Anton Tsj echovs „De Meeuw" KUIPERS Het Weihnachtsoratorium TONEEL IN HAARLEM De kerstdagen Boekenhoekje en Feydeau's De methode Ribt/dier" N.T.B. vraagt tien percent voor orkestmusici door Haarlems Gemengd Koor Het bestuur van de nieuwe Operastichting W. H. van Baarle overleden Ruzie om radiolawaai met scheermes beslecht r~ GLOEDNIEUWE GRAMMOFOONPLATEN VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS? MAANDAG 28 DECEMBER 1964 7 DE RENAISSANCE van de Russische (pre-communistische) dramatiek op het Nederlandse toneel, die wij de laatste twintig jaar hebben beleefd, is zo niet geheel dan toch voor een zeer belangrijk deel te danken aan de grandioze regiekunst van Pjotr Sjarov. Als leerling, geestdriftig aanhanger en, men mag gerust zeggen, onwankelbaar apostel van de grote Russische toneelleider Kon- stantin Stanislavski heeft Sjarov, die nu de tachtig al gepasseerd is, met nooit verflauwende bezieling bij onze toneelkunstenaars gepleit voor de artistieke beginselen waarmee hij is vereenzelvigd. Daardoor heeft hij begrip en bewonde ring gewekt voor een speel- en een regiestijl, die in wezen niet meer van onze Hid j ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST Pim Dikkers weer bij NRT Simon Koster Plan-Greidanus een jaar opgeschort Spaanse dichter Gruz staat opnieuw terecht SVENSKA RESTAURANGEN „BOLWER K" SMORGASBORD HORS D'OEUVRES etc. Heijermans-expositie het Toneelmuseum in nabeschouwingen Operazanger in de leeuwekuil van Par ma NVTHE ELECTRIC 0 BI i éE£ TEL. 24 51 05 GRAMOPHONE «fW I O AMSTERDAM De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Eduard Heijmans exposeert in Miami Veldhoen prikkelt zinnen DOODVONNIS" en „DE WOLFS- MENS" (Uitg. De Boekerij). Hjd zijn maar waarzonder de klassieke stukken van het Russische fin-de-siècle en de vroege twintigste eeuw niet meer gespeeld zouden kunnen worden, althans niet zoals zij gespeeld öioeten worden. Met deze werkzaamheid heeft Sjarov onze toneelkunst een dienst bewezen die hem, de uitgeweken Rus, een ereplaats heeft bezorgd onder de regisseurs van het Nederlandse toneel. DE STUKKEN VAN Anton Tsjechov hebben altijd en hoe kan het anders? de grootste belangstelling van Sjarov ge had. De meeste daarvan heeft hij hier al meer dan eens ten tonele gebracht; zo heeft hij „De meeuw", het eerste van Tsjechovs beroemde viertal, in 1960 al eens bij het Rotterdams Toneel geregis seerd, vóór het nu bij de Toneelgroep Ensemble onder zijn beproefde leiding werd gespeeld. De reprise zal deze keer wel voornamelijk zijn voortgevloeid uit de overweging dat Ensemble in Mary Dresselhuys een voortreffelijke vertolk ster voor de rol von de actrice Arkadina bezat en ook de meeste andere rollen zeer goed kon bezetten, want in „De meeuw" zijn Tsjechovs grote kwaliteiten hoewel al duidelijk zichtbaar nog niet zo volledig tot ontwikkeling ge komen als in zijn latere stukken. De leegheid van het bestaan der „betere kringen" in de langzaam weg kwijnende Russische maatschappij van zeventig jaar geleden geeft ook in dit werk de grondtoon van de handeling aandaarop zou Tsjechov later steeds voortwerken. Maar bovendien stelt hij hier als jong en nog-niet-erkend auteur (hij was 36 toen hij „De meeuw" schreef) het voor hemzelf en zijn generatie genoten brandende probleem van de strijd tussen oude en nieuwe vormen in de kunst, tussen routine en bezieling, tussen oppervlakkig mode-geschrijf en in pijn geboren openbaringen van de innerlijke mens aan de orde. Veel in dit stuk is zelfs een aanklacht tegen het Russische toneel van vóór Stanislavski: zowel de leeghoofdige, ijdele en vrek- kerige „ster" Arkadina als het al vroeg in haar werk gedesillusioneerde actrice- tje Nina reflecteren Tsjechovs eigen lage dunk van dat toneel, dat hij samen met Stanislavski en enige anderen