GROOT ALARM IN KENNEMERLAND Petro-chemische industrievestiging zou gewestelijk leven aantasten Katholiek blad uit kazerne verwijderd Gesprek over Metaal-C AO wordt maandag voortgezet HET WEER Coaster „Karei" losgetrokken Einde van Radio Veronica komt nu ook naderbij Fusie van Thomassen en Drijver met Verblifa m UST ELZER's Gemeentebesturen doen beroep op regering om Amsterdam te stoppen Ir. Pols: Delicate situatie"; I. Baart: Pijnlijke zaak" OUIST met de dat le.K_K.ere BROOD vanVERMAAT TARVO Prinses Armgard vandaag jarig Akkoord in Straatsburg over piratenzenders Ruil van aandelen vermaal -J Voor modieuze dames- en teenerkleding Uitspraak HSM Oudejaarsdag pagina 13 World Press Photo '64 pagina 15 moutbrood gezondheidaihrooJ dat mals is en mals blijft dagen! SUBLIEM rijk veredeld melkbrood verfijnd jnals witbroodvoor slechts 75 ct! ^SUBLIEM f Opklaringen Eisen-pakket bonneterie modelux Extra gemeentelijke leningen voor aardgasaansluiting? aWMORRIS "before you êuif! NAPPA- EN SUÈDE JASJES „Teunika" wellicht vannacht vrij Ook Irene en echtgenoot kwamen gelukwensen Het woord is aan In de krant van heden: Convertibles Chipolata-pudding HAZENBERG m m m heerlijk I Telefoon 8166 VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. TeL adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSEN - H M UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 40 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije In de gemeenteraden van Haarlem en Velsen is donderdag avond ernstige verontrusting uitgesproken over de vestiging van een olieraffinaderij met petro-chemische industrieën in het Noordzeekanaalgebied. De plannen daartoe worden ge ëntameerd door het gemeentebestuur van Amsterdam. Naar aanleiding van berichten dat vandaag in de ministerraad een beslissing zou vallen over de vestiging van Mobiloil met nevenbedrijven op een terrein van 1500 hectare aan de zuidelijke kanaaloever hebben de colleges van B. en W. in beide gemeenten mede namens die in Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude een telegram aan de minister-president gezonden, waarin hem wordt verzocht te bevorderen dat de beslissing wordt aangehouden tot de betrokken gemeenten hun standpunt nader hebben kunnen toelichten. De inhoud van het telegram werd in de gemeenteraadsvergaderingen van Haarlem en Velsen ondersteund door een motie. Beide raden besloten hun moties ter kennis van het provinciaal bestuur en de regering te brengen. In Velsen werd de motie Ingediend door de heer Ockeloen (PvdA) en in Haarlem door de heer Pielage (PvdA). Hlllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Per korpsorder heeft de commandant van de Jan van Schaffelaar-kazerne in Er- melo de inlevering gelast van alle nog aanwezige exemplaren van het november nummer van „G-3", een katholiek maand blad voor de militair. Kolonel J. Sjoerds vindt een bepaald artikel in deze uitgave ondermijnend voor het moreel van de sol daat. Het gaat om het artikel „Positief paci fisme" van de schrijver A. den Doolaard, waarin naar de mening van de kazerne commandant propaganda wordt gemaakt voor eenzijdige ontwapening zonder dat de kwalijke kansen van een dergelijk paci fisme voldoende duidelijk naar voren ko men. Het maandblad „G-3" wordt op kosten van het rijk verspreid in de kazernes en staat onder redactie van aalmoezenier P. Groenendijk van het katholieke vormings centrum „De Waalheuvel". Het reglement op de krijgstucht geeft een commandant het recht lectuur in zijn kazerne te cen sureren. In de Velsense motie wordt grote ver ontrusting uitgesproken over de mogelijke ernstige gevolgen van de verontreiniging van lucht en water in geheel Kennemer- land, Zaan- en Amstelland, mede gelet op de te verwachten uitbreidingen van de reeds gevestigde industrie. In de Haarlemse motie wordt gesteld dat de ontwikkelingsplannen voor het