Nieuwe kunstwerken voor VN-gebouw AEG „Fondsvorming Kunstkoop" i L Boekenhoekje J Sculptuur van Barbara Hepworth, raam van Chagall KOOT TXAHO'S Nieuw plan van dr. L. Gans De collectie-Hulton in Boymans een dorado voor Klee-liefhebbers Visser Neerlandiaprijzen 1964 m Nederlandse jongeren overhandigen oorkonde voor Oe Thant NEGEN MUZEN VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 17 WASHINGTON. - Zoals ook het om vertrouwde Haagse Vredespaleis is dt slanke wolkenkrabber der Verenigdt Naties aan New Yorks East River eer vergaarplaats van internationale kuns< geworden. Tapijtenweefwerk, wand schilderingen en beeldhouwwerken ui' alle delen van de wereld maken het ge bouw tot een bezienswaardigheid, waar heen jaarlijks honderdduizenden komen Er mag onenigheid zijn in de politieki wandelgangen, in Veiligheidsraad er Assemblee, de kunstwerken in de V.N herinneren er steeds weer aan, dat de mensheid in haar cultuuruitingen één is, meer verbonden en minder verdeeld dan politiek en historie haar voorstellen. Dag Hammarskjöld, de vorige secretaris generaal van de volkenorganisatie die op 17 september 1961 in Noord-Rhodesie omkwam bij een vliegtuigongeluk, was zich sterk beumst van de verbindende, humaniserende betekenis en werking van kunst en cultuuruitingen. Zelf litte- raat en kunstkenner van hoog gehalte hield hij een wakend en critisch oog op alle werken, die in „zijn V.N." werden geplaatst. i. «PI Albert van Dalsum in Tilburg gehuldigd Joegoslavisch ensemble ZIJLWEG 57 - HAARLEM Niet alleen piano's, maar ook vleugels Ploos van Amstel De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma •n JZewenstain en U zult tevreden zijn! ANE0ANG 29 - HAARLEM TELEFOON 12472 Bob Buys Cf! AUTOMATIC AE* TOASTER f 69.50 nabeschouwingen „Spinoza" Damshuizer „AMERIKA EN IK" door Lyndon B. Johnson (J. M. Meulenhof). „WEDLOOP NAAR HET JAAR 200QT door Fritz Baade. (Erven J. J. Tijl n.v.). (Van onze correspondent) TOEPASSELIJK IS HET daarom dat men in de V.N. de nagedachtenis van de kunstzinnige, gecompliceerde mens, die Dag Hammarskjöld was, heeft geëerd met twee nieuwe kunstwerken, beide van de hand van grote kunstenaars, wier werk Hammarskjöld bewonderde: in de eerste plaats het bronzen abstracte, ruim zes meter hoge beeld van de Engelse Barba ra Hepworth, dat tot titel heeft: „Single Form", en dat buiten, niet ver van de hoofdingang van de V.N.-wolkenkrabber staat. Het is een primair decoratief werk, pakkend van kleur en gespannen van ver houdingen, dat vooral 's avonds door een speciale belichting fascinerend werkt. Zo als het staat voor het 38 verdiepingen hoge secretariaatsgebouw lijkt het op een pri mitief animistisch teken, bijna als een waarschuwing opgericht voor de duizenden die dagelijks nijver achter het groene glas der ontelbare V.N.-ramen het wel en wee der mensheid moeten behartigen. Het Glas-in-lood-raam van Marc Chagall li-,,*. „Single form" van Barbara Hepworth beeld van Barbara Hepworth is een beetje omstreden en een aantal internationale ambtenaren hadden waarschijnlijk liever een begrijpelijker, figuratief beeld voor hun kantoorgebouw gezien. Maar ook deze onte vredenen komen aan hun trekken, want het beeld geeft hun aanleiding grappen te bedenken zoals: „Het gat in de sculptuur symboliseert het V.N.-deficit van 135 mil joen dollar." MINDER OMSTREDEN is het glas-in, lood-raam dat Marc Chagall ontwierp ter nagedachtenis aan Hammarsskjöld en dat op 17 september j.l. door secretaris-gene raal Oe Thant onthuld werd namens het VJU.