3 Schepen in moeilijkheden door zware stormen 1 POLLE, PELLI EN PINGO V „Arts moet kunnen ingrijpen bij kindermishandelingen" AGE KRAMMETJE FOK Kort en bondig Twee Amsterdamse specialisten: Doden in het verkeer Nieuwe activiteiten van prinses Beatrix Branden in het weekeinde Tilburgse antiquair mist 7000 na feest Drie Nederlanders aangehouden in Jordanië Directeur spoorloos met 8640 handschoenen Roofoverval op Amerikaan Mr. J. Verdam overleden Oudere jongeren over jongere jongeren Compromis inzake Euratoom begroting Droog en kouder II MAANDAG 14 DECEMBER 1964 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Slechte zondag poi/oe boet gokt veeu voor ons tweetjes wiu povue daarmee broertje, tie te die ïrewAöe Petten krijgt 10 min tot 1967 se zw I Twee medische specialisten, prof. dr. S. van Creveld en dr. F. Kuipers, hebben in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde bepleit de behandelende arts de vryheid te laten een ernstig vermoeden van mishandeling van kinderen al dan niet aan de raad voor de kinderbescher ming te rapporteren, na het inwinnen van een advies van de afdelingsraad van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst. „Bij zuigelingen en jonge kinderen neemt men", aldus de schrijvers, „soms fracturen waar, die zijn ontstaan zonder dat er iets over een trauma wordt mede gedeeld. De oorzaak is mishandeling, meestal door één van de ouders. In de meeste gevallen wordt mishandeling ech ter pertinent ontkend". De artsen zeggen dat meer dan tien per cent van de kinderen overlijdt aan de gevolgen van de mishandeling, terwijl on geveer zestien percent een blijvende be schadiging van de hersenen overhoudt. De schrijvers wijzen op de wenselijkheid van richtlijnen, waardoor de arts zich gestund kan voelen bij het nemen van maatregelen om herhaling te voorkomen. Ook zal de arts er zeker van moeten zijn dat hij, in het geval de mishandeling niet bewijsbaar blijkt, niet aansprakelijk wordt gesteld voor een „valse" aangifte. De vraag in hoeverre psychische en pe dagogische mishandeling mede onder een eventuele regeling zal moeten vallen, be hoort daarbij ook te worden gesteld. In een „commentaar" in hetzelfde tijd schrift wordt gezegd, dat het klinische beeld meestal wel van dien aard is, dat men geen grote moeite zal hebben mis handeling te vermoeden, indien men aan de mogelijkheid denkt. De aard van de trauma's, de leeftijd van de kinderen (zij zijn vrijwel altijd jonger dan drie jaar, dus nog niet in staat aan te wijzen wie de mishandeling heeft gepleegd), een goede hetero-anamnese en sociale gegevens zul len het vermoeden kunnen versterken. Het blijkt echter zeer moeilijk te bewijzen dat er mishandeling heeft plaatsgevonden, c.q. de daders tot bekentenis te krijgen. „Dit stelt de arts die de diagnose ver moedt voor grote problemen. Doet hij niets, dan is de kans op recidief zeer groot, nog afgezien van het feit dat hij dan min of meer bewust het kind aan zijn (en wat voor een) lot overlaat. Brengt hij het geval bij politie of raad voor kinderbescherming, dan is hij niet zeker f hij aan de eisen die het beroeps geheim hem stelt voldoet en bovendien dreigt dan het gevaar dat hij de ouders ten onrechte beschuldigt". c Nieuwe Kerk, vandaag 20 u.: Concert door het Haarlems Bach Ensemble o.l.v. George Robert. Concertgebouw, dinsdag 19.30 u.: „The Messiah" door de Chr. oratoriumvereni ging „Door Zang Vriendschap" o.l.v. Jan Pasveer. M.m.v. het N.Ph.O.. Simon C. Jansen (orgel), Ank Reijnders (sopraan), Martha van Kerkhof f (alt), Jean van Ree (tenor) en David Hollestelle (bas). Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „De Plaatsbekle der" van Rolf Hochhuth. Regie: Richard Flink. M.m.v. Pleuni Touw, Carole Gijsbers van Wijk, Johan Smits, Adolf Rijkens e.v.a. