Westduitsers kwaad over Franse houding in NAVO NU! 20°/okorting bontmantels G ïSIê?"""895 lm Duitse kwestie wordt weldra door de grote vier weer onder ogen gezien JAN VAN DER PIGGE Uittocht van buitenlandse arbeiders plaatst N.S. voor problemen Professor Roux monddood gemaakt Geen succes voor de Peronisten Jongeman bekent twintig inbraken I VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 11 Commentaar ...net even anders! Toch Duitse kwestie Verrassend V/ \engte eu Super^asllSLrh tNondefba®* 3 Sterren ny\ons oo\on Verkeer St. Nicolaasintocht in Bloemendaal Weggeld Gezinshulp Ereburger Hulde aan de KNVB Scholen in Schalkwijk 1 Scholen in Schalkwijk 2 Bijzondere hulp 1 Bijzondere hulp 2 Bijzondere hulp 3 Simpel Emmeloord P-+aurant TER BURG wijk (Van onze correspondent) BONN „Onder het Duitse volk heersen teleurstelling, terneergeslagenheid en gramschap". Dit verklaarde de vice-voor- zitter van de sociaal-democraten Herbert Wehner naar aanleiding van de Franse weigering om de traditionele gezamenlijke verklaring van de westelijke grote drie in de NAVO-raad te tekenen over de nood zaak van „nieuwe initiatieven in het Duit se probleem." Frankrijks onwil was het gevolg van een rede van de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder, in de NAVO- raad, waarin hij over de MLF verklaarde dat het nu geen gunstig ogenblik is om met vage toekomstprognoses aan te ko men, nadat de acht bondgenoten met me deweten van de NAVO-raad 14 maan den over de MLF onderhandeld hadden. De Bondsrepubliek acht het voor zijn voortbestaan levensgevaarlijk van de Ver enigde Staten als partner afstand te doen. Alleen de Amerikanen kunnen de veilig heid van het land garanderen, zo redeneert men in Bonn. De reacties in de Bondsrepubliek op Frankrijks weigering had enige opvallende aspecten. De Westduitsers werden er voor het eerst mee geconfronteerd dat een van de bondgenoten niet meer wil meedoen in het weliswaar ongevaarlijke maar irritan te spel van de plechtige verzekeringen tot het verlenen van alle steun aan de hier als heilig beschouwde Duitse hereniging. Niet alleen de vice-voorzitter van de S.P.D. sprak woorden als „teleurstelling, neerslachtigheid en gramschap". Bildzei- tung, het schandaalblad van het machtige Springerconcern oplage van meer dan vier^niljoen exemplaren gaf het vol gende tot nadenken stemmende commen taar: „omdat het toch geen zin zou heb ben wordt de Duitse kwestie ter zijde ge schoven. Bij hun gesprekken met Moskou sluiten de Amerikanen deling van Duits land uit. Men verdedigt wat men heeft, maar men eist niets meer. Wij zijn dank baar voor de militaire bescherming van de V.S.", gaat Bildzeitung verder, „maar daarbij moeten we toch eens de vraag Stellen: moeten deze militaire bescher mingen het enige zijn, dat ons eraan her innert dat Amerika onze bondgenoot is? Voor de Duitsers blijft de vraag: kunnen onze geallieerden ons niet aan de hereni ging helpen, of hebben ze er geen zin in." Deze litanie die er bij miljoenen eenvou dige Duitse lezers als gesneden koek in gaat als alles wat Bildzeitung hun voor zet steekt schril af tegen de niet-afla- tende Amerikaanse pogingen vriendelijk tegen de Duitsers te zijn. Een voorbeeld oaarvan is de op het ogenblik door West-Duitsland reizende Kennedy-herdenkingstentoonstelling, waar bij tal van documenten worden tentoonge steld die van de aandacht getuigen die de Duitsers in de V.S. ten deel valt. Een interessante mededeling deed ook de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, tijdens