i« mm Financiële positie dwingt tot ingrijpende maatregelen Diverse voorstellen van B en W aan gemeenteraad in 1965 turkey rug AlMoer fes» IN DE VISHAL EN OP ZEE Joh. Vellekoop Jongejans Gemeentebegroting Veisen 1965 Druk op voorzieningspeil Invoering rioolbelasting m Gebruik reserve gemeentefonds Gemeentebibliotheek Velsen Groentepri^en gingen omhoog in Beverwijk Hektrawler overgedragen Veel bolbloemen op Beverwijkse veiling TURKO: ■"■■«ill DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 Tot regering Maakt vroegtijdig uw vakantieplannen! Ongaarne Woonwagenkamp V erkeersproblemen Brandweerkazerne Bejaardenzorg Woningbouw Kermis Onderwijs Sport Nieuwe werkplaats Ferrydiensten moth?roj PATONS RUG WOOt De gemeente Velsen heeft voor 1965 weliswaar een sluitende begroting, maar dit resultaat is slechts bereikt door het nemen van een aantal ingrijpende maatregelen, die niet tot de normale middelen kunnen worden gerekend. B. en W. hebben daarbij het oog op een zekere druk op het voorzieningspeil, de invoering van een rioolbelasting en het onttrekken aan de reserve uit keringen gemeentefonds van een deel van de bijgeschreven rente op deze reserve over 1952 tot en met 1963. In hun aanbiedingsbrief bij de begrotingen stellen B. en W. dat, hoewel de begrotingspositie weinig rooskleurig is, de financiële positie der gemeente in bet algemeen nog niet ongunstig is te noemen. Hoewel de reserves grotendeels een bestemming hebben gekregen, kan een deel daarvan vrij worden gemaakt voor het dekken van tekorten. Ver der is het eigen belastinggebied der gemeente nog niet volledig benut en is de schuldpositie niet zorgwekkend te nomen. De gemeentebegroting 1965 sluit met een totaal van 34.189.072 tegen 29.390.754 in 1964. De sterke verhoging van de uitgaven, met daartegenover een belangrijke ver mindering van de inkomsten heeft in 1964 evenals dat in de laatste jaren steeds het geval is geweest, het beeld van de be groting sterk beïnvloed. Voor het komen de jaar moet in vergelijking met de ra mingen in 1964 rekening worden gehouden met een stijging van de uitgaven met 19 percent. Daartegenover staat een stijging van de inkomsten met slechts 9 percent. B. en W. wijzen er op dat de gezonde financiële toestand van de gemeente de laatste jaren sterk is aangetast. Een van de hoofdoorzaken van deze teruggang is naar de mening van B. en W. de voor Velsen bijzonder nadelige financiële ver houdingsregeling tussen rijk en gemeente. Daardoor is een aan deze tijd aangepast verzorgingspeil bijzonder moeilijk in stand te houden. Het college is voornemens zich tot de ministers van binnenlandse zaken en van financiën te wenden en hen te wijzen op de ongunstige werking der financiële ver houdingsregeling voor Velsen, en verder op de tegenstrijdigheid tussen de groei van de uitgaven en van de inkomsten. Gezien de ontwikkeling in de laatste jaren in Vel sen moet, aldus B. en W. een verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds met 4 percent beslist onvoldoende worden geacht. Zolang de regering haar standpunt Inzake de financiële verhoudingsregeling niet wijzigt, is de gemeente gedwongen met de haar ter beschikking staande on voldoende middelen de begroting samen te stellen. Dit betekent dat voor 1965 en voor de eerstvolgende jaren de pas zal moeten worden ingehouden. Advertentie Wij ontvingen nu reeds de reisgidsen met vliegreizen naar vele bestem- mirjgen en met aantrekkelijke prijzen, o.a. Reisbureau Centouri Hotelplan Air Tour Holland Sunliner Holland Nespanda Tours Vraagt tevens gidsen over bungalows en ch&lets. Vraagt vrijblijvend reisgidsen en in lichtingen bij uw reisbureau. mét Kennemerlaan 25 IJmuiden - Tel. 8306 Beverwijk: C. H. Moensstraat 13 Telefoon 02510-26842* Bezoekt de MAGNEET-filmavond op woensdag 6 januari a.s. in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Kaarten