Bureaunazi Novak wacht in Wenen op zijn vonnis KOFFIE HUB Kerstkoraal A CU Wereldnieuws^ Van dag tot dag Los van Engeland Vandaag uitspraak Een „quasi" wordt geboren Portugese bisschop vraagt persvrijheid Bijzondere kerstetalages bij Stoutenbeek VS en Frankrijk gaan militaire plannen meer coördineren raatótoel DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 UW EDELSMID HEET AMOR CLAUDIA VERLOVINGSRINGEN Eichmann-handlanger Nieuwe Duitse ploeg in Egypte aan de slag Prachtige spaar-aanbieding Ook dit jaar weer zijn de kerst-etalages van Stoutenbeek Woninginrichting een bezienswaardigheid in Beverwijk. Een prachtige show van orginele perzische tapijten in de sfeervolle kleurenrijkdom van het midden-oosten. Bjjzonder stijlvolle, klassieke en moderne meubelen, en een „rode" sunart-etalage met een show van exclusieve kunstnijverheid. Dit alles is een bezoek zeker waard. En bewondert U dan tegelijk de 250 modelkamers met een uitgebreide kollektie bankstellen en eetkamermeubelen WONINGINRICHTING BEVERWIJK Professor Meiklejohn- in VS overleden y^dri Op tf/s Jackie Piaff Lantaarn pendule magnifiek! 2 1 2 2 1 3 1 0 0 0 3 2 2 0,1 1 1 0,2 0 0 0,1 14 2 0 0 0 0 24 0,1 0 0 0 1 0 3 0 0 In verband met de gecompliceerde si tuatie in Europa ten aanzien van de mo' gelijkheden tot politieke aaneensluiting heeft minister Luns vorige week de Ka mer een blik achter de schermen van Bui' tenlandse Zaken gegund, die niet alle Ka merleden in hun vertrouwen op het beleid van deze minister zal hebben gesterkt. Er zijn intussen aanwijzingen dat de Kamer zich in het komende jaar, als de binnen landse problemen enigszins tot rust zullen zijn gekomen, sterker dan tot dusver met de buitenlandse politiek bezig zal houden. Dit voornemen leeft althans duidelijk bij de oppositie, maar het is niet aan te ne men dat de regeringspartijen daarbij een vroom stilzwijgen zullen kunnen betrach ten. De uitlating van minister Luns, enigszins terloops en zonder enige ophef ten beste gegeven, hield in dat Nederland ten aan zien van een mogelijke politieke unie in Europa bereid is desnoods onderhandelin gen te beginnen met de andere continen tale landen zónder bij voorbaat de eis te stellen dat Engeland deel van die unie zal moeten uitmaken. Men kan betogen dat dit geen wijziging van het bekende en geijkte Nederlandse standpunt is, omdat het niet wil zeggen dat Nederland een unie zonder Engeland ook zal accepteren. Maar wie de betekenis van die uitlating lang en duidelijk genoeg op zich laat inwerken, beseft dat hier zeer diplomatiek een gevaarlijke bocht gereden is, waarvoor formeel de Kamer toestem ming heeft gegeven. Die toestemming bestaat dan in het zui ver formele zwijgen der Kamerleden, voor zover dat zwijgen blijft voortduren. Zolang de Kamer niet protesteert tegen deze ver andering van koers en een verandering is het wel degelijk! kan het ministerie van Buitenlandse Zaken gerust zijn en voortgaan de Europese continentale part ners naar de mond te praten, tot het punt waarop de beslissing zal moeten worden genomen: politieke Europese unie mét of zonder Engeland. Op dat punt zal de Ka mer ongetwijfeld voor een fait accompli worden gesteld. Want als de onderhande lingen over een politieke constellatie zón der Engeland tot een uitvoerbaar resultaat zullen hebben geleid, kan Nederland dit resultaat niet meer torpederen door vast te houden aan een Engelse deelneming. Die eis is namelijk door Luns nu in feite opge geven. Dit is een zeer ernstige en gevaarlijke ontwikkeling, die overigens past in een ge vaarlijk schema van compromissen en aanpassingen van onze buitenlandse poli tiek. De weg die deze