-personeel, dat de kosten van het werk bij elkaar had gebracht. Het raam, dat parterre staat opgesteld, is 4,5 meter breed en drie meter hoog. Het is, zoals vaker het geval is bij werken van Chagall, in hoofdtoon blauw. Een groen-blauwe don kere rand omgeeft het eigenlijke tafreel, waarop Chagall met talloze symbolische motieven zijn visie op de mens en de vrede geeft. Dieren, zoals vogels, ezels, slangen hebben hun plaats naast liefdes paren, kinderen, gezinnen. CENTRAAL IN HET RAAM zweeft een kind, zijn hoofd in een kleurige bos bloe men, een gelukssymbool dat men vaker bij Chagall ziet. Ook het kruismotief ont breekt niet, evenmin als het kleine stad je en de vele op Oosteuropeanen lijkende mensen. Het is een echt Chagallraam ge worden; kinderlijke blijheid en ontroering zijn er kenmerkend voor. Het is ook een Hammarskjöld-raam want het verbindt twee essentiële trekken van de veronge lukte secretaris-generaal: zijn mystiek religieus levensgevoel, waarvan de wereld eigenlijk pas weet heeft sinds de publikatie van zijn dagboekaantekeningen, en zijn hu manisme. Dag Hammarskjöld, naar wie ook nog de nieuwe V.N.-bibliotheek ge noemd is, wordt waardig herdacht in het volkerenpaleis. De aan hem herinnerende kunstwerken maken de omgeving menselij ker en mooier, waarin de landen van de wereld hun ambitieus experiment van mondiale samenwerking tot een goed einde trachten te brengen. Albert van Dalsum heeft tijdens een galavoorstelling van Koning Lear door de Haagse Comedie in de Stadsschouwburg te Tilburg afscheid genomen. Na afloop van de voorstelling werd hij gehuldigd en toegesproken door onder meer prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, die hem het geschenk van het Tilburgse schouwburgpubliek overhandigde: een retourbiljet voor een vliegreis naar Israel, Advertentie WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Nederland heeft momenteel een Joego slavisch folkloristisch ensemble op bezoek, dat onder leiding staat van Branko Mile- novic. Het quintet heeft twee zangsolisten, de Macedonische radiozangeres Vaska llieva en Djordje Masalovic, die bij het optreden van Kolo in Nederland tussen de dansnummers door liederen ten gehore heeft gebracht. De instrumentalisten zijn de accordeo nist Branko Milenovic, de componist-vio list Esref Kurtic en de gitarist van Kolo, Toza Milovanovic. Het ensemble, dat tot eind januari in het Joegoslaviëhuis aan de Singel in Amsterdam zal optreden, heeft gistermiddag al radio-opnamen gemaakt. Advertentie in een rijke sortering steeds voorradig. Uitsluitend gerenommeerde merken Dr. L. Gans wil de wijze van kunstverkoop aanpassen aan de financiële mogelijk heden van het grote publiek door middel van een, zoals hjj het noemt, Fondsvorming Kunstkoop. Dit houdt in het beheer en uitbreiding van een kapitaal, waarmee een collectie werken van jonge beeldende kunstenaars wordt aangekocht om aan perso neelsleden van Nederlandse bedrijven te worden verkocht. In overleg met de direc ties zullen In de kantines exposities worden gehouden, die het personeel in de lunch pauzes kan bezichtigen, 's Avonds zullen lezingen en rondleidingen worden gehouden en zal het personeel gelegenheid hebben kunstwerken aan te kopen. Met de directies zal gezocht worden naar mogelijkheden de aankopen van de personeelsleden te financieren. Het voorgeschoten bedrag zou dan later met het loon van het personeels lid kunnen worden verrekend. Een aantal grote bedrijven hebben al hun mede werking toegezegd. Dr. Gans wil met de Fondsvorming Kunstkoop bereiken dat een groter pu bliek de werken van eigentijdse kunste naars kan kopen en dat de afzet wordt bevorderd van werk van jonge kunste naars, die nog geen grote bekendheid heb ben, veel en goed werk produceren doch vaak met een grote voorraad zitten. Bij de aankoop wordt met nadruk gestreefd naar een fifty-fifty verdeling wat de ab stracte en figuratieve richting betreft. De ervaring van dr. Gans is dat de helft van het personeel de voorkeur geeft aan non- IN HET MUSEUM BOYMANS-VAN BEUNINGEN is tot 17 januari een ten toonstelling te zien van werken vanaf De- gas tot en met De Stael uit de collectie van Sir Edward en Lady Hulton. Uit de van vele reproducties voorziene catalogus leren we dat Lady Hultons voorkeuren vooral gegolden hebben bij het verzame len, waarbij zij een grote voorkeur voor Paul Klee aan de dag heeft gelegd. Deze nabij Bern in 1879 geboren kunstenaar, die in 1940 te Murato-Locarno overleed, is hier met een vijftigtal werken verte genwoordigd. Ik moet bekennen dat Klee niet tot mijn grootste liefdes behoort. Maar met een gerust hart kan ik hen, die