J IfAv wm In Australië is het kerstfeest een tijd van pret maken buitenshuis, maar Nederlandse immigranten vieren het op hun eigen wijs Nederlandse verenigingen en kerken organiseren tal van wijdingssamenkomsten Wijding Erbij - Kerstmis 1964 Uit en thuis IJdel pogen er Grandioos onthaal I KERSTMIS BIJ 100 GRADEN FAHRENHEIT Kerstviering door de kerk gemeente heeft in Australië dik wijls plaats in voor Nederlandse ogen primitieve gebouwen opge trokken van hout of van asbest- cementplaten, waarvan het ge raamte op bovenstaande foto dui delijk is te zien. Op de foto: de Nederlandse emigrant Emil Suy- derhoud met vier van zijn kinde ren (op de middelste bank) ont vangt een bijbel van de Austra lische voorganger in de Doops gezinde Kerk te Heathcote, N.Z.W. HARD GEWERKT wordt er in deze tijd niet. Evenals de geboren Australiër heeft onze landgenoot zich er al lang niet meer over verwon derd, dat er reeds in oktober kerst kaarten te koop zijn „voor vrien den en verwanten overzee", zo ad verteren de winkels en verschij nen er hier en daar al zilverkleurige slingers in de etalages. Op 12 sep tember is de eerste kerstman al aangekomen om kinderen te ver welkomen in de grote warenhuizen, en tegen het eind van oktober kan onze oud-Nederlander al kerst liedjes in alle toonaarden over de geluidsversterkers horen in de „de partment stores", waar de voorbe reiding tot de kerstweek druk aan de gang is. Langzaam maar zeker wordt onze landgenoot op die manier murw ge maakt. Op zijn kalender thuis staat op 30 oktober in rode letters ge drukt: „8 Weeks to Christmas" (acht weken vóór Kerstmis) en dit gaat elke week door, zodat hij er telkens aan herinnerd wordt, tijdig kerstcadeautjes te kopen. KERSTCADEAUTJES elk jaar keert dit voor onze landgenoot weer, want voor de Nederlandse immi granten in Australië betekent Kerst mis niet alleen een periode van vrije dagen, van lange vakantie en van sloomheid en loomheid, maar ook van voortdurende waakzaamheid om tijdig presentjes te kopen voor moe der, voor vader, voor vrouw en kin deren en voor andere familieleden, voor vrienden, voor je secretaresse op kantoor, voor de telefoniste, die je het hele jaar door welwillend te woord heeft gestaan en onver stoorbaar bleef wanneer je gehaast was om een verbinding door te krijgen. Met Kerstmis zijn winkels en warenhuizen ware feestpaleizen, waar je je geld wel kwijt kan: Er worden goede zaken gedaan, alleen al in de staat Nieuw-Zuid- Wales wordt meer dan een miljard (gulden) besteed aan grote en kleine presentjes, elektrische wasmachines en koelkasten incluis, kampeer uitrustingen, barbecues, strandtas- sen en strandparasols, allemaal ge wikkeld in plastic, versierd met rood lint en bestrooid met de zilver- glinsterende slingers, die karakte ristiek zijn voor de kerstperiode. KERSTMIS IN AUSTRALIË Is een tjjd van zomerjolijt, van strand en bad, van uitgaan en van eten buitenshuis, van barbecues (vlees gebraden in de open lucht aan het spit of op open brandhaarden), van kerstdiners in restaurants, en kal koen of kip en „plumpudding" thuis. Of het buitenlandse gedoe onze Ne derlandse immigranten innerlijk rust en bezinning op de kerstgedachte geeft, is een open vraag. Er is heim wee naar rustige viering, met het gezin gezeten om de tafel in het schemerduister van een winterse avond, een onbereikbaar ideaal in het land der antipoden, waar de zon brandend heet staat in het noorden en de natuur haar prachtige kleuren ten toon spreidt. (Van onze correspondent Jan van Rempt) SYDNEY Kerstmis in Australië is voor de immigrant uit Nederland, die al zo'n tien of vijftien jaar in het Nieuwe Holland woont, een periode waarin hij met zijn gedachten bij het oude vaderland verwijlt. Hij denkt aan de weldadige warmte van gloeiende kolen in een haardkachel. Maar in Australië veegt hij zich met vermoeid gebaar het zweet van het hoofd en legt zich loom neer onder de schaduw van een coolibah (gomboom), wanneer het kwik in de thermometer tot negentig graden Fah renheit of hoger is gestegen om van 102 in het diepe binnenland niet te spreken. Daarbij is de vochtigheidstoestand van de lucht, vooral