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De onoverwinnelijke zeven", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „D'r moet nu maar 'ns ge trouwd worden", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Kali-Yug, de godin van de wraak", 14 j. Luxor, 14. 19 en 21.15 u.: „F.B.I., afde ling moordzaken", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Vadertje Langbeen", a.l. Rembrandt, 14 en 19.30 u.: „De langste dag", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De wet van de oorlog", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Hiroshima mon amour", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrij dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot er met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Tot 1 februari Kerstten toonstelling „Vita Jesu". Werken van Rembrandt, Dürer, Lucas van Leyden e.v.a. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat/Nieu we Kerksplein): Expositie van tekeningen en grafiek van Ploos van Amstel. Tot 1 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 22-24 uur. Maandag, dinsdag en woensdag van 21-22 u.: Grammofoonpla- tenconcert: Brahms. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30 17 uur Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103). Tot 4 januari: Expositie van werken van leden „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, vandaag 14 en 20 u.: Begrotingsvergadering. Raadhuis Zandvoort, dinsdag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. Waagtaveerne (DamstraatSpaarne): dinsdag van 20-01 u.: optreden van Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. Gast: Alex Campbell (Schotse volkszang). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 11 december). MAANDAG 14 DECEMBER City, 20 uur: „Zoeloe". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling. Gem. wijkcentrum, Velsen-Nrd., 20 uur: Kerst wij ding Ned. Chr. Vrouwenbond. DINSDAG 15 DECEMBER City, 20 uur: „Zoeloe". Stadsschouwburg, 20 uur: „Jungle cat". Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Toneelvoor stelling „De ooievaar vergist zich". Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.3012 en 1416.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77: 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort-Zuid (in samenwerking met r.k. bibliotheek Velsen), Wijkcentrum De Duinpand, Wil lem de Zwijgerlaan te Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. MAANDAG 14 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Gisteren, vandaag en morgen (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hoge school der onderwereld". W.B.-Theater, 20 uur: „Voortvluchtig". Galerie Boumans: Expositie werken van Jan Wiegers, van 9 tot 18 uur. Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: „IJmond Dubbel Acht". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Klaverjasavond K.A.B. DINSDAG 15 DECEMBER Kennemer Theater, 19.30 uur: „Gisteren, vandaag en morgen (één voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hoge school der onderwereld". Galerie Boumans: Expositie werken van Jan Wiegers, van 9 tot 18 uur. Statenhuis, Velserweg, 14 uur: Kerst middag Ned. Ver. van Huisvrouwen. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks vijf uur is onder Delft op rijks weg 13 (RotterdamDen Haag) de 26- jarige J. P. M. van der Lans uit Den Haag bij een ongeluk met een door hem bestuur de auto om het leven gekomen. Toen de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte vloog de wagen tegen 'n lichtmast. In Nieuw Dordrecht is gisteren een zes tigjarige inwoner van deze plaats, de heer L. van Rijswijk, om het leven gekomen, toen de auto, waarmee hij op weg was naar zijn echtgenote in het ziekenhuis in Emmen, tegen een boom botste. De wagen is waarschijnlijk door een rukwind van de weg geraakt. