Sneeuw, mist en regen stelden kerstverkeer voor problemen Acht slachtoffers door ongelukken op de weg Water slaat toe in de VS en India HET WEER Twaalfhonderd jongelui drie dagen te gast in Haarlem Hartewens Festival vanmorgen geopend in de Grote Kerk Haarlemse koopman op kerstavond vermoord Hollandsleept „Minni Basse99 naar IJmuiden UNIEK MUZIEKEVENEMENT Recordvervoer bij KLM in '64 „Loonsom per werknemer dit jaar 17 hoger" Slachtoffer van 250 beroofd MAANDAG 28 DECEMBER 1964 dagblad voor velsen-ij muiden. santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving 50e JAARGANG NUMMER 46 Tweede Vorst houdt aan Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 14 Kunst 7 Radio en tv 7 Luidsprekers 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport13, 15, 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's 'efore you öuy! NAPPA- EN SUËDE JASJES M uziek Scheuring bij Belgische socialisten pagina Spelregels Gruwelijke vondst HAZENBERG NIEUWS Speciaal aanbevolen HAZENBERG Tel. 6479 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -X- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nederland heeft zijn witte kerst toch gekregen. Na 1938 is er tijdens de kerst dagen nooit meer zoveel sneeuw ge vallen als nu. De sneeuwval ging hier en daar gepaard met strenge vorst: De Bilt tekende twaalf graden Celsius op. Het was al voor de vierde achtereenvolgende maal dat het op Kerstmis hard vroor. De meeste sneeuw tien tot veertien centimeter viel plaatselijk in Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg. In onze provincie waren sneeuw en vorst van heel wat geringer betekenis, zodat hier de verwachting van „koud maar guur kerstweer met overdag nog lichte dooi" het best aan de werkelijkheid vol deed. Vanmorgen werd in Zuid-Limburg weer twaalf graden vorst gemeten. Ver wacht wordt dat de vorst de komende drie dagen zal voortduren. NEW DELHI, SAN FRANCISCO (Reuter en AP) Een wervelstorm over het uiterste zuiden van India en Ceylon, voortdurende stortregens in het noord westen van de Verenigde Staten en aardbevingen in het zuiden van Iran en op het Japanse eiland Osjima. Deze reeks van natuurrampen teisterde in de afgelopen dagen de wereld. Vele hon derden mensen verloren daarbij het leven. Van officiële zijde wordt het aantal slachtoffers op het Indische schiereiland Ramesjwaran op meer dan vijfhonderd ge schat. Een lid van de wetgevende verga dering van de staat Madras heeft na een bezoek aan het eiland gezegd, dat zeker achthonderd mensen om het leven zijn ge komen. Op het zwaar getroffen eiland dat tussen India en Ceylon ligt werd een personen trein door het water meegesleurd. Alle 115 Inzittenden zijn om het leven gekomen. De spoorbrug tussen het eiland en het vaste land van India is gedeeltelijk weggesla gen. Bijna 2.000 mensen, die door de voed- golf van donderdag jongstleden van de buitenwereld werden afgesloten, zijn door twee vaartuigen van de Indische marine gered. De op Ceylon aangerichte schade wordt geschat op ongeveer 150 miljoen gulden. Trincomalee, de grootste uitvoerhaven voor thee, heeft zwaar te lijden gehad. Vloedgolven hebben honderden- huizen langs noord- en oostkust van het eiland vernield. Er bestaat weinig hoop voor ongeveer 350 Ceylonese vissers, die zich in hun vissersscheepjes op zee bevonden, toen zij door de krachtige windvlagen en reusach tige golven werden overvallen. De overstromingen in de Amerikaanse staten Oregon, Califorinië, Washington, Idano en Nevada hebben 48 doden geëist. Nog vier mensen worden in Californië vermist; de inzittenden van een reddings helikopter stortten gisteren in de Eel- rivier. De piloot werd gered. Het was de tweede helikopter, die bij de reddings werkzaamheden neerstortte. Het aantal daklozen wordt op 17.000 ge schat en de schade op ongeveer één mil jard dollar. In het zuiden van Iran zijn de dorpen Garmasht en Faduieh