politiek sedert 1945 heeft afgelegd, is gemarkeerd met de res ten van wat eertijds principes leken: het principe dat Duitsland nooit meer een ge vaar Europa zou mogen worden het principe dat Duitsland zich niet meer zou mogen herbewapenen en zeker niet met atoomwapenen het principe dat Duits- lands wapenindustrie zou moeten worden ontmanteld het principe dat de hereni ging van Duitsland slechts zou mogen plaatshebben als aan die voorgaande eisen zou zijn voldaan het principe dat een eventuele coördinatie en integratie in Europa, Duitsland omvattend, in ieder ge val ook Engeland als deelgenoot zou heb ben al deze principes zijn stuk voor stuk gevallen en merendeels vergeten. En dan spreken wij nog niet over de Duitse herstelbetalingen, de genoegdoening aan oorlogsslachtoffers en de grenscorrecties. De voorgangers van minister Luns heb ben ijverig de weg bereid, die deze minis ter thans volgt. Maar dat het mogelijk zou zijn ook tenslotte nog het laatste hou vast los te laten in deze hele geschiedenis van geven-en-niets-nemen, namelijk onze verbondenheid met Engeland ten aanzien van een politieke Europese unificering, dat zal indertijd de vrijgevige minister Bijen zelfs niet hebben durven dromen. Het huidige kabinet met zijn sterke bin dingen der deelnemende partijen in de richting van de Duitse C.D.U. is op dit punt nóg minder principieel dan voorgaan de regeringen. Maar zijn duidelijke flaters ln binnenlandse problemen geven boven dien de indruk van een zekere overijling, die in de buitenlandse aangelegenheden nog heel wat gevaarlijker zou kunnen werken en zelfs onherstelbare gevolgen voor de Nederlandse en Europese toekomst zou kunnen bewerkstelligen. Advertentie Hij smeedt een hechte band rond twee verliefde harten. Banden van puur, zuiver goud en hij noemt ze Een charmante naam voor een elegante ring. U weet 't heeft ze het Huis met het carillon grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 (Van onze correspondent) WENEN Over de nazibeul „achter-de- schrijftafel", Franz Novak spreken van daag acht lekenrechters hun oordeel uit. De vier mannen en vier vrouwen moeten antwoord geven op de volgende vragen: 1. Heeft Novak bevel gegeven tot moord. 2. Heeft hij zich schuldig gemaakt aan gewelddadig optreden tegen joden. 3. Is, wanneer hij zich „alleen" schul dig heeft gemaakt aan moord in wijdere zin, deze misdaad niet verjaard. Bij bevestiging van de eerste vraag kan Novak worden veroordeeld tot de dood straf. Het vonnis wordt uitgesproken door de acht lekenrechters, de strafmaat daar entegen bepaald door de rechter. Novak, die nooit iemand heeft getrapt, geslagen of neergeschoten, maar vanach ter zijn bureau opereerde, heeft in april 1942 in een telefoongesprek met de staats politie in Düsseldorf gezegd: „Alleen de joden die voor een bepaalde taak niet te vervangen zijn, mogen niet worden afge voerd." Een S.S.-hauptsturmführer in Parijs heeft hij opgebeld met de opdracht, dat er AUSTIN (Texas) (AP) Opwindend nieuws heeft zojuist onze planeet be reikt. Het zou de geboortetijding kun nen zijn van een geheimzinnig voor werp aan de rand van het heelal. Mis schien vijf miljard jaar is het nieuws met een snelheid van 300.000 kilometer per seconde onderweg geweest. De koeriers waren lichtstralen die zo lang geleden door een verschrikkelijke ex plosie ontstaan zijn. Pas drie weken geleden werd het nieuws ontdekt op een foto welke door de reuzetelescoop vijf meter door snee op de berg Palmar in Califor- nië genomen werd. Hieruit bleek dat er iets gebeurd was sinds in 1962 in dat deel van het heelal een kijkje werd genomen. Men meent dat dit de ont dekking