Groot-Brittannië verwerpt MLF en wil de NAVO reorganiseren Wilson wil strijdmacht met een centraal gezagscentrum robins n De Duitsers hebben nog geen echte vrienden in de wereld Problemen door gebrek aan morele schaamte AEG ARACHNE 24.90 AEG TURNA Onderzoek in Boxtel naar fataal schot van hoofdagent Protest tegen hogere wegenbelasting voor bezorgwagentjes Trouwring terug na 24 jaar „Maak er een feest van" PTT tijdens kerst en nieuwjaar „Wij moeten zorgen yoor andere volken" Auschwitz-onderzoek had wel resultaat Britse regering wil inkomens en prijzen gaan beheersen misier \SfixrLtr Blindelings Echte vrienden DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 Sluier opgelicht Nette manier Op speciale skileest v.a. In zwart en bruin. Maten: 30 t/m 43 gouden hanger met 2 tourmalijnen f 995,- WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel-wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kleinbehuisden en „het sprookje van iedere dag"voorde huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't beste:ee"n klasseapart! AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis Westduitse Starfighter vertoont gebreken (Van onze correspondent) LONDEN De door de Britse regering in Washington voorgestelde Atlantische nucleaire strijdmacht zou moeten worden samengesteld uit: Britse V-bommenwerpers, behalve die welke nodig zijn voor de defensie van gebieden buiten de NAVO, de in aanbouw zijnde Britse Polaris- duikboten; Een gelijke hoeveelheid Amerikaanse Polarisduikboten, Een element van nationaal gemengde militaire ploegen binnen gezamenlijke strijdmacht, waaraan ook niet-nucleai- re NAVO-leden kunnen deelnemen. De Britse regering voelt echter niets voor een gemengde Polaris oppervlakte vloot, de MLF. Ze heeft zich wat dit betreft nergens aan gebonden. De MLF is voor een belangrijk deel van de Labourpartij onaanvaardbaar. Ook de conservatieven waren destijds over het nut ervan ver deeld. De ANF, de door Wilson voorge stelde multilaterale strijdmacht, zou vijf percent van de totale westelijke kern macht uitmaken. De bevelhebber van de ANF zou zijn or ders van een enkele gezagsorganisatie ont vangen, die buiten de NAVOraad zou staan. Wilson heeft woensdagavond zo niet het verlossende woord gesproken in het Lager huis dan toch de sluier, die over zijn Washingtonse besprekingen hing, een tipje opgelicht. Hij onthulde dat het Britse plan voor een Atlantische nucleaire macht het nationale veto inhoudt van de 14 lan den waarvoor het bestemd is. Het bete kent echter niet veertien vingers op de nucleaire trekker, maar veertien vingers op de veiligheidspal. Wilson blijft gekant tegen de MLF en tegen Britse deelneming daaraan. Hij acht een Polarisoppervlaktevloot juist het minst geschikte middel voor de toepassing van het multilaterale beginsel en propageert daarentegen nationaal gemengde militaire teams op de grond. De Verenigde Staten hebben het MLF- plan echter nog niet laten vallen. Zoals men weet heeft president Johnson het aan Wilson overgelaten om de bondgenoten warm te maken voor een andere oplos sing. Wilson's krachtigste argument voor 'n Atlantische kernstrijdmacht is dat deze de verspreiding van nucleaire wapens verhindert, omdat de veertien landen het recht van veto zouden krijgen en de niet-nucleaire landen eventueel een collec tief veto zou dit althans volgens de eer ste indruk artikel vijf van het NAVO-ver- drag op losse schroeven zetten. Dit artikel behelst het voorschrift dat in dien een NAVO-lid wordt aangevallen, al le andere bondgenoten het te hulp zullen snellen. Indien een veto de ANF zou blok keren zouden puur theoretisch nog alleen de Verenigde Staten met hun eigen onafhankelijke nucleaire macht kunnen ingrijpen. Het Wilson-plan is ook interessant, om dat dit het bondgenootschap wil verster ken, onder andere door een gecentrali seerde leiding en door een maximum van onderlinge raadpleging en militair-techni sche medezeggenschap. Wilsons voorstel is tevens een poging om op een „nette" manier van Engelands zelfstandige