Noordzeekanaalgebied zeer ernstige ge varen inhouden voor de leefbaarheid van PUZZEL KOMT MORGEN Tot onze spijt moet onze wekelijkse puzzel door technische moeilijkheden tot morgen wachten. Onze excuses aan de puzzelaars. De Vakraad voor de Metaalindustrie heeft gisteren gepoogd de onderhandelin gen over de nieuwe C.A.O. voor handar beiders die 1 januari zou moeten ingaan voort te zetten. De vergadering heeft echter maar kort geduurd en geen van beide partijen wilde iets over het bespro kene meedelen. Ir. K .van der Pols, voorzitter van de vakraad voor dit jaar en werkgeversvoor zitter, heeft na afloop van de vakraads vergadering medegedeeld niets anders te kunnen zeggen dan dat er een uiterst Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend op en kele plaatsen mist en ook mor gen overdag nu en dan opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Kouder met vannacht plaatselijk in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. delicate situatie is ontstaan die op korte termijn beraad met besturen in elk geval noodzakelijk maakt. De volgende vak raadsvergadering is maandag. De heer I. Baart, werknemersvoorzitter van de vakraad verklaarde dat hij zich in een pijnlijke situatie bevond. Immers men had gedacht de persvertegenwoordi gers te kunnen meedelen dat óf partijen bij de C.A.O. tot overeenstemming waren gekomen óf de onderhandelingen op niets waren uitgelopen. Het een noch het ander is echter thans het geval. Natuurlijk hopen de werkne mersvertegenwoordigers er op dat maan dag overeenstemming wordt bereikt, al dus de heer Baart. Nu de zaak zo ligt heb ben werknemers afgesproken nog niets te zeggen en op zichzelf was de heer Baart het daar wel mee eens. Hij gaf, bij ontwijkende antwoorden op hem gestelde vragen, ronduit toe dat hij er omheen draaide en dat hij dit vanavond zou blijven doen. Dat vond hij pijnlijk, maar het is nu eenmaal niet anders. De drie samenwerkende werknemersor ganisaties in de metaalindustrie hebben, zoals is gemeld, midden november hun wensen voor de C.A.O. per 1 januari voor handarbeiders aan de werkgeversfedera tie bekend gemaakt. Het eisenpakket van vijftien punten om vatte o.m.: een verhoging van de loon schalen met zeven percent: opheffing van de zgn. gemeentengroepenindeling, invoe ring van een ondernemingsgewijze diffe rentiatie die vijf percent van de loonsom kan bedragen; gelijke beloning voor man nen en vrouwen; terugbrenging van het werknemersdeel in de premie voor de ziek tewet (nu 3.65 percent; het werkgevers- deel bedraagt eveneens 3,65 percent) tot ten hoogste één percent waardoor voor de werknemers een loonvoordeel van 2.65 per cent zou kunnen ontstaan; verhoging van het minimumweekloon tot 110; beper king van het werknemersdeel in de pre mie voor het bedrijfspensioenfonds tot ten hoogste 2.7 percent. Voorts nog wensen over toeslagen en een landelijke functie- lijst. Sinds de indiening van dit pakket is echter het loonakkoord tot stand geko men dat geen botsingen geeft op enkele punten uit het pakket, maar op andere wellicht wel. Advertentie anegang 8, haarlem, tel. 18115 Jumpers - Vesten - Rokken Sporttruien en Jerseypakken de omliggende woongebieden in het bij zonder voor het woongebied Zuid-Ken- nemerland. Er moet meer zekerheid wor den geschapen omtrent de wettelijke voor schriften tegen lucht- en waterveront reiniging. Wat het door de betrokken gemeente besturen in Zuid-Kennemerland aan de minister-president gezonden telegram be treft, konden wij in Den Haag geen be vestiging krijgen van de geruchten dat de ministerraad vandaag over de vestiging van de olieraffinaderij met petrochemische industrie een beslissing zou nemen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 4 en de rubriek Van Dag tot Dag op pagina 3. Het Eerste Kamerlid de heer S. van den Bergh (V.V.D.) heeft de ministers van Economische Zaken en van Financiën ge vraagd of het hun bekend is, dat er in Nederland gemeenten zijn, die op korte termijn aardgas zouden kunnen betrekken, maar hiertoe niet overgaan omdat zij de vereiste investeringen niet kunnen finan cieren. Het Kamerlid vraagt of het niet mogelijk is deze gemeenten de kosten te laten dekken door een lening, die uitgaat boven het thans voor die gemeenten gel dende leningsmaximum. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De kustvaarder Karei (499 brt.), die op 5 december jongstleden bij Galway Bay op de westkust van Ierland was gestrand, is vanmorgen omstreeks tien uur door de zeesleepboot Jacob van Heemskerck van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden uit zijn benarde positie bevrijd. De Groninger (ei gendom van de rederij Carebeka, J. Koop man N.V. te Groningen) zat vol gaten, die eerst met cementen bekistingen moesten worden gedicht. De bevrijdingspogingen begonnen op 7 december, maar het zeer slechte weer belette eerder succes. De gaten in de bodem waren ontstaan doordat de Karei temidden van keien te recht kwam. Vanmiddag wordt de Gro ningse coaster naar Galway gesleept. De Nederlandse kustvaarder Teunika, die op 6 december is gestrand op het strand van Callantsoog, is vermoedelijk dicht bij de bevrijding. Nadat de lading was gelost deed in de afgelopen nacht de zeesleepboot Titan van Wijsmuller een eerste poging om de Teunika los te trek ken. De poging mislukte, maar er kwam beweging in het schip, dat nu gedraaid ligt. Vannacht zal een tweede poging worden gedaan. De koninklijke familie viert hedenavond de verjaardag van prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard in kasteel Warmelo in Diepenheim. Prinses Irene en haar echtgenoot kwamen daarvoor van middag uit Engeland over. Verwacht wordt dat zij morgen in de loop van de dag weer uit Nederland zullen vertrekken. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker tijdens de ais- termiddag gehouden persconferentie in het paleis van justitie in de hoofd stad. Links op de foto de substituut officier mr. R. G. Nué, rechts van mr. Hartsuiker, de kapitein B. G. Gerrit sen (Dienst Luchtvaart der Rijkspolitie. M arb eau: Wie zijn geloof niet durft beredene ren, twijfelt aan een stuk door. Ook het einde van de piratenzender ra dio Veronica is nu in zicht. De ministeriële commissie van de Raad van Europa te Straatsburg heeft gisteren de laatste hand gelegd aan een internationale conventie ter bestrijding van piratenzenders. Het verdrag zal op 20 januari door de raad van ministers van de Raad van Europa worden ondertekend, waarna het reeds van kracht zal worden als het door drie landen is geratificeerd. Op basis van dit verdrag zullen de deel nemende landen dan wettelijke maatrege len kunnen nemen die iedere vorm van samenwerking met de piratenzenders on mogelijk zullen maken. Hieronder wordt begrepen de proviandering van de schepen en eventueel ook vliegtuigen die piraten zenders voeren, het leveren van ónder - houdsmateriaal en het steunen van uitzen dingen met advertentieopdrachten. Ook het vestigen en exploiteren van piraten zenders zal op grond van het verdrag strafbaar gesteld kunnen worden. Men mag aannemen dat de Nederlandse regering na ondertekening van het ver drag met spoed zal besluiten om gebruik te maken van de wetgevende mogelijkhe den die het verdrag biedt. Daardoor zal een eind gemaakt kunnen worden aan het merkwaardige verschil in juridische be handeling tussen de REM en radio Veroni ca. Tijdens de parlementaire behandeling van de anti-REMwet heeft de regering steeds betoogd met een optreden tegen radio Veronica te willen wachten op het gereed komen van een internationale over eenkomst. Hoewel verscheidene landen reeds op deze overeenkomst zijn vooruitgelopen Volgende week woensdag zal de ver betering van het verkeer tussen Amsterdam