een van de zittingen van de NAVO-raad in Parijs. McNamara onthulde dat veertig percent van de Ame rikaanse voorraad aan kernwapens zich in West-Duitsland bevindt of gereserveerd is voor de verdediging van Europa. McNamara verifieerde dit nog door te melden dat de uitwerkingskracht van de in West-Duitsland opgeslagen kernwapens vijfduizend maal groter is dan die van de Advertentie HOFLEVERANCIER Exclusieve Kerstgeschenken Tabakspijpen Aanstekers After Dinner Sigaren GROTE HOUTSTRAAT 81 Ao. 1800 HAARLEM Advertentie in 1945 op Hiroshima afgeworpen kernbom. Ook de gematigde Frankfurter Allge- meine Zeitung is ontevreden. Ze maakte naar aanleiding van Frankrijks houding tegenover de Duitsland-verklaring de op merking: „Nieuw is ditmaal dat van Fran se zijde een poging is ondernomen de Duit se minister van Buitenlandse Zaken voor de gebruikelijke troostprijs van de Duits- landresolutie van de NAVO-raad een poli tieke prijs te laten betalen, namelijk de ondersteuning van Frankrijks afwijzende houding tegenover de MLF." De Frankfurter Allgemeine Zeitung be sluit: „Het is voor de toekomst geen vro lijk vooruitzicht dat een hechte bondgenoot ermee begonnen is te eisen voor. zijn on dersteuning van de belangrijkste Duitse politieke eis in kleine munt betaald te wor den." Minister Schroder zelf heeft getracht het incident een deel van zijn betekenis te ont nemen. Hij zei op een persconferentie dat het meningsverschil een gevolg was van een ongelukkige formulering, waarvan men de betekenis niet moet overschatten. Later is in Washington bekend gemaakt dat de Westelijke bondgenoten van plan zijn weldra nieuwe besprekingen op hoog niveau te houden over de Duitse kwestie en de geallieerde kernstrijdmacht. Aan de besprekingen over de Duitse kwestie zal worden deelgenomen door de Westelijke grote vier de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek. Het nieuws van het besluit om de beide kwesties begin volgend jaar op afzonder lijke conferenties te bespreken werd be kendgemaakt nadat president Johnson rap porten van de Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie over de vergadering van de NAVO-raad in Parijs ontvangen had. Ruim een derde van de bijna twee mil joen buitenlandse arbeiders in Nederland, België, Duitsland en Zwitserland gaat dit jaar met kerstverlof naar Italië, Grieken land, Turkije, Joegoslavië en Spanje. De ze massale uittocht bezorgt vooral de Duit se en Zwitserse spoorwegen veel extra werk. De Zwitserse spoorwegen laten tus sen 11 en 31 december 460 extra treinen rijden voor buitenlandse arbeiders. Na nieuwjaar herhaalt hetzelfde beeld zich in omgekeerde richting. Bij de Nederlandse Spoorwegen heeft men nog geen duidelijk beeld van de door de uittocht van buitenlandse arbeiders te verwachten drukte. Uit een onder de be drijven met meer dan 10 buitenlandse ar beidskrachten gehouden enquête is even wel gebleken, dat bijna de helft van de ruim 50.000 vreemde arbeiders in ons land dit jaar met kerstverlof gaat. De Span jaarden reizen veelal met bussen, de Ita lianen, Turken en Grieken gaan met nor male reizigerstreinen naar het Ruhrgebied waar ze overstappen in extra treinen. De directie van de N.S. heeft zich reeds in november tot alle daarvoor in aanmer king komende bedrijven gewend om de aandacht te vestigen op de problemen die kunnen ontstaan als zich omstreeks Kerst mis opeens een massale stroom van bui tenlandse arbeiders aandient. Zij onder scheiden zich van andere reizigers door een veelheid aan bagage. Bovendien ne men ze vaak de door anderen gereser veerde plaatsen in. Voor het inleggen van extra treinen is medewerking van de be drijven nodig die tijdig moeten opgeven hoeveel vreemde arbeiders met kerstver lof gaan. De massale uittocht zal besproken wor den op een conferentie van de Europese spoorwegdirecties. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Advertentie JOHANNESBURG (Reuter) Het Zuid- af rikaanse minsiterie van Justitie heeft de 61-jarige professor Edward Roux van de universiteit van Witwatersrand verbo den na 31 januari 1965 onderwijsinstellin gen te betreden, te doceren of wetenschap pelijke of politieke geschriften te publi ceren. Het verbod is de professor opge legd op grond van de wet op de bestrij ding van het communisme. Toen profes sor Roux vorig jaar de pensioengerechtig de leeftijd bereikte, is hem gevraagd nog vijf jaar te blijven doceren. BUENOS AIRES (AP) De volgelin gen van ex-dictator Juan D. Peron heb ben donderdag in Argentinië een golf van geweld ontketend, maar zij zijn er niet in geslaagd alle bedrijvigheid in het land 48 uur lang te verlammen. De Peronisten, die in het algemeen vak verbond een dominerende positie innemen, willen de anti-peronistische regering van president Arturo Illias ten val brengen. De Rotterdamse politie heeft een 21-ja- rige schilder aangehouden die bekend heeft twintig inbraken te hebben gepleegd met een totale buit van vele duizenden guldens. Hij huisde in een caravan en on dernam 's nachts zijn strooptochten. In een winkel stal hij goederen ter waarde van 1.000,Bij een nachtelijk bezoek aan een kantine op een sportterrein warm de hij op een elektrisch kookplaatje cho colademelk en tomatensoep en deed hij zich tegoed aan koeken en snoep. Enige dagen later tracteerde hij zich tijdens een nachtelijk bezoek aan een café op een goede maaltijd door enige kippen' te bra den en daarbij enige flessen wijn te drin ken. Vóór hij het café verliet nam hij het geld uit een aantal automaten mee. Op het terrein waar ook zijn caravan stond brak hij vier andere caravans open waaruit voor 1.000,aan kampeerarti- kelen werden gestolen. Toen één der eige naren terugkeerde van een bezoek aan de politie om daar aangifte te doen van de inbraken zag hij een man bij de cara vans rondscharrelen. Hij waarschuwde een agent, die de man aanhield. De schilder bekende ook nog een caravan ter waarde 7.000,- gestolen te hebben. In uw redactioneel artikel „Dringend" van 10 december j.l. naar aanleiding van „het droevige drama" van de verkeers chaos op de voetbalavond van woensdag 9 dec. komt u tot de slotsom: „Dit alles wijst naar 'n totale reorganisatie der Neder landse overheidsdiensten op het gebied van het verkeer." U spreekt jammer ge noeg met geen enkel woord over de fat soensinstelling van de weggebruikers (in dit geval de automobilisten). Als deze zich niet storen aan verkeersvoorschriften, geen acht slaan op weersomstandigheden en slechts één persoonlijk doel voor ogen hebben met terzijdestelling van alle fat soensnormen, dan kan hét wegennet nog zo uitgebreid en technisch geperfectioneerd worden, ook dan zal dat niet baten. Het gaat in de eerste plaats om fatsoenlijke weggebruikers. Ik kan dan ook van harte meegaan met een hoofdartikel in een lan delijk dagblad van 10 december j.l. n.l.: „Wat zich gisteravond op de Nederlandse wegen afgespeeld heeft is ontstellend" en verder: „Tallozen houden geen enkele rekening met de medemens, overschatten rijkunst en beoordelen verkeerssituaties verkeerd. Fatsoenlijke burgers