Rechter Nie FILATELIE wmm. Bridge CULI—ARIA EN HET GEHEIM VAN DE DOORGEZAAGDE KOKOSNOOT Erbij. - Kerstmis 1964 ■■■lllilBP 1 O •f* z O - - m nn mm i* m&. vmm, m m. mm. mmA mm mm. „Doorgezaagde kokosnoot" Pittige hapjes B. Dukel Variaties met kaas Radijs-rozetten KERSTFEES EETFEEST wm OOSTENRIJK. Ter gelegenheid van het zeshonderdjarig bestaan van de Weense universiteit zal op 6 mei 1965 een postzegel van 3 s. in omloop wor den gebracht, waarop het zegel van de universiteit is afgebeeld (afbeelding). HAÏTI. Een serie van zeven zegels is verschenen, gewijd aan de Madonna van Haïti en de internationale lucht haven Port-au-Prince. Voor de gewone post zijn het een 0.10, 0.25, 0.50 en 1 gourde en voor de luchtpost een 0.50, 1.50 en 2.50 gourde. Afgebeeld zijn de Madonna van Haïti en het stations gebouw van de luchthaven. CHINA (COMMUNISTISCH). De twintigste verjaardag van de bevrijding van Albanië is herdacht door de uitgifte van twee zegels. Op de 8 fen ziet men de vlaggen van China en Albanië en op de 10 fen het portret van Enver Hoxha tegen een achtergrond van de Albanese vlag. ITALIË. Ter herdenking van Gio vanni da Verrazzano, Italiaanse ont dekkingsreiziger, is een serie van twee zegels in roulatie gebracht. Het zijn een 30 lire (zwart en bruin) en een 130 lire zwartf groen en grijs) (afbeelding). De zegels tonen links zijn portret, rechts de naar hem genoemde hangbrug, welke kort geleden te New York werd geopend en een verbinding vormt tussen het Stateneiland en Brooklyn. MONACO. Een postzegel van 1 fr. is uitgegeven ter herinnering aan het feit, dat zestien jaar geleden de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens door de Algemene Ver gadering van de UNO werd aanvaard en geproclameerd. Op de zegel is een hand die een weegschaal vasthoudt voorgesteld (afbeelding). VATICAANSTAD. Ter gelegenheid van de reis van paus Paulus VI naar Bombay is een serie van vier zegels verkrijgbaar gesteld: 15 lire de paus biddend, 25 lire het altaar dat in Bom bay voor het Eucharistisch congres werd opgericht, 60 lire de poorten van Bombay en 200 lire de paus wandelend boven de kaart van Azië. BOEROENDI. Een serie van zes waarden is verschenen ter gelegenheid van de canonisatie van 22 Afrikaanse martelaren: 1 en 8 fr. de 22 martelaren, 4 en 14 fr. paus Joannes XXIII en koning Mwami Mwamboetsa en 0.50 en 20 fr. paus Paulus VI en de koning. NOORWEGEN. De koerserende serie frankeerzegels is aangevuld met een 30 öre van het type vis en korenaar en een 60 öre van het type platte knoop. ARGENTINIË. Ter herinnering aan het feit, dat vijftig jaar geleden gene raal Julio A. Roca overleed is een post zegel van 4 pesos (blauw) uitgegeven. De zegel laat zijn portret zien. AJMAN (Arabië). Ter herdenking van president John F. Kennedy is een serie van acht waarden, 10, 15, 50 np., (afbeelding), 1, 2, 3, 5 en 10 rp., uitge geven. Op de zegels komen foto's uit het leven van wijlen de president voor. De 2, 3, 5 en 10 rp. zijn ook in een getand miniatuurvelletje verkrijgbaar gesteld. BHOETAN. Een serie van drie zegels is verschenen ter ere van degenen die het leven lieten in dienst van hun vaderland. De waarden zijn: 33 ch., 1 nu. en 3 nu. Het ontwerp bestaat uit de vlaggen van Bhoetan en andere landen, die alle halfstok hangen. Een souvenir velletje, dat de waarden 1 en 3 nu. be vat, is eveneens verschenen, zowel ge tand als ongetand. VERENIGDE STATEN. Op 8 januari zal een postzegel van 5 cents worden uitgegeven ter herdenking van de 150ste verjaardag van de slag bij New Orleans. De zegel vertoont generaal Andrew Jackson te paard zijn troepen aanvoe rend tijdens de slag; verder zijn de voor- en keerzijde van de voor het zelfde feit uitgegeven herdenkings medaille gereproduceerd. 