Haarlems raad vandaag over petro chemische industrie ingelicht Raad Haarlemmerliede en Spaarnwoude houdt vanavond buitengewone vergadering HET WEER G3 terug in de kazerne Egypte vreest diplomatiek incident met Amerika Miljoen schade door vuurzee in Roosendaal UST (JUIST met de dat lekkere BROOD vanVERMAAT SUBLIEM Prins Bernhard eremaarschalk van de R.A.F. Meer dan twee gulden verschil in slaolieprijzen Bouw van Velsens nieuwe stadhuis vertraagd Draadomroep aan „Veronica" te koop aangeboden Duits schip kreeg bij Terschelling machinedefect Margarine vandaag een cent duurder Vliegtuig boven Cairo neergehaald Bus tegen boom, 26 gewonden TAKVO ver ma at S WIE WAT WAAR 1965 5 MAANDAG 21 DECEMBER 1964 50e JAARGANG NUMMER 42 mouthrood gezondheidsbiood dat mals is en mals blijft dagen! rijkveredeld melkbrood verfijnd jnals witbrood voor slechts 75ct! *\SUBUEMf Britse minister kwam over voor de installatie MORRIS "iefore you êuij! NAPPA- EN SUËDE JASJES Om het vriespunt Bespreking Communiqué CCO-onderzoek Op last van minister Het woord is aan In de krant van heden: ONS JAARBOEKJE is nu geheel uitverkocht niHHinmmiimmnnl Telefoon 8166 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmtriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJinuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De eventuele vestiging van een petro-chemische industrie ten zuiden van het Noordzeekanaal zal vandaag besproken worden in de gemeenteraden van Haar lem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem heeft vanmorgen namelijk besloten aan het begin van de vanmiddag te houden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad mededelingen over deze kwestie te doen. De burgemeester heeft vanmorgen de fractievoorzitters ingelicht over de resultaten van de zaterdag gehouden bespreking tussen ver tegenwoordigers van zeven bij dit probleem betrokken gemeenten. Tijdens dit overleg is besloten opening van zaken te geven in de gemeenteraad. Ook aan de raadsleden van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal opening van zaken worden gedaan en wel in een speciaal hiervoor bijeengeroepen raads vergadering, die vanavond om half acht in het gemeentehuis in Halfweg zal worden gehouden. Verleden week donderdag is in de ge meenten Haarlem, Velsen, Haarlemmer meer en Haarlemmerliede en Spaarnwou de grote verontrusting ontstaan, omdat toen het gerucht ging dat de minister raad vrijdag zou beslissen over de vesti ging van Mobiloil met nevenbedrijven op een terrein van 1500 hectare aan de zui delijke kanaaloever, waarvoor de gemeen te Amsterdam ten zeerste geporteerd zou zijn. De dagelijkse besturen van de vier gemeenten besloten daarom donderdag een telegram aan de minister-president te zen den met het verzoek de beslissing over een dergelijke vestiging aan te houden tot dat de vier gemeenten hun standpunt zou den hebben bepaald. Dit telegram werd zowel in de die dag gehouden raadsver gaderingen van Haarlem als van Velsen door een motie met een soortgelijke strek- Advertentie Prins Bernhard is vanmiddag in Den Haag door de Britse ambassadeur, Sir Isham Peter Garran, geïnstalleerd als ere-luchtmaarschalk van de R.A.F. Daar bij waren aanwezig de Britse minister van Defensie, lord Shackleton, en drie Britse luchtmaarschalken, die met een Cornet- straaljager van de R.A.F. naar Nederland waren gekomen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en slechts hier en daar wat lichte sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. king ondersteund. Deze moties zijn ter kennis gebracht van regering en provin ciaal bestuur. Overigens he.eft het er alle schijn van dat de gemeente Amsterdam toch wel meer rekening wil houden met de belan gen van de nabuurgemeenten dan aanvan kelijk door deze werd verondersteld. Za terdag zijn namelijk in het Haarlemse stadhuis besprekingen gehouden over een eventuele vestiging van een petro-chemi sche