en Zandvoort via de Schipholweg een feit zijn als de tweede Buitenrustbrug over het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem voor het verkeer zal worden vrijge geven. De brug die de Schipholweg met de Rustenburgerlaan verbindt, zal tegen het middaguur onofficieel wor den geopend. In november werd deze brug, die bij de machinefabriek Figee in Haarlem is voorvervaardiad. in één morgen ingevaren en gemonteerd. De eerste Buitenrustbrug, die gelijk waardig is aan zijn nabij gelegen buurman, is al eerder door het ver keer in gebruik genomen. Het ligt In de bedoeling, dat de Haarlemse wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, de tweede Buiten rustbrug half januari officieel in ge bruik zal stellen. Met het hele projet was een bedrag van rond 1.800.000 gemoeid. België, Denemarken en Zweden vaardig den wetten uit ter bestrijding van piraten zenders op schepen oordeelde de Neder landse overheid het wenselijk te wachten, vooral omdat het radioschip Veronica niet de Nederlandse vlag voert. Welke vlag het schip voert is niet bekend. De Nederland se regering stelt daarnaar een onderzoek in via de Nederlandse vertegenwoordiging in het buitenland. Omdat de Straatsburgse conventie optreden mogelijk maakt tegen piratenzenders, ongeacht de vraag welke vlag de betrokken schepen (of vliegtuigen) voeren zijn er straks geen diplomatieke moeilijkheden te verwachten met de vlag- staat van Radio Veronica. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 5 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Films 7 Schrijvende lezers11 Uitgaan in Haarlem13 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Thomassen en Drijver (Blikemballage) en de Verenigde Blikfabrieken (Verblifa) hebben besloten tot een fusie. De be sturen van de maatschappijen hebben hiertoe besloten om doublure in de pro- duktiemiddelen te voorkomen en tot een verdere specialisatie te geraken. Hier door zal het mogelijk zijn kostenstij gingen op te vangen en aan de groeiende vraag naar verpakkingsmiddelen te vol doen. Als vorm van de fusie is gekozen een omwisseling van de aandelen en niet roy- eerbare certificaten van aandelen N.V. De Vereenigde Blikfabrieken in aandelen Thomassen en Drijver blikemballagefa- brieken N.V. Aan de houders van aandelen en niet- royeerbare certificaten van aandelen Ver eenigde Blik zag worden aangeboden om te ruilen in aandelen Thomassen en Drij ver op basis van nominaal 3.000 aande len Vereenigde Blik tegen nominaal 2.000 aandelen Thomassen en Drijver, beide soorten aandelen ex dividend 1964. Voorafgaande aan deze omwisseling zal aan een binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Vereenigde Blik worden voorgesteld een belastingvrije uitkering van 2'h percent aandelen ten laste van de agioreserve te doen. De houders van de 4% percent con verteerbare obligaties van Vereenigde Blik, die van hun conversierecht gebruik wensen te maken, zullen in de gelegen heid worden gesteld te opteren voor aan delen Thomassen en Drijver op basis van de conversievoorwaarden en het hiervoor genoemde omwisselingsaanbod voor aan delen N.V. de Vereenigde Blikfabrieken. Binnenkort zal een gemeenschappelijk be richt worden uitgegeven en het definitieve aanbod worden bekend gemaakt. Als de fusie doorgang vindt ligt het in de bedoeling aan aandeelhouders van Tho massen en Drijver voor te stellen de hui dige directeuren en commissarissen van de Vereenigde Blik te benoemen tot direc teur resp. commissaris van Thomassen en Drijver. Voorts zal dan worden voorge steld de naam van de vennootschap te wijzigen in Emballage Industrie Thomas sen en Drijver Verblifa N.V. De on dernemingsraden zijn ingelicht. Advertentie kant en klaar met saus en slagroom 65 cent per stuk ROOMBOTER BANKETSTAVEN ROOMBOTER BANKETKRANSEN DAMESKAPSALON HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1