kan zijn van de geboorte van één van de meest raadselachtige van alle hemellichamen. Deze staan bekend als quasi-sterren. Zij vormen een ge heel nieuwe bron van energie in het heelal. Zij volgen niet de regels of wet ten van de natuurkundige krachten die de astronomen en andere geleerden tot dusver ontdekt hebben. Zij weten waarom onze zon blijft branden. Zij weten dat onze zon één van ongeveer tweehonderd miljard sterren in een grote familie, de Melk weg, is. Zij weten dat er miljarden andere geweldige melkwegen zijn. Zij hebben vele ideeën over het ontstaan van sterren, planeten en melkwegen. Maar geen van hen kan verklaren waarom de „quasi's" een dergelijke geweldige energie uitstralen waar door ze biljoenen malen helderder zijn dan onze zon, waarom zij zoveel radio energie uitsturen en hoe of waarom zij tot stand kwamen. Slechts ongeveer 34 quasi-sterrebronnen zijn de laatste paar jaren geïdentificeerd. De meeste van deze werden het laatste jaar ontdekt. Het opwindende nieuws van nu kan misschien zijn dat de vorming van een „quasi" gezien kan worden. Dit zal uit verdere observatie moeten blijken. voor zes transporten gezorgd moest wor den, die alleen mochten bestaan uit ouden van dagen, kinderen en mensen die niet konden werken. FRANZ NOVAK, het type van een klei ne employé of handelsreiziger, is één van de belangrijkste handlangers van Eiclj- mann geweest. Hij maakt tijdens het pro ces een brutale, agressieve indruk als een angstig sissende rat in de val. Auschwitz was, zo beweert hij zelf, een station waar mensen werden heengevoerd om er te werk te worden gesteld. Van vergassing heeft hij niets geweten. Een maandlang heeft de advocaat-generaal po gingen gedaan om te bewijzen dat Novak het doel van de transporten wel degelijk moet hebben gekend en dat hij daarom medeschuldig is aan de dood van duizen den ongelukkigen. Maar het blijkt voortdurend dat allerlei bijzonderheden na twintig jaar uit het ge heugen van de getuigen is weggewist. Vandaar dat de aanklager het over een andere boeg heeft gegooid en Novak direct beschuldigt van moord. Novak heeft zijn telefonische opdrachten aan de staatspoli tie in Düsseldorf en de S.S.-hauptsturm- führer in Parijs toegegeven, zich beroe pend op het beruchte „Befehl ist Befehl". Wenen wacht vandaag in spanning op de uitspraak. LISSABON (AP) De Portugese bis schop Enrico Dias Nogueira heeft opge roepen tot minder censuur op massame dia en tot persvrijheid. Wijzend op de re cente resolutie van het Vaticaanse oecu menische concilie vroeg hij om een „goede, duidelijke wet" om de persvrijheid te ga randeren. De Portugese grondwet omschrijft de persvrijheid niet nauwkeurig. Het nieuws moet er aan censors worden voorgelegd. KAIRO (DPA) Ongeveer 20 tot 30 Westduitse bewapeningstechnici hebben in de loop van de laatste weken in Egypte het werk van naar West-Dnitsland terug gekeerde wapendeskundigen overgenomen. Gisteren werd in Kaïro vernomen dat hierdoor de opengevallen plaatsen weer zijn bezet. Het gaat hier niet om geleer den of raketdeskundigen, maar in hoofd zaak om werktuigbouwkundigen en techni ci voor opleiding van Egyptische vaklie den. Zij hebben zich voor vijf jaar ver bonden tegen een salaris van 3.000 mark per maand. Advertentie Advertentie 250 MODELKAMERS PARIJS (AFP AP) De Franse presi dent De Gaulle en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zijn het er woensdag over eens geworden dat het probleem van het voorkomen van de verspreiding van kernwapens dringen der is geworden nu communistisch China een kernwapen tot ontploffing heeft ge bracht. Na een onderhoud dat