in de kuststreken zo hoog, dat een kerstvakantie die drie, vier of vijf weken duurt hem meer dan welkom is. Kerstbomen zijn er bijna even talrijk als gombomen, zo lijkt het in deze week van Kerstmis: ze wor den uit de Blauwe Bergen of uit de bossen nabij gehaald en naar de miljoenenstad Sydney vervoerd. Het zijn geen denne- maar pijnbomen, met lange, dunne takken, die niet stevig genoeg zijn om er iets zwaars aan te hangen; met enig geduld lukt het om gekleurde ballen en zilveren slingers er doorheen te draperen, maar het is tegenwoordig al gebruikelijk om, zelfs voor huis kamers, kunstbomen met „zilveren" takken te kopen. Een grote attractie van het natuurprodukt is echter de aromatische geur van de pijnbomen, die bij honderdduizenden worden aangevoerd en verkocht in de groen tewinkels en op hoeken van straten. In de groentewinkels vermengt zich de geur der bomen met die van het tropisch fruit, dat opge stapeld ligt in de open etalages in een rijkdom van kleur: ananas, ba nanen, sinaasappelen, paw-paws, avocado's, appelen en peren, toma ten, kersen, abrikozen, pruimen enz. ZO KLEURIG ALS HET FRUIT, zo bont is ook het wereldse ver maak in de kerstperiode. Zelfs Ne derlandse verenigingen kondigden weken van tevoren aan, dat op Kerstmis wordt gegeten en gedanst: Nederlandse Club in Fairfield: kerst diner bij kaarslicht, dansen tot in de vroege ochtend; Hollandia Voet bal Club in Brisbane: kerstbal met muziek van De Immigranten; Ne derlandse amusementsclub in Black- town: kerstbal met cabaret. Geluk kig zijn er ook kerkelijke vereni gingen en deze brengen de oud- Nederlanders de intieme kerstsfeer, die zij zich herinneren uit het oude land, waar zij op kerstavond ter kerke togen: de Reformed Church in Dee Why organiseert een Neder landse kerkdienst, en een Neder lands zangkoor brengt kerstliederen ten gehore; de Verenigde Neder landse zangkoren houden in Colla- roy een kerstzang-avond met de clamatie van kerstverhalen; de Re formed Church in Box Hill houdt een kerstavond, waarop Nederlandse kerstliederen worden gezongen door net zangkoor „Gloria in Excelsis Deo" en het kerstevangelie wordt verteld. Weer andere Nederlandse verenigingen, o.a. in Adelaide, or ganiseren familie-adventswijdingen; ook wordt er een kerstspel opge voerd. In Brisbane organiseert de Katholieke Nederlandse Vereniging van Immigranten in samenwerking met de Nederlandse Gemeente in de Presbyteriaanse Kerk een ge combineerde kerstavond voor zowel rooms-katholieken als Nederlands hervormden. Er worden kerstspelen opgevoerd door kinderen in Ballarat. In Sydney wordt een kerkdienst voor kinderen gehouden door de Nederlandse Ge meente in de Presbyteriaanse Kerk, waaraan ook ouderen deelnemen, zodat het een gezinskerkdienst kan worden genoemd. Het vorige jaar werd opgevoerd het kerstspel „De vierde Wijze uit het Oosten" van A. van Leeuwen en J. de Hater. Het Nederlandse zangkoor in Box Hill en het Mannenzangkwartet van de Reformed Church zingen bij kaarslicht. In Villawood zingt het Neder landse Mannenkoor St. Gregory kerstgezangen in de kerstnacht tij dens een nachtmis. Het Nederlandse St. Patrick Mannen-zangkoor doet hetzelfde in Blacktown. Een Nederlandse kerstwijding wordt gehouden door de Evange lisatiecommissies van de Presbyte- De activiteit van de kerken onder de Nederlanders is zeer groot. Geen gelovige immigrant behoeft iets je missen van de Nederlandse sfeer. THUIS IS IN ELK GEVAL een kerstboom en daar speelt zich dan de viering af, die bij de emigrant, die lang geleden uit Nederland trok, vrijwel altijd heimwee oproept, want in Australië is Kerstmis een periode van plezier maken. Talloze jongeren trekken er in riaanse en Reformed Churches in Geelong. De Nederlandse Gemeente in de Presbyteriaanse Kerk in Ade laide houdt een kerstnachtdienst met uitvoering van een kerstcan tate. In Melbourne zal tijdens de nachtmis in New een Nederlands koor meerstemmige gezangen uit voeren en Nederlandse kerstliede ren zingen. In Geelong organiseert de Nederlandse Huisvrouwenver eniging een kerstspel. Hut. deze tijd op uit naar bos en zee, naar de wijde verten om de druk kende hitte