HET WEER Ambtenaren krijgen per 1 januari maar 3 pet Rotterdam moet kapitaalsuitgaven inkrimpen Buitenhaven van IJmuiden komt aan binnenkant van zuidpier Zuidkennemer gemeenten gaan op 11 januari weer vergaderen Communisten in India opgepakt Spaak en Niemöller bevreesd voor nieuw Duits nationalisme Corruptie kan slechts tot dictatuur Overleg met Toxopeus mislukte Minimum-weekloon opgetrokken tot f 110.- AANLEG BEGINT WELLICHT IN 1965 Aanlegsteigers voor ferry boten, tankers en toeristenschepen Vestiging petro-chemische industrie Het moeilijkste uur W.A. VERWOERD en ZONEN Uiteenzetting per brief aan raad van Velsen «W'MORRIS 'iefore you êuyf NAPPA- EN SUÈDEJASJES Regen en veel wind Het woord is aan Dekolonisatie in Afrika pagina J In de krant van heden: Tot f 90 miljoen KOLEN Einde HAZENBERG Machtshonger y Maandag 11 januari zullen de gemeente besturen in Zuid-Kennemerland opnieuw vergaderen over de Amsterdamse plannen met betrekking tot het vestigen van een petrochemische industrie in het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal. Dit blijkt uit de brief die Burgemeester en Wethou ders van Velsen aan de leden van de ge meenteraad hebben gezonden met een uit eenzetting over de resultaten van de op 19 Advertentie BARTELJORisSTR" HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en aanvankelijk regen, later enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust krach tige tot stormachtige zuidweste lijke wind. Aanhoudende dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M U IDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK E i\ OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 41 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De ambtenaren krijgen 1 januari slechts 3 percent salarisverhoging en 110 minimum-weekinkomen. Hiertoe heeft minister Toxopeus gisteren besloten toen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg geen overeenstem ming kon worden bereikt met de ambtenarenorganisaties. Rousseau: De mens is tot vrijheid geboren, maar overal ziet men hem in boeien. De minister kwam tot zijn 3 percent op de volgende redenering: voor het par ticuliere bedrijfsleven is 5 percent toege staan. Daarin zit 1,5 percent A.O.W A.W.W.-premiecompensatie. Blijft over 3,5 percent. Maar gezien de spreiding der C.A.O.-data kan dit op jaarbasis neerko men op 3 percent. Minister Toxopeus, die kennelijk bijzonder beducht is de krappe grenzen die in het loonakkoord voor het bedrijfsleven zijn gesteld, te doorbreken, laat nog wel enkele mogelijkheden voor Dit is het strandgedeelte tussen de IJmuidense zuiderpier (links) en de strekdam bij het semafoor waar de buitenhaven zal worden aangelegd. In de toekomst zullen hier veerboten, tankschepen en toeristenschepen aanleggen. De ministers Witteveen (Financiën) en Toxopeus (Binnenlandse Zaken) zijn tot de conclusie gekomen dat de gemeente Rotterdam in verband met de bestaande toestand van conjuncturele overspanning zijn voor 1965 voorgenomen kapitaalsuit gaven voor een belangrijk deel achter wegen moeten laten of moet uitstellen. De ministers erkennen echter dat Rot terdam zich in een uitzonderlijke situatie bevindt in verband met de voltooiing van een aantal belangrijke vóór de „plafond periode" begonnen werken, zoals het Europoort-complex. Het is zo zeggen zij in een commu niqué noodzakelijk dat hieraan in het komende jaar nog belangrijke bedragen worden besteed. Daarom hebben de twee ministers besloten Rotterdam toe te staan in de periode november 1964- november 1965 boven het reeds toegestane bedrag van 30 miljoen nog tot een be drag van 60 miljoen kapitaalsuitgaven te doen zonder dat daarvoor de vaste finan ciering is verzekerd. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) (Van een onzer verslaggevers) Uit gezaghebbende bron vernemen wij dat het vrij zeker is dat in 1965 een begin zal worden gemaakt met de voorbereidingen voor de aanleg van een IJmuidense buitenhaven tussen de zuiderpier en de strekdam bij het semafoorduin. Deze haven zal bestemd zijn voor ferrvboten, die een veer dienst tussen Engeland en IJmuiden onderhouden en verder voor het lossen en laden van tankschepen. Ook ligt het in de bedoeling de haven tussen de IJmuidense pieren te gebruiken als aanlegplaats voor toeristenschepen (cruisers). De uitvoering van dit havenplan maakt het onder meer noodzakelijk het semafoor duin te doorgraven om de aanleg moge lijk te maken van een spoorlijn die aan sluit op het spoorwegemplacement aan de Wilhelminakade in IJmuiden. Voorts is in het project opgenomen de bouw van twee viaducten over de Dokweg en de Raaf straat. Over de aanleg van d.e buitenha ven is, aldus onze zegsman, op het ogen blik druk overleg gaande tussen de ge meentebesturen van Velsen en Amsterdam en andere belanghebbenden zoals rederij en en transportondernemingen. Het is duidelijk dat aan de verwezen lijking van het havenplan ingrijpende maatregelen in het havengebied en de ha venmond van IJmuiden ten grondslag lig gen. In de eerste plaats zal het gedeelte tussen de zuiderpier en de strekdam op voldoende diepte moeten worden gebracht. Nog altijd ligt hier onder meer het wrak van de Van Rensselaer. Waar zich nu het strand bevindt zal een HET MOEILIJKSTE half uurtje tijdens deze festivaldagen ligt iedere dag. zowel voor deelnemers als voor organisatoren, rond twee uur 's middags. Want dan ont staat de massale run op de Vleeshal door de deelnemers, die hun „hartewens" voor de volgende dag aan het bespreekbureau in vervulling willen zien gaan. En daar wil je wel een beetje voor dringen en je ellebogen gebruiken. „Een imitatie rugby wedstrijd", schreef de Festival Krant. GISTERMIDDAG werd het zó'n wirwar van begerigen (dat zijn er, wilt u dat even bedenken, zo'n kleine 1200), dat er na de strijd op het parkeerterreintje voor de Vleeshal drie auto's nogal ernstig bescha digd achterbleven (ingedrukte motorkap pen etc., een deux cheveautje werd fi naal weggeschoven en onder de voet gelo pen). Kwaadwilligheid zat er niet bij, het was gewoon een onvermijdelijk gevolg van de massaliteit van de situatie. (Zie ook pagina 9) loswal van enkele honderden meters leng te worden gebouwd en mogelijk zullen ook enige dwars daarop staande aanlegsteigers verrijzen. Voorts zullen ter beveiliging van het achter het semafoorduin gelegen ha vengebied, wanneer dit duin wordt door graven, de nodige voorzieningen worden getroffen. Bij de aanleg van de spoorverbinding naar de haven in de IJmuidense haven mond denkt men gebruik te maken van de bestaande spoorbanen waarover de keien voor de bouw van de nieuwe zuider pier worden aangevoerd. Het ligt voor de hand dat voor het trans port van goederen naar en van de bui tenhaven de daarvoor geschikte wegen moeten worden aangelegd. Voor IJmuiden betekent de realisering van het havenplan een diepe ingreep in de bestaande toestand in en rondom het westelijk havengebied. verbetering open. Hij wil, wanneer dit half volgend jaar ook voor het bedrijfs leven gebeurt, nog wel bekijken of er ruimte is voor een uitkering- ineens en heeft zich bereid verklaard over later overleg over maatregelen naar aanleiding van de ontwikkeling der ondernemingsge wijze differentiatie. De beslissing van de minister is voor de ambtenaren op vele punten teleurstel lend. Eén van de belangrijkste daarvan is wel dat de verbetering van de positie van de lagere en middelbare ambtenaren weer niet aan bod is gekomen. Vorig jaar wilde de minister hier ook al niet aan. In het beste geval wilde hij er een deel van de aanpassingsruimte voor ge bruiken. De bonden hielden toen dit ijzer liever in het vuur, maar ook ditmaal zon der resultaat. Een ander punt dat de ambtenarenorga nisaties en bloc afwijzend deed staan te gen de redenering van de bewindsman, was diens aftrek van de 1,5 percent A.O.W.