WENNEKER ,High neemt Seas Television' REM-actie niet Navidad vlot LEIDINGGEVENDE KRACHTEN World Press Photo '64 een record: ruim 2100 foto's uit vijftig landen Fotomodellen en mannequins hebben nu een eigen bond Mr. Hartsuiker kan in eis tot zes maanden gaan Botlekgebied bij Rotterdam Stokje voor beun hazerij gestoken Directie KLM Verhoging loongrens tot tien mille Minister wil van 13 gemeenten 4 maken 15 N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN DRACHTEN 'RIJ DAG 18 DECEMBER 1964 \Vrtlr^s:8l«/ llPROÉjil INTERIEUR-IDEE '65 PERMANENTE MEUBELSHOW v. DUIVENBODEN N.V. Duitse Beurzen gingen niet open voor Tsjombe «té»?: voor mensen met een verwende smaak GEËXPOSEERD op de SPAARNE 11 t/o Damstraat en Teylermuseum Ged. Oude Gracht 108-110 Haarlem - Kruisstraat 22 De Britse High Seas Television Limited, die de exploitatie van het t.v.-eiland in de Noordzee van de REM had overgenomen, zal een officieel protest indienen tegen de inbeslagneming van de zendinstallatie, al dus wordt uit Londen vernomen. De directeur, de 55-jarige Eric Bent uit Weybridge in Surrey, zegt dat naar de mening van zijn advocaten de Neder landse actie onder het internationale recht geen wetskracht bezit. Hij is echter niet van plan een internationaal incident te veroorzaken. De Nederlandse raadsman van de High Seas Television is mr. H. J. Sluyter te Amsterdam. Hij weigert om zijn eventue le procesgang nu al openbaar te maken. Op een persconferentie heeft de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker meege deeld voor het optreden tegen de REM contact te hebben gehad met de gedele geerd commissaris van de REM, mr. H. J. Minderop en met mr. Sluyter. Hij had daarbij vernomen dat de REM-vertegen woordigers geen medewerking aan de jus titie zouden verlenen maar ook geen ac tief verzet zouden bieden, hetgeen hij te leurstellend noemde. Een uur voor het aflopen van het door mr. Hartsuiker gestelde ultimatum kwam de schriftelijke bevestiging van het inge nomen standpunt. Hij besloot toen don derdagmorgen om negen uur toe te slaan. Om half één was deze operatie achter de rug, waren de zenders verzegeld en de meest essentiële onderdelen eruit verwijderd. De volgende stap in de actie tegen de Noordzee-t.v. en radio is de vordering tot gerechtelijk vooronderzoek die mr. Hartsui ker zal indienen. Als dat is gesloten zal zo spoedig mogelijk een dagvaarding wor den uitgebracht. De straf voor de overtreding van artikel 20 van de telegraaf- en telefoonwet, die van zaterdag af is gepleegd, is zes maan den gevangenisstraf of 5000. Op het ver breken van de zender staat een gevange nisstraf van ten hoogste twee jaar. In het Hogerhuis De kwestie is in het Britse Hogerhuis aan de orde geweest waar Lord Wake field vroeg waarom Engeland niet onmid dellijk tegen piratenzenders is opgetreden. De Libt .uns boot „Navidad", die enkele dasen geleden bij Ameland op het strand was gelopen, is door de sleepboten „Hol land" en „Stortemelk" van rederij Doeksen vlot getrokken. Het schip zal naar Schie dam gesleept worden. Lord Hobson antwoordde namens de re gering dat de Britse regering pas na een internationale overeenkomst tot actie zal overgaan. Een van de mannen achter het radio- piratenstation Invicta, dat zich op elf ki lometer uit de kust op een verlaten fort bevindt, Harry Featherbee, beter bekend als Tom Pepper, is woensdag verdronken toen de sleepboot, die het piratenschip van voorraden voorziet in de Theemsmonding is gezonken. De ongeveer 45-jarige Tom Pepper was een kleurrijke figuur. Hij droeg gouden oorringen en kleedde zich op vreemdsoortige wijze. Bij de Tweede Kamer is een voorstel in gediend tot grenswijziging tussen de ge meenten Rotterdarp, Spijkenisse, Geer vliet, Heenvliet, Gwartewaal en Rozen burg. In de toelichting zegt de minister ter van Binnenlandse Zaken dat in de ge geven omstandigheden