Wat 1965 sociaal Groot aantal vernieuwingen ons zal brengen op en fiscaal gebied - DE BEURS - OESO raadt de VS aan weer disconto te verhogen Ultimo-opvragingen nemen ongekend grote omvang aan E.M.S. lijdt geen schade door brand in het K. en W.-gebouw „Kapitaalexport verminderen" Weekstaat Ned. Bank Goudvoorraad tot 6080 min omhoog Bevredigend jaar voor Key Houthandel Dividenden Rentevergoeding Nrd- Holl. Hypotheekbank V erif icatievergadering Pluvier 12 januari Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN Californië heeft behoefte aan werkelijkheidszin Nieuwe fusie van drukkerijen Comité Draadomroep geeft de moed niet op OSRAM WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 11 Van 15 tot 65 WAT WIJ PRESTEERDEN A O W-A WW Kinderbijslag LwERKLDOSHEID EN DE WERKGELEGENHEID 1950-196*» Invaliditeitswet WW Belastingen Duurder Kansspelen Bijstandwet ÜHÜIHHHHB: lampen WALL STREET Meer dan ooit brengt de jaarwisseling, die voor de dein- staat, voor de Neder landse samenleving veranderingen op sociaal, maatschappelijk en fiscaal ge bied, die voor vele groepen van de be volking van ingrijpende betekenis zijn. Vooral de lagere en middelbare in komensgroepen zullen in het nieuwe jaar profiteren van een groot aanta nieuwe wettelijke regelingen, die aan de andere kant echter in veel gevallen tot een niet geringe lastenstijging leiden. In het volgende overzicht is zeer in het kort aangegeven welke veranderingen er voor de deur staan. De contractueel vastgelegde lonen zul len met 5 percent kunnen stijgen. Daar van wordt 2 percent als een loonronde uit gevoerd. Het minimum-loon wordt opge trokken tot f 110. In de loop van het jaar zal bij een gunstige conjuncturele ontwik keling wellicht nog een uitkering ineens volgen. Voorzover de ruimte dat toelaat en aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan kunnen bestaande vormen" van on dernemingsgewijze differentiatie worden uitgebreid. De huurbijslag 1964 kan in de loonscha len worden verwerkt, terwijl vermogens- aanwasdeling mogelijk wordt. De loonronde van 2 percent moet in de vorm van een bijslag worden uitgekeerd aan iedere werknemer tussen de 15 en 65 jaar, ongeacht of hij onder een C.A.O. valt of niet. De bijslag dient ter com pensatie van de gestegen A.O.W.-premie en wordt verplicht uitgekeerd over een Inkomen tot 12.000 (dat wil zeggen maxi- Alg.produkliev.d nijverheid en deprodukb» per werknemer(!958=IOO)-excl. bouwnijv. 150 - Nijverheid Werknemer maal 20 per maand). De werkgever is echter vrij de bijslag ook over het totale loon te berekenen. Door de optrekking van de Inkomensgrens tot 12.000 (was f 10.900) ondervinden werknemers met een inkomen boven de oude grens nadeel. De werkgever mag hiervoor compensatie ge ven in de vorm van een bijslag van 6,6 percent over het inkomen boven de f 10.900 met dien verstande dat de bijslag niet groter mag zijn dan, 72,60 per jaar. De uitkeringen ingevolge de A.O.W. en de A.W.W. komen op het peil van wat men een sociaal minimum noemt. Dat is voor de ongehuwde bejaarde, die tot dus ver 1926 kreeg, f 2550 per jaar. Datzelf de bedrag krijgt de alleenstaande wedu we, die het tot dusver met 2196 moest doen. De gehuwde bejaarde (had 3126) komt op 3642 per jaar. De uitkeringen lullen in de loop van januari-februari waarschijnlijk nog met 3 percent worden verhoogd als gevolg van de gestegen kos ten van levensonderhoud. Ook de wezen uitkeringen stijgen met globaal f 200. De A.O.W.