RPS geeft hogere rente op „rustige" rekeningen Sllif/and Zomercbuises 65 - DE BEURS - Spaarnestad geeft 14 percent plus bonussen van 10 tot 40 pet Tijdschriftenoplaag na fusie met Teulings ruim 4 min. Faillissement van Arch gevraagd HBU: „We zijn vol goede moed" Fondsenbezit kocht posten convertibles Lonen in de mijnen met 5 omhoog Kromhout kon sterke kostenstijging opvangen Frankrijk wil spoed met verdere EEG-landbouw NAM stopt met boring bij Bakkum Dividenden Belangrijke reductie lening Gasunie NOB 11 (10) pet Verlies op Priba- Nederland ruim zes min gulden Nog geen nieuwe CAO-Confectie Alex Adam SCHEEPVAARTBERICHTEN Kort economisch nieuws H. A. de Vries wil het de huisvrouw gemakkelijk maken Deense order voor Fluor-Schuytvlot Jamin sluit haar plantages in Suriname 21 RUYS CO. reisagenten Bladmuziek VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Kosten U it gaven AMSTERDAM Gitaren Blaasinstrumenten Piano's Grammofoonplaten WALL STREET De Rijkspostspaarbank gaat de rente voor premiespaarrekeningen en beleg gingsrekeningen verhogen. Tevens is be sloten dat het maximum rentegevend te goed voor alle spaarrekeningen zal worden verdubbeld. Op 1 januari van dit jaar werd de rente op gewone rekeningen tot 3.24 percent verhoogd. De rentevergoeding voor gepremieerde spaarrekeningen wordt met ingang van 1 januari 1965 met 0,24 percent verhoogd tot 3,48 percent. De rente die voor jeugd- spaarrekeningen wordt uitbetaald zal evenals voor 1 januari 1964 het geval was nu weer 0,24 percent hoger komen te lig gen dan de rente die voor gewone reke ningen wordt vergoed. De rentevergoeding voor beleggingsre keningen wordt met terugwerkende kracht van 1 oktober 1964 af verhoogd. Voor de beleggingsrekeningen met een opzeggings termijn van zes maanden, die in 1961 wer den ingevoerd, wordt de rente van 372 per cent op 3% percent gebracht. Als de opzeg gingstermijn niet in acht wordt genomen, zal een korting van percent voor het op genomen bedrag worden toegepast. Voor inleggers die gelden voor langere termijn willen beleggen, worden beleg gingsrekeningen met een opzeggingster mijn van twaalf maanden ingesteld. Voor deze rekeningen zal een rente van 4 per- Advertentie SCHOTERWEG 5-7 Haarlem - Tel. 60114 Voor de Haagse rechtbank is het faillis sement aangevraagd van de N.V. Arch te Wassenaar. De faillissementsaanvrage werd ingediend door de vanwege de recht bank aangestelde bewindvoerder, de Haag se advocaat en procureur mr. J. J. Koe- leman. De Haagse rechtbank zal op 31 december uitspraak doen. Eind november had de rechtbank voor lopige surséance van betaling verleend. Omtrent de eventuele strafvervolging te gen de directeur van Arch N.V. en de adjunct-directeur is nog niets naders be kend. De directeur bevindt zich nog steeds in arrest. Zoals bekend heeft de Haagse recherche een onderzoek ingesteld op grond van een verdenking van oplichting De N.V. Arch zou een aantal financie ringsinstellingen hebben opgelicht voor een bedrag van verscheidene honderddui zenden guldens door huurkoopcontracten voor de levering van door het bedrijf ge fabriceerde winkelinventarissen vele ma len bij meer instelling tegelijk onder te brengen. De resultaten over het eerste kwartaal van het lopende boekjaar van de Holland sche Bank-Unie (HBU) liggen niet onbe langrijk boven het gemiddelde der resul taten van de kwartalen in het afgelopen boekjaar. Het is moeilijk om voorspellin gen te doen ten aanzien van de te ver wachten resultaten over het gehele lopen de boekjaar. Dit kan echter wel gezegd worden: het ziet er goed uit, we zijn vol goede moed, en als we ons baseren op het eerste kwartaal, dat ziet het er zelfs zeer goed uit. Dit geldt ook voor de kan toren in Nederland. Hun resultaten liggen gunstiger