VAN DAG TOT DAG Acht jaar voor Novak Lichtpuntje op NAVO-conferentie Parijs en Washington bereid tot omzichtige samenwerking Russische marine is bezig VS naar de kroon te steken Plannen voor kernmij nen Hf WERELDNIEUWS KOSTUUMS Medicijnen vrij in Engeland Justitie onderzoekt klacht tegen Christiansen Z'n zesde aansteker... en de laatste! Belangrijk bericht €)p de-v. f raatótoel Swtf.iWnE&jsbeftgen VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Italiaanse journalisten staken voor hoger loon niimiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimnniumiuinniiiimiiiKnimiiiiiiiimiiiiimii Kent u ze, die mensen die al zó'n aansteker, en zó een en zó een gehad hebben? Waarom gehad? Omdat het alsmaar geen Ronson was. Een Ronson is hèt cadeau voor zo iemand en daarmee is dat probleem opgelost: altijd meteen vuur, regelbare vlamhoogte, reuk loos butaangas, in 10 seconden gevuld voor 1000 vuurtjes. En bovendien een duidelijk herkenbare allure, 't Is niet zo moeilijk op zo'n cadeau-idee te komen. Ronson had het al sinds 1954. Er is al een Ronson Varaflame v.a. f 27,50 Volgende bijeenkomst in Londen Castella brengt nu gouden munten binnen ieders bereik! Nucleaire voorraad in West-Europa verhoogd Cri Stellweg (waarover mèn spreekt) Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 V. Wat moeilijk kon uitblijven is nu ge beurd: de gemeentebesturen van de voor naamste gemeenten in Zuid-Kennemer- land zijn in staat van alarm geraakt door de buiten hen om gaande, zeer snelle ont wikkelingen op het gebied van de geweste lijke exploratie, die nu direct de leefbaar heidsmogelijkheden van het hele gewest blijken te bedreigen. Amsterdam blijkt zijn eigen belangen in dit gewest op een soort De Gaulle-achtige manier door te drijven, zonder acht te slaan op wat de kleinere gemeenten daarvan aan narighe den zullen ondervinden. Een petro-chemi- sche industrie in de onmiddellijke nabij heid van het Noordzeekanaal en binnen het ademgebied van die kleinere gemeen ten zal als de regering er geen stokje voor steekt eerlang lucht en grondwa ter van Zuid-Kennemerland nog meer ver ontreinigingen dan de reeds bestaande in dustrialisatie in onze streek reeds jaren lang doet. Men kan heftige critiek oefenen op Am sterdam, dat zijn gang maar gaat alsof het alleen op de wereld is. Men kan even eens de vfaag stellen of deze ontwikkeling niet al eerder tot een gezamenlijke, krach tige actie van de kleinere gemeenten had moeten leiden. Men behoeft geen schuld vraag te stellen: het is bekend dat bij de diverse gemeentenbesturen reeds lang be zorgdheid leeft en dat het uitblijven van acties en informaties daarover te wijten zijn aan een aantal moeizame elementen in deze agglomeratie-procedure, die nu eenmaal afhankelijk is van het maximum wat er in de afzonderlijke gemeenten aan inzichten, activiteiten en bereidheid voor handen is. In Velsen weet men nu, dat het gemeentebestuur zich verbaast over de wijze waarop in andere gemeenten in Ken- nemerland met dit dringende vraagstuk wordt omgesprongen. Men kan zich verba zen, maar is dan tegelijkertijd gebonden aan wat elders aan medewerking wordt op gebracht. In Haarlem weet men nu, dat B. en W. de tijd nog niet gekomen achtten om iets over de achter de schermen gevoerde on derhandelingen los te laten. Dat is nog pas enkele etmalen geleden ondubbelzin nig door de burgemeester van Haarlem verklaard. Intussen is nu dit alarm losge broken. Dat heeft in Haarlem geleid tot een zeer sterke aandrang uit de raad om opening van zaken. Het gaat er nu dus niet meer om, of men van mening is dat „de tijd nog niet gekomen is." De tijd blijkt namelijk wél gekomen, hij is er al een poos. Daar is geen discussie meer over. Het beroep op de regering van de be trokken gemeenten heeft aan die discussie een eind gemaakt. En wat de „opening van zaken" be treft: het is te hopen dat daardoor niet zal blijken, dat alle geheimzinnigheid over wat „achter de schermen" is gepleegd, in feite moest verbergen dat er totaal niets is gebeurd. Mocht dat het geval zijn, dan zal het