HET WEER KORT Akkoord in kabinet bereikt over regeling voor een overgangsperiode Vóór 1 maart besluit over open bestel en radio- en t.v.-reclame Scheepvaartgeschil VS met Europa bijgelegd Nieuwe eigenaresse van R.E.M. Britse firma Williams-I.T.V. Hoofdagent lost dodelijk schot op landbouwer Weer een AVRO-rel Gesprek Gasunie met Hoogovens vastgelopen? Triest einde van konijnenjacht in Boxtel Inlichtingen aan OESO Veel winnaars in sporttoto Nieuwe hektrawlers voor IJmuiden Economische boycot tegen Mississippi heeft succes WIE WAT WAAR 1965 GROTE VERBOUWINGS- OPRUIMING W.A. VERWOERD en ZONEN BARTELJORISSTRAAT 5 Nog slechts enkele exemplaren zijn er van ons jaarboekje ejore you vuy. NAPPA- EN SUÊDE JASJES Droog weer Wij gaan verbouwen VRIJDAG a.s. begint de bij Grote Houtstraat Let u vooral morgenavond op onze grote OPRUIMINGS- ADVERTENTIE Grote Houtstr. 85 -87 - Haarlem KOLEN In de krant van heden: Het woord is aan Geklede costuums voor de feestdagen v.a. 189.- Vragen aan minister Hartewens Festival pagina Ferme jongens nu: tough guys? BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt maar droog weer met plaatselijk mist en slechts hier en daar een opklaring. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk oostelijk, later veranderlijk. Lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Man tegen Man"-uitzending over „Ik, Jan Crenter" geschrapt (Van onze radio- en t.v.-medewerker) Opnieuw is er rumoer rond de AVRO. Op maandag 29 december zouden in de uitzending „Man tegen Man" de heren G. Lubberhuizen, directeur van de uitgeverij „De Bezige Bij" en Koos van Doorne, kunstcriticus bij het dagblad „Trouw' met eikaar gaan praten over de moderne litteratuur, o.a. over het boek van Jan Cremer. Beide heren zijn dit jaar al eer der met elkaar op officiële wijze in con flict geweest: „De Bezige Bij" had name lijk een proces aanhangig gemaakt tegen het dagblad „Trouw" omdat de heer Van Doorne deze uitgeverij op grond van het publiceren van een dergelijk boek niet al te vleiende bewoordingen had toegevoegd. Gistermiddag zag de AVRO ineens van het plan af. De man die de heer Van Doorne van dit besluit op de hoogte bracht, gebruikte als argumentering dat de heer Lubberhuizen aan deze uitzending wellicht commerciële voordeeltjes zou koppelen. De heer Van Doorne vertelde ons: „Dit argument slaat nergens op. Men zocht kennelijk een stok om de hond te slaan. Volgens mij zit dit er achter: de AVRO is volgens eigen mening zo in en in fat soenlijk dat men de uitzending geschrapt heeft uit angst dat er misschien toch ge waagde passages uit Jan Cremer's boek aangehaald zouden worden." Ook de heer Lubberhuizen heeft weinig goede woorden voor deze gang van zaken over. Hij werd gistermiddag telefonisch van dit besluit op de hoogte gesteld. Hij heeft ogenblikkelijk een brief aan het AVRO-bestuur gezonden waarin hij zegt de beslissing van de AVRO belachelijk, flauw en onredelijk te vinden. De heer Lubberhuizen ziet dit besluit dan ook als een persoonlijke aanval op zijn integriteit. Donderdag is onze zaak Grote Houtstraat de gehele dag GESLOTEN UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) WOEN" G 16 DECEMBER 1964 50e JAARGANG NUMMER 38 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmaiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 m. 7519. