Gelding en geld in de sport ZIJ SPRONGEN IN 1964 Lach naar het succes van de Amerikaanse Olympiërs Peter Snell wil de mijl in 3.50 lopen en dan stoppen Nederlandse inspanning werd met goud beloond GEESINK DIJKSTRA Voor Dawn Fraser uitstekend jaar Goud was gewoon voor Skoblikova Karstens Pieterse Dolman Zoet Nederlandse ploeg in spannende Tour DONDERDAG 31 DECEMBER 196' zoals Mary Rand Bignal, de Engelse atlete, die in het Olympische jaar 1964 met goud, zilver en brons als resultaat aan de grootst denkbare sportmanifestatie: de Spelen, deel nam. Goud bij het vèrspringen, zilver als vijfkampatlete en brons als lid van de Engelse estafetteploeg, die aan de 4 x 100 meter dames deelnam. Ze had dan ook een goed jaar. Peter Burge ziet de verrassende nederlaag van de Australische cricke ters tegen Nederland. Jan Janssen bereikte als vierentwin tigjarige renner het hoogste: hij werd wereldkampioen. Het Olympische jaar 1964 hebben de sprekers en ging de vlag even regelmatig Verenigde Staten van Noord Amerika aan- omhoog. In de zwemsport was er het gegrepen om de supprematie te bewijzen wonder van vooral Don Schollander. (op in de atletiek- en zwemsport. De interna- de foto samen met v.l.n.r. Saari zil- tionale strijd op deze sportfronten, die ver op de 400 meter wisselslag persoon vooral Russische slachtoffers eisten, was lijk, goud in de 4 x 200 meter vrije slag voorafgegaan door een indrukwekkende ploeg, Schollander, Clark goud in es- voorbereiding. tafetteploegen 4 x 100 en 4 x 200 meter vrije slag, 4 x 100 meter wisselslag en Direct na de Olympische Spelen in I960 nman goud op 4 x 100 en 4 x 200 meter was die begonnen. De harde training vrjje slag. Schollander spande de kroon kreeg succes. In Tokio kwam het Ameri- jn de Amerikaanse ploeg. De achttienjari- kaanse volkslied regelmatig uit de luid- ge stevig gebouwde Amerikaan met het blonde, zeer kort geknipte haar had slechts interesse in het allerhoogste en dat was in Tokio een gouden medaille. In vier finales verscheen hij op de startblok ken in het Olympische zwemstadion, voor de 100 meter vrije slag, de 400 meter vrije slag, de 4 x 100 meter en de 4 x 200 meter vrije slag estafetten. Vier maal was hij na de. strijd het middelpunt van een juichen de Amerikaanse kolonie. Vier maal goud was het resultaat: falen was een begrip dat hij niet kende. Dawn Fraser Is de snelste zwemster, die de wereld heeft gekend. Haar tijd van 59,5 is in Tokio scherp genoeg gebleken om al le concurrentie verre van zich te houden. Ook de jonge Amerikaanse zwemsters, die voor de Spelen In vele selectiewedstrijden hun kandidatuur voor het goud hadden ge steld. De 25-jarige Australische raakte aan het bègin van dit jaar bij een auto-ongeluk zwaar gewond. Aan de gevolgen van bij dit ongeval opgelopen verwondingen over leed de moeder van Dawn Fraser. De zwemster vond echter de moed en kracht om zich na deze ernstige tegenslag op nieuw in te zetten voor haar sport. In Melbourne en Rome had zij al vol doende Olympische ervaring opgedaan om de reis naar Tokio niet als al te zwaar te ondergaan. In de Australische en in de Italiaanse hoofdstad veroverde zij goud op de 100 meter vrije slag dames en de kans om een trilogie in sportkringen te verwe zenlijken liet zij zich niet ontnemen. In To kio was het weer Dawn Fraser, die op de hoogste trede van het ere-platform stond. Drie maal goud op drie achtereenvolgende spelen, wereldrecordhoudster met een scherpe tijd, het zijn feiten die Dawn Fra ser met een gerust hart aan een afscheid san de wedstrijdsport doen denken. De Olympische Spelen hebben het afgelopen sportjaar beheerst. Alles heeft zich in 1964 geconcentreerd op het enorme sportevenement in Tokio, waar opnieuw duidelijk werd, dat er voorlopig nog geen grenzen zijn aan het men selijke prestatievermogen. Er is ook duidelijk geworden, dat de voorbereiding steeds meer specialistisch wordt toegespitst. We herinneren hierbij aan een uit spraak van dokter Rolink, dat de topsport oefenterrein geworden is ten dienste van de ruimtevaart. Zoals zoveel zaken op dit moment in beweging zijn, maakt ook de sport een evolutie door. De plaats van de sport wordt belangrijker in het alge mene patroon, ook omdat er door invoering van de kleinere werkweek meer vrije tijd is gekomen. Men zoekt dan naar een vulling van die tijd en vindt die steeds meer bij de sport. Wat de topsport betreft gaat het de richting op van de show, een tendens van de tijd. Maar om zich een plaats in die showbusiness te verwerven en die ook te behouden moet er een bikkelharde strijd gestreden worden. Dat laat zich zien bij het