EEN ZWAKKE KERSTSALON A- FRIEZEN OM UTENS SCHMJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN ET55 TELEVISIE - ■W V. Philips' Gloeilampenfabrieken Drachten manlju mei gefoel foar technysk wurk NIJE WENTEN (GJIN FLATS) NET OP SNEIN HJELDAGEN Vragen over verhoogde kampeertarieven in Bakkum DANSACADEMIE „SCHRODER" im Rooster 19.30 Danny Kaye show 20.05 Voor de vuist weg 20.55 Ballet de Notekraker 22.15 DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 Aangeschoten" spijzen T.V.-Noordzee Scholen in Schalkwijk 3 Multilaterale kernmacht Geen spreekuur Dat nooit weer Buitenrustbrug Snelheidscontrole Woningen in de Hamelinkstraat Onze Haarlemmer Hout 1e Kerstdag - Nederland-1 NU HET herbouwde Arti et Amicitiae te duur geworden is als expositieruimte, heeft de Amsterdamse Amateur-Fotogra fen Vereniging voor haar jaarlijkse natio nale fototentoonstelling de „Kerstsalon" een nieuwe behuizing moeten zoeken. Ge zien de zalennood was dat geen eenvoudige opgave, maar tenslotte vond men gast vrijheid in het onlangs gerestaureerde ge bouw van de Academie van Bouwkunst aan het Waterlooplein 67. Daar is dan thans de 25ste kerstsalon ingericht in een brede zuilengalerij met glas tot op de grond afgesloten die de schutterende bakstenen binnenplaats der Academie omzoomt. Een fraaiere behuizing had deze jubileumtentoonstelling naar onze smaak in heel Amsterdam niet kunnen vinden. MINDER enthousiast moeten we helaas zijn over het peil van de expositie zelf. De meeste juryleden kennen wij bij repu tatie als gestrenge kamprechters, die geen plaat plegen te „hangen" of zij moet ruim schoots boven de middelmaat zijn. Maar blijkbaar was het ingezonden werk ditmaal van dien aard, dat de jury water in haar wijn heeft moeten doen door vele foto's toe te laten die normaliter al bij de voor selectie zouden zijn afgevallen. Het eind resultaat, reeds naar kwantiteit vrij ma gertjes (166 bromides, drie kleurenfoto's en een veertigtal kleurendia's), is kwalitatief bepaald minder dan dat van voorgaande kerstsalons: een zeer zwakke collectie van in hoofdzaak cliché-motieven, die zeker niet representatief geacht mag worden voor het gemiddeld zeer hoge peil van de huidige amateur-fotografie in Neder land. Natuurlijk zijn er een aantal uitschie- Advertentie Wij wensen alle mensen een ZALIG KERSTFEEST en een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR toe RAAMSINGEL 16 - HAARLEM ters, maar die accentueren als het ware nog eens extra het feit, dat het gros der „gehangenen" ditmaal bedroevend weinig fantasie, visie en originaliteit in zijn werk verdisconteerd heeft. En dat is dubbel jammer, omdat het hier een jubileum expositie betreft, waarvoor de Nederlandse amateurs, dachten wij, hun beste werk hadden moeten inzenden. Trekt de Kergt- salon (zonder prijzen, zonder zelfs ere diploma's) hen niet meer aan, of is er een andere reden voor deze kwalitatieve terug gang? PLATEN en dia's waarbij men als toe schouwer ah's en oh's van bewondering uitstoot, zijn er naar onze smaak maar enkele. Daaronder de in al zijn eenvoud magistrale plaat van P. J. H. Schreurs, die wij hierbij reproduceren, pretentieloos van toon, lijnen en vlakken met als bijzonder geraffineerd detail de halve diagonaal van P. J. H. Schreurs, Venlo: „Pablo Tarragone" (cat. no. 140) de lichte trapleuning, die de blik logisch leidt naar het hoofdmotief, het silhouet van het jongetje. Waaruit dan weer eens blijkt, dat de simpelste motieven vaak de sterkste foto's opleveren. Hetgeen trouwens een der grondregels van de creatieve foto grafie is, een waarheid als een koe, zo men wil. Men moet alleen deze koe bij de horens