SHIRLEY Vliegende bioscoop krijgt concurrentie Maar zijn trouwe „Snip" rust in Curacao en hijzelf in Zandvoort PANDA EN DE MEESTER-BALLONNIST Rechter Tie door Charlotte Brontë Ons vervolgverhaal Moeilijke keus Luchtvaartpionier Hondong lééft Fel vechter door dr. Robert van Gnlik WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 9 I 85) Shirley vleide zich met de hoop dat men bijna aan het kwaad dat zij had willen afwen den, ontsnapt was; dat de dreigende storm voorbijtrok: met het naderen van de zomer was zij er van over tuigd dat de handel zou opleven dat gebeurde altijd; en dan kon die vervelende oorlog toch ook niet eeu wig duren: de een of andere dag moest er weer vrede zijn: en wat zou de vrede een stoot geven aan de handel! Dit was de gewone strekking van haar opmerkingen tegen haar huur der, Gérard Moore, waar zij hem ook maar tegenkwam en wanneer zij maar praten konden en Moore luister de altijd heel kalm veel te kalm naar haar zin. Met een ongeduldige blik eiste zij dan meer van hem een verklaring of tenminste een op merking van zijn kant. Glimlachend op zijn manier met die uitdrukking die een merkwaardig zachte trek om zijn mond bracht, terwijl zijn gezicht ernstig bleef, antwoordde hij dan, dat hij er ook op vertrouwde dat de oor log eens uit zou zijn; dat inderdaad op die grond het anker van zijn hoop vastlag: dat daar zijn speculaties van afhingen. „Want u weet," ging hij door, „dat ik de Hollow's Mill geheel op speculatie beheer: ik verkoop niets; er is geen markt voor mijn goederen. Ik vervaardig voor de toe komst: ik maak mij gereed om van de eerste kans die zich voordoet, ge bruik te maken. Drie maanden ge leden was mij dit onmogelijk; mijn krediet en mijn kapitaal waren beide uitgeput: u weet wie mij te hulp is gekomen; uit wier hand ik de lening heb ontvangen die mij gered heeft. Op grond van die lening ben ik in staat het stoutmoedige spel verder te spelen, waarvan ik een tijd geleden dacht dat ik het nooit meer zou spe len. Een totale ondergang volgt op verlies, dat weet ik en ik geef er mij rekenschap van dat de winst zeer twijfelachtig is; maar ik ben opge wekt: zo lang ik actief kan zijn, zo lang ik mijn best kan doen, kortom, zoalpg mijn handen niet gebonden zijn, kan ik niet teneergedrukt zijn. Een jaar, neen, slechts zes maanden van de heerschappij van de olijftak en dan ben ik veilig; want zoals u zegt, de vrede zal de handel aandrij ven. Wat dat betreft hebt u gelijk; maar wat de herstelde rust van de buurt aangaat en de duurzame goede uitwerking van uw liefdadig heidsfonds daar-ben ik^niet zeker van. Steun uit medelijden heeft de arbeidersklassen' nóg' nóoïtr gekal meerd zij zijn er nooit dankbaar voor geweest; het ligt niet in de aard van de mens. Ik vermoed, dat als alle dingen goed geregeld waren, zij niet in een positie behoorden te zijn om die vernederende steun nodig te heb ben; en dat voelen zij: dat zouden wij ook voelen, in hun omstandighe den. Bovendien, wie zouden zij dank baar moeten zijn? U misschien de geestelijken, maar niet ons, de fa briekseigenaars. Zij haten ons meer dan ooit. Ook houden de ontevredenen hier voeling met de ontevredenen op andere plaatsen: Nottingham is een van hun hoofdkwartieren, Manchester ook, Birmingham een derde. De on dergeschikten krijgen hun bevelen van hun chefs; er heerst een goede discipline onder hen: geen slag wordt toegediend dan na rijp overleg. In drukkend weer hebt u het onweer dag in dag uit zien dreigen en toch dreven de ene avond na de andere de wolken af en de zon ging rustig onder; maar het gevaar was niet verdwenen, het was slechts uitgesteld: de reeds lang dreigende storm moet eindelijk los barsten. Er is een overeenstemming tussen de morele en de fysieke at mosfeer." „Nu, njijnheer Moore," (zo eindig den deze gesprekken altijd) „wees voorzichtig. Indien u denkt dat ik ooit iets goeds voor u gedaan heb, beloon