zou gaan hervormen. DE PERSOONLIJKE STIJL van Mary Dresselhuys was uitermate geschikt om juist dit aspect van het stuk duidelijk naar voren te brengen. Zij schetste Arka dina met een bewonderenswaardig lichte toets in al haar domme wuftheid en zelf ingenomenheid, en hielp daarmee de hele opvoering (ondanks de aanwezige tragische momenten van de handeling) aan een Advertentie Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft de minister van O. K. en W. verzocht de musici van de symfonie-, radio- en opera-orkesten per 1 januari 1965 een loonsverhoging van 10 percent toe te kennen. In zijn brief aan de minister schrijft het N.T.B.-bestuur onder meer: de procedure die de laatste jaren is gevolgd, te weten de aanpassing aan de trendmatige verho gingen die de ambtenaren kregen, was voor de musici dubbel ongunstig doordat voor hen die aanpassingen vele maanden later kwamen dan voor de ambtenaren, die op hun beurt de ontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven moesten afwach ten. Om deze nadelen uit de afgelopen periode weer enigszins te compenseren, wordt om een verhoging van 10 percent verzocht. Tenslotte wordt gevraagd de sa larissen eens per drie maanden aan het gestegen prijspeil aan te passen, daar al leen door de toepassing van een glijdende loonschaal het levensniveau beschermd wordt tegen de voortgaande prijsstijgingen. Met ingang van 't nieuwe toneelseizoen, •eptember 1965, zal Pim Dikkers weer deel uitmaken van het Nieuwe Rotterdams ToneeL subtiele komedie-sfeer. Ben Royaards, als Arkadina's broer Sorin die op zijn oude dag nog zo graag van het leven wil genie ten, paste zich daar uitstekend bij aan. Een fraaie creatie, in mineur, gaf Ramsey Shaffy in de rol van Kostja, de idealis tische jonge schrijver wiens hopeloze (want te weinig energieke) strijd tegen de „dom heidsmacht" om hem heen eindigt met zijn zelfmoord. De mode-schrijver Trigorin, een figuur die gemakkelijk iets onbedoeld- lachwekkends kan krijgen,, werd heel in gehouden en fijntjes gespeeld door Jan Re- tèl. Sigrid Koetse gaf aardig gestalte aan het onschuldige jongemeisje Nina, maar was minder overtuigend in haar latere epi sode als „neergeschoten meeuw". De Mas- ja van Ina van Faassen was meer een uit beelding van afstotende hardheid dan van moeilijk bedwongen smart. Guus Ver- straete, Dick Scheffer en Lucas Wensing gaven in de belangrijkste bijrollen zeer goede vertolkingen te zien. Het publiek de Haarlemse schouw burg was zondagavond uitverkocht heeft zijn waardering voor de boeiende voorstel ling geuit met een geestdriftig applaus, dat bijna geen einde wilde nemen. „De methode Ribadier OVER DE OPVOERING van Georges Feydeau's „blijspel" (zegt u maar: klucht) „De methode Ribadier", die de Haagse Comedie zaterdagavond in de Haarlemse schouwburg heeft gegeven, kan ik kort zijn, na de bespreking van de Haagse première in ons blad van verleden week maandag. De opvoering, in die be spreking „een heerlijk lichte avond voor deze donkere dagen" genoemd, bleek pre cies de gewenste toneelkost voor de tweede kerstdag te zijn. De stampvolle Do van Stek en Bas ten Batenburg in „De methode Ribadier" van Feydeau. schouwburg heeft zich met graagte over gegeven aan de malligheden van Fey deau en genoten van de drievoudige pres tatie van Bob de Lange als knap verta ler, vindingrijk regisseur en weergaloos blijspelacteur, bijgestaan door Do van Stek, Bas ten Batenburg en Carl van der Plas. Er is daverend gelachen om dit uiterst luchtige gevalletje en aan het slot langdurig geapplaurisseerd. MET DE UITVOERING van enige cantates uit het Weihnachts-oratorium van Johann Sebastian Bach op de tweede kerstmiddag heeft Haarlems Gemengd Koor een traditie kunnen voortzetten, die de vereniging nu reeds meer dan veertig jaar met bewonderenswaardige