door een zware aardbeving verwoest. Bijzonderheden over de aangerichte schade of eventuele slachtoffers zijn in de Iraanse hoofdstad Teheran nog niet ont vangen. Ook het eiland Djima, 320 kilometer ten zuiden van Tokio, werd zaterdag in min der dan vijf uur twee maal door een aardschok van middelmatige kracht ge troffen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook wolken velden, hier en daar enige sneeuw en plaatselijk mist. Ma tige tot zwakke veranderlijke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, morgen middag matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De witte kerst heeft veel moeilijkheden voor het verkeer opgeleverd. Over het algemeen is men voorzichtig geweest, zo dat het dodencijfer niet buitensporig hoog is: het verkeer eiste acht slachtoffers. De weersomstandigheden waren er don derdag oorzaak van dat de Katwfjkse kotter KW 206 Yvonne Yolanda in IJmui den bij de kustwacht aan de grond liep. Het schip kwam snel vlot. In Hoek van Holland liep de vrachtvaarder „Athenoula" aan de grond. Het schip zit nog steeds vast. Het binnenschip „Hebo" daarentegen, dat acht dagen voor de Wesermond heeft vastgezeten, is losgekomen. Naar IJ muiden De Deense kustvaarder Minni Basse (299 ton) raakte zondagmiddag op de Noordzee in moeilijkheden wegens machi- neschade. Het schip bevond zich op onge veer 80 mijl ten noordwesten van IJmui den. De Britse tanker Kenya ving licht seinen op van de Deense coaster, waaruit men opmaakte dat het schip sleepboothulp nodig had. De sleepboot Holland van Doek- sen uit Terschelling en de Titan van Wijs muller uit IJmuiden snelden te hulp. De Holland was het eerst bij de Deen. Zondagavond maakte de Holland vast en nam de Minni Basse naar IJmuiden op sleeptouw. Vanmiddag zou de Holland met de Deense coaster IJmuiden binnenlopen. De Titan is vanmorgen in IJmuiden terug gekeerd. Een Griekse opvarende heeft giste ren een arm gebroken bij het uit brengen van een tros van de bij Hoek van Holland gestrande „Athe noula". Met een bergingsschip is hij voor medische hulp naar de Hoek gebracht. Een beeld van de gestrande vracht vaarder „Athenoula" (7225 ton), die bij Hoek van Holland aan de grond zit. Het met ijzererts geladen schip ligt hoog op het strand. Veel informaties .<■>- v De afgelopen reeks van feest- en zon dagen zal de wegeninformatiedienst van KNAC en ANWB nog lantg heugen. Er werden ruim vijftigduizend informaties verstrekt, waarbij het aantal vragen soms opliep tot twaalfhonderd a vijftienhonderd per uur. Het begon al in de middaguren van de 24-ste december, toen veel werknemers, die kennelijk wat eerder naar huis gingen dan op normale dagen, wel eens wat over de toestand van de wegen wensten te vernemen. Die drang naar informatie werd ingegeven door een dichte mist, die plaat selijk het zicht beperkte tot soms zelfs twintig meter. In de loop van de avond werd de mist steeds dichter. Er kwamen plaatselijk gladde wegen voor en het ad vies aan de weggebruikers moest dan ook veelal luiden: „Blijf rustig thuis of neem de trein". In de loop van de avond vormden zich op en nabij de verkeerspleinen rond ggjgjg Utrecht files, die hier en daar zeven kilo meter lang waren. Hoewel er veel aanrij dingen voorkwamen was er toch vrijwel nooit sprake van ernstige ongevallen. Sneeuw en regen De 1ste kerstdag gaf sneeuw- en regen val in vrijwel het gehele land, de tempe ratuur liep terug tot rond het vriespunt. De hoofdwegen waren mede door de grote verkeersintensiteit goed berijd baar. Na vier uur 's middags kwam de vorst echter wat doorzetten en toen wer den de wegen glad. Op de tweede kerstdag werd het nog drukker. In de ochtenduren waren de we gen glad door sneeuw en hagel, 's mid dags ging het wat beter, maar 's avonds trad weer gladheid in door opvriezen. Bo- .vv. -.