Voor cultuur 1964 een en recreatie was gunstig jaar Buitenlandse uitwisselingen worden voortgezet co»certe«i» „Ondanks overbelasting steeds meer nieuwe taken" ■B Athenoula nog vast Havenverkeer van Amsterdam Plein 1945 wordt in 1965 afgebouwd Gevaarlijke tabletten in Beverwijk verloren Drenkeling liet zich moeilijk redden Elfduizend deden mee aan Hoogovens „Weet je weetje op de weg" Aanrijding op de Kennemerlaan in IJmuiden Waterpolozege van dames van DWR Klacht van schoolhoofden: Antillen zetten klok vooruit Geslaagd voor de kinderverpleging Prinses Irene krijgt 20 januari een Hollandse kamer 4 WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 IflSïi^ Stadsschouwburg Heemskerk Jeugdwerk Gemeentebibliotheek Velsen Jubilarissen in 1965 Een ton schade door brand ,j||. wel onbetaalbaar zou maken, indien hiervoor geen subsidie kan worden ver leend. En dit laatste is, gezien de finan ciële positie van de gemeente voorlopig nog niet mogelijk. Wat dit laatste betreft zijn de reeds bestaande contacten met het Duitse Ber- gisch Gladbach inmiddels nog uitgebreid met ontmoetingen tussen een aantal leden van de wederzijdse katholieke vakvereni gingen en ligt het voorts in de bedoeling voor het nieuwe jaar ook uitwisselingsbe- zoeken te organiseren voor de leerlingen van het middelbaar onderwijs. De direc teur van de gemeentelijke m.m.s. te Vel- sen. drs. A. Lambo heeft zich hieromtrent reeds op de mogelijkheden georiënteerd. Voorts zal in 1965 de traditioneel gewor den jeugduitwisseling met Gilford even eens worden voortgezet, waarbij het thans weer de beurt is aan de Velsense deel nemers om een achtdaags bezoek aan Engeland te brengen. En wat de vriend schappelijke betrekkingen met Lokeren be treft kan in de eerste plaats nog even worden herinnerd aan de onlangs in de Velsense leeszaal door de Vlaamse sche pen R. Marechal geopend kleine tentoon stelling over het bibliotheekwezen in deze stad „Wat Lokeren leest", terwijl men na de geslaagde uitwisselingsbezoeken door enige plaatselijke toneel- en muziekvereni gingen thans wil trachten tot' eenzelfde vergelijk te komen voor twee zangvereni gingen uit Velsen en Lokeren. De aankoop van de Stadsschouwburg blijkt steeds meer een gelukkig besluit van het gemeentebestuur te zijn geweest, waarbij het alleen moet worden betreurd dan de voorgenomen voorzieningen om financiële redenen in een vertraagd tempo moeten geschieden. Desondanks is men er toch nog in geslaagd de belichting voor het toneel te verbeteren, evenals de technische accommodatie kon worden uit gebreid. En voor de bezoekers was het van groot belang dat de oorzaak van de klachten over de verwarming thans is weggenomen. Behalve voor de periodieke bioscoop- stellingen, werd de zaal in het afgelopen jaar tweeënzestig maal voor diverse voor stellingen en uitbreidingen verhuurd, waar onder vijftien toneelvoorstellingen en drie concerten voor de leden van de Velsen se kunstkring „Voor Allen". Uit de sa menstelling van de abonnementen blijkt dat de hiermee belaste commissie streeft naar een verantwoorde stukkenkeuze, waarbij de bedoeling voorop staat het pu bliek enig inzicht te geven op het moder ne repertoire van onze grote toneelgezel- gramma's zowel de titels aantreft van stukken als „Duizend clowns" en „Een vei lig stekkie" als „Wie is bang voor Virginia Woofl", „De man van morgen" en „De bou wers van het rijk". Binnenkort moeten de besprekingen alweer worden gevoerd voor de samenstelling van de programma's voor het seizoen 1965-'66, waarbij de leden ervan overtuigd kunnen zijn dat met hun uiteenlopende wensen volledig rekening zal worden gehouden. Alleen de zogenaamde „vrije voorstellin gen", toneelavonden buiten de abonne menten om dus, zullen