de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, woens dagochtend gehad heeft met de Franse minister van oorlog Messmer, is woensdag avond bekend geworden dat er uitzicht be staat op een zekere militaire samenwer king tussen de Verenigde Staten en Frank rijk. Er zou in principe overeenstemming over coördinatie van het voorbereiden van militaire doeleinden zijn bereikt. Deze coördinatie zou inhouden dat offi cieren van de twee landen gezamenlijk plannen gaan opstellen. Dit zou waar schijnlijk plaatsvinden te Ohama, in Ne braska, het hoofdkwartier van het Ameri kaanse strategische luchtcommando. Frankrijk heeft steeds op het standpunt gestaan dat het bereid is zijn „force de frappe" met de geallieerde strijdmacht te coördineren, madr dat het er zich tegen verzet dat deze „force" opgenomen wordt in een geallieerde multilaterale strijd macht. BERKELY (Californië) (AP) Pro fessor Alexander Meiklejohn, die baan brekend werk op het gebied van het on derwijs heeft verricht, is op 92-jarige leef tijd overleden. Zijn werk als president van het Am herst College, hij werd in 1912 benoemd, veroorzaakte zulk een controverse dat hij in 1923 gedwongen werd af te treden. Hij had het leerprogramma radicaal gewijzigd en de nadruk gelegd op de sociale weten schappen. Toen hij gedwongen werd af te treden, traden acht faculteitsieden uit protest af en dertien studenten weigerden hun diplo ma's. In 1926 werd hij hoofd van het experi mentele college aan de universiteit van Wisconsin. Hij zette zijn research voort als professor in de filosofie onder lei ding van de eveneens liberale rector, dr. Glenn Frank. In 1926 richtten zij het ex perimentele college op waar de colleges vervangen werden door conferentie, lezin gen en discussies. Na enige jaren moest het college sluiten door de felle critiek die het had te verduren. Meiklejohn vertrok naar San Francisco, waar hij begon te werken aan een ontwik kelingsprogramma voor volwassenen. Hij wist te bereiken dat honderden mensen zich in filosofie gingen verdiepen Meiklejohn was als achtjarige uit Groot- Brittannië naar de V.S. gekomen. Het vo rig jaar heeft president Johnson hem de Medal of Freedom, de hoogste onderschei ding voor Amerikaanse burgers verleend. De vrouw had des ochtends haar werkster het gewone kopje koffie gegeven en, zoals altijd, geaarzeld of ze er een koekje bij zou doen. Zoals al tijd was het koekje achterwege gebleven uit de verstandige overweging, dat het dan ook wellicht als een gewoonte zou worden beschouwd. Vervol gens had de vrouw, na het vertrek van de werkster, haar boodschappentas op wieltjes genomen en de huisdeur ach ter zich op slot gedraaid. Ze was naar het kantoor van de gemeentelijke incassodienst gegaan, voortdurend het rechtse trottoir volgend, en had haar gas- en waterreke ning keurig op tijd voldaan. Daarna was ze driemaal over gestoken via de zebrastrepen, waarbij ze driemaal afkeurend had gekeken naar fietsers die nog snel voor haar door glip ten. Zo was ze in de binnen stad gekomen, waar ze in kopen had gedaan in een wa renhuis. Een warenhuis levert in ruil voor wat minder per soonlijk contact de service van uiteenlopende artikelen in dezelfde ruimte. Ze had inkopen gedaan voor de kerst dagen: pakjes champignon soep, een blik asperges, een blikje oljjven, een blikje lob ster ze had eerst kreeft willen nemen, maar die was duurder en zag er te Hollands uit en een blikje crab. De kip zou ze een paar dagen voor Kerstmis pas kopen, maar dan van een neef van haar werkster, die zelf slachtte en omwille van de relatie een bijzonder lage prijs vroeg. Op een andere etage had ze op de afdeling „Kunst en Versierin gen" een grote