Dr. Veldkamp: Hogere bijslag voor het derde kind in studie Alleen communisten tegen looncompromis van regering Mr. Albarda optimistisch over nieuwe KLM-lijn via Moskou - DE BEURS - BEDR IJ F SN IE UWS N.Z.H.- buschauffeurs zoeken woonruimte Vrees voor flinke verkrapping Zwanenberg geeft belastingvrije bonus van 20 Nader gesprek volgt in januari Route naar Karachi wordt 1000 km korter Belastingdruk in Nederland het grootst Samenwerking tussen politie en bureau voor statistiek KJCPL kon de afschrijvingen geheel verdienen Vergadering Ibelings verhoogt het dividend tot 9 Rijksgarantie voor de Fokker F 28 Internatio verwacht weer 12 percent Eur. Investeringsbank leent 25 min SCHEEPVAARTBERICHTEN AKU 4 interim WOENSDAG 16 DECEMBER 1964 9 Geen deuk Weekstaat Ned. Bank Kleine coupures Huiverig Technische landingen EEG-cijfers Nederland Duitsland Frankrijk België Luxemburg Italië 1961 1962 1963 23,4 23 22,5 21,9 22,2 22 20,2 19,6 20,2 19,1 19,8 19,6 22,6 20,3 18,3 17,0 18,6 17,7 aOA. NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Wetsontwerp ingediend Wm. H. Muller Alg. Norit d'Oranjeboom Enkes Noordervliet Nedlloyd Schokbeton WALL STREET Behalve verhoging van de kinder bijslag voor de grote gezinnen (15 cent per dag voor het vierde en vijfde kind en 25 cent per dag voor het zesde kind), die in het loonakkoord met het bedrijfs leven is overeengekomen, is ook ver hoging van de bijslag voor het derde kind (met 10 cent per dag) in over weging. Dat heeft minister Veldkamp gisteren tijdens het loondebat in de Tweede Kamer meegedeeld. De minis ter zei dat nog moet worden bekeken of de verhoging op 1 juli (gelijk met de belastingverlaging) dan wel eerder (bij voorbeeld april) moet ingaan. Wordt het derde kind bij de verhoging betrokken waarvoor vooral van K.V.P.-zijde werd gepleit, dan is met de maatregel die 36 miljoen gaat kosten een premiestijging van 0,18 percent (op jaarbasis) gemoeid. Minister Veldkamp kondigde aan op korte termijn een wetsontwerp te zullen voorleggen aan de SER. De bewindsman zei later op de dag bij de behandeling van zijn begroting ook de verwerking van een vakantietoeslag in de uitkeringen te zullen overwegen. Daarop was aangedrongen door de Christelijk-his- torische heer Kikkert, die op deze wijze de grote gezinnen wat meer tegemoet wil de komen. De minister nam nota van de bezwaren die de K.V.P.-er Van der Ploeg aanvoerde tegen eventuele afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, een suggestie die eerder door de Antirevolutionair Roolvink ter tafel was gebracht en die ook al eerder door de be windsman als praktisch niet meer te ver wezenlijken was afgegeven. Voor het overige leverde het loondebat dat de Kamer gistermiddag voerde, weinig op. Minister Veldkamp kreeg de Kamer gemakkelijk mee met het akkoord dat hij de vorige week met het bedrijfsleven aan ging. Daarbij betwistte de bewindsman nadrukkelijk dat zijn aanvankelijke voor stellen als een formeel kabinetsbesluit wa ren bedoeld. Het waren slechts loonpolitie ke uitgangspunten, waarover de regering het bedrijfsleven wilde horen, zo zei hij. De minister vermocht niet in te zien dat het overheidsgezag door zijn optreden een deuk heeft gekregen. Hij vond dat hij he lemaal niet buiten zijn loonpolitieke boek je is gegaan. Het compromis is binnen de aangegeven uitgangspunten gebleven en verschilt materieel weinig van de aanvan kelijke voorstellen. Er waren dan ook geen Blijkens de weekstaat van de Neder- landsche Bank per 14 december zijn weer op ruime schaal biljetten uit de circulatie teruggetrokken. Eind november had de bil- jettenomloop een stand bereikt van 6820 min, vorige week van 6607 min. en deze week van 6509 min. Hiermee is deze week voor f 98 min. aan de circulatie onttrokken. Rekening kan worden gehou den met het