Sluiting van Brouwershavense Gat gaat volgend jaar beginnen Weg over Grevelingendam in voorjaar in gebruik Jan Kassies mentaliteit hekelt inzake „Wij liquideren makkelijker een opera dan een mijn" armzalige cultuur DomP°bevrijdl- sax 'n GEZELLIG ETENTJE in^het feestelijke HOGE DUIN A.R.deBoer frê 'J „ALLE BELEID IS CULTUURBELEID Paul van Tienen komt dinsdag voor Culturele Raad Noord-Holland tien jaar Rotterdamse kustvaarder had aanvaring DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 15 restaurant van WIJK aan ZEE Tel. 02517-322 't sprookje van de Noordzeekust :f?' - heeft een feestelijke verrassing voor U. Bourgeois-mentaliteit C ultuur politiek Taak voor overheid Massacultuur aanvaarden Het volgend jaar gaat de Deltadienst van Rijkswaterstaat beginnen aan de sluiting van het Brouwershavense Gat, die in 1972 moet zijn voltooid. De sluiting van de Oosterschelde, die in 1966 wordt aangepakt, zal in 1978 klaar moeten zijn. Maar vraag ir. J. Volkers, hoofd van de Deltadienst, niet hoe hij en zijn mannen deze enorme zeegaten gaan sluiten, want zij weten het nog niet. Zij weten alleen, dat met 300 miljoen een acht kilometer lange zeearm als de Oosterschelde, die hier en daar veertig meter diep is, dicht moet zijn te krijgen. Hoe zij het gaan doen, zullen zij over niet al te lange tijd beslissen. Dan zullen zij de uitkomsten voor zich hebben van hun grote experiment met de kabelbaan bij de sluiting van de Grevelingendam tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland, een Deltadam van secondaire betekenis, die noodzakelijk is om het grote werk te kunnen doen. Hun grote experiment: over een maand zal de kabelbaan de laatste gondel dragen, die de laatste tien ton stortsteen op de dam zal laten vallen. Dan hoopt men zo veel feiten te hebben verzameld om ver antwoord te kunnen kiezen voor de metho de, waarmee dat viermaal zwaardere werk in het Brouwershavense Gat en het zestien maal grotere werk in de Ooster schelde zonder risico's kan worden uitge voerd. Eén beslissing heeft het Grevelin- gen-experiment al opgeleverd: de Greve- lingenkabelbaan zal waarschijnlijk ook worden gebruikt voor de dichting van de laatste twaalfhonderd meter tussen de spuisluizen in het Haringvliet en de kust van Voorne, een werk dat in 1969 zal zijn voltooid. De grote krachtproef moet nog komen, begrijpt men door de woorden van ir. Vol kers. De werken zijn van een ongekende omvang, die uniek is in de wereld. Bij de sluiting van het Veerse Gat ging het er nog om een stroom van zeventig miljoen kubieke meter water per tij de baas te worden bij een grootste diepte van veer tien meter. Door het Brouwershavense Gat trekken 280 miljoen kubieke meter wa ter in en uit met een grootste diepte van 25 meter. De Oosterschelde brengt het tot niet minder dan 1120 miljoen kubieke me ter met diepten tot veertig meter. Dergelijke projecten kun je alleen maar aanpakken na een alles omvattende re search. Tijdens deze gigantische operaties kan er geen sprake meer zijn van een „al doende leert men", want als men eenmaal aan deze werken is begonnen, moet men ze zonder aarzeling en zonder oponthoud uitvoeren, aldus ir. Volkers. De we tenschap om deze grote zeegaten af te slui ten is niet alleen meer in laboratoria te vergaren. Daarvoor zijn experimenten no dig als bij de bouw van de dam door de Grevelingen. Dan bouw je een kabelbaan 10 mil joen en je probeert op schaal 1 1 of de zogenoemde geleidelijke sluiting voorde len heeft. Kabelbaan Het resultaat van het kabelbaanexperi ment? „We weten het nog niet precies", zegt ir. Volkers. In het begin zijn er nogal wat kinderziekten geweest, maar de laat ste maanden is er wekelijks tienduizend ton stortsteen per week op de dam ge worpen en dat heeft volledig aan de ver wachtingen beantwoord. Er kon zelfs bij windkracht negen met zeven gondels in vaste regelmaat van om de drie minuten één worden gewerkt. Er