rode kerstklok gekocht, een van plastic ver vaardigde groene slinger met zilveren ballen van vier meter drieëntachtig, die precies vol- doende was van de ene lamp naar de andere. Voor de kerst boom had ze nog voldoende in 4e dozen op zolder. O ja, de plumpudding. Daar moest ze nog even voor terug naar de levensmiddelenafdeling. Kerstmis zonder plumpudding was geen Kerstmis, vond zij. En haar man eveneens. Plum pudding hoorde erbij, net zo goed als de kerstboom zelf. Ze kon er weliswaar maar een klein hapje van eten, maar het gaf je zo echt een Dickens- idee. En aangezien ze op kerst avond altijd de „Christmas Carol" op het salontafeltje legde, ofschoon ze het boek nooit had gelezen omdat het haar niet aantrok, klopte dat met de sfeer. Op de kerstbomenmarkt wan delde ze langs de geëxecuteer de, stervende jonge dennen en inspecteerde de groene slacht offers van het decoratie-dog ma met kennersblik. Ze zou er nog geen kopen nu, want een paar dagen voor Kerstmis werden ze goedkoper omdat de handelaren bang waren, ermee te blijven zitten. Moe van het gewinkel en gewandel stapte ze een kleine eetsalon binnen en liet zich met een zucht van welbeha gen neer in de kussens van een wandbank. Ze bestudeerde het spijskaartje en bestelde een half Russisch ei en een flesje tonic. De jongedame die de bestelling opnam was haar een beetje te haastig en ze vroeg zich bezorgd af, of er voldoende aandacht aan haar woordje „half" zou zijn besteed. Ze bereidde zich voor op een afgemeten, kernach tige opmerking indien het een héél Russisch ei zou blijken te zijn: „U begrijpt, juffrouw, dat ik niet méér dan de prijs van een half Russisch ei wens te betalen". Ze zou die op merking pas plaatsen als ze helemaal klaar was, zodat de bedienster zelf de schade zou moeten dragen. De serveerster verscheen en het was een half Russisch ei. De vrouw voelde een lichte teleurstelling over het feit dat de bediening in orde was, maar toen viel haar oog op het flesje. Het was geen tonic, het was cola. Een intens warm gevoel van vreugde maakte zich van haar meester. Haar twijfel aan de nauwkeurigheid van de be dienster was gerechtvaardigd gebleken. Natuurlijk was er iets mis. Er was altijd iets mis met jonge mensen. Er was geen verantwoordelijk heidsgevoel meer, geen ernst, geen plichtsbesef. Er werd steeds minder service gege ven. De klant werd tekort gedaan, dat moest zij met grote voldoening vaststellen. Zij had wéér gelijk gehad. Ze at haar half Russisch ei met beheerste haast en dronk daarop haar glas leeg. De ser veerster kwam toelopen op haar wenk. „Ik wil afrekenen, juffrouw, maar alléén het Russisch ei. De drank betaal ik niet, want ik heb niet gekregen wat ik besteld heb". Ze scharrelde in haar beurs en keek het meisje niet aan, maar ze voelde dat er een onredelijk antwoord op komst was. Het kwam tot haar grote blijdschap dan ook. „Als u gezegd had dat het verkeerd was, zou ik u een ander flesje hebben gebracht", zei het meisje stroef. „Ik heb tonic besteld, en het is niet aan mij u daarop nóg eens attent te maken", zei de vrouw. „U hebt het op geschreven. TT had beter moe ten opletten". „Maar u hebt het opge dronken. U had het moeten weigeren". „Wilt u uw chef even roe pen?" verzocht de vrouw vriendelijk maar beslist. Ze wist precies wat haar te doen stond. Ze wist ook de afloop. „U had beter gedaan het niet op te drinken, maar het spreekt vanzelf dat u het niet hoeft te betalen", zei de man beleefd. „De fout ligt bij de juffrouw". „En voor wie is de schacfe?" vroeg _".e vrouw glimlachend. „Voor haar natuurlijk", zei de ma „Het is zuur, maar zo is de regel". „Juist", zei de vrouw. Ze