dan die over het vorige boek jaar. Dit heeft de hoofddirectie meege deeld in de jaarvergadering. --et vermogen van Algemeen Fondsen- bezit is in de eerste vier maanden van het per 1 juli begonnen boekjaar 1964-'65 ge stegen van 28.4 min. tot 28.6 min. Het aantal uitstaande participatiebewjjzen steeg tot 22.795 (22.520). De intrinsieke waarde per participatie bedroeg op 30 ok tober 1.307,59 (ƒ1.313). De geografische spreiding van het vermogen werd niet fundamenteel gewijzigd. Op 30 oktober was 85,5 percent in Nederlandse effecten, voornamelijk aandelen, belegd en 12,1 per cent in Amerikaanse waarden. De effectenportefeuille werd met enkele belangt .jke posten converteerbare obliga ties uitgebreid, met name convertibles Van Ommeren, Blaauwhoed, Du Croo en Brauns en Veenendaalsche Stoomspinnerij. Converteerbare obligaties maken thans 1,6 percent van de beleggingen uit. Het bezit van aandelen AKU werd met 10.000 no minaal verminderd. De door diverse bank fusies noodzakelijk geworden omwisseling van aandelen heeft in de eerste vier maan den van 1964-'65 plaatsgevonden. In de samenstelling van het Amerikaan- «e aandelenbezit werden belangrijke wij zigingen aangebracht, met behoud van het ln totaal in dollars belegde bedrag. Het belang bij de chemische en elektronische sectoren werd bij deze consolidatie voor namelijk ingekrompen. Hiertegenover stond een uitbreiding van het aandelen bezit in de automobiel- en metaalindustrie, alsmede in de bedrijfstak verkeer, waar aandelen van diverse spoorwegen werden aangekocht. cent worden vergoed en daarbij zal de kor ting 1Yk percent bedragen. Het maximum rentegevend tegoed wordt met ingang van 1 oktober 1964 voor alle spaarrekeningen verdubbeld. Dit betekent, dat voor de beleggingsrekeningen het ma ximum wordt gebracht van 25.000 op ƒ50.000 voor elke rekening afzonderlijk: en dat voor de overige rekeningen het maximum wordt verhoogd van 10.000 tot 20.000, voor het gezamenlijke tegoed. De Mjjnindustrieraad heeft besloten dat per 1 januari in het mijnbedrijf de maxi maal toegestane loonsverhoging van vijf percent zal worden toegekend. Zodra de resultaten van de besprekingen, die van daag in de Stichting van de Arbeid plaats hebben, bekend zijn, zal het dagelijks bestuur de wijzigingen van de betrokken verordeningen voorbereiden. De Mjjn- industrieraad zal de voorstellen van het dagelijks bestuur op 28 december behan delen. De gang van zaken in het lopende boek jaar bij Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop jr. N.V. ontwikkelt zich gunsti ger dan in 1963. Door een behoorlijke stij ging van de omzet zijn de zeer belangrijk gestegen kosten opgevangen en is het re sultaat over de eerste negen maanden van dit jaar enigszins verbeterd ten opzichte van dezelfde periode in 1963. Bij de ver hoogde omzet is dè orderportefeuille op peil gebleven, terwijl aangenomen mag worden, dat deze zich verder zal verbete ren, zo deelt de directie mee. RUYS CO. bieden U reeds nu een keus uit twee verfijnde cruises met het s.s. „STATENDAM", vertrek uit Rotterdam 14-daagse Oostzee ontdekkingsreis van 26 juli tot 8 augustus 1965 Rotterdam Visby Leningrad (van hieruit kunt U een interessante excursie over land naar Moskou maken) Helsinki Kopenhagen Rotterdam 5-daagse fjordencruise van 19 tot 24 juli 1965 Boek tijdig; het aantal cruises vanuit Nederland is beperkt Inlichtingen bij; AMSTERDAM VAN BAERLESTRAAT 56 HAARLEM KRUISSTRAAT 43 TEL. 73 77 55 TEL. 1 53 04 BRUSSEL (A.P.). Frankrijk dringt aan op spoedige overeenstemming inzake E.E.G.