Haarlems Jeugd Orkest met geslaagde uitvoering van compositie Sas Bunge „Vita Jesu", indrukwekkende en boeiende expositie in Frans Hals-Prentenkabinet ,C?TO j HET WEEKEINDE ONDER LEIDING VAN ANDRÉ KAART Variaties over een Frans volkslied frissebriljante en edele allure LfsA .i -- Kunstnalatenschap van het Derde Rijk mJKST- :m MAANDAG 14 DECEMBER 1964 7 „Theater" wil geen Tingel Tangel-tekst Hans Henkemans solist in N.Ph.O.-vrijdagconcert De radio geeft dinsdag Televisie programma y§É3 ï4 s >vV yp Bob Buys Lezing in Teisterbant nabeschouwingen Damshuizer tt VOORAF WAS HET CONCERT in Bes voor viool, cello en strijkorkest van Vi valdi vertolkt, met als solisten de cory feeën van het ensemble Vera Beths, viool en Henny de Vries, cello, die zich uitste kend van hun lang niet eenvoudige taak kweten. Ritmisch toonde het begeleidend orkest zich echter nog wat onbedreven. Op dit punt gaf het ensemble echter -:m vol doening in het Concert in d vo^r hobo, viool en strijkorkest van Bach met de ho boïst Werner Herbers en de violiste Vera Beths als solisten. Deze belangrijke opga ve (omwerking door Bach zelf van zijn klaviersonate in c) werd mede door het stevig gebald samenspel een der hoogte punten van de avond. Bijzonder treffend van expressie was het dialogerend Adagio van viool- en hobosoli, en hartveroverend het wisselspel van concertisten met het ripieno in de finale, op het grappige thema (Van onze correspondent) ARNHEM Sieto Hoving, satiriek, ca baretier, is boos. Het dagelijks bestuur van de Arnhemse toneelgroep Theater heeft besloten de door hem voor dit ge zelschap geschreven nieuwjaarswens niet te laten opvoeren. De directeur, Ben Groenier, heeft van het dagelijks bestuur vernomen, dat de algemene strekking er van minder geschikt is bevonden. Sieto Hoving denkt dat de Irene-affai- re, die hij er ook in heeft betrokken, bij de beoordeling een rol heeft gespeeld (in Arnhem en Nijmegen heerste destijd nog al wat activiteit rond het huwelijksge schenk voor prinses Irene). Ben Groenier, die Hoving om een poli tieke tekst had gevraagd maar er nu op wijst dat er een groot verschil bestaat tus sen het publiek in Arnhem en de bezoe kers van Tingel-Tangel, vindt het intus sen een nare kwestie. Niet in het minst omdat ervoor gezorgd moet worden dat er nog tijdig een nieuwe wens wordt ge schreven en ingestudeerd. Dramaturg Dolf Verschoor tracht nu in grote haast nog iets te maken. HET VIERDE CONCERT in de vrijdag- aerie van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest zal worden gegeven op vrij dag 18 december a.s. in het Concertge bouw te Haarlem. Het concert staat on der leiding van Henri Arends en wordt geopend met de Suite in oude stijl „Co- las Breugnon" van Tadeusz Baird. Hans Henkemans speelt hierna het 3e Pianocon cert van Beethoven. Na de pauze zal „Het mysterie van de tijd" van de Tsje chische componist Miloslav Kabelac wor den uitgevord. Met Ravel's Rapsodie es- pagnole wordt dit vierde vrijdagaconcert besloten. HANS HENKEMANS werd in 1913 te Den Haag geboren. Hij studeerde bij Wil lem Pijper èn Van den Sigtenhorst Meyer piano en compositie. Bovendien behaalde hij het artsdiploma. Zijn muzikale car rière begon kort na de oorlog in 1945. In december van dat jaar gaf hij met het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum de eerste uitvoering van zijn „Passacaglia en Gigue" voor piano en orkest. Hans Henkemans heeft vooral bekendheid verworven door zijn vertolking van werken van Mozart en De bussy. Hij is opgetreden met alle Neder landse orkesten en maakte tournees door de meeste landen van Europa en door Zuid-Afrika. Ook als componist neemt Hans Henkemans een belangrijke plaats in de muziekwereld in. Zijn vioolconcert werd bekroond met de prof. Van der Leeuw- Prijs. HET VIERDE OPENBAAR CONCERT van het Haarlems Jeugdorkest, op zaterdagavond in het Haarlems Concertgebouw, bracht als bijzonder aangename verrassing de eerste uitvoering van de nieuwe compositie van Sas Bunge, „Varia ties over een Frans Volkslied", die opgedragen is aan het ensemble. De componist heeft met dit werk de jongelui een taak voorgezet die hun capaciteiten vrij hoog aanslaat