van stad en dorp te ontvluchten. In vele steden in het binnenland zijn in de afgelopen vijf tien jaren „Olympische" zwembaden gebouwd, waardoor het verblijf ook daar aantrekkelijker is geworden. Misschien doet de Nederlandse im migrant mee aan de hier ingewor telde gewoonte om buitenshuis te gaan eten op de ene dag en thuis een kerstdiner te genieten op de andere dag, met kalkoen of kip en plumpudding de oude Scrooge uit Dickens' kerstverhaal zou van kunnen genieten, want niets is aantrekkelijker dan traditie, en de Australiërs klampen zich vast aan de traditie van het moederland. Als onze landgenoot kinderen heeft, zal hij hen meenemen naar een van de vele grote warenhuizen, waar vader Kerstmis, gekleed in diep-rood gekleurde met wit-bont afgezette jak en broek, kabouter muts en witte baard en snor zwetend in z'n warme kledij met gulle lach de kinderen onthaalt met een zitje op zijn schoot, zodat zij hem in z'n oor kunnen fluisteren wat ze graag als kerstpresentje van vader Kerstmis willen hebben en dan zal pa of moe diep in de zak tasten, want het warenhuis met z'n glinsterende, zilveren slingers en gouden kerstballen, die het licht weerkaatsen in duizendvoudig kleur- geschitter, biedt alle verleidelijk heden die een kinderhart in ver rukking brengen. Kerstfeest in Australië. De den- deboom heeft plaats moeten ma ken voor de pijnboom met z'n slappe takken, die nauwelijks enige zware versiering kunnen dragen. De huiselijke warmte van het brandende haardvuur is vervangen door de drukkende hitte van de dag, die tempera turen tot tegen de honderd gra den kent, zodat badpak en zwembroek attributen zijn van de kerstkleding. (Op de foto kin deren van een Nederlandse emi grant uit Utrecht). ratie. In restaurants zijn de eet zalen versierd met goud- en zilver- flonkerende slingers en kerstkran sen en staan er de grote kunst kerstbomen als een ijle poging om religieus gevoel op te wekken in een wereldse omgeving. In de grote warenhuizen zingen zangkoren van het personeel des morgens vroeg, gehuld in bijbelse kleding, liederen op de brede trappen in de hal. In de kantoren geeft het personeel el kaar presentjes met een passende spreuk op een zilver- of goudge kleurde kerstkaart. In de parken is de kerstsfeer op gewekt door de opstelling van reus achtig grote kerstbomen som migen zijn over afstanden van meer dan tweeduizend kilometer vervoerd en rondom de grote Norfolk- pijnbomen, die tot twintig en meer meter hoog zijn, kunnen cadeautjes worden gedeponeerd voor kinder tehuizen. 's Avonds worden in de parken massale bijeenkomsten gehouden, waar kerstliederen bij kaarslicht worden gezongen en „pop"-zingers in letterlijke en figuurlijke zin de toon aangeven. DE SFEER VAN KERSTMIS is buiten op straat, waar je ingeblikte kerstliederen hoort uit de luid sprekers boven de ingang van de winkels en waar boven de luifels lange rijen verzilverde kunst-kerst- boren staan uitgestald voor deco- o w KERSTSFEER is er ook in de grote zaal van het raadhuis van Sydney, waar ettelijke honderden ouden van dagen een kerstmaaltijd namens de gemeente wordt aan geboden. In de gevangenissen krijgen de gevangenen een feestmaaltijd, en er is kerstfeest in ontelbare besloten clubs, waar liefdadigheid het parool van de dag is en be- hoeftigen grandioos worden ont haald. Maar de kerstsfeer in huis is dik wijls ver te zoeken. De pas aangekomen Nederlandse emigrant meent nog binnen "ier muren te moeten blijven, maar de oud-gedienden onder -hen zoeken, net als de geboren Australiërs, ver koeling buiten want thuis is het vaak nauwelijks om uit te houden: chocolade kerstkransen aan de kerst boom smelten weg als kaarsvet. Voor Nederlanders is Kerstmis in Australië een tijd van heimwee; maar de oudgedienden zijn er al overheen Zij hebben zich ermee verzoend te weten dat Kerstmis in het Nieuwe Holland een feest is voor ieder in zijn hart en voor het hele gezin in de speciale kerkdien sten, maar overigens het meest nabij komt aan de gebeurtenis in Beth lehem, nu bijna tweeduizend jaar geleden: een kerstnacht onder de blote hemel

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 25