-prijzen voor melk, rundvlees en suiker, de enige landbouwprodukten waar voor de prjjzen in de E.E.G. niet zijn gelijkgeschakeld- Frankrijk wenst een overeenkomst inzake een eenheidprjjs voor rundvlees en melk met ingang van 15 februari en voor suiker met ingang van 1 juni. De achtergrond van de Franse haast wordt gevormd door dreigementen van de Franse zuivelboeren, die in oktober van dit jaar vier weken hebben gestaakt tegen de lage melkprijzen voor de boeren. Door een overeenkomst van de Zes zouden de Franse melkprijzen automatisch stijgen. Ze zijn thans lager dan die van welk ander E.E.G.-land ook. De regering wil de Franse boeren ook nieuwe markten in West-Duitsland verschaffen. De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij (N.A.M.) in Oldenzaal heeft haar exploratieboringen bij Doornspijk in Gel derland en bij Bakkum in Noord-Holland beëindigd, zonder dat aldaar de aanwezig heid van aardolie of aardgas kon worden aangetöond. Zo spoedig mogelijk zal thans worden begonnen met een exploratiebo ring bij Ursem in Noord-Holland. Union Rjjwlelfabriek stelt aandeelhou ders voor over het boekjaar 1963/'64 acht percent dividend uit te keren. Over 1962/ 1963 werd zeven percent, waarvan 1 per cent uit de dividendreserve, uitgekeerd. De N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken in Middelburg stelt voor over 1964 een onveranderd dividend uit te keren van 17V& percent. Drukkerij De Spaarnestad in Haar lem, die zoals gisteren in een groot deel van onze oplaag gemeld een nauwe samenwerking aangaat met de Cemeba Beleggingsmaatschappij (T eulings-eon- cern) in Den Bosch stelt voor over het boekjaar 1964 een dividend uit te keren van 14 percent in contanten en 10 per cent belastingvrij in aandelen ten laste van de agio-reserve. Verder wordt voor gesteld de aandelen Spaarnestad om te ruilen in die van de Verenigde Neder- "andse Uitgeversbedrijven n.v. (VNU), de houdstermaatschappij die zal ont staan na de overkoepelingsoperatie van de twee bedrijven. Cemeba en Spaarne stad nemen in die maatschappij ieder de ïelft van de aandelen voor hun rekening. Het ligt voorts in de bedoeling het na de agiouitkering resterende deel van de agio-reserve om te zetten in gewone aan delen en dit zodanig met een stock uitke ring aan te vullen dat het aandelenkapi taal nog met 40 percent kan worden ver hoogd. Het geplaatste kapitaal van De Spaarnestad zal hierna 6.6 miljoen belo pen, terwijl het 7 percent preferente aan delenkapitaal ongewijzigd f 1.5 miljoen zal bedragen. Het te plaatsen aandelenkapitaal zal op grond hiervan gaan bedragen 13.2 miljoen en het te plaatsten 7 percent pre ferente aandelenkapitaal 3 miljoen bij een maatschappelijk kapitaal van respec tievelijk 47 miljoen en 3 miljoen. Er zal naar worden gestreefd dat een dividend zal kunnen worden uitgekeerd ten minste gelijk aan 24 percent van het hui dige gewone kapitaal, hetgeen overeen komt met 16 percent over het vergrote kapitaal. Uit de plannen tot samenwer king blijkt dat zowel het Verenigd Bezit van aandelen Spaarnestad als de Cemeba juridisch blijven 'voortbestaan. Alle be staande werkmaatschappijen van beide groepen blijven eveneens als zelfstandige eenheden bestaan onder de overkoepeling van de VNU. Zoals gemeld was de samenwerking vol gens de directies nodig omdat de bedrijven in de komende jaren in stijgende mate kwetsbaar worden door inkomstenderving van de te verwachten reclame in de tele visie en de grotere concurrence van de buitenlandse bladen, 't Weerstandsvermo gen wordt nu groter en er zal ook efficiën ter kunnen worden gewerkt. De combina tie zal verder geen aanleiding zijn tot ont slag van personeel, doch integendeel mo gelijkheden scheppen om door reorganisa ties in het personeelstekort te voorzien. Het Spaarnestad concern in Haarlem is uitgever van de weekbladen Libelle, Bea trijs, Rosita, Panorama, Katholieke Illu stratie Okki, Taptoe en Sjors en het blad VTC („Vrije Tijd"). Onder