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Mhd. dl. DAGBLAD VOOB V ELS EN IJ M UI DER SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING G^Lun| IJmtide, Co™™, no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Luidsprekers 10 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's John Selden: De beste leiders maken het minst lawaai. De regering heeft besloten vóór 1 maart 1965 aan de Staten-Generaal haar zienswijze mede te delen omtrent de voorwaarden, waaronder gedurende de overgangsperiode, in afwachting van de totstandkoming van een nieuwe Omroep wet en zonder dat daaraan enigerlei recht kan worden ontleend in het door deze omroepwet te regelen bestel, aan eventuele nieuwe gegadigden een zendmachti ging voor radio en/of televisie zal worden verleend. De voorwaarden waarop reclame in radio en televisie zal worden toegelaten, zal zij dan ook bekend maken. Op grond van het Akkoord van Wassenaar over het televisiebeleid hebben de minister-president en de minister van O., K. en W. de voorzitters van de fracties van de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. over dit besluit geïnformeerd. Zij hebben met dit besluit ingestemd. Het kabinet heeft voorts besloten dat in ons land geen commerciële televisie zal worden ingevoerd. Onder commerciële televisie wordt verstaan televisie die door een onafhankelijke zendgemachtigde wordt verzorgd met het doel winst te maken en die wordt gefinancierd uit de opbrengst van reclameboodschappen. Het kabinet heeft zijn besluit genomen ender invloed van de motie, die de heer Baeten (K.V.P.) had ingediend in de com missievergadering over de onderwijsbegro ting en die de steun kreeg van de K.V.P. de P.v.d.A., de A.R.P. en een lid van de C.H.U. De heer Baeten vroeg de regering in deze motie vóór 1 maart haar zienswij ze kenbaar te maken over de criteria vol gens welke ook aan andere groepen dan Advertentie omroeporganisaties nog vóór de inwerking treding van een nieuwe Omroepwet een voorlopige zendmachtiging kan worden ge geven. Voorts wenste de motie het stand punt van de regering te horen over de mogelijkheid op voorlopige basis reclame in de radio en/of televisie toe te laten. In het Kamerdebat over de Onderwijs begroting volgende week maandag zou deze motie in bespreking komen. De kans was groot dat de oude tegenstelling tussen de regeringspartijen over het omroepbe leid dan weer aan de dag zou treden met als mogelijk gevolg, dat het voortbestaan van de huidige regeringsconstellatie ern stig in gevaar zou komen. Deze „tijdbom" onder het kabinet is nu weggenomen, hoe wel moet worden afgewacht of alle frac tieleden het met hun voorzitters eens zijn. Door het jongste kabinetsbesluit is de Pa cificatiecommissie feitelijk op dood spoor gezet. Het besluit dat er geen commerciële televisie zal komen, betekent niet, dat er in de organisatie van de omroep niets zal Naar pas zestien uur later door de politie is meegedeeld, is in de nacht van maandag op dinsdag een landbouwer uit Boxtel door een schot uit het dienst pistool van een hoofdagent dodelijk ge wond. De landbouwer, de 31-jarige A. Olie- Het Tweede-Kamerlid, de heer Oele (P.v.d.A.) heeft schriftelijk aan minister Andriessen (Economische Zaken) ge vraagd of het juist is, dat tenminste één gemeente in Noord-Holland plannen voor de ombouw op aardgas moet op schorten, omdat tegen de aanvankelijke verwachting in nog geen overeenstem ming is bereikt tussen de Hoogovens en de Gasunie over de afkoop van de lopen de gasleveringscontracten en de over neming van de gaslevering in het door de Hoogovens verzorgde gebied. Het Kamerlid wil weten of hieruit kan worden afgeleid, dat de onderhandelingen tussen de Gasunie en de Hoogovens zijn vastgelopen. Hij vraagt of de minister de toezegging kan doen dat de bij de ver traging betrokken gemeenten en de in die gemeenten wonende gasverbruikers geen financieel nadeel van dit uitstel zullen ondervinden. Voorts vraagt hij of de mi nister bereid is zijn invloed aan te wenden om een vlotte omschakeling en ombouw op aardgas in Noord-Holland alsnog mo gelijk te maken. Advertentie veranderen. De regering blijft streven naar een open bestel. Naast de bestaande omroepverenigingen zullen andere zendge machtigden op niet-commerciële basis worden toegelaten. Zij zullen echter niet zelf t.v.