-A.W.W.-premiecompensatie. De ambtenaren betalen weliswaar geen A.O.W.-A.W.W-premie meer, maar hebben een pensioen met ingebouwde A.O.W. waarvoor 7.9 percent premie wordt be taald. De bonden vonden het niet meer dan billijk dat de 1.5 percent compensatie nu van deze premie in mindering zou worden gebracht. Ook dit wees de minis ter af. Verder konden de ambtenarenorganisa ties in geen geval mee gaan met de ma noeuvres die de minister zich voorstelde met een deel van de overgebleven ruim te. Hij wil namelijk een verbetering voor BLO-onderwijspersoneel en verdere af schaffing van de gemeenteclassificatie ook putten uit de 3,5 percent, mogelijk uit de halve percent die daar op jaarbasis af is geredeneerd. De bonden waren unaniem van mening dat het niet aanging verbete ringen waarop al lange tijd was aangedron gen en die steeds niet konden worden door gevoerd, nu ineens te gaan halen uit de toch al krappe ruimte voor een bepaald jaar. Buiten het mislukte overleg staat de zo genaamde gedifferentieerde verhoging, Deze loopt op van 2 percent voor lagere ambtenaren tot 10 percent voor de al lerhoogste groepen. De vierde en laatste ronde van de realisering hiervan vindt plaats in januari. Weerrrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 7 Beeldverhalen 2, 10 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Medische verzorging 5 Kerkdiensten 5 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 7 Kunst 9 Feuilleton 10 Economisch nieuws11 Scheespberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's NEW DELHI (AP) Vanochtend vroeg zijn overal in India honderden communis tische leiders gearresteerd. De regering van premier Lal Bahadoer Sjastri is hier toe overgegaan omdat zij zich geplaatst ziet voor een moeilijke verkiezingsstrijd in het communistische bolwerk, de deel staat Kerala. Het grootste deel van de arrestanten lag nog te slapen. De razzia was goed voorbereid. Advertentie ZATERDAG 2 JANUARI is onze zaak na 3 uur n.m. GESLOTEN Wilt s.v.p.. om teleurstelling te voorkomen, hiermede rekening houden NEW YORK, FRANKFORT (Reuter en AP) „Er bestaat bezorgdheid over de geestesgesteldheid in West-Duitsland, waar opnieuw de nationalistische neigingen naar boven komen". „De democratie in West-Duitsland is alleen maar in naam een democratie. Er bestaat geen echte oppositiepartij en de democratie moet zo wel tot corruptie ontaarden. Deze corruptie kan alleen maar tot dictatuur leiden. En Hitler was, vergeleken met wat ons dan te wachten staat, een onschuldig weesjongetje". De eerste uitspraak is afkomstig van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak. De tweede van de bekende Duitse dominee Martin Niemöller. Minister Spaak, gewezen secretaris-ge neraal van de NAVO, geeft in een artikel in het tijdschrift „Foreign Affairs" uiting aan zijn bezorgdheid over de toeneming van het nationalisme op het Europese vas teland. Hij laat de waarschuwing horen dat zowel het Atlantische bondgenootschap als de Europese gemeenschap in gevaar verkeren. „President De Gaulle is een hinderpaal voor de Europese gemeenschap. Het Fran se nationalisme lijkt mij ongelukkig, maar het nationalisme in Duitsland, het enige land dat nog