nucleaire wapens af te ko men. De afschaffing daarvan voor natio naal gebruik heeft Labour onder druk van de linkervleugel en om de partijeenheid te bewaren in haar verkiezingsprogramma beloofd. Het ANF-plan voorziet in een on- Advertentie herroepelijke afstand van alle nationale nucleaire wapens voor de duur van het bondgenootschap. Pikant is de reeds door oppositieleider Sir Alec Douglas-Home gestelde vraag of de V-bommenwerpers, die Wilson achter de hand wil houden, vooral ter bescher ming van India tegen China, eventueel ook voor nucleaire doeleinden zullen wor den gebruikt. Daarop weigerde Wilson een antwoord te geven door zich te beroepen op veiligheidsoverwegingen. Hij bood ech ter wel aan met de oppositie vertrouwe lijke besprekingen over zijn defensiebeleid te voeren. Labour gaat kennelijk van de gedachte uit, dat het restant van het zelf standige Britse kernwapen snel veroudert en dat er over enkele jaren inderdaad waarschijnlijk geen enkel kernwapen van zuiver Britse makelij meer zal bestaan. Wilson wil door het beginsel van natio nale „dooreenklutsing" West-Duitsland ook zonder de MLF tegemoetkomen en speciaal de deur voor Frankrijk openhou den. Maar als de Fransen hun eigen kern macht niet als afschrikmiddel tegen drei ging of chantage door een nucleaire agres sor zouden mogen gebruiken om nog niet eens van de eigen verdediging te spreken, zal president De Gaulle waarschijnlijk voorlopig wel obstinaat blijven. Hetgeen niet wegneemt dat hij door zijn tot nu toe negatieve houding volgens de optimisten tenminste bereikt heeft dat er althans een poging is gedaan in de rich ting van Europese medezeggenschap. Sommigen geloven dat door de Brusselse graanovereenkomst het Franse ijs is gaan smelten en de weg is vrijgekomen voor een Europese politieke eenheid en daarop De 50-jarige Boxtelse hoofdagent, die in de nacht van maandag op dinsdag de 32- jarige fruitteler A. Olislagers in het jacht veld doodschoot doordat hij naar hij zelf heeft verklaard struikelde, bevindt zich nog steeds op vrije voeten. De rijks recherche en de justitie hebben gisteren de tragische gebeurtenis gereconstrueerd. De hoofdagent is zo is uit diverse ver klaringen gebleken erg slecht ter been. Het schot, dat de politieman afvuurde, moet een ongeluk zijn geweest. Zijn ver klaring dat hij struikelde is in verband met zijn kwaal zeer aannemelijk. Het is echter niet duidelijk waarom de hoofd agent met het pistool schietklaar rondliep, hoewel de heer Olislagers op eigen terrein jacht maakte op konijnen. De hoofdagent, die met het toezicht op de jacht belast was, moet geweten hebben dat de heer Olislagers daarvoor een jachtvergunning had. De verhoging van de wegenbelasting treft ook de zo genoemde electro-cars, die melkventers en broodbezorgers gebruiken. Het bestuur van het bedrijfschap Detail handel in Melk- en zuivelprodukten heeft nu een adres gezonden aan de ministers van Financiën en van Verkeer en Wa terstaat, waarin geprotesteerd wordt te gen de verhoging, die neerkomt op 52 per electro-car per jaar. Het bedrijfschap acht een dergelijke verhoging voor der gelijke wagentjes totaal onjuist. Mevrouw Donker de Groot uit Alk maar heeft na ruim 24 jaar de trouw ring teruggekregen, die aan haar eer ste man, de heer J. P. Commandeur, heeft toebehoord. De ring werd gevon den in de kist van de reserve eerste luitenant F. P. de Jager, wiens stoffe lijk overschot in Moerdijk is opgegra ven om op het ereveld in Loenen te worden bijgezet. De ring is thans in het bezit van de oudste zoon van wijlen de heer Commandeur. De op 10 mei 1940 gevallen luitenant De Jager kreeg posthuum de militaire Willemsorde omdat hij in een stelling geheel alleen achter een kanon tot het laatste toe stand had .gehouden tegen de Duitsers. Soldaat Commandeur was kort daarvoor reeds in de nabijheid ge sneuveld. Men vermoedt dat hij zijn trouwring voor zijn overlijden aan lui tenant De Jager in bewaring had ge geven. gebaseerde nauwere Europese defensiesa- menwerking. Er zou ook daarom thans