Werkgevers mogen de hogere premiegrens compenseren Loonronde ten hoogste op 1 januari 240 gulden HET WEER Werkgevers komen mogelijk met nieuwe voorstellen P.T.T.-technici naar het REM-eiland Sovjet-Unie herinnert Laos aan neutraliteit Mensen kunnen in het heelal niet leven ADVIES AAN RIJKSBEMIDDELAARS Vragen van statenlid over aardgasvoorziening Duitse invoerstop voor Nederlandse blikmelk geëist DE METAAL-CAO Bonden verklaarden zich achter onderhandelaars Zwanen voor riïine van Br ederode Aanvallen van VS op sluipwegen van Pathet Lao Vonnis tegen substituut officier gehandhaafd W.A.VERW0ERD en ZONEN Lichte tot matige vorst ejore you ouy! NAPPA- EN SUÊDE JASJES Verzegeling der zenders bemoeilijkte onderhoud Het woord is aan In de krant van heden: Burgemeester De Widt kwam ze zelf brengen Krachtmeting KOLEN Afscheid ir. Van Delden pagina 5 Nieuwjaarspremière in Haarlem pagina 7 50e JAARGANG NUMMER 44 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. TeL adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Korter Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuidetu J. Ko.ak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C.van der Mije Loontrekkenden met een inkomen boven de oude A.O.W./A.W.W.-premie- grens 10.900 per jaar), die dus nadee hebben van de verhoging van de premie- grens tot 12.000 mogen de werkgevers voor dit nadeel een compensatie geven. Deze compensatie mag 6.6 percent van het inkomen boven de 10.900 bedragen tot een maximum van 72,60 per jaar. Bovendien mogen werkgevers de 2 per cents loonronde van 1 januari ook boven de 12.000 toepassen. Aldus luidt het advies van de Stichting van de Arbeid over de loonronde aan het College van Rijksbemiddelaars dat hierover een al gemene loonmaatregel moet uitvaar digen. Bovengenoemde extra-compensaties knabbelen formeel een fractie af van de 3 percents contractruimte voor 1965. In de brief van de Stichting aan minister Veldkamp die thans is gepubliceerd blijkt onenigheid tussen werkgevers en werkne mers over de volgende punten: Ondernemingsgewijze differentiatie. De werknemers menen dat de 4 percent van vorig jaar alsnog benut mag worden in bedrijfstakken waar dit nog niet is gedaan. De werkgevers zijn hier tegen, wel willen zij toestaan dat ondernemingen in bedrijfs takken waar de differentiatie al geldt, de andere bedrijven in die branches mogen inhalen. Werkgevers en -nemers staan tegenover elkaar voor wat betreft de doorvoering van het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen. Rijksbemiddelaars zullen hierover moeten gaan beslissen. Tenslotte is in de Stichting van de Ar beid overeengekomen dat als er half voh gend jaar reden blijkt te zijn voor een uit kering ineens, deze bij volgende CAO- herzieningen in de contracten zal worden verwerkt, waarschijnlijk als een verhoging van de vakantiebijslag, zodat de werkne- merswens op dit punt met vertraging zal worden ingewilligd. In de binnenkort af te kondigen loon maatregel zal worden bepaald dat de werkgever aan werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, boven Het provinciale statenlid mr. A. Wen sing (CHU) heeft aan het college van Ge deputeerde staten van Noord-Holland de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist dat door uw college zo als door de wethouder van Financiën in de Haarlemse gemeenteraadsvergadering werd medegedeeld bij verschillende gemeenten de goedkeuring van kredieten voor de voorbereiding van de ombouw op aardgas werd opgeschort? Heeft het door uw college ter zake in genomen standpunt dit algemene aspect dat z.i. de goedkeuring aan dergelijke kredieten van gemeenten die contract- tueel voor de gaslevering aan de Hoog ovens verbonden zijn moet worden onthouden respectievelijk opgeschort in dien en voorzolang tussen Gasunie en Hoogovens geen overeenstemming is be reikt? Zal het opschorten c.q. uitblijven van de goedkeuring nu niet tengevolge heb ben dat industrie en burgerij later dan nodig is aardgas zullen kunnen betrek ken? •- Is uw college bereid nog in zijn over wegingen ook eventuele andere moge lijkheden