e ruyter Kerstzangbijeenkomst in RUAZ-IJmuiden verwierf de beker voor burgerzin IN DE VISHAL EN OP ZEE Brandje in vuilnisstort- koker van flat „Gelderland" na zeven maanden weer in IJmuiden terug De heer J. Kolle verlaat Staatsvissershavenbedrijf Jonge Finse zeeman in IJmuiden gevonden Bromfietser gaf geen voorrang Pompbediende bestal Brusselse dame Jonge Duitsers gewond bij aanrijding Nieuwe kerk na brand in Elim Adjunct-directeur voor diakonaal bureau Fabriek, winkel en woonhuis in vlammen Heerlijk warm slapen HATEM A-AUTOM ATIC MAANDAG 28 DECEMBER 1964 5 HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN OUDEJAARSDAG na 6 uur n.m. GESLOTEN NIEUWJAARSDAG de gehele dag GESLOTEN met 'n de veiligste volautomatische electrische deken 150x210 180x210 marktplein Meisje ernstig gewond bij botsing in IJmuiden Hij vond lopen toch wel gezelliger Kerkelijk nieuws Advertentie dwoninginrichting Advertentie In een vuilnisstortkoker van flats aan de Bellatrixstraat in IJmuiden brak don derdag brand uit. De brandweer was het vuur spoedig meester. Vermoedelijk heeft een van de bewoners gloeiende as in de vuilnisstortkoker gegooid waardoor het vuilnis op de bodem van de koker vlam vatte. Na een afwezigheid van ruim zeven maanden is Wijsmullers zeesleepboot „Gel derland", kapitein H. Bronsdijk, op eerste kerstdag in IJmuiden teruggekeerd. De zeesleper, die in november 1963 in dienst werd gesteld en die op eerste kerst dag haar eerste lange reis afsloot, vertrok in mei 1964 van Vlaardingen voor een 13.500 mijl lange sleepreis met de zuiger HAM. 208 naar Sydney in Australië. De reis had een voor de zeesleepvaart zeer vlot verloop. Na 103 dagen kon de zuiger in Sydney worden afgeleverd. Van Sydney zette de „Gelderland" koers naar de Hawaii-archi- pel om op Johnston Island een grote zuiger de „Caribbean", en een LST, de „Mc- Cloed" op sleeptouw te nemen voor een 6.000 mijl lange sleepreis naar Curasao via het Panama Kanaal. De LST kon op deze reis aan het Pana ma Kanaal worden achtergelaten, daar het vaartuig voor andere werkzaamheden no dig was, en de zuiger werd naar Curagao doorgesleept. Van Curagao af kwam de „Gelderland" huiswaarts. Die reis had ver voor de kerst dagen afgesloten kunnen worden, maar de ztranding van een tanker nabij Caripito in Venezuela bracht verandering in het reis schema. Drie dagen lang was de „Gelder land" naar deze ruim 12.000 ton metende „Nicolas" onderweg. Toen men nog enke le uren van de strandingsplaats af was, meldde de tanker dat men zojuist op eigen kracht was vlotgekomen. De „Gelderland" kon weer een noordoostelijke koers gaan aanhouden om de thuishaven op te zoeken. De bemanning van de „Gelderland" is thans aan haar verlof begonnen. Na een onderhoudsbeurt vertrekt de zee- zleepboot begin januari weer uit IJmuiden dan onder commando van kapitein T. van Oosten. Tijdens deze zangdienst, die ruim een uur in beslag nam, werd de samenzang van de bekende kerstliederen afgewisseld door het mannenkwartet van de gebroeders Spaargaren uit Lisse, met de verlichte fraaie kerstboom op de achtergrond, een geschenk van de gemeente Velsen. Het kwartet opende met een nieuwe versie van het „Ere zij God". Burgemeester mr. Bührmann las het be kende Kerstevangelie naar Lucas, waarna de heer Joop J. Huizinga een toespraak hield. Hij merkte op, dat tussen het kerst feest van bijna tweeduizend jaar geleden in Bethlehem en nu maar weinig verschil is te vinden. De toehoorders waren nu sa mengekomen in een moderne stal om ge tuige te zijn van de bekende tekst uit het Johannes Evangelie: „Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eniggebo