veranderen in wolven zodra zij deelnemen'aan het verkeer. De ontwikkeling is zorgwek- k e n d!" Dat u, geachte redactie, van deze facetten in uw artikel met geen enkel woord rept, vind ik onbegrijpelijk. Ik had dit van u niet verwacht. T. F. ROOS, Santpoort. Naschrift: Er is hier duidelijk sprake van een misverstand. Onze redactie acht zich niet geroepen tot prediking over de generale zonden der mensheid, zonden waarvan ieder weldenkend mens onmid dellijk zal zeggen dat ze onmaatschappe lijk en ontoelaatbaar zijn, maar ook nqoit zullen kunnen worden uitgeroeid. De mis dragingen van weggebruikers Zfoals die zich op die woensdagavond demonstreer den, zijn in onze nieuwskolommen zeer duidelijk weergegeven. Het is toch vol komen logisch dat dergelijke uitspattingen op verkeersgebied zonder discussie veroor deeld moeten worden. Het heeft geen zin, daaraan woorden te verspillen. Een andere kwestie waaraan wel degelijk via de pers iets gedaan kan worden is de plicht van de overheid om door haar ver keer svoorziening en zo min mogelijk ruim te te geven voor misdragingen. En daaraan ontbreken in ons land vele dingen. Ver- keerszondaars zullen er altijd blijven, al schrijven alle kranten van Nederland iedere dag hoofdartikelen over dit euvel. De hele verkeerswetgeving is trouwens gebaseerd op het uitgangspunt, dat er overtreders zullen zijn. Hoe dichter het net van de voorzieningen is geweven, hoe minder deze overtreders kans zullen heb ben hun medemt isen in gevaar te bren gen. Het gedrag van de mensen is een vast staand gegeven. En al zijn 99 percent van de verkeersdeelnemers fatsoenlijk, dat ene percent dat het niet is blijft een ge vaar. Daarom moet worden gezorgd dat zij geen kans hebben hun onfatsoen in prak tijk te brengen. Red. Het is zo langzamerhand een traditie geworden dat Sint Nicolaas ook een bezoek brengt aan de winkelstraat van Bloemen- daal-dorp. Doch de organisatie hiervan is, wanneer de weersomstandigheden ongun stig zijn, droevig. Waarom bespreekt men niet van tevoren een zaal om, als de regen met vlagen rond de oren zwiept, een onderdak te hebben. Dit jaar strooide Zwarte Piet met gulle hand zijn peper noten op een modderig plaveisel. De kin deren die dit snoepgoed eten lopen groot gevaar van infectie. Trouwens, het geheel had ik graag als bewoner van de Bloemen- daalseweg anders gezien. De winkeliersvereniging Bloemendaal- dorp beschikt heus wel over voldoende liquide middelen. Waarom organiseert men dit nu eens niet anders? Laat men eens een kijkje nemen bij de naburige gemeen ten, waar de Sint na zijn intocht een be hoorlijke zetel krijgt aangeboden om zich met de kinderen te kunnen onderhouden. Nu vervaagt het geheel en valt letterlijk en figuurlijk in het water. Na afloop kun nen de kinderen hier en daar snoepjes op rapen. Laten we onthouden dat het een hoogtij dag is voor de kinderen en niet een feest voor de groten om er winst uit te trekken. A. J. GROOTEGOED Czn, Bloemendaal. Hoera! Het weggeld is van de baan. Men meent nu een ideale oplossing gevonden te hebben. De arbeider die een auto aange schaft heeft door zich veel te ontzeggen en tien tot twaalfduizend kilometer per jaar rijdt, gaat ook 65 percent meer wegen belasting betalen. Dat is nu eens geen lóón- maar een belastingexplosie. Ik geloof echter niet dat de regering zich over dat laatste zoveel zorgen maakt als over het eerste. Het was tenminste heel vlot in kannen en kruiken zonder gezeur van eerst 61,7 percent bijvoorbeeld, zoals met de lonen gedaan wordt. De