voorlopig nog wel tot de vrome wensen moeten behoren. Dit is begrijpelijk als men weet, dat zelfs de opvoering van een betrekkelijk eenvoudig toneelstuk nog altijd een garantiesom van drieduizend gulden vereist. Een bedrag dat de toegangsprijzen voor het publiek vrij- Hoewel de sleepboten van Leen Smit er vannacht in geslaagd waren de gestrande Liberiaan „Athenoula" dertig meter dich ter bij de zee te brengen en ondanks de gunstige windvoorspellingen zit het schip nog altijd muurvast op het strand van Hoek van Holland. LOODSDIENST GESTAAKT De loodsdienst van IJmuiden werd dins dagavond in verband met het slechte weer te 21.50 uur gestaakt voor kleine schepen en woensdag te 01.00 uur gestaakt voor alle schepen. In de week van 20 tot en met 26 decem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 164 zeeschepen (348.178 brt.) en vertrokken 117 zeeschepen (343.321 brt.). Tot de ongeveer 2200 abonnementhou ders van de kunstkring behoren ook ruim honderd inwoners van Heemskerk, die al enige jaren trouwe bezoekers van de to neelvoorstellingen zijn gebleken. Zij be trekken hun abonnementen door bemidde ling van de Heemskerkse Gemeenschaps raad, welk contact tussen de beide kunst kringen er toe heeft geleid de mogelijk heden te onderzoeken, om voor een der concerten van „Voor Allen" ook eens ge bruik te maken van de dr. M. Prinsen hal in Heemskerk. Zoals bekend leent dit gebouw zich voortreffelijk voor dergelijke muziekuitvoeringen, zodat het allerminst is uitgesloten dat de Velsenaren zich hier van ook nog eens persoonlijk kunnen over tuigen. Uitwisseling 1964: de IJmuider Harmonie in Lokeren. Stadsverfraaing: Dik Trom in het Pleiadenplantsoen. Deze afbouw houdt onder meer in het doortrekken van de huizenrij aan de zuid zijde van de Lange Nieuwstraat tot de Zeestraat, overeenkomstig het ontwerp van architect Dudok. Hoe architect Dudok zich deze zuidelijke afsluiting van het plein 1945 heeft gedacht laat de foto van dit ge deelte van de maquette zien. Boven ziet men de aaneengesloten rij winkels met bovenwoningen, die tussen de Zeestraat en de huidige bebouwing aan de Lange Nieuwstraat is ontworpen. Links bij de Zeestraat en ook rechts wordt de bebou wing onderbroken door een poort. In de zuidoostelijke hoek van het Plein 1945 zal een groot pand verrijzen waarin onder meer een hotel-restaurant en een groot winkelbedrijf ondergebracht zullen worden. De Velser Jeugd Centrale is eveneens in het afgelopen jaar weer buitengewoon actief geweest, waarvan ook de onder de schooljeugd gehouden enquête over de vakantiebesteding tot de belangrijkste ver richtingen kan worden gerekend. Enige maanden geleden hebben ongeveer 14.500 leerlingen van kleuterschool tot het hoger onderwijs namelijk een formulier met vragen ontvangen over de manier, waarop door hen de vakantie en de overige vrije tijd werd doorgebracht. Deze vragen had den onder meer betrekking op de periode en de tijdsduur van de vakantie en verder over de manier waarop deze werd besteed. Met uitstapjes dus, kamperen, buitenland se reizen of strandbezoek. Ook waren zij in de gelegenheid op deze formulieren be paalde wensen kenbaar te maken Het resultaat van deze enquête is in alle opzichten bevredigend geweest, door dat niet minder dan 95 percent van de uitgezette formulieren werd geretour neerd. Bij het invullen daarvan bleken de leerlingen serieus op de bedoelingen te zijn ingegaan, waarbij zij in vele geval len kennelijk door hun ouders werden ge assisteerd. Men is thans druk bezig de antwoorden te selecteren en met het sa menstellen van een rapport, dat ongetwij feld straks een schat van gegevens zal op leveren voor hen, die zich met jeugd en vrijetijdsbesteding bezighouden. Bij dit alles