er niet aan te ont komen is, het gehele Botlekgebied binnen de grenzen van Rotterdam te brengen, om dat het de natuurlijke voortzetting vormt van het binnen de grenzen van Rotterdam gelegen havencomplex en daarmee één ge heel vormt. Dit haven- en industriegebied wordt echter door grenzen tussen Rotter dam en zes andere gemeenten op willekeu rige wijze doorsneden. Het is bezwaarlijk dat de verantwoordelijkheid voor dit ge bied over zes gemeenten verdeeld zou blijven. Volgens het voorstel zullen naar Rotter dam overgaan van Spijkenisse 794 ha., van Geervliet 250 ha. met 5 inwoners, van Heenvliet 166 ha. met 300 inwoners, van Zwartewaal 1,5 ha. en van Rozenburg 1085 ha. en 526 inwoners. Advertentie Hoofdindustriegroep Huishoudelijke Apparaten PNAM vraagt VOOR MACHINEKAMER, KETELHUIS EN WARMTECENTRALES Vereisten: diploma L.T.S.-machinebankwerken, plus diploma landmachinist B (stoombedrijf) of diploma F.N.Z., respectievelijk gefijkwaardige opleiding. Sollicitatiebrieven met volledige inlichtingen betreffende per sonalia, opleiding en ervaring te richten aan de afdeling Personeelszaken van Philips Drachten. (Van een onzer verslaggeefsters) Nederland is na Frankrijk het tweede land in Europa dat een vakvereniging voor fotomodellen en mannequins heeft. Deze week werd de V.F.M. opgericht, die tot doel heeft de belangen van de beroepsmannequins en modellen te dienen in de meest uitgebreide zin. Deze week al is het bestuur bezig geweest met het opstellen van een bevredigend tarief voor fotomodellen. De Bond van Adverteerders en de Vereniging van erkende advertentiebureaus hebben inmiddels toegezegd dit tarief te erkennen. Dit tarief zal in elke Nederlandse stu dio geldig zijn, zodat er voor veel foto modellen een wat vastere toekomst in zicht is. Op het punt van de honorering was veel beunhazerij; soms werden op drachtgevers door fotomodellen met 400 percent overvraagd. Het „resultaat" dat deze modellen bereikten was, dat zij hun collega's opdrachten ontnamen omdat de fotografen goedkopere buitenlandse model len gingen zoeken. Binnenkort zal de nieuwe vereniging de redelijkheid van het standaardtarief be spreken met de fotografen. Het tarief is deze week met een klein aantal modefo tografen besproken. De V.F.M. die tij dens een algemene ledenvergadering in januari zal stemmen bij welke vakbond zij zich zal aansluiten, heeft nog verschil lende andere punten van belang op het programma staan. Zoals: een erkende gage voor medewer king aan t.v.-spots, met beloning voor Iede re herhaling, zoals in Engeland en Ameri ka wordt toegepast; sociale zekerheid, zo dat de vereniging zich zal aansluiten bij én een vakcentrale én een Gewestelijk Arbeidsbureau; contact opnemen met het Nederlands Economisch Verbond Confec tie Industrie in verband met de gecom pliceerde status van de mannequin; de be lastingautoriteiten te benaderen voor fis cale behandeling volgens de artiestenrege ling, omdat het beroep zulke hoge ver wervingskosten met zich meebrengt. In Nederland zijn ruim duizend fotomo dellen en mannequins, waarvan ruim 600 gecontracteerden. Het beroep van fotomo del is in ons land niet bij de wet erkend; dat van mannequin wel. In het bestuur van de V.F.M. zitten: Arend A. van der Kwast (voorzitter), Robbert Stokvis (se cretaris), Sonja Kansen (vice-voorzitster). Lily Frie (penningmeesteresse), Anne-Ma- rie Brink (bestuurslid). BONN (AP) De Kongolese premier, Moise Tsjombe, is er gisteren niet in ge slaagd van de Westduitse regering finan ciële steun voor zijn land te krijgen. Hij heeft een ontmoeting gehad met de plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, Karl Carstens, en hem de chaotische economische toestanden in de Kongo geschilderd. De regering van kan selier Erhard heeft Tsjombe niet willen steunen uit vrees daardoor moeilijkheden te krijgen met Afrikaanse landen, die