-J.1h.Kp HET WEER Oregon en deel van Californië geteisterd door overstromingen Minstens zes doden en duizenden daklozen Winst is geen luxe, maar een keiharde noodzaak VERBOUWINGS OPRUIMING SLIJTERIJ SWIER Geen mooi kerstweer Succes voor sleper van Wijsmuller Zuid-Kennemerland en ÏJmond krijgen samen 840 woningen „Hoogovens CAO gevolgen voor hele industrie" Hoogovens krijgt in plaats van directie een Raad van Bestuur CHRISTBAANSE TELSTAR II - SVV II Fantastische koopjes 10% korting Weeromslag In de krant van heden: gW MORRIS 'éefóretfouêuif!. Beambte/ A rbeider cyE.Sim: I. Baart van AN MB uw gezelligheidsleverancier COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 45 DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 Ir. Van Delden s laatste kerstspeech Het woord is aan Een beeld van de overstromingen waardoor een deel van de Ameri kaanse staat Californië wordt ge teisterd. Een gezin dat zijn toevlucht heeft gezocht op het dak van zijn bungalow geeft wanhopig noodsei nen aan overvliegende helikopters die zijn ingezet bij het reddingswerk. De opname werd gemaakt bij het plaatsje Eureka. „De uitbreidingen bij Hoogovens zijn slechts mogelijk door stelselmatig een deel van de winst in het bedrijf te her investeren. Met andere woorden deze winst is geen luxe maar keiharde nood zaak voor de continuïteit van de onder neming. De kostenstijgingen van dit jaar moeten worden opgevangen, hetgeen be tekent een voortdurende inspanning van alle werkers om de produktiviteit op een zo hoog mogelijk niveau te brengen." Dit zei vanmorgen de oudste directeur van Hoogovens in zijn traditionele kerst toespraak tot het personeel. De heer Van Delden verlaat zoals bekend per 31 de cember het bedrijf wegens het bereiken van dé pensioengerechtigde leeftijd. Vijftien van de 32 pagina's van uw krant van vandaag zijn af gestemd op de a.s. feestdagen. Vijftien pagina's verhalen, repor tages en foto-stories, plus de eerste serie van een puzzelwed strijd om aantrekkelijke prijzen, tezamen vormend ons KERST-ERBIJ 1964 Advertentie GR. HOUTSTR. 83-87 - HAARLEM Tricotage - Lingerie - Nachtkleding Lakens en Slopen - Herenmode - Ledikanten - Matrassen - Dekens Gordijnstoffen enz. Op alle niet-afgeprijsde artikelen (uitgez. enkele merkartikelen) (Van onze weerkundige medewerker) Morgen eerste kerstdag, gaat het weer veranderen, doordat een wind tussen west en noord minder koude Noordzeelucht gaat aanvoeren. Een storingsfront zal in de och tend van eerste kerstdag passeren met meer bewolking en plaatselijk enkele sneeuwbuitjes. Een hogedrukgebied bij IJsland zal onstabiele poollucht aanvoeren. Boven de Noordzee en langs onze kust kan daarbij de wind tot hard toenemen, waar door het weer een guur karakter krijgt. Lichte vorst des nachts kan plaatselijk gladde wegen veroorzaken, maar overdag komt de temperatuur boven het vriespunt. In de afgelopen nacht werd nog in noord en oost-Nederland 8 gr. Celsius gemeten. Verleden jaar, toen het in de kerstnacht 8 tot 12 graden vroor in ons land, kwam er op de tweede kerstdag een ommekeer naar een ander weertype met fikse dooi. Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met later plaatselijk enige neerslag en kans op ijzel. Hier en daar mist. Vannacht in het zuidoosten nog matige vorst, elders stijging van temperatuur. Morgen aan de kust lichte dooi. Zwakke tot matige wind ruimend naar rich tingen tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. SAN FRANCISCO (Reuter en AP) Een week lang hebben stormen met sneeuw en regen de Amerikaanse west kust geteisterd. Het noodweer heeft zes Weerrapporten 2, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld ,3 Buitenlands nieuws 3 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5 Kerkdiensten 5 Schrijvende lezers7 Radio en tv 8 Kunst 9 Kinderpagina 11 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Erbij 17t/m32 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's