onderhoudt de Velser Jeugd Centrale nog intensieve contacten met jeugdleiders van de Stadt Jugend Ring uit Bergisch Gladbach, ook al om in 1965 tot een jeugduitwisseling te geraken voor deel nemers boven de zeventien jaar. De lei ders wisselen reeds geregeld hun ervarin gen uit, waar interessante discussies het gevolg van zijn geweest. Het is de bedoe ling de gasten telkens bij Nederlandse en Duitse families onder te brengen, hetgeen nog altijd de beste methode is gebleken om de bezoekers een indruk te geven van land, volk en familieleven. Tenslotte wordt ook de kadervorming door de V.J.C. krachtig ter hand genomen, waarbij diverse cursussen zullen worden gegeven in de techniek van de handenar beid, kinderpsychologie, pedagogie en sport en spel. Met deze oriëntatiecursus sen hoopt men in staat te zijn voldoende leiders aan te trekken en op te leiden om hieruit een kader te vormen ten gunste van het jeugdwerk in het algemeen. Een inwoonster van Beverwijk heeft bij de politie aangifte gedaan van het verlies van een flesje met zestig of zeventig ta bletjes die bij inneming gevaarlijk zijn voor kinderen. Het flesje is door de vrouw verloren in de Van Meelstraat in Bever wijk. Ondanks intensieve nasporingen heeft de politie tot dusver geen spoor van de tabletjes kunnen vinden. Met veel mankracht en materieel is dinsdagavond een 53-jarige matroos uit Scheveningen uit de IJmuidense vissers haven op het droge gebracht. De matroos verkeerde onder invloed van sterke drank toen hij in het water viel. Met dreggen en brandweerladders werd hij op de wal gebracht. De man ver weerde zich echter zo hevig dat de politie ook in het Antoniusziekenhuis, waarheen hij werd overgebracht, assistentie moest blijven verlenen. Gered. In de kleine reddingsboot van de Amerikaanse kustwacht worden de laatste leden van de bemanning van de zinkende „Smith Voyager" in veiligheid gebracht. (Teleioto) In deze laatste maand van het jaar vond op Hoogovens in IJmuiden de eindfase van de verkeersactie „Weet je weetje op de weg" plaats. In totaal hebben elfduizend personeelsleden van Hoogovens deelgeno men aan deze actie. Een plezierige fase voor de vijf hoofd prijswinnaars: de eerste prijs 1.000, ging naar de heer R. H. de Wijn uit Sant poort; de tweede prijs, een Solex, naar mevrouw d'Haens-Wijne uit Alkmaar; de derde prijs, een kleinbeeldcamera, ging naar de heer J. F. A. Fiolet uit IJmuiden; de vierde prijs, een reflexcamera, naar de heer J. van Dijk uit Beverwijk en ten slotte ging de vijfde prijs, een hobbyset, naar de heer A. J. Brugman uit Alkmaar. Naast deze vijf hoofdprijzen waren er nog 171 andere waardevolle prijzen en troostprijzen door Hoogovens ter beschik king gesteld voor deze actie. e iuj. Ufc.fcï -im' m». Deze veiligverkeersactie, één van een serie die Hoogovens gedurende de afgelo pen jaren gehouden heeft, heeft tot doel de verkeersveiligheid op het Hoogoventer rein en op weg van huis naar het werk en van het bedrijf naar huis, te verhogen. De actie „Weet je weetje op de weg" deed dit door middel van het meten van de verkeerskennis en het opvoeren van het veilig gedrag op de weg. Gelijk met de eerstgenoemde actie liep de actie „Zo hoort 't" die een ieder, die zich goed volgens de verkeersregels ge draagt, een waardebon van 10 kon op leveren, welke bij winkeliers in de IJmond in goederen kon omgezet worden. Op deze manier wil Hoogovens een steentje bijdragen tot het opvoeren van een veilig verkeer in de IJmond en geheel Nederland. Nieuwe aanwinsten in de tienerafdeling van de gemeentebibliotheek te Velsen zijn de volgende boeken. Nederlandse romans: Hepple, Priscilla staat haar man; Buitenlandse romans en novellen: Bor land, When the legends die; Hahner, La