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is gisteren overleden de 49-jarige heer J. Kapelle uit Amsterdam. De heer Kapelle werd zwaar gewond toen zijn wagen op 4 december bij een inhaalmanoeuvre op de Amersfoortseweg in Apeldoorn in een slip geraakte en tegen een boom botste. In het Diaconessenhuis te Leeuwarden is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 35-jarige E. H. Borgman uit Goutum over leden aan de verwondingen, die hij vrijdag had opgelopen bij een ongeval op de Julianalaan te Leeuwarden. De heer Borg man, die voor een zebrapad was gestopt, slipte toen hij zijn scooter weer optrok en sloeg met het hoofd tegen het wegdek. De 72-jarige mevrouw B. Koene-Nijhof uit Almelo is vannacht overleden aan de verwondingen, die zij donderdagavond had opgelopen, toen zij bij het oversteken van rijksweg 36 werd aangereden door een auto. In Haarlem is de 59-jarige C. Joren dodelijk verongelukt. In de Van Dalenlaan in Santpoort-Zuid botste zondagmiddag een personenauto tegen een verkeerszuil, die vernield werd. De 81-jarige bestuurder wilde tijdens het rijden zijn beslagen voorruit schoonmaken met het gevolg dat de wagen uit de koers raakte. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto werd vrij ernstig aan de voorzijde beschadigd. De Perzische blauwe kater ..Bayonne Rebel" is op de veertiende kampioen schapstentoonstelling van „Feliicat" in Amsterdam de winnaar geworden. De internationale kampioen poseert hier met de assistente van de Parijse eige nares mme. Millet, mile C. Arrestat en met de beker. De medaille voor de beker werd beschikbaar gesteld door de koningin. (Vervolg van pag. een) Op 15 mijl ten noorden van Terschelling kwaih het onder Liberiaanse vlag varen de vrachtschip „Mitera" (7263 ton) in moeilijkheden, toen het zijn schroef ver loor. Het schip verzocht om assistentie en kreeg hulp van de sleepboot „Holland" van Doeksen. Deze sleper zal de „Mite ra" naar Emden gaan slepen. Het Nederlandse motorschip „Tjoba" uit Rotterdam sloeg zondag bij Sankt Goar om. De drie opvarenden werden door de „Hollandia" uit Rotterdam uit de Rijn gered. De „Tjoba" was geladen met cel lulose. De Duitse waterpolitie vermoedt dat het schip bij het keren door een storm vlaag is gegrepen. In de monding van het Amsterdam-Rijn kanaal te Tiel kwam het motorschip „Mal- lorca" (310 ton) in aanvaring met het mo torschip „Renus" (159 ton). De „Mallorca werd ernstig beschadigd. De schipper zag kans het schip dicht bij de sluis aan de grond te zetten. In de baai van Buenaventura zijn een Columbiaanse olieboot en de „Pericles" van de K.N.S.M. in aanvaring gekomen Beide schepen werden beschadigd. Er wordt door de havenautoriteiten een on derzoek ingesteld. Nagegaan wordt of de schepen hun reis kunnen voortzetten of dat zij voor reparatie in dok moeten. Onze weerkundige medewerker tekent bij de stormen van het weekeinde aan dat de op twee na laatste zondag van het jaar de meest stormachtige en regenrijke rustdag van 1964 is geweest. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee, dat prinses Beatrix zich in verschillende aspecten van het maatschappelijke en cul turele leven in Nederland wenst te verdie pen. Daartoe zal zij een aantal maanden deelnemen aan de besprekingen in de Na tionale Raad voor Maatschappelijk Werk en in de Academische Raad. Daarna zal zij haar aandacht ook op andere terreinen richten. Door deel te nemen aan het beraad in de belangrijkste organen, alsook door het meemaken van verschillende werkzaamhe den in de praktijk wil prinses Beatrix in zicht verkrijgen in de voornaamste actuele vraagstukken op deze terreinen. De Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk is de samenbundeling van de kerke lijke en particuliere initiatieven op het ter rein van het maatschappelijk werk. Deze raad is een particuliere organisatie, een voortzetting van de Nederlandse Vereni ging voor Maatschappelijk werk. De Academische Ra: 1 is bij wet inge steld ter bevordering van een doelmatige samenwerking tussen de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen en beoogt tevens