strafdeposito van 220 min., dat 13 min. lager is dan in de periode die gisteren eindigde. Men verwacht in kringen van de geld markt dat de eerstkomende dagen zich geen problemen zullen voordoen en er weinig verandering zal komen in de geld- situatie. Gezien echter het saldo van de banken op 482 min, hetgeen men onvol doende acht, heerst de vrees voor een be hoorlijke verkrapping van de markt rond om de kerstdagen. Op het ogenblik is de markt echter met een daggeldrente van 2 percent nog betrekkelijk ruim. Eveneens in tegenstelling tot de vorige week is er ditmaal geen verandering ge komen in de goudvoorraad, die zich ge handhaafd heeft op het tot 6008 min. verhoogde niveau. Er werd een deviezen- winst geboekt van 16 min., waarmee het gecombineerde bedrag aan goud en deviezen nu gekomen is op 7356 min. De schatkist heeft een flinke verster king ondergaan van 124 min., deels een gevolg van belastingontvangsten, deels van de verkoop van schatkistpapier door de agent aan de banken. In kringen van de geldmarkt gaat men met enige spanning de tweede helft van de maand tegemoet, zulks mede in verband met de komende obligatie-uitgiften te weten door de Gas unie en door de gemeente Rotterdam, een beroep op de Nederlandse kapitaalmarkt van tezamen 250 miljoen. Zwanenberg-Organon geeft nog dit jaar een belastingvrije bonus van 20 percent uit de agio-reserve. De nieuwe stukken die hieruit voortkomen delen ten volle in de resultaten over 1964 en volgende jaren. Het bestuur heeft voorts besloten aande- lencoupures van 20 en stukken van tien van f 20 uit te geven. De aandelen van 1 1.000 zullen dan worden gestempeld tot aandelen van vijftig van 20. Een buiten gewone vergadering zal over de voorstel len op 15 januari moeten beslissen. Zoals de resultaten zich thans laten aan zien is het bestuur van plan over 1964 een dividend voor te stellen van 3 per aan deel van 20 over het met de agio-bonus van 20 percent verhoogde kapitaal, nieuwe economische ramingen die de re gering veroorloofden op die uitgangspunten terug te komen. De wens om de loonpoli tieke samenwerking met het bedrijfsleven te behouden, heeft de regering haar com promis ingegeven. Dr. Veldkamp bleek bereid het overleg over dat systeem van loonvorming met het bedrijfsleven te openen, zoals de vak centrales hebben gevraagd. Daarbij waar schuwde hij er met de Anti-Revolutio nair Roolvink voor al te zeer op vrijheid voor de bedrijfstakken aan te dringen. Coördinatie in het beleid is onontbeerlijk. Het gaat er om een systeem te vinden dat onder alle conjuncturele omstandighe den voldoet en dat iedereen kan bevredi gen. Na het overleg in de Stichting van de Arbeid zal in ieder geval de SER om advies worden gevraagd over een wette lijke regeling van de loonvorming. Minister Veldkamp stelde voorts de aangekondigde uitkering ineens afhanke lijk van de ontwikkeling der produktiekos- ten, de ontwikkeling van het reële loon en het evenwichtsherstel op de betalingsba lans. Hij zei daarbij onmogelijk precies nodig. te kunnen aangeven bij welke stand van de betalingsbalans die uitkering kan wor den toegestaan. Voor koppeling van het mi nimum-loon aan de loon- en prijsindexcij fers bleek hij huiverig, al wilde hij er zich over beraden. De optrekking van de vrouwenionen vindt de bewindsman een zaak waarover partijen in de bedrijfs takken zelf kunnen beslissen als de verbe teringen maar binnen de ruimte blijven, die voor de lonen beschikbaar is. De kamer maakte het de bewindsman bepaald niet lastig. Algemeen had men waardering voor de bemiddeling van de minister, al had men liever gezien dat hij dadelijk meer klare wijn had geschon ken in de Stichting van de Arbeid. De socialist Suurhoff vond het compro mis nog niet erg spectaculair, doch wilde zich tegen het resultaat niet verzetten. Dat