keek naar de kerststerren langs de wanden en ze voelde zich prettig. Kerstmis was een heerlijke tijd. Zo vredig, zo feestelijk. En gelijk hebben is een heerlijk gevoel. Kerstver sieringen kopen en plumpud ding en lobster en weten dat je het kunt betalen en dat je niemand iets schuldig bent, en dat je alles goed doet en in alles gelijk hebt. En uit rusten na het winkelen en rustig naar huis gaan en wachten tot het etensuur in de schemer. Niet jong en Aiet oud zijn, maar behaaglijk er tussen in. En zeker zijn van de kerstgratificatie en de ren te op het spaarbankboekje. En dan Kerstmis vieren met de kip en de crabcocktail en horen dat je heerlijk hebt ge kookt. En o ja, naar de kerstzangavond om met an dere gezindten samen kerst liederen te zingen. En o, ja, de plumpudding brandend opdienen en dan Dickens rui ken in de dennengeur en kaarslucht. En steeds maar weten dat je alles goed doet en altijd gelijk hebt en recht schapen bent en dat niemand Dts op jezelf of je familie heeft aan te merken Ze rekende af zonder de prijs van het flesje cola en gaf ook geen bedieningsgeld. „De bediening was niet in orde, dus ik voel me niet ver antwoord er extra voor te betalen", zei ze uit de hoogte. „Ik hoop dat je voortaan be ter zult opletten". Het meisje kleurde en mom pelde: „Dag, mevrouw". En tegen de buffetbediende zei ze: „Dat kost me ééntwintig, nog tien van die klanten van daag en ik ben binnen". Maar de buffetbediende ant woordde niet, want hij ver wachtte opslag. De vrouw ging naar huis en dronk in de stille schemer van haar keurig huis een kopje dunne thee. De lapjes waren spoedig gaar en de aardap pelen konden óp als de voor deur open zou gaan. Zo ging het altijd. Er was niets dat niet goed was. De blikjes had ze in de provisiekast gezet en de kerstversieringen ingepakt gelaten. Twee dagen voor Kerstmis zou zij met haar man die mooie dingen aanbrengen waar ze behoorden: tussen de twee lampen en de kerstboom in de hoek tegenover de tele visie. Vrede op aarde aan de mensen die gelijk hebben. Ze was één brok vrede. Ze be greep niet hoe mensen in deze tijd van het jaar konden zon digen. Ze kon nóóit zondigen, maar in deze tijd van het jaar zou ze zelfs met alle ge weld niet kunnen zondigen. Er was geen enkele reden om ooit te zondigen. Ze ging in een armstoel bij de haard zitten. De kolen gloeiden roerloos in het duis ter. De kolenrekening was op tijd betaald. Alles was zoals het wezen moest. Ze zuchtte behaaglijk en ging toen plot seling dood, zonder dat ze het wist. Toen haar lichaam verkil de, maakte haar ziel zich los om op te stijgen. Ze kon niet. Ze was helemaal geen ziel, maar een zware, logge, plak kerige plumpudding. Koek en ei Jarenlang heb ik onder mijn bed geke ken, ik schaam mij er eigenlijk wel voor. Zelfs toen met het klimmen der jaren de bedden zakken, zodat er met geen mensen mogelijkheid een man onder zou kunnen liggen, keek ik toch altijd even schichtig. Wilt u wel geloven dat ik mijzelf nu nog wel eens betrap dat ik onder mijn helft van het lits jumeaux kijk, maar dat is enkel een ingeroest gewoontegebaar. Met mijn wederhelft in het andere bed zou iedere inbreker de moed in de schoenen zakken. „Lafaard", zou hij roepen. „Kom eens onder dat bed uit", en dan had je de poppen aan het dansen. Het is natuur lijk onzin maar weet u wel dat wij iede re dag onzinnige dingen doen of zeggen. Vooral dat laatste. Neemt u nu eens een uitdrukking als „het is koek en ei tussen hen". Klinkklare onzin want wat is dat nu, „koek en ei ertussen?" Gevaarlijk ook nog: Zo'n ei is breekbaar, waarom niet „het is alles schuimrubber tussen hen?" Trouwens koek en ei