volharding heeft kunnen handhaven. De moeilijkheden, die Haarlems Gemengd Koor daarbij ongetwijfeld heeft moeten overwinnen, moet men niet onderschatten. Elke ingewijde in de bestaans- perikelen van de Nederlandse koren zal ervan op de hoogte zijn hoe moeizaam de verenigingsactiviteiten op gang gehouden kunnen worden, niet alleen finan cieel, maar ook artistiek. Nauwelijks of in het geheel niet krijgen de koren de kans om met onze door „cultuur-honger" overbezette orkesten afdoende te repeteren. De uitvoering van de Weihnachts-oratorium-muziek door Haarlems Gemengd Koor en het Noordhallands Philharmonisch Orkest met deze Kerstmis heeft althans niet de indruk gegeven, dat een grondige gezamenlijke repetitie vooraf heeft kunnen gaan. DE DIRIGENT Anton de Beer had dui delijk andere verwachtingen omtrent het tempo, de voordracht-intenties en de dyna mische nuanceringen dan die, welke de so listen en zelfs de orkestleden zich hadden gevormd. Het zoeken naar muzikale aan sluiting kon begrijpelijk niet op staande voet tempo-ongelijkheden en onduidelijkhe den in de melodische en figuratieve teke ning opheffen.'Daarbij liet zich aanvanke lijk ook de ongelijke stemming van orkest en orgel als ongunstige factor gelden. Dank zij de slagvaardigheid van de oude getrouwen van de koorleden en van het orkest heeft deze uitvoering toch ook vol doening kunnen schenken, in het bijzonder wel met de vertolking van de vierde can tate en het „Ehre sei dir Gott gesungen' uit de vijfde, dat de bekroning van de middag kon worden. Hiervoor werd de rit mische vastheid bereikt, die een uitvoe- rings-synchronisatie mogelijk deed worden. Het was frappant hoe Anton de Beer streefde naar het verkrijgen van een haast uitbundige vreugde-expressie in de grote inleidingskoren en naar eenvoud in de voordracht der koralen. Daarvoor werd een goede, evenwichtige koorklank verkregen. VAN DE SOLISTEN heeft de alt Tony Jaanus zich kunnen onderscheiden met haar klankrijke stem en overtuigende voordracht. In de aria „Schlafe, mein Liebster" ondervond zij wel het meest het conflict van de tempo-fluctuaties bij de be geleiding. De jonge sopraan Rina Come- lissens heeft met de vertolking van haar De staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, handelend namens de Sta-1 der Nederlanden, heeft op het ministerie ten overstaan van notaris dr. J. It H. Buining de notariële acte onder tekend waarin is opgericht de Nederlandse Operastichting. De staatssecretaris heeft tot bestuurs leden van de stichting benoemd de heren dr. Jos. Wouters, voorzitter, mr. Guillaume Landré, vice-voorzitter, en Kees van Baa- ren. Tot zijn gevolmachtigde bij de Stich ting heeft de staatssecretaris aangewezen de heer mr. H. J. Reinink, directeur-gene raal voor de Kunsten en Buitenlandse Cul turele betrekkingen. Tot intendant van de stichting heeft de staatssecretaris benoemd dr. M. Huisman. De heer Huisman zal zijn functie van directeur van de Koninklijke Muntschouwburg in Brussel blijven ver vullen. aandeel in het werk vaak een uitstekende indruk kunnen maken, in het bijzonder wel met de beroemde echo-aria „Flösst, mein Heiland". Uitmuntende zang hoorde men van de tenor Gerard Honig, die zijn gave, klare stem prachtig in stijl voor recitatie ven en aria's kon benutten. De bas-partijen waren toevertrouwd aan Guus Hoekman. Deze zanger kon aan zijn voordrachten met zijn machtige stem een eigen vocaal- dramatisch accent geven. Met het Noordhollands Philharmonisch Orkest, van welks begeleiding ik reeds ge waagde, wil ik nog de organist Klaas Bolt noemen, die de hem toevertrouwde taak met zorg vervulde. P. Zwaanswijk Nationale toneelprodukties Het plan van de heer Greidanus, direc teur van de Twentse Schouwburg te En schede, dat beoogt om in het komend sei zoen te beginnen met