mij dan door te beloven, dat u voor zichtig zult zijn." „Dat doe ik: ik zal heel goed oppassen. Ik wil leven, niet sterven: de toekomst opent zich voor mij als een hof van Eden; en toch, wanneer ik diep in de schaduwen van mijn paradijs kijk, zie ik een visioen in een ver verschiet zweven, dat mij beter bevalt dan serafijn of cherubijn. „Is dat zo? Vertel eens, wat voor visioen?" „Ik zie Het dienstmeisje kwam bedrijvig met het theeblad. Het eerste deel van deze mei was mooi, zoals wij gezien hebben, het middengedeelte was nat; maar in de laatste week klaarde het weer op. Een frisse wind dreef de zilverwitte, hoog op elkaar gestapelde regenwol ken weg en droeg de ene massa na de andere naar de oostelijke horizon; daar slonken ze langzaam, verdwe nen achter de rand en lieten het he melgewelf achter als één zuivere blauwe ruimte, klaar voor de heer schappij van de zomerzon. Die zon kwam prachtig op met Pinksteren: de bijeenkomst van de scholen werd door schitterend weer begunstigd. Pinkster-dinsdag was de grote dag, waarvoor de twee ruime schoolloka len van Briarfield, door de tegen woordige predikant grotendeels op eigen kosten gebouwd, schoongemaakt gekalkt, overgeverfd en met bloemen en groen versierd waren voor een deel uit de tuin van de pastorie, twee karren vol van Fieldhead en een krui- wagenvol van het schraler domein van De Walden, het verblijf van de heer Wynne. In deze schoollokalen storihen twintig tafels klaar met ban ken er omheen en bedekt met witte lakens: erboven hingen minstens twintig kooien waarin evenveel kana ries, een bedenksel van de klerk van de heer Helstone, die verrukt was over het doordringende gezang van deze vogels en wist, dat ze bij het dooreen praten van veel mensen al tijd zo hard mogelijk begonnen te kwinkeleren. Men moet goed begrij pen dat deze tafels niet voor de twaalfhónderd leerlingen, die uit de drie gemeenten bijeenverzameld wer den, gedekt waren maar voor de be schermheren en onderwijzers van de scholen: het feest voor de kinderen werd in de openlucht gereedgemaakt. Om één uur moesten de troepen bin nenkomen; om twee uur moesten ze opgesteld worden; tot vier uur moes ten ze door de gemeente marcheren; dan kwam het feestmaal en daarna de bijeenkomst met muziek en rede voeringen in de kerk. Waarom Briarfield het toneel van het feest als punt van samen komst gekozen was, moet even uitge legd worden. Niet omdat het de groot ste of dichtst-bevolkte gemeente was Whinbury was het verre de baas in dat opzicht; ook niet omdat het de oudste was al waren de grijze kerk en de pastorie heel oud, de lage kapel en de met mos begroeide pastorie van NyiineJy, beide omringd door even oude eiken, waren nog ouder; het was eenvoudig omdat de heer Helsto ne het zo wilde en de wil van de heer Helstone was sterker dan die van Boultby of Hall; de eerste kon en de tweede wilde niet om de voorrang twisten met hun vastbesloten en heers zuchtige broeder. Zij lieten hem de leiding maar over. Dit belangrijke jaarfeest was al tijd een dag van beproeving voor Ca roline Helstone geweest, omdat het haar dwong in het openbaar te ver schijnen, iedereen onder de ogen te komen die rijk, eerbiedwaardig, vooraanstaand was in de buurt, in wier tegenwoordigheid zij geen enke le steun zou hebben gehad indien de heer Hall haar die niet had gegeven. Verplicht om op de voorgrond te treden, verplicht aan het hoofd van haar regiment te lopen als nicht van de predikant en eerste onderwijzeres van de laagste klasse, verplicht aan de eerste tafel thee te schenken voor een gemengde groep heren en dames en dit alles te doen zonder de hulp van een moeder, tante of oudere cha- perone terwijl zij een zenuwachtig meisje was dat doodsbang was voor de openbaarheid zal men begrij pen dat zij, in deze omstandigheden, beefde van angst bij het naderen van het Pinksterfeest. Maar dit jaar zou Shirley bij haar zijn en dat