Lof voor de Nederlanders Afzetmogelijkheden vergroten door aanbod van agrarische produkten te vergroten Drie onderscheidingen bij Van Gelder Zonen e ruyter LEVENSKUNST BINNEN 4 MUREN msm Storm deed ruiten en antennes sneuvelen in Velsen Prot. chr. jongeren spraken over samengaan Pocketboeken vlogen de winkel uit Koninkrijksdag in Den Haag gevierd ITT :CO-kl MAANDAG 14 DECEMBER 1964 4 VOORZITTER L.T.B. IN JAARREDE: Opgave kerkdiensten voor de feestdagen Schuur van patatesbakker brandde geheel uit Kerkelijk nieuws ?«SS5I wumm Kerkelijk nieuws GA HET BEKIJKEN BIJ intermeubet I De Hector en Assistent steven Yewcroft in rustiger water. de Het staat wel vast, dat het werk in uit voering, hetwelk een betere en ruimere toegang tot de havenmond van IJmuiden beoogt, het manoeuvreren binnen de pie ren bij het bergen van twee schepen niet eenvoudiger heeft gemaakt. In hoeverre dit (tijdelijk) verschijnsel een rol heeft gespeeld in het stranden van twee schepen op dezelfde plaats, zal zeker uit de doeken worden gedaan bij een onder zoek door ter zake deskundigen. Inmiddels is opnieuw gebleken, dat het apparaat van Wijsmuller en het redding wezen in IJmuiden volkomen berekend zijn voor hun taken. De gezagvoerder van de „Yewcroft" had niets dan lof voor de Nederlanders en hun materieel, die zijn schip voor ondergang hadden behoed en die zich niet hebben la ten afschrikken om onder zeer moeilijke omstandigheden een deel van zijn beman ning veilig aan wal te brengen. In zjjn openingsrede op de vanmorgen in café-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden vergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer E. J. M. Kolfschoten uit Roelof arendsveen, onder meer aandacht gevraagd voor de bundeling van het aanbod van de agrarische produkten in verband met de afzetmogelijkheden en voor de moeiljjke financiële positie van de beginnende boer en tuinder. Volgens de heer Kolfschoten moet men gaan denken aan een stevige uitbouw van een topcoöperatie op het gebied der gra nen, evenals voor andere akkerbouwpro- dukten. Op het strand stonden de mensen mannetje aan mannetje om toch vooral maar niets te missen van het spectaculaire schouwspel. Het ge beurt maar zelden dat men van de wal reddingsboot en sleepboten in actie kan zien. SB* De reddingboot „Neeltje Jacoba van IJmuiden wist zeven man van het Britse schip „Yewcroft" te redden. e; l*j Opgaven van de kerkdiensten die dit jaar na 20 december nog worden ge houden, dienen uiterlijk op maandag 21 dezer te 11.00 uür in het bezit van de redactie der IJmuider Courant te zyn. De voorzitter merkte op, dat na het vervallen op 1 januari 1966 van de tuin- bouw-afzetverordening de veilingen en het centraalbureau van de tuinbouwveilingen er een handelstaak bij krijgen. Schaalvergroting in het veilingwezen zal een gebiedende eis worden. De jonge boer staat voor moeilijkheden en daarbij dacht de inleider, aan de vraag hoe hij de enorme lasten bij overnemen van een bedrijf op zich moet nemen. Het is nauwelijks meer aan te nemen dat dit kan worden opgebracht langs de weg van het normale markt- en prijsbeleid. Weliswaar bestaan er financieringsmoge lijkheden, maar een bijkomstige knellen de omstandigheid kan nog zijn dat de jon ge boer verouderde gebouwen moet over nemen. Het is daarom volgens de voorzitter ver antwoord, wanneer de georganiseerde land bouw zich inspant om het subsidie-beleid voor individuele bedrijven te leiden via het vraagstuk van de overname van be drijven door boerenzoons. De heer Kolfschoten pleitte voor concen tratie van de vele poldertj es en water- schapjes en beval schaalvergroting aan. In Noord-Holland bestaan 260 gereglemen teerde waterschappen in Zuid-Holland ruim 500, waarbij nog vele ongereglemen teerde poldertjes komen. De voorzitter herinnerde er aan dat de