een pijnlijke operatie worden om de achterstand in te halen en af te reke nen met het slepende conservatisme, dat hier en daar de race om behoud van de gewestelijke leefbaarheid jammerlijk heeft tegengehouden. Dat het nu in ieder geval een inspannen de race zal moeten worden, zal men zich eindelijk toch wel terdege realiseren. In Velsen, waar men directer dan in Haarlem al jarenlang te maken heeft met de Amsterdamse dreigingen, niet alleen op het gebied van de industrialisatie maar ook op dat van de havenaccommodaties en daarmee samenhangende gemeentelijke bestaansproblemen, heeft het gemeente bestuur in zijn loffelijke activiteit voort durend te maken met de ballast van een geheel anders georiënteerd en andersden kend zuidland, dat blijkbaar nog steeds niet de gemeenschappelijke levenslijn heeft ontdekt, althans de consequenties van die ontdekking nog steeds niet heeft aan vaard. Met het sturen van een telegram is uiteraard de Kennemer bevolking niet voldoende beveiligd. Maar het is een eer ste, duidelijke, ofschoon volkomen theore tische erkenning van het feit dat er nu helaas laat, maar nog niet te laat ge handeld moet worden in de geest van wat „West-Nederland" heet, waarbij deze term staat voor een pioniersmentaliteit van pro gressieve, intelligente, daadkrachtige actie in een tempo dat boven dat van de rest van het land ligt. Het is betreurenswaardig dat die menta liteit bij sommigen de laatste jaren meer een antieke faam dan een realiteit is ge bleken. ROME (Reuter) De federatie van Italiaanse journalisten heeft donderdag een staking van onbepaalde duur uitge roepen, die geldt voor alle bij haar aan gesloten journalisten in het hele land. De staking is vandaag begonnen. Men wil op deze manier een hoger salaris en betere arbeidsvoorwaarden voor de jour nalisten zien te krijgen. De vorige week zijn de 11.000 journalisten van Italië een staking van een week begonnen. Deze werd echter na drie dagen opgeschort in verband met de hervatting van het over leg met de uitgevers. De Britse regering heeft bij het bepa len van haar militaire politiek de belan gen van het Gemenebest zwaarder laten wegen dan die van de NAVO. Zij is bereid daadwerkelijk mee te wer ken aan een zeer beperkte multilaterale over kernwapens beschikkende Europese strijdmacht. Zij stelt daarbij duidelijke voorwaarden over de wijze waarop die strijdmacht zal mogen worden gebruikt. Zij denkt er uiteraard niet aan Groot- Brittannië met huid en haar strategisch over te leveren aan een NAVO-kern- macht zonder zelf iets achter de hand te hebben. De Britse regering wil zich in het ka der van een gereorganiseerde NAVO kern wapenbeperkingen opleggen, doch zij wenst onafhankelijk en zelfstandig in staat te blijven aan Groot-Brittannië's wereldwij de verplichtingen vooral in Azië te kunnen voldoen. Daarbij staat Wilson en de zijnen voor ogen een aanzienlijke vermindering van de Britse bewapeningskosten voor het At lantisch gebied. In het Lagerhuis heeft hij met zoveel woorden gezegd dat zijn land de steeds-stijgende lasten van het snel kostbaarder wordende militaire apparaat niet langer kan dragen. Zij» regering heeft gekozen voor een beperking van de Atlantische verplichtingen en een handha ving van de Britse strategische positie „ten oosten van Suez", zoals Wilson zei. Het is nog te vroeg om de gevolgen van die keuze tot in alle consequenties te overzien. Het lijkt niet uitgesloten dat Wilson's beslissing vooral de sterke lin kervleugel van de Labourpartij in het ge weer zal brengen. Die heeft er steeds op aangedrongen dat Groot-Brittannië van zijn gehele kernbewapening afstand zou doen. Het lijkt niet uitgesloten dat Wil son's verwijzing naar de Britse verplich tingen tegenover het Gemenebest men denke aan India en de Federatie Malei sië de opposanten in eigen kring de wind uit de zeilen heeft genomen. Dat Groot-Brittannië bereid is juist in Azië het volle gewicht van de eigen kernmacht in stand te houden, kan de Amerikanen niet onaangenaam zijn. Zij hebben militair hun handen meer dan vol in Vietnam en