verander de de beproeving aanmerkelijk het veranderde die zelfs totaal: het was geen beproeving meer, het was bijna een plezier. Juffrouw Keeldar was in haar eentje beter dan een leger ge wone vrienden. Absoluut zeker van zichzelf en altijd levendig en op haar gemak; zich bewust van haar maat schappelijk overwicht zonder er zich ooit op te laten voorstan, was het al voldoende naar haar te kijken om moed te vatten. (Wordt vervolgd) HOLLYWOOD (AP). - Het begon doordat de bioscopeneigenaar David Flexer uit Tennessee zich altijd zo verveelde op zijn lange luchtreizen van de Amerikaanse oostkust naar Hollywood. Dat was in 1957. Hij vroeg zich af, of men geen films zou kunnen vertonen in de vliegtuigen. Flexer werkte vier jaar aan zijn denkbeeld en besteedde een miljoen dollar om daarvoor een systeem te bedenken. Het moest licht, compact en automatisch zijn en de goedkeuring hebben van de Raad voor de Lucht vaart. Het resultaat was de maat schappij Inflight Motion Pictures die in 1961 op een luchtlijn naar Europa met films begon te werken. Met het Inflight systeem ziet men een film als in de bioscoop. De ste wardess hangt twee schermen op, een voor de eerste klasse en een voor de toeristenklasse. De cabine wordt ver duisterd en de film begint te draaien. Elke passagier heeft een koptelefoon voor het geluid. HET SUCCES van Inflight leidde tot andere systemen. American Airlines Assistent-sheriff Henry Sapinski uit Milwaukee (V.S.) was solist bij een uitvoering van Tsjaikovsky's „Ouver ture 1812" door het Milwaukee Sym phony Orchestra op 12 december j.l. De partituur van deze krijgshaf tige compositie vraagt namelijk om een aantal salvo's van vuurwapenen en die „partij" was de heer Sapins ki wel toevertrouwd. Gewapend met twee zware dienstrevolvers, vuurde hij op de juiste momenten 12 van de 16 voorgeschreven salvo's af in een vóór het concertpodium opge stelde oliedrum. De vier overiaens miste hij wegens herladings-moei- lijkheden. Wat niet wegnam dat hij een even donderend applaus oogstte. hebben Astrovision die de passagier de keuze geeft tussen het kijken naar een film op een „eigen" scherm van 25 centimeter breedte (de grootste van een t.v.-scherm) of om via zijn kopte lefoon te luisteren naar klassieke of amusementsmuziek in stereo. De Ameri can Airlines kunnen hun schermen ook gebruiken om de reizigers via een ca mera in de neus van het toestel een panorama van de aarde onder hen te tonen. DE MAATSCHAPPIJEN beconcurre ren elkaar fel met advertenties. Da ene zegt dat haar grote scherm beter is omdat er kleurenfilms op vertoond kunnen worden, zoals in bioscopen. De ander zegt dat één klein scherm per passagier beter is, omdat dan de ca bine niet behoeft te worden verduis terd, de stewardessen kunnen blijven serveren zonder door de film te lopen en dat de passagiers de keuze hebben tussen film en muziek, of, als zij bei de niet wensen, kunnen lezen of sla pen. DE KEUZE van de films kan een probleem worden voor de maatschap pijen. Mensen die veel per vliegtuig reizen veranderen hun boekingen reeds om te vermijden dat ze twee keer de zelfde films zien. Een ander probleem is dat nu Hollywood het zo dikwijls zoekt in het sensationele en in sex- films het niet gemakkelijk is films te vinden die voor vliegende gezinnen kunnen worden vertoond. Een cartoon tekenaar heeft dit al uit gebeeld met een echtpaar dat een klein kind bij zich heeft en wordt aan de deur van het vliegtuig tegengehouden door een stewardess. „Sorry", zegt ze, „maar onze hoofdfilm is alleen voor volwassenen." Gebleken is dat de luchtreizigers het liefst blijspelen en musicals zien, zwaar dramatische films zijn niet populair. Tot nu toe is er echter nog niemand uit de voorstel ling weggelopen UllllllUIIIIIUIIIIIIIIIllliUUllllUlllllllllllUlllllllllllllllllllllj (Van onze correspondent) J llh 7 jjji'U&Xl Ho Iiil91 jfihj C OU -L/iV/O Jjlk AUv, ZANDVOORT. Jan