'ORTUGAL. Twee postzegels, 1 en 8 esc., zijn uitgegeven ter gelegenheid van het Internationale jaar van de rustige zon, waarop het embleem van genoemd jaar, gevormd door aarde en zon, voor komt. PROBLEEM Voor vandaag, ter afwisseling, een aar dig probleem. Neem er een horloge bij en controleer nadat u de opgave volledig ge lezen hebt, binnen hoeveel minuten of u de goede oplossing hebt gevonden. Vindt u die oplossing binnen drie minuten dan krijgt u een 10 (uitmuntend) binnen zes minuten krijgt u een 9 (zéér goed) bin nen negen minuten een 8 en zo voor elke drie minuten die ge meer nodig hebt één punt minder. De oplossing staat op deze pagina, maar om u het spieken moeilijk te maken, wordt die oplossing in een daarbij omschreven code gegeven. Véél succes A V 8 7 6 5 4 3 A 6 2 V B B 9 3 H B 9 N B 9 7 4 W O 6 5 2 6 2 A 8 2 A H 10 9 H 10 7 5 4 V 10 O H V 10 8 5 3 Zuid speelt zes klaver (12 slagen) en west komt uit met ruiten vier. Bij het tegenspel moet men er natuurlijk van uitgaan, dat OW zo sterk mogelijk tegenspelen. OPLOSSING BRIDGEPROBLEEM. Lees eerst de opgave, elders op deze bladzijde. Wij gaan de kaarten nummeren op de volgende wijze. Schoppenaas is 53, schoppenheer 52, schoppenvrouw 51 en zo afdalend tot schoppen twee (41). Nu volgen hartenaas (40), hartenheer (39) afdalen tot harten twee (28). De ruitens van boven naar onder genummerd van 27 tot en met 15 en ten slotte de klaveren genummerd van 14 tot en met 1. Uw oplossing is juist, als deze begint met in slag 1 de kaarten genumerd 17-19- 21 (of hoger)-28. Oost zal nu bijvoorbeeld no. 38 naspelen zuid no. 40. Nu volgt kaart no. 3 naar de no. 11 van tafel. Op no. 27 speelt zuid vervolgens de no. 34 bij. De kaart no. 30 wordt nu door zuid afge troefd, noord komt daarna weer aan slag met kaart no. 12. Door nu kaart 31 te spelen en in zuid te troeven maakt de leider de bijkleur vrij, kan de laatste troef halen en tenslotte met kaart no. 21 naar no. 53 van tafel gaan. Indien OW na hun eerste slag te hebben gemaakt ander tegenspel volgen, bijvoor beeld ruiten na, dan kan zuid kaart no. 34 opruimen. Daarna zorgt zuid dat eerst kaart 40 binnenkomt, gaat met troef naar tafel en speelt kaart no. 30 na, die zuid aftroeft. Weer naar tafel met troef en kaart no. 31 spelen troeven in zuid. Ver volgens troef halen en no. 53 is nog een vaste entree voor het maken van de num mers 33 en 32. Niet zó moeilijk? HOE IS UW KARAKTER BIJ BRIDGE? Vanzelfsprekend gelooft u, dat u een sterke bridigiespeler bent. Maar hoe is het gesteld met uw karakter bij dit edele spel? Is het voortreffelijk, gewoon middelmatig of misschien niet zó innemend? Mag ik eens in het diepste van uw (bridge-)ziel kijken? Zo ja, lees dan de volgende drie „situaties" en kies uit elk daarvan het mogelijke antwoord nummer 1, 2 of 3. Indien u antwoord 1 kiest scoort u één punt, voor antwoord 2 dus twee punten en voor antwoord 3 dus drie pun ten. Na het beantwoorden van de vragen die bij de drie situaties behoren, hebt u dus minimaal 3 punten en maximaal 9 punten gescoord. Aan het einde van dit artikel vindt u de waardering die toepas selijk is. Situatie A Telefonisch werd u door mevrouw