J. v. K00TEN I FAILLISSEMENTEN WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL AldeBoer ook voor particuliere geldzaken een bankrekening bij de raiffeisenbank IJMUIDEN Medische verzorging tijdens het weekeinde Gooi moet nog tien jaar wachten op ruimte in Flevoland Arqnd Reym „De ooievaar vergist zich" door „De Plankeniers" Havenverkeer van Amsterdam Tweede polyester loods-afhaler voor de marine Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Neem nu een kwartaal-abonnement! Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 jan. a.s. gratis Vraagt vrijblijvend inlichtingen en advies VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Arie van der Veer OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL m Uitspraken Haarlemse rechtbank CONSTANT verlovingsringen ■traat plaat* per kwartaal 9.75 jpw de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Aangesloten bij de Coop. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht rMKHRI rciTOMmro SLAAP OP KAPOK gezond en heerlijk warm Woninginrichting A. J. BRASSER CONSTANT en HDZ verlovingsringen Juwelier R, DE BOER Het passagiersstoomschip van de Shaw Savill Line, kwam kort na de tweede wereldoorlog voor het eerst in de vaart, gevolgd door de Athenic, Ceromic en Go thic. De Corinthic meet 15682 bruto reg. ton, de lengte bedraagt 170,68 m. en de voort stuwing geschiedt door stoomturbines, welke het schip een snelheid geven van 17 knoop. In 1947 werd de Corinthic op geleverd door de werf van Cammell Laird, die ook de Ceramic bouwde. De volledige naam van de maatschap pij luidt: Shaw Savill Albion Company Limited en het kantoor is gevestigd in het Cunard House te Londen. Zoals de naam al tot uitdrukking brengt, is het een com binatie van twee rederijen: Messors Shaw, Savill Co uit Londen en de Albion Ship ping Company uit Glasgow; het samen gaan had plaats in het jaar 1882. Eerst genoemde rederij had zich al een 30-tal jaren bezig gehouden met de vaart op Nieuw-Zeeland, eerst met gecharterde en later met eigen zeilschepen. Na de combinatie werd de dienst aan vankelijk ook met zeilschepen onderhou den, doch reeds in 1883 werden de eerste stoomschepen in de vaart gebracht, waar van de eerste, de Triumph op 22 decem ber 1883 te Dunedin arriveerde. Onmiddel lijk daarna kwam een zusterschip, de Vi king in-dienst. Als bijzonderheid vermeld zij, dat de Shaw, Savill Albion aanvankelijk voor het eerst met behulp van koelinstallaties (aanvankelijk aan boord bevroren vlees vanuit Australië en Nieuw-Zeeland naar Engeland hebben vervoerd. De eerste zen ding arriveerde op 24 mei 1882 te Londen met de klipper Dunedin; ze bestond uit 5000 schaap- en lamcarcassen. In 1884 kwam het tot een samenwer king; met de White Star Line. De zuster schepen Doric, Ionic en Coptic en de stoomschepen Arawa en Tainu onderhiel den regelmatige passagiersdiensten. De Arawa werd in die tijd nog al eens genoemd, omdat zij de snelste van de vloot was. Een van de eerste reizen van Lon den naar Wellington werd volbracht in 34 dagen 17 uur en 23 minuten. De uitbreiding van de vloot ging door. In 1900 verscheen de Gothic, ingebracht door de White Star Line, in de vaart en 7 jaar later kwam een nieuwe Arawa de oude, die zo hard liep, vervangen en ook Advertentie Vóór 1974 moet niet worden gerekend op woningbouw in zuidelijk Flevoland. De nieuwe polder zal de bevolkingsoverloop van het Gooi dus pas over een jaar of tien kunnen opvangen. Versnelling van de inpoldering is technisch en financieel na melijk niet mogelijk. Dit heeft minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat meegedeeld in de Waterstaatscommissie uit de Tweede Kamer. De minister erken de dat het Gooi ernstig in de verdrukking komt met gevaar voor zijn recreatiegebie den, maar zei geen mogelijkheden tot ver snelling van de inpoldering te zien. Vol gens hem rekent ook het provinciaal be stuur van Noord-Holland op een termijn van tien jaar. voor de Tainu kwam een nieuw schip. In 