voetbal, dat door de internationale ont sluiting steeds harder wordt. Het is een kwestie van gelding en geld geworden. En waar men zich spiegelt aan de top komt het ook in de lagere regionen steeds meer voor, dat het spel verruwt. Om bij het voetbal te blijven: bezie de groeiende straflijsten en lees de wekelijkse verslagen, niet alleen van het betaalde voetbal maar ook in de amateursectie. Men treft er meestal wel een geval van molestatie bij aan. Terecht is de KNVB een forse actie begonnen met fikse straffen om het kwaad de kop in te drukken (als dat al mogelijk is, om dat het meer een kwestie van mentaliteit is). Het is overigens niet alleen een probleem bij ons. In Engeland is het in even grote mate aan de orde. Dit jaar heeft geleerd, dat het met de conditie van de Nederlandse jeugd niet zo best is. Dat kwam tot uiting in een onderzoek naar de fysieke kracht vani de militairen. Dat vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het tekort of vol komen ontbreken vaak van lichamelijke oefening op de scholen en in de be drijven. Gelukkig gaat men zo langzamerhand inzien, dat daar iets aan moet gebeuren. Maar met dat groeiende besef komt het schrijnende gebrek aan sport- en speelruimte naar voren. Een gunstig facet, dat het afgelopen jaar gestalte kreeg, is de medische be geleiding in de sport. Dank zij de Nederlandse Sport Federatie is men tot een begin van een gesprek een cursus gekomen, dat de basis gaat worden van een federatie van sportartsen. Volgende maand komt het eerste nummer van het blad over sportgeneeskunde van de pers. De NSF kon dit project en andere zaken in behandeling nemen door de gelden uit de sporttoto. Wat dat betreft was de afsluiting van het jaar zeer prettig. De toto kreeg meer armslag en daarmee de ontwikkeling van de sport in Nederland. H. R. „Ik moet ook aan mijn maatschappelij- na de Olyrnp. Spelen zijn eigen wereld- ke toekomst denken." Peter Snell zei het record op de mijl verbeterde, heeft zich in een van zijn spaarzame interviews (Ro- voorgehouden volgend seizoen de mijl in ger Moens, oud-atleet en t.v.-reporter in 3.50 te lopen (zijn record is 3.54.1). Dan Tokio voor België en Nederland sprak met stopt Snell, houder van de wereldrecords hem als een van de weinigen). En daar- op de mijl, halve mijl, 800 en 1000 meter mee toonde Snell zich een nuchter man, en de indoor halve mijl en de indoor 1000 die niet verblind was door de geweldige yards, prestaties die hij tijdens de Olympische Spelen leverde. Op de 800 en op de 1500 meter was hij veruit de beste. Zijn ge concentreerde en harde trainingswijze, in Nieuw-Zeeland door weinig publiciteit om geven, in de tijd voor de Spelen met enke le prestaties gesierd die al op zijn klasse wezen betekenden in Tokio een brede ba- Lidia Skoblikova, een blonde hardrijd» ster op de schaats, was de Russisch# sis voor zijn succes. Op de 800 meter bleef kracht bij de winterspelen in Innsbruck. Zij veroverde 4 gouden medailles. Lidia Skoblikova heeft haar fantastische loop hij met zijn 1.45.1 een halve seconde voor op nummer twee (Crothers uit Canada) en op de 1500 meter was hij met 3.38.1 zelfs baan voorlopig afgesloten na de successen anderhalve seconde sneller dan Odlozil aan het begin van dit jaar. Zij is op non (Tsjechoslowakije) die tweede werd. Snell denkt aan zijn maatschappelijke toekomst. De 25-jarige Nieuwzeelander, die ■■'nm. Sjoukje Dijkstra, Anton Geesink, Bart Zoet, Eef Dolman, Jan Pieterse en Ger- ben Karstens zijn de Nederlanders, die in 1964 voor een gouden Olympische medail- Spelen werden voor het organiserend land Een hoofdstuk apart zou feitelijk de een groot succes. Blaisse en Veenemans voetbalsport in beslag moeten nemen, werden Europees kampioen. In Tokio was Maar wie ii^ de top van 1964 van de J5- er T>" I-i actief vanwege een verwachte gezinsuit breiding. Bij de winterspelen in Innsbruck waren haar mannelijke landgenoten vooral in strijd gewikkeld met Amerikanen (op de sprint) en met de Noren en Zweden (op de lange afstanden). Cees Verkerk greep er op de 1500 meter de enige zilveren me daille, die Nederland bij het hardrijden op de schaats veroverde. Liebrechts bleef op d.e 10 km. net buiten de prijzen. Hij werd vierde. Alle sportgebeurtenissen in 1964 werden overschaduwd door de Olympische Spelen. Het grote wielersportevenement de Tour de France verloor door de Olympische Spelen veel aan kracht en toch was de Tour dit jaar belangrijk. De strijd was immers volkomen open en twee heel gro ten hebben elkaar de eindzege betwist. Het werd uiteindelijk opnieuw Jacques An- quetil, die in het Parijse Pare des Princes