légende de Roland; Belcampo, Ver borgenheden; Studieboeken: Forbes wels, De Neder landse cavalerie; S.O.S. moeder aarde; Evolutie; Holland, Goya; Vergilius, Aeneis; Rogmans, Hasie Kalbassie; Ju liana Regina 1964; Dekker, Bergen, bos sen, prairies. Op de T-splitsing van de Kennemerlaan en de Evertsenstraat in IJmuiden ver leende de bestuurder van een bestelauto geen voorrang aan een scooter, bestuurd door een 34-jarige kantoorbediende uit IJmuiden-oost. Als gevolg van de hier door ontstane botsing kreeg de scooterrij der een hersenschudding en een hoofd wond. Hij is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Zaterdag 2 januari 1965 zal de heer J. R. Stellingwerf uit Beverwijk werkzaam bij de elektrotechnische afdeling van nieuwbouw, veertig jaar in dienst van Hoogovens IJmuiden zijn. Voorts telt Hoogovens de eerste maand van het nieuwe jaar onder haar perso neelsleden nog drieëntwintig zilveren jubi larissen, namelijk: de heren H. J. Pirovano en P. Duin uit Heemskerk; de heren P. Pan, I. van de Linde, A. Nunnink, J. Brasser, M. C. van Hout, W. C. Schelvis en G. van Hooff uit Beverwijk; de heren L. Dijkhuizen, H. Kist de Ruyter, J. Buis, J. de Kort, G. Vis, M. C. van Vuuren en M. van de Vlis uit IJmuiden; de heren G. K. Bakker en C. Visser uit Santpoort; de heer D. Visser uit Driehuis; de heer J. Duineveld uit Velsen-Noord; de heren A. van Zijp, H. van der Laan en P. Zuurendonk, uit Haarlem. Voor de eerste klasse van de kring Haarlem kreeg de dames waterpoloploeg van DWR Haarlem op bezoek dat incom pleet was. DWR verscheen met Jopie Langeveld-Spoor, na een lange afwezigheid weer in het doel en Joke Sint-Drogtrop in de aanvalslinie. Het was laatstgenoemde die voor DWR de score opende en al kwam de DWR-speelstersmeerderheid niet duidelijk tot uitdrukking toch had Plonia van Hemert de DWR-voorsprong op 2-0 ge bracht aleer Haarlem midvoor Nel Goed hart tegenscoorde. Nog voor het ingaan van de rust bracht Ineke Hoogkamer de stand op 3-1. In de tweede helft was de stand reeds 4-0 door Anke de Vries toen Nel Goedhart nogmaals voor Haarlem raak schoot. Verder bedwong DWR de Haarlem-aanvallen en schoten Plonèa van Hemert, Els v d. Veer en Anke de Vries DWR naar een 7-2 overwonning. Het Velser VZV was voor de tweede klasse heren de gast van NVA. Jelle Oortwijn was wederom de stuwende kracht in de VZV gelederen en hij nam 4 van de 5 VZV doelpunten voor zijn re kening. Nadat hij de openingstreffer had geplaatst zorgde Hans van Straaten voor een gelijke stand. Piet Hamers bracht de stand op 1-2 en hiermee werd van doelen gewisseld. In deze periode werd het 1-4 door Oortwijn en nadat NVA een straf- worp had verwaarloosd werd wederom ge wisseld. Guus Bergé schoot toen vanuit het midden van het veld de bal keurig in de rechterhoek van het VZV doel. Een spe lersmeerderheid werd in de laatste pe riode door Oortwijn benut om er 2-5 van te maken. Toen zette NVA de VZV ver dediging onder druk. Rob van Eerden scoorden echter als enige nog en hij bracht dus de eindstand op 3-5. Op het in Ede gehouden congres van de Vereniging van Hoofden van Scholen heeft de voorzitter, de heer J. W. Harting, ver klaard dat de vereniging plannen tot bun deling van alle Nederlandse leerkrachten ten volle zal steunen. In ieder geval acht zij een zodanige koerswijziging nodig, dat de grote vakverenigingen zich niet meer tegenover de categorale organisaties stel len, maar dat gemeenschappelijk wordt gestreden voor de belangen van het onder wijzend personeel. De vereniging zal een nieuw rapport uit brengen over de aanpassing van de taak van schoolhoofden aan de eisen, die de moderne schoolleiding stelt. De heer Har ting verklaarde, dat er nog altijd een gro- Met ingang van 1 