Gemeenteraad van Velsen sprak vier uur over één voorstel I BORST J. N. TROMP Alweer een goed idee! Schaatsen in Velsen Resultaat: Tweede Kamer wordt verzocht Heemskerks zelfstandigheid te bewaren Kerstboom verankerd? Aandacht voor vakantiekolonies gevraagd i Een mooi tafelkleed verhoogt de gezelligheid UIT DE ZAKENWERELD Ontspanningscomité zet activiteiten voort Iets van u bij? DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 5 Kiest een GOUDEN KERSTGESCHENK Juwelier R. DE BOER Velsense politie heeft judo-kampioen Districtsbestuur Gezelligheid Feestelijkheid Kerstkrans Weihnachtsstol Kersttaart Kerst Petit Fours Kerstgebak Boterkransjes BANKETBAKKER!] Spoed bij Kamercommissie Ontstemming Wij hebben ruime keus reeds vanaf13.95 WONINGINRICHTING Planetenweg 38 - 42 Telefoon 5991 .NIEUWS. P.v.d.A. houdt jaarwisselings- bijeenkomst Kerstfeest met het Leger des Heils uit onze grote collectie Kennemerlaan 60, tel. 4938 Ook in Velsen wordt het naderend kerstfeest weer aangekondigd door de tra ditionele kerstbomen, die door het gemeentebestuur met het juiste gevoel voor de gepaste sfeer op diverse plaatsen in de gemeente zijn aangebracht. Daar behoort ook het Moerbergplantsoen bij, waar men de boom waarschijnlijk bij toeval heeft neergezet in de onmid dellijke nabijheid van het grote scheepsanker. Want wij weigeren aan te nemen dat deze plaats met opzet is ge kozen om eraan te herinne ren dat de boom kan worden verankerd, voor het geval er boze plannen zouden worden vernomen over het voor nemen, de boom voor huise lijk gebruik te ontvreemden. Door verschillende omstan digheden heeft de afdeling Beverwijk-Heemskerk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolonies de laatste jaren enigszins in een „sluimertoestand" ver keerd, zodat de activiteiten zich alleen nog maar be perkten tot het innen der donaties. Hierdoor kon slechts in bep rkte mate worden be antwoord aan de bedoelin gen, waarmee de afdeling destijds werd opgericht, na melijk h:t uitzenden van kinderen naar gezondheids kolonies, wier ouders niet in staat waren hiervoor de kosten voor hun rekening te nemen. Er is thans een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt werd samengesteld: H. Bilderbeek, voorzitter; C. G. Tabak, vice-voorzitter; me vrouw M. C. W. Bilderbeek- Fey, secretaresse (H. Wage- naarstraat 16, Heemskerk, telefoon 32768); mevrouw D. J. Stol-Bulten, penningmees teres en de leden A. P. van Doornik, D. Moes en me vrouw C. E. van Gulik- Kleyn. Binnenkort hoopt dit nieuwe bestuur de plannen bekend te maken, waarmee men zal trachten het aantal donateurs uit te breiden en de bedoelingen van de af deling meer bekendheid te geven. Uit het bovenstaande mag niet worden afgeleid, dat de activiteiten geheel waren ge staakt, want in 1963 en 1964 werden respectievelijk door de bemoeiingen van de af deling nog twintig en dertig kinderen uitgezonden. Maar het is gebleken dat hiervoor nog meer kinderen in aan merking komen, die na een verblijf in één van de door de stichting geëxploiteerde herstellingsoorden weer als herboren aan hun ouders konden worden teruggege ven. Vandaar dat de activi teiten door een nieuw be stuur met energie zijn her vat. By de nationale politie- judokampioenschappen, die op het hoofdbureau van po litie in Den Haag zijn ge- houd .n, is de heer B. Mans handen, hoofdagent van po litie te Velsen, nationaal kampioen geworden in de klasse oranje-banden (vier de kiu). De gemeenteraad van Velsen is op zijn woensdagavond gehouden vergadering niet verder gekomen dan de behandeling van slechts één agendapunt, namelijk dat waarin de raad door het college werd uitgenodigd zich uit te spreken over het al of niet verzenden van een nota aan de Tweede Kamer, waarmee het verzoek wordt gemotiveerd de samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk niet te aanvaarden. Deze nota over de inhoud daarvan hebben wij onze lezers onlangs reeds uitvoerig geïnformeerd was opgesteld door het college van B. en W., dat echter van oordeel was dat een dergelijk adres dient uit te gaan van de gehele