-reclame mogen verzorgen. Dat zou moeten geschieden door een instantie, die geheel los staat van de zendgemachtigden. De opbrengst van de reclame wordt naar verhouding over alle houders van een zendvergunning verdeeld. Hoe de opzet van deze reclamemaatschappij zal zijn, moet nog nader worden uitgewerkt. Ook moet nog een antwoord worden gevonden op de vraag, of de pers daarbij moet worden betrokken. In parlementaire kringen verluidt dat vooral de liberale en christelijk-historische ministers de huidige samenwerking in het kabinet van groter betekenis achten dan het verdedigen van een televisiebeleid, dat - evenmin als de nota-Scholten van vorig jaar in de Tweede Kamer toch niet haalbaar is. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse scheepvaartcommissie heeft be kendgemaakt dat het geschil met de Eu ropese scheepvaartlanden en Japan over de inlichtingen die de Verenigde Staten wilden hebben over de vrachttarieven is bijgelegd. De veertien landen hebben erin toegestemd de gegevens te verstrekken aan de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), waarvan de Verenigde Staten lid zijn. De brug over de Maas bij Wessem en Maasbracht, die gebouwd wordt in verband met de aanleg van het nieuwe gedeelte van rijksweg 9 nadert zijn voltooiing. De brug wordt ge bouwd volgens een nieuwe systeem, dat nog niet in Nederland was toe gepast. Men bouwt van pijler tot pijler naar elkaar toe zonder enige steun van onderen zodat het scheep vaartverkeer zonder enige strem ming kan doorvaren. In het begin van 1965 hoopt men de brug voor het verkeer te kunnen openstellen. De foto toont hoe het scheepvaartverkeer tijdens de bouw kan doorgaan. De gegevens zullen aan alle vijftien lan den worden doorgegeven volgens wat ge noemd wordt „een internationale coöpera tieve methode". Het geschil was het gevolg van klachten in het Amerikaanse congres dat de Ameri kaanse producenten door de verschillen in de vrachttarieven van de scheepvaartcon ferences meer moesten betalen voor de verscheping van hun produkten naar het buitenland dan om goederen van dezelfde aard in de Verenigde Staten in te voeren. De Amerikaanse scheepvaartcommissie droeg de conferences toen op inlichtingen over de vrachttarieven te verstrekken en dreigde met boetes van maximaal duizend dollar als de inlichtingen geweigerd zou den worden. De regeringen van de betrok ken landen protesteerden echter bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken omdat ze van mening waren dat de eis inbreuk maakte op hun souvereniteit. De landen die met de thans getroffen re geling instemmen zijn België, Denemar ken, Engeland, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Ierland, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Spanje, West-Duitsland en Zweden. De Amerikaanse scheepvaartcom missie heeft beloofd dat de verstrekte ge gevens niet gepubliceerd zullen worden of doorgegeven zullen worden aan derden en niet gebruikt zullen worden voor aan klachten tegen afzonderlijke reders of con ferences. „Zit er nou suiker in, ja of nee?" Argwanend keek minister Veld kamp gistermiddag tijdens de Twee de-Kamerzitting in zijn glas thee- Links staatssecretaris De Meijer, rechts staatssecretaris Bartels. (Van een onzer verslaggevers) Nadat uit verklaringen van de heer Verolme is gebleken dat de R.E.M. haar activiteiten tijdig heeft gestaakt om niet in conflict met de Nederlandse wet te raken, doch dat deze activiteit onder buitenlandse leiding buiten de R.E.M. om wordt voortgezet, komt thans de naam van Lloyds in het geding door het gerucht dat de nieuwe eigenaresse van de R.E.M. een zekere firma Williams ass. zou zijn, een onderneming die finan ciële binding heeft met Lloyds en in haar topleiding verbonden is met de I.T.V., de Britse commerciële televisie onderneming. Als dit bericht juist is, betekent dat dat de R.E.M.