grensproblemen heeft, zie ik als gevaarlijk", aldus minister Spaak. Oproepend tot een hernieuwde poging voor politieke eenheid van Europa, zegt Spaak dat de Europese Economische Ge meenschap het in toenemende mate moei lijk heeft. De gemeenschapsgeest verliest volgens hem terrein en de geest van na tionalisme wint terrein. december in Haarlem gehouden eerste be spreking van de Zuidkennemer gemeenten over deze eventuele vestiging. In de brief doen B. en W. van Velsen mededeling van de resultaten van de be sprekingen, zoals deze na afloop in een perscommuniqué bekend werden gemaakt. Het resultaat van deze bespreking was dat de Amsterdamse deputatie die een deel van deze bespreking bijwoonde toegezegd heeft te zullen bevorderen dat de Amster damse coördinatiecommissie inzake de verontreiniging van water, bodem en lucht contact zal houden met de overeenkomsti ge Zaanse commissie en met de vertrou wensman van de Zuid-Kennemer gemeen ten, ir. Dr. van Zuilen van het Instituut voor Gezondheidstechniek in Den Haag. Het college van Burgemeester en Wet houders van Velsen verheugt zich in de brief aan de raad over het feit, dat de staatssecretaris voor de volksgezondheid in een telefoongesprek met de burgemees ter van Haarlem heeft toegezegd dat van rijkswege zal worden onderzocht hoe de belangen van de volksgezondheid het bes te zullen kunnen worden gewaarborgd. B. en W. van Velsen voegen in hun brief hieraan toe, dat het rijk het al dan niet verlenen Van een hinderwetsvergun ning op grond van artikel 4 van de Hin derwet tot zijn bevoegdheid zou kunnen re kenen op grond van de omstandigheid dat de olieleiding vanuit Hoek van Holland langs de rijkswegen in twee verschillende provincies zou moeten worden aangelegd. Zou worden gemeend, dat toepassing van dit artikel 4 achterwege moet blijven, dan nog houdt het rijk voldoende zeggenschap uithoofde van het feit, dat de buislei ding boven of in rijksgrond zou komen en in het geval toch de voorkeur zou wor den gegeven aan een buitenhaven bij IJmuiden het rijk deze haven zou moe ten aanleggen, aldus B. en W. wan Velsen. De voormalige onderzeebootcomman dant dominee Martin Niemöller wekt in het Frankforter weekblad „Stem der Gemeen schap" zijn landgenoten op de in oktober volgend jaar te houden algemene verkie zingen tegen te werken door ongeldig te stemmen. „Geen land ter wereld gelooft in een ver langen naar vrede bij West-Duitsland", zo schrijft Niemöller. „De ontwikkelingshulp lijkt alleen maar te bestaan uit het zen den van wapens naar onderontwikkelde landen en het leveren van huurlingen voor oorlogen in Afrika en het Verre Oosten. Door ongeldige stemmen uit te brengen kunnen de kiezers aan de machthebbers duidelijk maken, dat tenminste een deel van de Duitse bevolking naar vrede haakt en in dit opzicht geen vertrouwen heeft in de bestaande partijen". Niemöller beschuldigt de Christendemo craten, Sociaaldemocraten en Vrije Demo craten naar macht te hongeren en geen werkelijke belangstelling te hebben oplos singen te vinden voor de belangrijkste kwesties, zoals oorlog of vrede en bewape ning of ontwapening: Het volk mag slechts stemmen, belas ting betalen en het moet zich rustig hou den tot volgende verkiezingen. Wie zijn mond open doet, zal het zwijgen worden opgelegd. Er zijn genoeg middelen om dit te doen". Na de run van 2 uur 's middags op de kaartjes voor vandaag. De groot ste „hartewensen" in volgorde, de kaartjes dus die meteen uitverkocht waren: 1) Tienerconcert, 2) Daniël Wagenberg, 3) Marie-Cécile Moerdijk en Emmy Verhey, 4) Diamond Five. Men ziet het aan de gezichten wie er het eerste bij waren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1