raad. Vandaar het voorstel, waar bijna vier uur uitputtend over werd gediscussieerd, met als gevolg dat de raad uiteindelijk met een grote meerder heid van stemmen besloot inderdaad tot verzending over te gaan. Zij het dan ook met enige kleine wijzigingen in de redactie en van de notulen van deze raadsvergadering vergezeld. De stemmenverhouding bedroeg 25 tegen 8, met als tegenstemmers de heren Derriks, Koopman en Van Roozendaal (K.V.P.) en Boessingh, Van Os van den Abeelen, Ockeloen, Marks en Van Eyk (P.v.d.A.). Na deze stemming werd de vergadering wegens het vergevorderde uur on middellijk geschorst, zodat hedenavond de voortzetting zal volgen. Burgemeester mr. J. C. Bührmann Mr. Van Hattum (V.V.D.) leidde de discussies in door namens deze fractie te getuigen van zijn grote waardering voor de teneur van het stuk, dat voortreffelijk was geredigeerd in een sfeer van bezon kenheid, wijsheid en rust. Dit adres vorm de voor hem dan ook voldoende aanleiding deze uitspraak van het college vrijwel zon der discussie te accepteren en met het volste vertrouwen op de uitgezette koers mee te varen. Dit was ongeveer ook de mening van de Prot. Chr. fractie, die bij monde van de heer Lips de hoop uitsprak dat de Sta ten Generaal geheel door de nota zullen worden overtuigd. Zijn persoonlijke mening was dat een groot deel van de moeilijkhe den is ontstaan door de planologie, met als gevolg dat de IJmond destijds een cor set werd aangemeten zonder met de groei ende omvang rekening te houden. Ook de zienswijze van de bewindsman ten aanzien van het IJmondprobleem is reeds lang door de feiten achterhaald, zodat het wets ontwerp streekplan IJmond-Noord niet meer als basis kan worden gehanteerd. Wel achtte spreker de instelling wense lijk van een overkoepelend orgaan, als ba sis voor een vruchtbaar gesprekscentrum. De heer N u i j e n s (K.V.P.) begon zijn uitvoerig betoog met een herinnering aan de lijdensweg met het voormalige IJmond Adviescollege, waarvan de „lijkschouwing" destijds nog door de K.V.P.-fractie is ver richt, omdat men in deze kringen voorna melijk het oog houdt gericht op het al gemeen welzijn van de gehele bevolking. Daarom is deze fractie ook voorstander van een districtsbestuur, dat zal moeten bestaan uit een krachtig „bovengemeente- Iijk" orgaan met grote bevoegdheden. Het dient dan te worden samengesteld uit le den, die niet reeds in een der gemeente raden zitting hebben. Advertenti BIJ KAARSLICHT GEDEKTE TAFEL met een Bestelt s.v.p. vroegtijdig bij PLANETENWEG 4 - TELEFOON 4008 Nadat spreker nog te kennen had gege ven dat een aantal leden van zijn fractie niet zonder meer met de inhoud van de nota akkoord kan gaan, stelde hij ten slot te vast dat welk besluit er straks ook door de Tweede Kamer zal worden geno men, er in ieder geval naar moet wor den gestreefd de sfeer in de IJmond weer te zuiveren. De bezwaren tegen de nota van de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) waren in de eerste plaats gericht op de grondgedachte, waarin hij een gebrek aan geloof meende te kunnen bespeuren in de oplossing, welke door het college voor de bestuurlijke toekomst van de IJmond word aanbevolen. Spreker was van oordeel dat het districtsbestuur een slag in de lucht zal blijken en er dus niets anders over blijft dan het handhaven van de bestaande, volstrekt onbevredigende toestand. Aldus is een gecoördineerd beleid uitgesloten en zal men blijven touwtrekken bij kwesties als de situering van scholen, kerkbouw, ar beidsvoorzieningen, recreatie en sportac commodatie. In het bijzonder waarschuwde de heer Van Os tegen bepaalde argumententen in het stuk, die straks in ongeveer dezelfde bewoordingen wel eens door Amsterdam zouden kunnen worden gebruikt, indien de ze gemeente invloed op Velsen wil uitoefe nen. Ook was hij enigszins huiverig voor de installatie van een districtsbestuur, om dat een dergelijk orgaan wel eens zou kun nen uitgroeien tot een omvangrijk lichaam met ambtenaren en een eigen planologi sche dienst. Op haar beurt verklaarde mevrouw Hoe kFe e n s t r a (P.S.P.) zich