verdwijnt vast en zeker. Wij Nederlanders spreken ook niet meer van hersens maar van brains, on kreukbaar werd integer, knap werd cle ver, en pit in zijn bast werd spirit in zijn body. Neem nu eens de uitdrukking twee handen op een buik. Als ik 's avonds in groot gezelschap met mijn handen ge kruist voor dat lichaamsdeel zit zal nie mand zeggen „kijk daar heb je twee handen op een buik". Men bedoelt daar dus kennelijk twee handen van verschil lende personen mee, die op één buik lig gen. U ziet, deze uitdrukking werkt ver warrend. Beter zou zijn vier handen op één buik, dan begreep iedereen direct wat daar mee bedoeld werd. Vreemd is ook de uitdrukking een wit voetje bij iemand hebben." Geen compliment aan onze Hol- landsche zindelijkheid. Het suggereert dat het andere voetje zwart is. Het zal toch niet ontstaan zijn uit het baardige verhaal van de man die zijn pijnlijke voet een grote beurt gaf voordat hij naar de dok ter toog en daar de schrik van zijn le ven kreeg toen hij als vergelijkingsmate riaal zijn andere voet eveneens moest ontbloten. „Ik heb er niet op gerekend dokter". Dan de uitdrukking „hij is een kruid- nier." Dat dédain mist in onze welvaart staat iedere grond. Want menig intellec tueel zou zich de vingers aflikken als hij de belastingaanslagen van de kruidenier moest betalen. U ziet het is hoog tijd dat al die zotte zegswijzen op de helling gaan, ze zijn hopeloos verouderd. Advertentie van geslepen messing met „zilvertoon" slag. Modern en elegant is deze Gratis kleurenfolder op aanvraag bij: Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht Woestijnbevloeiïng. In Spaans West-Afrl- ka is onder het zand van de Spaanse Sahara een ondergronds meer van 60.000 vierkante kilometer ontdekt. Men wil het water hiervan gebruiken voor bevloeiïng van woestijngebied. Beter. Senator Edward Kennedy, jongere broer van wijlen president Kennedy, heeft het ziekenhuis van Boston verla ten. Senator Kennedy had zijn rug ge broken bij een vliegtuigongeluk een half jaar geleden. Zijn eerste bezoek gold het graf van zijn vriend Edward Moss, die bij het ongeluk is omgekomen. Botsing. Bij een botsing tussen een perso nentrein en een rangeerlocomotief in het station van Naila (Beieren) zijn zes entwintig mensen gewond geraakt. Vrachtwagens. Het Belgische leger heeft een contract getekend voor de aankoop van 1800 Westduitse vrachtwagens die geschikt zijn voor moeilijke terreinge steldheden. Ontzilting. In oktober volgend jaar wordt in Washington een congres van 62 lan den, waaronder de V.S. en de Sovjet- Unie gehouden over het huidige onder zoek naar de ontzilting van zeewater. Wegennet. In een van de ontoegankelijk ste delen van China, de bergachtige pro vincie Kweisjow in het zuidwesten, is een wegennet van in totaal ongeveer 550 kilometer voltooid, zo meldt het pers bureau Nieuw-China. Zelfs het afgelegen Tsoengkiang is nu per autobus bereik baar. Smokkelproces. In Egypte is een proces tegen eenenvijftig verdachten begonnen die worden beschuldigd van goud- en deviezensmokkel. Negen buitenlanders Britten, Amerikanen en Zwitsers zul len bij verstek worden berecht. Tot de genen die voor de rechtbank zullen ver schijnen behoren een Duitser, een Ita liaan en een Indonesiër. Kettingbotsing. Bij een kettingbotsing op de autosnelweg van Londen naar het noorden die dinsdagavond in dichte mist plaats vond zijn meer dan zeventig auto's betrokken geweest. Een bestuur der werd gedood. Er waren enkele ge wonden. Bij een kettingbotsing van twintig auto's op een autosnelweg in Staffordshire zijn negen mensen ernstig gewon^

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3