en wederkerig hebben dirigent André Kaart en zijn orkestleden het bewijs geleverd dat die eer aan hen Besteed was. Intussen is er een compositie tot stand gekomen die, hoewel voor de jeugd geschreven, op de programma's van de grote beroepsorkesten niet zou misstaan en om zijn frisse, briljante en vooral edele allure een warm onthaal in het vooruitzicht stelt, al zou het slechts zijn om de vaststelling, dat melodische charme en speelsheid van motieven in wisselende timbres, alles in te definiëren samenklanken, nog lang niet uitgeput zijn, wanneer de componist maar iets te vertellen heeft wat niet op een cerebraal verzinsel lijkt en hij bovendien vaardig met het materiaal weet om te springen. BUNGE is bij deze compositie uitge gaan van een nobele oud-Franse volks melodie, die hij in zeven variaties, tel kens door een ander instrument of groep instrumenten ontwikkelt, om dan met een soort „cotillon" van het hele en semble te besluiten met als een „quod erat demonstrandum" nóg eens de hoofdmelodie. Het variatieprincipe brengt uiteraard ook aan elk onderdeel een pregnante karakteristieke eigen schap, in overeenstemming met de aan het woord zijnde bezetting, en daarbij kan vermeld worden, dat ook het slag werk een treffende rol te spelen krijgt. Bij al die wisseling van klank en ritme, nuance en dynamiek, toont het werk toch een ^stevige gebondenheid; het i,s een geheel waar men luisterend van op frist en dat de spelers de ervaring van een levendig spontaan musiceren moet geven. De wijze waarop André Kaart de partituur wist te doen realiseren dwong respect af. Het werd een door het pu bliek geestdriftig geaccentueerd succes. TER INLEIDING van het concert door het H.J.O., ten bate van het ge handicapte kind, heeft Godfried Bomans zaterdag een toespraakje gehouden. Hij wees erop dat tien percent der Neder landse kinderen gehandicapt is„ aan elke tiende wieg komt een boze fee". Hij trok een vergelijking met de oor log, toen één op de tien gijzelaars ge fusilleerd werd. „In plaats van het ge handicapte kind met gevoelens van schaamte te omringen, moeten die ne gentig percent dankbaar zijn dat die tien percent het kruis op de schouder heeft." Bomans zei dat de kwade fee altijd gevolgd wordt door een goede, die vele genaden uitdeelt, als liefde, aanhankelijkheid en trouw, deugden waar niet alle ouders op kunnen reke nen. Een van de rampen van de mensheid is het verstand, waardoor wij koud kunnen worden en beredeneerd, falen in onderlinge broederschap en genegenheid. Het gehandicapte kind heeft daar geen last van en zó kan het een zegenende invloed hebben op broertjes en zusjes. Men kent die zegeningen pas als men zo'n kind heeft. Wie een gezond kind heeft moet schroom hebben om die ge- fusilleerden. Bij de geboorte van mijn dochtertje verbaasde ik mij erover dat alles aan het kind gezond was. Van die miljoenen cellen hoeft er maar één niet te functioneren en het wonder, dat een gezond kind is, gebeurt niet." Het ouderschap over die kinderen, die lief de uitstralen, is een nog méér nodig zijn; de ouders beleven hun taak nog intenser, zei de spreker die eindigde met te zeggen dat hij het eens is met de woorden van het evangelie „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is 't koninkrijk der hemelen." „Geef, geef uit dankbaarheid", besloot Bomans (Nu velen het concert door het slechte weer of andere omstandigheden niet hebben kunnen bijwonen, geven wij extra aandacht aan deze oproep van Godfried Bomans, opdat de afwezigen alsnog hun bijdragen kunnen storten op de gironummers 144493 (Nazorg), 4000 (Twentsche Bank t.g.v. Helpt Elkander), 543543 (Raiffeisenbank, t.g.v. Philadelphia), 647002 (Voor het Zorgen kindRed.). dat wij ons steeds ritmisch voorstellen op het versje „de kat die krabt de krullen van de trap." EN DAN KREEG het publiek een met gloed gespeelde vertolking te horen van de Rhapsody in Blue van Gershwin, waar in de jonge pianist Nico de Rooy zich so listisch dapper weerde en in het orkest zich ook enige uitblinkers (bij voorbeeld de solo-klarinettist) lieten gelden. Vandaar naar de frisse buitenluchtsfeer van een Slavische Dans van Dworsjak betekende een