leiding van het dochterbedrijf de N.V. Vaderlandse Beheer Maatschappij Bezit Spaarnestad verder het dagblad de Tijd N.V. die uitgeeft De Tijd Maasbode, De Nieuwe Dag, het Nieuwe dagblad en de Nieuwe Haarlemsche Courant. Voorts exploiteert het bedrijf de Internationale Uitgeversmaatschappij in Antwerpen, de N.V. Qoud Bonum (drukinkt etc.) en Pax Holland (clichéfabrieken). De topmaatschappij van het Teuling concern de Cemeba heeft de aandelen in de Geïllustreerde Pers met de weekbla den Margriet, Revue, Donald Duck en Pep, de maandbladen Romance en Madeleine. Verder de drukkerij Malmberg in Den Bosch, de Nederlandse Diepdrukkerij, de Nederlandse Offsetinrichting en de Bra bantse Pers N.V. met dagbladen als het Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad en Helmonds Dagblad. De technische be drijven worden gezamenlijk beheerd door de Nederlandse Grafische Unie (Negrafu). Dit jaar hebben zich nu drie belangrijke fusies in de grafische wereld voorgedaan: de eerste was de fusie van de NRC met het Algemeen Handelsblad, de tweede de overneming van Boom-Ruygrok in Haar lem door Elsevier en tenslotte de aankoop van een aantal Brabantse bladen door het Cemeba concern. In het concern dat ontstaat na de fusie werken 5000 mensen. De oplage van de samenwerkende bedrijven op terrein van de tijdschriften is voor Nederland te schat ten op ruim 3.5 miljoen exemplaren en voor België op 600.000 stuks. De dagblad oplage van het nieuwe concern beloopt 270.000 stuks. Op de 5»/i percent 15-jarige obligatie lening, groot 300 miljoen ten laste van de n.v. Nederlandse Gasunie, waarop tot gis teren de inschrijving openstond, is tot een zodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. De Nederlandse Overzee Bank stelt voor het dividend over het boekjaar lopend van 1 oktober 1963 tot en met 30 september 1964 vast te stellen op 11 (v. j. 10) percent. INTERNATIONALS VRIENDELIJKER Ondanks het feit, dat de Nederlandse hoofdfondsen in Wall Street merendeels wat lager sloten, hebben deze fondsen zich gisteren zeer goed gehouden. De stemming was vriendelijker tot vast. Philips ging grif van de hand op 151.50, tegen woens dag als slotprijs 151,10. Philips gaat in Stadskanaal belangrijk uitbreiden. Het aanbod van Amerikaanse zijde in de Philipshoek had niet veel te betekenen Daartegenover stond vraag van 't publiek alsmede van Zwitserland. Ook de overige hoofdfondsen lagen gunstig in de markt. Kon. Olie verbeterde zevéhtig cent tot 155,30. Unilever gaf een koersavance te zien van twintig cent tot 144,50. AKU bijna een punt hoger op 4877», terwijl voor Hoogovens 546 (onv.) als advieskoers werd opgegeven. De handel in alle fondsen was kalm. Ondanks het verzegelen van de REM-zender werd voor de aandelen 16,75 eerder geboden 16,50). De directie van het Belgische waren huis „A l'Innovation" heeft aandeelhou ders meegedeeld, dat de operatie „Pri- ba-Nederland" een verlies van 83.349.000 Belgische frank heeft berokkend, ruim zes miljoen gulden. Het besluit om filialen te stichten in het buitenland werd genomen om in de EEG te kunnen concurreren met de machtige buitenlandse ondernemingen. Maar Priba- Nederland ging het van het begin af niet voor de wind. Het uitbreidingsprogramma werd vertraagd door administratieve hin derpalen. De investeringen waren belang rijker dan was beraamd, terwijl er bij de aanwerving van personeel onvoorziene moeilijkheden werden ontmoet. De belangrijke algemene onkosten kon den niet worden gedekt door het omzet cijfer. Slechts vijf van de 20 filialen, waar toe was besloten, konden in Nederland wor den geopend. Nadat verschillende oplossin gen waren bestudeerd werd besloten de zaken over te doen aan de groep Vroom en Dreesman, hetgeen geschiedde met een verlies van