daar anders over denken een bezoek aan deze expositie aanbevelen. De colelctie is er een van grote kwaliteit. Er is werk uit uiteenlopende jaren. Het begint al met de vroege duidelijk figuratieve zaken van enigszins psychologische en litteraire aard, die mij veelal bij de keel grijpen en enigszins doen griezelen. Het merk waardige is dat ik later in de kleurgeving soms eenzelfde wat „eng" te noemen ef fect proef. Men herkent de auteur blijk baar steeds. Ook om het spirituele hand schrift van titels of signatuur, dat we te rugvinden in fijne pentekeningen. De door een in onze contreien wonende schilder zogenaamd op het Waterlooplein gevonden „Klee" zou men hier nu eens tussen de andere werken moeten plaatsen. Ik ver moed dat deze „ontdekking" hier wel di rect door de mand zou vallen. Want ook al kan men zich moeilijk overgeven aan Klee, men proeft allerwegen de authentici teit van dit werk, waarmee de kunstenaar ons onverbiddelijk bij de kraag grijpt en meesleurt in zijn wondere wereld, waar gemaakt met puur schilderkunstige of/en grafische middelen. PARTICULIERE VERZAMELINGEN kunnen boeiend zijn omdat we ook de per soonlijkheid van de collectionneur gaan proeven. Als geheel kunnen verzamelingen een „eigen gezicht" vertonen. Door de ve le werken van Klee is hier natuurlijk al sprake van. Maar ook voelen we anderer werken wel als passend in dit kader; al kon dat niet gelden voor alle werken van grote tijdgenoten van Klee of figuren voor en na hem, die Lady Hulton blijkbaar graag om zich heen vertegenwoordigd zag. Abstracte werken passen hier altijd wel. En ook kubistische van Braque, Gris en Picasso. Een grote schets in olieverf van Monet is van het soort dat wel gebruikt werd om te wijzen op zijn ontwikkeling naar abstracte kunst. Dat dit hier bedoeld zou zijn kan een tegenspraak vinden in de aanwezigheid van werk van Degas, verte genwoordigd met enkele bijna monochro me portretten en kleine plastieken. Ook in een klein schilderij in olieverf en een Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlands Verbond heeft de Visser- Neerlandiaprjjzen van 1964 toegekend aan elf personen en aan negen instellingen. Het totale bedrag van de prijzen is bjjna vijftigduizend gulden. De toekenning ge schiedde op voorstel van een viertal com missies. Dit jaar worden er geen muziek prijzen uitgereikt. De prijsuitreiking ge schiedt op 20 februari in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag. De prijzen voor aanmoediging en be loning van personen ter aankweking van goede karaktereigenschappen zijn toege kend aan: Frits Boomkamp (Enschede), Wim Decoodt (St.-Amandsberg, bij Gent), Hans Heitkamp (Enschede), Rudolf Korver (Amsterdam), mevrouw M. H. Hooff- Van Dijck (Abeele, Frans-Vlaanderen), Luc Verbeke (Waregem, België) en aan R. Victoor (Kapelle, Frans-Vlaanderen). De prijzen voor steun aan culturele en wetenschappelijk-technische onderzoekin gen gaan naar: stichting „Het Hof', Rot terdam; stichting De Werkgemeen schap. Huis ter Heide; vereniging „De Vrienden van Veere", Veere; het Domi- niek-Savio-Instituut, Glts (België); en „De Blankaart", Woumen (België). Een prijs voor steun aan werkzaamheden ter be vordering van de geestelijke volksgezond heid krijgen: stichting „Ruimte voor de Jeugd", Rotterdam; stichting „Casa Cuna Villa Maria", Curacao; vereniging „Open lucht Opvoeding", Brasschaat (België); en Vereniging „De Wiekslag", Hasselt (Bel gië). Prijzen voor toneelstukken zijn toege kend aan: prof. dr. Libbe van der Wal, Delft; drs. M. van Loggem, Amsterdam; «n aan mr. H. A. Keuls. De gemeente Haarlem heeft „In 't Goede uur", waar de Haarlemse kunstenaar J. Bloos van Amstel thans exposeert, aan gekocht diens „Waterlooplein, bakfiets", HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Gewijde muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Angelus. 12.04 Religieus nieuws. 12.10 Liedjes over het verre Wes ten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Instrumentaal kwartet en zangsoliste. 12.50 Regeringsuitzending: Een groot bedrijf jubileert. Reportage over so ciale werkplaatsen t.g.v. de 15e verjaar dag van de G.S.W.