-premie stijgt hierdoor van 8,1 percent (over een inkomen tot f 10.900) tot 10,2 percent (over een inkomen tot 1 12.000). De maximum-premie komt dus op 1224 per jaar. De premiestijging wordt gecompenseerd met een loonbijslag van 2 percent. Invordering van de premie blijft achterwege bij een inkomen beneden 1800 voor ongehuwden en 2400 voor ge huwden (was 1500 en f 2100). Gedeelte lijke invordering geschiedt bij een inko men beneden de 3420 voor ongehuwden en f 4020 voor gehuwden (was 2910 en 3510). De kinderbijslagen zullen waarschijnlijk begin volgend jaar met 3 percent worden opgetrokken als gevolg van de gestegen kosten van levensonderhoud. In juli onder gaan de uitkeringen volgens de algemene kinderbijslagwet (uitkeringen aan loon- trekkenden en zelfstandigen) verbetering, zoals in het loonakkoord is overeengeko men. Het plan bestaat de uitkering voor het derde kind dan op te trekken met 10 cent per dag, voor het vierde en vijfde kind met 15 cent per dag en voor het zesde en volgende kind met 25 cent per dag. De kleine zelfstandigen komen per 1 januari al beter aan hun trekken, omdat bij wetswijziging het recht op bijslag voor het eerste en tweede kind over een inko men tot 4600 (was 4000) is vastgelegd. De loongrens voor de ziektewet, die ook leidt voor de verplichte en vrijwillige zie- aantal werk lozen dskrachhen 1950 '51 52 '53 '54 '55 '56 '57 '58 '59 '60 '61 '62 63 1964 kenfondsverzekering, komt per 1 januari op 10.000 (was 9700). De premie voor de verplichte verzekering komt van 5 op 5,4 percent, waarvan de werknemer 2,7 percent (was 2,5) moet opbrengen over een loon van maximaal 8424 per jaar. Ook de inkomensgrens in de ziekenfonds verzekering voor bejaarden gaat omhoog. Dat gebeurt door uitbreiding van het aan tal inkomensklassen. Er komt een klasse bij tussen de 4964 en 5648 per jaar. De nieuwe premies voor de bejaarden zijn nog niet bekend. De geleidelijke liquidatie van de invali diteitswet (die tezijnertijd met de Ziekte wet opgaat in een algemene verzekering tegen arbeidsongeschiktheid) heeft tot ge volg dat geen premie voor deze wet be hoeft te worden opgebracht. De werkge ver plakt dus geen rentezegels meer. Bij invaliditeit geldt voorlopig de interimwet invaliditeitsrentetrekkers, waarvan de uit keringen met 3 percent zullen worden op getrokken aan de indexcijfers. De rechten op ouderdomsrente, die de rentekaart biedt, zullen in een later stadium worden afgekocht, dan wel slapend gemaakt. De wettelijke verzekering tegen werk loosheid geldt na de jaarwisseling voor alle werknemers, ongeacht de hoogte van hun inkomen, omdat de loongrens wordt afgeschaft. Er komt recht op 8 weken wachtgeld en 26 weken werkloosheidsuit kering (80 percent van het dagloon). De premie voor de werkloosheidsverzekering is teruggebracht tot 1 percent (was 1,2 pet.) waarvan de helft ten last van het rijk en de andere helft voor rekening van de werkgever komt. Voorts treedt de wet werkloosheidsvoorziening in werking, die de werknemer in loondienst recht biedt op aansluitende uitkeringen gedurende twee jaar (75 percent van het genoten loon voorzover dat niet hoger lag dan 32,40 per dag). Op 1 januari worden voorts de nieuwe wetten op vermogensbelasting en de in komstenbelasting van kracht. Daarmee komt de aanslaggrens voor de inkomsten belasting op 12000 (was 10.000), terwijl de regelingen voor aftrekbare kosten en buitengewone lasten zodanig zijn gewijzigd dat zij in het algemeen ongunstiger wer