opgewekt besluit van een muziekavond die de standing van het Haarlems Jeugd orkest positief bevestigd heeft. De bete kenis van deze culturele ontplooiing schijnt in Haarlem nog te moeten doordringen. Al thans wij hadden voor deze uitvoering gro tere belangstelling verwacht, temeer om dat zij door het Jeugdorkest belangeloos gegeven werd ten bate van „Het gehandi capte Kind." Jos de Klerk Na afloop van de buitengewone al gemene vergadering van de AVRO in 'lilversum heeft dr. A. Klapwijk in 'e hal van de studio een plaquette thuld, die herinnert aan de actie „Open het Dorp". De Westduitse regering zal het uit de nalatenschap van het Nazibewind overge nomen kunstbezit, dat in twee kelders in München ligt opgeslagen, in de openbaar heid brengen. De kunstvoorwerpen, voor namelijk schilderijen, zullen over musea in de bondsrepubliek worden verdeeld. Daaronder bevinden zich twintig stukken van meester als Rubens, Titiaan, Cranach en Von Lenbach. Het ministerie van Staatsbezit heeft de voorwerpen in enkele groepen ingedeeld. Tot de eerste groep behoren 857 schilde rijen, waarvan er tachtig van zeer hoog niveau worden genoemd. Groep twee om vat 959 schilderijen, grafieken, plastieken en gobelins. In de derde groep zijn diver sen ondergebracht, bijvoorbeeld munten verzamelingen. De minister voor Staatsbe zit, die dit bekendmaakte, legde er de na druk op dat na 1945 grote hoeveelheden kunstschatten aan hun rechtmatige eige naars zijn teruggeven. De onderhavige zijn met Duits belastinggeld betaald, zei hij. IN HET PRENTENKABINET van het Frans Halsmuseum is tot 1 februari een tentoonstelling van oude prenten te zien, die betrekking hebben op het leven van Jezus Christus. De eerste is „Maria's verloving" door Israhel van Meckenen (gestorven in 1503) en de laatste de bekende honderdguldenprent van Rem brandt, verbeeldende „Jezus, de zieken genezend". Het is binnenkort Kerstmis en daarom gaat de expositie niet verder dan tot Christus' lijdensweg. Het zou zinvol zijn rond Pasen, een vervolg op deze, met zo zorgzame interesse samen gestelde, expositie te leveren. Prentencollecties in het bezit van particulieren en openbare prentenkabinetten genieten over het algemeen niet die belang stelling, die voor schilderijenverzamelingen aan de dag gelegd wordt. Dat valt te begrijpen omdat prenten voor niet in deze kunst gespecialiseerden minder „veroverend" zijn op het eerste gezicht dan schilderijen. „De boodschap aan de herders" van Rembrandt. WANNEER MEN ECHTER, gelijk thans, geleid wordt door de adjunct-direc teur van het museum, de heer D. Schwa- german, dan bestaat de kans dat er voor een groter publiek meer begint te leven in werk, dat naar tijd zo ver van ons af staat. Bij een korte bespreking van de tentoonstelling van tekeningen en pren ten, door de Bijbel geïnspireerd, die ge houden wordt in de Drucker-uitbouw van het Rijksmuseum, kon ik ervan getuigen dat het Bijbels verhaal levend werd ge maakt door Rembrandt, terwijl Lucas van Leyden me slechts terugvoerde in de kunsthistorie. Ook thans is het weer Rem brandt, die ons meesleept in het grootse gebeuren, dat vooral intens beleefbaar is in die kleine ets van de 12-jarige Jezus, tussen zijn ouders terugkerend uit de tem pel, waar hij tevoren sprak, welk moment we even meeslepend verbeeld zien door dezelfde meester. Het gebeuren werd on der Rembrandts etsnaald iets, dat we zelf zó zouden kunnen ontmoeten, terwijl er toch duidelijk sprake is van veel meer dan een jongetje, dat tussen zijn ouders loopt. En het is niet geheel aan te wijzen op welke kwaliteiten zo'n prentje nu eigen lijk steunt. Bij een kleine ets van de Hei lige Familie van dezelfde hand weten we dat ons enige huiselijke sfeer treft door de aanwezigheid van een rustig lezende Jozef op de achtergrond. In een andere prent van de Heilige Familie met een kat weten we dat Rembrandt ons pakt door het tegenlicht, dat de ruimte overspoelt. Al ontvingen de herders de grote bood schap, toch gaat het op deze momenten om de ontroering van een eenvoudige fa milie met een klein kindje. Zou het onge past zijn even te glimlachen om de sla pende Jozef op een prent van de Heilige Familie