Betaling abonnementsgeld per giro HEMA vult „gat" in bebouwing van de Lange Nieuwstraat Bouwkosten van warenhuis bedragen 1.5 miljoen Flits! Gemeente Velsen besluit tot diverse tariefsverhogingen f 49,75 Kerstconcert in de Grote Kerk in Beverwijk REM-operatie juist op tijd afgelopen Ontwerp wijkt af van visie architect Dudok Visserijmoederschip vertrok naar Korea VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 .A.Gans en Zoon Kort IJmond-nieuws PLESN 1945 TELEFOON 7323 Kies voor de komende feest dagen een luis terrijke cocktail japon uit onze grote collectie MODEHUIS Vele kwaliteiten, modellen en modekleuren, o.a.: bo venstaand model in uni jacquard cloqué, modieuze halsgarnering met char mante roosdecoratie U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 9.75, post- abonnees f 11. V kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Kerstviering. In Beverwijk hebben gisteravond 250 hulpbehoevenden uit Vel- sen-N., Beverwijk, Wijk a. Zee en Heems kerk deelgenomen aan een kerstviering, georganiseerd door het Leger des Heils. De transportcolonne van het Rode Kruis zorgde voor vervoer. Ds. H. Raven en kapelaan Brautigam, een gitaarorkest en een zangkoortje verleenden medewerking op dit voor de betrokkenen onvergetelijke avondje. Kennemergaarde. De Gemeentelijke Huishoudschool aan de P.J.Troelstraweg in IJmuiden-Oost zal, evenals vorig jaar, de chronisch zieken die in „Kennemergaar de" te Santpoort verblijven een kerstge schenkje aanbieden. Een 30-tal leerlingen van deze school heeft zich beijverd een en ander te verzorgen onder leiding van een lerares. De geschenkjes zullen bestaan uit leuke van vilt gemaakte eierwarmers, ver sierd met applicatiewerk, dat door de leer lingen zelf is bedacht. De betrokken leer lingen zullen deze geschenkjes dinsdag naar „Kennemergaarde" brengen en ze zelf overhandigen. Mevrouw Hoek Feenstra (P.S.P.) vond het eveneens moeilijk dit voorstel in behandeling te nemen zonder de nieuwe begroting te kennen, waarna de heer T a n i s (Prot-Chr) de tarieven tot tien gulden wilde verhogen, zulks in tegen stelling tot de heer Kruisman (CPN), die beslist niet verder wilde gaan dan tot de reeds vastgestelde 3,50. In zijn antwoord wenste wethouder Kolkman (Prot. Chr.) uiteraard niet op de begrotingscijfers vooruit te lopen, maar hij meende toch wel te mogen onthullen dat tegenover een kostenstijging van 19 percent slechts een inkomstenverhoging van 9 percent kan worden geplaatst. In dit licht bezien zijn de voorgestelde ta riefsverhogingen dus beslist niet overdre ven, vooral omdat alles nu eenmaal In sa menhang met deze begroting moet worden bekeken. Overigens betreurde hij het in de „maidenspeech" van de heer Gorter de op vatting te hebben beluisterd, als zou de ophaaldienst uitsluitend voor „min-vermo- genden" zijn bestemd. Dit is stellig niet waar en het zou volgens de wethouder dus beslist onjuist zijn wanneer een dergelij ke opvatting ingang vond. Zoals reeds vermeld ging de raad uit eindelijk met alle tariefsverhogingen ak koord. Aan het begin van deze vergadering was ER WAS GISTERAVOND een overgrote belangstelling voor het kerstconcert in de Grote Kerk te Beverwijk. De toehoorders waren niet tevergeefs gekomen, want zij hoorden de Hoogovens Harmonie onder lei ding van Willem Steyn hooggestemd mu siceren. De Sinfonia van Johann Christian Bach werd ook in de bewerking voor har monie-orkest een prachtig stuk muziek dankzij de respectvolle wijze waarop de blazers dit stuk benaderden. In het tweede deel kon men nog eens nadrukkelijk vast stellen dat de harmonie over uitstekende houtblazers geschikt. De hoboïst, in de sinfonia prachtig op dreef, toonde zich ook in Coates' West minster een uitstekend in strumentalist en de fluitist speelde fraai in enkele passages van Boedijns parafrase over ,,'k Heb geloofd", overigens een zwak werk. De heer Gorter (V.V.D.) De R.E.M.