-regeling. Verslaggever: Claude Belloni. 13.00 Nieuws. 13.15 Markt berichten. 13.18 Voor de jeugd. 14.10 Musi cerende dilettanten. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten. 15.30 Signaal: docu mentatie voor en over jonge mensen (5) 15.50 Karakteristiek: muzikaal program ma. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Spiegel beeld (gr.) 17.00 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Stereofonische uitzending: Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Jazzmuziek met commentaar. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 Radio-Kamerorkest en so list: klassieke muziek (stereofonische uit zending). 20.30 Rieleksen: amusementspro gramma. 21.35 Met man en paard: actuele kroniek. 21.45 Roulette: muzikaal spelle tje. 22.00 Instrumentaal ensemble en zang solisten: liedjes uit Vlaanderen en Neder land. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: gesprek over Christen-zijn in Kerk en wereld van vandaag. 23.15 Nieuwe klassieke grammo foonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpa gina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Stereofonische uitzending: Amusementsmuziek (opn.) 8.40 Orgelspel. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Ste reofonische uitzending: Klassiek pianocon cert (opn.) VPRO: 9.40 Richtlijnen: lezing over de tien geboden in onze tijd. 9.55 Feest en gezin, praatje. VARA: 10.00 Bui tenlands weekoverzicht. 10.15 Z.O. 135: ge varieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actueel sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nws. 13.15 Stereofonische uitzending: Licht or kest, vocaal ensemble en zangsolisten. 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazz club. 14.45 Links is links en rechts is rechts, toespraak. 15.00 Nederlandse zangers uit voreger jaren: klassieke liederen (gr.) 16.00 Nieuws. 16.02 Boekbespreking. 16.20 Lichte orkestmuziek en koorzang (gr.) 16.45 Licht instrumentaal kwintet. 17.05 Stereofonische uitzending: Salon-orkest. 17.30 Weekjoumaal. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.10 Je neemt er wat van mee, quiz. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren a.d. Hor: amusementsprogramma. 21.00 Socialis tisch commentaar. 21.15 Metropole-orkest, koor en solisten: amusementsmuziek. 21.45 Als de klok dertien slaat: 9. Een verdacht zaakje, hoorspel. 22.15 Lichte grammofoon muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Stereofonische uitzending: Lichte orkestmuziek. 23.10 Elven naplaten: licht muzikaal program ma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.25 Weerberichten en mededelingen voor de schippers. 12.30 Gevarieerd programma. 12.55 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Nieuwe grammofoonmuziek voor de jeugd. 14.00 Nieuws. 14.03 Operettefrag menten. 14.50 Radioweek I, II en III. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang. 17.30 Orgelrecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Gevarieerd programma. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Jazz muziek. 20.00 Musical. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Avondstemming. 22.00 Nieuws. 22.15 Oberbayemstimmung. 22.45 De zeven kun- sten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. NEDERLAND I VARA: 19.30 Sportcommentaar. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 December '64, gevarieerd programma. 21.25 Dick Powell Theatre: Een spel met het leven, TV-film (niet ge schikt voor al te jeugdige kijkers), 22.15 Signalement. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. NCRV: 20.01 Voor de tieners. 20.45 Vaticaans concilie en nieuwe theologie, gesprek. NTS: 21.15 Amster dams Kamerorkest en solist: klassieke mu ziek. NCRV: 21.50-22.10 Attentie. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 15.00 Weekjournaal. 15.25 Hardy's Logboek, T.V.-film. (dl.4). KRO: 15.50 Het kerstcadeautje, T.V.-film. 16.15 Huisje, boompje, beestje. 17.00-17.45 Voor de kin deren. KRO/NCRV: 19.30 Barend de Beer, T.V.