de aanpassing van het wetenschap pelijk onderwijs aan de ontwikkeling van de wetenschap en aan de behoeften van de maatschappij. Ten behoeve van deze activiteiten van de prinses, die geen representatief karakter dragen, zal zij haar overige werkzaamheden zoveel als mogelijk is beperken. Tijdens een korte doch hevige brand is het jeugdige echtpaar Kuiper te Arcen in Noord-Limburg zondagavond al zijn bezit tingen kwijtgeraakt. Het paar verkeerde hog in de witte broodsweken en had pas een woonwagen betrokken. Zaterdagmiddag heeft een hevige brand de kapitale boerderij van de landbouwer J. J. A. Broekhuis Opgervelman bij Oot- marsum geteisterd. De schade wordt op een ton geschat. 113. Van bovenaf gezien leek de ijsbaan- in-het-ijs duizelingwekkend lang. „Luister nu eens", zei Brammetje, in een uiterste poging om de vijf Boze Es kimo's tot betere gedachten te brengen. „Ik wens niets te horen", zei het hoofd van de Eskimo's. „Jullie hadden hier niet moeten komen. Dit was verboden toe gang. En jullie kennen nu het geheim van de kantelende ijsberg. Daarom moe ten jullie van de glijbaan af. Het is ver velend, maar er zit niets anders op". „Wie eerst?" vroeg één van de andere Eskimo's. „De kleinste voorop" beval de Opper- Eskimo en dat was dus Tutu, de pape gaai. Smekend keek het dier naar zijn vrienden, maar die waren machteloos. Tevergeefs spande Bram zich in om een list te bedenken. Het zou hem niet hel pen. Want iedere beweging, die hij maak te, werd nauwkeurig in de gaten gehouden door de Boze Eskimo's. „Vaarrwel", zei Tutu verdrietig, toen een grote hand op het punt stond hem een zetje te geven. „Vooruit, gooi 'm eraf" beval de Opper Eskimo driftig. NATUURUJK.OMTE V 46 66NT TOCH SCHOMKAEVEN. I DESHMSTE1 it'i'i;'!--' PIB COPENHAGEN 16SH-A Een 63-jarige Tilburgse antiquair heeft aangifte gedaan van vermissing van 7.000 uit enige portefeuilles. Het bedrag was verdwenen nadat een samenzijn in een café was voortgezet ten huize van een 36-jarige koopman te Tilburg. Bij dat voortgezette samenzijn waren verder te genwoordig de 22-jarige huishoudster, een 37-jarige bedrijfsleider, een 25-jarige en een 56-jarige koopman. De politie heeft aanvankelijk, op de an tiquair na, alle anderen opgesloten, maar inmiddels twee daarvan vrijgelaten. Nu worden nog vastgehouden de huishoudster, de 36-jarige gastheer en de 56-jarige koop man. De stormdepressie, waarvan het cen trum zondagmorgen honderd vijf tig kilo meter ten noorden van de Wadden naar Denemarken trok, bracht de windsnelheid dicht bij windkracht tien. Zondagmiddag om twee uur werd de hevigiste wind stoot (115 kilometer per uur) in Den Hel der gemeten. In de namiddag en avond nam de wind vrij snel af. Van zondagmorgen tot zon dagavond viel er op Terschelling twintig, op de Veluwe achttien en in Zuid-Holland vijftien millimeter regen. Met zaterdag erbij is er in een groot deel van ons land twintig tot vijfendertig millimeter regen gevallen. TEL AVIV (AP) Israel heeft bij Jor danië aangedrongen op vrijlating van acht jonge mensen, onder wie drie Nederlan ders, die afgelopen vrijdag in de omge ving van Eilat-Akaba de Israëlische grens naar Jordanië zouden zijn overgestoken. Volgens de Israëlische autoriteiten be treft het hier een groep „beatniks". Slechts vier van hen zijn geïdentifi ceerd, namelijk de Nederlander Cornelius Kas, Victor Joseph (Engeland), Maja Ed- quist (Zweden) en Dine Sharf (Duitsland). De drie niet-geïdentificeerden zijn twee Nederlanders en een Deen. Hun respectieve legaties hebben de zorg voor hen op zich genomen. De Israëlische autoriteiten trachten via de Jordaanse de legatie bij de gemengde Israelisch-Jor- daanse wapenstilstand-commissie hun te rugkeer te regelen. Gisteren heeft Jordanië bekendgemaakt dat twee Westerse toeristen dat land wa ren binnengekomen via een verboden mi litair gebied en dat een van hen Mike Brookland licht werd gewond door