wegenbelasting behoeft volgens de regering ook niet uitsluitend voor aanleg en onderhoud van wegen bestemd te wor den. Er mag evenwel voor aanleg en onderhoud van wegen ook niet uit de alge mene middelen geput worden. (Anders dan bij de Nederlandse Spoorwegen en de KLM). Aan de ene kant belastingverlaging, aan de andere kant belastingverhoging bijvoorbeeld van sigaretten, benzine en wegenbelasting. Het is geven met de ene hand (en dan nog moeizaam) en nemen met vijf andere handen (en dan vrij vlot). Men gaat zich tenslotte een kaalgeplukte kip voelen: zodra er weer een veertje zicht baar is wordt het uitgetrokken. Maar in één ding ben ik het met onze regeerders eens: waarom gemakkelijk als het ook moeilijk kan? De eenvoudige man zou het ook gaan begrijpen en dat is niet de bedoeling. Wij moeten vol ontzag en eerbied naar die heren kunnen opzien. W. J. VERSTRATE, Haarlem. Met verbazing las ik in uw blad van 12 december 1964 dat de Gezinsraad een voor stel aan de regering gezonden heeft om werknemers te verplichten driekwart per cent van hun salaris af te staan voor Ge zinszorg bij ziekte van de huisvrouw. Met een rijst hierbij de vraag: „Wat baat die 150 miljoen gulden als er geen gezins hulpen zijn?" Dit is een feit dat sinds jaar en dag bekend is. Zelf ben ik enige jaren in de gelegenheid geweest achter de coulissen te kijken bij een van de verenigingen voor Gezinszorg. Daarbij kwamen verschillende misstan den aan het licht die mijns inziens eerst opgelost moeten worden alvorens men de werknemers verplicht bij te dragen in de kosten voor zo'n instelling. Voorbeelden: 1. Een der bestuursleden bleek zelf niet vrij te zijn van eigen belang. Een bijna tachtigjarig minder valide vrouwtje bleek op zekere dag geheel over stuur te zijn tengevolge van een bezoek door de maatschappelijk werkster, die haar daags tevoren meegedeeld had, dat zij (dit oudje) niet langer hulp kreeg (ge heel zonder reden). Ze moest nu maar in een rusthuis. Haar meubelen zouden dan worden weggehaald en „ik neem dan zelf die notenhouten secretaire van u mee", zo besloot ze. Vanzelfsprekend kalmeerde ik de stakkerd door haar duidelijk te maken dat zo'n maatregel alle grenzen van recht vaardigheid te buiten zou gaan, enzovoort. 2. De salarissen zijn lager (waren dat al thans vroeger) dan die van gewone huis houdelijke hulpen. 3. De hulpen moeten van deze toch al lagere lonen belasting betalen als ze bo ven een bepaalde norm komen. Hiér te genover staat wel, dat ze vakantiegeld krijgen en opgenomen worden in de ziek teverzekering, maar dat weegt niet op te gen het mindere inkomen in vergelijking tot andere werkneemsters in dezelfde branche, terwijl dei ook kunnen verdienen zonder dat de fiscus-haan ernaar kraait. Tenslotte is ook het sociale begrip bij de betreffende langdurige patiënten wel zover doorgedrongen, dat ze zelf wel een weekje vrijaf zullen geven, zij het ook dat ze zich dan wat behelpen moeten. Als de betrokken Instanties bovenver melde kwesties onder de ogen zouden zien en eerst eens nauwkeurig nagingen met welke oogmerken sommige maatschappe lijke werksters inbreuk willen maken op de persoonlijke vrijheid van de bejaarden, dan was er reeds veel gewonnen. Daarnaast zouden door een betere salari ëring ook meer gegadigden voor dit werk te vinden zijn en dan kon er ook een be hoorlijke selectie mogelijk zijn, zodat het niet meer kan voorkomen, dat uit nood zeventienjarige meisjes zonder verant woordelijkheidsgevoel worden aangeno men, die boven uit het raam een half uur