dienen steeds bedacht te zijn op Chinese acties in Zuidoost-Azië. Het lijkt helemaal niet uitgesloten dat Wil son toen hij begin december president Johnson bezocht begrip heeft weten te wekken voor zijn opvattingen, juist omdat deze de „Aziatische clausule" bevatten. LONDEN (AFP) De minister voor Volksgezondheid van Groot-Brittannië heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat met ingang van 1 februari in Engeland medicij nen weer kosteloos zullen worden ver strekt. Nadat aanvankelijk de Labourregering onder Clement Attlee dit stelsel van kos teloze verstrekking van geneesmiddelen had ingevoerd voerde een andere Labourrege ring in 1951 een heffing van een shilling per recept in, wat tot een scheuring in de Labourpartij leidde. Drie jaar geleden werd deze heffing door de regering Mac- millan tot twee shillings per recept ver hoogd. (Van onze correspondent) WENEN Van de acht Oostenrijkse lekenrechters, zes heren en twee dames, hebben vijf Novak schuldig verklaard aan het feit dat hij door het opstellen en door voeren van jodentransporten het leven van talrijke onschuldigen in gevaar heeft gebracht. Velen zijn tijdens het transport van uitputting gestorven. Hij is dus niet verantwoordelijk gesteld voor de honderd duizenden die met de door hem georgani seerde transporttreinen naar de gas kamers in Polen werden vervoerd, maar alleen voor de dood van hen die tijdens het transport aan uitputting zijn omge komen. Volgens paragraaf 87 van het Oosten rijkse strafrecht kan hiervoor levenslange gevangenisstraf worden geëist. In feite echter werd de acht jaar gevangenisstraf uitgesproken op grond van verzachtende omstandigheden. Novak heeft zich name lijk tijdens het voorarrest goed gedragen, verder heeft hij bewijs geleverd van een onberispelijk gedrag na de oorlog. Hij is, zo redeneerden de lekenrechters, waar schijnlijk het slachtoffer geworden van de nazipropaganda. Omdat hij reeds vier jaar in voorarrest heeft doorgebracht, blijven nog vier jaar gevangenisstraf over. De andere punten van beschuldi ging werden door de gezworenen niet ont vankelijk verklaard. Het ministerie van Justitie van de West- duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein zal een onderzoek instellen naar een beschuldi ging die kortelings in een Duitse televisie uitzending is geuit tegen de voormalige Duitse luchtmachtgeneraal Friedrich Christiansen. In bedoelde televisie-uitzending „Pano rama" werd een brief getoond, waarin een jood van wie een been geamputeerd was, de generaal verzocht van deportatie te worden vrijgesteld. Christiansen zou dat verzoek hebben afgewezen met de woor den: „Een jood blijft een jood". Christiansen woont in Wijk op het Noordzee-eiland Foehr. Advertentie PARIJS (Reuter en A.P.) De NAVO- conferentie in Parijs is geëindigd. Belang rijk winstpunt is een zekere verbetering in de Frans-Amerikaanse betrekkingen. De Amerikaanse pers ruimde veel plaats in voor het bericht dat hoge Franse offi cieren zijn uitgenodigd voor besprekingen met Amerikaanse militaire leiders over nucleaire problemen. Met nadruk wordt in het slotcommuniqué gezegd, dat vermij den van verspreiding van kernwapens van het hoogste belang is. Over de wijze waarop dit zal moeten gebeuren bestaat nog verschil van mening. LONDEN (Reuter) Raymond Black- man, de samensteller van het bekende ge zaghebbende boek op het gebied van 's werelds marinestrijdkrachten „Jane's figh ting ships" schrijft in >de gisteren in Lon den verschenen uitgave voor 1964-1965 on der meer: „Er voltrekt zich thans op onop vallende wijze een verandering in sa menstelling en uitrusting van de Russi sche vloot, waarbij er naar gestreefd wordt de rode marine van alle overbo digheden te ontdoen en haar in overeen stemming te brengen met de eisen, die on ze gespecialiseerde en technisch hoog ont wikkelde tijd stelt". „Vele van de oude Russische torpedo- bootjagers, mijnenvegers, onderzeeboten en hulp- en begeleidingsvaartuigen zijn vervangen door een kleiner aantal nieu we, met raketten uitgeruste oorlogsbo dems, waarvan