verkrijgbaar bij boven staande adressen. Medewerkers van Reisbureau VELLEKOOP wensen hun cliënten PRETTIGE KERSTDAGEN en een VOORSPOEDIG 1965 Het is noodzakelijk in Velsen maat regelen te nemen ter uitbreiding van de bouwmogelijkheden. Bij het beoordelen van de vraag welke uitgaven wel en welke niet moeten wor den getemporiseerd, is het college van me ning dat nog niet de tijd is aangebroken om voor nieuwe noodzakelijke taken mid delen vrij te maken die aan bestaande voorzieningen worden onttrokken. Een scherpe bewaking van de begrotingsposten is echter meer dan ooit geboden. Met de ze bewaking van de gemeentelijke uitga ven is een speciale ambtenaar belast. Het invoeren van een rioolbelasting is een maatregel die B. en W. slechts on gaarne voorstellen. De keuze is op de rioolbelasting gevallen, mede doordat bin nenkort de nieuwe installatie voor de riool waterzuivering in werking zal worden ge steld, welke de lasten voor de gemeente verhoogt. Bovendien is er nog steeds een aanzienlijk verschil tussen de kosten voor riolering, reiniging en bestrating en de bij drage (in hoofdzaak straatbelasting) die in deze kosten wordt verkregen. Met in begrip van de geraamde opbrengst van de nieuwe rioolbelasting, bedraagt de bijdra ge van de belastingplichtige thans onge veer vijftig percent, hetgeen nog vijfen dertig percent minder is dan het maximum dat als bijdrage in de kosten mag worden geheven, te weten vijfentachtig percent. Hoewel de invoering van een rioolbelas ting die 450.000 zal opbrengen, niet vol doende is om het evenwicht tussen inkom sten en uitgaven te herstellen, zijn B. en W. niet voornemens verdere belastingvoor stellen aan de raad voor te leggen. Het college verheelt niet dat het evenwel bij de begroting voor 1966 noodzakelijk zal zijn opnieuw een belastingvoorstel in te dienen. De derde maatregel die B. en W. aan de raad voorstellen om het verschil tussen in komsten en uitgaven te overbruggen, is voor 1965 een beroep te mogen doen op de over 1952 tot en met 1965 bespaarde rente over de reserve uit het gemeente fonds. Per 1 januari 1963 bedroeg deze reserve 2.785.837. B. en W. stellen voor van deze reserve ƒ471,889 op te nemen, te verhogen met de rentereserve over 1965 van deze zogenaamde „conjunctuurreser ve", de saldireserve en van de algemene reserve ten bedrage van ƒ252,015. In to taal zal de gemeente dus de beschikking krijgen over rond 724,000 uit de reserves. B. en W. delen mede dat met betrek king tot het nadelig saldo van de rekening 1963 van 968.000 zij in het komende voor jaar voorstellen aan de raad zullen doen en daarbij tevens een inzicht zullen ge ven in het ontstaan van dit tekort. Ten aanzien van de financieringspositie delen B. en W. mede dat de kapitaalbe hoefte voor 1965 te stéllen is op 20.869.610 waarvan slechts tot ongeveer 12.000.000 gedekt kan worden door vaste leningen. In de IJmond wordt gewerkt aan een regionale opzet op het gebied van de water- en luchtverontreiging. Ter bevordering van de communicatie tussen het gemeentebestuur en de ambte naren bij de diensten en bedrijven zullen B. en W. van Velsen zich nader beraden of het aanbeveling verdient een perso neelsblad in het leven te roepen. Voorts zal worden getracht het overleg in de medezeggenschap- en kemcommisies bij de diensten en bedrijven meer inhoud te geven. B. en W. stellen zich voor het overleg in de commissie georganiseerd overleg te intensiveren. In het komende jaar zal voorts een begin worden gemaakt met de kadervorming van de ambtenaren. Aangezien op 1 januari 1965 de gemeen schappelijke regeling inzake de woonwa genkampen tussen de gemeenten Bever wijk, Heemskerk, Uitgeest en' Velsen in werking treedt, zal het beheer van het Velsense woonwagenkamp met ingang van genoemde datum overgaan op het daar toe bij de gemeenschappelijke regeling ingesteld