Verenigde Staten willen door Midden-Amerika nieuw kanaal Plannen en tracés worden reeds uitvoerig bestudeerd KEESrpAO&N HET WEER Haagse gebouw voor K. en W. ging in vlammenzee ten onder „Laatste voorstelling" met enorm vuurwerk besloten UST vermaal Winkeliers in Velsen langer open Vergadering van burgemeesters over petro-chemische industrie Russische Zond-2 heeft nieuwe krachtbron „Teunika" vrij, „Uranus" in moeilijkheden Sleeswijkrevue gedupeerd Stichting besluit: 2 pet. loonronde CHRISTIAANSE OUIST met de dat lekkere BROOD vanVEEMAAT TARVO r^\ SUBLIEM rijkveredeld melkbrood ZATERDAG 19 DECEMBER 1964 Op zeeniveau N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN moutbrood gezondheidskooci dat mals is en mals blijft dagen! verfijnd jnals witbroodvoor slechts 75ctf ^SUBUEMf Mêmê^BÊÊÊÊÊÊÊÊË éeè MORRIS 'ée fore you êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Koud weer Ernst maken MIDDEN-AMERIKA VerSteten-iü Guatemala Caribische zee VtarMrip» V-F *rfl^É^^*Trinidbd Regering heeft nog geen beslissing genomen Elektro plasma-straalmotor Grote snelheid Het woord is aan Puzzel pagina t In de krant van heden: Telefoon 8166 Mevrouw, Maak het u gemakkelijk met onze SCHEP-CHIPOLATAPUDDING HAZENBERG mmm heerlijk COIFFURES DE VRIES Wieler-official v. d. Ruit overleden Moeilijkheden met CAO's verwacht Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 41 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van da- Mije Johnson zei dat zulk een verdrag „moet voorzien in zijn eigen beëindiging als er een kanaal op zeeniveau in gebruik is ge nomen". Omdat de Verenigde Staten op grond van een verdrag met Panama soe vereiniteit bezitten in de kanaalzone, zou bij de beëindiging van zulk een verdrag de jurisdictie over het oude kanaal en het omliggende grondgebied waarschijn lijk in handen van de Panamese regering komen. Johnson betoogde dat de aanleg van een nieuw kanaal op zeeniveau en de on derhandelingen v^or een nieuw verdrag met Panama nodig zijn voor de bescher- Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 De winkels in de gemeente Velsen zullen maandag 21 december tot 21 uur, dinsdag 22 december de gehele dag tot 21 uur en woensdag 23 december eveneens tot 21 uur geopend mogen zijn. Advertentie BAR1EUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar ook opkla ringen. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. In de nacht en ochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Overdag temperatuur enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (AFP, AP en Reuter). Er komt een nieuw kanaal op zee niveau dat de Atlantische Oceaan zal verbinden met de Stille Oceaan. De Ver enigde Staten zijn van plan dat ver vangende Panamakanaal aan te leggen in Midden-Amerika. Zij hebben de keuze uit vier tracés voor het nieuwe kanaal. Twee lopen door Panama, één door Columbia en één door Nicaragua en Costa Rica. Dit verrassende nieuws is vrijdagavond door president Johnson via de televisie aan het Amerikaanse volk meegedeeld. Hij vertelde dat de regering van Pana ma op de hoogte was gesteld van de wens van de Verenigde Staten besprekin gen te gaan voeren over een nieuw ver drag voor het huidige Panamakanaal en de zone waar het doorheen loopt. ming en de bevordering van de vreedza me handel, voor het welzijn van het wes telijk halfrond, van het belang van de Verenigde Staten en voor eerlijkheid en gerechtigheid voor allen. De president zei dat het Panamakanaal, dat dateert uit het begin van deze eeuw, bouwd of nog in aanbouw zijn te groot zijn om er geladen door te varen. Hij zei dat vele schepen, zoals de moderne Ameri kaanse vliegdekschepen, er helemaal niet door kunnen. In een pleidooi voor een nieuw kanaal zei de president „het is dus tijd om ernst te maken met plannen voor een kanaal op zeeniveau. Zulk een kanaal