achter het voorstel van het college te zullen plaatsen, al meende zij dan ook dat het adres op zichzelf weinig overtuigend was opgesteld. Omdat het uiteindelijk uitloopt op een compromis, achtte spreekster het verder niet noodzakelijk lang bij de mo gelijkheden en moeilijkheden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk te blijven stil staan. De heer Kruisman (C.P.N.) gaf te kennen dat hij zich er onmiddellijk mee akkoord zou hebben verklaard, indien de minister had voorgesteld de drie IJmond- gemeenten tot één grote gemeente samen te voegen. Het streven naar een groot Be verwijk was volgens spreker echter het bevorderen van de reactie, waarvoor men toch moeilijk zijn steun kan verwachten. Vandaar dat hij zich geheel met het zen den van de nota kon verenigen, die naar zijn overtuiging voldoende steekhou dende argumenten bevat om het voorstel tot samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk door de Tweede Kamer te la ten afwijzen. De laatste spreker in deze eerste ronde was de heer De Groot (P.v.d.A.) die namens de meerderheid in zijn fractie kwam verklaren met het voorstel van het college in te stemmen, omdat het omstre den wetsontwerp volgens hem en zijn me destanders voor de toekomst van de IJmond te weinig perspectieven biedt. Burgemeester mr. J. C. Bührmann, die het voorstel namens het college als eer ste spreker verdedigde, achtte het hierbij nuttig er de aandacht van de raad op te vestigen dat door B. en W. bij een pre advies de tekst nimmer zo zorgvuldig is gewikt en gewogen als met dit voorstel is geschied. Daarvoor is de tendens trouwens belangrijk genoeg, want het betekent dat men bereid is in het belang van het IJmondgebied een deel van de bevoegdhe den af te staan. En men is jiiertoe gene gen, omdat alleen op deze basis een nieuw begin mogelijk is, waardoor men elkaar in de IJmond weer zal kunnen vinden. Samenwerking is nu eenmaal in deze om geving onontbeerlijk en de voorzitter was van oordeel dat het hier tot dusver te veel aan heeft ontbroken. Als voorbeeld noem de hij het ziekenhuis in Heemskerk, het gasbedrijf in Beverwijk en wat Velsen be treftTelstar! Dergelijke mislukkin gen zullen voortaan onder een wettelijk orgaan niet meer mogelijk zijn; Ten slotte meende de burgemeester te weten dat de Kamercommissie met dit wetsontwerp de grootste spoed zal be trachten, waarbij hij nog met de meeste nadruk wenste vast te stellen dat het niet in de bedoeling ligt de IJmond ooit in de agglomeratie Amsterdam te betrekken Haarlem is daarbij evenmin discussie. Wethouder Verbeek (P.v.d.A.) wens te als bestuurder te redden wat er in de bestaande situatie nog te redden valt, ook al omdat er naar zijn mening veel te wei nig industrieterrein in de IJmond aanwe zig is. Vandaar dat men in deze omgeving bijzonder is misdeeld, hetgeen wel eens moeilijkheden zal kunnen veroorzaken bij eventuele uitbreidingen en de vestiging van kleinere bedrijven, die om de een of an dere reden moeten worden verplaatst. De derde spreker namens het college was wethouder De Boer (P.v.d.A.) die uiteenzette dat men tot een compromis is gekomen waarbij de rechten van anderen zijn erkend. Er moeten immers gemeen ten tot elkaar worden gebracht die onder ling enorm zijn tegengesteld. Vandaar dat men ook te laat is met de voorgestelde samenvoeging, welke minstens tien jaar eerder had moeten worden overwogen, in J. van Os van den Abeelen een tijd dat de Introkken gemeenten be duidend kleiner waren en dus waarschijn lijk gemakkelijker te hanteren. Ook wethouder De Boer was van mening dat, indien men de gemeenteraden nog enige inhoud wil geven, de toevlucht tot overkoepelende organen moet worden ge zocht. Thans is men zover dat de gehele gemeenteraad van Heemskerk, de meer derheid in Velsen en zelfs een gedeelte van het gemeentebestuur van Beverwijk zich tegen samenvoeging heeft verklaard. Daarom zal het principieel afstand doen van eigen rechten bepalend zijn voor het geen in de toekomst kan gebeuren. Tijdens de tweede sprekersronde meng de ook mr. Van Roozendaal (K.V.P.) zich nog even in