ken dan voorheen. De nieuwe wet op de loonbelasting gaat eerst op 1 juli in, de datum waarop ook een begin wordt ge maakt met de belastingverlaging. Voorts gaat de motorrijtuigenbelasting met 65 percent omhoog om de aanleg van nieuwe wegen te financieren. In het nieuwe jaar zal voor verschillen de diensten meer geld moeten worden be taald. De spoorwegen worden duurder en datzelfde is het geval met particuliere verzekeringen tegen schade, ziektekosten en wettelijke aansprakelijkheid. Dat laat ste is het gevolg van een nieuwe wet, die de automobilist en de bromfietser in het nieuwe jaar de verplichting oplegt om ten minste voor een kwart miljoen gulden aan aansprakelijkheid verzekerd te zijn. De beoefening van het kansspel wordt vanaf 1 januari aan banden gelegd in een nieuwe wet, die regelen bevat voor het exploiteren van prijsvragen, gokautoma ten en loterijen. De inzet voor de voetbal toto wordt verruimd tot 2,80 per week met een hoofdprijs van een ton „schoon". De hoofdprijs in de Staatsloterij komt eveneens op een ton schoon, terwijl de gehele loterij is gemoderniseerd. Vanaf 11 januari zijn er hele loten voor 20 te krijgen, die kans bieden op meer prijzen. Op maatschappelijk terrein doen zich bij de jaarwisseling ingrijpende verande ringen voor door de inwerkingtreding van de bijstandswet. De Armenzorg wordt om gezet in het recht op bijstand door iedere burger, die niet over de nodige middelen beschikt om een beetje fatsoenlijk rond te komen. De Bijstandswet moet ervoor zorgen dat iedereen de beschikking krijgt over de noodzakelijke bestaansmiddelen, waaronder niet alleen de kosten voor kle ding, huishuur en voedsel wordt gerekend, maar ook luistergeld, tramkosten en der gelijke. De wet wordt uitgevoerd door de gemeenten met dien verstande dat voor bepaalde groepen in de samenleving, zo als minder-validen, landelijke groepsrege lingen worden getroffen. Het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, dat onlangs vrijwel ge heel door brand werd verwoest, is ver zekerd voor een hoger bedrag dan de zes miljoen, waarvan sprake is geweest. Het verzekerde bedrag ligt boven taxatie waarde van het gebouw. De hypotheek, waarmee het pand was bezwaard, is ge ring. Dit heeft de heer Zwolsman, voor zitter van de Raad van Bestuur van de Exploitatiemaatschappij Scheveningen (E.M.S.) meegedeeld. Het gebouw is ei gendom van een horeca-dochteronderne- ming van de E.M.S. Over de financiële afwikkeling van de brand is het overleg nog gaande. Het be stuur van de E.M.S. is van plan, voorzo ver dit in zijn vermogen ligt, zo spoedig mogelijk te voorzien in de leemte die door de brand in Den Haag is ontstaan. Hoezeer het verlies van de schouwburg voor Den Haag ook te betreuren is, voor de E.M.S. zullen de financiële gevolgen niet ongunstig zijn, aldus de heer Zwols man. S'A PERCENT OBLIGATIES ROTTERDAM ZEER VAST Gisteren zijn de 5% percent obligaties van de gemeente Rotterdam voor het eerst verhandeld. Zoals bekend stond vorige week de inschrijving op de lening Rotter dam groot f 50 min, tegen 100 percent, open. Van dit bedrag was reeds 10 min op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst. De toewijzing was zeer gering. Hierdoor trachtten velen wat stukken te bemach tigen om de cliënten alsnog zoveel moge lijk tevreden te kunnen stellen. Hiervoor moest echter een flinke prijs worden be taald en wel circa 101 Vi. De stukken wer den geadviseerd op lOl'/s a 101 Vk. De 554 percent