waarin opgenomen „Erbij" mensen het leven gekost. In de staat Oregon en in een groot deel van Califor nië hebben duizenden hun huizen moeten verlaten. Deze gebieden zijn tot noodge- bied verklaard. De drie man sterke bemanning van een hefschroefvliegtuig wordt vermist. De heli kopter is, na tien bewoners van een eiland in een Californische rjvier in vei- i ligheid te hebben gebracht, niet op zijn basis teruggekeerd. Men vermoedt dat hei toestel omlaag is gestort. Omdat nieuwe overstromingen dreigen, zullen waarschijnlijk nog elfduizend men sen naar veiliger oorden moeten worden overgebracht. Men ondervindt bi] de eva cuatie hinder van de krachtige wind, die in sommige gebieden een snelheid van 105 kilometer per uur bereikt. Wegwerkers proberen enorme aardmas- sa's op te ruimen cm reddingsploegen in de gelegenheid te stellen twee personen treinen te bereiken, die voor noch achter uit kunnen. In deze treinen zitten driehon derd passagiers, die niet in gevaar verke ren, het warm hebben en goed gevoed zijn. Alles wordt gedaan om deze mensen zo spoedig mogelijk op hun plaats van be stemming te krijgen. De treinen staan bij Roosevelt in de staat Washington, 225 kilo meter ten oosten van Portland. De Deweydam bij Declo, een gemeente in het zuid-oosten van Idaho, is gister avond doorgebroken. Een 7,5 meter hoge muur van water stroomt door de Marsh Creek. Met vrachtauto's wordt geprobeerd mensen op te halen -uit het gebied Advertentie Advertentie N.V. CARRGSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARf&JuRlSilK HAARLEM (El 13439 LEÏDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Aan de hand van de cijfers over de eerste drie kwartalen berekende de heer Van Delden, dat de'omzet met ruim tien percent is toegenomen. De kosten stegen echter met 14,1 percent. De winstmarges zijn daardoor wat gekrompen, maar door het grotere produktievolume zal de totale winst op ongeveer hetzelfde niveau blijven. Aangezien het bedrijf steeds meer een concernstructuur krijgt en de directie zich steeds meer ontwikkelt in de richting van een onerndiretie, is het volg eee-ndbsol een concemdirectie, is het volgende beslo ten: de naam „directie" vervalt. Daar voor in de plaats treedt een „Raad van Bestuur". De Directieleden krijgen daar mee de titel van: lid van de raad van bestuur. De naam „Adjunct-directie" komt te vervallen en wordt gewijzigd in: direc- tie-IJmuiden. De leden van dit college, tot dusver adjunctdirecteuren, krijgen de ti tel van directeur met daaraan toegevoegd het gebied waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Ingevoerd wordt de titel onderdirec teur met wederom toevoeging van het ge bied. Door deze wijzigingen wordt de ver anderde structuur van de onderneming ook naar buiten duidelijk. De ruwijzercapaciteit van Hoogovens zal in de toekomst een der belangrijkste fac toren zijn voor de omvang van de pro- duktie. Derhalve werden reeds voorberei dende maatregelen getroffen om een plaats vrij te maken voor een nieuwe Hoogoven en wel Hoogoven VI. Vervolgens besprak ir. Van Delden een ontwikkeling op sociaal gebied. Hij doelde op de veranderingen in de verhouding tus- I sen de beide groepen van werknemers, ge woonlijk aangeduid met arbeiders en be ambten of ook wel met uurloners en maandloners. De vraag is of deze grens lijn ook vandaag nog zin heeft en of hat een passend element is in een modern be drijf, dat streeft naar optimale produktivi teit. De agglomeraties Haarlem en de IJ- mond hebben voor het volgend jaar res pectievelijk een woningcontingent van 600 cn 240 woningen toegewezen gekregen. De agglomeratie IJmond zal de woningen moeten verdelen tussen Beverwijk, Castri- cum, Heemskerk en Velsen. Het contin gent voor Zuid-Kennemerland zal moeten worden verdeeld tussen Haarlem, Benne- broek, Bloemendaal, Heemstede en Zand- voort. De toewijzing voor 1965 is gelijk aan die van het afgelopen jaar. Ten