zijn ereronde reed, maar zijn triomf was veel minder dan in de voorgaande vier jaar, dat hij dit wielersportsuces behaal de. Raymond Poulidor diende zich aan als de eerzuchtige renner, die Anquetll naar den Europees kampioen, in toho was maar wie is ae iop van van ue id- de kroon kon steken en daarvoor bereid ook reden tot vreugde, vooral door i er ge ten De wedstrijd was ades geven van zjin niet geringe le in de eigen prijzenkast zorgden. Voor Blaisse-Veenemans, die in de twee zon- Nederland-Engeland met als resultaten inboud ais sportman. Sjoukje was dat de afsluiting (aan het be gin van dit jaar) van een glorieuze ama teurperiode, die haar al het succes heeft der stuurman zilver veroverden (brons voor vier met stuurman en twee met stuurman). Ook met de kanosport ging een geestdriftig publiek in een uitverkocht Olympisch stadion in Amsterdam, een gebracht, dat een sportvrouw zich wensen het in 1964 voortreffelijk. Deze in ons land Voor Nederland was er voorts de deel- name van een eigen merkenploeg onder voetbalheld (Moulijn) en een gelijkspel ]ejdi yan Keeg PellenaarsP Norland Zan,_ _-iS_\m.m^rS 1^Lmet ln het vergeet- had b*vendien een renner als Jan Janssen, kan. En Geesink: hij profiteerde na de vrij onbetekende sport is een Olympisch boek: geraakt. En DWS is nog bezig om die snel genoeg was om in het puntenklas- J'- JJJ J— ln de Europa Cup strijd PSV te overtref- sement de eroene trui te veroveren en ta fen. Wat publieke interesse betreft is dat b® b ™d °e groene lrul le veroveren en ta al gelukt. Spelen ook van een profstatus, maar die nummer en de waarde ervan werd door was niet in een enkel contract vastgelegd. Drie van de vier gouden wielrenners zullen volgend jaar ook niet meer actief zijn als amateur. Zoet, Karstens en Pie terse hebben zich al van een wielerwerk- gever verzekerd. Dolman doet dat voor lopig nog niet. Nederland had aan 1964 meer dan een jaar, dat enkel gouden medailles bij de Olympische Spelen opleverde. Het had aan Jan Janssen, Tiemen Groen en Jaap Oud- kerk wereldkampioenen wielrennen, res pectievelijk op de weg profs, achtervol ging amateurs en bij de amateurstayers. Dat waren klinkende successen in een sport, die in Nederland een toenemende belangstelling kreeg door het „wonder" Groen, de zakenman-ster Janssen en de klasse rijder Oudkerk. Het Nederlandse honkbalnegental benadrukte voorts in Mi laan nog eens het hoge peil, althans naar Hoekstra en Geurts, een jeugdig enthou siast kanovaarder en een sterk routinier, aangetoond. De zeilsport kende geen suc cessen, wel een heibeltje, waarvan de op lossing nog niet in zicht is (Jongkind ging naar huis, omdat Van Duyls gaan en staan niet was zoals Jongkind dat van een Olympisch deelnemer verwachtte). Geen Olympisch succes had het Neder landse volleybalteam. De perikelen, die aan de uitzending vooraf waren gegaan hadden de mogelijkheden daarvoor feite lijk al bij voorbaat uitgesloten. Wel was Nederland West Europees kampioen ge worden. Tom Okker gaf dit jaar de grootste glans aan de nationale tennissport. Te lang was succes in deze tak van sport uitgebleven. Dit jaar kwam het dan weer door de Haar lemmer, die op Wimbledon verraste en ook daarna aantoonde op weg te zijn naar de Europese maatstaven gemeten, van het internationale top. De toenemende kracht Nederlandse honkbal. De Italiaanse aan spraken op de Europese titel bleken daar door weer onvoldoende. Ondanks de zilveren medaille voor Ada Kok op de 100 meter vlinderslag, de zil veren medaille voor de 4 x 100 meter wis- van het damestennis is daarbij een ver heugend teken. 1964 had uiteraard meer sportgebeurte nissen, die een grote belangstelling ver dienden en kregen. In Nederland ging de selslag en de bronzen op de 4 x 100 meter interesse bij voorbeeld toch ook uit naar vrije slag, dames, was Nederlands rol als de cricketwedstrijd, die het Nederlands zwemnatie beperkt. Coach Forbes Carlile team in Den Haag tegen Australië speelde viert oud en nieuw in eigen Australisch en won. In Nederland ook kreeg de ruiter- land en kan dat doen zonder zich verder sport een troef in Anton Ebben, die na nog iets aan te trekken van de Neder landse zwemjeugd. Maar op het water wa ren de prestaties beter. Roeiend Ned er- de Olympische Spelen bewees op hetzelfde niveau te staan als de ruiters, die in To kio op het voorste plan waren gekomen land kreeg de Europese kampioenschap- of zich daarop hadden gehandhaafd, pen op de Bosbaan te verwerken en die Biljarter Henk Scholte werd Europe „selectiewedstrijden" voor de Olympische kampioen 47/2.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17