secretaris van het Nederlands Katholie ke Vakverbond, dr. Th. Coppes, gesproken heeft over benoeming van een aparte mi nister voor ruimtelijk beleid en over socia lisatie van alle grond. Socialisatie van de grond en een specifieke bewindsman ter regeling van deze materie achtte spreker voorshands onaanvaardbaar. Vooralsnog is het beter de zaak in han den te laten van de bewindsman van volks huisvesting en bouwnijverheid en die van de provinciale en lokale besturen. Gaat het over landbouwgronden dan is er nog een ministerie van landbouw en visserij, aldus de heer Kolfschoten. Hij deelde rog mee dat de viering van het vijftigjarig bestaan van de land- en tuinbouwbond bepaald is op maandag 14 juni in het komende jaar. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheu vel, is voornemens de vergadering toe te spreken. De Velser brandweer is zondag van ne gen uur 's morgens tot vijf uur 's mid dags in de weer geweest om hulp te ver lenen nadat een half dozijn antennes door de storm waren omgewaaid, een stuk of wat ruiten waren gesneuveld en enkele dakgoten losgeraakt waren. Een grote kerstboom was op de Lange Nieuwstraat ter hoogte van het Plein 1945 tegen een neonverlichting geslingerd en ook hier hielp de brandweer een handje om alles weer mooi te krijgen. Elders werd de brandweer gealarmeerd omdat dakpannen waren weggewaaid. r' m De storm veranderde de Sloterplas in Amsterdam-West zondaa in een kolkende binnenzee, waarbij de gol ven over de wallekant sloegen. Zondagmorgen sloeg tijdens het bakken van patates frites in een schuur achter het perceel Velserduinweg 236 in IJmui den de vlam in een pan met olie. Doordat dte gastoevoer niet kon worden afgesloten had het vuur vrij spel in het houten schuurtje. De brandweer kon niet verhin deren dat het gebouwtje vrijwel totaal uitbrandde. Cheref. Kerken Beroepen te Doezum H. Feddes te Raard. Aangenomen naar Oude Pekela J. Jeu- rlng te Hoornsterzwaag. Bedankt voor Brussel (vac. E. H. Nagel) 8. A. Boonstra te Rijswijk (Z.-H.). Examens. Aan het Zendingsseminarie te Baarn slaagde voor het zendingsexamen voor missionair predikant, ds. L. Weerman te Ezinge. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zierikzee H. Biesma te Stads kanaal en B. v. Smeden te Amsterdam- Nieuw-West. Beroepen te Ermelo G. J. Buijs te Mur- merwoude te Boskoop W. Heerma te Nunspeet. m De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft hedenmorgen op het raadhuis drie koninklijke onderscheidin gen uitgereikt aan personeelsleden van de koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., die bij dit bedrijf onlangs hun jubileum hebben gevierd. Het was de heer J. Grinwis, staffunctionaris van de technische dienst, die 18 augustus zijn veertigjarig jubileum vierde en werd on derscheiden met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De bronzen ere-medaille werd uitgereikt aan de heren G. J. Kramer en N. J. Ruijter, respectievelijk laboratoriumbe- diende van de centrale technische staf die in september al werd gepensioneerd en eerste bankwerker-monteur in de cen trale onderhoudswerkplaats. Het was een korte plechtigheid, welke onder meer door de familieleden van de onderscheidenen werd bijgewoond. Na de drie heren hun onderscheiding op de borst te hebben gespeld was de burgemeester de eerste, die hen hiermee complimen teerde, waarna hij zich nog enige tijd met hen onderhield. „Wij kunnen ons niet de luxe permittej ren van twee partijen. Wij maken ons daar» mee belachelijk." Tot deze uitspraak kwam zaterdagmiddag prof. dr. H. Jonker, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht tijdens de in de Domstad gehouden Arjos- bijeenkomst. Prof. Jonker uitte de wens dat het streven naar één reformatorische partij spoedig met succes bekroond zou worden. In deze bijeenkomst sprak de heer J. Smallenbfoek, voorzitter van de A.R.