deed wel de communist T. Jager, die de Kamer voorhield dat de arbeiders wel zullen laten blijken dat zij met de gang van zaken geen genoegen nemen. Hjj zei dat het loonsysteem niet deugt en al leen in het voordeel van de onderne mers werkt. Hij noemde minister Veld kamp loondictator nummer één en citeer de een dagbaldartikel („een gedegen bur gerlijk blad") waarin was becijferd dat een gemiddeld arbeidersgezin met twee kinderen 28 per maand tekortkomt als essentiële uitgaven worden gedaan. In ve le arbeidersgezinnen wordt z.i. armoede geleden. Een loonsverhoging van 7 pet., een verhoging van de vakantietoeslag met 2 pet., een uitkering ineens en verlenging van de vakanties met een week zijn z.i. De Russische regering en de directie van de Sovjet-luchtvaartmaatschappij Aeroflot zijn bereid het verlangen van de KLM om een luchtlijn van Amster dam via Moskou naar het Verre Oosten te exploiteren „in welwillende over weging" te nemen. Eind januari zullen hiertoe nadere besprekingen plaats heb ben. Mr. H. Albarda, president-directeur van de KLM die gistermiddag van een driedaags bezoek aan Moskou op Schip hol terugkeerde, ontkende positieve be richten, als zou er reeds een akkoord zijn bereikt over de nieuwe luchtlijn. Niettemin toonde hij zich heel optimis tisch over de afloop van het komende overleg dat eind januari zal worden voortgezet door de heer J. H. Crans, die de leiding heeft over het Oosteuro- pese KLM-verkeer. Mr. Albarda, die op zijn reis was ver gezeld van de heer Crans en van dr. H. Wassenbergh, waarnemend hoofd van bu reau luchtvaart politieke zaken, heeft in Moskou besprekingen gevoerd met de Russische minister van burgerluchtvaart, de directie van Aeroflot, en de directie van het Staatsreisbureau Intourist. „Wij waren naar Rusland gegaan omdat er in geen zes jaar een K.L.M.-directeur daar was geweest en de goede samenwerking met Aeroflot het nodig maakte een be leefdheidsbezoek af te leggen. Natuurlijk wordt er bij zo'n gelegenheid ook over bepaalde belangen gesproken." De vliegroute Amsterdam-Karachi die thans via Kairo wordt gevlogen, kan met 1.000 kilometer of te wel anderhalf uur vliegen worden ingekort, als er via Mos kou wordt gevlogen. De K.L.M. stelt zich voor in Moskou uitsluitend technische lan dingen te maken. Dit betekent dat er geen passagiers en vracht worden aan- of De EEG-commissie heeft in ant woord op een vraag uit het Europese parlement vergelijkende cijfers over de belastingdruk in de zes gemeenschaps- Ianden gepubliceerd, waaruit blijkt, dat deze druk in Nederland het grootst is. De cijfers, zijn, uitgedrukt in percen ten van het bruto nationaal produkt, voor: De commissie tekent hierbij aan, dat men bij het beoordelen van deze cijfers rekening moet houden met het feit dat de statistische gegevens die er de grond slag voor waren, niet altijd volledig ver gelijkbaar zijn. Bovendien geven de cijfers voor 1961 en 1962 in het algemeen definitieve of vrijwel definitieve uit komsten aan terwijl het bij de cijfers voor 1963 om voorlopige resultaten gaat. De Amsterdamse verkeerspolitie en het gemeentelijk bureau voor de statistiek hebben een vorm van sa ïenwerking ge vonden, die uniek is in de wereld. Dankzij een coderingssysteem staan de verkeers politie binnen anderhalf uur, uitgebreide gegevens ter beschikking over verkeers ongelukken op ieder kruispunt of weg gedeelte in de hoofdstad. Vroeger waren hier een of twee dagen mee gemoeid. De resultaten van de Koninklijke Java- China-Paketvaart Lijnen n.v. (KJCPL) over 1964 zullen beter zijn dan die over 1963. Dank zij de verhoogde omzet is het bedrijf in staat geweest de nog steeds stijgende kosten op te vangen. In tegen stelling tot vorige jaren werden de af schrijvingen ten volle verdiend. Ten aan zien van 1965 valt niets te