Hondong leeft, jaiyekeiv>Al is het en brildragend,' dat' wel, maar de glazen zijn niet dik en I-J— V--" •- -OTT A TC erachter stralen nog de ogen vol Brabantse pret. En belt de poelier op om te vragen of er voor zondag weer een haasje wezen moet, dan schalt zijn stem jongensachtig door de kamer: „Welnee, beste kerel. Haas hebben we vorige week pas gegeten, heb je geen fazantje voor me? Niet zon mooie? Nou, de slager is er ook nog, hoor! Ha ha ha ha daaag!" deze week dan dertig'"jaar geleden, dat hij in de PH-AIS „Snip" de oceaan overstak om voor de KLM een route naar „de West" te openen en al vliegt hij reeds lang niet meer hij is nog kerngezond en woont samen met zijn Floortje heel gelukkig aan een van Zandvoorts mooie boulevards. Eenen zeventig is hij nu, een kleine pittige man van het soort dat oud wordt zonder dat je het ziet. Een tikje doof aan één oor wijst statig de uren van zijn oudedag. Het was het geschenk waarmee Anthony Fokker zijn dankbaarheid toonde aan de vlieger die in één van zijn produkten de aandacht van de hele wereld vestigde op Nederland en deszelfs vliegtuigindustrie. Van de K.L.M. kreeg Hondong bij dezelf de gelegenheid een zilveren sigarettendoos. Op beide staat een inscriptie die zegt, dat het nu dertig jaar geleden is. Dertig jaar sinds heel het rijk meeleefde met vier mannen in een linnen vlindertje die, met geen ander houvast dan het Marineschip K 18 halverwege, de zuidelijke route over de Oceaan openlegden, aldus, zoals dat ne gen jaar eerder met de Oost was gebeurd, opnieuw een ver rijksdeel met het moederland'vOfbfhdbhd.' Bij 'aankomst Op 5 Curasao werd het Vliegveld aldaar ïn -' opperste uitbundigheid omgedoopt in „Sniphol" en nog wordt de Snip daar ginds als een heilig relikwie bewaard. In Zandvoort koestert de held van die tocht zich in de warmte van zijn oliestook- c-v. Als het slecht weer is gaat hij niet meer naar buiten, hij peinst over intrek ken in een verzorgingsflat. DIT WAREN de kerels, die het 'm de- den in die twintig driftige jaren tussen de twee wereldoorlogen. Onder-officieren van Soesterberg, die het vliegen zo heerlijk vonden dat ze niet dachten aan gevaren of ontberingen en ook niet aan zulke hoog dravende zaken als heldendom of nationale trots. Welnee, ze vlogen gewoon. Zelfs kun je niet zeggen, dat het 't avontuur was dat ze zo aantrok. „Avontuur, meneer? ach kom, dat hebben ze laten pas uitgevon den! Je deed het omdat je het prettig vond. Je was vrij, je had niks te maken met al die rompslomp op de grond en het was ge zellig. Je kende elkaar allemaal. Toen ik in '23 bij de K.L.M. kwam waren we met negen vliegers. Ja, Plesman had me ge vraagd, hoor. Want feitelijk had ik er niet eens zoveel zin in. In Soesterberg had ik een mooi huis en dat vliegen voor het veldleger, waarnemingen doen voor oefe ningen en zo, dat was leuk werk. Maar ja, de regering ging weer eens aan het bezuinigen, dus je wist eigenlijk niet of je wel blijven kon. Nou toen heb ik maar ja gezegd. En nóóit spijt van gehad hoor, helemaal niet!". DAT ZEGT Jan Hondong nu wel, maar als hij hoort dat de K.L.M. op het ogenblik nogal reclame maakt met die geslaagde Snipvlucht van 1934, dan heeft hij toch ook nog een of twee verhaaltjes achter de hand, die duidelijk maken dat het niet al lemaal motorlyriek en champagne-festijn is geweest, vroeger. Hoog zit het hem bij voorbeeld nog, dat hij in 1953 met nare kwesties bij de maatschappij is wegge gaan. Er was iets moeilijks aan de hand 16. Het lot van hun voorganger had Panda en de ballonnist voorzichtig gemaakt. Vóór zij opstegen, ke ken zij eerst, of ook niet uit hun mand de bodem was losgesneden. Vervolgens inspecteerden zij nog even het touwwerk, maar alles bleek in orde te zijn. Toch voelde Panda zich pas gerust, toen zij zonder narigheid de lucht in gingen. „Dat valt mee", zei hij. „Met uw ballon is tenminste niet geknoeid." „Op mij