tegen hem zijn. Erhard heeft vermeden hem te ontmoeten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken schreef de ont moeting tussen Tsjombe en Carstens als een beleefdheidsbezoek. Tsjombe sprak gisteren ook op een bij eenkomst die georganiseerd was door de Rijn-Ruhr club van Westduitse zaken lieden. Hij zei dat zijn land een soort Marshall-plan nodig heeft om te worden gered. Tsjombe kreeg veel applaus, of hij hier wel financiële steun kreeg is niet bekend. De directie van de K.L.M. heeft be sloten dat, als de aandeelhouders van de K.L.M. de heer ir. J. Luymes tot directeur van de vennootschap benoemen, hij in zijn huidige functie van algemeen bedrijfs directeur per 1 mei 1965 zal worden op gevolgd door de heer D. K. van Houten, thans hoofd vestigingenorganisatie. Advertentie Advertentie Binnenkort is de afkondiging te ver wachten van een algemene maatregel van bestuur, waarbij de loonsgrens voor de ziekengeld- en de ziekenfondsverzekering ingaande 1 januari 1965 wordt verhoogd van 9700 tot 10.000. Na 1 januari 1965 zal alleen voor deze beide takken van ver zekering nog een loongrens van kracht zijn. Met ingang van die datum wordt zo als bekend de loongrens voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering afge schaft, terwijl de loongrens voor de inva liditeitsverzekering haar betekenis zal heb ben verloren in verband met de stopzet ting van de premiebetaling ingevolge de invaliditeitswet. Het maximum dagloon, waarnaar de premie en de uitkeringen worden berekend, zal ongewijzigd worden gehandhaafd op 27 per dag bij een zes daagse werkweek en 32,50 per dag bij een vijfdaagse werkweek. De gemeentelijke indeling op Goeree- Overflakkee I's naar 't oordeel van minister Toxopeus niet berekend op de situaties die zullen ontstaan, wanneer het eiland in aanraking komt „met de stormachtige ont wikkeling van het zuidelijk deel van de randstad Holland". De minister heeft daarom een voorstel tot een nieuwe ge meentelijke herindeling van het eiland ingediend. Hij wil in plaats van de dertien gemeenten van elk van de vier structurele eenheden van het eiland een gemeente vormen. Alleen de raad van de gemeente Middelharnis heeft tot dusverre met de voorgestelde herindeling ingestemd. „s WERELDS beste persfotograaf, ik? Nounou, geloof het maar niet. Maar wel 's werelds fortuinlijkstel", glunderde gistermiddag de 29-jarige Donald Mc- Cullin uit Londen nadat hij uit handen van prins Bernhard in de Haagse Ridder zaal zijn prijzenpakket voor „World's Best Press Photo 1964" in ontvangst ge nomen had. Een pakket dat onder meer een bedrag van 4500 gulden, een ere- bokaaleen Gouden Pier van Scheveningen, een gratis vakantie van een week in Nederland, nog eens 450 mark en een kostbare kleinbeeldcamera omvatte. De blonde, tengere Donald, bijna verlegen onder al die huldeblijken, had dus alle reden tot glunderen, temeer omdat zijn winnende plaat een foto uit een reportageserie die hij dit jaar van de troebelen op Cyprus maakte uit meer dan 2000 anderen als de beste nieuwsfoto van het jaar gekozen was. DEZE PLAAT ziet men hiernaast afge beeld: een bijzonder tragische foto van een groepje 'Turks-Cyprische vrouwen dat na een nachtelijke slachting geconfron- fronteerd wordt met hun door de Grieks- Cyprioten vermoorde mannen. Het pleit voor de goede smaak van deze jonge Engelse freelance-persfotograaf, dat hij die verminkte lichamen niet mee heeft afge beeld, maar alleen de weerspiegeling van die verschrikking op de gezichten der vrouwen. Het pleit ook voor de jury, dat zij juist dit ontroerend monument van menselijk leed bekroond heeft inplaats van, zoals op vorige World Press Photo- wedstrijden, de hoogste onderscheiding toe te kennen aan een gruwzame moord- of bloedbad-foto. G, Koposov (Moskou): „55 Graden onder nul." DONALD MC. CULLING, die veel op drachten heeft voor The