industrie ten zuiden van het Noord zeekanaal. Op deze bespreking waren vertegen woordigers aanwezig van Amsterdam, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn woude, Haarlemmermeer, Koog aan de Zaan, Velsen en Zaandam. De bespreking die om half elf was begonnen, heeft tot on geveer een uur geduurd. Na afloop verklaarde Haarlems burge meester mr. O. P. F. M. Cremers zich be reid een mededeling te doen over het resultaat van deze bespreking. Deze mede deling werd vanmorgen alsnog duidelijk ge steld in een perscommuniqué met de vol gende inhoud dat door de gemeente Haar lem werd uitgegeven. Dit communiqué luidt als volgt: „Zaterdagmorgen, 19 december 1964, heeft ten Stadhuize van Haarlem een be spreking plaats gevonden tussen verte genwoordigers van de gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem, Haarlemmerlie de en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Koog aan de Zaan, Velsen en Zaandam. In deze vergadering is gesproken over die aspecten van een eventuele vestiging Nu de „oliebollen-piek" in de slaolie verkoop weer op komst is, heeft het Con sumenten Contact Orgaan (C.C.O.) een prijsvergelijking van een groot aantal mer ken slaolie gepubliceerd. Deze vergelijking is, zoals gebruikelijk, gemaakt in overleg met het ministerie van Economische Zaken en in samenwerking met de Nederlandse Huishoudraad. Het C.C.O. constateert een verheugend geringe onderlinge afwijking in de maten van flessen: er zijn er slechts van 780 cc en 390 cc. Wel hebben een paar merken blikverpakking. De kleinste fles komt vaak relatief 20 percent duurder uit. Om gerekend per liter kost de goedkoopste olie 1.40 en de duurste 3-87. Smaak en bakcapaciteit zijn buiten beschouwing gelaten. Het C.C.O. adviseert de huisvrouw echter ook op de prijs te letten. Niet genoeg vaklieden Het werk „binnenshuis" aan het stadhuis in aanbouw te Velsen vordert niet zoals men zich had gedacht: er zijn niet genoeg vaklieden beschikbaar. De oplevering zal enkele maanden verschoven moeten worden. Gerekend hoeft in elk geval niet te wor den op mei of juni 1965. Eerder wordt nu gedacht aan het ingebruiknemen van het nieuwe stadhuis omstreeks begin septem ber of mogelijk nog einde augustus van het volgend jaar. Sylvia Beach's archief. De universiteit van Princeton heeft het archief, bevattende dokumenten, brieven en manuscripten, verworven van Sylvia Beach, bij haar leven eigenares van de beroemde Pa- rijse boekwinkel en uitgeverij, Shake speare and Co. Deze zaak floreerde in de twintiger en dertiger jaren en was een trefpunt van de toen leidende lit teraire figuren. Sylvia Beach overleed in 1962. Zij was het die Joyce's grote roman Ulysses publiceerde. Het werk is vele jaren in Amerika en Engeland verboden geweest. van een petro-chemische industrie ten zui den van het Noordzeekanaal, welke betrek king hebben op de volksgezondheid. Tij dens deze bespreking heeft de Wethouder voor de Openbare Gezondheid en het Zie kenhuiswezen van Amsterdam zich bereid verklaard aan de voorzitter van de Amster damse gemeentelijke coördinatie-commissie inzake de verontreiniging van water, bo dem en lucht als zijn wens kenbaar te maken, dat deze commissie voeling houdt met de voorzitter van de overeenkomsti ge Zaanse commissie en met de directeur van het Instituut voor gezondheidstechniek te 's-Gravenhage, ir. D. van Zuilen, aan gezien is gebleken, dat de vertegenwoordi gers van de ter vergadering aanwezige Zuidkennemer gemeentebesturen dit ten zeerste op prijs stellen." Kolonel J. Sjoerds, commandant van de Jan van Schaffelaarkazerne in Ermelo, heeft van de minister van Defensie J. de Jong de opdracht gekregen de drie door hem weggehaalde exemplaren van het r.