minder haast zijn bij de MLF of de ANF. Ook Wilson waarschuwde tegen overhaaste beslissin gen. Wilson's doel is behalve de reeds ge noemde oogmerken talrijke vliegen in één klap te slaan. In de eerste plaats wil hij oprichting van nog meer nationale kern machten behalve de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk voorkomen. Voorts wil hij de Britse defensieuitgaven Engeland draagt, behalve de Verenig de Staten, meer bij tot de verdediging van het Westen dan enig ander land beperken. Deze zullen, zo is berekend, reeds in vijf jaar tijd automatisch op grond van de prijsontwikkeling met vier honderd miljoen pond stijgen. Wilson verkondigde trots dat Engeland zijn wereldrol als vredesmacht blijft ver vullen. Hij was in de wolken over de vol mondige erkenning van deze Britse taak door president Johnson, een taak, die bo vendien de lasten van de Verenigde Sta ten zal verlichten. „Maak er een feest van" is het motto waaronder op 5 mei 1965 de bevrijding twintig jaar geleden, zal worden gevierd. Het Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag 5 mei 1965 heeft dit motto aan 5 mei 1965 meegegeven. Eén van de belangrijk ste taken van het comité zal zijn de sti mulering van de feestviering in het land. Het dringt aan op tijdige instelling van plaatselijke comités, die de feestvie ring in alle plaatsen zullen moeten voor bereiden. Het comité heeft zelf twee na tionale manifestaties georganiseerd: een dankdienst in de Leidse Pieterskerk met sprekers, declamatie, muziek en een meis jeskoor en voorts, in nauwe samenwerking met de N.T.S. en de N.R.U., een manifes tatie in het nieuwe RAI-gebouw in Am sterdam, waarin de gebeurtenissen in Ne derland van de afgelopen twintig jaar zul len worden uitgebeeld. Beide manifesta ties zullen door radio en t.v. worden uit gezonden. Jan Naaykens heeft een spe ciaal wagenspel voor 5 mei geschreven en Dick Effers heeft een affiche ontworpen waarvan 35.000 exemplaren worden ver spreid. De dienstverlening van de posterijen zal op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 december zijn als op zondag. Op maan dag 28, dinsdag 29, woensdag 30 en don derdag 31 december is de dienstuitvoe ring normaal als op deze dagen van de week. Op vrijdag 1 januari is de dienst uitvoering als op zondag. Op zaterdag 2 januari wordt een volledige bestelling uit gevoerd. Ook aangetekende stukken, brief- pakjes, postpakketten e.d. zullen dan wor den besteld. In de periode van 24 decem ber tot en met 2 januari zullen zonodig extra buslichtingen worden uitgevoerd. Op donderdag 24 en 31 december zullen na ongeveer 23.00 uur geen treinen met post meer aankomen. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24/25 tot en met 27/28 december en van 31 de cember/1 januari tot en met 3/4 janu ari. In de vroege ochtend van maandag 28 december en zaterdag 2 januari zullen extra vervoersmaatregelen worden geno men. Op de beide kerstdagen en op nieuw jaarsdag zal de telegraaf- en telefoondienst worden uitgevoerd als op zondagen. (Van onze correspondent) BONN. De laatste weken van het jaar houden de Duitsers zich hoofd zakelijk met de voorbereidingen van Kerstmis bezig: met de inzet van 1965 wachten er zorgen genoeg. De laatste maanden hebben pers en televisie met tergende regelmaat gezorgd voor ingewikkelde communiqués over de MLF en de Europese, dan wel de Atlantische eenheid, over vriendschap met Frankrijk of met de Verenigde Staten, over verjaring of geen verjaring en over de oud- hondskanselier die de nieuwe bondskanselier voor de voeten probeert te lopen. Het komende jaar brengt de parlementsverkiezingen en de beslissing over het al dan niet doorgaan met het beschuldigen van oorlogsmisdadigers. De discussies hierover zijn al begonnen. HOEWEL HET niet strookt met de kerststemming is het nuttig een opmer king van de Britse diplomaat en auteur Harold Nicolson aan te halen. Nicolson zegt: „Een van de vreemdste indrukken die me van een verblijf van enige jaren tussen de Duitsers is bijgebleven is wel de vreemde gave