voorspellen. Rekening moet worden gehouden met toe nemende concurrentie en een verdere stijging van het kostenpeil. Over 1963 werd uitgekeerd een onveranderd dividend van acht percent in contanten. Red. DE NIEUWE NLM - CONCESSIE Nieuwg concessie Mogelijke uitbreidingen Bestaande verbinding SSJUMMl jv Advertentie Voor enige van elders komende bus-chauffeurs zoeken wij DRINGEND WOONRUIMTE, zelfstandige woningen of kamers met keuken. Aanbiedingen uit ons gehele streekvervoergebied tussen Amsterdam IJmond en Den Haag zijn welkom. In een aantal gevallen is ruiling met andere plaatsen mogelijk. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht bij de afdeling Personeelszaken van het hoofdkantoor van de N.Z.H., Leidsevaart 396, Haarlem. Tel. (02500) - 18460. BELANGSTELLING VOOR LOKALE FONDSEN Men sprak gisteren ter beurze niet in eerste instantie over de grote internationa le concerns maar over de lokale binnen landse industrie-aandelen. Op grond van enige verrassende berichten die voor de beursbezoekers ter inzage hingen, trokken bepaalde Nederlandse fondsen speciaal de aandacht. In de eerste plaats aandelen Heineken ingevolge de verhoging van het dividend over het grotere kapitaal. Een zelfde verhoging vond plaats bij Heineken afgevoerd. Hiervoor zal de normale lijn dienst van tweemaal per week tussen Am sterdam en Moskou gehandhaafd blijven. Een vliegroute via Moskou naar het Verre Oosten zal de reeds bestaande rou te „om de zuid" niet vervangen. De KLM wil de verbindingen met het Midden-Oos ten handhaven. De nieuwe route geeft ech ter belangrijke economische besparingen. Bovendien meent de KLM dat vele reizi gers het een attractie zullen vinden even -in Moskou te komen, ook al mogen zij daar de luchthaven niet verlaten. Mr. Albarda zei ons onder de indruk te zijn gekomen van de mogelijkheden die Rusland het toerisme biedt. De Russische regering heeft voor het komende jaar 300 miljoen roebel uitgetrokken voor de bouw van hotels, motels en campings en het reisbureau Intourist zou op zeer efficiën te wijze werken. Rusland hoopt in de toe komst grote aantallen Amerikanen en Europeanen te trekken. In afwijking van het voorgestelde divi dend van zes percent op de preferente en zes percent op de gewone aandelen heeft de vergadering van aandeelhouders van N. V. Verenigde Nederlandse Kleermake rijen Gebrs. Ibelings besloten tot uitkering van 6,6 percent op de preferente en negen percent op de gewone aandelen. Het bestuur liet weten met zijn nieuwe dividendvoorstel voor de argumenten van een groot-aandeelhouder te zijn gezwicht. Het gaf als zijn mening te kennen, dat het nieuwe voorstel volledig verantwoord is en dat het bedrijf er niet door failliet zal gaan. Van de zijde van de groot-aandeel- houder kwam verder geen commentaar. Wel liet zijn vertegenwoordiger weten, dat de cijfers het nieuwe winstvoorstel volko men rechtvaardigen en dat dit voorstel een steun voor de aandelen ter beurze kan zijn. Meegedeeld werd, dat de tot nu toe ge boekte resultaten in het lopende boekjaar 1964/65 ongeveer 5 percent lager liggen, dan in de overeenkomstige periode van 1963/64. Verwacht wordt, dat deze tendens zich ook in de rest van het boekjaar nog wel zal voortzetten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om voor de ontwikkeling van de Fokker F-28 naast een rijksgarantie van 51,5 miljoen aan aflossing en rente ook een rijksfinanciering tot eenzelfde bedrag te geven. Minister Andriessen (Verkeer en Waterstaat) deelt mee, dat onderhandelin gen voor samenwerking met buitenlandse vliegtuigfabrieken tot het gewenste resul taat hebben geleid. Onder normale omstan digheden zal Fokker de produktie van de F-28 uit eigen middelen kunnen financie ren. De ontwikkelingskosten worden op f 145 miljoen geraamd. Buitenlandse bedrijven zullen