is zelfs bij dichte mist doorgewerkt". Of de kabelbaan ook voor de grote slui tingen zal worden gekozen hangt echter van enkele andere experimenten af. Er zijn en worden nog proeven genomen met nieuwe materialen. Naast de traditio nele rijsbedden, die hun waarde als bodem bedekking hebben bewezen, zijn er proe ven genomen met gietasfalt, een mengsel van zand, steenslag en bitumen, dat op de bodem wordt gespoten. Er zijn ook min der kwetsbare delen voorzien van een vloer van plastic met zand. Men gaat er toe over omdat het aantal rijswerkers bij een toenemende behoefte aan zinkstukken afneemt. Bovendien is stortsteen schaars, duur en moet het over grote afstanden worden aangevoerd. Daarom is ook geprobeerd een ander stortmateriaal te maken. Op het karwei zijn enorme juten zakken, ge vuld met tweeduizend kilo zand-asfalt, uit de kabelbaan in de Grevelingen geworpen. De proeven moeten nog worden voortge zet om een betere methode van fabricage te vinden. Het chemische proces is bijzon der gevoelig voor temperatuur en hoeveel heden grond en water. Het werk aan de Grevelingendam vor dert intussen snel. Begin januari komt de kabelbaan gereed met de aanleg van de stenen dam, waarin hohderdtachtig ton stortsteen is verwerkt. De voet van die dam is dertig tot vijfendertig meter breed en hij steekt tot drie meter boven N.A.P. boven water. Drie zandzuigers zijn al bezig om er in de kortst mogelijke tijd een tweehonderd meter brede dam van zand tegenaan te spuiten tot zeven meter boven N.A.P. Met driehonderdduizend kubieke meter per week kan dit karwei in totaal 2,5 miljoen kubieke meter in het voorjaar gereed zijn. Dan wordt er meteen voor het verkeer een tijdelijke weg overheen gelegd, die in het najaar wordt vervangen door een definitieve. Tegelijk heeft men dan een berm van een kilometer lang en honderd meter breed voor de recreatie. De dam in de Grevelingen is een uit komst voor Schouwen-Duiveland. Nu doet men nog twee uur en tien minuten over de autorit van Rotterdam naar Zierikzee. In het voorjaar rijdt men via de Haring vlietbrug en de Grevelingendam in vijftig minuten van Rotterdam naar Zierikzee. De totale deltawerken komen Nederland te staan op 3 miljard. Daarvan is tot nu toe ongeveer 1 miljard besteed. Een motorgondel stort zijn last in het laatste gat van het stroombre- kende damlichaam in de Grevelingen, dat bij eb boven water komt. Advertentie 99 Tijdens de viering van de tiende ver jaardag van de Culturele Raad Noord- Holland in de Stadsschouwburg in Haarlem (waarover de lezer elders op deze pagina bijzonderheden vindt) heeft de heer Jan Kassies, secretaris van de Raad voor de Kunst, gistermiddag een rede uitgesproken, waarin hij scherp de armzalige mentaliteit hekelde die zijns inziens ten grondslag ligt aan de cul tuurpolitiek in Nederland. Zijn gehoor in gedachte meevoerend naar het Binnenhof, constateerde de heer Kassies, dat in de galerij der Nederland se bestuursproblemen de cultuur ont breekt. Het begrip „groei" associëden wij onmiddellijk met het voorvoegsel „econo mische". Het is een patroon dat nabij komt aan de gangbare karikatuur van het Marxisme, die het voorstelt alsof al leen de materiële onderbouw au sé- rieux hoeft te worden genomen, en alles wat zich daarboven aan ideeënwereld be- Advertentie De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleu renfoto's van euro- pese landschappen, ontvangt U gratis, na aankoop van een INDUS-horloge In de periode van heden tot 31 december'64. Tegen Inzending van het daarvoor bestemde, bij de juwelier aan wezige, formulier INDUS-hor- loges, Rotterdam, wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezon den. Uw horloger juwelier zal U gaarne een der fraaie kleu renfoto's vrij blijvend laten zien. Verkrijgbaar bij cumu LANGE NIEUWSTR. 