ren Zoon heeft gezonden tot verlossing van allen". Deze „allen" zag de heer Huizinga zowel onder de Nederlanders, Duitsers, Russen, de rebellen van Kongo, de politieke partijen, alsook Soekarno, Fi- Hierna richtte de heer Van Os zich nog tot drs. Lambo, die hij een medaille aan bood ter herinnering aan het feit, dat de muziekschool de beker eveneens een jaar in bezit heeft gehad. Ook dit instituut wordt immers geleid door een bestuur, dat weet wat burgerzin betekent. In een kort speechje gaf drs. Lambo te kennen de beker met het grootste genoegen aan de R.U.A.Z. te hebben overgedragen, waarbij hij zich voorts met het bezit van de herinneringsmedaille bijzonder ingeno men toonde. De laatste spreker was de heer G. Har- kema, die namens de R.U.A.Z. verklaarde door deze onderscheiding volkomen te zijn verrast. Hij gaf daarbij te kennen dat de uitzendingen door hem en zijn medewer kers zullen worden voortgezet, waarbij spreker tevens gaarne van de gelegenheid gebruik wilde maken om zijn erkentelijk heid te betuigen tegenover het bestuur en het verplegend personeel van het Anto- niusziekenhuis, die zich zeker niet minder De heer G. Harkema neemt als voor zitter van de RUAZ van de heer J. van Os van den Abeelen de beker voor burgerzin in ontvangst. enthousiast voor dit mooie werk hebben getoond, waardoor de R.U.A.Z. het pretti ge gevoel wordt gegeven ook enigszins tot de staf te mogen behoren. ijsbaan, die ellips-vormig is en een lengte heejt van 300 meter, is precies op tijd klaar gekomen. Jong en oud hebben zich zondagmiddag goed ver maakt. De verlichting is nog niet helemaal gereed, maar men hoopt ook dit zo snel mogelijk voor elkaar te hebben. Enkele honderden Velsenaren waren donderdagavond op een kerstzangbijeen komst in de garage van Berendsen aan de Zeeweg tegenover Velsens nieuwe raadhuis in IJmuiden. Zij werden harte lijk welkom geheten door de heer E. J. Musch, voorzitter van het comité van ver tegenwoordigers uit de kerken en van het Leger des Heils. Nadat het bandje was afgedraaid betrad de heer Van Os zelf het podium om de beker aan de voorzitter van de B.U.A.Z., de heer G. Harkema te overhandigen. Dit geschiedde onder het uitspreken van de wens dat deze en zijn medewerkers hier door zouden worden geïnspireerd hun uit zendingen nog vele jaren voort te zetten. Op eerste kerstdag omstreeks half elf werd de Velsense politie gewaarschuwd dat er aan de binnenkant van de IJmui- dense spuisluis een lichaam dreef. Bij onderzoek in het hoofdbureau van politie bleek dat men hier te doen had met het stoffelijk overschot van de achttienjarige dekjongen Pertti Suominen, opvarende van het Finse stoomschip Korsham. De kapitein en de stuurman van het schip, dat nu in Vlissingen ligt, hebben de jonge zeeman herkend. De jongen werd al sinds 26 november bij het vertrek van de Korsham uit Neder land vermist. Er is niet komen vast te staan dat de jonge Fin door een misdrijf om het leven is gekomen. De heer J. Kolle uit IJmuiden zal we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd aan het eind van dit jaar afscheid nemen van het Staatsvissersha venbedrijf waar hij sedert maart 1916 in diverse functies werkzaam is geweest. De heer Kolle begon zijn loopbaan toen als havenklerk hetgeen maar kort duur de omdat hij in militaire dienst moest. Zijn werk bij het Staatsvissershavenbe drijf kon hij in juli 1919 hervatten waarna in mei 1920 zijn vaste aanstelling volgde. Op 1 mei 1933 werd hij benoemd tot schrijver eerste klasse in april 1946 ge volgd door een nieuwe promotie tot admi nistratief ambtenaar B. waar in januari 1948 de rang tweede klasse aan