het geding, ten einde namens de minderheid in zijn frac tie te verklaren dat men het uit politieke overwegingen verstandig achtte zich in dit stadium van het zenden van het adres te onthouden. Hierna ging men over tot de stemming, waarbij eerst nog even de nodige verwar ring ontstond over de manier, waarop de ze procedure diende te geschieden. De sfeer dreigde zelfs even onaangenaam te worden, zodat de lichtelijk geprikkelde voorzitter de vraag stelde of iemand de leiding soms van hem wilde overnemen. De heer Kruisman sprak echter het ver lossende woord door zijn voorstel zich bij de stemming alleen te bepalen tot hét al of niet zenden van de nota, hetgeen inder daad de oplossing bleek. Daarop kon de stemming verder zonder incidenten ge schieden, met het reeds in de aanhef ver melde resultaat. Advertentie VAN DE IJMOND De samenwerkende ondernemingen A. J. van Lents Automobielbedrijven voor de IJmond en de firma Spanjaard uit Alk maar organiseren een show, welke onder de titel „Muziek en techniek" van vrijdag 18 tot en met zondag 20 december zal worden gehouden aan de Wijk aan Zeeër- weg 107 in IJmuiden. Respectievelijk zul len hier de nieuwste modellen van Opel en Chevrolet worden getoond en een aan tal pijporgels, die momenteel in serie in Alkmaar worden vervaardigd. Zij worden bespeeld door Guus Jansen. Advertentie De afdeling IJmuiden van de P.v.d.A. houdt donderdag 7 januari in het Patronaats gebouw aan de Willemsbeek- weg haar traditionele jaar wisselingsbijeenkomst, waar voor de nieuwjaarsrede wordt uitgesproken door wethouder H. de Boer. Mu zikale medewerking verleent het populaire trio „The Shepherds", dat tevens de combo heeft samengesteld voor het bal met attracties, dat na afloop wordt gehou den. Voor deze bijeenkomst zal geen toegangsprijs wor den geheven. De heer D. J. Sloot uit IJmuiden, voorman van de mechanische werkplaats bij Hoogovens, heeft hier een eind gemaakt aan het tijd- Woensdag 23 december houdt de afdeling Velsen van het Leger des Heils de jaarlijkse kerstviering voor de Velsense bejaarden, het geen zal geschieden in ge bouw „Concordia" in Vel- sen-Noord. Enige honderden deelnemers zullen hiervoor met vijf autobussen worden overgebracht, waar hun in de eerste plaats een brood maaltijd wordt aangeboden. De echtgenote van de bur gemeester van Velsen, me vrouw M. A. A. Bührmann- Klopper heeft reeds toege zegd hierbij aanwezig te zijn. Des avonds volgt de kerst viering met medewerking van de zangbrigade, het mu ziekkorps, een gitaarensem ble en de zangeres mejuf frouw J. Kramer. Aan het eind van deze avond ont vangt elke bejaarde een kerstpakket, met als inhoud enige levensmiddelen, het kerstnummer van „De Strijd kreet" en het nieuwe kalen derboekje „Van dag tot dag in 1965". Voorts ligt het in de be doeling ook een kerstmiddag voor de jeugd te houden, waarop ongeveer negentig kinderen met speelgoed en boeken zullen worden ver blijd. Tot besluit van de kerstviering wordt dan op de avond van de tweede kerstdag het lekespel „Het licht schijnt overal" opge voerd. rovende instellen van de beitelsteun. Hij construeerde namelijk aan de vierzijdige slijpmachine snel afneem bare en onderling te verwis selen slijpsteunen, waardoor de capaciteit van de machine wordt verdubbeld en er bovendien sprake is gewor den van een kwaliteitsver betering van de beitels. Deze vondst werd door Hoogovens gehonoreerd met negenhonderd gulden, welk bedrag de heer Sloot werd overhandigd door ir. H. C. Patoir, hoofd van de techni sche dienst productie bij dit bedrijf. De heer Patoir merkte hierbij op dat het voor een groot bedrijf be langrijk is te mogen beschik ken over mensen die met de leiding meedenken, om reeds behoorlijk geregelde zaken nog beter te laten lopen. „Elke werkplaats is een pro- duktie-afdeling, waardoor kleine ideeën en vondsten voor het gehele bedrijf grote gevolgen kunnen hebben," aldus de heer Patoir. Tijdens de laatste Sint-Nicolaasdrukte hebben ook in Velsen de schaatsen ongetwijfeld behoort tot de meest ge vraagde artikelen, zodat hierbij talrijke doorlopers, kunst