-k. maandblad G 3 onverwijld weer ter beschikking van zjjn ondergeschikten te stellen. Kolonel Sjoerds had gemeend dat de strekking van een artikel in G 3, waarin de schrijver A. den Doolaard zich tegen de atoombewapening keert, een anti- mili taire houding bij zijn mensen zou aan kweken. De minister bleek het met het standpunt van de kolonel niet eens te zijn. Hij meent dat over het vraagstuk atoombewapening en vrede heel goed in de krijgsmacht kan worden gediscussieerd, hetgeen ook de hoofdredacteur van het maandblad, aal moezenier P. Groenendijk, voor ogen had gestaan. Het Comité Draadomroep, dat verbeten vecht voor het blijven bestaan van de radiodistributie, heeft contact opgenomen met de heren Verwey, eigenaars-direc teuren van Radio Veronica. De bedoeling van dit gesprek was de mogelijkheid te bekijken of Radio Veronica wellicht de draadomroep over zou kunnen nemen. Er is aan beide zijden al eerder over gedacht of er niet een modus zou zijn om de programma's van Veronica uit te zenden via de Draadomroep. Nu echter de vorige week minister Van Aartsen in de Kamer gezegd heeft in principe bereid te zijn de Draadomroep in particuliere handen te laten overgaan, hebben de heren Verwey meer belangstelling gekregen voor dit onderwerp. Hun overigens voorzich tige commentaar luidde: „We moeten eerst de condities nog eens goed bekijken. We willen onze reclame niet missen en we weten niet of dat nu wel mogelijk zal zijn. Voorlopig wachten we nog maar af". M a c a u 1 y De hoogste vorm van menselijke adeldom is, grote macht te bezitten zonder deze is misbruiken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 8 Op de Praatstoel3 Feuilleton 8 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 13, 15 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De Duitse kustvaarder „Steinburg" (499 brt.) heeft via de scheepsradio om hulp gevraagd omdat het op ongeveer tien mijl ten noorden van Terschelling met machi nemoeilijkheden te kampen heeft. De sleepboot „Holland" en de reddingboot „Carlo" van Terschelling zijn naar het schip uitgevaren. Deze serie opnamen van de maans verduistering met zes minuten tus senruimte achter elkaar gefotogra feerd, geeft een indruk hoe het ver schijnsel vrijdagnacht aan de hemel verliep. Op de voorgrond is het Amerikaanse paviljoen van de New- yorkse Wereldtentoonstelling zichtbaar. (Telefoto) Met ingang van vandaag wordt de mar garine per pakje van 250 gram een cent duurder. De prijsverhoging houdt weder om verband met de aanhoudende stijging van de prijs van margarinegrondstoffen. De minister van Economische Zaken heeft toestemming verleend tot deze verhoging. Door onbekende oorzaak reed zater dagmiddag een dienstbus van de Nederlandse Buurtvervoersmaatschan- pij (N.B.M.), op weg van Laren naar Hilversum, nabij het Larense bus station van de weg af. Na een lan taarnpaal geraakt te hebben, botste de bus tegen een boom, die tot diep in de cabine drong. Van de 25 inzitten den, die ter behandeling in St. Jans ziekenhuis te Laren werden opge nomen, konden er zeventien spoedig huiswaarts keren. CAIRO (AP) Een vliegtuig, eigendom van een Amerikaanse oliemaatschappij, is zaterdag bij Alexandrië neergeschoten. De Amerikaanse eerste piloot en zijn Scandinavische tweede piloot zijn om het leven gekomen. De Egyptische regering heeft verklaard, dat het vliegtuig, een Fairchild-C82, door Mig-straaljagers van de Egyptische lucht macht is neergeschoten nadat het her haalde waarschuwingen om te landen had genegeerd en toen het op het punt stond na een vlucht van 500 kilometer over Egyptisch grondgebied, het land te verla ten. Tevoren was gezegd, dat het vlieg tuig was neergestort. Volgens een zegsman van de Ameri kaanse ambassade te Cairo was het vlieg tuigje eigendom van de John Mecom oil company in Houston (Texas). Volgens de eerste berichten zou de eers te piloot een zekere Williams zijn, iemand van Amerikaanse nationaliteit. De Amerikaanse ambassade in Cairo heeft bekendgemaakt, dat de regeringen van de Verenigde Staten en Egypte teza men een onderzoek instellen. De toestand wordt door de Amerikaanse ambassade