een tweetal „Natio nale" toneelprodukties is voorlopig uitge steld. De besprekingen met enkele topacteurs, die aanvankelijk hun medewerking had den toegezegd hebben zoveel tijd gevergd dat de organisatoren in tijdnood zijn ge raakt. Zij achten het in het huidige stadi um, waarin ook de gezelschappen de on derhandelingen met de acteurs reeds heb ben geopend, niet in het belang van het toneel de druk op de acteursmarkt te ver groten. Derhalve is besloten de gehele op zet een jaar te verschuiven, om de voorbe reidingen in een rustiger sfeer te kunnen treffen. MADRID (AP) De linkse Spaanse dichter Carlos Alvarez Cruz, die in okto ber tot drie jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld voor het schrijven van een ge dicht waarin de terechtgestelde Spaanse communistische leider Julian Gromau Gar cia werd verdedigd, stond zaterdag op nieuw terecht. Hij was voor een provin ciale militaire rechtbank gedaagd op be schuldiging van illegale activiteit. Alvarez Cruz zei tot de rechtbank van zeven leden dat hij geen reden had om iets beledigends te uiten over het mili taire gezag, omdat zijn vader zelf een mi litair was geweest en gesneuveld was bij de verdediging van de democratische rech ten van Spanje. Zijn vader werd na de burgeroorlog terechtgesteld. „Ik ijver er alleen voor" zei de dichter, „dat de won den die geslagen zijn door de burgeroor log definitief worden geheeld". De uit spraak wordt deze week verwacht. Advertentie Haarlem - Kennemerplein 5 Telefoon 16840 Voor OUDEJAARSAVOND belasten wij ons met uitzending van De zaak is oudejaarsavond om 18 uur gesloten. Op nieuwjaarsdag serveren wij LICHTE ZÉÉR SMAKELIJKE GERECHTEN. Gaarne tijdige reservering. Eigen parkeerterrein voor 40 wagens In het Toneelmuseum aan de Heren gracht te Amsterdam is een Heijermans- tentoonstelling geopend door een zoon van de honderd jaar geleden geboren schrijver, de heer H. F. F. Heijermans, dr. W. Drees en H. A. Gomperts hielden korte toespra ken. De expositie geeft met portretten, hand schriften, boeken, affiches, spotprenten, to neelfoto's, krantenknipsels en documen ten een boeiend beeld van het leven en werken van Herman Heijermans. De ten toonstelling is op 24 december geopend om dat de schrijver bij voorkeur op 24 decem ber zijn toneelstukken in première liet gaan, naar verluidt omdat de recensenten dan pas enkele dagen later hun afwijzende oordeel konden publiceren. De expositie zal na Amsterdam te zien zijn in Antwerpen, Rotterdam en Den Haag. AFGEZIEN VAN EEN enkel program ma-onderdeel (wij denken hierbij o.m. aan een „vullertje" over het leven in Noord- Kameroen) hebben de omroepen en de NTS gezorgd voor kerstuitzendingen, die, zo niet verrassend goed, van zeer behoor lijk niveau waren. Een surprise was zeker de „bloemlezing rond het kerstfeest", door de NCRV op het scherm gebracht; de samensteller, Michel van der Plas, slaag de er namelijk in, in deze potpourri van kerstverhalen en -gedichten een blijmoe dig en levenslustig christendom te projec teren. De medewerking van leden van de NRU-hoorspelkern leverde ook menige verrassing op. Het optreden van het Billy Smart circus op de eerste feestdag was het traditionele, maar ook schitterende kerstcadeau voor jong en oud. Verrassend was ook de verschijning van twist-koning Chubby Checker en zijn echt genote (Rina Lodders, eens 's werelds schoonste) in Willem Duys' eigen uitzen ding „Voor de vuist weg," die voorts in houd kreeg door de solistische medewer king van de pianisten Louis van Dijk (klas siek en jazz) en Daniël Wayenberg (jazz en klassiek). Duys maakte verder een blind meisje gelukkig en gleed daarbij niet af naar een zeer nabij nummertje kerstsentimentaliteit. In de daaraan voor afgaande Danny Kaye-show toonden Mary Tylor Moore (veelal de t.v.