-filmpje. KRO: 19.35 Sir Lancelot, T.V.-film. (dl.5). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 U spreekt met Anneke, gevarieerd pro gramma. 21.30 Sportpraatje. 21.35 Bonan za, T.V.-film. (dl.12). 22.25 Epiloog. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.01: Zoo Zoo, 20.25 De Dick van Dyke Show T.V.-film. (dl.29). NTS: 20.50 Hoe maakt U het? AVRO: 21.40 Jazzmuziek. 22.10 Einde. Advertentie aquarel van Cézanne kan een verwijzing naar abstracte kunst gevonden worden. Matisse's bosgezicht staat in sommige opzichten al niet ver meer van vroege abstracte werken van Kandinsky, wiens hier aanwezige compositie zeer wel aan sluit bij Klee's werk. De vraag is verder in hoeverre een eventueel aanbod kon gel den bij het maken van deze collectie. Een hevig bewogen landschap van de pure ex pressionist Soutine kan gekozen zijn om een bepaalde voorkeur indien er enig aan bod bestond van meerdere werken van hem. En als men expressionistische ten- denzen in sommig werk van Klee kan zien, dan past ook wel de aanwezigheid van werk van Chagall en Rouault. OVER HET ALGEMEEN voel ik me meer bewogen door het werk der andere vertegenwoordigden. Pijnlijk deed mij aan de aanwezigheid van een portret van de hand van Modigliani. Dit werk was im mers in de collectie Regnault en ons ja renlang vertrouwd. Het kon bij de veiling toen niet gekocht worden omdat het Am sterdamse Stedelijk Museum enige specia lisatie wenste op Chagall, die zo ruim in de collectie Regnault vertegenwoordigd was. Interessant is dat we hier ook een plastiek van Modigliani ontmoeten. Van de overige vertegenwoordigden noem ik de Italiaanse beeldhouwers Marini en Manzu, hun inmiddels tot afschuwelijk academis me vervallen landgenoot De Chirico, Mon driaan en diens Engelse geestverwant Ni cholson. Betrekkelijk ruim vertegenwoor digd is Nicolas de Staël wiens weke vorm geven wel past bij de soms weke kleur van de zoveel puntiger Klee. Andere in Nederland geëxposeerde particuliere col lecties lagen mij persoonlijk dan beter. Ik zag daarin ook werken van De Staël waarvoor ik meer kan voelen. Maar nog maals, zij die veel voor Klee voelen, kun nen hier hun hart ophalen. figuratieve en de andere helft aan figu ratieve werken. Een Amsterdamse financiële instelling, de Industriële Disconto Maatschappij, heeft voor de aankoop als aanvangskapi- taal een renteloos voorschot zonder enige verplichtingen verstrekt. De werkvoorraad blijft eigendom van de I.D.M. totdat uit de verkopen het renteloos-voorschot zal zijn afgelost. Gehoopt wordt dat ook an dere bedrijven met het belangeloos be schikbaar stellen van renteloze voorschot ten dit plan van dr. Gans zullen onder steunen. De verkoopprijzen der werken zul len liggen tussen de 50 en 500. De prij zen zijn samengesteld uit het bedrag waar voor is ingekocht, verhoogd met een per centage. Uit de percentageverhoging zullen over meer het renteloos voorschot worden afbetaald en de Fondsvorming Kunstkoop zelfstandig worden gemaakt met eigen ka pitaal. Advertentie De negentienjarige Reinout Burgerjon uit Leiderdorp en de achttienjarige Hugo Gersie uit Den Haag hebben donderdag in het V.N.-gebouw een oorkonde met vijftigduizend handtekeningen overhan- handigd aan de heer Chakravarthi Na- ramsimhan, hoofd van het kabinet van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. In deze oorkonde, waarvan de hand tekeningen werden verzameld onder de jeugd van Suriname, België en Neder land, maakt de „Anti-rassendiscriminatie- klub", een jaar geleden door een veertien jarig half-Surinaams meisje in Amster dam opgericht, haar „zichbaar bewijs van de afschuw die in Nederland leeft over alle uitingen van rassendiscriminatie" kenbaar. Om zijn visie op Spinoza zo duidelijk mogelijk te maken, stond de vruchtbare auteur Dimitri Frenkel Frank, zich enige geschiedkundige vrijheden toe; hij liet na melijk een moeilijke episode in het leven van zijn hoaidfiguur samenvallen met een even zware tijd in de loopbaan van Neer- lands grootste schilder Rembrandt; en daar liet hij het niet bij, want deze beide