zal modern zijn, economisch meer verantwoord en veel gemakkelijker te verdedigen. Er zullen geen ingewikkelde, kostbare en kwetsbare sluizen voor nodig zijn. Het GOLF v. MEXICO Domin. Rep. Jamaica Surname FrGuyona Cosra Rica STILLE OCEAAN kandal Mederl oVjgra z i lie x" J y-'; yj Columbia ATLANTISCHE OCEAAN t*SIMaorl9# Saba «Guadeloupe /T"f - Cumao 'Barboda El Salvador poTSCb „spoedig onvoldoende zal zijn voor de be hoeften van onze wereldhandel", omdat de sluizen en de kanalen beperkingen op leggen aan de omvang van de schepen die er gebruik van kunnen maken. De Amerikaanse president onthulde dat nu reeds driehonderd schepen die zijn ge- zal de toekomst dienen zoals het Panama kanaal zoals wij allen weten het verleden en het heden heeft gediend". Het Amerikaanse Congres heeft reeds zeventien miljoen dollar beschikbaar ge steld voor een onderzoek naar mogelijke tracés. De regering heeft nog geen beslissing genomen over de vestiging van een olieraffinaderij met petro-chemische in dustrieën door Mobil Oil in het westelijk havengebied van Amsterdam. De kwestie moet nog in de ministerraad aan de orde komen. Premier Marijnen weigerde vrij dagmiddag tijdens de onderbreking van de wekelijkse vergadering van de minis terraad iets over de kwestie te zeggen. Uit zijn reacties viel slechts af te leiden dat de regering zich er nog diepgaand over moet beraden. Ook minister Andriessen (Economische Zaken) wilde geen commen taar geven. Vanmorgen om half elf is in het stadhuis van Haarlem een bespreking begonnen tussen vertegenwoordigers van de gemeen ten Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude over de houding die moet worden aangenomen om het stichten van een dergelijke industrie aan het Noordzeekanaal te voorkomen. Deze vier gemeenten hebben donderdag middag zolas gemeld is een gezamen lijk telegram aan de minister-president gezonden, 'waarin hem werd verzocht te bevorderen dat de beslissing over de vestiging van een dergelijke industrie wordt aangehouden, totdat de betrokken gemeenten hun standpunt nader hebben kunnen toelichten. Naar verluidt zou de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, verzocht hebben om met een of meer van zijn wet houders tijdens of na de bespreking van de vertegenwoordigers van de vier ge meenten het standpunt van de hoofdstad te mogen toelichten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In ruim vier uur tijd heeft de grootste brand, die Den Haag na de oorlog heeft gekend, het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Zwarteweg volledig verwoest. Vele duizenden mensen, in dichte rijen samen- voor zes heeft de concierge zijn laatste ronde door het gebouw gedaan. Hij is toen niet op de vliering geweest, maar heeft ook geen sporen van brand ontdekt. gepakt aan de overzijde van de Oostsingelsgracht, hebben het 86 jaar oude, diep in de Haagse culturele traditie gewortelde gebouw in vlammen zien opgaan. Overzicht van het iel brandende ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag. (Onder): De heer Zwolsman (midden) ziet zijn eigen dom in vlammen opgaan. MOSKOU (AP). - De Sovjet-Unie heeft de eerste geslaagde proeven in de ruimte bekendgemaakt met een nieuwe „elektrische plasmastraalmotor". Er zijn proeven met deze motor genomen in de Zond-2, het Russische ruimteschip dat op weg is naar Mars. Deze proeven zijn uitgevoerd tussen acht en achttien december tijdens een reeks van twaalf radiokontakten met het ruimtevaartuig. Hoewel de Russen een verlies aan ener gie van vijftig percent aan het met in strumenten beladen ruimteschip meldden toen het was gelanceerd, wordt nu ge zegd dat de radioverbindingen met het schip „stabiel" zijn. Tass meldde dat de Zond-2 is uitgerust met zowel conventionele raketmotoren als met de nieuwe elektrische straalmo toren. Het persbureau gaf de