werd toe gevoegd. Voor zijn vele verdiensten in deze verschillende functies werd de heer Kolle in 1963 onderscheiden met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Vrienden, collega's en relaties die van de heer Kolle afscheid willen nemen wor den hiervoor woensdag 30 december in de gelegenheid gesteld. De heer Kolle zal hen die dag gaarne in zijn woonhuis Lijster laan 6 in IJmuiden ontvangen. Zondagmiddag om half twee heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma de nieuwe ijsbaan aan de Parallelweg te Beverwijk officieel geopend. Deze del Castro en andere regeringsleiders, die allen voor zich hebben te proberen de vrede te bewaren in een verscheurde we reld. Johannes zegt in de Bijbel ook, dat het Woord vlees geworden is en Christus onder ons woont, niet mét ons. Bachs keren getuigen zowel in zijn Weihnachts- oratorium als in zijn Matthauspassion van de weg van krib naar kruis en hij gebruikt daarbij niet ten onrechte dezelfde melo dieën. Het kerstfeest is er om te leren elkaar lief te hebben het gehele jaar op de basis van Johannes' woord „Alzo lief De patiënten van het Antoniuszieken- huis in IJmuiden mochten zondagmorgen tijdens de voor hen gebruikelijke radio uitzending een hoogst ongewoon bandje beluisteren, waarvan de strekking hen ongetwijfeld niet minder genoegen zal hebben gedaan dan de inhoud van een vroljjke muziekprogramma. Het was name lijk een op de band vastgelegde toespraak van de heer J. van Os van den Abeelen, waarin deze als voorzitter van de stich ting „De Velser Gemeenschap" mededeel de dat de wisselbeker, die elk jaar wordt uitgereikt aan de vereniging of organisa tie, welke zich gedurende deze periode het meest voor de plaatselijke burgerzin verdienstelijk heeft gemaakt, voor 1965 is toegekend aan de R.U.A.Z., welke kleine organisatie nu al bijna vijftien jaar inter ne radiouitzendingen voor patiënten ver zorgt. Een mededeling waar in alle aange sloten zalen stellig met grote instemming van werd kennisgenomen. Dit bandje werd tegelijkertijd ten geho re gebracht in de conversatiezaal van het ziekenhuis, onder meer in aanwezigheid van de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann; de geneesheer-directeur van het Antoniusziekenhuis, de heer C. F. J. Lampe; de voorzitter van de muziek school „Velsen", drs. A. Lambo welke stichting de wisselbeker het laatste jaar in bezit heeft gehad en enige verte genwoordigers van de diverse secties van de Velser Gemeenschap. Ook de heer Van Os van den Abeelen was aanwezig, die al dus zijn eigen toespraak nog eens kon beluisteren. De heer Van Os gaf hierin te kennen dat het stichtingsbestuur wellicht zelden zo gemakkelijk tot een besluit was gekomen als nu, omdat men eenstemmig van oor deel was dat thans de R.U.A.Z. volledig op de beker aanspraak kon maken. Dit wisselende gezelschap van ongeveer twin tig medewerkers heeft zich immers reeds bijna vijftien jaar volledig voor de zie ke medemens ingezet, waarbij hun werk steeds meer kon worden geperfectioneerd. En dit op zulk een wijze, dat de uitzen dingen al lang niet meer tot het Antonius ziekenhuis bleven beperkt. De hele ge meenschap van Velsen dankt de R.U.A.Z. dan ook voor dit voorbeedige gemeen- schapswerk, waarmee duidelijk is ge maakt dat de burgers niet alleen met, maar ook voor elkaar weten te leven, al dus de heer Van Os. heeft God de wereld gehad door Zijn Zoon te zenden". In zijn slotwoord dankte de heer Musch alle medewerkenden. De opbrengst van de daarna gehouden collecte zal worden bestemd voor de zie ken in het Sint Antonius Ziekenhuis, waar van een grote delegatie van nonnen en zusters