hierin voor 42 min. participeren. De staat zal via het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling (N.I.V.) 50 per cent van de verdere ontwikkelingskosten ad 103 min. financieren tot een bedrag van 51.5 miljoen. Daarvan komt in 1965 f 14,5 min. ter beschikking van het N.I.V. Fokker zal voorts leningen kunnen opne men, die door de staat zullen worden ge garandeerd, als de verkoop van de F-28, licenties en onderdelen onvoldoende op brengt om dit geleende aandeel van Fok ker goed te maken. Ook het eventueel niet terugvloeien van eigen investeringen van Fokker wordt gegarandeerd. Fokker is verplicht uit verkopen een aandeel te re serveren voor betaling van aflossing en rente op leningen en voor restitutie van via het N.I.V. verstrekte geld. De K.L.M. onderhandelt met Fokker reeds over op ties op de F-28. Internatio verwacht over 1964 een divi dend dat zeker niet lager zal zijn dan in 1963 toen 12 percent werd uitgekeerd. Het afgelopen jaar is bevredigend geweest. Stijgende personeelskosten blijven, aldus de directie, veel zorgen geven. In de eerste negen maanden van 1964 heeft Wm. H. Muller een hogere winst be haald dan over dezelfde periode van 1963. Bij een ook gunstiger resultaat in het vier de kwartaal verwacht de directie over 1964 een gunstigere uitkomst dan in 1963. Over 1963 werd 15 percent dividend betaald. De resultaten over 1964 van de Algeme ne Norit Mij. overtreffen de in het begin van dit jaar gestelde verwachtingen. De hogere loonkosten konden worden opge vangen. In 1963 werd in totaal 28 percent dividend betaald, waarvan desgewenst 8 percent in aandelen. Het jaarverslag van d'Oranjeboom zal op 22 december verschijnen. De vroegere verschijning komt aldus de directie omdat men dit jaar op zo kort mogelijke termijn verslag wil uitbrengen. Het eindresultaat van de N.V. Enkes zal niet afwijken van dat in 1963. De omzet van de handelsafdeling ging goed vooruit. Gebrek aan geschoolde arbeidskrachten gaf een gedeeltelijke onderbezetting van de machinefabriek. Dow Chemical Eind 1964 zal de omzet van de Dow Che mical Company meer dan een miljard dol lar bedragen. In 1964 zal het bedrijf onge veer 175 miljoen investeren. Ted Bated en Co. Inc., één der voor aanstaande Amerikaanse reclamebureaus, heeft de N.V. Reclame adviesbureau Noor dervliet in Amsterdam gekocht. De directie van de verzekeringmaat schappij N.V. Nederlandsche Lloyd (Ned lloyd) deelt mee dat onderhandelingen met de directie van de Overijsselsche On derlinge Brandwaarborg Maatschappij van 1809 te Zwolle hebben geleid tot het be sluit, dat de directie van de Overijssel sche Onderlinge voortaan zal worden ge voerd door de N.V. Nederlandsche Lloyd. De N.V. Schokbeton heeft met een voor aanstaand Japans aannemingsbedrijf, Oh- bayashie-Gumi ltd. te Osaka, een overeen komst gesloten, die betrekking heeft op technische hulpverlening door schokbeton bij de fabricage van voorgespannen beton in Japan. Voor dit doel zal een nieuwe Japanse vennootschap worden gesticht on der de naam Schokbeton Japan Kabushiki Kaisha, een volledige dochteronderneming van de Japanse firma, met een kapitaal van 100 min. yen. De Europese Investeringsbank heeft in New York een overeenkomst ondertekend voor de uitgifte van een obligatielening van 25 miljoen dollar. De obligaties heb ben een rentevoet van 5 percent per jaar en een looptijd van 20 jaar. Zij wor den vanaf 15 december aan het publiek aangeboden tegen een koers van 99Vi per cent. Als gevolg van de heffing van de in terest equalization tax zal de werkelijke koers voor ingezetenen van de Verenigde Staten 108,33 percent bedragen. De lening is van 15 december 1970 af a pari aflosbaar in 15 ongeveer gelijke jaar lijkse termijnen. De officiële notering van de obligaties op de New York stock ex change werd