Blauwhemel uitgenodigd om een zaterdag middag in Kleidorp aan 'n parenwedstrijd mee te spelen. De wedstrijd zou bij mevrouw B. thuis gehouden worden en zij stelde u in het vooruitzicht, dat de ver maarde expert Kiboska uw partner zou worden. Wanneer u nu die zaterdagmiddag op het station van Kleidorp aankomt, vertelt mevrouw Blauwhemel u dat meneer Kiboska verhinderd is te komen en zij vraagt u, of u het toernooi samen met haar wilt spelen. U weet, dat zij al ongeveer dertig jaar bridge speelt doch dat haar prestaties als gastvrouw aanzienlijk haar prestaties aan de bridgetafel overtreffen. Welke der drie volgende antwoorden kiest u, als zij vraagt met u te spelen? 1. „Het zal mij een groot genoegen zijn met zó'n charmante partner te mogen spelen!" 2. „Wel, ziet u, uhhh 3. „Hoe laat gaat de eerstvolgende trein weer terug?" Situatie B Op een ongelukkige avond speelt u bridge in uw club, samen met een invaller, meneer Weinigweet. Reeds twee uur lang blijven uw resultaten hoofdzakelijk be neden het vriespunt. Dan komt het volgen de spel, allen kwetsbaar. Noord, uw part ner, is gever en opent met één klaver de volgende speler (oost) biedt vier schoppen. Als zuid hebt u: t H V 10 8 H 8 5 4 3 -0752 4 U doubleert het vier schoppenbod west past en meneer Weinigweet neemt het doublet uit met vijf klaver, wordt ge doubleerd en gaat 800 down. Wat zegt u nu? 1. „Niet zo erg, de tegenpartij kan vijf ruiten maken". 2. „Voelt u er wat voor partner, de natio nale kampioenschappen samen met mij te spelen?" 3. „Dit is nog dommer dan èl het voor gaande". Situatie C Thans speelt u werkelijk in de nationale kampioenschappen gelukkig met uw vaste partne». U begint aan de langste ronde van drie spellen en u taxeert, reeds ongeveer op de eerste of tweede plaats te staan. U speelt tegen sterke tegenstanders die u vóór het begin van de ronde ver tellen dat ook zij héél goed „gingen" en eveneens denken hóóg op de ranglijst te staan. In de eerste twee spellen scoort u ongeveer het gemiddelde en dan komt de laatste en wellicht beslissende partij van het toernooi. Uw tegenstanders (west en oost) bieden: west twee harten oost drie ruiten west vier ruiten oost vier SA west vijf harten oost zeven harten. Als zuid hebt u het volgende spel: B 9 7 5 4 (?<7 5 O- 10 9 8 5 4 2 U doubleert het eindcontract (om ruiten uitkomst van noord te forceren) en ieder een is voorlopig tevreden. Dan speelt uw partner (van een zeskaart) de klaverheer voor en de tegenstanders maken dus de gedoubleerde zeven harten. Wat zegt u thans? 1. „Kom, laten we gezellig een drankje samen gaan drinken". 2. „Dit spel zal ons de eerste plaats kosten". 3. „Had je óók geen enkele ruiten, partner?" Tel nu de punten behaald met uw ant woorden op en zie vervolgens elders op deze bladzijde. UW KARAKTER BIJ BRIDGE Lees eerst het eerste gedeelte op deze pagina en daarna de onderstaande con clusies. 3 of 4 punten: U bent zeer innemend en hebt diplomatieke talenten. U zult het nog vér brengen 5, 6 of 7 punten: U bent zo normaal als een enthousiast bridgespeler maar normaal kan zijn. 8 of 9 punten: Zonder twijfel bent u bij zonder oprecht en neemt zelden een blad voor de mond. Uw populariteit in de brid- ■gewereld zal echter niet groot zijn! XXXXXXXXXXXXX)OOOOOOOOGC Wit: Kb8, Df3, pion d4-d7-e5-f7. Zwart: Ke6. PROBLEEM II oooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Wit: Kb3, De7, Tf5, pion cl. Zwart: Kb6. PROBLEEM III SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Wit: Kg4, Tf5-h7, pion b6-b7. Zwart: Kd6, Pc8. Hoewel het niet de bedoeling is, er een regulaire oplossingswedstrijd van te ma ken, loven wij niettemin enige schaakboek jes uit, die verloot zullen worden tussen hen, die de meeste goede oplossingen in zenden. Deze dienen uiterlijk op 4 januari 1965 binnen te zijn bij het bureau van dit blad onder vermelding: Schaakopgaven 1964. Dit is tevens de laatste rubriek van het jaar, zodat wij besluiten met een wens voor 1965: voor alle schakende lezers veelvuldig promotie! Mr. Ed. Spanjaard PROMOTIE Slaat men het woord „promotie" na in een dictionaire, dan vindt men: bevordering tot hogere rang. plechtigheid, waarbij een doctorandus de titel van doctor wordt toegekend. De eerste betekenis speelt ook in de schaakwereld een belangrijke rol. Spelers, resp. teams, streven ernaar te promoveren naar een hogere groep. Een recent voor beeld daarvan, dat uw redacteur bijzonder heeft verheugd, is de (her-)promotie van het eerste tiental der schaakclub Utrecht naar het Nederlandse schaak-Walhalla, de hoofdklass.e van de Kon. Ned. Schaakbond. Maar wanneer u tegen een schaakspeler spreekt van „promotie", denkt hij voor alles aan iets geheei anders, aan een tech nisch begrip dat in de leerboeken als volgt wordt omschreven: het bereiken door een pion van de achtste rij, waar hij onmiddel lijk van het bord dient te worden genomen en naar keuze van de speler, tot wiens partij de gepromoveerde pion behoort dient te worden vervangen door een dame, een toren, een paard of een loper. Deze definitie heeft aanleiding gegeven tot allerlei grapjes, zoals in de volgende opgave: Wit: Kf6, Thl, pion h7. Zwart: Kh8, Tg8. Wit geeft mat in één zet. Oplossing: h7xg8 eri neemt een zwarte toren! Er staat immers niet, dat het pro motiestuk van dezelfde kleur moet zijn als de promoverende pion. Dit is echter bepaald niet de officiële bedoeling van de spelregels en wij menen, dat in het tegen woordige reglement wél wordt vermeld, dat het nieuwe stuk van de kleur van de pion moet zijn. Terloops zij opgemerkt dat wij niet in het bezit zijn van een regle ment. Een dergelijk document wordt door de echte schaakliefhebber nimmer geraad pleegd. Is dat niet geheel in de lijn van de kerstgedachte? In de serieuze problematiek behoeft men overigens niet zijn toevlucht te nemen tot een woordenspel om tot ge pointeerde composities te komen. Daar het einde van het jaar bij uitstek geschikt is, om zich over te geven aan bespiegelingen aangaande promotiemoge lijkheden, bieden wij onze lezers tot leering ende vermaeck een drietal problemen aan, die dit onderwerp aan de orde stellen. In elk geldt: wit begint en geeft mat in twee zetten. En vóór elk geldt, dat de opgaven geheime verrassingen verbergen. Echt iets voor bij de kerstboom. PROBLEEM I Spanningen tijdens wedstrijden veroor zaken grote en kleine fouten. Het is de kunst om een eenmaal gemaakte fout zo veel mogelijk uit te buiten. In het topduel tussen Jozeph Blankenaar en DCIJ maakte H. Laros een klein positiefoutje en na een tiental zetten (gepaard met combinatie- en slagspel) won de Amsterdammer W. v. d. Sluis een stuk en daarna de partij. Het was in de volgende contactloze stand, na de 33ste zet van zwart. H. LAROS (DCIJ) (XXXXXXXXXXjOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC W. v. d. SLUIS (Jozeph Blankenaar) Zwart: 3, 6, 8, 9, 11, 14, 15, 16, 18, 19, 26. Wit: 29, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 42. 