van samenwerking te betrek ken welke zich zouden kunnen voordoen nu ook in onze provincie aardgas is ge vonden? STUTTGART (DPA) In een telegram aan de Westduitse minister van Landbouw heeft de voorzitter van de Boerenbond in Württemberg-Baden, Heinrich Stooss, de onmiddellijke stopzetting geëist van de in voer van Nederlandse gecondenseerde melk door inroeping van de ontsnappings clausule van het desbetreffende artikel van het EEG-verdrag. In zijn motivering zegt Stooss dat al weken lang 7.5 percent ongesuikerde gecondenseerde melk uit Ne derland in de bondsrepubliek wordt aan geboden voor DM 19.70 per verpakking van ruim 16 kilo. Volgens de zuivelveror- dening van de EEG en met inachtneming van de Nederlandse vrij-grensprjjs en de daaruit voortvloeiende vergoeding moet de Prijs echter minstens DM 23.75 bedragen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met vannacht lichte tot matige vorst. Morgen over dag zonnig en temperaturen op lopend tot om het vriespunt. Overwegend zwakke wind tus sen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. de rechtens geldende lonen een bijslag uit keert. Die bijslag bedraagt twee percent van het rechtens geldende loon en wordt afgerekend bij de loonuitbetaling in de gebruikelijke betalingsperiode. Hierbij moet er rekening mee worden gehouden dat de bijslag niet meer zal bedragen dan 240,per jaar, of 20,per maand, of 4,61 per week. Over verwerking van huurcompensatie bijslagen is het bestuur der stichting van mening dat de huurbijslag-1964 in de lonen kan worden verwerkt. Partijen, aldus het bestuur, dienen uiteraard een reële be cijfering over te leggen van het kosten- effect dat op de beschikbare ruimte in mindering wordt gebracht. Het bestuur meent dat voor de huurbijslagen 1960 en 1962 dezelfde gedragsregel kan worden gevolgd. De bondsraad van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en de elektrotechnische industrie (ANMB) heeft op de gisteren in Amsterdam gehouden besloten ver gadering zich eenstemmig akkoord ver klaard met het voorstel van het bonds- bestuur om voor 1965 geen collectieve arbeidsovereenkomst voor handarbeiders en voor beambten aan te gaan op de door werkgevers vermelde voorwaarden. De bondsraad, die werd geleid door de voorzitter van de A.N.M.B., de heer I. Baart, kwam tot dit besluit nadat de voor zitter een uiteenzetting van de situatie had gegeven. Die uiteenzetting riep bij een aan tal bondsraadleden nog vragen op. In zijn beantwoording daarvan heeft de heer Baart opgemerkt dat de nu voor de vak beweging openliggende weg geen gemakke lijke zal zijn. Er zaten gevaren aan het aanvaarden van een C.A.O., er zitten ook aan het niet aangaan daarvan. Ook de besturen van „St. Eloy" en de Bondsraad van de Christelijke bedrijfs bond voor de metaalnijverheid hebben zich achter het standpunt van de werknemers vertegenwoordigers bij de onderhandelin gen over de C.A.O.-metaal voor 1965 ge steld. Van beide bestuursorganen waren de leden unaniem van oordeel, dat het in de gegeven situatie onmogelijk is, per 1 janua ri een nieuwe C.A.O. af te sluiten. Vandaag zou de werkgeversvoorzitter ir. Pols in de vergadering van de werkgevers met een voorstel komen om de impasse Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Tijdens het debat in de Tweede Kamer over radio en televisie ging het er gistermiddag tijdens de replieken even fel aan toe tussen de heer Kleywegt (op het spreekgestoel te) en mevrouw Van Someren- Downer die de spreker herhaaldelijk interrumpeerde. te doorbreken. Gaan de bonden met zijn voorstel akkoord dan zal een verder ge sprek volgen met de Stichting van de Arbeid. In een pamflet dat vanmorgen bij de poorten van de belangrijkste metaalindu strieën is uitgereikt wordt onder meer op nieuw gesteld dat de betaling van het zie kengeld en het opheffen van de verschillen tussen arbeiders en beambten dè grote punten zijn van de onderhandelingen met de werkgevers. Twee ambtenaren van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. uit Den Haag, een officier van de rijkspolitie te water uit Amsterdam en de raadsman van de beide buitenlandse maatschappijen die respec tievelijk eigenaar en exploitant van het R.E.M.