aanzien van de premie- en onge subsidieerde woningen kunnen de agglo meraties in beginsel aanspraak maken voor wat betreft de premiewoningen op een globale toewijzing van twintig per cent van de woningwettoewijzing en voor wat betreft de ongesubsidieerde woningen op een toewijzing van dertig percent hier van. „Een eigen CAO voor Hoogovens heeft consequenties voor alle industriële be drijven in Nederland", aldus de reactie van de voorzitter van de A.N.M.B., de heer I. Baart, op het gisteren door Hoogovens gepubliceerde plan om te komen tot eigen C.A.O. Voor meer nieuws over de reacties in de vakbondswereld op de Hoogovens- C.A.O. zie pagina financiën en economie. De directie van Hoogovens deelt mee, dat de investeringen voor de komende tijd worden geschat op ƒ77 miljoen. De staal- produktie zal de komende twee jaar wor den verhoogd tot 2,8 miljoen ton op jaar basis. Bij Breedband zal een derde elek- trolytische vertinnningsbaan worden ge bouwd tot een bedrag van ƒ48 miljoen. UITDEUKEN REPAREREN De 299 ton metende der „Northwind", die in de nacht van maandag cp dinsdag in stormweer bij Torquay aan de zuidkust van Engeland was gestrand, is gisteravond omstreeks half elf vlotgetrokken door de sleepboot „Jacob van Heemskerck" van Wijsmuller uit IJmuiden. De opvarenden van het schip waren di rect na de stranding van boord gehaald door reddingboten uit Torquay. De „Ja cob van Heemskerck" brengt de „North wind" naar Brixham. Een interne werkgroep, die door Hoog ovens in 1963 werd ingesteld en waaraan !e socioloog prof. Van Doorn medewerkte, is met haar studie gereedgekomen. Zij stelde vast dat de grenslijn arbeider-be- amb'te haar historische zin heeft verloren on op den duur voor Hoogovens geen nut- I tige functie kan blijven vervullen. De di- Irectie heeft besloten de inhoud van dit rap port te aanvaarden als uitgangspunt bij de ueense Kustvaar- verdere uitwerking van haar beleid over het onderscheid, dat nu nog bestaat tussen beambten en arbeiders. De praktische uitvoering van dit besluit is echter een moeilijke en tijdrovende zaak. Via overleg met de ondernemings raad en met organisaties van werknemers die voor sommigen feestdagen, voor ande ren rustdagen en voor nog anderen een mengeling van feest en rust zullen zijn. In elk geval zal er, voor wie dat wil, ruimschoots tijd zijn om zowel de plech tige tradities van Kerstmis in ere te hou den als deel te hebben aan het „vrolijke kerstfeest" dat wij elkaar tegenwoordig volgens opvattingen van jongere datum toe wensen. En ook dan zullen er in die drie dagen nog wel enige ogenblikken overblij ven voor de zo hoog nodige bezinning, waar toe de Kerstmis de mensheid pleegt op te roepen: bezinning op onszelf, op onze ver plichtingen en tekortkomingen, en op de taken die ons zijn toegedeeld. Maar daarnaast vraagt onze tijd ook steeds dringender om bezinning op een an der aspect van ons bestaan: op de ver houding tussen onszelf en de wereld waar in wij leven. Want het aantal mensen bij wie er het een en ander soms zelfs heel veel mis is met die verhouding, neemt schrikbarend toe. De tweede we reldoorlog heeft een diepe kerf gemaakt tussen twee vormen van samenleving, die van vóór 1940 en die van na 1945, twee vormen die in tal van opzichten hemels breed van elkaar verschillen. Velen van hen die de vooroorlogse samenleving heb ben gekend voelen zich meer en meer ver vreemden van de huidige, met haar nieu we begrippen en haar nieuwe nc m~ c; an deren gaan daardoor aan een soort van j maatschappelijke pleinvrees lijden. Ter wijl anderzijds zij, die in de naoorlogs# maatschappij zijn opgegroeid, deze nieu we bep :cn en normen als vanzelfspre kend ar .aarden en onbegrijpend, som* zelfs vijandig, staan tegenover diegenen die de razend-snelle ontwikkelingen van de laatste twintig jaar niet in hetzelfde tem po hebben kunnen volgen. (Waarbij nog al eens over het hoofd wordt gezien dat het merendeel van die