zich eveneens onder de belangstel lenden bevond. Het was een ware goede voorbereiding op het kerstfeest. Aanvoer van maandag Maandagmorgen werden, door 88 vaar tuigen, in IJmuiden aangevoerd: 8750 kis ten vis, 720 stijve kabeljauw en 15.000 kilo gram tong. Bij de aanvoer waren: 2850 kisten schelvis, 320 wijting, 180 gul en ka beljauw, 1250 koolvis, 1150 haring, 10 ma kreel, 1700 schol, 100 tarbot, 70 haai, 820 varia. Prjjzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 5-3,60, heilbot 4,60-3,60, gr. tong 7,25-6,80, grm. tong 6,59-6,18, kim. tong 6,72-6,19, tong I 8,32-7,22, tong II 7,23-7,42. Een negentienjarige bromfietser uit Velsen verleende donderdagmiddag op de t-splitsing van de IJmuiderstraatweg en de Schoutenstraat in IJmuiden geen voor rang aan een personenauto. Bij de hier door ontstane botsing kreeg de bromfiet ser een hersenschudding en schaafwonden in het gezicht. Hij is in het Antoniuszieken huis opgenomen. Op de kruising van de Planetenweg en de Linnaeusstraat in IJmuiden heeft zich donderdagmiddag een ernstig ongeval voorgedaan. Een zevenjarig meisje, wo nende aan de Planetenweg, stak plotseling de rijbaan over. Zij werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door een 25-jarige Haarlemmer. Het meisje werd tegen het wegdek geslingerd en liep daarbij een schedelbasisfractuur en een gebroken kaak op. Het kind is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 104-84, middel kabeljauw 96-84, gr. koolvis 100-96, middel koolvis 70-60, gr. leng 66. Per tien stuks: gr.kabeljauw 68-60, mid del kabeljauw 41. Per 50 kilogram: gr. schelvis 31-27, mid del schelvis 30-26, kim. schelvis 29-27, schelvis I 27-24, schelvis II 20-14, schelvis III 11-10, koolvis I 23-20, koolvis II 19-10, gul I 42-19, gul III 41-18, gr. schol 31-20, kim. schol 28-20, schol II 31-20, schol III 31-19, poon 41-36, haai 14-10, gestripte wij ting 16-14, dichte wijting 10, haring 20 20- 18.80, tarbot 174-112, griet 112-110, kleine heilbot 116, ham 150, lom 28. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 500 kisten schelvis, 100 wijting, 60 gul en kabeljauw, 500 haring, 300 schol, 3500 kilogram tong en tarbot. De twintigjarige R. uit Huissen, die in de nacht van zaterdag op zondag enigs zins onder de invloed in een jolige stem ming met de laatste trein uit Amsterdam naar het Gooi terugkeerde heeft de politie en spoorwegmannen een wat vreemde nacht bezorgd. Bij het Naardermeer had de jongeman blijkbaar plotseling genoeg van de trein reis. Hij trok aan de noodrem, stapte even later uit de trein en verdween in het Naar- dermeergebied. Politie en spoorwegmensen gingen de jongeman zoeken en troffen hem in het nachtelijke duister in de weilanden aan. Lustig zingend was hij te voet op weg naar huis. In het kantoor van de Nederlandse spoorwegen aan de Zwarteweg werd hij eerst verhoord. Nadat er proces-verbaal was opgemaakt werd hij per taxi naar huis gebracht. Een zeventienjarige Amsterdamse pompbediende van een benzinestation aan de rijksweg van de hoofdstad naar Utrecht heeft tweede kerstdag een Brusselse da me, die op bezoek in de hoofdstad was geweest, 900,- bij het wisselen afhandig gemaakt. De dame, in de mening ver kerende dat zij met een biljet van 100,- in plaats van met een van 1.000,- had betaald, kreeg ook maar van f 100,- na het tanken terug. Op de autosnelweg Utrecht - Arnhem onder Bunnik zijn drie jonge Duitsers met een in Zeddam, gem. Bergh, ontvreemde auto in botsing gekomen met een andere auto. De drie werden gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Utrecht. Het waren de 16-jarige W. S„ de 22-jarige J. P. en de 