aangevraagd. Het netto pro venu van de lening zal door de Europese investeringsbank worden gebruikt voor haar algemene kredietverlening. Na deze emissie bedraagt de geconsolideerde schuld van de Europese Investeringsbank ongeveer 153,7 min dollar. Aagtekerk 16 te Karachi verw. Achilles 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Adonis 15 v. Amsterdam. Aegis 16 te Bridgetown. Alcetas 15 te Lissabon. Alcor 16 te East London verw. Alkes 16 te rede Ras el Khaffi. Almdijk 16 v. Hongkong n. Hsingkang. Aludra pass. 15 Rio Grande do Sul n. Santos. Alwaki 15 v. Le Havre n. Hamburg Amerskerk 16 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Amstelkroon 15 te Karlshamn verw Amstelstad 16 t.h.v. Singapore n. China. Anco Spray pass. 15 Dungeness n. Priolo. Ares 16 v. Bremen n. Delfzijl. Attys 15 vertr. v. Whangarei. Baarn 15 te Antwerpen. Bali 16 te Amsterdam. Bengkalis 15 te Bremerhaven. Beninkust 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Bennekom 15 v. Amsterdam n. Nordenham. Borneo 16 v. Rotterdam n. Antwerpen, Caltex Leiden 17 te Calcutta verw. Camitia 16 te Rotterdam. Ceres 16 te Atico. Congokust 16 te Hamburg. Daphnis 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Delft 15 vertr. van Cartagena. Dinteldijk 15 v. Antwerpen n. Londen. Doelwijk pass. 15 Perim n. Mena al Ahmadi. Esso Rotterdam 15 v. Port Said n. Priolo. Eumaeus 17 te Djibouti verw. Forest Hill pass. 15 Kielerkanaal n. Mena al Ahmadi. Gaasterdijk 16 te Antwerpen. Gabonkust 16 te Rotterdam verw. Giessenkerk 17 te Adelaide verw. Gulf Hansa 16 te Gulfhaven. Gulf Swede pass. 15 Finisterre n. Antwerpen. Hector 15 te Hamburg. Hermes 15 v. Guayaquil n. Ancon. Isis 16 te Amsterdam. Jason 15 te Antwerpen. Justus Waller 15 v. Mena n. Whangarei. Karimata 15 v. Bluff n. Napier, Katelysia 16 v. Shellhaven n. Rotterdam. Kelletia 16 te Ornfskoldsvik verw. Kerkedijk 16 te Rotterdam. Kopiónella 15 te Balikpapan. Kosicla 15 te Bombay verw. Kreeft 15 te Rotterdam. Kreon 16 te Amsterdam. Kryptos 16 te Stockholm. Leiderkerk 15 v. Aden n. Port Sudan. Lelykerk 15 v. Suez n. Muscat. Liberiakust 15 v. Freetown n. Abidjan. Loppersum 16 te New Orleans. Maas Lloyd 16 te Durban verw. Marathon 15 v. Paranam n. Nlckerle. Mataram 16 te Durban verw. Mentor 15 te Tunis verw. Minos 15 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Mohammed Reza Shah 17 te Sidon verw. Montferland 15 v. Vitoria n. Salvador. Muiderkerk 15 ten anker rede Madras. Mylady 15 t.h.v. Almeria n. Livorno. Naess Lion 15 rede Mena al Ahmadi. Neder Rijn 15 te Hamburg verw, Nista 15 v. Tuapse n. Frankrijk. Oostkerk 15 v. Amsterdam n. Kaapstad. Oranjefontein 15 v. Antwerpen n. Amsterdam. Palamedes 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Parthenon 15 v. Porto Plata n. Bremen. Poeldijk 15 te Rotterdam. Prinses Margriet 16 te Rotterdam. Prins Willem-3 16 te Mombasa verw. Prins Willem-4 15 dw. Algiers n. Piraeus. Prins Willem van Oranje 15 dw. Belle Isle n. Zeebrugge. Reza Shah the Great 15 te Aruba Rondo 16 dw. Colombo n. Penang. Rotti 15 te Colombo verw. Sanana 15 te Rangoon. Schelde Lloyd 16 te Timaru. Schiekerk 16 in Straat van Formosa n. Kobe. Senegalkust pass. 15 Quessant n. Amsterdam. Serooskerk 15 v Bremen n. Hamburg. Servaaskerk 15 te Rotterdam. Skadi 15 te Ketakolon verw. Stad Den Haag 16 400 mijl o Bermuda. Stad Kampen 15 v. Farge n. Vitoria. Stad Zwolle 15 te Rotterdam. Straat Banka 15 te Santos verw. Straat Chatham 15 v. Kaapstad n. Lorenco Marques. Straat Cumberland 17 te Fremantle verw. Straat Johore 15 te Fremantle verw. Straat Mozambique 15 te Singapore, Streefkerk 15 te Fremantle verw. Theano 15 te Amsterdam. Thuredrecht 15 v. Ceuta n. Buenos Aires. Tjinegara 16 te Fremantle verw. Togokust 15 V. Hamburg n. Antwerpen. Tweelingen 15 te Narvik. Ulysses 15 v. New