413 - TEL. 6321 vindt kan worden beschouwd als niet ter zake dienende franje. Bij ons liquideert men gemakkelijker een opera dan een mijn, aldus de heer Kassies. Dat is de concrete neerslag van een on derliggend patroon, van een mentaliteit Want, aldus spreker, „de mentale struc tuur gaat vooraf aan de departementale". De heer Kassies betoogde, dat het be grip cultuur zeer ruim moet worden op gevat: het is het hele patroon van den ken en doen van een samenleving. De en ge opvatting, dat cultuur slechts betrekking zou hebben op een aantal verheven za ken terzijde van het alledaagse, zoals nog vaak wordt gedacht, zag de heer Kassies als een overblijfsel van de 19e-eeuwse bourgeois-mentaliteit. Gevangen in die enge cultuuropvatting achtte hij degenen die festivals beschou wen als de hoogste uitingen van cultuur bevordering: nog één stapje verder en de weg terug is afgelegd naar de met de kunst protsende mecenas, aldus de heer Kassies. Sarcastisch liet hij zich uit over de uit spraak van de wegbereider van de nieu we opera, „Amsterdam zal een prestige- opera krijgen of geen opera". Cultuur hangt onverbrekelijk samen met alle aspecten van het leven, aldus de heer Kassies. Wij, die de ontwikkeling van het culturele leven tot taak hebben, houden ons niet bezig met een versiering in de marge, maar weven mee aan het hele patroon. En als zodanig willen we er kend worden. „De schraalheid van visie op mens en samenleving is erger dan de schrielheid van de subsidies". Denkt men nu werkelijk, dat de opkomst van boer Koekoek een gevolg is van het gevoerde landbouwbeleid? zo vroeg de heer Kassies zijn gehoor. Cultuurpolitiek grijpt niet aan op geïso leerde elementen. Zij is aan de orde als het gaat om de vraag, of een recreatie gebied moet worden opgeofferd voor de aanleg van een veemarkt, of wij iets over hebben voor onderwijs en persoonlijk- heidsontploqiing, of wij liever auto's en luxe artikelen produceren dan betere hui zen, aldus de heer Kassies. Cultuurpoli tiek is een integrerend deel van het wel zijnsbeleid, alle beleid is cultuurbeleid. Een aantal problemen is eenvoudig niet op te lossen zonder verbreding van de cul tuurpolitiek, zo stelde de heer Kas/ies. En hij vervolgde: „Het wachten is op daden van de overheid. Het is gebruikelijk om hier aangekomen even stil te staan en een eerbiedig saluut te brengen aan het parti culier initiatief. We weten het: Nederland is groot geworden door zijn kooplieden, het particulier initiatief is heilig. Maar het is tevens een makkelijk alibi om over- heidsdaden achterwege te laten". Net zo als de overheid zorgt voor ha vens, wegen, dijken etc., zal zij moeten zorgen voor cultuurpolitieke voorzieningen, betoogde hij met klem. Voor de provincie zag hij een belangrijke taak in het vormen van institutionele ka ders Wanneer men een reizende schilde rijententoonstelling heeft dan is er vraag naar; wie zo'n tentoonstelling niet heeft, mag zich niet beklagen over gebrek aan belangstelling voor beeldende kunst. De boetpredikers die onze cultuur be dreigd zien door vervlakking en massifi catie, achtte de heer Kassies zelf ten prooi aan ziekelijke verschijnselen. Zeker, onze cultuur verandert, we zijn op weg naar een massacultuur. Maar dat dienen we te aanvaarden. En het hoeft ons niet te verontrusten, aldus de heer Kassies, die er op wees dat het steeds weerstand heeft opgeroepen als nieuwe groepen zich mees ter maakten van de cultuur van een be perkte klasse. Voor zekere gevaren van onze massa cultuur was hij evenwel niet blind. Met name noemde hij daarbij het gevaar, dat onze maatstaven ons worden opgedrongen door de cultuurindustrieën, in plaats van door onze sociale instituties. In dit licht zou het privébezit in de sector der cultuurin dustrie wel eens gevaarlijker kunnen wor den dan het particulier bezit van de tra ditionele productiemiddelen, zo gaf hij zijn gehoor, en met name „zekere politieke partijen", in overweging. De heer Kassies besloot zijn rede, die tot titel droeg „Op zoek naar cultuur", met een citaat van Thorbecke: „Niemand heeft het in de hand, maar waarheen stuurt diegene die het niet in het oog heeft?" Advertentie neus, keel en borst van vastzittend: sltym De 43-jarige boekhandelaar en ex-S.S.