vatten. Herman Croesen De Kerstsalon is gisteravond geopend door de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. Fr. W. S. van Trienen. Zij duurt tot en met 1 januari en is dagelijks te bezichtigen van 10-17 uur, op eerste kerstdag, zondag 27 december en vrijdag 1 januari van 13-17 uur en bovendien des avonds van 19-22 uur, doch dit alleen op 26, 28, 29 en 30 december. Alleen tijdens de avondopenstel lingen worden de kleurendia's geprojecteerd. Advertentie Hoofdindustr.egroep Huishoudelijke Apparaten PHILIPS It tal dat yn 'e rin fan de léste jierren nei Fryslén werom komt, wurdt noch hyltiten greater sünt wy fêst wurk en in goede wente biede kinne. Wy hawwe op 'e nij gaedlik wurk foar en der binne ek wer biskikber. Yn de produksje-ófdielings wurdt ek yn de ploegen wurke, wylst ek altiten de'tsjinaten ütfalle dy't op bigjinne soene. Heit is dus faek frij op dagen dat de bern ek thüs binne Hwat de omkriten fan Drachten oanbilanget. dér binne de marren, de bosken. heide en dunen. Drachten is ek as wenplak foar hüshéldings mei opgroeijende bern tige gaedlik, hwant der is great forskaet fan (iepenbiere sawol as bysündere) skoallen foar fuortset ünderwiis. Skriuw ris in brief oan: N.V. Philips, Ofd. Personiel, Drachten. Gaston Gourmet heeft in uw blad een pagina gewijd aan kerstrecepten. In alle recepten, op het laatste na, verwerkt hij alcoholische dranken. Kerstmis is een familiefeest met etentjes voor volwassenen en kinderen bij elkaar. Vindt u het niet wat erg om dan in alle aanbevolen recep ten drank te gebruiken? Drank kan hier en daar wel eens een plezierig smaakje geven, maar u heeft het toch te bont ge maakt. Ook de meeste volwassenen zullen het niet prettig vinden als alles naar drank smaakt; kinderen moeten zeker niet leren dat ieder recept naar drank moet smaken. Wij hadden er veel meer aan gehad als u recepten gegeven had, die wij zonder drank toch pittig ter tafel hadden kunnen brengen; als wij uit uw recepten de drank weglaten, zijn ze misschien niet goed en daarom beginnen we daar maar niet aan. C. FUHRI SNETHLAGE-LEDEBOER, Haarlem. N aschriftDe Franse meesterkok Alexandre Dumaine houdt ons voor: „De beste keuken is die, waar de gerechten smaken naar wat zij zijn." Het is daarom wat voorbarig te veronderstellen zonder het zelf geprobeerd te hebben dat alle spijzen naar onze receptuur vervaardigd naar drank zouden smaken. En wat de kinderen betreft: wij hebben regelmatig, ook nog op de pagina's m,et kerstmenu's, gewaarschuwd tegen het gebruik van alcohol in spijzen waarvan kinderen mee- eten. Het jonge volkje geeft er blijk van, schreven wij al eerder dit jaar, niet van aangeschoten spijzen" te houden. Gaston Gourmet. Ik hoop dat deze regels onder de ogen komen van minister Scholten en mr. Hart- luiker. Beseffen deze mensen wel wat ze ons de doorsnee mens, hebben aangedaan met het sluiten van „T.V. Noordzee"? Wat deed deze zender voor kwaad op die grote zee, met nog zó veel lege kana len op ons toestel? Hij bracht alleen maar gezellige pro gramma's die ons hart verwarmde, en het leed dat wij soms hadden enige uren deed vergeten. Programma's waaraan de zuilen niet kunnen tippen. Minister Scholten en mr. Hartsuiker, deze zuilen had u beter kunnen laten af breken! Volk van Nederland, aanhangers van T.V. Noordzee, verenigt u, weg met de zuilen en leve T.V. Noordzee! JOH. C. MAAS-RAAT, Amsterdam. Naschrift: Dat „verenigt u" gebeurt al in de T.R.O.S., die volkomen legaal streeft naar een deelneming in de zendtijd verdeling. Wat T.V.