van de hand van Albrecht Dürer, die al eerder hier ook vertoond werd? Ik dacht juist dat daarmee die prent een beetje menselijkheid extra verkreeg. Waarbij bovendien de grote liefheid van de Moeder met het Kind nog sterker op valt. Een prent om iets aan af te kijken, ook verder! Een landschap om in te wan delen met tal van verrukkelijke details. EN DAN BETRAPT men zich erop dat het goed kan zijn „plaatjes" te kijken. We mogen in de ontwikkeling van de mo derne kunst geleerd hebben dat de waar de van beeldende kunst steunt op meer dan het voorgestelde onderwerp alleen, we kunnen ons thans overgeven aan het plaatjes-kijken, omdat de verschillende auteurs 'een uitvoerig verhaal bedoelden te vertellen. En zo leren we nu ook meer dere prenten genieten, die we door een zekere koelheid in de uitvoering op ande re tentoonstellingen dan deze misschien voorbij zouden lopen. Er wordt hier im mers een illustratie geleverd van een groots verhaal dat ons dwingt tot respect voor een ieder, die meende daarvan iets te moeten verbeelden. De vérschillen hier zijn voor mij interessanter dan op de ten toonstelling in het Rijksmuseum, omdat ze vaak subtieler zijn. Nu bemerk ik een Lucas van Leyden toch weer meer te waarderen dan een Goltzius. Men kan daar gerust anders over denken. Goltzius is mij, vergeleken bij Van Leyden, te pompeus. En door een intensere belang stelling nu voor Lucas van Leyden proef ik beter de robuuste schoonheid van een houtsnede van hem, voorstellend de dood van Johannes de Doper. Op twee wijzen zien wij verbeeld hoe de Barmhartige Samaritaan de door rovers gevelde Leviet naar de herberg brengt. Prachtig van sfeer en licht is Rembrandts prent; inte ressant ook om enige bouwkundige de tails. Bij Rembrandt geschiedt dit gebeu ren nog bij dag. Bij Jan van de Velde werd het 's nachts gedacht, en als is deze prent mogelijk van een mindere kwaliteit, HILVERSUM I 02 m. 7.00-2.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture radio voor vroe ge mensen, met weginformaties. 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouverture (verv.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.0 Schoolradio. 10.00 Londens Symfonie-orkest: balletmuziek (gr.). 11.00 Voor de-vrouw. 11.30 Lichte grammofoon- muziek. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.04 Volksliederen en dan sen (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 10 Jaar nieuwe Stijl: programma t.g.v. 10 jaar Statuut voor het Koninkrijk. 13.00 Nw 13.15 Lichte grammofoonmuziek met com mentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrou wen. 14.10 Lichte en amusementsmuziek (gr.). 14.50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Rie- leksen amusementsprogramma (herh. v. zaterdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onderweg: Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.5 Regeringsuitzending: Toespraken van de gevolmachtigde minis ters van Suriname en de Nederlandse An tillen i.v.m. de viering van 10 jaar Konink rijksstatuut. 18.00 Lichte grammofoonmu ziek. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzen ding over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Muzikaal portret. 18.50 Van klanten en wanten weten: program ma voor de Middenstand. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Metropole-orkest: amusementsmuziek. 19.55 Stereofonische uitzending: Fragmenten uit de opera Par sifal (opn.). 21.30 Kerkorgelconcert: mo derne muziek. 22.05 Gregoriaanse zangen en commentaar. 22.25 Boekbespreking. 22.30 commentaar. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vroeemd. 'n keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.15 Lichte muziek. 23.35 Licht 23.55-2.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00-2.00 AVRO. AVRO: .700 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke kamermuziek (gr.). 9.0 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble en zang soliste. 12.20 Regeringsuitzending: voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Stereofonische uitzen ding: Metropole-orkest: amusementsmu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, evt. actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Instrumentaal ensemble: amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Stereofonische uit zending: viool, cello en piano: klassieke en moderne muziek. 