orgaan. De toenemende hinder van langparkeer- ders is op verkeersgebied een probleem dat niet eenvoudig is op te lossen. Alleen zeer ingrijpend stedebouwkundige maat regelen kunnen, aldus B. en W. een defi nitieve oplossing brengen. Bij de realise ring van uitbreidingsplannen dient aan dit aspect zeker aandacht te worden besteed. B. en W. van Velsen zijn ook van oor deel dat het bestaande dienstgebouw van de brandweer niet meer aan de te stellen eisen voldoet. De voorlopige plannen voor een nieuw dienstgebouw zijn gereed. Op het gebied van de water- en lucht verontreiniging zijn B. en W. doende een regionale opzet te bewerkstelligen. In samenwerking met Beverwijk en Heemskerk is het college in overleg met Gedeputeerde Staten bezig plannen te ont werpen voor de stichting van een tehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden in het IJmondgebied. Een uitbreiding van het tehuis voor chronisch zieken „Kennemergaarde" is in voorbereiding. Daarbij zal de mogelijkheid worden bezien van de opname van gebrek kig bejaarden. B. en W. overwegen de aanstelling van een medicus (geriater) voor de medische verzorging van de pa tiënten in „Kennemergaarde". Het ligt niet in het voornemen van B. en W. 1 1965 verdere voorstellen tot ta riefsverhoging van het waterverbruik aan de raad voor te leggen. De kermis op het Marktplein in IJmuiden zal naar elders worden verplaatst. De totale voorraad bouwterrein in de gemeente Velsen is voldoende voor de bouw van 2500 a 3000 woningen. Wanneer de bebouwing voortgaat in het tempo van de laatste 15 jaren, zal deze voorraad, zeggen B. en W., in 1970 geheel zijn uit geput. Het is noodzakelijk dat door een vroegtijdige bezinning of wijziging in de bestemming van het grondgebied de bouw mogelijkheden zullen worden uitgebreid. Wat de door de woningstichting „Velsen" beheerde woningen betreft ligt het in het voornemen in 1965 een begin te maken met de uitvoering van het verbeterings plan voor de vooroorlogse woningen, welk werk men in vier jaar hoopt te voltooien. Nu binnen afzienbare tijd met de be bouwing van het Marktplein zal worden begonnen, dient een ander terrein te wor den gezocht voor de kermis. Zodra de definitieve plaats voor de kermis is be kend zullen B. en W. de toegezegde ver ordening aan de raad voorleggen. Intus sen zal de kermis niet meer op zondag worden opengesteld. B. en W. overwegen de bouw van een openbare kleuter- en lagere school in Santpoort-Noord. Voor het visserij- en scheepvaartonderwijs zal de uitbouw van het derde leerjaar worden bevorderd en zal worden gestreefd naar de stichting van een internaat voor dit onderwijs. De bouw van een u.t.s. is in een vergevor derd stadium. Advertentie IVli* op de juiste poollengte! Wij hebben deze bekende ta pijtwol nu in handige plastic- verpakking met 320 draadjes van 7 cm lengte. In 69 prachtige kleuren verkrijgbaar bij: Plein 1945 no. 49 - tel. 6018 Het college is verder van mening dat in het komende jaar het kleedgebouw op het sportcomplex „De Elta" in Santpoort-Z. moet worden gerealiseerd en dat de kleed accommodatie op het Waterlooplein nodig aan uitbreiding toe is. In de loop van 1965 zal hopelijk kunnen worden begonnen met de aanleg van het sportpark te Drie huis. In Velsen-Noord zal een korfbalveld worden aangelegd. Verder zullen in het uitbreidingsplan „Zeewijk" twee sportvel den enigszins tegemoet komen aan het grote tekort dat aan sportvelden heerst. Voorts overwegen B. en W. in 1965 met plannen voor de aanleg van zes tennisba nen te komen. Met het oog op het tekort aan zwembaden in Velsen overwegen B. en W. bovendien om in samenwerking met de Velser Sportstichting de aanleg van enige eenvoudige schoolinstructie- zwem baden in bestaande gebouwen te kunnen realiseren. De leeftijd voor het school zwemmen zou hierdoor aanmerkelijk kun nen worden vervroegd. In voorbereiding is een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Uitgeest om te komen tot de bouw van een nieuwe G.S.W.