogelijk maken zonder levens gevaar het eiland te naderen. Mr. Hart suiker is vanmorgen tegen halftien, zoals iedere morgen, op het paleis van justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam aan gekomen. Hij houdt zijn krijgsplan ge heim. Zelfs zijn naaste medewerkers schij nen niet te weten wat hij van zins is. Men mag aannemen dat de „verovering" van het eiland goed is voorbereid. Hierbij is gebruik gemaakt van verkenningen die de afgelopen weken vanaf marineschepen en militaire vliegtuigen zijn gedaan. Onbekommerd kwam radio-Noordzee vanmorgen om negen uur in de ether. Er waren in de loop van de ochtend-uitzen dingen echter wel een paar opvallende bijzonderheden te horen. De reclame van dit radio-station van de REM, was vrijwel nihil. Slechts een sigarettenfabriek bleek nog gebruik te maken van de densten van de reclame-exploitatiemaatschappij. Ook de aankondigingen waren ditmaal anders dan gewoonlijk. De omroepster begon vanmorgen na de tune met de aan kondiging, „dit is radio-Noordzee op 214 meter". Pas later in de morgen werd er eenmaal aan toegevoegd .de stem van het REM-eiland". Vóór zaterdag werd deze toevoeging herhaaldelijk gebruikt. Blijk baar wil men nu de indruk vermijden, van een inmiddels illegaal geworden platform uit te zenden. Merkwaardig was het plotseling weg draaien van de stem van de omroepster, omstreeks het middaguur, toen zij blijk baar wilde zeggen: wij zenden uit vanaf het REM-eiland. Te horen waren slechts de woorden: „Wij zenden uit vanaf op golflengte 214 meter". De oproepen, om zich als deelnemer van de TROS te mel den, bleven evenals zaterdag en zondag geheel achterwege. De voorzitter van de AVRO, mr. dr. L. M. Slotemaker, heeft in de buitengewone algemene vergadering van de AVRO in de studio te Hilversum meegedeeld dat de AVRO-bode met ingang van 1 februari zal worden vernieuwd. Het is de bedoeling tot uitbreiding over te gaan. Inmiddels is besloten, met ingang van 20 december a.s. de programma's van Radio Veronica in de AVRO-bode op te nemen. Voorts werd op deze vergadering het besluit genomen een lening aan te gaan van 700.000 bij de Amsterdamse-Rotterdamsche Bank ten behoeve van de AVRO-bode. Na afloop van de bijeenkomst werd in de hal van de studio een plaquette ont huld die herinnert aan de actie „Open het Dorp" van november 1962. De voor zitter van de AVRO, mr. Slotemaker, aan vaardde de plaquette uit handen van het bestuur van de stichting. De voorzitter van de stichting, prof. dr. ir. L. H. de Langen, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de steun die destijds door het Nederlandse volk werd gegeven in het belang van de stich ting „Het Dorp". Dr. A. Klapwijk onthul de vervolgens de plaquette, een werkstuk van de kunstenaar Fritz Jaritz. MAANDAG 14 DECEMBER 1 964 50e JAARG NUMMER 36 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. TeL adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. jj|| «Li CfcfljL Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen 9,75, franco per post f 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UIDE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING bureau, 20>cmt. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1