EEG krijgt op 1 juli 1967 een gemeenschappelijke graanprijs Biesheuvel: „Zeer bevredigend voor Nederlandse landbouw" BONT HET WEER Regering van Israel valt Drie mijnenvegers in de buurt van REM-eiland Akkoord in Brussel na veertig uur praten Betoging tegen MLF op 9 januari in Amsterdam Akkoord in 't kort Ook Alkmaar stelt zich kandidaat voor T.H. HAL-boycot in Nieuw-Zeeland Zes gewonden bij botsing tussen tram en auto Staking bij BEA Dertien Spanjaarden van gestrande „Navidad" gestapt Eind goed, al goed! Voor modieuze dames- en teenerkleding Honderdduizenden! VOOR NAAR ...nèt even anders! éeè MORRIS 'éeforeifou êuif! dames- en herentweedjassen Kouder Couve de Murville Fataal In Amsterdam Het woord is aan Mississippi: staat vol negerhaat pagina 7 In de krant van heden: DINSDAG 15 DECEMBER 1964 50e JAARGANG NUMMER 37 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Breed lacnena ver laat de Nederland se minister Bies heuvel met zijn Franse collega Pi- sani de zaal waar zij dagenlang ver gaderd hebben met de andere be windslieden uit de EEG-landen over de graanprijzen. Het akkoord is nu bereikt: per 1 juli 1967 is er een ge- meenschappelij ke graanmarkt. „Het is een grote dag voor Europa", aldus vanmorgen in alle vroegte een doodvermoeide dr. Mansholt die even te voren „zijn" (iets gewijzigde) Europese graanprijzenplannen door de ministers van de Europese Economische Gemeen schap had zien aannemen, waardoor op 1 juli 1967 de E.E.G. een gemeen schappelijke graanprijs krijgt. Dit resul taat, dat door minister Biesheuvel als zeer bevredigend voor de Nederlandse landbouw werd gekenschetst werd be reikt na een vergadering, die zaterdag ochtend om tien uur was begonnen en met een onderbreking op zondag bijna veertig uur duurde. Van bijzonder belang poemde de heer Biesheuvel het, dat ook besloten is tot de volledige vrijmaking van 't handelsver keer in de veredelingsprodukten in de „zes" eieren, slachtpluimvee en var kensvlees op dezelfde datum als de inwerkingtreding van de gemeenschappe lijke graanprijs en de afschaffing van de „sluisprijs" voor varkensvlees tussen de É.E.G.-landen onderling. „Wij hadden liever gezien, dat de ge meenschappelijke graanprijs reeds op 1 juli 1966 van kracht zou zijn geworden, maar de Duitse delegatie stond echter strak op het standpunt, dat dit een jaar later moet zijn. Nadat de andere delega ties zich hiermee akkoord hadden ver klaard, sloot Nederland zich hierbij aan", aldus minister Biesheuvel. De strijd was moeilijk geweest doordat, nadat de Duitsers eindelijk akkoord wa ren gegaan met het plan-Mansholt, er nog al wat aarzeling en tegenstand van de zij- Advertentie BAkTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, plaatse lijk mist en aanvankelijk hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, morgen draaiend naar zuid tot zuidoost. Kouder met in de ochtend temperaturen or.i het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. de der Italianen was gekomen. De Italiaan se delegatie had, wijzend op de presidents verkiezingen en de daarmee samenhangen de noodzaak tot het vormen van een nieuw kabinet, reeds direct bij het be gin van de zitting gezegd, dat zij weinig mogelijkheid had van haar oorspronkelijke mandaat af te wijken. Later is gebleken dat het wel meeviel en na geregeld tele fonisch contact met Rome, was er voor de Italianen toch nog wel speelruimte te vinden. De optimisten hebben dus gelijk gekre gen. De Franse delegatie was zelfs de eerste die haar akkoord gaf, bij monde van generaal de Gaulle's minister van bui tenlandse Zaken, Couve de Murville. Met zijn ambtgenoot van financiën, Giscard Op 9 januari zal in Amsterdam een be toging worden gehouden tegen de M.L.F. Personen uit allerlei levenskringen van het Nederlandse volk hebben hiertoe een comité ad-hoc gevormd. Het comité bestaat uit prof. dr. B. Delf- gaauw te Haarlem, dr. C. J. Dippel te