-eiland zijn, hebben de verzegeling van de zendinstallaties op het eiland ver anderd. Aan de Amsterdamse officier van Justi tie, mr. Hartsuiker, had de raadsman namelijk het verzoek gedaan de verzegeling van de radio- en t.v.-zenders iets lichter te maken om het onderhoud van de appa ratuur te vergemakkelijken. Mr. Hartsuiker had hiertegen geen be zwaar, mits uiteraard het doel van de ver zegeling van de zenders, het onbruikbaar maken voor zenddoeleinden, volledig ge handhaafd bleef. De beide ambtenaren van de P.T.T., het hoofd van de bijzondere radiodienst,' de heer R. J. Knobbe, en de chef van de op sporing van deze dienst, de heer D. Neute boom, die vorige week de zenders verze geld hebben en, zoals daarbij gebruikelijk is, er enkele essentiële onderdelen hebben uitgehaald, hebben nu de verzegeling zo danig veranderd dat het onderhoud van de zenders minder moeilijkheden onder vindt. Mr. Hartsuiker is in tegenstelling met wat de minister van O., K. en W., mr. Bot, gistermiddag in de Tweede Kamer mee deelde, zelf niet naar het eiland gegaan, omdat het veranderen van de verzegeling een zuiver technische aangelegenheid is. G. B. Sh a w De liefde is niets anders dan een krasse overdrijving van het verschil tussen één bepaald persoon en alle andere. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kerstfeest en de wapenen3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving5 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann laat onder het wakend oog van zijn Amersfoortse ambtgenoot, mr. Joh. de Widt, een van de zwanen te water in de slotgracht van de ruïne van Brederode. MÉ Twee statige witte zwanen hebben van morgen hun intrek genomen in de slot gracht var. de ruïne van Brederode in Santpoort. Zij zijn het geschenk van het St. Joris-Kapittel in Amersfoort aan de gemeente Velsen. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die slotvoogd is van Brederode, nam het zwanenpaar in ontvangst van zijn Amersfoortse collega, burgemeester mr. Joh. de Widt, dekaan van het St. Joris-Kapittel. De ontvangst van de jonge dieren op Brederode was nogal koel: de slotgracht droeg een laagje ijs dat eerst stuk ge slagen moest worden opdat de dieren zich in hun element konden begeven. Maar even later voelden de zwanen zich in de slotgracht van de ruïne even thuis alsof ze er altijd waren geweest. Bij de over dracht van het Amersfoortse geschenk aan Velsen waren vanmorgen ook aan wezig de directeur van gemeentewerken van Amersfoort, ir. J. S. van Nouhuis, de chef van de Amersfoortse plantsoendienst, de heer C. A. K. van Aelst en diens Vel- sense collega de heer J. van den Burg. MOSKOU, (Reuter en A.P.) De rege ring van de Sovjet-Unie heeft gisteren in een nota aan premier Souvanna Phoema van Laos de waarschuwing uitgesproken dat als de Amerikaanse hulp aan de strijd krachten van Laos blijft voortduren de oorlog in Zuidoost Azië tot Laos zou kun nen worden uitgebreid. De regering van Laos zou in het geheim toegestemd hebben in een verscherping van de aanvallen op communistische aan voerwegen in Laos door Amerikaanse vliegtuigen. Amerikaanse deelname aan de aanvallen zou niet bekendgemaakt wor den. Bijna dagelijks ondernemen vliegtuigen van de Laotiaanse luchtmacht, die door de V.S. zijn geleverd, aanvallen op commu nistische aanvoerwegen. De aanvoerwegen „Ho sji Minh-sluippa- den" genoemd, worden door de commu nistische strijdkrachten gebruikt om de Vietcong guerrilla-strijders in Zuid-Viet nam en de Pathet Lao strijdkrachten die in Laos tegen de regering van prins Sou vanna Phoema vechten, te bevoorraden. De Laotiaanse vice-premier, generaal Phoemi Nosavan, is in Saigon voor een vierdaags bezoek aan de Zuidvietnamese hoofdstad. De rechtse generaal Phoemi, die ook minister van Financiën is, is verge zeld door de inspecteur-generaal van de Laotiaanse strijdkrachten, generaal Boe nier Sanitsjan. Een van de onderwerpen van gesprek zal vrijwel zeker de gecoördineerde