-frac- tie in de Tweede Kamer, over de ontwik kelingshulp. Hij concludeerde onder meer dat de ontwikkelingshulp bij het Akkoord van Wassenaar tussen wal en schip is ge vallen. De federatie van Christelijk-historische Jongerengroepen hield in Utrecht eveneens een algemene vergadering. De secretaris van de C.H.U., mr. J. W. van Gelder, bleek enigszins bezorgd te zijn over de verhouding tussen de C.H.-jongeren en de unie. Hij vreesde een onnodige verwijde ring tussen bv. de jongeren en de C.H.- Kamerleden en was van oordeel dat de jongerenfederatie een te sterke neiging heeft haar critiek vooral op de unie te richten. De voorzitter van de federatie, de heer J. Baarda, merkte op dat de jongerenor ganisatie wel nauw met de C.H.U. is ver bonden, maar ook critisch tegenover de unie behoort te staan. „Wij mogen niet klakkeloos overnemen wat er in de C.H.U. wordt uitgedacht. Zo'n volmaakte organi satie is de unie nu ook weer niet". De heer Baarda was van oordeel dat de jon geren een bijdrage moeten leveren aan de vernieuwing van de politieke organisatie en haar aanpassing aan deze tijd. ■Niet gerust was de heer Baarda op de nu al jaren durende studie over samen werking of fusie van de protestantse par tijen. Juist op internationaal niveau acht de heer Baarda een hechte samenwerking tussen C.H.U. en A.R.P. noodzakelijk. Hij zou voorts graag zien, dat er een christe- lijk-democratisch studiecentrum kwam, uitgaande van K.V.P., C.H.U. en A.R.P. om bijvoorbeeld te komen tot één geza menlijk programma voor Europese en internationale aangelegenheden. Zondagmorgen deed de storm een groot ruit sneuvelen van de zelfbedieningswin kel op de hoek van de Lange Nieuwstraat en de Zeeweg in IJmuiden. De wind had hierdoor vrij spel in de etalage, waarin ondermeer pocketboeken waren uitgestald. Een aantal van deze boekjes vloog door de vernielde winkelruit de straat op, waar ze door voorbijgangers werden verzameld. Verder waaide door de storm een nieuwe muur bij het hoofdbureau van politie om en werden de hekken bij het nieuwe raad huis op het Plein 1945 tegen de straat stenen geslingerd. Op de foto naast de burgemeester de heren Grinwis, Kramer en Ruijter. Koninkrijksdag 1964 is zaterdagavond in de zaal van de Haagse Dierentuin door honderden feestelijk gevierd. Toespraken werden gehouden door de vice-minister- president a.i. dr. Veldkamp, door de ge volmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, W. F. M. Lampe en door de plaatsvervangende gevolmachtigd minis ter van Suriname, dr. J. F. E. Einaar. Dr. Veldkamp herinnerde eraan dat de 15de december 1954 een belangrijke dag in de geschiedenis van Nederland, de An tillen en Suriname was. Sedert die dag gingen de drie landen vrijwillig samen op voet van gelijkwaardigheid door een nieu we rechtsorde te aanvaarden. De heer Lampe zei ó.m. dat de rechts principes van het statuut de afgelopen ja ren in de praktijk getoetst zijn en deze toets doorstaan hebben. Hij meende even wel dat wat vandaag voldoet, misschien morgen aanpassing kan behoeven. Dr. Einaar zei dat het gaat om de geest waarin het statuut wordt uitgelegd. Hij oordeelde dat voor vele vraagstukken meestal een bevredigende oplossing kon worden gevonden. De ondervoorzitter van de Nederlandse Stichting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen (Sticusa), mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, reikte de prijzen uit voor de Sticusa-prijs- vraag voor kweekscholen over de statuut herdenking. Geref. Gemeenten Tweetal te Rhenen P. Blok te Dirtysland en H. Ligtenberg te Oudemirdum. Beroepen te Aalburg G. Schipaanboord te Apeldoorn te Kalamazoo (U.S.A.) H. Rijksen te Gouda. Advertentie dwoninginrichting marktplein

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4