een kogel van een grenswachter. Een 42-jarige koopman uit de hoofdstad, mededirecteur van een Amsterdamse groothandel in handschoenen, wordt door de andere directeur verdacht van verduis tering van 720 dozijn handschoenen (in- koopwaarde 22.000,De mededirecteur, een fabrikant uit Raamsdonkveer, heeft bij de politie aangifte gedaan. In de zaak trof men alleen een aantal lege kisten aan. In de Amsterdamse binnenstad, vermoe delijk in de Oude Hoogstraat, is zondag ochtend vroeg de 31-jarige in West-Duits- land gelegerde Amerikaanse militair Ro nald L. B. door twee onbekend gebleven mannen neergeslagen en van zijn geld, 500 gulden en 250 dollar, beroofd. Tegen over de politie verklaarde de Amerikaan met een ploertendoder te zijn geslagen. Hij kreeg een bloedende wond in zijn nek en moest in een ziekenhuis worden verbonden. Mr. Verdam, oud-president van het ge rechtshof te Amsterdam, ,is op 81-jarige leeftijd na een lang ziekbed in zijn woping te Amsterdam overleden. Na zijn studie aan de Vrije Universiteit was hij van 1910 tot 1929 advocaat en pro cureur te Amsterdam. Hij was toen o.m. lid van de gemeenteraad voor de A.R.P. en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. In 1929 werd hij rechter in de Amsterdamse rechtbank en in 1937 raadsheer in het gerechtshof, waarvan hij in 1945 president werd. Mr. Verdam is ja renlang secretaris geweest van het college van curatoren van de Vrije Universiteit. Voorts is hij directeur geweest van het Gereformeerd Gymnasium in Amsterdam. In Rotterdam heeft de Federatie van Junior Kamers in Nederland haar jaar lijkse conventie gehouden. Het instituut van de Junior Kamers is uit de Verenig de Staten afkomstig. In 1957 werd de eer ste Junior Kamer in Nederland opgericht in de Zaanstreek. Op het ogenblik zijn er zeven. Zij worden gevormd door mensen van 21 tot 40 jaar, die werken in verant woordelijke functies in het bedrijfsleven of in de vrije beroepen. Het onderwerp, dat in Rotterdam besproken werd was „Oudere jongeren over jongere jongeren' naar aanleiding van een door de federa tie onder haar leden gehouden enquête Enkele conclusies waren: het jeugdpro bleem is niet iets typisch van nu, maar toch gecompliceerder dan vroege^. De in tegratie van de jongeren roept meer span ningen op dan voorheen, hétgeen tot uiting komt op alle plaatsen waar ouderen en jongerên met elkaar geconfronteerd wor den. Om tot een goede aanpassing te komen beveelt het rapport voor vijf- tot tienja rigen aan, te wennen aan regelmaat en traditie om te voorkomen dat de kinderen zich een te verward beeld van de maat schappij vormen. Jongeren van 15 tot 25 jaar komen pas goed in aanraking met de buitenwereld, maar veelal gaat deze overgang te abrupt. Van een goede voor bereiding op maatschappelijke zelfstan digheid is vaak geen sprake. Verdergaan de integratie is aan te raden voor het on derwijs en het bedrijfsleven, bijvoorbeeld door scholen voor maatschappijvorming. Op deze scholen zouden de jongeren ken nis over politiek, economie, cultuur en vrijetijdsbesteding moeten opdoen. Het is vooral nodig de jeugd te leren critisch te denken en zelfstandig te oordelen. Vrouw spoorloos. De politie in Schoon hoven verzoekt opsporing van Janna van der Ree, geboren Houweling, oud 48 jaar. Zij heeft op 11 december haar woning verlaten en is sindsdien spoor loos. Zij is 1.70 meter lang, heeft een blozende gelaatskleur en een lang ge zicht. Zij droeg een geruite lichtgroene wintermantel of een donkerblauwe re genjas en lichte beige schoenen. Zij had een grijze koffer bij zich. Halve eeuw padvinder. De 62-jarige A. van der Sluys, groeps- en verkenners leider van groep 8 (le A.M.V.J.) van het district Amsterdam van „De Neder landse Padvidners", heeft ter gelegen heid van het feit dat hij vijftig jaar geleden als verkenner van deze groep werd geïnstalleerd de zilveren vlaamse gaai ontvangen. Dit is de hoogste onder