-vrouw van Dick van Dyke) en Nat King Cole zich uitstekende partners voor de grote nar, die helemaal op toeren was in een kostelij ke imitatie van een Duitse operette. Wer kelijk sprookjesachtig en briljant gevisua liseerd was het ballet „De Notenkraker", door Heinz Liesendahl en avariafilm ge produceerd voor de televisie. DE MIDDAG van de tweede kerstdag werd voor Nederland 1 verzorgd door de VARA en week nauwelijks af van de ge bruikelijke zaterdagmiddagprogramma's. Het avondprogramma van deze omroep echter klonk als een (kerst)-klok, al over trof dan de verwachting, gevormd door enthousiaste voorberichten, de kerstshow van Rudi Carrell, die terwille van de sfeer in de besneeuwde Zwitserse wintersport plaats Davos werd gemaakt. Voor de pa tiënten van het Nederlands sanatorium, aldaar gevestigd, was het natuurlijk een evenement, de bekende komiek en zijn grote t.v.-staf in hun midden te hebben, Nu hem, naast Mieke Bos en Johan Kaart, en het Engelse taalpaar Walter en Connie, een geheel nieuwe en frisse entourage ter beschikking stond, manifesteerde Carrell toch wel een zekere t.v.-moeheid, die on vermijdelijk schijnt te worden, wanneer men aan de lopende band origineel en De Amerikaanse bariton Cornell McNeil heeft gisteravond een oproer in de opera van Parma veroorzaakt door woedend „cretini" (idioten) tegen het publiek te roepen, nadat hij was uitgefloten en uit gejoeld. Er ontstond zoveel rumoer, dat de voorstelling moest worden afgelast. De 38-jarige McNeil zong een van de hoofdrollen in Verdi's „Un Ballo in Ma- schera", de openingsvoorstelling van het nieuwe seizoen in het Regio-theater in het Noord-Italiaanse Parma. Verdi is in Par ma geboren en het operapubliek is er bij zonder kritisch en wispelturig. Toen McNeil „idioten" had geroepen, ontstond er een geweldig tumult en honderden Italianen kwamen dreigend het toneel op. Ook in zijn kleedkamer liep de zanger ge vaar en pas bij zware politiebewaking kon hij het operagebouw verlaten; hij werd nog wel van alle kanten uitgescholden. De directeur weet de moeilijkheden aan het „ongebruikelijke, beledigende gedrag van McNeil. Advertentie Bent u geïnteresseerd in Vraag dan onze uitgebreide opruimingscatalogus aan, die begin januari 1965 verschijnt HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen met wegeninformaties. (7.55-8.00 Overweging.). 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouver ture (verv.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Franse chansons. 10.05 Klas sieke en moderne grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.04 Volksliederen en -dansen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Actualiteiten, eventueel grammofoonmu ziek. 12.55 Religieus nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek met commentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte en klassieke grammofoonmuziek. 14.50 Lichtba ken, lezing. 15.00 Rieleksen, amusementspro gramma (herh. v. zaterdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onderweg, gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: toespraak met de vice minister-president. Z. Exc. mr. B. W. Biesheuvel, over: Suriname en de Ned. An tillen in 1964. 18.00 Koorzang: kerstliederen. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Van klanten en wanten weten: programma voor de middenstand. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Fanfare-orkest. 20.00 Pianorecital: klassieke muziek (opn.). 20.15 Kerk en School: meningen over de katholiciteit van het katholiek onderwijs. 20.45 Benej Jisrael: IV. Het erfdeel van Benjamin: zang en voordracht. 21.05 Moderne gewijde muziek (opn.). 22.05 De zingende Kerk: bloemlezing uit het Gregoriaanse repertoire. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.15 Lichte muziek. 23.35 Zang en licht instru mentaal kwartet. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Moderne grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble met licht vocaal ensemble en solisten. 12.20 Re geringsuitzending: Uitzending voor de landbouw 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest met zangsolisten. 13 00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, event, actueel of grammofoon muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Hartewens Festival 1964: Voor de jeugd. 15.05 Stereofoni- sche uitzending: viool en piano: semi-klassieke muziek. 15.35 Brood op de plank, programma over de geschiedenis van ons dagelijks brood. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte muziek voor de jeugd. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lich te grammofoonmuziek. 18.55 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Kleurrijke klanken, muziekrevue. 20.00 Nieuws. 20.05 Hartewens-concert: muzikaal pro gramma van lichte en klassieke muziek voor de jeugd. In de pauze: 21.20 Pianospel met instru mentale begeleiding: lichte muziek; 21.30 Ge hoord. gezien, gelezen, veertiendaagse gedach- tenwisseling over film. toneel en litteratuur. 23.00 Nieuws en mededelingen. 23.10 Actualitei ten. 23 30 Moderne grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerberichten en mededelingen voor de schippers.) 12.50 Beurs berichten en programmaoverzieht. 13.00 Nws. hème, opera, (Om 15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Kamermuziek. 16.55 Grammofoonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Jazzmu ziek voor de jeugd. 17.45 Fanfaremuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde- sportberichten. 18.30 Evergreens. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en radio kroniek. 19.45 Volkszangen. 20.00 Hoorspel. 20.48 Klassieke en moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.0Ö-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Engelse les. 19.30 Comedy Caper (Polo te paard), TV-film. 19.45 Openbaar Kunst bezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Po litieke Partij: P.v.d.A. 20.30 De dolle verhui zers (Les Livreurs), speelfilm (alle leeftijden). 22.05 Filmbiografie van de componist Joseph Haydn. 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. 20.01 De Bailey's, TV- film. VARA: 20.55 Première théatre - De han den van Danofrio, TV-film. 20.25 Jazz-Prijs 1964 21.45-22.10 Achter het nieuws. BRUSSEL 324 m. DINSDAG 29 DECEMBER 1964 NEDERLAND I NTS: 19.00 Weekjournaal voor gehoorgestoor den. 19.30 Engelse les. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier NTS: 20.40 Charles Az- navour: muzikaal programma. AVRO: 21.40 Man tegen man: actueel debat. NTS: 22.25-22.30 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws. VPRO: 20.01 De Palordi- nis, t.v.-spel. 20.40 30 minuten pauze, amuse mentsmuziek. 21.10 De Dinah Shore Show 22.00 Psychokinese, voorlopige uitslag van de re sultaten van het kijkersonderzoek n.a.v. onze uitzending van 16 dec. J.l. IKOR-CVK: 22.10- 22.35 Opspraak III, gesprek. geestig moet(wil) zijn. Of had de afwezig heid van de Mounties er toch iets mee te maken? Minder pretentieus, maar aanmerkelijk beter vonden wij het programma van Greet je Kauffeld, het zangeresje, dat in West-Duitsland en onder de goede leiding van Viktor van Raday zich ontwikkelde tot een bescheiden, zeer sympathieke en ondeugende show-ster. De „evergreens", gezongen tegen de achtergrond van wat gewaagde, maar toepasselijke filmbeelden, waren kostelijk. Dat Heyermans' dramatische schets „Nocturne" nooit door het grote toneel werd gespeeld, leek ons gezien de daarop volgende opvoering van dit stuk nogal ver antwoord. Toch lieten Magda Janssens en Henk v. Buuren (die op de Bühne altijd een weinig op het tweede plan stond) zich in dit bijna melodramatische stukje we derom kennen als toneelspelers van groot formaat, die zelfs een enkele oneffenheid in de t.v.