Eindhoven, prof. dr. J. de Graaf te De Bilt, J. Kassies te Amsterdam, G. Maas te Amsterdam, prof. dr. A. M. Manning te Nijmegen, mevr. dr. M. H. Minnaert- Coelingh te Utrecht, prof. dr. A. J Ras- ker te Oegstgeest, pastoor R. W. Tepe o.p. te Amsterdam, opperrabbijn L. Vorst te Rotterdam, Theun de Vries te Amster dam, prof. dr. D. Wiersma te Leiden, W. de Wolff te Amsterdam. De Nederlandse Vredesraad en het Comi té 1961 voor de Vrede zullen samen met dit comité de organisatie van de demon stratie verzorgen. JERUZALEM (AFP en Reuter). - De Israëlische regering van premier Levi Eshkol is afgetreden. Zondag had de premier al op een vergadering van het centrale comité van de Mapai-partij ge zegd dat hij zou aftreden als het comité zich zou scharen achter het voorstel van David Ben Goerion om een nieuw onderzoek in te stellen in de tien jaar oude zaak-Lavon. Pinhas Lavon, een politieke aartsvijand van oud-premier Ben Goerion, trad in 1955 als minister van Defensie af. Hem was verweten het jaar tevoren een veilig heidsoperatie te hebben gelast, die tot mislukken was gedoemd. Lavon ontkende schuld en het kabinet gaf hem in decem ber 1960, tegen de zin van Ben Goerion, eerherstel. Ben Goerion, 78 jaar oud, trad een maand geleden uit het centrale comité van de Mapai, toen dit besloot tot een samengaan met de linkse Ahdoet Avoda partij. Premier Eshkol was daar voor. De Ahdoet Avoda had laten weten dat zij al leen met de Mapai wilde samengaan als de aanhangers van Lavon in die partij in ere werden hersteld. Er is officieel nog geen reden voor het aftreden van Eshkol gegeven. Ministers die hebben deelgenomen aan de bijzonde re kabinetsvergadering waarna het aftre den werd bekendgemaakt, zeiden dat Esh kol geen andere keus had. „Hij moest wel heengaan om een breuk in de Mapai te voorkomen," zo werd gezegd. iHillllllllllillliUllllilllilllllIlllllilliilllllUlliiilliilillillllilillllUIUilllllillHl Kort samengevat komt het E.E.G.- akkoord op het volgende neer: De gemeenschappelijke graanprijzen zullen als volgt worden vastgesteld met ingang van 1 juli 1967: Zachte tarwe: DM 425, gerst DM 365 en mais DM 362,50. Een subsidie van DM 30 per ton zal worden gegeven voor gerst en mais die in Italië worden inge voerd. Voor rogge en hardé tarwe worden de prijzen DM 375. De gemeenschapscompensatie die de landen ontvangen voor het verlies aan inkomen op de graanprijzen lopen af. Duitsland ontvangt DM 560 miljoen voor 1967/1968, DM 374 miljoen voor 1968/ 1969 en DM 187 miljoen voor 1969/1970. Italië krijgt resp. DM 260, 176 en 88 mil joen en Luxemburg DM 3,6, 2,4 en 1,2 miljoen. Italië zal aan het totaal van de uit gaven voor de garantie van de landbouw niet meer dan 18 percent hoeven bij te dragen, Duitsland 31 percent, Frankrijk 28 percent, Nederland 13 percent, België 7,9 percent en Luxemburg 2,1 percent. Er zal een gemeenschappelijke markt komen voor groenten en fruit waarbij in het bijzonder met de Italiaanse belangen zal worden rekening gehouden. De gemeenschappelijke graanprijzen zullen vóór 1 juli 1966 worden herzien. De handel in veredelingsprodukten op basis van granen (zoals varkensvlees, eieren en pluimvee) zal met ingang van 1 juli 1967 worden geliberaliseerd. Het Is vooral op Nederlandse aandrang dat deze bepaling is opgenomen. d'Estaing, was bij in het begin van de nacht per vliegtuig uit Parijs gekomen. Dat had in Brussel uiteraard weer aller lei gissingen doen ontstaan. Zo kon men horen, dat de Franse regering de NAVO- ministers, die thans te Parijs vergaderen, met die reis duidelijk had willen maken, dat het Europa van de zes haar belang rijker is dan de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Ook kon men vernemen, dat eruit moest blijken dat generaal De Gaulle de „Zes" er duidelijk aan had willen herinneren dat het de vijftiende december, de fatale da tum was geworden. Een andere, en daar bij de minst