obligaties Gasunie wer den op 101 (1007/«) geadviseerd. De stem ming op de staatsfondsenmarkt was vast waarbij de 5)4 percent Nederland 1964/1 iets boven de parikoers kwam te liggen. De internationale waarden konden zzich over een breed front zeer goed handhaven. Vooral Philips was actief op circa 152 151,60) hoofdzakelijk door vraag van het publiek. Ook Unilever lag goed in de markt, ondanks Amerikaans aanbod, op De Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) be veelt de Verenigde Staten een verscher ping van de geldmarktvoorwaarden aan in de vorm van een nieuwe verhoging van het discontotarief. De deskundigen der OESO leggen er de nadruk op dat de an dere bij de organisatie aangesloten lan den een verhoging van het discontotarief in de Verenigde Staten niet door een ver scherping van hun eigen kredietvoorwaar- den zonder uitwerking zouden moeten ma ken. In hun rapport over de economische toestand in de Verenigde Staten bevelen de deskundigen verder maatregelen aan tot vermindering van de kapitaalexport uit de Verenigde Staten. Bovendien zou het De ultimo-opvragingen hebben dit jaar een ongekend grote omvang aangenomen. In de week van 14 tot en met 21 decem ber bedroeg de uitzetting van de chartale circulatie f 298 min. Blijkens de week staat van de Nederlandsche Bank per 28 december hebben de opvragingen f 179 min. bedragen. Hierdoor is de stand der circulatie gestegen tot f 6986 min., het geen een nieuw record betekent. Op 23 december 1963 was de hoogste stand van dat jaar 6375 min. De zeer grote onttrekking van middelen aan hun kassen hebben de banken weten op te vangen door voor f 232 min. dol lars aan de Nederlandsche Bank over te dragen. Hierdoor is de goud- en deviezen voorraad gestegen tot f 7653 min. De cen trale bank heeft in de afgelopen week f 72 min. aan deviezen omgezet in goud, waardoor de goudvoorraad opliep tot 6080 min. Het betalingsverkeer met het Advertentie 1964 is voor de N.V. Houthandel v/h G. Key te Amsterdam een bevredigend jaar geweest. Dankzij het gunstige weer is de goederenomzet hoger geweest dan in 1963. Daardoor is de directie er in ge slaagd, de belangrijke stijging der kosten op te vangen. rijk vergde slechts 17 min, als gevolg waarvan de stand van de schatkist een verhoging laat zien tot f 562 min. Van de rekening „andere ingezetenen" kwam 10 min. in de markt. Het tegoed van de banken bij de centra le bank kon uiteindelijk met 41 toene men tot 426 min. Van dit bedrag is 220 min. bij de Nederlandsche Bank renteloos aan te houden wegens het overschrijden van het kredietplafond. De geldmarkt is zeer ruim. Geldkringen verwachten hier in voor de komende dagen weinig veran dering. Dit ondanks het feit, dat de Ne derlandsche Bank thans contante dollars afgeeft tegen termijn-dollars. De Singkep Tin Maatschappij stelt over het boekjaar 1964-65 een onveranderd interimdividend vast van vier percent op de gewone preferente en prioriteitsaan delen. Dit dividend zal op 7 januari be taalbaar zijn. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.97—10.07; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.31—3.36; Belgische frank (100) 7.20—7.25; Zwitserse frank (100) 83.10— 83.60; Franse frank (100) 73.15—73.65; Duitse mark (100) 90.1590.65; Noorse kroon (100) 49.60 50.60; Deense kroon (100) 51.50—52.50; Zweedse kroon (100) 69.2070,20; Italiaanse lire (10.000) 56.5058.50; Oostenrijkse schilling (100) 13.89— 13.99; Portugese escudo (100) 12.42'/i12.57'/» en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06. Het bestuur der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen vroeger genaamd Noord-Hollandsche Hy potheekbank deelt mee, dat per 1 januari op haar 5 percent en 5'/j percent schuld brieven een rente zal worden vergoed van resp. 21/» percent en 2 3/4 percent. tekort op de Amerikaanse betalingsbalans op zo kort mogelijke termijn tot een ge paste omvang verminderd moeten wor den. Verder is het noodzakelijk, dat de bevoegde autoriteiten energiek verder wer ken aan vermindering van de werkloos heid. Tevens is een soepeler begrotings- politiek nodig, waarbij de mogelijkheid aanwezig moet zijn tot sneller ingrijpen voor het herstellen van het economische evenwicht. De OESO heeft een optimistische kijk op de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten in het komende jaar. De huidige expansieperiode, die al sedert 1961 duurt, zal zich vermoedelijk nog in 1965 voortzetten. Naar de mening van de OESO gaat er van nieuwe belastingver lagingen ter grootte van rond elf miljard dollar een belangrijke stimulans uit. De deskundigen der organisatie achten het evenwel mogelijk, dat het groeipercentage van de Amerikaanse economie van onge veer 5,5 percent in de loop van het komen de jaar gesteund zal moeten worden door nieuwe belastingmaatregelen of maatrege len op het gebied van de begrotingspoli tie, wanneer het effect van de belasting verlagingen minder groot wordt. Dinsdag 12 januari zal bij de rechtbank in Rotterdam de verificatievergadering worden gehouden in het faillissement van de Motorenfabriek Pluvier n.v. Aangezien deze vennootschap sedert de gewone algemene vergadering van aan deelhouders in 1963 geen algemene ver gadering heeft gehouden, terwijl ander zijds aandeelhouders er belang bij hebben met de stand van zaken in de vennoot schap op de hoogte te zijn, heeft de rech- ter-commissaris in het faillissement, mr. H. J. J. van den Diesen, besloten aandeel houders, tot deze verificatievergadering toe te laten. Aandeelhouders, die hiervan ge bruik wensen te maken, dienen hun aan delen uiterlijk 7 januari te deponeren (bij Mees of de Amsterdamse Bank). Amerikaanse handelaars hebben meegedeeld dat Nederland en België gezamenlijk 420.000 hectoliter Amerikaans mais hebben gekocht. Bovendien heeft Nederland alleen 130.000 hecto liter sojabonen in de V.S. gekocht. Bethlehem Steel Corporation heeft gisteren als laatste grote Amerikaanse staalproducent de prijzen van gegalvaniseerd plaatstaal verhoogd en wel met zes dollar per netto ton. De grintproducenten in Nederland zullen met ingang van 1 januari a.s. ten behoeve van wer ken in gewapend beton in plaats van de tot nu toe gebruikte grintsoort 5-30 mm alleen keurgrint leveren. Hiertoe is besloten omdat het naast elkaar leveren van de soort 5-30 mm en keurgrint in de praktijk op grote moeilijkheden stuit en omdat bij de steeds stringentere eisen bij de produktie van beton aan keurgrint de voorkeur wordt gegeven. Gisteren zijn de machinisten van de Ameri kaanse spoorwegmaatschappij Southern Rail ways in staking gegaan. Zij eisen meer salaris. De Nederlandse Bond van copieerders en klein-offsetdrukkers krijgt 65.000 voor produk- tiviteitsacties. Dit heeft de staatssecretaris van economische zaken beslist. De oliemaatschappijen die boringen verrichten in de Waddenzee moeten voorzichtig zijn met de mosselen. In de exploiratievergunningen zul len in het vervolg