-operatie was gisteren juist op tijd afgelopen. Na half elf stak een stijve bries op, de golfslag nam toe en het begon te regenen. De „Delfshaven" ging voor anker op enige honderden me ters afstand en de persvloot trok af naar Scheveningen en IJmuiden. Politieman nen betrokken de wacht op de vier hoeken van het eiland. De operatie tegen de R.E.M. was voorbij. Zoals kortgeleden al door ons is be richt, is bij het gemeentebestuur van Velsen een plan ingediend dat voorziet in de stichting van een warenhuis van de HEMA n.v. aan de Lange Nieuw straat in IJmuiden. Wanneer het bouw plan na de goedkeuringen van achtereen volgens Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, het rijk en van de gemeente te hebben verkregen wordt verwezen lijkt zal daarmee weer een van de „gaten" in de bebouwing aan de Lange Nieuwstraat zijn gedicht. Nog altijd blijven er dan nog enkele open stukken over die het totale beeld van de Lange Nieuwstraat afbreuk doen. Naar het zich laat aanzien zal binnen niet te lange tijd ook in deze leemten worden voorzien. Het gebouw van de HEMA in IJmui den is ontworpen door ir. J. Vlaming, ar chitect in Utrecht, in opdracht van de n.v. Maatschappij tot exploitatie van onroeren de goederen (MAVO) te Amsterdam. De bouwkosten zijn geraamd op 1.464.000. De HEMA aan de Lange Nieuwstraat, ge situeerd tussen Engelmundusstraat en de Velserduinweg, is volgens het schetsplan een gebouw van ongeveer negen meter hoog, dat is lager dan het ernaast staan de warenhuis van Vroom en Dreesmann. In afwijking van de visie van architect Dudok, de ontwerper van het nieuwe IJmuiden, wordt de voorgevel van het HEMA-gebouw niet geheel maar gedeelte lijk in arcadebouw uitgevoerd. Het bouwwerk wordt 60 meter lang en 19 meter diep. De arcade aan de voorzijde heeft een lengte van ongeveer 15 meter en een diepte van 4,5 meter. De verkoopruim- 'te op de begane grond beslaat een opper vlakte van 722 vierkante meter. Op de be nedenverdieping zijn ook de kantoorruim ten en de garderobe ontworpen. Op de bovenverdieping bevindt zich nog een verkoopruimte van 446 vierkante me ter voor eigen gebruik. Daarnaast is een verkoopruimte van 258 vierkante meter die eventueel aan anderen verhuurd zou kun nen worden. Verder zijn op de eerste ver dieping onder meer de kantine, ruimten voor de etaleurs, de toiletten en de kamer van de rayonchef ontworpen. Op dit al jaren braak liggende ter rein tussen de Engelmundusstraat en de Velserduinweg in IJmuiden is het gebouw van de HEMA ontworpen. Rechts het warenhuis van Vroom en Dreesmann. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook de kelder die zich onder het gehele gebouw uitstrekt als verkoopruimte worden inge richt, op dezelfde manier dus als in het gebouw van V. en D. is gebeurd. Bij het gemeentebestuur zijn naar aan leiding van het bouwplan voor de HEMA verscheidene bezwaarschriften ingediend, voornamelijk van omwonenden. Advertentie Van de machinefabriek van het Verol- me-concem in IJsselmonde is het Ko reaanse diepvriesvisserijmoederschip „Back Dusan" vertrokken. Dit schip werd op de werf in Alblasserdam gebouwd voor rekening van de Noordkoreaanse rederij Kmgang Hypodong Trading Comp. Het is het grootste diepvriesvisserijmoederschip dat ooit in Nederland gebouwd werd en een van de grootste die in de vaart is. Op het schip wordt de door vissersche pen aangevoerde vis gesorteerd en diep gevroren in blokken. De maximale pro- duktie per dag is 120 ton vis. De laadrui men kunnen gekoeld worden tot 25 gra den Celsius onder nul. Het schip meet 7.000 ton d.w. en is 129 meter lang. Het is met een Nederlandse bemanning van de firma Wijsmuller naar Korea, een reis van 11.300 mijl. In de thuishaven van Noord-Korea zal de officiële overdracht geschieden. Het was minder erg, dat in „The last chord" van Sullivan een algehele ontspo ring er bijna zorg voor droeg dat het stuk voortijdig in een „last chord" eindigde. Het mannenkoor liedertafelde er dus lus tig op los, en het was dan ook een ver ademing, toen de Hoogoven Harmonie daarna zeer muzikaal Boekels „Trois Noëls" uitvoerde. Advertentie Zo werd de justitële actie tegen het zendereiland in de Noordzee gisteren ingezet: Op de rechterfoto laat een marine-helikopter rijkspolitiemannen neer op het platform. Foto links: Om geven door manschappen van de rijkspolitie wordt de substituut-offi cier mr. R. G. Nubé in de crew basket (de boodschappenmand van het REM-eiland) omhooggtakeld. Hébben dat fijne plaatje van Uw dochtertje. Nèt als ze een kaarsje aansteekt. Dat is niet moeilijk. Kom maar eens praten! Bij Gans hebben ze tientallen verschillende camera's (van 16, - tot 600,-) en flitsers (8,50 tot 175, -). Allemaal makkelijk te bedienen. Fijn om de gezellige dagen die komen in beeld te brengen. Zoals deze tekening van het waren huis van de HEMA aan de Lange Nieuwstraat laat zien wordt