1914 telde de vloot 12 stoomschepen. De verliezen in de oor log jaren bleven beperkt, na de oorlog breidde de vloot zich langzaam uit. Het beheer van andere scheepvaartmaatschappijen werd toever trouwd aan de Shaw Savill Line. Later, in 1935, werd deze rederij zelf door een an der bedrijf overgenomen en wel door Fur- ness Withy Co. De Shaw Savill Albion Company Ld bestaat thans uit 25 schepen, met als grootste de in 1962 gebouwde Northern Star, groot 24731 bruto reg. ton. De vier schepen waartoe de Corinthic behoort en vlak na de tweede wereldoor log gebouwd zijn nu de oudste schepen van deze scheepvaartmaatschappij. Advertentie voor alle rijbewijzen Y>. AJ V»ï/ KERKWEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947 KERKELIJK NIEUWS Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Rozenburg: G. v. Keulen te Waardhuizen. j. Een 44-jarige Haarlemse huisvrouw, te gen wie een half jaar gevangenisstraf was geëist wegens het plegen van valsheid in geschrifte en diefstal werd vrijgesproken op beide punten. Zij werd ervan verdacht bij een bejaarde dame f 1760 te hebben gestolen en een valse kwitantie te hebben opgesteld. De bejaarde vrouw zou, volgens de ver dachte, haar voor haar dood een kwitantie hebben gedicteerd, waarin dat geld als dank voor alle verleende hulp aan haar werd overgemaakt. De officier van justitie had een half jaar gevangenisstraf geëist. Een 34-jarige importeur uit Bloemendaal die verdacht werd van een onjuiste belas tingaangifte, werd tot een boete van 2000 veroordeeld. Tegen hem was een boete van 3000 geëist. Een 21-jarige losarbeider uit Beverwijk, tegen wie zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest was geëist, om dat hij een schaap, een bakfiets en een fiets zou hebben gestolen, werd veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Vijf maanden met aftrek kregen twee Beverwijkse schilders die uit een maga zijn een doos voorbehoedmiddelen en hal ve flesjes lotion hadden gestolen. Tegen hen was zes maanden met aftrek geëist. Een 28-jarige jongeman, zonder vaste woon- of verblijfplaats die zich door mid del van diefstal in zijn onderhoud voorzag werd tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Hij had ondermeer fototoestellen gestolen. De eis luidde: één jaar met aftrek. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 In de grote zaal van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden heeft de Oud-Katholieke toneel vereniging „De Plankeniers" woensdag avond „De Ooievaar vergist zich", een klucht in drie bedrijven van de bekende auteur Hans Nesna opgevoerd. Van deze klucht met haar vele verwikkelingen, die zich in de woning van de dochter des hui zes Elly, die studente is, afspelen omdat daar een baby is neergelegd zonder dat men weet wie de ouders zijn, is dit ama- teurtoneelgezelschap erin geslaagd, mede vooral door de strakke regie van de heer F. A. J. Hunsche, een vrijwel over de ge hele linie aanvaardbare vertoning te ge ven. Ernstige problemen zitten er uiter aard niet in dit toneelspel. De diverse ty pes waren goed gekozen en al liet de rol- kennis bij enkele spelers in het eerste be drijf, vermoedelijk door plankenkoorts, nogal wat te wensen over, in het tweede bedrijf was men die kennelijk te boven. Bijzonder veel waardering hebben wij gehad voor de rol van de notaris, de va der van de twee studerende kinderen Elly en Henk, die thuis zo'n „dictator" is, dat beide kinderen en zelfs óók zijn vrouw bang voor hem zijn. Pas in het derde en laatste bedrijf komt deze strenge vader tot inkeer en ziet hij dank zij zijn broer Dirk, die het maar tot bootsman heeft ge bracht in, dat hij zijn kinderen niet op de juiste wijze heeft opgevoed en dat juist hij de oorzaak is van alle problemen, die zich in de familie afspelen. Jan Wijker heeft de rol van deze tot vrijwel het laat ste ongenaakbare vader prachtig volge houden. Nolda Wijker als de notarisvrouw, was inderdaad de onderdanige, bedeesde echt genote die zij