Zuid- vietnamees-Laotiaanse militaire operaties tegen communistische aanvoerwegen door Laos naar Zuid-Vietnam zijn. In de Zuidvietnamese hoofdstad zag het er gisteravond naar uit, dat het tot een regelrechte krachtmeting zou komen tus sen de Amerikaanse missie in Saigon en de Zuidvietnamese opperbevelhebber, lui tenant-generaal Ngoejen Kanh. Generaal Kanh las voor de radio een militaire dagorder voor, waarin in bedek te termen critiek werd geleverd op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Tezelfdertijd werd vernomen, dat de Amerikanen met uitbreiding van hun hulp aan Vietnam willen wachten tot de hoge Nationale Raad, die zondag door het leger werd ontbonden, weer in functie wordt hersteld. Even later gaf een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te kennen dat er voorshands geen sprake is van een op Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) schorting van de normale Amerikaans# hulpverlening aan Zuid-Vietnam. Generaal Kanh zei voor de radio, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten niet van plan zijn zich voor het karretje van een ander land te laten spannen. Volgens hem heeft het leger het recht als bemiddelaar tussenbeide te komen in alle geschillen die het communisme en het kolonialisme in welke vorm dan ook ten goéde zouden kunnen komen. De verklaring van Kanh zou wijzen op zijn mogelijke terugkeer naar de politieke macht met steun van de raad voor de strijdkrachten. Anderzijds gaan geruchten dat Kanh zich naar het buitenland zal terugtrekken. De Amerikanen hebben de generaals die zondag de hoge nationale raad ontbonden, laten weten, dat hun actie alles teniet heeft gedaan wat tot stand was gebracht sinds augustus, toen. een burgerlijke regering werd gevormd. Sinds zondag zijn in Zuid-Vietnam ruim vijftig arrestaties verricht. Phan Khac Soe, het Zuidvietnamese staatshoofd, heeft negen generaals ontsla gen. Hij heeft ook het bevel ondertekend, waardoor de generaals, onder wie luite nant-generaal Doeong Van Minh, tot af treden worden gedwongen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Mensen kunnen niet ia de wereldruimte leven. De Russen en da Amerikanen weten dat. Ze zwijgen er over. Het is bekend dat de mens niet langer dan vijf dagen kan leven zonder zwaartekracht. Na die vijf dagen sterft hij. Er is geen sprake van dat mensen morgen naar de maan kunnen gaan, ook niet over een jaar of over vijftig jaar. De ruimtevaarders die in de ruimte zijn geweest zijn abnormaal teruggekomen. Zij zijn allen geestelijk gestoord. De ruimtevaart van mensen is een volslagen mislukking geworden. Dat is de mening van de Luikse professor Marcel Florkin, biochemist en historicus. Hij heeft vele internationale functies en heeft van de Sovjet-Unie en van de Ver. Staten de opdracht in Buenos Aires een congres te organiseren waar de balans zal worden opgemaakt van de verschillen de medische observaties welke men op ruimtevaarders heeft gedaan. Allen die in de ruimte zijn geweest zijn ernstig ziek teruggekomen. Zij hebben hersenstoornissen en psychische afwijkin gen. De Russische vrouwelijke astronaut Teresjkova verkeert thans in een uiterst abnormale toestand. De gewichtloosheid heeft ernstige ge volgen voor het hersenstelsel. Russische onderzoekingen hebben volgens professor Florkin aangetoond dat de gewichtloosheid de menselijke cellen beïnvloedt. Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis van de Haagse rechtbank tegen een 46-jarige substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam bevestigd: twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De substituut-officier had volgens de tenlastelegging in de nacht van 13 op 14 juni onder invloed van sterkedrank een auto bestuurd en opzettelijk verschillende keren geen gevolg gegeven aan herhaalde bevelen van de politie om uit zijn auto te stappen. Het gerechtshof achtte het besturen van een auto onder drankinvloed niet bewezen, maar veroordeelde de verdachte voor het opzetelijk niet voldoen aan de bevelen van de Dolitie.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1