de voor gevel van het gebouw slechts ge deeltelijk in arcadebouw opgetrokken. OVER HET VOCALE gedeelte konden we minder enthousiast zijn. Ook al gehan dicapt door de ongunstige opstelling kon den het gemengd koor en meisjeskoor Zang en Vriendschap onder leiding van Stephen Jansen niet tot een goede samen klank komen. De mannen vormden het beste deel. Dat bleek ook bij het aandeel van het mannenkoor Zanglust onder lei ding van Ben Nuyen, waarbij een goede techniek kon worden geconstateerd. Al leen was de wijze waarop deze werd ge bruikt minder sympathiek. In Kerstlied van Diamand hoorde men baritons pianis simo „het was zo lief, het was zo zoet" kwelen, en nog ontstellender was de wijze waarop men „Stille Nacht" opende met een serie fluisterbrommertjes en daarna het lied verminkte door een kunstmatige afwisseling „hard-zacht, laag-hoog". Het „Lobet den Herm" van Rubinstein werd helaas een voorbeeld van slechte programmakeus. Een dergelijk bombas tisch werk, compleet met pianopartij vol protserige loopjes en akkoordenopvolgin- gen, heeft maar in één opzicht nut: het beantwoordt de vraag, waarom van Ru binsteins oeuvre alleen de melodie in F over is gebleven. Het gemengde koor deed er zijn best op, zonder te overtuigen, het geen ook kon gelden voor de uitvoering van het Hallelujahkoor van aHndel. K. M. De door het Velsense college van B. en W. voorgestelde tariefsverhogingen voor de ophaal- en stortingsdienst, de bad- en zweminrichting, de gemeentelijke bibliotheek en de reinigingsdienst zijn donderdagavond alle door de gemeente raad goedgekeurd, evenals een verhoging van de verpleegkosten voor „Kenne mergaarde De beide leden van de P.S.P.-fractie, mevrouw A. S. H. Hoek- Feenstra en de heer J. Groen waren de enigen, die zich tegen alle verhogingen keerden. Bij de voorstellen betreffende de ophaaldienst werden zij om diverse redenen gesteund door de V.V.D.-fractie en de heer T. Kruisman (C.P.N.), waar na verder alleen de heer J. W. Meijer (P.v.d.A.) zich naast hen schaarde, toen de tariefsverhoging van de bad- en zweminrichting werd behandeld. Wel had de heer A. P. Derriks (K.V.P.) hierbij nog op speciale gezinstarieven aangedrongen en sprak de heer Kruisman er zijn voldoening over uit, dat men althans de douche- en badtarieven ongewijzigd heeft gelaten. Hierdoor zouden immers uitsluitend de minst draagkrachtigen weer zijn getroffen. De meeste aandacht werd hiervan be steed aan de ophaal- en stortingsdienst waarbij de discussies werden ingeleid door de „maidenspeech" van de heer Gorter (VVD) die voor dit bureau zelfs nog hogere tarieven wenst te zien vastge steld dan in het voorstel werden verlangd. Spreker was namelijk van mening dat deze dienst slechts een betrekkelijk ge ringe sociale functie vervult en er ook een druk gebruik van wordt gemaakt door in gezetenen, die verre van minvermogend zijn. De heer Gorter bestempelde de voor gestelde verhoging als „volkomen wille keurig" en verder vreesde hij dat deze dienst nog eens zo zal uitgroeien, dat hem moeilijk meer een halt kan worden toege roepen. De heer Van Os van den Abe len (PvdA) noemde het een merkwaar dige moeilijkheid over tariefsverhogin gen te moeten oordelen op een moment, dat de begroting 1965 nog niet in behande ling kan worden genomen. Hij vroeg, het college dan ook te willen bevestigen dat het voorstel door diverse prijsverhogingen wordt gerechtvaardigd. Daarnaast advi seerde hij de overheid eens duidelijk te maken, dat op deze manier de begrotings behandeling tot een paskwil wordt gede gradeerd. mevrouw Hoek Feenstra nog teruggekomen op het antwoord, dat zij naar aanleiding van haar vragen over het kleuteronderwijs in Velsen-Noord had ontvangen. Zij achtte dit allerminst over tuigend en ook had spreekster er te wei nig informaties in aangetroffen. Wethouder De Boer (P.v.d.A.) liet zich door de argumenten van mevrouw Hoek in het geheel niet overtuigen, voor al omdat hij meende dat het kleuteronder wijs in Velsen-Noord moeilijk beter kan worden behartigd dan het thans geschiedt. Als laatste bijeenkomst van dit jaar ver kreeg deze raadsvergadering het traditio nele besluit door de wensen van burge meester mr. J. C. Bührmann voor de ko mende feestdagen, welk speechje op de zelfde gebruikelijke wijze werd beant woord door de nestor van de raad, de heer J. de Groot.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7