volgende be schrijving van de plasmamotor: „plasma is een substantie die bestaat uit een meng sel van positief en negatief geladen en neutrale deeltjes. Als met elektrisch wordt verhit, kan het plasma buitengewoon hoge temperaturen bereiken, van acht- tot tien duizend graden Celsius. In verhitte toe stand krijgen de plasmadeeltjes een snel heid van tientallen kilometers per secon de. Plasma kan in een vaste richting wor den voortbewogen en kan ook met sto ten accelereren met behulp van elektro magnetische krachten. Onder invloed van een elektromagnetisch veld, zal het plas ma zich op dezelfde manier bewegen als een conductor onder stroom in een elek tromotor. Dit betekent dat plasmadeeltjes zoda nig kunnen worden gericht dat zij een stootkracht kunnen ontwikkelen met een snelheid van vele honderden kilometer per seconde". De Nederlandse kustvaarder „Teunika", die langer dan een week op het strand van Callandsoog vastgezeten heeft, is gister middag omstreeks vier uur door de zee sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller losgetrokken. Een andere sleepboot van Wijsmuller, de „Nestor", heeft de „Teuni ka" naar Rotterdam gesleept. Vannacht is de Nederlandse kustvaarder „Uranus" op 20 mijl ten westen van Hoek van Holland in moeilijkheden gekomen door een machinedefekt. De „Nestor" is nu op weg naar de „Uranus", die inmid dels gemeld heeft, dat men zou proberen de machineschade zelf te verhelpen. Isaac Watts: Enkel de dogmatische beperktheid leidt ertoe, dat men de rechter van zijn naasten wil zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6' Hoe is het ontstaan?7 Economisch lnieuws 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 24 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina,'s Advertentie DAMESKAPSALON Geeft u ons s.v.p. de tijd alle zorg te bestedea aan onze produkten door TIJDIG te bestellen, 65 ct per stuk - 2.25 per ltr - 4.per ltr Voorts Polonaises - Salades - Hors d'oeuvrei Pasteitjes - Croquetten - Bitterballen - Kerst» gebak - Kerst petit-fours - Kersttaarten Kerstkransen - Hazelnoottaarten - Weih» nachtsstollen - Suikervrije kerstkransen. Telefoon 6479 Kilometers ver was de vuurzuil te zien, waaruit een vonkenregen over het hart van de residentie woei. Met op drie reservespuiten na al haar materieel heeft de brandweer de vlammenzee binnen de muren van het gebouw voor K. en W. kunnen lokaliseren en dat was eigenlijk meer dan waarop zij in de eerste hache lijke kwartieren na het alarm durfde ho pen. Om zeventien minuten over zeven kwam de melding in de alarmcentrale van de Haagse brandweer binnen dat K. en W. in lichterlaaie stond. De brandweerlieden, die enkele minuten later het gebouw bin nenstormden, beseften terstond dat zij weinig kans hadden. De foyer was reeds één vuurzee en de vlammen sloegen al door het dak. De brandweerlieden moes ten terug. Zij waren nauwelijks buiten toen het dak boven de foyer in elkaar zak te. Toen was het al duidelijk dat het ge bouw niet meer te redden zou zijn. Met zeven autospuiten, drie ladderwa gens, twee waterkanons, een bemannings wagen, drie gereedschapswagen en een commandowagen hebben 75 brandweer mannen vele uren lang strijd geleverd te gen de vlammenzee. De wind joeg een vonkenstroom over de omgeving en de hoge gebouwen aan de overkant van de Muzenstraat stonden over een lengte van meer dan honderd meter bloot aan de hitte van de vuurgloed, zodat de brand weer een waterscherm langs de voorge vels moest leggen. Premier Marijnen zag daar later in ge zelschap van. burgemeester Kolfschoten en hoofdcommissaris Gualtherie van Wee zei, hoe de Haagse kunsttempel door het vuur werd verteerd. Ook de heer Zwols man aanschouwde de vernietiging van zijn eigendom. Om kwart voor negen bereikte de brand het hoogtepunt. De hitte was toen zo groot dat de lak van