- werkplaats in Velsen-Noord. In het ge bouw zal dan ook de G.G.G.D. kunnen worden gehuisvest. B. en W. hebben de stellige indruk dat Rijkswaterstaat in beginsel instemt met de aanleg van een buitenhaven voor Ferry diensten en cruises tussen de zuidelijke strekdam en de zuidelijke strekdam van IJmuiden. Het overleg met het Amster dams gemeentebestuur en andere belang hebbenden hierover duurt voort, maar het is nog niet zover dat B. en W. binnenkort een voorstel daaromtrent aan de raad kun nen toezeggen. Het college is verder nog voornemens, ten einde de attractiviteit van de ruïne van Brederode te verhogen, een illuminatie voor de ruïne aan te brengen. De kosten hiervan worden op 29.000 geraamd. Nieuwe aanwinsten van de gemeente biblio theek Velsen zijn die volgende boeken: Nederlandse en vertaalde romans: Berkhof, Alls een wolf in de wildernis; Van Dijk-Has, "Als bet hart gaat spreken; Van Manen-Pie- ters, Als de tuinfluiter zwijgt; Barret, D» grote verleiding; Crondn, De drie liefdes van Moore; Heyer, Omnibus; Jaeger, Opstand der verdoemden; Jenkins, De voet van de Alibat- tros; Richter, Avontuur aan de Nijl. Buitenlandse romans en novellen: Burg- baoher, Die feindiliche Grenze; Doh/l, Der Sommer des glüekslichen Narren; Frisch, Mein name sei Gantenbein; Hubalek, Die Auswei- sung; Buck, The living reed; Christie, The clocks; Freeling, Gun before butter; Garve, The sea monks; GoMing, The spire; Han Suyin, The four faces; Johnston, Disaster at Dungeness; Priestley, Sir Michael and sir George; Westheimer, Von Ryan's express; Kersh, More than once upon a time; SiWitoe, The Ragman's daughter; Dervenn, La terre écartelée; Kessel1, Torus n' étaient pas des an- ges; Simenon, La rue aux trous poussins. Studieboeken: Rofé, Het pad Subud; Jolles, Herfstlicht; Van Doornik, Het katholiek ge loof in hedendaagse gestalte; Ebeling, Chris telijk geloof; Packard1, De naakte maatschap pij; Diriks, Psychologie van het leiding geven; Thuijsmam, Etaleren - grondbeginselen; Gor ter, De ombudsman verbeeld; De Klerk, Be ginnende volwassenheid; Universiteit in tijd nood'; Teilhard de Cbardan, Reisbrieven 1923- 1955; Postma en Kleijn, Op zoek naar de na tuur - wandelgidis (2 delen); Pietersen, Skut- sjesilen; Oarlile, Over zwemmen; Thoraldo, Sstniet verklappen, 21 goocheltoeren; Van Hoek en Holthiaus, Het beste uit de Oosterse keuken; Goedkoper tuinieren; Kallewijn, Kos mos autozakboek; Olyslager, Auto - A.B.C.; Ambacht en techniek van de kunstenaar; Rice, Kunst van Rusiland; Punch - honderd jaar mode en manieren; Dony, Antiek; As- quith, Sonya Andreyevna; De Ceutaer, Te gast bij Vlaamse auteurs; Sevensmaa, Beknopte ge schiedenis van het kostuum; Simons, Van het dak der wereld; De Vries. Indische volksver halen; Wijne, Koning Willem I; Weiss, Soe- kamo's duizend eilanden; Bartstra, Adolf Hit ler; Deutscher, Stalin - een politieke biografie (2 delen); Andrist en Dufek, Heldenstrijd om de Polen; Dekkers, Groningen stad en gewest; Muller Alfelid, Tochten in Duitsland ten Zui den van de Main, Op de groenteveiling in Beverwijk kwam de andijvieprijs iets billijker te lig gen: de hoogste notering was 88 cent per kilo. Witlof gipg voor 40 cent per kilo. Waspeen was duur en noteerde, bij een klein aanbod, tot 51 cent per kilo. Ook prei was goed te verkopen tot 52 cent per kilo. Selderieknollen deden van 15 tot 36 cent per stuk. De spruiten waren woens dag eens zo duur als maandag: er werd tot 1,45 per kilo voor betaald. De vraag naar boerenkool wordt groter, de prijzen liepen op tot 45 cent per kilo. Ook de andere koolsoorten gingen vlotter weg, al kwam men de 20 cent per kilo niet te boven. Breekpeen ging tot 14 cent per kilo. De noteringen waren; andijvie 35-85, waspeen 24-51, prei 35-52, knollen 23-40, witlof 23-40, spruiten 50-144, boerenkool 16-44, rode kool 7-19, groene kool 10-10, uien 18-28, breekpeen 6-14. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK GEBOREN; Leo F., z. v. H. Th. W. Wessel en M. Busch; Astrid G. A. M., d, v. S. Duin en W. G. Dekker; Simon P., z. v. Th. P. Lode- wijks en E. van Honschooten; Jacoba G. M., d.. v. C. Molenaar en J. P. Boon; Johanna M, d. v. P. Bos en J. M. de Wildt; Leonardus J. J. z. v. A. Beentjes en C. van der Molen; Her manns E. M., z. v. B. E. de Jong en M. P. Droomers; Michael, z. v. J. Hilarius en J. E. dien Hoed; Yvonne J. A., d. v. A. J. J. Klous en G. C. Webbe; Ester, d. v. D. Fopma en V. Hausiheer; Jean P., z. v. R. Krastel en V. M. Soeterik; Maria C., d. v. J. M. Hergaarden en G. C. Tromp; Marcus H., z. v. H. E. van So meren en C. M. Maallman; Adriana B. C., d. v. H. P. J. Fateïs en G. J. de Laat; Peter, z. v. P. van den Hoogen en R. A. Koelewijn; Ingrid C. M., d. v, H. A. C, Nolten en C. A. M. Nij- man; Karlia F A., d. v. G. Wieringa en S. F. C. Hollemains. ONDERTROUWD: G. Veldhuis en A. M. Zonneveld; L. A. G. Nicolussi en B. J. Smit. GETROUWD; J. Koik en H. A. de Boer; D. J. Verkerk en W. Freting; J. J. F. Bersee en J. Tuijn. OVERLEDEN: M. van Lieshout, 72. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Aanvoer van donderdag Donderdag werd door 28 vaartuigen te IJmuiden aangevoerd: 4290 kisten vis, 10 stijve kabeljauwen en 2000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 280 kisten schelvis, 100 wijting, 20 gul en kabeljauw, 10 kool- vis, 300 trawlharing, 2300 spanharing, 1000 sprot, 160 schol, 20 tarbot, 60 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram (in guldens): tarbot 5.70 5.30, grote tong 7.266.93, grootmiddel tong 7.467.09, kleinmiddel tong 8.31 8.01, tong één 9.499.03, idem twee 9.51 8.50. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 68, middel kabeljauw 67, grote witte kool- vis 72. Per 10 stuks: grote kabeljauw 75, mid del kabeljauw 3930. Per 50 kilogram: schelvis twee 1615, Bij de scheepswerf van de gebroeders Pot n.v. in Bolnes is een van de hektraw lers, die er voor Canadese rekening wor den gebouwd, overgedragen. Een van de directeuren van de werf, ir. A. van der Linden, droeg het schip, dat de naam „Zonnemaire" heeft gekregen, over aan de directeur van Fishery Products Lts te Newfoundland. Het schip is in 22 weken gebouwd en heeft een complete visverwer- kingsfabriek aan boord. gul één 41—30, idem twee 31—23, idem drie 1611, grote schol 2521, middel schol 2621, kleinmiddel schol 2723, schol één 27—23, idem twee 25—22, idem drie 20—15, schar 20—10, haai 7, gestripte wijting 15, dichte wijting 12.50—10, haring 1915.40, tarbot 202134. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 1000 westkustharing, 50 spanharing, 50 sprot, 100 varia, 500 kilo gram tarbot, 1800 kilogram tong en 150 kisten schol. Er was een grote aanvoer op de Bever wijkse bloemenveiling, waarbij de bol bloemen nu de hoofdrol spelen. Door d« ingevallen vorst liepen de prijzen aanzien lijk terug. In het begin der week noteerden de tulpen rond de twee gulden per bos, woensdag was hier de helft wel van af, al zag men nog een goede bos lange tulpen tot 1,70 verkopen. Narcissen kwamen ook al in de verdrukking; de aanvoer hiervan was niet zo groot als vorige week. Er was een zeer groot aanbod van hya cinten, die voor 10 tot 43 cent per stuk werden verkocht. In het begin van de week deden anjers tot goed zeventig cent per stuk, maar later werd er slechts de helft voor ggeeven. Freesia's, waarvan het aanbod matig was, gingen vrij vlot weg, evenals de blauwe druifjes, die in grote partijen aan de markt kwamen. Dan waren er heel wat kerststukjes, hulst met bes, die heel duur waren en weinig potplanten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5