45, 48. In de partij vervolgde wit 34) 45-40 en het ligt niet voor de hand dat 11-17 een verliesgevende zet is. Zwart had na 45-40 met 8-13 moeten vervolgen. In de partij 35) 31-27; er dreigt 37-21 met stukwinst. Ook moet zwart rekening houden met de damdreigingen 37-31 en 38-33 35x4 of 2. Het beste is nog voor zwart 8-12 te spelen waarna wit met 32-28 9-13 zeer groot po sitievoordeel krijgt. Zwart meende met 19-23 het dreigend gevaar op te heffen doch de witspeler strafte de zwakke voortzetting keurig af. 35) 31-27 19-23. 36) 29-24 dreigt met 24-19. Op 14-20 volgt stukwinst met 24-19 en 27-21. Het beste in deze stelling is mogelijk 17-21 te onderzoeken. Laros vervolgde met 36) 9-13. 37) 34-30 14-19 of? 38) 38-33 17-22. 39) 30-25 19x30. 40) 35x24 22x31. 41) 36x27 8-12. 42) speculeert nog op een geestig zetje met 33-28? door dam met 23-29 15-20 en 13-19 en 18x47. 42) 42-38 23-29. 43) 32-28 29x20. 44) 25x14. Zwart offerde met 3-9 en 12-17 een stuk en gaf na enkele zetten op. De wijze waar op wit dit stuk won blijft indrukwekkend. Veel gemakkelijker kreeg de enige DCIJ'er die zijn partij won, Henk Swier, het tegen J. Verhey. Het was in de vol gende stand. H. SWIER (DCIJ) met zwart OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCXXXXXXXXJOOOOCOCCOC HEBT U in een verloren ogenblik misschien al een lijst met goede voor nemens voor het nieuwe jaar gemaakt? En staat daar ook „vermageren" op? Stel u gerust. U bent niet de enige. Wij hebben dat onderwerp bovenaan onze lijst geschreven. Twintig kilo maar liefst, die er op slinkse wijze zijn bijgekomen terwijl wij al experimenterend en keurend in de keuken stonden moeten weer verdwijnen. Een ernstige zaak, en derhalve als goed voornemen voor 1965 even ernstig genteend. J. VERHEY (Jozeph Blankenaar) Zwart: 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 17, 19, 36. Wit: 16, 29, 34, 35, 37, 38, 40, 43. 45, 47, 48. De stelling is volkomen gelijkwaardig. Toen Verhey 43-39? vervolgde won zwart met 17-21 16x27 19-23 29x18 13x44. Kan de fout worden uitgebuit na enorme krachts inspanning of ligt het eenvoudiger? Voor de oplossers van problemen volgt hier een vraagstuk van de heer J. J. H. Scheven te Kerkrade. Gelukkig maar dat we u nog juist voor de drempel van oud naar nieuw een paar heerlijke ideetjes aan de hand kunnen doen zonder daarmee on ze plechtige belofte teniet te doen. Herinnert u zich nog rechter Nie die ons het geheim van d'n Vlaamsen abbé verklapte? Wel van hem kregen wij een recept dat hij bij een van zijn vrienden gourmets had genoteerd. Hij noemde het: „Ik kwam eens in het gastvrije huis van een Brabantse vriend wiens culi naire capaciteiten ons altijd voor aan gename verrassingen hadden ge plaatst," vertelde de rechter. „Ik zag onmiddellijk aan zijn ogen dat hij iets bijzonders voor ons in petto had, maar hóe ik ook viste, ik kon niet ontdekken wat het was. We waren die middag met z'n zessen en er werden wat fles sen goede wijn ontkurkt. Onder aangename kout en het genot van een geurige sigaar en dat fruitige wijntje, bereikten wij tenslotte het punt waarop het verstandig wordt eens aan wat vaster kost te gaan denken. Mijn vriend trok zich terug in de keuken en kwam na een paar minuten terug met zes halve kokosnoten waaruit lange kwastlepels staken. In de schalen lag een geelgekleurd prak je dat heerlijk geurde. Het was heerlijk, maar machtig spul," herinnerde rechter