bepalingen wöïden opge nomen, die verontreiniging van de op de per celen liggende mosselen moeten voorkomen. Dit heeft minister Biesheuvel geantwoord op vragen van het Kamerlid Egas (P. v. d. A.). Abbekerk 29 te Rotterdam. Abida 29 v. Calcutta n. Abadan. Acila 30 te Stockholm verw. Acmaea 29 v. Rotterdam, 29 te Thameshaven. Acteon 29 dw. Port Elisabeth n. Durban. Agamemnon 30 te Maracaibo verw. Almdijk 29 v. Shanghai n. San Fernando. Alnati 29 te Bremen. Ameland 29 v. Georgetown n. Punta Cardon. Anco Spray pass. 29 Carbodiroca n. Rotterdam. Angolakust 29 te Amsterdam. Annenkerk 30 te Genua. Archimedes 30 v. Port au Prince n. Porto Cortes. Ardeas 30 te Genua verw. Attis 29 240 mijl n Azoren n. Antwerpen. Baarn 29 400 mijl zw Azoren n. Bridgetown. Balong 30 te Livorno verw. Banda 30 te Tampico verw. Batu 29 te Glasgow. Boissevain 29 v. Durban n. Mauritius. Bovenkerk 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Breda 30 te Curagao verw. Caltex Arnhem pass. 29 Gibraltar n. Bahrein. Caltex Nederland pass. 29 Lissabon n. Bougie. Caltex The Hague 29 v. Aden n. Bandar Mashur. Camitia 29 te Mohamedia verw. Castor 29 v. Hamburg n. Bremen. Ceres 30 in Panamakanaal n. Cristobal. Chiron 29 v. Amsterdam n. Suriname. Congokust 29 v. Rouaan n. Bordeaux. Daphnis 30 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Delft 29 v. Kingston n. Porto Barrios. Doelwijk 30 te Suez. Eemland 30 te Amsterdam. Eenhoorn 29 v. Beyrouth, 30 te Famagusta. Friesland 29 v. Stettin n. Rotterdam. Eos pass. 29 Gibraltar n. Hamburg. Esso Rotterdam 29 te Rastanura verw. Gaasterdijk 30 te Mobile verw. Gaasterkerk 30 te Aden verw. Geertje Buisman 29 v. Amsterdam n. Rotterdam. Gorredijk 30 te Antwerpen. Grootekerk 29 te Bed! Bunder. Gulf Swede 29 v. Suez n. Perzische Golf. Hermes 30 v. Valparaiso n. San Antonio. Hilversum 29 te Amsterdam. Jacob Verolme 29 v. Coquimbo n. Caldera. Jagersfontein 30 v. Rotterdam n. Bremen. Jason 29 650 mijl n Azoren n. Paramaribo. Johannes Frans 29 ten anker La Plata River n. San Nicolas Kamperdijk 30 te New York verw. Katsedijk pass. 29 Bishop Rock n. Rotterdam. Katendrecht 29 te Hamburg. Kerkedijk 30 v. Rotterdam n Antwerpen. Korendijk 30 te Rotterdam. Korenia 30 te Singapore verw. Korovina 30 te Faslane. Koudekerk pass. 30 Kaap Guardafui n. Adelaide. Kreeft 29 v. Coruna n. Rotterdam. Leliekerk 29 v. Muscat n. Dubai Maasdam 29 v. San Thomas n. New York. Meerdrecht 29 dw. Horta n. La Spezia. Memnon 29 te Guanta. Mohammed Reza Shah 29 v. Antwerpen n. Bonny. Mijdrecht 29 t.h.v. Rasfartak n. Suez: Naess Commander 29 te Das Eiland verw. Neder Eems 29 t.h.v. Lissabon n. Hamburg. Oberon 30 te Puerto Limon. Onoba 29 v. Singapore n. Mena al Ahmadi. Overijsel 30 te Genua verw. Parkhaven 29 v. Montevideo, 30 te Buenos Aires verw. Parthenon 29 ten anker Bremerhaven. Pendrecht 30 te Aruba verw. P. G. Thulin 29 ten anker rede San Nicolas. Peperkust 29 v. Lagos n. Freetown. Philidora pass. 29 Kura Muria n. Suez. Philippia pass. 29 Ceylon n. Bangkok. Poeldijk 29 dw. Florida n. Vera Cruz. Poolster 29 v. Rotterdam n. Gent. President William V. S. Tubman 29 v. Monrovia n. Buchanan. Prins Alexander 29 v. Livorno n. Napels. Prins Johan Willem Friso 29 v. Rotterdam n. Bremen. Prins Willem-4 29 rede Telaviv. Prins Willem van Oranje 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Radja 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Raki 29 te Barcelona. Randfontein 29 te Kaapstad verw. Rempang