-uitzendingen thans plaats hebben onder verantwoor delijkheid van de firma Williams, ter- slagers, die in de buik werd getroffen, is kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwonding bezweken. In een jachtveld op enkele honderden meters van de boerderij-kwekerij van het slachtoffer hielp de heer Olieslagers zijn buurman K. Voorboom, bedrijfsleider van het landgoed Eikenhorst, die sinds enkele dagen vergunning had om door middel van kunstlicht met een geweer op konijnen te jagen. Het kunstlicht werd verschaft door de koplampen van een kleine landbouw- tractor van de heer Olieslagers, die de tractor ook bestuurde. De buurman stond met zijn geweer achterop de hefinrichting. De schoten trokken de aandacht van een hoofdagent van gemeentepolitie te Boxtel, die in dit korps in het bijzonder met het toezicht op de jacht is belast. Hij ging met een jachtopziener uit Vught naar het terrein. Toen de tractor in hun richting zwenkte traden zij beiden op de tractor toe. Tegelijkertijd klonk een schot. De heer Olieslagers werd getroffen, viel van de tractor en bleef ernstig gewond liggen. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het gebeurde. Het voorlopig inzicht, aldus de mededeling van de politie, is dat een schot is gelost uit het dienstpistool, dat de hoofdagent bij zich droeg. De heer Olieslagers was in mei van dit jaar gehuwd en had de boerderij-kwekerij van zijn vader overgenomen. wijl het Nederlandse deel van leiding en personeel zich bezighoudt met de TROS-actie, een volkomen legale actie om leden te werven voor een nieuwe omroeporganisatie, die zich kandidaat zal stellen voor deelneming in de toe komstige commerciële televisieconces sies. Het aantal deelnemers aan de sport toto van het afgelopen weekeinde bedroeg 657.446. Achttien deelnemers met 12 pun ten delen de eerste prijs van 143.367,95. Ieder van hen ontvangt bruto 7.964,80. Voor de tweede prijs van f 78.200,70 kwa men 391 goede meldingen binnen. Per goed ingevulde kolom wordt netto f 198 uitgekeerd. De derde prijs van f 39.100,35 wordt door 786 goede voorspellers gedeeld. Per kolom wordt 49.60 betaald. De visserijmaatschappij Cornells Vro lijk n.v. te IJmuiden heeft opdracht gege ven aan de n.v. Sleephellingmaatschappij Scheveningen om twee hektrawlers te bou wen voor haar rekening. Deze schepen zullen worden uitgerust met een 1320 pk Deutz Dieselmotor, waardoor zij tot de krachtigste eenheden van de Neder landse zeevissersvloot zullen gaan beho ren. Tot dusver is het sterkste motorver mogen aan boord van Nederlandse hek trawlers niet hoger dan 1200 pk. De nieu we hektrawlers worden voorts uitgerust met diepvriesinstallaties. De kiel van de eerste hektrawler, die in Scheveningen ge bouwd zal worden, wordt gelegd onmid dellijk nadat de in aanbouw zijnde zij trawler van de rederij Kwakkelstein te Vlaardingen te water is gelaten. Dit wordt dan de VI. 2 Olivianus. De visserijmaatschappij Kennemerland te Katwijk aan Zee zal eveneens een nieu we hektrawler aan de vloot toevoegen. Waarschijnlijk zal de scheepswerf De Da geraad van Boot te Woubrugge deze hek trawler bouwen. Op deze werf is reeds in aanbouw een hektrawler voor de rederij J. C. Pronk te IJmuiden. Deze werf heeft voorts twee hektrawlers voor Israel op het programma. Bij Seymonsbergen te Amsterdam wordt momenteel hard ge werkt om de nieuwe hektrawler voor de rederij Jackson te Scheveningen af te le- NEW YORK (Reuter) Een poging van Amerikaanse negerorganisaties om de ver koop van obligaties van de staat Mississip pi op de New Yorkse markt te verhinde ren heeft succes gehad. Het waterleiding bedrijf van Jackson, de hoofdstad van Mississippi, kon gisteren obligaties voor een totaal bedrag van ruim 24Vj miljoen dollar niet van de hand doen, omdat geen aannemelijk bod werd gedaan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1