die zij bezitten tot nijd en afgunst. Het kookt en gist in hun borst als een virus dat achterdocht en rancune veroorzaakt, en de illusie van medelijden met zichzelf." NICOLSON IS geen Duitsland-hater en hij schreef deze woorden naar aanleiding van een bespreking van een Brits boek over de republiek van Weimar. De West duitsers die niet precies meer wisten hoe het in de republiek van Weimar is toe gegaan weten dat nu ook weer: Deze maand liep een televisie-serie over de tijd 1919-1933 in zeven delen ten einde. Nog eens werd duidelijk gemaakt hoe de generaals van keizer Wilhelm II de oorlog blindelings net zo lang hadden voortgezet tot het land in een absoluut slop was ge raakt. Ze lieten het toen aan de „demo cratische" geesten in het land over het document van de wapenstilstand te onder tekenen. Deze twijfelachtige eer nam de socialist Erzberger op zich, die daarop prompt als de verkwanselaar van het rijk werd ge doodverfd en tenslotte door reactionaire elementen werd vermoord. De bekwame Stresemann verbruikte al zijn energie om zijn land uit de puinhopen omhoog te hef fen, maar het „virus" in de Duitse borsten" leidde regelrecht tot de situatie van waaruit Hitier en zijn trawanten de macht konden „overnemen". Nicolson plaatst nog deze opmerking: De Duitsers hebben altijd een aansteke lijke drang tot zelfmoord gehad. In tijden van tegenspoed hebben ze geen geduld en ze realiseren zich nooit voldoende dat de enige draaglijke vorm van schaamte de morele schaamte is." Zuidafrikaanse ambassadeur: „De Zuidafrikanen moeten hun plicht doen tegenover de Heer, die in zijn alwijs- heid heeft besloten om aan de zuidpunt van Afrika een blanke natie te planten. De Zuidafrikanen hebben de plicht om te zor gen en te strijden voor hun zelfbehoud als natie en ik geloof dat mijn volk ook de taak heeft om voor andere volken in Zuid- Afrika en voor de toekomst ervan te zor gen, juist omdat zij dat zelf niet kunnen. Juist daarom mogen de blanken van Zuid- Afrika ook terwille van de andere volken niet toelaten dat zij zelf ten onder gaan." Dit heeft de nieuwe Zuidafrikaanse am bassadeur in ons land, dr. J. J. Fouché, gezegd tijdens de viering van „gelofte dag" in de oud-katholieke kerk aan de Juffrouw Idastraat in Den Haag. HET ONTBREKEN van deze „morele schaamte" is een van de sleutels tot alle grote problemen waarmee de regering in Bonn op het gebied van de buitenlandse betrekkingen te maken heeft. Hoe de poli tiek ook bedreven mag worden, het feit doet zich nu eenmaal voor dat twintig jaar na afloop van de tweede wereldoorlog in Europa de herinneringen aan Duitslands daden tijdens de Hitler-periode bij de re gerende generatie niet zijn vervaagd. De Britten bijvoorbeeld denken in hun Europa-politiek volgens normale lijnen aan hun positie ten opzichte van het Ge menebest, maar wanneer de rol van de Bondsrepubliek in dit Europa aan de orde is, denken ze ook aan Duinkerken. De hui dige minister van Buitenlandse Zaken, Gordon Walker, zal nooit de dag vergeten dat hij als eerste Britse waarnemer het door zijn landgenoten bevrijde concentra tiekamp Bergen-Belsen betrad: „De mensen dromden om mij heen, ze kusten mijn handen en voeten en stierven daarna van uitputting. Lijken in staat van ontbinding lagen op grote hopen. Men schatte het eantal lijken daar op 35.000". Alleen de Amerikanen staan tamelijk onbevooroordeeld tegenover het Duitse fe nomeen. Maar zij hebben ook hun Coven try, hun Rotterdam of Warschau niet. Het merendeel van hun gesneuvelde zonen viel in het gebied van de Stille Oceaan. Eind 1964 hebben de Duitsers nog geen echte vrienden in de wereld. De publiciste Hannah Ahrend, die als jodin een opzienbarend boek over het Eich- mann-proces geschreven heeft (ze is Duit se, maar woont al sinds 1933 buiten haar vaderland) merkte kortgeleden voor de televisie over de verjaringskwestie op, hoe ze het zogenaamde „schuldbesef" van de Duitsers die inderdaad niets gedaan heb ben als ridicuul was gaan ondervinden, toen bleek dat Duitsers die wel het een en ander