16-jarige K. M, allen afkomstig uit Essen. In Elim bij Hoogeveen is op de plaats waar op 2de kerstdag 1962 het houten ge reformeerde dorpskerkje afbrandde, een nieuw stenen kerkgebouw geopend. Het grondwerk voor de bouw werd voor een groot deel verricht door leden van de ge meente, die bestaat uit ongeveer vijftig gezinnen van voornamelijk arbeiders en kleine boeren. In de nieuwe kerk is normaal plaats voor bijna tweehonderd mensen, maar men kan zo nodig nog een nevenruimte met honderd zitplaatsen toevoegen. In de bouwkosten werd de kleine gemeente krachtig gesteund door de landelijke Stich ting Steun Kerkbouw en door gerefor meerde kerken in de omgeving. In totaal kostte de nieuwe kerk bijna 200.000 gulden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft (vak. C. A. van Har ten) A. P. Nauta te Middelburg. Aangeno men naar Peize (toez.) J. Brezet te Nieuw- vliet. Bedankt voor Aalst (Gld.) W. A. S. Laurense te Benthuizen. Beroepen te Nieuw en Sint Joosland P. Siderius, vikaris te Laren (N.-H.). Aange nomen naar Ede (wijkgem. II) R. C. Cupe rus te Rouveen, die bedankte voor St. Annaland en voor Waarder. Bedankt voor Eist (U.) L. Doppenberg te Wilsum (O.); voor Haamstede H. Post- ma te Veendam; voor Oudeschoot (2e pred. pl.) (toez.) J. Visser te Haulerwijk. Geref. Kerken Beroepen te Sexbierum Joh. Rowaan te Westmaas; te Terzooi R. J. A. Hanen- burg, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt In de Belgische hoofdstad teruggekeerd merkte zij echter dat zij groot geld miste. Toen zij naging waar zij gewisseld had, viel haar verdenking op de pompbediende. Zij belde haar in Amsterdam wonende zuster, die de politie inlichtte. Bij huis zoeking vond deze bij de jeugdige pomp bediende op diens slaapkamer het door hem achtergehouden geld. De jongen is overgegeven aan de kinderpolitie. Tot adjunct-directeur van het in Utrecht gevestigde Algemeen Diakonaal Bureau van de gereformeerde kerken is benoemd drs. J. Hendriks te Amsterdam. Hij is thans directeur van de stichting voor Ge reformeerd Maatschappelijk Werk in Noordholland. Drs. Hendriks, die 31 jaar is, werd ge boren te Groningen en studeerde sociolo gie aan de rijksuniversiteit te Groningen en aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Voor hij verbonden werd aan het maatschappelijk werk in Noord-Holland, was hij assistent bij het Gereformeerd Sociologisch Instituut te Amsterdam, des tijds onder leiding van prof. dr. R. van Dijk. In Utrecht aan het diakonaal bureau zal drs. Hendriks speciaal belast worden met de zaken van het binnenlands diakonaat. Beroepen te Ulrum E. Koop te Enumatil. Op eerste kerstdag zijn een turfstrooi- selfabriek in Schoonebeek, een winkel van een vogelhandelaar in Brunssum en een woonhuis in Zaandam in vlammen opge gaan. Bij de brand in het fabrieksgebouw in Schoonebeek bleef een enorme hoeveelheid turf ondanks een vonkenregen behouden doordat er een brandscherm van sneeuw op lag. Twee jaar geleden is het gebouw ook door brand verwoest. Bij de brand in de vogelwinkel van de heer Vaassen in Brunssum kwamen vele vogels en vissen in de vlammen om. De brand is vermoedelijk door kortsluiting veroorzaakt. De schade bedraagt ongeveer f 60.000. De brand in een woning aan de Klaas Katerstraat in Zaandam ontstond toen een schoonzoon van de bewoners, die in de achterkamer bezig was zijn scooter te re pareren, een blik benzine omgooide, vlak bij een brandend elektrisch kacheltje. In een oogwenk stond de kamer in brand. De brandweer wist een deel van het huis te behouden. Het kreeg echter veel water schade.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5