hoogst ernstig geacht. Het vliegtuig, een vrachttoestel met Amerikaanse kentekens, was zaterdag morgen uit Amman in Jordanië vertrok ken voor een vlucht naar Benghazi in Li- bye. Een uur voor het vertrek was het vliegplan ingediend. Gewoonlijk vragen de Egyptische autoriteiten een week om een dergelijk plan goed te keuren en er be staat weinig twijfel aan, dat de autoritei ten in Cairo niet onmiddellijk op de hoog te zijn gesteld van de komst van het toe stel boven Egyptisch grondgebied. Nadat de Fairchild boven de woestijn van Sinai verscheen werd het op de Egyptische radar waargenomen en door twee Egyptische straaljagers onderschept. Het kreeg instructies om naar het vlieg veld van Cairo te gaan. Nadat het begon te dalen, hervatte het echter zijn noord westelijke koers, in de richting van Alexandrië. De Migs zetten daarop de achtervolging in en schoten het toestel neer bij het Idkumeer bij de kust van de Middellandse Zee. De Egyptische autoriteiten hebben za terdag openlijk laten blijken dat zij een diplomatiek incident vreesden. Vier weken geleden hebben Afrikaanse studenten in Cairo de bibliotheek van de Amerikaan- In Laren (N.H.) is een bus van de Neder landse Buurtvervoer Maatschappij tegen een lantaarnpaal en een boom gebotst. Acht slachtoffers moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, achttien anderen konden na een medisch onderzoek naar huis terugkeren. Bij de acht slachtoffers, die nog in het ziekenhuis liggen, is geen direct levens gevaar meer. De autobus, die door de rijkspolitie in beslag was genomen en ter onderzoek naar Utrecht was overgebracht, is weer vrij gegeven, daar geen enkel mechanisch defect kon worden geconstateerd. De chauffeur, die uit de cabine moest worden gezaagd, is in het ziekenhuis een verhoor afgenomen. Hij kon zich slechts herinneren dat hij van het station Laren is weggereden en naar de stationschef heeft gewuifd. se voorlichtingsdienst afgebrand. De be trekkingen tussen de Verenigde Staten en president Nasser zijn sindsdien uiterst ge spannen. Alle bladen van Cairo hadden zaterdag avond besloten om niets over het inci dent te publiceren, totdat de juiste toe dracht bekend was. Vier branden in weekeinde Een schade van mogelijk meer dan een miljoen gulden is zaterdag aangericht door een brand in het bedrijf van de n.v, A. van den Biggelaar en co te Roosen daal. De brand in deze fabriek, die naast kof fie en thee in hoofdzaak tabaksprodukten vervaardigt, ontstond in alle vroegte, 's nachts om half drie, in het magazijn. Dit ging voor een gedeelte verloren, als mede ongeveer 25 ton koffie, 150 ton ta bak en 5 ton thee, die hetzij verbrandden, hetzij door rook of water waardeloos wer den. De eigenaar van cafe-restaurant „Atlan ta" in de oude binnenstad van Zutphen, de heer Smid, zijn vrouw en zijn zestien jarige dochter hebben ternauwernood het vege lijf kunnen redden, toen het café- restaurant, dat onder hun woonvertrekken is gelegen, in het holst van de nacht in lichterlaaie kwam te staan. In nachtge waad sprongen de drie bewoners uit het raam op een lager gelegen platje en van daar op een ander platje. Buren hebben de drie vluchtelingen daarop met een stoel in hun huis gehesen. In de nacht van zaterdag op zondag is brand uitgebroken in café Smeenge, gele gen aan de Hoofdstraat in Buinen. Het café is totaal verwoest en van de inboe del kon niets gered worden. De familie Smeenge, bestaande uit zes personen on der wie de ouders van de eigenaar, kon het pand slechts met moeite verlaten. Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag de St. Aloysiusschool te Kerkrade-Chévremont gedeeltelijk in de as gelegd. Nagenoeg de gehele zolderverdieping, waar de brand ontstond, brandde uit, twee leslokalen wer den eveneens totaal vernield. De overige leslokalen liepen aanzienlijke waterscha de op. Advertentie DAMESKAPSALON

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1