moest wezen. Gré Voortman speelde de dochter op charmante wijze en Cor Peet gaf haar in de rol van haar broer Henk, die in Engeland zonder mede weten van zijn ouders met Fanny (Lenie Zonneveld) is getrouwd en van welk echt paar tenslotte de baby blijkt te zijn, over het algemeen goed tegenspel. Job van der Zwan als oom Dirk, de rondborstige bootsman, die zijn broer, de deftige nota ris in het derde bedrijf flink de waarheid zegt en na veel omzwervingen in vele landen met Pauline (Sonny van Diepen) wil gaan trouwen, was een zeer gelovens- waardige zeeman, die door zijn gouden hart een belangrijk aandeel heeft in het oplossen van de familieproblemen. Ab Zon neveld had met de kleine rol van Bart, die smoorverliefd op Elly is weinig moei te. Last but not least moet hier vooral ook Elly Wenning als Josefien, het dienst meisje van Elly genoemd worden, die als zodanig een voortreffelijke typering gal van een praatgrage, nieuwsgierige en toch ook goeiige dienstbode. Zij in het bijzon' der bracht de vrolijke noot in dit stuk. Al met al heeft de zaal zich kostelijk met dit stuk geamuseerd. B. A. In die week van 6 tot en met 12 december zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 149 zeeschepen (376.438 brt.) en vertrokken 164 zeeschepen (398.921 brt.). De ondergetekende naam *1*34 e-'e'e *Ve wenst met ingang van 2 januari a.s. een abonnement op IJmuider Courant Handtekening V kunt deze aanmelding per post opzenden ot meegeven aan de bezorger in uw wijk. EXAMENS Amsterdam (Gem. Un.). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen de heer N. C. Rol, op een proefschrift getiteld: „Determina tion of ultraviolet absorption spectra in shock-tube experiments". Promotor was prof. dr. J. A. A. Ketelaar. De heer Rol, geboren te Rotterdam en wonende te Haarlem, studeerde aan de universiteit van Amsterdam, waar hij in 1957 het doctoraal-examen met hoofdvak scheikunde aflegde. Van 1957 tot 1960 was hij verbonden aan de Cornell Uni versity, Ithaca, U.S.A., waar hij onder meer het onderzoek verrichtte, dat in het proefschrift is beschreven. Sinds 1960 is hij in dienst van het Koninklijke Shell laboratorium te Amsterdam. Eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen is gepromoveerd de heer H. J. van Daal. Diens promotie ge schiedde cum laude. Hij verwierf zijn bul na verdediging van het proefschrift ge titeld: „Mobility of charge carriers in silicon carbide". Promotor was prof. dr. G. W. Rathenau. Utrecht. De heer W. A. Heusinkveld uit Bunnik is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde en natuurweten schappen op het proefschrift: „Optical Hebt u ook wel eens naar een schipper staan kijken die met zijn boot op een gesloten brug aan stuurde, terwijl u dacht dat hij er net niet onderdoor zou kunnen? Mis schien hebt u ook wel eens het dak van de roef zien schuiven of de vlaggemast zien kraken omdat de schipper te optimistisch was. Het Britse passagiersschip Queen Mary, dat de hoogste vlaggemast heeft van de nu varende koopvaardijvloot, (60.05 meter) schoof dezer dagen met gemak onder de nieuwe Verrazano- Narrows brug bij New York door. De doorvaarhoogte bedraagt 69.49 me ter, bij gevaarlijk hoog water. Alleen het door kernenergie voortbewogen vliegdekschip „Enterprise" zou met zijn hoogte van 70.10 meter in moei lijkheden gekomen zijn, ware het niet dat men de radartorens aan boord inklapbaar heeft gemaakt. Htt-mn. t'Mi'Illilijllljillji determination of the freezing tempera tures of gold and silver". Promotor was prof. dr. J. A. Smit. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal psy chologie: mej. E. Veltman (Amsterdam). Doctoraal sociale wetenschappen: Tan Oei Han (Amsterdam). Notarieel: B. J. M. A. Heideman (Amsterdam), technische wetenschappen, ir. H. Tenne- kes, op proefschrift „Similarity laws for turbulent boundary layers with suction or injection". Promotor was prof. dr. ir. J. A. Steketee. Leiden. Doctoraal scheikunde W. B. A. M. Ashmann (Leiden), E. W. M. G. Pieter- se (Oegstgeest), G. J. P. Augustijn en J. C. D. Boot (beiden Leiden). Doctoraal aard kunde: G. C, Cadee, cum laude (Oegst geest) en H. W. J. van Amer ..i (Den Haag) Kandidaats wis- en natuurkunde A: E. K. de Jongh (Heemstede). Doctoraal Neder lands recht: C. G. Sloothaak (Leiden) en J. P. Anemaat (Den Haag). Rotterdam. Bevorderd tot accountant J. van Brienen (Bodegraven). Doctoraal na tuurkunde: E. J. J. G. M. van der Heijde (Holtumborn), C. J. de Vries (Nijkerk). Doctoraal scheikunde: D. Bax (Heerlen), E. J. van Tellingen (De Bilt). Doctoraal bi ologie: mevr. M. J. A. J. Damenvan Ha pert (Amsterdam), S. J. de Groot (Holten), J. A. M. Mattheij (Sittard). Groningen. Doctoraal psychologie: A. Eleveld (Rolde). Advertentie 1 De Raiffeisenbank is er voor u U kunt reeds een bankrekening openen voor uw uitbe taling van uw pensioen en A.O.W., uw salaris en kinderbijslag. Een bankrekening in de eenvoudigste vorm. Gecombineerd met een spaarrekening kweekt u echter al een hechte bankrelatie. Door periodiek een vast bedrag automatisch over te laten schrijven, spaart u heel gemakkelijk ènregelmatig De Raiffeisenbank heeft diverse spaarvormen tegen aantrekkelijke rentepercentages. U kunt sparen „direct opvraagbaar" of op termijn voor een „veraf gelegen doel". In beide gevallen is de rente Maak een gewoonte van sparen. Doe het „auto- goed in het laatste geval nog beter matisch", want het is prettig „iets achter de hand te hebben". Volledige Bankservice o sparen o rekening-courant o bankgiro o effecten o assuranties o reisdeviezen RAIFFEISENBANK Op 23 december zal bij de n.v. Amster damse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. in Amsterdam het loodsafhaalvaartuig „Alk" te water worden gelaten, een zus terschip van de „Albatros", die reeds in dienst gesteld is. Beide vaartuigen zijn ge bouwd volgens een „sandwich"-systeem. Huid, dek en schotten zijn opgebouwd uit lagen polyesterhars met glasdoek, afge wisseld met schuimplaten. Nog nooit zijn schepen van de afmetingen van de „Alk" en de „Albatros" (lengte 23.40 meter, breedte 5.50 meter) volgens het „sand- wich"-systeem gebouwd. De voortstuwing van de „Alk" geschiedt door middel van twee roerpropellers, aan gedreven door twee dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van 600 pk. Zowel de „Alk" als de „Albatros" zul len voorlopig voor de Rotterdamse Nieuwe Waterweg worden gebruikt om de loods boten voor Hoek van Holland van loodsen te voorzien of hen af te halen. Het is echter de bedoeling om later de schepen te gaan gebruiken voor het rechtstreeks afzetten van loodsen aan boord van zee schepen. IJMUIDEN Artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023; F. van Venetiën, Kennemerlaan 214, tel. 7035; J. J. Waite, Röntgenstraat 1, tel. 4953. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat 18, tel. 2070. KFg EBSRpP Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJ- muiden-Oost: zuster C. Nap, Rembrandt laan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195 en zus ter H. Bijnen, Wijk aan Zeeërweg 8, IJmuiden; voor Velsen-Noord, Velsen- Zuid en IJmuiden-Oost: zuster J. Mar kerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510-23963; voor Driehuis, Sant poort-Noord, Santpoort-Zuid: zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-62044. Tandartsendienst voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, alleen voor spoedgeval len zaterdag en zondag van 17-17.30 u.: R. M. Lilien, Zeestraat 95, Beverwijk, tel. 02510-26121. SANTPOORT Arts: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, tel. 02560-8320. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 02560-8249. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fier- stra jr., Melchior, Lange, Rolink, De Rui ter, Verburg, Verséléwel de Witt Hamer, Visser en Vreeling van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: A. Verburg, Prinsessenlaan 5, Beverwijk, tel. 02510- 25551; zondag van 9 tot 24 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 02510-23340. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Pee- ters, Swaab, Vos en Zeylmans, van za terdag 12 uur tot zondag 24 uur: M. ten Harmsen van der Beek, Lessestraat 1, Beverwijk, tel. 02510-25556. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk (uitsluitend voor noodge vallen), zaterdag en zondag van 17-17.30 Advertentie Grote kollektie KAPOKMATRASSEN in diverse prijzen. Koningsplein 8 - Tel. 4540 - IJmuiden-West Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Inge R. Christoffersen, van Negasundet; Metropole, Norwich; Advent, Rotterdam, IJmuiden; Mark- borg, Vastervik; Heriot, Leith; Groningen, Antwerpen, IJmuiden: Kandalakshales, Riga; A. Jungerhans, Stocksund; Nerlandia, Gothen burg; Stella H., Sundsvall; Rigel, Delfzijl; Noorderkroon, Homsund, Zaandam; Antje, Ipswich; Atlantic, Londen, IJmuiden; Blanken- stein, Antwerpen; Ardesas, Oporto; Naess Cornet, Baton Rouge; Antiparos, Mormugoa, IJmuiden; Castor, Kingslynn, Zaandam; East wood, Immingham, IJmuiden; Cyprla, Antwer pen; Maarit, Jacobstad: Ishmales, Kalingrad; Caravelle, Hamina; Skaugran, Huil, Velsen; Draco, Rotterdam; Fiona, Narvik; Grebbe- stroom, Huil; Angolakust, Rotterdam; BJarmia, Kemi, Velsen; Donau, Swansea. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Oremina, naar Port Talbot; Kaethe Ahrens, Odense; Areas, Rotterdam; Neutron, Dunstron: Nora, Trollhattan, IJmuiden; Francesca, Buchanan; Dunhav, Hamburg; Kim, Rotterdam, IJmuiden; Panormltis, Hull; Hanseat, Portsmouth, Zaan dam; Skaumor, Monrovia, IJmuiden; IJsselborg, Lervik; Mare Liberum, Londen; Martha Ahrens, Rotterdam; Swift, Harlingen; Hawkwood, Tyne; Agne, Randers; Bittern, Goole; Lycaon, Birken head; Bali, Rotterdam; Daje Boehmer, Rotter dam; Barhoeft, Gent; Wasaland, Vaasa, Velsen; Frithjof, Noordzee, IJmuiden: Hector (met sleep), naar Leith, van Umuiden. VrUdag kwamen in IJmuiden aan: Mario, van Par; Oosterburgh, Rotterdam: Esso Emden, Bremen; Pygmalion, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Edda, naar Felixstowe; Artemon, Gdynia; Karl, Grammers- torf, Rotterdam; Graal Muritz, Gent; Hanne Jacobs, Gothenburg, IJmuiden; Kedma, Antwer pen; Bresam, Lelague; Prerow, Gent, Alphen a. d. Rijn; Wedlooper, Anholmen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie moderne modellen Kennemerlaan 60, tel. 4938 uur: R. M. Lilien, Zeestraat 95, Bever wijk, tel. 02510-26121. Apotheek: Vanaf zaterdag 12.30 uur, voor Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk, alleen voor spoedgevallen: Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44. Beverwijk, tel. 02510-23388. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft dinsdag 15 december in staat van faillissement verklaard: Wilhelmus Hen- drikus Juffermans, wonende in Heemstede, Lindenlaan 32. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. B. C. Romijn, advocaat en procureur in Haarlem. Willem Johan Neyman, zijn bedrijf uit oefenende onder de naam Technisoh- Bureau „Neyra", handelende in kampeer- artikelen, wonende in Zaandam, Plataan laan 67. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur in Zaandam. Keureenter Handelsonderneming n.v., gevestigd in Zaandam, Notenlaan 1 c, Rechter-Commissariaj m*. J, D. Vink. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procu reur in Zaandam. Hendrik Laurens Kokmeijer, confectio nair, wonende in Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Wilhelminalaan 24 in Amsterdam handelende onder de firma H. L. Kokmeijer, P. Calandlaan 96. Rechter- Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 15 december 1964 opgeheven het fail lissement van: Jan Brouwer, wonende in Haarlem, Wouwermanstraat 79, destijds handelende onder de firma J. Brouwer en Zoon, uitgesproken op 17 november 1964. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. W. E. Hulsoher, advocaat en procureur in Haarlem.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5