Nie zich ter wijl hij zichtbaar nagenoot. „En gemakkelijk klaar te maken, zelfs dagen tevoren. Mijn vriend bij voorbeeld, had het gewoon in de koel kast bewaard totdat wij kwamen. Na tuurlijk hebben wij daar onmiddellijk het recept genoteerd." „Ja en dan dat idee van die kokosnoten," grinnikte de rechter, „je zult je kunnen indenken hoe verbaasd het vrouwelijk deel van het gezelschap was toen het zo'n harige notenschaal in de hand gedrukt kreeg." „Maar nu dat recept. Mijn vriend had drie kokosnoten goed gewassen en ze vervolgens in de lengte doorgezaagd. De melk had hij opgevangen in een bord. Het vruchtvlees had hij er voor zichtig uitgehaald en ontdaan van het dunne bruine vliesje. De melk was gefilterd door dun vloei papier. Het vlees gemalen in een groen temolentje. Als basis voor het hapje diende een handvol gaar- en droogge- kookte rijst. Een gelijke hoeveelheid ontvliesde amandelen en een handjevol gezouten pinda's waren ook door de molen gedraaid. Een busje fijngeprak- te tonijn (ook mogelijk krab of kreeft), twee fijngemaakte hardgekookte eieren en een fijngesnipperde, in olie gefruite ui completeerden de ingrediënten. Hij had vervolgens alles dooreen ge roerd en met wat olijfolie smeuïg ge maakt." „Als kruiden had hij gebruikt: peper, zout en twee theelepels kerrie," zei rechter Nie die allengs enthousiaster begon te spreken. „Voor kleur en smaak had hij er twee of drie draad jes saffraan doorgedaan, maar als u dat te duur is dan kunt ge gerust vol staan met wat curcumapoeder voor de kleur." „We hadden elk in onze noteschaal niet meer dan vier eetlepels van dat spul, maar we zouden er ook niet veel van hebben opgekund, man, wat was dat machtig!" besloot hij zijn verhaal. U ziet het: echt een smakelijke ver rassing voor de oudejaarsavond die u een paar dagen tevoren kunt bereiden, want bewaard in de koelkast blijft het goed. Als tegenwicht voor de oliebollen en appelflappen die u op oudejaarsavond eet, willen wij u wat ideetjes aan de hand doen voor pittige hapjes waar mee u zeker eer zult behalen. Mocht u op de laatste dag van dit jaar spruitjes eten en er zijn wat van die groenglanzende kooltjes overgeble ven, doe ze niet weg, maar snijdt wat koud varkensvlees in blokjes, leg er een plakje pittige kaas op en bekroon het geheel met een spruitje dat u met een prikker vaststeekt. Het is een goed- Een ander smakelijk hapje maakt u kope, maar gewaardeerde combinatie, van biefstuk tartaar. Maak de biefstuk aan met slasaus en kruid ze met pe per, zout of aromat, een paar druppels Worcestersaus en wat heel fijn ge snipperde ui. (U weet het: gebruik er r*WWMMWMMWWW*MMM*W*WrmMM0aWMWWWWMM*rWMMMM OCOTOOC^OOOC^OOOOO :XDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOaXXTOOOOOOOOO Zwart: 6, 10, 12, 15, 18„ 22, 23, 26, 29, 33. Wit: 11, 20, 21, 24, 27, 37. 38, 41, 42, 43, 48. Wit speelt en wint. Binnenkort opent de heer Scheyen een tentoonstelling van zijn grote dambiblio- theek. Zijn adres is: Van Bockstraat 13, Kerkrade. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B, Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. een scheermesje voor). Met dit smeuï ge mengsel besmeert u toastjes of crackers. U kunt dit hapje niet lang tevoren klaarmaken anders wordt de onderlaag zacht. Bereid wel het bief stuksmeersel voor! Met kaas zijn welhaast oneinig veel variaties mogelijk. Denk maar aan de eenvoudigste: blokjes kaas met mos terd, met piccalilly, kaas met gember- nootjes, met zilveruitjes, bestrooid met paprikapoeder, toastjes met kaas waar op u gehalveerde druiven legt, kaas met radijsschijfjes. En dan de buiten landse kaassoorten. Probeer ze eens. De Camenbert, de Roquefort, de goed kopere Deense kaas „Danish Blue" een adertjeskaas, vrij pikant, die met een druif erop gestoken een ideale com binatie vormt. Als u van knoflook houdt koopt u dan eens een stukje Boursin, een zachte romige kaas waar doorheen knoflook en kruiden zijn gemengd De smaak is zacht-pikant. Denk er wel om: op een koele plaats bewaren, want deze kaas loopt snel uit. Een wat steviger hapje voor laat op de avond is een kaassandwich gemaakt van twee dunne sneedj es witbrood die u aan beide zijden bebotert en dan knappend bruin bakt. Leg er dan snel wat fijngehakte Gruyèrekaas tussen, of indien u daar niet van houdt, geraspte oude Hollandse kaas, die u met een paar lepels witte wijn in een vuurvast schaaltje hebt gesmolten. Bestrijk de gebakken sandwiches met het kaassmeersel en leg er, voordat u ze dichtklapt, een even krokant gebak ken plakje ham tussen. Het is een har tige borrelhap, die de dorst van de mannen zal doen toenemen. Geef er om het eventueel wat te „blussen" een schaaltje bij, waarin u zure augurkjes en uitjes vermengd hebt met klein ge sneden gembemootjes. De dikke mier zoete gemberstroop verdunt u ietwat met het zuur uit de potjes: Zorg er wel voor dat het vocht stroperig blijft. En denk eens aan de radijs die weer spaarzaam verschijnt. Een enkel bosje om uw hapjes mee te versieren mag zeker niet ontbreken. Radijs laat zich combineren met zwarte en groene olijven (met kaas aan een prikker), met augurkjes, schijfjes worst, garnaaltjes, of kreefte staartjes. Maar ook kunt u ze insnij den en even in het water leggen, waar door ze zich transformeren in fraaie ro zetten. Tot besluit van deze Voor-Elck-wat- wils-parade nog een paar tips: tomaten in schijven verdelen, de schijven op sneden witbrood leggen en het brood rondom de tomaat wegsnij den. Op de tomaat een plakje hardge kookt ei leggen en dat brood-tomaat ei-torentje bekronen met een hoopje kaviaar (wij hoorden dat er onder onze lezers fijnproevers zijn die zich hier mee eens wilden verwennen; vindt u het te duur neem dan een andere vis kuit die u met peper en zout op smaak brengt), druppel er wat citroensap over. Hetzelfde stapeltje als boven, waar in u de tomaat vervangt .door een plak je gerookte zalm of koolvis. Kaasbolletjes gemaakt van gelijk» delen Roquefort en boter. Goed kneden, bolletjes van maken en door fijngehak te peterselie of gehakt roggebrood (Pumpernickel) rollen. Beboterde stukjes witbrood beleg met gerookte paling (tegenwoordig m blik verkrijgbaar, speciaal voor het maken van deze snacks) en er een zilveruitje op vastprikken. En met de gedachte aan de goede voornemens voor 1965 in het achterhoofd, wenst u een prettige jaarwisseling Gaston Gourmet Het speciale kerst menu op New Found- land (Canada)isstok vis met saus. In Denemarken is het een vrij algemene ge woonte om met Kerst, mis boerekoolmet rijstpudding te eten. In half Italië is de na tionale kerstlekkernij een suikerachtige kastanje borst plaat. In Australië eet men met Kerstmis veel gebraden kangoeroe In Polen eet men bij voorkeur zoete wafels. In ca. 40 landen is hel een goede gewoonte om met Kerstmis een feestelijk diner de.. torrone"genaamd op tafefTte brengen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 28