-Noordzee voor kwaad deed, was nu eenmaal duidelijk: zij over trad de wet, die reclame in de t.v. ver biedt. De regering heeft nu voldaan aan de opdracht der volksvertegenwoordiging, de illegale zender stop te zetten. De volks vertegenwoordiging is in dit geval vol ledig verantwoordelijk. Redactie. Ruim een jaar geleden zijn wij van Gouda naar Haarlem (Schalkwijk) ver huisd. Toen ons zoontje in oktober 1963 vier jaar werd, hoorden we van de kleu terleidster dat er op dat moment nog geen plaats op de kleuterschool was. Er waren twee klassen en er was een wachtlijst gemaakt. In september 1964 zou hij kunnen komen. In het afgelopen schooljaar zijn er wel tientallen kinderen bijgekomen, maar het aantal klassen kon niet worden uitgebreid wegens gebrek aan school ruimte. Ons dochtertje is nu bijna vier jaar en zoals de vooruitzichten nu zijn geloof ik niet dat ze nog kans krijgt de kleuterschool te bezoeken voor haar zesde jaar. Schalkwijk wordt in vlot tempo volge bouwd met woningen, maar is het niet normaal te verwachten dat de gearriveerde en toekomstige bewoners kinderen hebben die vroeg of laat naar school zullen gaan? Er staan nu al twee noodscholen, buiten de ruimte in de rooms-katholieke kerk en andere noodoplossingen. Liever nog een noodschool erbij dan meterslange wacht lijsten. E. DE WAAL, Haarlem. Nu wij binnenkort de geboorte van Christus herdenken en over de gehele wereld „Vrede op Aarde" zal worden ge zongen, gaan de grote mogendheden deli bereren over de multilaterale kernmacht. Zou het geen aanbeveling verdienen, vóór wij het kerstfeest vieren, dat In alle ker ken gebeden wordt om wat meer gezond verstand bij de leiders van de grote mo gendheden, in 't bijzonder van het de toon aangevende Amerika. Terwijl nog kort geleden, vóór de Ame rikaanse verkiezingen, de hoogste gezags drager triomfantelijk wist te vertellen, dat Amerika een strijdmacht had opgebouwd, die sterker was dan die van alle staten ter wereld tezamen, dwingt datzelfde Ame rika nu door middel van de NAVO een multilaterale kernmacht op te bouwen en dat alleen om te proberen daarmede Rus land te intimideren. Wanneer het Ameri ka werkelijk te doen is om tot een voor beide partijen eervolle vrede te geraken en dus de koude oorlog te beëindigen, dan zou het moeten beginnen met geen eisen aan Rusland te stellen en niet met groot machtsvertoon bij Rusland voor de deur te staan, maar bereid zijn op voet van ge lijkheid met Rusland te praten. Nu heeft het er alle schijn van, dat Euro pa bij een eventueel conflict de kastanjes uit het vuur mag halen en de kleine land jes, waaronder Nederland, de eerste klap pen mogen opvangen, met alle treurige gevolgen van dien. Er wordt in bepaalde kringen nog al eens gesproken van het kernzwaard, dat het vrije Westen dat heus zo vrij niet is als beweerd wordt moet beschermen. Kort voor de kruisi ging zei de Christus: „die met het zwaard omgaat, zal met het zwaard vergaan"; dat mogen de christenen wel eens beden ken, q, F. OOMS Haarlem. Naar aanleiding van uw artikel „Eerst naar de huisarts voor medische hulp" in uw krant van 14 december, het volgende: Het bestuur van de Plaatselijke Huis artsenvereniging in Haarlem schrijft: „Wij stellen er prijs op u te laten weten, dat de huisartsen geen vijfdaagse werkweek kennen. Wel zijn er vrij veel artsen, die één werkdag per week geen spreekuur houden". Onze huisarts houdt drie keer per week geen spreekuur en wel op dinsdag, don derdag en zaterdag. Men behoeft dan ook niet te bellen want het antwoord luidt „U weet toch dat er die dagen geen spreek uur is". Nu wil ik hieraan nog iets toevoegen. Pasen en Pinksteren vallen op zondag en maandag. Men zou verwachten dat na een van deze dagen wel spreekuur zou worden gehouden. Het tegendeel is