meer dan 83 miljoen frank, Hoewel de onderneming dit jaar in Bel gië een record-omzetcijfer bereikt, zal voor het eerst in 40 jaar geen dividend worden uitgekeerd, een maatregel die zelfs in de crisis van de jaren dertig niet behoefde te worden genomen. Na afloop van een woensdagmiddag in Amsterdam gehouden vergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond voor de Confectie-industrie en vertegenwoordi gers van de werknemersorganisaties „Een dracht", „St. Lambertus" en „Unitas" heeft een woordvoerder vafi de „Een dracht" namens de drie vakbonden mee gedeeld, dat er op 1 januari 19'65 in de confectieindustrie geen C.A.O. zal zijn. De onderhandelingen over een nieuwe C.A.O zijn tot begin januari opgeschort. Hoewel er overeenstemming over enke le punten bleek, zoals de ondernemings gewijze differentiatie en de winstdeling, menen de vakbonden dat de werkgevers de besprekingen met een te geringe mar ge zijn gestart. De vakbonden eisen o.a. dat in 1965 een fonds wordt ingesteld ten behoeve van de georganiseerden. Zij eisen verder dat volgend jaar een wezenlijke extra verhoging van de vrouwenionen tot stand komt. Voorts zal de huurcompensa- tie 1964 in de nieuwe loonschalen moeten worden verwerkt. De werkgevers zullen thans intern overleg plegen. De netto-resultaten van de n.v. Kon. Fabrieken v/h. Alex Adam zijn het eerste halfjaar van 1964, ondanks stijgende om zetten, onder invloed van de kosten stijgingen van bescheiden omvang ge weest. Er is echter een geleidelijke ver betering, mede door het in bedrijf komen van de nieuwe bedrijfsapparatuur bij één der dochterondernemingen in het derde kwartaal. Het is nog niet te overzien of het dividend op hetzelfde niveau als vorig jaar (6 percent) kan worden gehand haafd. Advertentie Abida 17 te Cochin verw. Acmaea-t 17 te Rotterdam. Aldabi 17 v. Salvador n. Las Palmas. Algol 17 te Lourenco Marques verw. Algorab 18 te Santos verw. Alkes 18 rede Shatelarab. Alnatl 18 te Antwerpen. Aludra 17 te Santos. Ammon 17 v. Nassau n. Santo Domingo. Ampenan 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Angolakust 17 v. Rotterdam n. Amsterdam. Annenkerk 17 v. Aden n. Suez. Archimedes 17 v. St. Thomas n. Barbados. Arendskerk 18 te Antwerpen. Avedrecht pass. 17 Guernsey n. Sidon. Bali 18 te Rotterdam. Bengkalis 18 te Hamburg verw. Bovenkerk 17 v. Barcelona n. Antwerpen. Caltex Den Haag 17 v. Porto Marguera n. Port Said. Caltex Napels pass. 17 Pantellaria n. Stockholm. Celebes 17 v. Port Said n. Ryeka. Ceres 18 te Callao verw. Charis 18 te Barbados verw. Colytto pass. 17 Wight n. Hull. Dahomeykust 16 v. Bordeaux n. Dakar. Delphina 18 te Port Etiënne verw. Dongedijk 18 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Echo 17 v. Koper n. Velaluka. Eemland 17 v. Cabedelo n. Amsterdam.# Eenhoorn pass. -1 Finisterre n. Beyrouth. Eos 18 te Piraeq^ verw. Esso Den Haag pass. 17 Kaap Defer n. Banias. Esso Rotterdam 18 te Priolo. Forest Hill 18 v. Brest n. Mena al Ahmadi. Gaasterdijk 17 v. Antwerpen n. Port Everglades. Garoet 17 v. Genua n. Rotterdam. Grootekerk 18 te Bombay verw. Gulf Hansa 17 v. Gulfhavn n. Venezuela. Hector 17 v. Hamburg n. Bremen. Hercules 18 te Willemstad verw. Hermes 17 te Ancon verw. Hilversum 17 te Weser. Japara 17 v. Marseille n. Genua. Johannes Frans 17 te Valparaiso. Kaap Hoorn 18 te New York verw. Karimata 18 v. Napier n. Auckland. Kelletia 17 te Harnosand. Kerkedijk 17 v. Rotterdam n. Emden. Koningswaard 18 ten anker Shatelarab Baai. Koudekerk 17 te Marseille verw. Kreeft pass. 17 Wight n. Coruna. Kryptos 18 te Norrkoeping verw. Kylix 17 v. Honolulu n. Acajutla. Laarderkerk 17 v. Suezkanaal. Lekhaven 18 te Santos verw. Leto pass. 17 Tuskar n. Hampton Roads. Liberiakust 17 te Abidjan verw. Limburg 17 v. Karachi