15.00 Boekbespreking. 16.00 Nieuws. 16.02 Sopraan en piano: klas sieke en moderne liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York Calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Mu- zik Antyano: muziek uit de West t.g.v. Tien jaar Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. 18.55 Paris vous parle: ge sproken brief uit Parijs. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Muziek-Revue. 20.00 Nieuws. 20.05 Variété-Theater: gevarieerd pro gramma. 21.20 Gehoord, gezien, gelezen: veertiendaagse gedachtenwisseling over film, toneel en litteratuur. 21.50 Inleiding tot muziekbegrip: muzikale lezing. 22.05 Gitaarspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gesproken brief. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 2.00 Nieuws. BRUSSEL 32 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. (12.25 Weerberichten en mededelingen voor de schippers). 12.50 Beursberichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 1.00 Nieuws. 14.03 Harpmuziek. 14.15 Die Zau- berflöte, opera (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Amusementsmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.25 Vioolrecital. 17.00 Nieuws. 17.15 Jazzmu ziek. 17.5 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberich- ten. 18.30 Evergreens. 18.45 Sportuitzen- ding. 18.52 Amusementsmuziek. 19.00 Nws. en radiokroniek. 19.40 Instrumentale soli. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.08 Instrumentale muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stem mig avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00- 0.10 Berichten voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Engelse les (herh. les 7 en les 8). 19.30 De baron; Comedy Caper. 19.45 Openbaar kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij. 20.30 Dol op lange mannen, speelfilm (14 jaar). 21.55 Zijne Excellentie is uw gastheer, program ma in het kader van de 10e verjaardag van het Statuut van het Koninkrijk. 22.00 A.B.C., documentaire film over de drie Benedenwindse eilanden. 22.40-22.45 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. NCRV: 20.01 Rendez vous a Paris, een maand-revue van variété en variëteiten. 20.35 Micro: de levende cel, III. 20.55 Oudejaarsnacht, eenakter. 21.20 Onder vier ogen. 21.45 Mahalia Jackson zingt Gospelsongs. 21.55- 22.10 Attentie. TV-NOORDZEE 18.30 Supercar. 19.00 Popeye. 19.07 Judo les door Anton Geesink. 19.15 Wist u dat? (Bomen). 19.30 Dangerman. 22.00 87th Precinct. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Journaal voor gehoorgestoor den. 19.30 Engelse les. 20.00 Journaal. 20.20 10 Jaar Statuut, toespraak. KRO: 20.25 Wissewassen. 20.50 Fossielen en dynamiek, een programma rond de Nederlandse mijnindustrie. NTS: 21.25 Recht en vrij heid, eenakter. KRO: 22.00 Reportage uit de Rotterdamse haven. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01 De schone heks, TV-spel. 20.25 Artistieke ont moetingen. NTS: 21.05 De Vijfde Colonne: Er is geen weg terug, film (minder ge schikt voor jeugdige kijkers). RKK: 22.10- 22.35 Paulus achterna, een reeks program ma's over de ideeën en reizen van de apostel Paulus. TV-NOORDZEE 18.30 Wilhelm Teil. 19.01 Mr. Magoo. 19.07 Music Ellen please. 19.25 Bob Cum- mings. 22.00 Wagon Train. -'N- V i /v -5V j - ,V; J? r>"> die nacht voegt voor mij iets toe aan de indruk van het gebeuren in deze gelijkenis. EN ZO BIEDT deze expositie meer boeiende ervaringen. Volgorde, combina ties en teksten zijn belangrijk geweest bij het inrichten van deze tentoonstelling, waarvoor men enige tijd dient te nemen. Men behoeft dan ook geen groot kenner van de kunstgeschiedenis te zijn om hier contact te verkrijgen met het geëxposeerde. Mogelijk verkrijgt men wel meer belang stelling voor de kunstgeschiedenis, die op een expositie als deze levendiger gemaakt wordt dan we veelal uit de boeken proeven. In deze noemde ik trouwens ook de expo- site in de Druckeruitbouw interessant. Het bekijken