-er Paul van Tienen uit Utrecht zal dinsdag 22 december om 10 uur voor moeten ko men bij de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank. Hem is ten laste ge legd dat hij in oktober en november van dit jaar in zijn boekhandel anti-joodse boe ken heeft verkocht, althans ze in voorraad heeft gehad met het doel ze te verkopen. De titel van het boek was: „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele". Met een feestelijke bijeenkomst in de Stadsschouwburg in Haarlem heeft de Culturele Raad Noord-Holland gistermid dag zijn tiende verjaardag gevierd. De Raad, die tot taak heeft het culturele le ven in de provincie te stimuleren, treedt zelden naar buiten. Voor deze gelegen heid waren echter al diegenen uitgeno digd die bij het werk van de Raad zijn betrokken. Het Nederlands Danstheater gaf de pre mière van het ballet „Repetitie", door Hans van Maanen vervaardigd op muziek van Hendrik Andriessen, in opdracht van Gedeputeerde Staten verleend uit het Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk-fonds. De heer Jan Kassies, secretaris van de Raad voor de Kunst, sprak een rede uit (voor een samenvatting waarvan wij ver wijzen naar elders op deze pagina). Onder de aanwezigen waren de Commis saris der Koningin, het college van Ge deputeerde Staten, leden van Provinciale Staten, zeer vele burgemeesters uit de pro vincie (onder wie de burgemeester van Amsterdam), een groot aantal ambtena ren en een veelheid van andere afgevaar digden uit de provincie. De voorzitter van de Raad, burgemees ter B. J. Kalb van Zwaag en Nibbixwoud, memoreerde hoe de Raad in tien jaar is gegroeid tot een belangrijke schakel tus sen het culturele leven en de overheid. Zijn werk is niet spectaculair, het speelt zich grotendeels af achter de schermen, omdat het overwegend bestaat uit het voorbereiden van projecten die door ande ren (gemeenten of particuliere instellin gen) worden uitgevoerd. Voorts adviseert de Raad het provinciale bestuur bij grote projecten. Als eigen activiteiten heeft de Raad een reizende tentoonstelling, een kadercentrum voor ludische vorming, het maandblad „Noord-Holland" en de jaar lijkse culturele dagen. Van de plannen voor de toekomst noem de de heer Kalb o.m. een cursus voor le den van harmonie- en fanfarekorpsen en een onderzoek naar de mogelijkheid van regionale televisie in Noord-Holland. De verjaardag stond meer in het teken van nuchter vooruitzien dan in dat van tevre den terugkijken. De Commissaris der Koningin, mr. F. J. Kranenburg, verzekerde de jarige, dat de provincie oog zal houden voor de volwaar dige plaats die de cultuur toekomst. Hij wees op het moeilijk te doorbreken groeps- isolationisme in Noord-Holland. Als voor zitter van het Anjerfonds Noord-Holland bood hij de Raad een caravan aan voor het vervoeren van de schilderijententoon stelling. Namens de culturele gemeenschappen uit de provincie bood de heer Van Os van de Abeelen een geldbedrag aan. De Rotterdamse kustvaarder Bemina (428 ton) is woensdagochtend bij dichte mist bij de Engelse haven Bristol in aanvaring geraakt met het Britse vaar tuig New York City (5600 ton). De Bernina, eigendom van de Schellen scheepvaart en bevrachtings maatschap pij, kreeg een gat in de romp boven de waterlijn en liep schade aan de opbouw op. Geen van de bemanningsleden werd gewond en het schip meldde, dat het geen gevaar liep. Advertentie W: Piek fijn kado Geef hem toch Jasneva I De grote ENORM: in kist van 25 f 6.75. In mooie doos van 10 2.70. De kloeke PARFAIT: in kist van 25 5.50. In mooie doos van 10 2.20. De senori- tas VEDETTE: in kist van 50 7.-. In doos van 10 1.40. SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15