- La Rochefoucauld Veel mensen streven ernaar, gelukkig te schijnen, méér dan gelukkig te zijn. v.sr:'*. vendien kwam toen de mist het verkeer opnieuw dwarszitten. De spoorwegen hadden het met de kerst dagen extra druk. Donderdagavond moes ten 57 extra treinen worden ingelegd. Op eerste kerstdag hadden de spoorwegen het vrij rustig. Bij sommige wissels had den de treinen last van sneeuw, 's Avonds ondervond het treinverkeer tussen Utrecht en 's-Hertogenbosch enige vertraging door draadbreuk op de brug over de Lek bij Culemborg. Op tweede kerstdag was het op alle sta tions drukker dan op een normale zondag maar moeilijkheden deden zich niet voor, omdat de drukte over de gehele dag was gespreid. Zondag werden 26 extra treinen ingelegd. (Zie verder pagina twee onder „Acht slachtoffers door ongelukken op de weg"). Voor 1200 meisjes en jongens van 15 tot 20 jaar uit heel Nederland is vanmorgen in de Grote Kerk aan de Grote Markt in Haarlem de officiële opening verricht van het Hartewens Festival. Drie dagen lang zullen de deelnemers aan het festival naar hun eigen „hartewensen" een keuze kun nen maken uit in totaal meer dan 50 con certen van alle soorten muziek en andere muzikale evenementen, die worden gege ven in een tiental zalen in het centrum van Haarlem. De officiële opening in de (zeer koude) kerk werd bijgewoond door talrijke auto riteiten en genodigden en trok grote be langstelling van radio en televisie. Ten Het vervoer op de lijndiensten van de KLM is in 1964 met 16 percent gestegen tot 430.2 miljoen ton/kilometer. Het ver voer van passagiers en vracht bereikte de recordhoogten: 1.6 miljoen passagiers en 55.4 miljoen kg vracht. Het ITE vervoer (de goedkope vakantiereis) steeg met bijna 40 percent tot 36.000 passagiers. De be ladingsgraad voor het totale lijnennet ver beterde met ruim 4 punten van 47.5 per cent in 1963 tot 51.7 percent in 1964. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 teken van het feit dat in Haarlem iets bij zonders was begonnen, brachten vier he rauten even later klaroengeschal ten ge hore vanaf het bordes van het stadhuis. De opening van het Hartewens Festival werd verricht door mr. H. J. Reinink, di recteur-generaal voor de kunsten van het ministerie van O., K. en W. Hij gewaagde van de grote dankbaarheid die iedereen in de kerk moest voelen voor de initiatief nemer en de ziel van dit festival: Henri Arends, de dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Met luid applaus werd de heer Arends even later begroet door zijn festivalgangers. De gebeurtenis in de met televisielam pen hel verlichte kerk werd opgeluisterd door het Radio Philharmonisch Quintet, waarvan de leden, gehuld in dikke win terjassen, tevoren probeerden zich de handen warm geblazen te houden, door de Israëlische zangeres Aviva Semadar, en door de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk. Het kwintet speelde twee delen uit een Serenade van Albrechtsberger (1736- 1809), Aviva Semadar zong twee volkslie deren, waarbij zij zich op de gitaar bege leidde. Burgemeester Cremers van Haarlem opende de plechtigheid met een welkoms woord tot de jongelui. Hij wees op het culturele leven dat Haarlem kent en haal de met name Henri Arends en wethoude* Geluk naar voren als de belangrijk'4- mensen achter dit festival. ven voor hun financiële en morele steun aan het festival, wenste de jongelui geluk met hun deelnemersschap en riep hen op zich in goede geest te houden aan de spel regels. Onmiddellijk na de opening waaierden de honderden festivalgangers uit over de stad, op weg naar de eerste concerten van hun keuze in Concertgebouw, Frans Hals museum, aula van Teylers Museum of St. Josephkerk (in de Jansstraat). Het eerste Hartewens Festival was begonnen. (Zie verder pagina 4) Deelnemers bij de opening van het festival. Het was bar koud in de kerk, maar de stemming was er niet minder om. Blijkens de meest recente gegevens is de loGnsom per werknemer, inclusief sociale lasten, dit jaar met ongeveer 17 percent ten opzichte van 1963 gestegen. De CAO- verbeteringen hadden een loonstijging van gemiddeld 12,8 percent tot gevolg en daar naast werd een minimumloon gerealiseerd, dat sedert 1 juli 1964 102 per week be draagt. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat dit in een jaarover zicht meedeelt, constateert, dat een derge lijke grote loonstijging zich nog nimmer in ons land heeft voorgedaan. Deze loonont wikkeling houdt nauw verband met de si tuatie op de arbeidsmarkt, die eveneeng een nieuw record te zien heeft gegeven in 1964: nog niet eerder was de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve zo laag, te weten nog beneden de 30.000 man. (Van een onzer verslaggevers) Op kerstavond, donderdagavond, om streeks kwart over negen is de zestig jarige koopman Arie Bom in zijn kleine huisje aan de Wichersstraat in het ooste lijk stadsdeel het slachtoffer geworden van een afschuwelijke roofmoord. Twee jongens van zeventien jaar, een uit Haar lem en een uit Utrecht, met kerstverlof uit het Rijks Jongens Instituut in Amers foort in Haarlem, zijn nog dezelfde nacht, na snel en actief speurwerk van de Haarlemse recherche onder leiding van het waarnemend hoofd, hoofd inspecteur C. van Marion, gearresteerd. De buit, 250 in een portemonnee, had den zij samen gedeeld. Een bedrag van 1000 gulden hadden zij over het hoofd gezien. Pas drie uur na de moord kreeg de Haarlemse politie een melding; vier uur later had zij de beide verdachten in han den. Niet alleen 's nachts was men druk in de weer geweest, ook gedurende de bei- Wethouder Geluk dankte de vele over heidsinstellingen, organisaties en bedrij- de kerstdagen en zondag nog om het on derzoek te voltooien. Donderdag omstreeks middernacht deed de kostganger van de koopman bij zijn thuiskomst de gruwelijke ontdekking. Op de vloer in de huiskamer vond hij het lichaam van de heer Bom, badend in het bloed. Onmiddellijk sloeg hij alarm. De politie trof onder het lichaam een ploer tendoder aan. Later is ook een mes ge vonden. Nadat een arts de dood had geconsta teerd is het lichaam van de koopman overgebracht naar het Sint Elisabeth» Gasthuis. Vrijdagmiddag verrichtte de anatoom-patholoog van het ministerie van Justitie, dr. J. Zeldenrust uit Den Haag, sectie. De beide verdachten moeten op verschrikkelijke wijze in de kamer van hun slachtoffer te werk zijn gegaan. De man moet met de ploertendoder een of meer klappen op het hoofd hebben gehad; op het lichaam werden vijftien messteken aangetroffen. Onder meer was de aorta ge raakt, waardoor het slachtoffer hevig ge bloed heeft. Ook waren er sporen van wur ging. Bij het onderzoek in de straat vernam de politie bij buren dat zij in de loop van de avond geen geluid van een ruzie of een vechtpartij hadden waargenomen. Het eerste aanknopingspunt was de tip dat twee jongens met een bromfiets in de straat waren gezien. Dit was voor de po litie aanleiding een bezoek te brengen aan de woning van een zeventienjarige jongen in Haarlem-Oost met wie zij op civielrech telijk gebied te maken had gehad. Later werd in Utrecht de tweede ver dachte, een eveneens 17-jarige jongeman, aangehouden. Beide jongens hebben be kend. (Zie verder pagina 14) Advertentie Onze Oudejaarsavond-artikelen wor den niet in frituurvet, maar in zuivere roomboter gebakken. Welk een kwaliteit en smaak Oude jaarsschotel, 3 a 4 pers. f 6.00 Huzarensalade 50 ct en 1.00 Zalmsalade 2.00 Russische eieren 2.00 Hors d'oeuvre p.p. 5.50 Saucijzebroodjes - Pasteitjes, gevuld en ongevuld - Echte kalfsvleescroquet- ten - Sneeuwballen met slagroom - Appelflappen - Appelbeignets - Appel bollen - Zoute koekjes - Zoute noten - Bitterschotels - Kaas- en hamsoesjes - 'tartige hapjes. U kunt al deze artikelen eerst zien in de etalage en tot woensdag 12 uur be stellen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1