schaatsen en vooral „Noren" over de toonbank zijn gegaan. Wellicht heeft .de oprichting van de schaatsvereniging „Vel sen" deze verkoop behoorlijk gestimuleerd, want de initiatief nemers hebben hun vereniging binnen een jaar zien uit groeien tot een gezonde organisatie, waarvan het ledental de driehonderd reeds heeft overschreden. De schaatsvereniging „Vel sen", welke officieel door de K.N.S.B. is erkend, heeft in middels een uitvoerig rap- Het comité „Ontspanning Invaliden en Gehandicapten" te Velsen is bijzonder ingenomen met het slagen van de onlangs gehouden amusementsavond en men is dan ook buitengewoon erkentelijk ten opzichte van de vele ingezetenen, die deze avond op de een of andere manier hebben mogelijk gemaakt. Het comité is gaarne bereid geweest de volgende verant woording te geven van de inkomsten en uitgaven: Inkomsten Uitgaven Giften N.N 190 Zaalhuur en v. d. H 10 consumpties 175 Boerenleenbank 25 Porto .- 9 M. v. Co 10 Verg. gemeente 1 IJm. S 20 Reiskosten en H. Zw 10 garderobebonnen 2,70 265 Totaal f 187,70 port verzonden aan het be stuur van de Velser Sport Stichting inzake de veilig heid op de enige gemeente lijke verlichte ijsbaan, die zich op het Triabasveld aan de Kennemerlaan bevindt. De vereniging acht de si tuatie hier namelijk onhoud baar en men zou dan ook gaarne een verbod zien in gesteld waardoor het schaat sen voor personen boven de dertien jaar overdag onmo gelijk wordt gemaakt. Alleen door een dergelijke maat regel kan immers worden voorkomen dat een „snel heidsmaniak" op zijn „No ren" de kleine schaatsen rijders ondersteboven kegelt. Deze ouderen kunnen toch overdag terecht op de ijs banen in de Velserbroekpol- der. Daartegenover kan de toegang des avonds dan weer aan personen onder de veer tien worden verboden. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Zwembroek, linker bruine handschoen, witte vlag, paar lederen handschoenen, kin dersjaal, laars met hand schoen, wieldop, dameshand schoen, muts, sjaal, ring met zeven sleutels, kinderwan tje, portemonnee met inh., bril in koker, paar wollen handschoenen, kinderporte monnee m. inh., linker da messchoen, dameshorloge, zakmes, damesbril, ring m. steen, autoped, herenbril, krielkop, grammofoonplaat, drie sleutels aan ring, hond, rechter nappa handschoen, trui, regenbroek, bril in étui, fietstas, portefeuille m. inhoud, drie sleutels in étui. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dage lijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar bij elke dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Het saldo bedraagt aldus 77,30, waarvan nog auteurs rechten en een aantal fruit bakjes voor de zieken moeten worden betaald. Het eventuele overschot zal worden aange wend voor verdere activiteiten op dit gebied, die in ieder geval zullen worden voortgezet. Er bestaan reeds diverse plannen, die echter alleen kunnen worden uitgevoerd wan neer men over een geregelde bron van inkomsten zou kunnen beschikken. Vandaar dat het comité een beroep doet op alle inwoners van Velsen zijn bedoelingen mogelijk te maken door zich aan te melden als contribuant, tegen een minimum contributie van f 2,50 per jaar. Men kan zich hiervoor per briefkaart opgeven bij de penningmeester, de heer J. Die naar jr., Kr. Mijdrechtstraat 24. De overige bestuursleden zün L. Bakker. Saturnusstraat 57, voorzitter; Joh. G. van Rijn, Kr. Mijdrechtstraat 15, secretaris; K. Anker, Popta- plaats 18 rd., alg. adj. en J. Dekker jr., Heidestraat 41, lid. Ook de kwaliteit van de ijsbaan zou volgens deze vereniging voor verbetering vatbaar zijn. Overigens is de heer P. J. van der Linden als voorzitter van de Vel sense schaatsers bijzonder tevreden over de gang van zaken en de samenwerking met diverse gemeentelijke instanties en de Velser Sport Stichting. „Wanneer deze goede samenspraak er niet was geweest, dan zouden de plannen met betrekking tot verbetering van de schaats- accommodatie in de Velser- broekpolder nimmer op zulk een korte termijn zijn ge realiseerd".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5