januari wordt op de Benedenwindse eilanden van de Neder landse Antillen, Curaqao, Aruba en Bo naire, een officiële tijd vastgesteld, die vier (thans vier en een half) uur zal ver schillen met de Greenwich Mean Time. Deze uniforme tijdsregeling voor de Be nedenwindse eilanden komt overeen met de standaardtijd van Venezuela, de ooste lijke landen van het Caribische gebied en de New Yorkse zomertijd. Men heeft de ze tijd ingesteld in het belang van scheep vaart en luchtvaart. Op 31 december te middernacht, dus dadelijk nadat de handen vanwege de jaarwisseling zijn geschud, zullen de be woners van Curagao, Aruba en Bonaire de klok een half uur vooruit moeten zet ten. Deze nieuwe tijdregeling heeft onder meer het voordeel dat men des avonds een half uur langer zal kunnen profiteren van het daglicht. In het Antoniusziekenhuis in IJmuiden zijn dinsdag voor de eerste maal examens afgenomen voor kinderverpleging, waar bij de drie kandidaten, de zusters C. Olst- hoorn, J. Smit en C. Veldman allen zijn geslaagd. Zij verwierevn hiermee de kin deraantekening. De examens werden afgenomen door de heer A. Broekman, kinderarts en een ge- comitteerd arts van de regering. te ontevredenheid heerst over de overbe lasting en de salariëring van schoolhoof den. Staatssecretaris Grosheide, in plaati van zich uit te spreken over hun onuit voerbaar geworden taak, creëert echter nieuwe taken voor de schoolhoofden. De heer Harting deed de suggestie, aan de grote scholen met negen of meer leer krachten voor rekening van het rijk een extra-onderwijzer aan te stellen ter ver lichting van de taak van het schoolhoofd. Een uitdrukkelijke wens van de vereni ging is, dat de hoofden van scholen met zes leerkrachten worden vrijgesteld van het geven van onderwijs aan een bepaal de klas en als de klas van het hoofd niet meer behoeft te voldoen aan de eis van 1040 uren. Waarom is er wel een mini mum- en geen maximumgrens?, vroeg de heer Harting, die voorts pleitte voor ver laging van de leerlingenschaal, meer vak onderwijzers, een specifieke opleiding voor schoolhoofd bij het kweekschoolon- derwijs, verruiming van de bouw van scholen en gymnastiekzalen, opneming van ervaren ulo-mensen in de ulo-inspectie en afschaffing van de gemeenteklassificatie. Op 20 januari zal prinses Irene in Ma drid het geschenk in ontvangst nemen van het „Comité Huwelijksgeschenk Prin ses Irene", een „Hollandse kamer" voor de flat van de prinses en haar echtgenoot. De meubelen zijn bij antiekhandelaren in Nederland aangekocht. Waarschijnlijk zal de „Hollandse ka mer" niet in de huidige flat worden inge richt, omdat deze te klein is. Prinses Irene en prins Hugo hopen binnenkort een grote re flat in Madrid te betrekken. Het geschenk zal worden overgedragen door de voorzitter, dr. Gribling, en enke le leden van het Irene-comité. Vanmorgen is bij een brand in Sellingen in de gemeente Vlagtwedde voor enkele honderdduizenden guldens schade aange richt. Een grote landbouwschuur met vijf tractoren, twee combiners, twee personen auto's, een vrachtauto en een grote partij hooi en stro ging in vlammen op. Een woonhuis bleef behouden. Bij de traditionele terugblik op de gemeentelijke activiteiten in het afgelopen jaar mogen de verrichtingen op het gebied van de culturele recreatie evenmin zonder vermelding worden gelaten. Vooral omdat er in Velsen ook op dit terrein nogal het een en ander werd gepresteerd. Zoals de diverse voorzieningen aan de Stadsschouwburg, verschillende restauraties aan andere gebouwen, de stadsverfraaiing, de aangekondigde bouw van een nieuw verenigingscentrum voor Velsen-Noord en de geslaagde uitwisselingen met enkele steden in het buitenland.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4