pass. 29 Maladivermeile n. Aden Rondo 28 v. Singapore. Rossum 29 v. Campana n. Montevideo. Rotterdam 30 v. Curasao n. New York Sabang 29 v. Bangkok n. Hongkong. Schelde Lloyd 29 1040 mijl z Ceylon n. Aden. Schelpwijk 29 te Avonmouth. Serooskerk 29 te Lissabon verw. Simonskerk 29 v. Rotterdam n. Bremen. Sinoutskerk 30 v. Port Said n. Tripolis. Sophocles 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Stad Alkmaar pass 29 Palermo n. Sagunta. Stad Gouda 30 te Mizushima verw. Straat Cumberland 29 v. Adelaide n. Melbourne. Streefkerk 30 te Aden verw. Theano 29 v. Amsterdam. 30 te Rotterdam. Thuredrecht 30 te Necochea. Tjibodas 28 v. Singapore n. Hongkong. Tjipanas 29 v. Monrovia n. Freetown. Tjizampek 30 te Mombasa verw. Togokust 29 te Dakar. Ulysses 29 v. Port of Spain n. Porto Ordaz. Van Riebeeck 29 v. Lourenco Marques n. Durban. 30 te Durban verw. Van Spilbergen 29 v. Fremantle n. Durban. Vitrea 29 v. Khoralamaya n. Geelong. Vivipara 29 Quessant gepass. n. Suez. Vlist pass. 29 Sabang n. Nagova. W. Alton Jones 29 t.h.v. Recife n. Santos. Waterland 29 dw. Fernando Noronha n. Buenos Aires. Westerdam 29 te Rotterdam. Wonorato 28 v. Yokohama n. Valparaiso. SLEEPVAART Barentsz Zee, Halifax/Bilbao, 28 dec. 550 mijl zo van St. John's (New Foundland). Hudson, Labuan/Noordzee, 28 dec. 250 mijl west van Cochin. Humber, Halifax/Avilez, 28 dec. 400 mijl no van Ponta del Gada. lerSe Zee, Bordeaux/Douala, 28 dec. 300 mijl noord van Dakar. Loire, Rangoon/Singapore, 30 dec. te Singapore verwacht. Maas, Lissabon/Kharg Eiland, 28 dec. ter hoogte van Bougie. Noordzee, San Franclsco/Chittagong, 2 jan te Honolulu verwacht. Oceaan, 29 dec. nog te Lissabon. Oostzee, Seatlle/Chittagong, 25 dec. van Honolulu vertrokken Poolzee, Norfolk Chit'agong. 31 dec. te Port Said verwacht. Rode Zee, Cristobal/CuragaoJSt. Croix, 27 dec. van Cristobal vertrokken Schelde, Kopenhagen/Rotterdam, 29 dec. te Rot terdam verwacht. Sehouwenbank, Le Havre/Rotterdam, 30 dec. te Rotterdam verwacht. Tasman Zee, 30 dec. te Labuan verwacht. Tyne, San Diego/Chlttagong, 30 dec. te Honolulu verwacht. Zwarte Zee, Ltssabon/IJmuiden, 28 dec. 150 mijl zw van Brest. SAN FRANCISCO (Reuter) De auto riteiten van de Amerikaanse staat Califor nië hebben een aantal geleerden op het gebied van het ruimte-onderzoek verzocht hun kennis en inzicht ook eens op de aarde te richten. Californië worstelt met een aantal dringende problemen, zoals over schakeling van oorlogs- naar vredesindus- trie, de werkloosheid, het verkeer, de over volle gevangenissen en krankzinnigenge stichten, de vervuiling van lucht, grond en water. Zevenendertig percent van de industrie in Californië werkt voor defensie en ruim tevaart. Economen hebben gewaarschuwd, dat de defensiebehoeften spoedig zullen af nemen. Dit zal tot grote werkloosheid lei den als er geen alternatief wordt gevon den. Toen het departement van Defensie twee jaar geleden van het Skybolt-project - de produktie van raketten - afzag, kwa men bijna 7.000 werknemers zonder werk. f 141,80 141,30). Kon. Olie daarentegen moest een paar dubbeltjes prijsgeven tot 158,20. AKU prijshoudend op 498, ter wijl voor Hoogovens drie punten meer werd betaald op 557. VERHANDELDE FONDSEN 29 dec. 28 dec. Hoger 229 (51,l°/o) 209 (47,6°/o) Lager 113 (25,2°/o) 121 (27,6°/o) Gelijk 106 (23,7«/o) 109 (24,8°/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens - Kon Olie157,60-157,80 Philips 151,50 gb-151,90 Unilever Stemming: Lusteloos. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U497 Vi Hoogovens 555-557 558 Kon. Olie157,10-157,40 157,00 Philips 151,70-152,00 gl 151,90 Unilever 141,10-141,40 141,20 E. M. S223 Vorige slotkoers A'dam Rubber 115& H.V.A 146 A.K.U 49 83/e Deli Mij 120,— Ho evens 558 Philips Gem. Bez. 152,10 Unilever 141,75 Dordtsche Petr. 722K K. Ned. Petr. Mij. 158,15 Holl. Am. Lijn 103V« K.L.M 72,- K.N.S.M 143 Ned. Stoomv. Mij. 137Vi Ommeren, Phs. v. 256 Scheepv. Un. Ned 135 206,— 110,50 230,— 495,— Ver. Bezit v. 1894 129,— AMRO Bank 66,10 Alg. Bank Ned. 303Vi Albert Heijn 645 Amstel Brouwerij 439 Berkel's Patent 231 216 Bührm.-Tetterode 778 Fokker 255 Ford 935 Gelder Kon. Pap. 146 Gist Spir.f. Kon. 340 Van der Heem 325 Heinekens Bier 445 Hoogenbosch Sch 325 Indola 414 Kon. Zout-Ketjen 957 Müller Nat. Bezit 330 Ned. Kabelfabr. 356 Philips Pref. 54,— Stokvis 198'/i Thomassen Dr 663 Ver. Machinefabr 183 Wessanen 485 W. F'oord-Bronsw 203 Zwanenburg-Org. 1049 Billiton Mij. II 432'/4 Aluminium Ltd.. 307/e American Motors 1454 Anaconda 52/1 Bethlehem Steel. 3554 Cities Service 77'/< General Motors. 95 Kennecott Copper 91'/< Republic Steel 43Vi Shell Oil 59'/s U.S. Steel 52% Gedane noteringen. (Verstiekt door de AMRO Bank) Wall Street is gisteren lager afgekomen na een ongeanimeerde stemming. De ver liezen bij de voornaamste fondsen liepen tot ongeveer twee dollar. U.S. Steel ver loor bijna een dollar, I.B.M. 2 en Texaco 1 dollar. Ook olie en sporen kwamen op een lager koerspeil. Auto's, tabaksfondsen en chemische waarden eindigden verdeeld. Van de 1362 verhandelde fondsen waren er 691 lager en 383 hoger. De omzet be liep 4.45 miljoen shares tegen 4 miljoen shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 862.18 4.83), sporen 203.51 1.04) en open bare nutsfondsen 154.19 0.20). De N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Hilversum heeft door aande lenruil overgenomen het gehele geplaatste maatschappelijk kapitaal in de N.V. Druk kerij en Uitgeversmaatschappij P. den Boer te Utrecht, handelende onder de naam Drukkerij Den Boer en Smits. Het overgenomen bedrijf zal onder lei ding van de tegenwoordige directeur als een zelfstandige onderneming worden voortgezet. Wel is het de bedoeling, dat de produktiecapaciteit van het dochterbe drijf het teveel aan werk van het moeder bedrijf zal overnemen. Het Landelijk Comité tot behoud van de Draadomroep overweegt de naam ts wijzigen en zijn activiteit aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden, nu de Tweede Kamer akkoord is gegaan met de geleidelijke opheffing van de draad omroep. Het streeft naar de totstandko ming van een gelijkwaardig of nog beter systeem, dat zonder tijd-hiaat de taak van de draadomroep kan overnemen. Het comité heeft in dit opzicht wel enkele bezwaren tegen het centrale an tennesysteem, maar hoopt dat dit zich door technische verbeteringen aan de eisen van critische luisteraars zal aanpassen. Dit systeem zou ook de befaamde platen- concerten van de vierde Draadomroeplijn moeten geven; het zou in het gehele land moeten worden toegepast en het zou ook voor minder bedeelden betaalbaar moe ten zijn. Los hiervan wil het comité zich bezig houden met de mogelijkheid dat de draad omroep door particulieren wordt overge nomen. waartegen de regering geen be zwaar heeft. Het comité heeft hierover reeds overleg gepleegd met de leiding van Radio Veronica. 1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11