Orleans n. Mobile. Van Heemskerck 16 te Shanghai. Van Riebeeck 16 te Mombasa verw. Vasum 15 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Vivipara 15 te Suez. Willemstad 16 te Ponta Delgada verw. Witmarsum 16 v. Rotterdam n. Bremc Wonogiri 15 te Antwerpen. Wonorato 15 v. Singapore n. Hongkong. Wonosari 15 v. Belra n. Dar es Salaam. Zaanland 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Zarla 15 te Porta Cardon verw. Zonnekerk 15 te Bremen. Belegging en Beheer. Gelijktijdig (het sa menvallen met het bericht van Heineken heeft de beurs gefrappeerd) heeft d'Oranje boom opnieuw voor een verrassing ge zorgd door mee te delen dat op 22 decem ber het jaarverslag zal worden gepubli ceerd. Voorts trok Zwanenburg-Organon de aandacht ingevolge de belastingvrije agio- bonus in aandelen van 20 pet. Dit fonds werd getaxeerd twintig punten hoger op 1000. De handel was over het algemeen onbelangrijk vooral in de internationale fondsen. AKU was prijshoudend, Hoog ovens werd drie punten lager getaxeeerd, Philips was ruim een halve gulden in re actie. Hetzelfde gold voor Unilever, terwijl ook Kon. Olie ruim een gulden moest prijsgeven. VERHANDELDE FONDSEN 15 dec. 14 dec. vtaal 439 435 Hoger 187 (42,G°/o) 199 (45,7"/») Lager 164 (37,4°/o) 131 (30,1%) Gelijk 88 (20,0»/o) 105 (24,2°/o) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon Olie154,20-154,60 Philips 150,30 gb-151 Unilever 144,20-144,50 Stemming: Nauwelijks prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U485 gb-486 486 Hoogovens 548 Kon. Olie154,30-154,50 154,40 Philips 150,40 gb-150,80 150,70 Unilever 144 gb-144,20 144,30 vorige slotkoers A'dam Rubber. H.V.A A.K.U Deli Mij Hoi ovens Philips Gem. Bez. Unileyer Dordtsche Petr. K, Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M. Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 AMRO Bank Alg. Bank Ned. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkei's Patent Bols Bührm.-Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref. Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenburg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell OU U.S. Steel 110 142 485SA 115,— 548 151,05 144,60 705 154,45 1003/8 71,70 139'/! 131 Vi 240 128'/i 203,50 108,50 229,— 499,50 127,— 65,80 293Vi 615 432 222 212,80 720 247 980 138 300 300'A 455 315 391 910 290 337Ve 53,20 193'/j 685 165'A 437 191 1000 405 Exdiv. 14JA 53Vj 3411 74 95'/« 9U/4 42 59 52Vj Gedane noteringen. (Verstiekt door de AMRO Bank) Wall Street gaf gisteren koersafbrokke- lingen te zien over een breed front, waarbij sommige grote fondsen zelfs verliezen leden tot ongeveer drie dollar. De verkoop druk was wederom een gevolg van belas tingverkopen. Van de 1382 verhandelde fondsen waren er 748 lager en 360 hoger. Lager kwamen met name af staalfondsen, sporen, oliewaarden, tabaksfondsen en ruimtevaartwaarden. De omzet beliep 5,34 miljoen shares tegen 4,34 miljoen shares maandag. De Dow Jones-indices: industrie 857,45 3,20), sporen 204,61 0,45) en openbare nutsbedrijven 154,55 0,39). AKU keert over het boekjaar 1964 een Interimdividend van 4 percent op de ge wone aandelen uit. De datum van betaal baarstelling zal nog bekend worden ge maakt. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden; Engelse pond 9.97—10.07; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.313.36Belgische frank (100) 7.20—7.25; Zwitserse frank (100) 83.15— 83.65; Franse frank (100) 73.15—73.65; Duitse mark (100) 90.05—90.55; Noorse kroon (100) 49.60—50.60; Deense kroon (100) 51.50—52 50; Zweedse kroon (100) 69.05—70.05. Italiaanse lire (10.000) 56.75— 58.70; Oostenrijkse schilling (100) 13.8913.99, Portugese escudo (100) 12.42>/i—12.57V> en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6.07.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9