Amsterdammers werden door hem, met hun 17e eeuwse kleren en al, in deze tijd geplaatst; Spinoza blijkt dan meer een nogal uitdagende nieuwlichter dan een naar binnen gekeerde denker te zijn en Rembrandt is een verre van fijnbesnaard gevoelsmens, de bekende rauwe, maar eerlijke bonk, wien het toevallig ook nog gegeven is, geniaal te kunnen schilderen. Deze artistieke trucjes nu drukten op het gehele stuk een stempel van onecht heid en kunstmatigheid. Dit werd nog ver sterkt door de tekening van de andere fi guur, die de kerk, de magistratuur, de in wezen ongelovige aristocratie en het goed gelovige en bijgelovige volk moesten voor stellen. Temeer daar het meer een ideeën- spel-in-zoveel-taferelen dan een echt dra ma, met de nodige handeling, was, viel het op, dat ook enige spelers er niet in slaagden aan de kunstmatigheid te ontko men (hetwelk hun nauwelijks verweten mag worden). Joop Admiraal (als de fa natiek orthodoxe Zacuto) en Marlies van Alcmaer (als de Italiaanse gravin) waren daar voorbeelden van; veel meer dan een naar buiten mooie typering gaf Ab Ab- spoel niet van de slimme, zo niet sluwe Amsterdamse magistraat. Henk van Ulsen maakte tal van keren de indruk, dat hij- Oude kaarten en globes. In het Utrechtse Universiteitsmuseum wordt van 17 de cember tot 14 januari de tentoonstelling „Oude kaarten en globes" gehouden. Het geëxposeerde maakt deel uit van het be zit van de universiteitsbibliotheek, het universiteitsmuseum en het geografisch instituut der rijksuniversiteit. Er zijn in totaal tien globes te bezichtigen, date rend uit een tijdvak van 1628 tot 1800. Voor wat betreft de kaarten en atlassen gaat het hier om 38 atlassen in Neder land uitgegeven vóór 1800 en om onge veer 3000 kaarten. De oudste atlas is een Latijnse vertaling van Ptolemeus, uit gegeven in Mainz in 1513. Het Nationale Ballet. Het Nationale Ballet heeft Ton de Leeuw opdracht gegeven een werk te componeren. De Russische choreograaf Vitaley Osins zal op die muziek een pantomime maken. zelf niet in de naar de twintigste eeuw verplaatste hoofdfiguur geloofde; natuur lijk waarborgde zijn talent een redelijke vertolking van de hoofdfiguur. Met een grove, zo niet primitieve Rembrandt had Wim van den Brink weinig moeite. Fraai, waardig en geestig tenslotte typeerde Jo- han Kaart rabbijn Morteira van de Por tugees-Joods gemeente. Een pocketboek dat in korte fragmen ten, naar onderwerp gerangschikt, uit spraken geeft van de huidige president van de Verenigde Staten. Ieder die poli tieke belangstelling heeft zal er goed aan doen zich op de hoogte te stellen van de opvatting van president Johnson over al die onderwerpen die in dit werk je aan de orde komen. Hij zal daardoor meer begrip krijgen van de Amerikaan se politiek en zijn inzicht in allerlei Internationale vraagstukken zal aan diepte en gedegenheid winnen. Een fascinerende en met grote kenni» van demografische, agrarische en poli tieke feiten geschreven ook voor be langstellende leken uitstekend leesbare studie over de steeds snellere groei van de wereldbevolking, de achterblij vende voedselproduktie en de bewape ningswedloop. Baade Westduits land bouwdeskundige plaatst de Oost- Westverhouding tegen de achtergrond van de strijd om de wereldvoedsel- en energiebronnen en weegt de potentiële mogelijkheden van de mensheid om de voedselproduktie aan de steeds groeien de behoefte te laten voldoen af tegen het complex van historische hindemis sen dat zij zal moeten overwinnen. Baade wijdt een afzonderlijk hoofd stuk aan de onderwijskundige proble matiek die in niet geringe mate om wereldomvattende oplossingen vraagt, waardoor een vernieuwd onderwijs, puttend uit verdiepte psychologische inzichten en gebruik makend van vele technische hulpmiddelen bijdraagt in de vorming van vrouwen en mannen die in staat zijn hoofdzaken van bijzaken te scheiden, opdat zij de grootste uitdaging waarvoor de mensheid ooit heeft ge staan op de juiste wijze kunnen beant woorden. Baade is ervan overtuigd dat zij daarin zullen slagen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17