scheiding die de Nederlandse padvin dersbeweging kent. Amsterdammers mishandelen Marokkaan. Op de Prins Hendrikkade in de hoofd stad hebben vier Amsterdammers in de leeftijd van 21 tot en met 26 jaar zondagochtend vroeg een 25-jarige in Utrecht werkende Marokkaan mishan deld. Ze zijn door de politie in ver zekerde bewaring gesteld. Na maandenlange besprekingen heeft de ministerraad van de Europese Gemeen schap voor atoomenergie zaterdagochtend de begroting voor het programma van on derzoek en investeringen goedgekeurd. Da goedkeuring werd mogelijk door een com promis-voorstel, waarbij de Euratoom- commissie zich er toe verbindt tot de her ziening van het lopende vijf-jarenpro- gramma geen nieuwe bouwwerken in de onderzoekcentra aan te besteden. Alleen Italië sprak zich in de ministerraad van Euratoom tegen het voorstel uit. De be groting voor 1965 voor het programma voorziet in uitgaven tot een bedrag van 85 miljoen dollar. Dat de ministerraad tot dusverre geen akkoord over de begroting heeft kunnen bereiken werd veroorzaakt door het feit, dat Frankrijk daaraan als voorwaarde verbond een herziening van het program ma, die zou neerkomen op een aanpassing daarvan aan hetgeen in Frankrijk zelf op het gebied van de kernenergie wordt ge daan. Daaruit zou bijvoorbeeld voortvloei en, dat Petten niet meer dezelfde beteke nis zou krijgen als in het akkoord van 1962 tussen de Nederlandse regering en de Euratoom-commissie is voorzien. In het compromis-voorstel echter wordt bevestigd, dat Petten wordt erkend als een Euratoom-centrum met algemene be voegdheid en dat tot 1967 een bedrag van 10 miljoen dollar voor de inrichting daar van moet worden geïnvesteerd. Een actieve en snel bewegende depressie op de Noordzee veroorzaakte zondag een zuidwesterstorm en bijna overal 10 tot 15 mm. regen. Na het voorbijtrekken van het koufront van de depressie ging de storm liggen en stroomde minder zachte en dro gere lucht Nederland binnen. Intussen is bij de Golf van Biscaje een diepe depressie tot ontwikkeling gekomen. Het regengebied ervan veroorzaakte vanochtend vooral in Noord-Frankrijk regen. Het is mogelijk dat in 't zuiden van ons land ook nog wat regen valt, maar overigens is de kans op regen belangrijk afgenomen. Een overwegend matige wind blijft in hoofdzaak uit weste lijke richtingen waaien, behoudens in het zuiden van het land, waar de wind tijde lijk veranderlijk wordt. In de temperatuur komt weinig verandering. WEERRA PPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew. w 10 11 Ypenburg half bew. w 10 14 Vlissingen half bew. w 11 11 Eelde zwaar bew. zwz 10 14 De Bilt licht bew. 10 13 Twente geheel bew. wzw 9 13 Eindhoven zwaar bew. wzw 10 10 Z.-Limburg zwaar bew. zw 9 10 Helsinki geheel bew. zzo 3 29 Stockholm geheel bew. wnw 7 18 Oslo onbewolkt wnw 5 4 Kopenhagen zwaar bew. wzw 10 5 Aberdeen half bew. w 5 1 Londen zwaar bew. windst. 13 5 Amsterdam half bew. wzw 11 10 Brussel geheel bew. wzw 10 6 Luxemburg geheel bew. windst. 6 14 Parijs geheel bew. no 10 6 Bordeaux licht bew. ozo 10 0 Grenoble half bew. windst. 5 0 Nice onbewolkt nnw 14 0 Berlijn zwaar bew. wzw 8 2 Frankfort geheel bew. zzw 7 2 München geheel bew. wzw 6 0,8 Zürich zwaar bew. zzo 3 0 Genève zwaar bew. wzw 5 0 Locarno zwaar bew. O 7 0 Wenen geheel bew. zo -0 0 Innsbruck geheel bew. windst. -1 0 Rome licht bew. windst. 13 0 Barcelona onbewolkt nnw 14 0 Madrid onbewolkt windst. 10 0 Mallorca licht bew. windst. 15 0 Lissabon onbewolkt nnw 14 0 Dinsdag 15 december Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.31 rur, onder 3.31 uur. Maanstanden 19 dec. 3.41 uur volle maan 25 dec 20.27 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 december Hoog water 11.26 uur en 23.59 uur. Laag water 6.42 uur en 19.12 uur. Dinsdag 15 december Hoog water 12.26 uur en uur. Laag water 7.54 uur en 20.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2