Observer en het Duitse weekblad Quick, is op het ogen blik een der meest gezochte Britse repor tage-fotografen. Hij vertelde ons dat hij dit jaar 70.000 mijl gereisd heeft door Amerika, Afrika en het Nabije Oosten. Hij is pas enkele dagen terug uit Kongo, waar hij o.m. gecamoufleerd als een blanke „vrijwilliger", een aantal Neder landse nonnen uit handen van de rebellen ten noorden van Stanleystad heeft helpen redden. Donald, die autodidact is en pas vijf jaar „in the racket" zit, heeft er nu voorlopig genoeg van. „Eerst eens kijken hoe mijn vrouw en zoontje van twee het maken", zegt hij, „want die heb ik het afgelopen jaar maar zo nu en dan een dagje gezien. Maar na nieuwjaar zal er wel gauw weer een nieuwe opdracht op duiken en ik vrees dat het opnieuw was het alleen maar om het enorme werk, dat hij en zijn collegae-fotojourna- listen bij de voorbereiding van deze record-World Press Phototentoonstelling verzet hebben. Jammer alleen, dat de in zendingen van de Nederlandse foto-journa listen apart, en door een Nederlandse jury, beoordeeld zijn. Durven onze pers fotografen de toets der internationale cri- tiek niet aan, of was er een andere, zin niger reden voor? Het is ons duister ge bleven. DE HOOFDPRIJZEN in de verschillen de afdelingen werden als volgt toegewe zen: Beste foto van World Press Photo 1964 Donald Mc. Cullin, Londen: „Cyprus". Beste nieuwsfoto: Jaime Guerrero Cas- trillon, Medelin (Colombia): „Se remueve la tierra y el dolor". Beste feature-foto: G. Koposov, Moskou: „55 Graden onder nul". De wisselvrijs ..De zilveren camera" voor de beste Nederlandse persfoto van het jaar ging naar de Haagse fotojournalist Walter de Maar voor dit knappe staaltje van fotografische paraat heid: een incident met een koninklijk rijtuig, waarvan de vaarden, geschrokken door het gejuich van het pu bliek, op hol sloegen. Bij alle opwinding van de omstanders bewaarden de prin sessen in het rijtuig rustig zittend hun kalmte en waardig heid „Cyprus", de foto waarmee Donald Mc. Cullin de prijs voor de beste persfoto van het jaar won. Beste sportfoto: Peter Dawson Ralph, Liverpool: „Split-second disaster". Beste foto-story: Ulrich Mack, Mün- chen: „Vangen van mustangs in Kenia". Meest artistieke persfoto: Peter Tho- mann, Emmerdingen (West-Duitsland): „Oosters straatje". Beste Nederlandse persfoto: Walter de Maar, Den Haag: „Koninklijke koets op hol" (winnaar van de Zilveren Camera wisselprijs van de Nederlandse Vereni ging van Fotojournalisten). Herman Croesen bloed, zweet en tranen zal worden. Tja, wat wil je dit is nou eenmaal een rotte wereld!" EENENTWINTIGHONDERD foto's dus uit vijftig landen, waaronder de Sovjet- Unie, Oost-Duitsland. Amerika en China, een recordaantal dat wel bewijst hoe „World Press Photo" in de zes jaar van haar bestaan is uitgedijd in omvang en betekenis. „De beste persfotografen doen niet mee", voorspelden destijds de pessi misten. Nu omvat de lijst van inzenders tientallen beroemde namen, waaronder die van topfotografen van bladen als Life en Paris Match. Maar wat een job voor de internationale jury (ook alweer louter klin kende namen) om uit deze overvloed van foto's een keus te maken. En voor de tentoonstellingscommissie onder leiding van de heer P. van Breukelen die er desondanks in geslaagd is, alle 2100 foto's, naar motief gerangschikt, opgehangen te krijgen in het Haagse Gemeentemuseum. Een monster-expeditie waarvoor men echt wel een hele dag mag uittrekken. Naar onze smaak is het wel ietwat teveel van het goede, maar er schijnen massa's mensen te zijn die zonder blikken of blo zen achter elkaar zo'n paar duizend fo to's consumeren. De heer Van Breukelen althans rekent op tienduizenden bezoekers en wij helpen het hem graag hopen. Al Peter Dawson Ralph (Liverpool): „Split-second disaster". 1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15