zullen ze niet gauw dergelijke truukjes proberen", antwoordde de bal lonnist trots. „Ik ben een oude rot in de ballonvaart en ik heb zulk soort dingen dadelijk in de gaten". Maar nu sprak hij toch wat voorbarig, want hij had niet in de gaten, der er een grote schietschijf aan zijn ballon was bevestigdDat was natuurlijk weer het werk van de boze broertjes Ed en Ted, die nu een lucht doelgeschut in stelling brachten. „Ik heb ze precies in de roos", zei broer Ed. „Mooi!" riep broer Ted. „Dan vuren maart" met de douane op Schiphol, een prestige kwestie waarin Hondong misschien meer oprecht dan voorzichtig is geweest. Maar hij was erin betrokken in opdracht van zijn toenmalige chef bij wie hij, na zijn afscheid van de cockpit, de laatste vier jaren in de gronddienst werkte. Een oude zaak, geen belangrijke zelfs voor een bui tenstaander. Maar ex-sergeant Hondong, eens als keizer ingehaald in Willemstad, zit er in Zandvoort nog altijd op te broe den. Hij heeft het gevoel dat de K.L.M. hem in die dagen niet voor honderd per cent geruggesteund heeft. De bezoeker die hem gewillig het oor heeft geleend krijgt een dik pak stencils mee, waarin hij zijn visie op de zaak nog eens duidelijk uiteen zet. Drie K.L.M.-presidenten, evenzoveel ministers en een hele reeks autoriteiten hebben zich er vele jaren door mee be moeid, maar Jan Hondong kreeg niet de genoegdoening die hij wenst. Zijn jongste stap is dat hij de zaak nu heeft voorgelegd aan de Europese commissie voor de rech ten van de mens. IN DIE dingen is hij nooit gemakkelijk geweest. Als het om salarissen, pensioenen ol weduwenvoorzieningen ging was hij al tijd al een vechter, die zo bij Plesman bin nenstapte en de schrijftafel daar dan ge ducht onder zijn vuistslagen liet kraken. Maar om met een iel Fokkertje achttien uur boven water te hangen, op de tast in de regen en wind zoekend naar de overkant, moest je óók een vechter zijn. „Ha, ik weet nog goed, Beekman was terug gekomen van een Indiëvlucht en Plesman stond op Schiphol om te spee chen hoe prachtig het was en hoe flink en zo meer. Toen zei Beekmans: „Ja, en als ik daar boven in de lucht zit, dan moet ik steeds denken: zouden ze intussen op het hoofdkantoor niet meer een dubbeltje van m'n daggeld afgetrokken hebben?" Nou, als u Plesman gekend hebt dan kunt u zich voorstellen, hoe kwaad die toen ge worden is! Later, na de oorlog, is dat al lemaal verbeterd. Die jonge vliegers van nu ik ken ze niet hoor die hebben niks te klagen. Maar die knapen van voor de oorlog waar iedereen nu nog van spreekt, die zitten op een pensioentje van zes, zevenhonderd gulden in de maand hard te verlangen naar hun AOW. 't Is verlangen naar je dood, zeg ik dan. Maar zij zeggen: „kan me niet schelen, als ik die uitkering erbij heb kan ik tenminste nog wat leven". Een meer dan twee meter hoge kastklok Vijf jaar geleden zijn ex-gezagvoer der Jan Honding en zijn oud-tweede man Jan van Balkom nogmaals naar de West gevlogen, maar nu als gasten van de KLM. Ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van hun roemruchte vlucht in de Snip zijn zij toen op Curagao nog eens danig in de bloe metjes gezet. De „jubileumvlucht" werd gemaakt in een DC-7 en na tuurlijk moesten de beide oud-piloten (links Hondong, rechts Van Balkom) in de cockpit vereeuwigd worden. „Ik kan geen wijs meer uit al die wij zertjes", grijnsde de heer Hondong. „Onze Snip had destijds maar een handvol van die dingen TJAHET KAN NATUURL'JK ALLEEN TOEVAL Z'JN EERST WORDEN MUDSTUKKEN GESTOLEN, DAN HOREN WE EEN VERHAAL OVER EEN MOORD OM GOUDSTUKKEN.... TOCH IS HET DE MOEITE WAARD EENS S'J ME NEER FANG LANGS TE GAANEN TE ZIEN OF ER WERKELUK EEN DAME IN Z'JN PAVILJOEN WOONT SWAN FEATURES SYNDICATE PRECIES. IN ELK GEVAL IS HET NUTTI6TE VERIFIËREN OF DIE Z'JDEVENTER HET HE LE VERHAAL UIT Z'JN DUIM GEZOGEN HEEFT SCHAADT

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7