-regie wisten te overwinnen. Damshuizer De 52-jarige schilder Eduard Heijmans uit Aerdenhout zal op uitnodiging van het Miami Museum of Modern Art van 2 tot 28 maart een eenmanstentoonstelling van zijn werk houden. De dertig stukken die in januari ver scheept worden bestaan voor het overgro te deel uit reliëfs. Heijmans, die als auto didact op zijn 44ste jaar begon te schil deren, heeft onder meer in het Stedelijk Museum te Amsterdam, Galerie Espace in Haarlem, het Van Abbe Museum te Eind hoven en het Centraal Museum in Utrecht geëxposeerd. De catalogus voor de Ameri kaanse tentoonstelling is ingeleid met de toespraak, die Bert Schierbeek gehouden heeft ter opening van Heijmans eigen ex positie in het Stedelijk Museum. Een tekening van de Amsterdamse gra ficus Aat Veldhoen, een kopie van een Japanse tekening een man en vrouw in uiterst intieme houding is naar het oordeel van de Amsterdamse rechtbank zinneprikkelend voor de jeugd. Dit zegt zij in haar tegen de 32-jarige propagandist van de rotaprenten van zijn vriend Veld hoen en de anti-rookmagiër Robert Jas per G. uitgesproken vonnis. De officier van Justitie bij de rechtbank mr. J. J. Abspoel eiste een boete van 25 gld. De rechtbank was het eens met deze zienswijze en de gevraagde boete en ver oordeelde Robert tot 25 gld. of 5 dagen hechtenis. De Japanse prent werd ver beurd verklaard en de twee andere (niet prikkelend bevonden) in beslaggenomen prenten worden aan Veldhoen teruggege- Op 64-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer W. H. van Baarle, die als adviseur voor perszaken en public re lations verbonden was aan verschillende uitgeverijen van tijdschriften en dagbla den. De heer Van Baarle was ook lid van de persraad. Hij was een der oprichter» van de Nederlandse Organisatie van Tijd schriftuitgevers (NOTU) waarvan hij ere voorzitter was. De begrafenis heeft in stilte plaats ge had. Op de avond van tweede kerstdag heeft een 75-jarige bewoner van de Kraaipan- straat in de Transvaalbuurt te Amster dam zijn buurman van de eerste etage, een 49-jarige controleur, tijdens ruzie met een scheermes een snede in zijn hals en onder de linker oksel toegebracht. De man moest in een ziekenhuis worden opgeno men. De oorzaak van de ruzie was het over luid spelen van de radio van de bejaarde, hardhorende man. Eerst was de vrouw van de controleur naar beneden gegaan om te vragen of de radio, die zelfs op tweehoog nog te horen was, wat zachter kon worden gezet. Het was niet de eerste keer dat de buren er hinder van hadden. In plaats van aan dit verzoek te voldoen zette de oude heer de radio nog harder aan. Toen ging de controleur gewapend met een fietspomp naar beneden omdat hij wist, zo vertelde hij later aan de poli tie, dat zijn buurman een „messensteker" is geweest. De bejaarde man, die suiker- en hartpa tiënt is, heeft bekend te hebben gestoken. In verband met zijn hoge leeftijd en slech te gezondheid heeft de politie hem niet ge arresteerd. Gerhart Hermann Mostar en R. A. Stemmle hebben zich verdiept in de talloze aspecten van de misdaad. Zij hebben hun bevindingen neergelegd in een serie publikaties die zij de naam gaven „opzienbarende misdaden". Het boek „Doodvonnis" verslaat negen be roemd geworden misdaden en de straf zaken waarin zij behandeld werden. Er zijn boeiende beschrijvingen onder. Po pulaire lectuur is het beslist niet. De meeste „zaken" zijn voor het Neder landse publiek onbekend. In „De wolfs- mens" komt vooral de pathologische misdadiger op de proppen. Actueel in dit boek is de bespreking van de eutha- nasiemoorden in Grafeneck, bedreven onder het nazi-regime.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7