verbijsterende na-oor- logse ontwikkelingen uiteraard niet het werk zijn geweest van de naoorlogse ge neratie, maar van hen die omstreeks 1943 al volwassen waren.) Onder deze omstandigheden zou het woord „samenleving" een nieuwe inhoud dienen te krijgen. Want „samen-leven" is een probleem geworden, een probleem voor ouderen en jongeren, voor behouden den en modernen, voor individualisten en conformisten; en zolang dat probleem be- I staat en als onoplosbaar wordt beschouwd, kan van een werkelijke „samen-leving" en werkgevers, hoopt de directie misschien reeds in 1965 en eventueel ook in 1966 tot I nauwelijks worden gesproken. Natuurlijk een verantwoorde uitwerking van haar be- heeft dat probleem zich in zekere mate al- sluit te komen. Naast de invoering van vast maandloon wil men ook aandacht ge- ven aan een verdere hervorming en ver- maar °P zo grote schaal als nu, en De Deense kustvaarder Northwind eenvouding van het beloningssysteem. aan de grond voor Torquay. Ir. Van Delden sprak er zijn vreugde over uit dat hij „op de valreep" nog heeft kunnen meewerken aan het tot stand komen van dit unanieme directiebesluit. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Maandag en dinsdag 28 en 29 dec. de gehele dag GESLOTEN Zondag 27 december Sportpark Schoonenberg tijd voorgedaan, bij generatie na maar op zó met. zulke benauwende consequenties, zal de wereld er vermoedelijk zelden en dan alleen in tijden van hevige maatschap pelijke schokken mee geconfronteerd zijn geweest. En zo groot als het probleem is, zo dringend is ook de noodzaak om toch tot een oplossing ervan te komen, want een samenleving waarin niet wordt samen geleefd wekt onvermijdelijk spanningen op die tot gevaarlijke explosies kunnen leiden. Men kan die oplossing niet eenvoudig uit stellen tot de „restanten" van de vooroor logse generatie zullen zijn uitgestorven, want daarmee zullen nog enige decennia heengaan. Men kan het probleem ook niet oplossen door diegenen, die afwijzend of hulpeloos tegenover de hedendaagse we reld staan, met Wim Sonneveld frater Ve- nantius toe te roepen: „Zeg ja tegen het leven, anders zegt het leven nog nee!" j Want angst voor dat „nee" is wei de minst spliede basis waarop de onaangepasten van nu tot aanvaarding van het huidige le venspatroon kunnen komen. Er is nu eenmaal geen gemakkelijk re cept voor die aanpassing aan een levens patroon, dat zich zo snel wijzigt als de stormachtige ontwikkelingen op weten schappelijk, politiek en sociaal gebied het mogelijk maken. Er zal ook nooit zo'n recept gevonden worden, want voor ieder van ons ligt het probleem anders. Maar mis schien zouden we het althans een beetje minder moeilijk kunnen maken door ons individueel te bezinnen op wat er schort aan onze eigen, persoonlijke verhouding tot de „samen-leving" met de rest van de we reld. Die bezinning zou er dan wellicht toe kunnen bijdragen, iets weg te nemen van het wederzijds gebrek aan vertrouwen, dat de oorzaak van alle onaangepastheid is. De dichter Klabund heeft eens een stuk je durf-om-te-leven geformuleerd in de simpele woorden: „Ik vertrouw, want ik heb iief.' Als wij die gedachte in onze wereld wortel konden doen schieten, zou i dat eer. brug kunnen zijn tussen de bijbelse oproep tot naastenliefde en de vraag naar dat grotere onderlinge vertrouwen, die de huidige maatschappij zo dringend stelt. Over die brug zou noe moeizaam dan °°k de weg naar een waarachtig sa men-leven kunnen voeren. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred en alle afd Tel. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M U1D E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no 129288 Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Johannes (1:18): Niemand heeft ooit God gezien; de Zoon heeft Hem doen kennen. Over drie dagen kunnen wij dit jaar de kerstviering uitspreiden; drie vrije dagen,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1