hadden misdreven er in alle rust van overtuigd bleken, dat ze een blanco strafregister bezaten. NATUURLIJK IS de tijd voorbij dat voormalig Ortskommandanten in Neder land bij de huizen aanbelden waar ze in de oorlogsjaren hun bureau hadden om „het allemaal nog eens te mogen zien". Dit komt niet omdat ze hebben begrepen dat ze dit beter achterwege kunnen laten. Deze Ortskommandanten is te verstaan ge geven dat ze dit soort sentimentele buien moeten onderdrukken. Maar ze begrijpen nog steeds niet waarom. Een dezer dagen vertelde een burge meester van een dorpje in de buurt van Bonn mij, dat hij niet meer in Joegosla vië op vakantie wenste te gaan. Hij vond de Joegoslaven „niet aardig" tegen de Duitsers. Hij verklaarde deze houding uit een gebrek aan gastvrijheid en welopge voedheid bij het volk van Tito. De Duitsers kunnen zich niet verplaatsen in andermans gedachtengang en de niet- Duitser begrijpt niets van de hunne. Het is bijzonder moeilijk vanuit deze situatie van onbegrip tot een vruchtbare samen werking te komen. En de kloof zal nog groter worden naarmate de Bondsrepu- KRAKAU (DPA) De 24 man sterke delegatie van de rechtbank in Frankfort die het proces tegen de voormalige SS-be- wakers van het kamp Auschwitz behan delt, heeft woensdag na drie dagen on derzoek in het kamp haar zitting daar beëindigd. Door het Openbaar Ministerie werd mee gedeeld, dat men door dit onderzoek heeft kunnen vaststellen dat de meeste bewerin gen van de twintig beklaagden niet houd baar zijn. In het bijzonder kunnen de twee beklaagden, Robert Mulka en Karl Hoeker, zich er nu niet meer op beroepen dat zij niets geweten hebben van de massale moordpartijen in het kamp. Advertentie bliek meer gaat eisen. Seebohm en zijn Sudetenduitsers vormen geen geïsoleerd geval. Naarmate vooral de Frans-Duitse samenwerking afbrokkelt (en dit is ook voor een deel Frankrijks schuld) zal het land zich steeds meer naar binnen keren. Over dit toekomstprobleem merkte het Franse dagblad „Le Monde" kort geleden op: „Als het uur van de waar heid nieuwe polemieken moet ontkete nen is het risico groot dat men de oude demonen herboren ziet worden. LONDEN De Britse regering heeft woensdag de eerste stap gezet op de moei lijke weg van een nationale politiek van inkomens- en prijsbeheersing door d.e pu- blikatie van een gezamenlijke beginselver klaring van regering, werkgeversorganisa ties en het Britse verbond van vakvereni gingen. Maar niemand weet of de 178 vak bonden die bij het vakverbond zijn aange sloten, en die gewend zijn hun eigen boon tjes te doppen in de loonstrijd bereid zijn in het gareel te lopen. Daarom is de hand tekening van het vakverbond onder dit do cument misschien een slag in de lucht. De regering zal een apparaat scheppen om de ontwikkeling van prijzen en alle vor men van inkomens nauwgezet aan een pe riodiek onderzoek te onderwerpen. Ze is echter tegen een strakke en straf fe methode van prijsbeheersing en hoopt op de nodige zelfdiscipline van alle betrok kenen op wie een patriottisch beroep zal worden gedaan de prijzen stabiel te hou den. Buitensporige toeneming van winsten in verhouding tot lonen en salarissen zal wor den gecorrigeerd door fiscale maatrege len. De Britse regering beschouwt de komen de inkomens- en prijspolitiek geenszins als een middel tegen alle kwalen, maar wel als een onmisbare voorwaarde om Enge land economisch te redden. Het betekent echter geen terugkeer tot een loonstop. Advertentie BONN (DPA) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie heeft woensdag toegegeven, dat de elek tronische apparatuur van de Starfighter- straaljagers van de Westduitse luchtmacht gebreken vertoont. De woordvoerder gaf geen bijzonderheden. Senator Edward Kennedy, de jon gere broer van wijlen president Ken nedy, heeft het ziekenhuis te Boston verlaten. Bij zijn aankomst in Palm Beach wordt Kennedy onstuimig begroet door zijn zoon Teddy. Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares SpekstC 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9