echter waar. J. POLDERVAART, Haarlem. Langs deze weg betuig ik nog mijn dank aan de redactie voor het plaatsen van het verschrikkelijk verhaal van Ma- chiel Gobets „Ik overleefde negen concen tratiekampen". Het is nog maar twintig jaar geleden dat dergelijke beestachtige mensonterende dingen zijn voorgevallen in dat land wat grenst aan onze oostgrens. Laten we echter goed bedenken dat sommige lieden daar door allerlei sluwe streken proberen hun vinger aan de atoomtrekker te krijgen. Krijgen zij die vinger aan de atoom trekker dan zullen zij onherroepelijk de wereld voor de derde maal in brand ste ken; de geschiedenis leert dat: 19141918 en 1939—1945. Wat er dan op de wereld zal geschieden, daarbij is het verschrikkelijke verhaal van Machiel Gobets maar kinderspel. Daarom: geen atoomwapens, hoe dan ook, in Duitse handen. J. VAN DEN BERG, IJmuiden. De vele ongevallen en aanrijdingen die de laatste weken bij de Buitenrustbrug zijn gebeurd, zijn eerder aanleiding om de vlag halfstok te hangen dan om feest vreugde te betonen. Het toenemende auto verkeer ter plaatse, vooral bij geopende brug, zal wel moeilijkheden blijven on dervinden. Om deze brug te ontlasten is het dringend nodig dat een begin wordt gemaakt met de bouw van een brug over het Spaarne tussen de Spaarnelaan en de Belgiëlaan. Laten we bij het ontwerpen en bouwen van C ":ze brug tevens rekening houden met de doorvaarthoogte, zodat ze niet voor elk bootje opengedraaid behoeft te worden. B. H. L. E. LUBBERS, Haarlem. Het is u misschien ook overkomen, terwijl u rustig in uw auto langs de weg reed. Plotseling ziet u twee lijnen over de weg liggen. Verder niets. Daarom is het een verrassing als een eindje verder twee agenten de weg op dansen. U denkt in uw onschuld: hé, wat doen die kerels raar. U moet stoppen, en u heeft uw eerste bekeuring wegens het overschrijden van de maximumsnelheid te pakken. U vindt het misschien onbillijk omdat ter plaatse een weg is, zo breed als drie vrachtauto's en bovendien één richting- verkeer, met tussen de rijbanen een plantsoen? En u vindt het misschien ook onbillijk omdat de agenten aan het eind van de twee lijnen stiekem achter een bosje verscholen zaten? Zo is het mijn vader drie keer vlak achter elkaar vergaan. In een voor hem bijzonder drukke tijd, terwijl de maximum geregistreerde snelheid van alle keren 63 kilometer per uur was. Een jaar later krijgt hij bericht dat zijn rijbewijs een half jaar ingetrokken wordt. Ingetrokken van een man, die uiterst voorzichtig en betrouwbaar rijdt, met wegpiraten niet is te vergelijken, een man die niet drinkt en in de 35 jaar dat hij rijdt nog nooit een ongeluk heeft veroorzaakt. Als deze man op de zitting voor de kantonrechter iets ter zijner verdediging wil aanvoeren blijkt dat de straf van tevoren vaststaat. De kantonrechter wil geen woord aan horen en laat de zaal ontruimen. Voor hem is het voldoende dat de agenten in het kastje gezien hebben dat er drie keer te hard is gereden en bij te hard rijden zijn er toch geen verzachtende omstandig heden? Men moet toch een kilometerteller hebben? Vijftig kilometer is 50 kilometer en geen 60, ook al let men wel eens niet op de teller of zijn er andere omstandig heden. En als er dan 's avonds in de krant staat, dat een man, die onder invloed iemand doodgereden heeft en veroordeeld wordt tot een half jaar intrekking van het rijbewijs en een voorwaardelijke ge vangenisstraf, dan gaat men onwille keurig vergelijken. En als men gaat ver gelijken, dan krijgt men het gevoel dat er iets van het recht kromgetrokken wordt. En dat moet mij van het hart. J. B. BRONKHORST, Heemstede. Naar aanleiding