een doelmatiger optreden kan worden verwacht. Dit heeft het mo gelijk gemaakt de sterkte van het Russi sche marinepersoneel met 32 percent te verminderen." „Het valt daarnaast op dat de Sovjet Unie thans bezig is in alle wereldzeeën door te dringen en niet alleen met oor logsbodems, maar ook met spionage-trei- lers en schepen voor speurwerk. Voorts kan een opvallende uitbreiding van de Russische koopvaardijvloot worden opge merkt. Al deze feiten tezamen wijzen er op dat Rusland ernaar streeft de Verenig de Staten ter zee naar de kroon te steken". „De Sovjet-Unie beschikt, naar schatting over een dertigtal door kernenergie voort gestuwde onderzeeërs en vierhonderd on derzeeboten van het gebruikelijke type. In het gebied van de Grote Oceaan be vinden zich zeker honderd Russische duik- Gasverstikking. De 27-jarige mevrouw D. Hofland-Siskens is dood aangetroffen in de badcel in haar woning in Den Haag. Een éénjarig dochtertje van de vrouw lag bewusteloos in de huiskamer, het is naar een ziekenhuis gebracht. De politie neemt aan dat de vrouw door gasverstikking om het leven is gekomen. boten, waarvan er enkele door kernenergie worden voortgedreven, sommige schepen beschikken over raketwapens". Blackman merkt verder op dat er, sinds 1963, weinig verandering is gekomen in de algemene sterkte van de Amerikaanse vloot. De eVrenigde Staten willen in 1968 over 92 kernenergieonderzeeboten beschik ken. waarvan er ruim veertig met „Po- laris"-raketten zullen zijn uitgerust. Advertentie Castella heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten opdracht gegeven tot het slaan van zes 18 karaats gouden munten met beel tenissen van Prinsessen uit het Huis van Oranje. Deze waarde volle gouden munten zullen be schikbaar worden gesteld tegen een bepaald aantal Castella kopjes en voor een prijs, die zeer belang rijk lager is dan men voor der gelijke munten gewoonlijk moet betalen. Bewaar dus vanaf van daag uw Castella kopjes hiervoor. Het is ook mogelijk te sparen voor een collectie kwaliteitstextiel, die mooier is dan ooit. Nadere mede delingen volgen binnenkort! KONINKLIJKE DOBBELMAN N.V. NT.TMEC-EN Het 'een-en-dertigen' spel en alle andere Castella spaarkaarten komen hiermede te vervallen. De spaarkaart die u nu aan het volplakken bent, kunt u tot uiterlijk 1 februari 1965 nog inwisselen. Belangrijk aldus onze correspondent in Parijs, zijn de gebeurtenissen die zich de laatste dagen aan het Frans-Amerikaanse diplomatieke front hebben afgespeeld. Twee ontmoetingen tussen generaal De Gaulle en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en ettelijke andere gesprekken tussen Rusk, McNamara en hun Franse ambtgenoten hebben tot gevolg gehad dat er nu weer gesproken wordt over militaire en zelfs nucleaire samen werking tussen deze beide landen die jaren in onmin met elkaar hebben geleefd. De twee ministers van Defensie,, de Amerikaan McNamara en de Fransman Messmer hebben zelfs aan een gemeen schappelijke „werklunch" aangezeten waarbij tot een zekere coördinatie van hun nucleaire krachten werd besloten. Een omzichtige coördinatie weliswaar, die zich voorlopig slechts zou bepalen tot stages van Franse militairen, vanaf volgend jaar bij de Amerikaanse kernstrijdkrachten. De draagwijdte van de overeenkomst is nog moeilijk te, beoordelen en te meten. De Fransen onderstrepen dat ze geen duimbreed van hun ambities inzake een nationaal kernzwaard hebben prijsgegeven terwijl de Amerikanen van hun kant nog door niets hebben aangetoond dat zij de multilaterale kernvloot, figuurlijk gespro- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Parijs in Washington gezegd dat de geallieerde opperbevelhebber over plannen beschikt voor het gebruik van kernmijnen in West- Europa, wanneer dit nodig mocht zijn. Woensdag werd in Parijs gezegd dat dergelijke kernmijnen in West-Duitsland liggen voor het geval een vijandelijke op mars door passen en dalen tot staan ge bracht zou moeten worden. „Deze mijnen vormen slechts een van de series kern koppen ter beschikking van de NAVO." Verder zei