n. Bahrein. Maasdam 17 v. Halifax n. New York. Maaskerk 17 v. Aden n. Colombo. Medon 18 te Willemstad verw. Mentor 17 v. Malta n. Tripoli. Mersey Lloyd 17 te Beirouth. Mijdrecht pass. 17 Cape Comorin n. Perzische Golf. Musil Lloyd 17 te Aqaba verw. Mylady 18 te Liverno verw. Neder Rijn 17 v. Hamburg n. Bremerhaven. Nista pass. 17 Istanboel n. Noord Frankrijk. Oberon 17 v. San Felix n. Cap Haitien. Philine 18 te Suez verw. Poeldijk 17 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Polydorus 17 rede Belawan. Poseidon 17 v. Bowdenport n. Lucea (Jamaica). Prins Casimir 17 te Duinkerken. Prins Frederik Hendrik 17 v. Londen n. Rotter dam. Prins Willem-2 18 te Triest. Prins Willem-5 pass. 17 Wight n. Halifax. Pygmalion 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Rotti 17 v. Colombo n. Calcutta. Rijndam 18 v. Wellington n. Papeete. Sarpedón 17 te Hamburg. Schelpwijk 18*te Rotterdam. Sepia pass. 17 Kaap Villano n. Laskhirra. Servaaskerk 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sinon 17 v. Bremen n. Antwerpen. Situla 17 te Rotterdam. Skadi pass. 17 Straat Messina n. Gibraltar. Solon 18 te Paramaribo verw. Spaarnekerk pass. 17 Malta n. Port Said IJmuiSerflam PaSS' 17 Kaap d® Gata n- Stad Kampen pass. 17 Wight n. Vltoria Statendam 18 te Southampton. Straat Cook 16 v. Bombay n. Cochin Straat Singapore 17 v. Port Louis n. Mombasa. Telamon 18 te Porto Cabello verw Tjimanuk 17 te Kaapstad. Togokust 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Tweelingen 17 v. Narvik n. Rotterdam Van Waerwijck 19 te Manilla verw. Videna 18 te Bandar Mashur verw. Vlist 17 t.h.v. Dondrahead n. Madras. W. Alton Jones 17 v. Trinidad n. Porta Cardon. Westertoren 17 v. Brunsbuettel n. Curacao. Wieldrecht 17 v. Tampa n. Cristobal. Willemstad 16 v. Ponta del Gada n. Southampton. Woensdrecht 17 v. Belfast n. Tampa. Zonnekerk 17 te Rotterdam. In 1964 zijn ongeveer 1665 miljoen metsel- bakstenen in ons land afgezet. Dit is 220 mil joen meer dan in 1963. Dit resultaat is te danken aan een produktiestijging van 175 mil joen. Bovendien kon ongeveer 45 miljoen aan de voorraad onttrokken worden. In 1965 zal de produktiestijging vermoedelijk 120 miljoen be dragen, waarmee een produktle van 190Ó miljoen metselbakstenen zal zijn bereikt. De netto Intrinsieke waarde van de aandelen beleggingsmaatschappij Unitas N.V bedroeg op 15 december 505. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van 526. Bij vier Inschrijvingen voor Sumatra-tabak en zes voor Java-tabak in dit jaar heeft de Duits- Indonesische Tabaksmarkt in Bremen een recordresultaat behaald. Er werden 123.022 balen tabak voor DM 146.5 miljoen omgezet. Tijdens de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van H. A. de Vries' Ijzerhandel N.V. te Amers foort, merkte de directeur de heer H. K. de yries op, dat het moeilijk was vooruit te zien, omdat niet te voorspellen is welk percentage aardgasapparatuur de markt zal veroveren. Het aantal apparaten dat in 1965 op de markt zal komen, zal stel lig zeer groot'zijn, zodat de markt niet zal kunnen opnemen wat de industrie kan produceren. Naar de mening van de heer De Vries zal gas nog moeten bewijzen, of het voor een prettig en behagelijk klimaat in huis zal kunnen zorgen. De loonronde van 1965 zal, naar de mening van de heer De Vries, een bestedingsdrang tot gevolg heb ben. De wens naar luxe en betere voor werpen zal een rol spelen, maar ook sta- tusvoorwerpen spelen mee. De auto werd volgens hem de grootste concurrent, maar verwacht wordt dat met steeds nieuwe en moderne artikelen (aan de markt aange past) de omzet van de n.v. zal worden verhoogd. De directie zoekt in dit verband naarstig naar artikelen die de huisvrouw meer vrije tijd verzekeren. VERHANDELDE FONDSEN 17 dec. 16 dec. Hoger 254 (57,8°/o) 204 (46,9^/0) Lager 90 (20,5%) 131 (30,1%) Gelijk 95 (21,7%) 100 (23,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U488 Hoogovens 548 Kon Olie155,20-155,60 Philips 151,50-153,50 Unilever 14,40-145,20 Stemming: Vast. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2 de tijdv. A.K.U484 V»-485 4857» ex 4 percent interim Hoogovens Kon. Olie155,40 155,40 Philips 153,20-153,70 153,30 Unilever 14,70-144,90 144,80 Vorige slotkoers A'dam Rubber H.V.A A.K.U Deli Mij Hoi jovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn. K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 AMRO Bank Alg. Bank Ned. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührm.-Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref. Stokvis Thomassen Dr Ver. Machinefabr Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenburg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd.. American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service General Motors. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel Gedane noteringen (Verstiekt door d* 1107* 1447» 4877# 116,80 547 151,55 144,30 7041/! 154,80 1007s 71,60 14374 1327< 245 1297» 204,— 108,50 228,— 496,— 127, 66, 299 624 440 221 213,-- 723 2527» 960 137 315 30774 449 320 396 9187» 310 338 53,30 195 690 166 443 1917» 1012 410 307» 1474 53% 357» 74 957s 9074 42 587» 527» AMRO Bank) Voor de tweede achtereenvolgende maal is Wall Street gisteren wat hoger afge komen. Luchtvaartwaarden hadden bij de opwaartse beweging de leiding. United Aircraft 3 en Boeing, Douglas en Ge neral Dynamic 1. Ook staalfondsen waren vast. Chrysler won bij de auto's meer dan een dollar. Van de 1357 ver handelde fondsen waren er 704 hoger en 370 lager. De omzet steeg tot 4.87 miljoen shares tegen 4.63 miljoen woensdag. De Dow Jones indices: industrie 836.57 3.49), sporen 205 21 0.33) en open bare nutsbedrijven 155.02 0.26). De Deense Esso Maatschappij heeft een contract getekend met het Haarlemse In genieursbureau Fluor-Schuytvlot NV voor de uitbreiding van de fabrieksuitrusting van de Esso-raffinaderij in de Deense ha venstad Kalundborg. De uitvoering van dit project, waarmee tussen de vijf en zes miljoen kronen is gemoeid (ongeveer f 2,5 tot f 3 min), zal in het voorjaar 1965 be ginnen. Verwacht wordt dat het werk vóór het eind van dat jaar kan worden afgesloten. Waar mogelijk zullen bij de uitvoering Deense onderaannemers worden ingescha keld. De directie van de Deense Esso is bovendien van plan gebruik te maken van ter plaatse aanwezige arbeidskrachten. Een en ander verneemt het Deense persbureau Ritzau uit Kalundborg. Fluor-Schuytvlot is als bekend een inge nieursbureau voor chemische en fysische techniek. Zij houdt zich bezig met het ont werpen, bereken en tekenen van technische uitrustingen op dit gebied. Daarnaast ls zij betrokken bij de inkoop van materia len en houdt zij toezicht op de bouw en de inbedrijfstelling van installaties voor de chemische, petrochemische en de petro leumindustrie. De vennootschap is een volledige dochteronderneming van The Fluor Corporation Ltd in Los Angeles (Red). Nadat C. Jamin NV er in mei van dit jaar reeds toe was overgegaan de exploi tatie van het cacao-ondememingen op de noordelijke Commewijne-oever in Surina me drastisch te beperken, is dezer dagen besloten de exploitatie van bedoelde on derneming definitief te staken. Dit deelde ons de directie van Jamin desge vraagd mee. In verband met de sluiting van de cacao-ondernemingen hebben eni ge tientallen werknemers hun ontslag ge kregen. De firma ziet geen kans hen te werk te stellen op haar citrusplantage, die eveneens in Suriname wordt geëxploi teerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21