officieuze lezing was, dat men in Parijs aanvankelijk niet had ver wacht dat de landbouwbesprekingen zo, zonder wat men een „Marathon" pleegt te noemen, vlot zouden verlopen. De Fran se regering heeft toen ter elfder ure be sloten dat behalve minister Pisani, die al vanaf het begin aanwezig was, ook twee andere leden van het kabinet „acte de présence" moesten geven, om zowel naar buiten als aan de binnenlandse pu blieke opinie te laten blijken hoe belang rijk het resultaat van de besprekingen was. Minister Couve de Murville heeft bij het geven van het Franse akkoord nog ge vraagd dat thans ook een agenda zou worden vastgesteld voor het regelen van een aantal financiële reglementen. Toen minister Biesheuvel hem daarover om na dere informaties vroeg heeft hij echter uitdrukkelijk medegedeeld dat het hier niet om een voorwaarde ging. De Fransen profiteren trouwens met Italië wel het meest van de nieuwe regelingen. Dominee Martin Luther King en zijn vrouw woonden in de Zweedse hoofd stad Stockholm het feest bij dat de ambassadeur van Kenya gaf ter ge legenheid van het feit dat zijn land een jaar onafhankelijk was. De win naar 1964 van de Nobelprijs voor de vrede was een centrale figuur op het feest. (Telefoto) Met het publiceren van een rapport van een groep planologen heeft Alkmaar zich vandaag opgeworpen als gegadigde voor de vestigingsplaats van de vierde tech nische hogeschool, die in de toekomst zal worden gesticht „in de omgeving van het Noordzeekanaal". Zoals men zich wellicht zal herinneren, stelt ook Haarlem zich kandidaat voor deze hogeschool. Voorts wordt wel genoemd de gemeente Wijde Wormer bjj Purmerend. Het Alkmaarse rapport is vervaardigd in opdracht van de Commissie vestiging technische hogeschool benoorden het Noordzeekanaal. Het bevat de uitkomsten van een „objectief wetenschappelijk on derzoek" naar de wenselijkheid van de vestiging van de T.H. in Alkmaar, ver richt onder leiding van prof. dr. W. Steigenga, hoogleraar in de planologie en de demografie aan de universiteit van Amsterdam. Het rapport concludeert dat Alkmaar de meest wenselijke plaats voor de vierde T.H. is, in hoofdzaak op basis van de toenemende „verstopping" van Zuid-Kennemerland en de te verwachten toeneming van het bevolkingstal en in dustrie in het noordelijk deel van Noord- Holland. Haarlem blijft intussen vol goede hoop, dat het de beste kansen maakt om de T.H. binnen zijn muren te krijgen. Bur gemeester Cremers deelde gisteren in de gemeenteraad mee, dat de Haarlemse stichting die ijvert voor vestiging in Haarlem, weldra meer doelbewust in de openbaarheid zal treden. Uitvoerige informatie over deze kwestie op pagina 6. De Holland-Amerika Lijn (H.A.L.), die na het uitvallen van de „Willem Ruys" en de „Oranje" in het passagiersverkeer van Europa naar Australië en Nieuw- Zeeland v.v., het initiatief nam om inciden tele afvaarten naar beide landen te or ganiseren, wordt met moeilijkheden ge dreigd. Blijkens een bericht uit Welling ton (Nieuw-Zeeland) heeft de voorzitter van de organisatie van Nieuwzeelandse reisbureaus, G. L. Barker, zjjn leden ge adviseerd geen boekingen voor de „Ryn- dam", die op 18 december in Wellington aankomt, te noteren omdat de Nieuw zeelandse scheepvaart maatschappijen zich hiertegen verzetten en met represailles dreigen. Zes mensen werden gewond, van wie twee ernstig, toen vanmorgen in Amster dam op het kruispunt Kinkerstraat- Nassaukade een tramstel van lijn 27 en een auto met elkaar in botsing kwamen. Na de botsing liep de tram uit de rails en reed over het trottoir een bakkers winkel binnen, waar een grote ravage werd aangericht. Het verkeer ondervond op dit punt tijdens de ochtenddrukte grote vertraging. Sir James G. Frazer: De wereld kan onmogelijk leven op het niveau van zijn grootste figuren. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Z wemfestijn 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Radio en t.v9 Kunst 9 In de Vishal en op zee10 Topsy 10 Feuilleton 11 Luidsprekers 12 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's LONDEN (Reuter) De Britse lucht vaartmaatschappij BEA (British Europe an Airways) heeft vandaag acht vluchten afgelast als gevolg van een wilde staking van 24 uur onder de stewards en stewar dessen. Afgelast werden vluchten naar Pa rijs, Amsterdam, Rome en Zürich. Ge zegd werd dat wellicht nog meer vluchten zouden worden afgelast. De stewards en stewardessen van de BEA willen grotere toelagen voor maaltijden e.d. en herzie ning van de loonregeling. (Van een onzer verslaggevers) Om kwart voor één arriveerden twee helikopters boven het REM-eiland. Onze verslaggever belde het volgende oog- getuigeverslag door vanaf het bootje, dat zich op circa 100 meter van het eiland bevond. Eén der helikopters liet toen hij op 40 meter afstand van T.V. Noordzee was gekomen een kabel zak ken met een niet te identificeren voor werp. Even later ondernam de tweede helikopter dezelfde manoeuvre. Direct daarna verdwenen zij uit de onmiddel lijke omgeving van het REM-eiland, maar wel bleven zij onafgebroken op Advertentie enige afstand rondcirkelen. Ook zijn er aan de horizon drie mijnenvegers waar genomen. De in de nacht van zondag op maandag bij Ameland gestrande vrachtboot Navidad is het grootste deel van zijn bemanning kwijtgeraakt, hoewel het schip niet in di rect gevaar verkeerde. Dertien bemanningsleden hebben gister middag bij hoogtij het oude schip ver laten, gedeeltelijk met eigen reddings sloep, gedeeltelijk met de Amelander red dingboot „Dr. W. H. van Rietschoten". De reden, die de dertien mannen, allen Span jaarden, ons opgaven was dat zij bang waren dat het schip zou breken. Maar vol gens de eilanders is hier weinig kans op. De schepelingen zullen per trein naar Spanje terugkeren. Wethouder Van der Geest, die zelf eens zeeman is geweest, vindt de zaak maar verdacht. In hotel De Jong wees hij ons er op, dat het schip, dat volgens de opva renden gisteren moeilijkheden heeft gekre gen met de scheepsas, geen anker heeft uit gegooid, wat toch had moeten gebeuren. Ook maakte hij ons attent op de slechte kwaliteit van de zwemvesten en op het feit, dat de tros van de sloep van de Na vidad brak als een vliegertouwtje, toen de boot op het strand werd getrokken. Op het Spaanse consulaat zei men burge meester Siderius dat men met de van boord gestapte mannen niets te maken wil de hebben, op het Liberiaanse consulaat werd de telefoon niet opgenomen. De via radio Scheveningen opgeroepen zeventigja rige kapitein van het ongeveer veertig jaar oude gestrande schip, de Italiaan Galatioto gaf geen antwoord. En zo blijft Ameland gissen wat er aan de hand is. Advertentie Wij leven in een wereld van grote getallen en steeds groter wordende aantallen. Toch kan de bijna dagelijks voorkomende hoeveelheid „honderdduizenden" nog wel iets bijzonders ziin. Bij de Koninklijke ETNA te Breda is begin december het 300.000ste ETNA gasapparaat uit de productie 1964 gekomen. Al deze apparaten werden bij Nederlandse ge zinnen afgeleverd en desondanks kan nog niet onmiddellijk aan de steeds stijgende vraag worden voldaan. Dat is niet alleen een compliment voor de ETNA, maar vooral ook voor het gezonde ver stand van de Nederlandse huisvrouw, die o.a., uit de overvloed van keuze, in overgrote meerderheid steeds weer het ETNA gasfor nuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld garandeert. Dat, behalve de kwaliteit, de prijs wel dege lijk een rol blijft spelen, blijkt ook bij de ver koop van de nieuwe gasconvectoren. Ook daarvan is ETNA thans reeds het meest- verkochte merk. De consument wil kwaliteit voor zijn geld en dat geeft ETNA. Niet voor niets voert de ETNA reeds meer dan 100 jaar het devies: „Beter kan niet, duurder hoeft niet". Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1