sigaretten liggen te roken omdat de pa tiënte beneden toch niet in staat is boven te komen; buren maakten het evenwel bekend. E. C. WESSELIUS ARNAUD DE CALAVON, Haarlem. Met belangstelling heb ik de artikelen gelezen van de Nederlander Gobets. Wij zijn erg gesteld op goede betrekkin gen zoals onder meer met Osnabrück, waar een strafkamp het begin was van een lijdensweg voor verscheidene Neder landers. Een jonfee Haarlemmer van onge veer twintig jaar, die probeerde de grens te passeren, is niet uit dat strafkamp te ruggekomen. Het lijkt mij, als we streven naar goede betrekkingen, voornamelijk met onze me demensen van belang om ook zonder speld je achting te mogen genieten. Waarom bij voorbeeld Gobets geen ereburger van Haarlem? J. H. LUITZE, Haarlem. De KNVB een groot en machtig lichaam Viert thans zijn 75-jarig bestaan. Het werd een groots feest, Zoals in jaren niet was geweest. Recepties, feestavond en zelfs een jubileumwedstrijd NederlandEngeland, door menig land zeker benijd, Veel geld werd er dus wel aan besteed, Het was immers toch een 75-jarig feest! Maar heeft de KNVB wel eens nagedacht Wie al dat geld bijeen heeft gebracht? Jantje Publiek was het, die deed dat, Wat jammer dat u dit nu juist vergat. Het was voor hem zo'n mooi cadeau geweest KNVB Als geschenk van u voor hem die jubileumwedstrijd op de TV. A. VAN STRIEN, Haarlem. Zou het de besturenden van deze stad niet duidelijk voor ogen hebben gestaan dat er, mét de nieuwe gezinnen in Schalk wijk, ook schoolgaande kinderen zouden komen? De lagere school is overbevolkt en met de kleuterscholen is het helemaal treurig gesteld. Alle schuld op Den Haag afwentelen is wel eenvoudig, maar waar om dan niet zo lang nog meer noodscholen neergezet? Deze houten barakken zijn wel iswaar geen fraai gezicht, maar waarom wel twee banken in Schalkwijk? Scholen zijn, dunkt mij, harder nodig. D. DEN OEVER-VAN TROOST, Haarlem. Wanneer kunnen onze kleuters naar school? Zij, die in mei vier jaar zijn ge worden, zijn nog niet aan de beurt. De kinderen, die nü in Schalkwijk komen wo nen en vijf jaar zijn, gaan weer vóór (hetgeen overigens de normale gang van zaken is). Kan hiervoor geen oplossing worden gevonden? M. DE RIDDER, Schalkwijk. In uw blad van 11 december las ik een artikel over de actie „Bijzondere hulp". Wat wordt daaronder verstaan? In een stad met 160.000 inwoners is vaak een te kort aan hulp. Op deze plaats wil ik in het verband hiermee eens iets over mijzelf zeggen. Ik ben al tien jaar 100 percent in valide. Doordat ik mijn rechter long mis. Daarbij komen dan nog de ongemakken zoals ademnood. Mijn vrouw is zeer moei lijk ter been aangezien zij trombose heeft. Zij is al een half jaar niet meer buiten de deur geweest. Ons huis heeft vier hoge ra men en ook nog kleine vensters boven de deur die eenmaal zijn gewassen. De soci ale werkster van onze kerk hebben wij verzocht iemand te vragen deze ramen eens per veertien dagen te laten wassen. Zij weet ook niet hoe ze aan zo iemand moet komen. Zelf doe ik de boodschappen in de omgeving, maar als het slechter weer wordt kan ik niet naar buiten. Wat dan? Nu laten we een glazenwasser de ra men lappen, maar dat komt ons voor de vier ramen elke keer op 2,25. Toen ik nog invalide-geld trok was dit mogelijk, maar sedert 1 oktober, bij het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, kreeg ik 84,per maand minder. Tevens kost het ziekenfonds ons nu elke maand 7,15. Dat betekent een verminde ring van zo'n 91,per maand. Dikwijls zijn er kleine dingen