de brandweerauto's schroeide en het water uit de straalpijpen al verdampt leek voor het de vlammen bereikte. Alleen de stralen uit de water kanonnen reikten duidelijk zichtbaar tot in het vuur. Korte tijd later stortte de achtermuur Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandelina Dépositaire LANCÖME artikelen Maandag en dinsdag 28 en 29 dec. de gehele dag GESLOTEN in en van dat moment af was er voor het vuur weinig voedsel meer te vinden. Om kwart over negen sloeg plotseling nog een steekvlam uit de kelder: de olie uit de tank van de verwarmingsinstallatie had vlam g^vat. Maar steeds verder dreef de brandweer het vuur terug naar het midden van het gebouw en om half elf kon het sein „brand meester" worden ge geven. Uit de Oostsingelsgracht was toen drie miljoen liter water in de vlammen gestort. De Haagse recherche begon toen nog met een onderzoek naar de oorzaak. De brandbeveiliging Was kort geleden in orde bevonden. De al geruime tijd geleden af gekeurde elektrische leidingen waren her steld. De concierge was met een elektri cien gistermiddag op de vliering van het gebouw geweest om te zoeken naar een defect in een zwakstroom-leiding. Dat de fect werd ontdekt boven het toneel. De elektricien heeft het hersteld. Om kwart Bij de brand in het Haagse K. en W.- gebouw zjjn alle requisieten van de Sleeswjjk (Snip en Snap)-revue verloren gegaan. De voorstellingen zouden er op 25 december beginnen. De heer Zwols man zal trachten het circusgebouw in Scheveningen voor de revue geschikt te maken. Het gebouw van K. en W. was door de E.M.S. voor 6 miljoen verzekerd. Herbouw, welke naar schat ting 15 miljoen zou kosten, achtte de heer Zwolsman onmogelijk. Het gebouw is negentig jaar geleden op 2 december 1874 geopend. De totale kosten van terrein, bouw en inrichting bedroegen toen 1.415,728.. Sinds enige jaren ging het berg afwaarts met de exploitatie van het gebouw omdat meubilair en inrichting sterk verouderd waren en men de middelen niet had om daarin afdoende verbetering te brengen. Enkele jaren geleden kwam het gebouw in handen van de Zwolsman-groep. ;'':A w :rM"' Op vijfenvijftig jarige leeftijd is gister avond in Amsterdam plotseling overleden Leen van de Ruit. Hij is zowel actief als leidend een vooraanstaand man in de sport geweest. In zijn jeugd trok de schaatsen- rijderij hem het meest, waarin hij het tot vertegenwoordigende nationale ploegen heeft gebracht, De Stichting van de Arbeid heeft gis teren besloten dat, op basis van het „5 percents akkoord-Veldkamp", op 1 januari een algemene loonronde van 2 percent moet worden gegeven en dat de resterende. 3 percent voor CAO-ver- betering kan worden gebruikt. Gezien bet besprokene in het overleg van gis teren is niet te verwachten dat de goed keuring van nieuwe CAO's van een leien dakje zal gaan. In verscheidene gevallen zal bet regeringsinstrument, het college van rijksbemiddelaars er voor moeten zorgen dat de loonontwikkeling binnen de perken blijft. In een twee uur durende bespreking die, aldus werknemersvoorzitter Roemers, „in een zeer constructieve geest" werd gevoerd, heeft de Stichting van de Arbeid gisteren een brief opgesteld aan minister Veldkamp (Sociale Zaken), waarin zij hem heeft laten weten dat zij bereid is aan de loonvorming mee te werken op basis van het recente akkoord. Op de hoofdpunten 5 percent en 110 minimumloon wordt in de brief overeenstemming tussen werkgevers en werknemers gesignaleerd. Op andere pun ten lopen de meningen uiteen. Tot de knelpunten, die een beslissende rol kunnen gaan spelen wanneer CAO's aan de Stichting ter goedkeuring worden voorgelegd, behoren de door de vakbe weging geëiste ondernemingsgewijze diffe rentiatie en de gelijke beloning voor vrou wen en mannen die hetzelfde werk doen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1