van de mededeling die wethouder Schippers maandagmiddag in de Haarlemse raad heeft gedaan dat er niets onregelmatigs is gebeurd inzake de herstelwerkzaamheden aan enkele wonin gen in de Hamelinkstraat meen ik toch te moeten opmerken dat de wethouder de zaak niet helemaal juist heeft weergege ven. Ik heb namelijk niet geweigerd de voor zieningen aan het plafond te laten uitvoe ren, maar verzocht deze werkzaamheden na de kerstdagen aan te pakken. Overi gens heeft ook nog een andere van de even bewoners wier plafond gecontroleerd is zich niet bereid verklaard de werk zaamheden voor Kerstmis te laten uitvoe ren. Ik heb over deze kwestie geen contact met de woningbouwvereniging opgenomen omdat een zegsman van deze vereniging tegen mij al eens de opmerking heeft gemaakt dat ik tijdens de werkzaamheden met mijn gezin maar in de box moest gaan wonen om niet in de rommel te zitten. Ook vraag ik me nog af waarom de wet houder in de raad niet heeft meegedeeld dat het herstel van de plafonds, die afge stoken moeten worden, ongeveer zes tot acht maanden moet wachten. De enige juiste oplossing lijkt me dat de bewo ners van deze huizen tijdens de werkzaam heden tijdelijk anders worden onderge bracht. J. SCHUMACHER, Haarlem Ook nu zijn weer tal van bomen in de Hout van witte stippen voorzien, hetgeen beduidt, dat ze zullen worden gerooid, vermoedelijk „om open zonnige plekken voor de jeugd te verkrijgen". Al tientallen jaren kom ik dagelijks in de Hout waar velen van hun wande lingen genieten, niettegenstaande hun ver ontwaardiging bij het opmerken van tal van sporen van vernielzucht enzovoort. Neen, de jeugd wandelt niet in de Hout en oefent daar ook geen sport uit. Bij voorkeur maken zij met hun fietsen de Advertentie met Willem Duys 4 programma's van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep ALGEMEEN - ONAFHANKELIJK - NATIONAAL In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. wandelpaden onveilig. Ze vernielen de keurige bordjes die deze paden aangeven. De meeste tweehonderd doelmatig aange brachte papiermanden zijn ai afgerukt en vernield. Takken worden van struiken gerukt. De was- en drinkbak voor kin deren bij de zandbak is onklaar gemaakt, de mooie nieuwe zitbanken zijn nu reeds bekrast enzovoort. Het wordt hoog tijd dat een of liefst twee (laat ik ze maar boswachters noemen) speciaal voor de Hout worden aangesteld, die dagelijks scherp toezicht houden en die tevens proces-verbaal kunnen opmaken. Onze prachtige „den Hout" is het stellig ten volle waard zo goed mogelijk te wor den verzorgd en onderhouden, hetgeen mijn inziens thans niet het geval is. P. C. WAGENAAR, Haarlem. Naschrift: Afgezien van het feit, dat het jammer genoeg inderdaad bij de jeugd vaak ontbreekt aan eerbied voor de natuur en voor de in haar eigen belang aangebrachte accommodatie, moet worden ontkend dat het rooien van bomen ge beurt om „open plekken voor de jeugd te verkrijgen". Het rooien geschiedt om de aanplant van nieuw hout mogelijk te maken. Redactie. Het Tweede Kamerlid de heer Wilmans (P.v.d.A.) heeft vragen gesteld over het feit dat het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland de tarieven voor het kampeerterrein te Bakkum met 22 tot 80 percent heeft verhoogd. Het Kamerlid wil van de minister van Economische Zaken en van staatssecretaris Van de Laar (O. K. en W.) weten of de minister deze ver hoging binnen het door hem gevoerde prijsbeleid aanvaardbaar acht en of de staatssecretaris niet van mening is dat hiermee het sociale belang, dat een der doeleinden is van zijn recreatiebeleid, wordt geschaad.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7