McNamara dat de voorraad kernkoppen in West-Europa voor de NAVO de laatste drie jaar met ongeveer 60 per cent is vergroot. „Ik geloof dat ik dit al eerder in het openbaar heb gezegd, en als dat niet het geval is zeg ik het nu, dat gedurende de afgelopen drie jaar de hoeveelheid kern wapens in West-Europa, die daar zijn om door de NAVO te worden gebruikt, met ongeveer 60 percent is verhoogd." Kai-Uwe von Hassel, de Westduitse mi nister van Defensie heeft gisteren in Bonn gezegd dat de V.S. het beheer zouden heb ben van kernmijnen die eventueel in West- Duitsland zouden worden gelegd. „Ieder militair opperbevel moet zich voorbereiden op de ergste situaties", aldus Von Hassel, „als hierbij het gebruik van kernmijnen wordt overwogen dan spreekt het vanzelf dat de regering van West-Duitsland op de eerste plaats hierbij denkt aan de be scherming van de bevolking. ken, nu zouden willen laten varen. Men kan het akkoord dat zou zijn gesloten dus in zeer uiteenlopende zo niet tegenstrijdi ge richtingen interpreteren. Het kan zo wel een symptoom van dooi als een doekje voor het bloeden ofwel een Amerikaanse manoeuvre zijn. Voor het moment lijkt de kloof echter in ieder geval niet breder te zijn gewor den en men verwachtte in Parijs, gisteren zelfs dat minister Couve de Murville tijdens zijn komend bezoek aan Washing ton die eerste verworvenheden der toena dering verder zou kunnen consolideren en uitbreiden. De eerstkomende dagen en weken zullen vermoedelijk wel uitwijzen of de wens hier wel of niet de vader van de gedachte is geweest. Het laatste deel van de conferentie is vooral gewijd geweest aan het vraagstuk Cyprus. De ministers waren het erover eens, dat de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, zijn werk aan het vraagstuk moet voortzetten. Anders dan in mei na de voorjaarscon ferentie in Den Haag is in het commu niqué een alinea opgenomen over de plan nen voor de bescherming burgerbevolking. Het belang van planning op dit gebied wordt hierin bevestigd. Minister Luns heeft gisteren gezegd dat de NAVO op dit gebied achterblijft. De volgende ministersconferentie wordt in mei in Londen gehouden. Duister experiment Op 1 december lieten in Frankrijk een vrouw en een man zich vrijwillig in een Alpengrot stoppen; zij zullen maanden lang geen daglicht zien en geen contact met de buitenwereld meer hebben. Als wij straks bij de boom zitten, on der de warme lichtjes, de kinderen aan de rokken. Vaderman's diepe bas mhet Stille Nacht inzet, laten we dan eens even denken aan Josy Laures (26) in haar grot, aan Antoine Senni (15) in de zijde, aan hun stilte, aan hun nacht die maanden lang volkomen is; aan hen daar diep on der de grond ergens tussen Grasse en Cas- telane, aan hun temperatuur die niet ho ger kom dat 4°C.bij een vochtigheid van 100 percent. Wel heeft Antoine een boomstam bij zich om te kerven als de vele boeken hem vervelen, wél heeft Jo sy grammofoonplaten en een breiwerk, maar warme lichtjes in een groene boom, de geur van gebraad, een rond papieren kerstklok en het contact met een bemin de communs, dat is er voor hen niet bij. Laten we daarom vooral even aan ze den ken wanneer wij straks aan de uitgedek- te tafel schuiven waarop de glazen glan zen boven 't zondags bestek naast het goeie servies; aan die tafel vol vrede en voer waarover wij elkaar onze vochtige blikken zenden, één ogenblikje denken aan die vrouw vooral, met haar zesentwintig jaren in omstandigheden verkerend waar over wij soms met afgrijzen lezen in boek jes, handeld over het Rusland der Tsaren of een middeleeuws Engeland. Arme, dappere Josy, zichzelf vrijwillig veroordelend tot eenzame opsluiting in kou en duisternis terwille van een wetenschap pelijk experiment de werking van de „in terieurs klok in het menselijk organis me". Een echte wetenschappuvrouw. een die geen moeilijkheden of opofferingen telt als het gaat om het Grote Weten. Arme, dappere Josy die zich zoveel ontzegt. Neewacht even. „De wetenschap doet me niets" (zegt ze) „ik doe dit om dat ik bang ben, iets te missen!" Wat een