die wij zelf niet kun nen doen. Deze laten verrichten is veel te kostbaar. Zo zijn er veel van deze geval len. Straks met de sneeuwval zal een po litiewagen rond rijden en meedelen dat ieder zijn eigen stoep moet schoon maken. Wie zal het voor ons doen? Onze stoep is tien tot twaalf meter lang. J. POLDERVAART, Haarlem. Ja, welvaart heerst, Doch niet VOOR ALLEN. Er zijn „GEVALLEN". Kerst vreet miljoenen. Wat zijn GETALLEN? Er zijn „GEVALLEN". Maak Kerstmis blij! (Gij, ik, WIJ ALLEN) Voor die „GEVALLEN"! Dan zal ,,'t geval", dat door UW hulp Met liefde werd bejegend De oorzaak zijn dat KERST VOOR U Ruimschoots zal zijn: GEZEGEND! J. WIELING, Heemstede. De brief van de heer J. de Groot in uw blad van 11 december 1964 is mij uit het hart gegrepen. Een jaar of vijf gele den gaf ik aan de commissie „Stile Ar men" een gezin op dat mijn inziens in benarde omstandigheden verkeerde en waarvoor hulp was gewenst. Een maat schappelijk werkster bezocht het gezin en stelde vragen. Het gezin kreeg geen uitke ring. Sindsdien heb ik nooit meer aan het comité „Stille Armen" gegeven. Daarente gen zend ik voortaan een bedrag aan per sonen uit mijn omgeving, van wie ik weet dat een gift voor de feestdagen er uiterst welkom zou zijn. F. SMIT, Haarlem. 85 percent van alle vrouwen, die in ver band met hun gewicht een arts raadple gen, zijn vrouwen." aldus uw blad van maandag 14 december jl. pag. 17. Naar aanleiding van bovenstaand, ge ruststellend bericht zou ik gaarne zien, dat u uw standpunt over de 15 percent (restant) nader uiteen zoudt willen zetten. DEN TEX, de Steeg. Naschrift: De oplossing is simpel. 15 percent zijn jonge meisjes. Redactie. De stoere jagersman slaat de tuinman tegen de grond en tuigt hem grondig af tot er bloed vloeit van de tuinman. Twee andere Nimrods kijken dat eerst even aan alvorens in te grijpen. Wie gefascineerd is door „gevaarlijk le ven" moet gemeentetuinman worden in Emmeloord of kat. Vooral als er Bent- velders in de buurt jagen. Op een schot hagel kijken ze ook niet. Voor zulke demonstraties van de edele bokssport waarbij blijkbaar vooral bij zonder „voetenwerk" te bewonderen viel is het echter wel gewenst dat er een scheidsrechter bij is om te controleren of alles wel correct en sportief toegaat Pardon er was een scheidsrechter bij! Van een zeer belangrijke Sportbond, een Koninklijke Bond! Scheidsrechter zou dat óók iets met recht te maken hebben? Ik kan me voor stellen dat de KNVB nog geen definitieve maatregelen kan nemen zolang de zaak niet juridisch is uitgezocht. Maar er kan voorlopig genoeg vastgesteld worden om, vooral gezien de recidive, deze figuur al thans te schorsen in afwachting van wat volgt. Het geval zolang te laten liggen als een „bijzonder onplezierig" onderwerp van gesprek, zoals gesuggereerd, schijnt mij onaanvaardbaar. Als ik een van de vele behoorlijke en sportieve voetballers was, die naar ik aan neem toch nog wel de meerdèrheid ivor- men, ondanks de toenemende verruwing, dan zou ik er voor bedanken waarschu wingen en straffen af te wachten wegens door déze man vast te stellen ontoelaat bare handelingen. Stel u voor dat hij de volgende week een speler wegens onbe heerst optreden het veld uitstuurt! Scheidsrechtersfluit én jachtacte voor minstens tien jaar inleveren optreden als hier gesignaleerd is geen ongelukje, het is een mentaliteit, die uit de buurt van de sport dient te worden gehouden. J. C. VAN DER LEEK Advertentie Waar u heerlijk" eet en drinkt

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11