van de ene kan een bezoek aan de andere bevorderen. Op dinsdagavond 15 december om 8 uur organiseert de Sociëteit „Teisterbant" in Haarlem een lezing met discussie over het toneelstuk „Uburleske" (Ubu Roi) van Al fred Jarry. Als sprekers treden op Hans Croiset en Dolf Verspoor, respectievelijk regisseur en vertaler van het stuk, dat op 18 december wordt opgevoerd in de Haarlemse Stads schouwburg. DE TWEEDE WERELDOORLOG lag tussen twee ontspanningsprogramma's die de t.v. zaterdagavond bracht: de musical „Dan liever de lucht in" uit de dertiger jaren, wat kinderlijk, wat opgeschroefd vrolijk en vervuld van suikerzoete roman tiek en dan de hedendaagse uitzending „Feest", waarin het verlangen naar echt leven, naar echte romantiek, naar eerlijk heid de boventoon voerde. Die musical, een bewerking van „Tulip Time", door de NCRV uitgebracht in haar serie zangspe len, kenmerkte zich door een geslaagde rolbezetting, waarin vooral Jacco van Re- nesse. Thérèse Steinmetz en Ada Thijsse opvielen en Allard van der Scheer, Her- bert Joeks, Maya Bouma en Ronnie Bier man maakten er leuke typetjes in; Fiet Koster had zonder te chargeren ook wel kunnen bewijzen, dat zij in een musical- gezelschap best kan meekomen. Nu viel haar typering wat uit de toon. Het leek ons een foutje in de spelregie van Johan de Meester; Ruud Keers sloeg zich (als opvolger van Willy van Hemert?) goed door de camera-regie heen. Zeer sfeervol was die andere amusementsuitzending „Feest", geleid door Nico Knapper en uit gebracht door de VARA op Nederland 2. Er waren knappe tekstbijdragen van Hans Andreus, Dolf Verspoor en Ernst van Al- tena en een toepasselijke muzikale onder steuning door een combo onder leiding van Theo Loevendie. Van de drie solisten, die tegen de achtergrond van knappe fo to's optraden, stelde Ferenc Schneider be paald teleur; Liesbeth List, prototype van een modern, naar het leven hunkerend, maar ook sterk meisje, bracht zeer goed de liedjes „Ik dans, dus ik besta" en „Het wordt al morgen"; zij gaf de beste van de drie, Dick Rienstra, knap partij in „Baby, 't is beestenweer". De laatstgenoemde droeg zeer goed het chanson „De nuttelo- zen van de nacht" voor, een der fijnste nummers in deze beste uitzending. OP NEDERLAND 1 begon de AVRO het avondprogramma met een reportage van de onthulling van een plaquette, die door de Stichting Open het Dorp uit dankbaar heid voor het geweldige werk, destijds nu al weer 2 jaar geleden verzet, aan deze omroep werd aangeboden. Net als de kijkers, die zo bleek uit een medede ling van de omroepster hierover later opbelden, misten wij bij deze plechtigheid in de AVRO-studio Mies Bouwman. Theo Ordeman en zijn camera-team lie ten het gelukkig deze keer niet bij een zaal-registratie van het programma „Kijkt U ook vanavond?", een co-produktie van René Sleeswijks Nederlandse Revue en de AVRO. Goede camera-instellingen deden het gemis aan kleur vergeten en maakten er nu een t.v.-revue van, die natuurlijk vooral slaagde door drie kolderieke sket ches van Willy Walden en Piet Muyselaar, die onder meer goede steun verkregen van Aase Rasmussen en Jo Vischer Jr. In de daaropvolgende éénakter „Koll" van de Duitse auteur Hermann Moers speelde Ko van Dijk eindelijk weer eens t.v.-toneel; hetwelk wij hem duizendmaal liever zien doen dan het houden van een voordracht, altijd statisch en cerebraal voor t.v.-camera's. Van Dijk benutte nu zijn groot talent aan de kruidenier Vogel, de verpersoonlijking van de Duitse burger, die zich in al zijn eerzaamheid nog niet zo lang geleden liet overrompelen, kleineren, beschimpen, tyranniseren door een waan zinnige indringer: het Nazidom. Dit werd alleen maar dat was meer dan voldoen de vertegenwoordigd door de rancuneu ze „Habenichts" Koll, door Peter Oosthoek juist getypeerd als een nachtmerrie van een SS.-sadist in burger. Jammer was het, dat deze figuur, zodra hij in fragmenten van razernij kwam. nauwelijks te verstaan was. Het was een beklemmende kennisma king met het werk van een jonge Duitse schrijver, die niet vluchtte voer de vraag, hoe dat allemaal in zijn land kon gebeuren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7