wonderlijk vrouwtje! Je zou zeggen: wat zoekt een gezonde jonge vrouw, wier dagelijks werk het bovendien is om kinderen te verlossen uit het stille duistere isolement van het moederlichaam verloskundige is ze) metersdiep onder de grond op de bodem van een kille, duis tere grot, zonder begrip van tijd, zonder communicatie met andere levende wezens, als dóód voor allen die van haar houden of haar nodig hebben? Wat denkt ze te missen door het niet te doen? Voor zover wij het bekijken kunnen ligt wat zij niet, niet onder de grond maar duidelijk er boven: In drie maanden gewoon en menselijk leven tussen en met alle anderen. In de ze maanden bezig zijn in haar beroep. Terwijl Gosy Laures wacht op het in werking treden van de „internationale klok" die haar zonde wijzerplaat of ka lender na verloop van tijd, zo hopen de organisatoren van het experiment, zal mel den of het dag is of nacht, zullen hierbo ven de klokken gaan luiden in de Kerst nacht en dan moeten we beslist een mo ment aan haar denken en het jammer vinden' dat ze er niet bij is. Want stel dat ze het die drie maanden uithoudt, dan heeft ze door haar verblijf in die grót gemist wat nooit meer in te halen is, na melijk: drie maanden uit het toch al zo korte bestaan van Josy Taures op aarde. Advertentie (t.o. Twentse Bank) (Alg. Bank Ned. N.V.) Ondermijning. In Lissabon zijn zes Por tugezen, die beschuldigd werden van ondermijnende activiteit en lidmaatschap van de in Portugal verboden communis tische partij, veroordeeld tot gevange nisstraffen, variërend van anderhalf tot acht jaar. X-stralen. Amerikaanse geleerden hebben in het heelal tien bronnen van X-stralen ontdekt. De straling is afkomstig van sterren of gaswolken. Aangezien X- straling niet door de dampkring kan dringen, kon deze ontdekking pas wor den gedaan door speciale geigertellers in raketten. Vermoedelijk wordt een deel van de bronnen gevormd door zeer hete kleine neutronsterren. De tien ontdekte bronnen bevinden zich alle in de Melk weg. Uitgewezen. Drie Russische journalisten, die per vliegtuig uit Kenia kwamen, zijn donderdag niet in Malawi het voor malige Njassaland toegelaten en moesten naar Kenia terug. Zij kregen ook geen toestemming voor een bezoek aan Mozambique. Het waren twee ver slaggevers van Tass en een van de Prawda. Tram duurder in Rotterdam. Burgemees ter Van Walsum heeft tijdens de verga dering van de Rotterdamse gemeente raad meegedeeld dat de voorgenomen ta riefsverhoging van de Rotterdamsche Elektrische Tram per 19 december wel doorgaat, met uitzondering van de ver hoging van de prijs voor schoolabonne- menten en de kinderkaartjes. Ongeluk. Tien mensen zijn gedood en zeventien gewond toen donderdag een vrachtauto van een brug afreed en in de rivier de Dunajec in Zuid-Polen stortte. Het ongeluk gebeurde nabij het dorp Nowy Targ, ten zuiden van Krakau. De passagiers van de vrachtauto hadden gevraagd mee te mogen rijden. Ontsnapping. Twee korporaals van het Oostduitse leger die dienst deden als grenswacht zijn donderdag met hun wapens naar het Westen overgelopen. Volgens de politie hebben de beide kor poraals, oud 19 en 22 jaar, politiek asiel gevraagd. Staatsgreep. De Thailandse politie heeft tot nu toe vijftien mensen gearresteerd, die zij ervan verdenkt betrokken te zijn geweest bij de verijdelde staatsgreep van drie december. De meesten van hen zijn officieren in actieve dienst. Nazi's. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldt dat uit een kortgeleden gepubliceerd boek over nazimisdaden in de oorlog blijkt dat slechts één op de dertig van de Tsjechoslowaakse ge- interneerden van het beruchte kamp Mauthausen de internering heeft over leefd. Bureaucraten. Rude Pravo, het dagblad van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, meldt dat een campagne tegen bureaucratie ertoe heeft geleid dat eind oktober 27.000 administratieve posten zijn opgeheven. Het ging er voor al om technici in administratieve be trekkingen weer hun eigenlijke werk te laten doen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3